VAN RIJN S ES MOSTERD WEKELIJKSCHE B IJ L A G E Handwerken Is het een nieuwe Jas Neen, geverfd bij SCHEPER Gez. AALDERS „Er is e en grens aan de voorzorg die de menscii in zijn leven neemt; en de horizon van die grens is zij o vertrouwen np God". Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1S36 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Uit de schatkamers der schepping Hef wonder der petroleum Be tijd is lang voorbij voor de meesten onzer, dat wij bij petroleumlicht genoten van de avondlijke gezelligheid rond ,de buistafel. De stedelingen zijn de eersten geweest, die aan deze gemoedelijke, maar yan de huisvrouw nog al wat nauwlettehd werk vragende verlichting ontrouw zijn geworden. Zij kregen het gaslicht en het be faamde .gloeikousje", dat nu al weer an- tiekerige aandoet De dorpelingen hielden 't langer vol bij de olielamp en weten dan ook nog beter dan de huidige jonge stads- generatie, wat het zeggen wilde, als „de lamp scheef hing". Dat was om het laatste restantje vloeistof schoon op te branden, om niet genoodzaakt te zijn, al weer dadelijk nieuwe uitgaven te doen. Dus een symp toom van al of niet gedwongen zuinigheid. Meestal natuurlijk het eerste, spaarzaam heid uit noodzaak. Toen is ook te plattenlande de twintigste eeuw een groot e schrede nader gekomen. Heel wat dorpen hebben daarbij het „gas>- tijdperk" overgeslagen, en liggen, nu ook „op stroom", om eens een schippersuitdruk- king op de electriciteit toe te passen. Maar olie blijft toch een belangrijk ding. Hoe belangrijk wel, dat zullen zij weten, die af en toe eens kennis nemen van de groote internationale politiek, die naar men zegt voor een niet gering deel juist door de petrol eumbelangen wordt beheersoht. Nu, over politiek zullen we het in ons vrouwen- babbeltje maar Gever niet hebben; wel wil len we eens wat vertellen over wat onze petroleum eigenlijk is, want zulk een kijkje buiten de muren van haar huiskamer en keuken, wordt tegenwoordig door de vrouw meer en meer op prijs De petroleum, die wij allen zoo goed ken- hen, die waterheldere vloeistof, is slechts een van de deelen, waaruit de ruwe petro leum, ook wel aardolie genoemd, is samen gesteld. In de techniek kent men daarom aan de naam petroleum een veel uitgebrei dere beteekenis toe. Petroleum is de vloeistof, die n& water in de grootste hoeveelheden op aarde wordt aangetroffen en het is dan ook te begrij pen, dat men vaak getracht heeft het ont staan van deze vloeistof te vebklaren. Veel kunnen wij daar hier niet van zeggen. De theorie leert, dat petroleum uit een bepaald soort van rottend slib zou voortkomen, sa mengesteld uit de overblijfselen van de microscopische en grootere planten en die ren, welke zich in de zeeën bevinden. Deze overblijfselen dalen voortdurend als een soort van regen neder op den zeebodem en zouden zoo een laag vormen, waaruit door chemische omzettingen 't „vloeibare goud", dat aardolie heet, wordt gevormd. Zooals bekend heeft de ligging der groote wateren op de aarde nogal eens in den loop der eeuwen belangrijke wijzigingen onder gaan. Gebieden, die thans „land" zijn, wa ren eertijds „zee" en omgekeerd. Gewoonlijk treft men de ruwe petroleum aan tusschen gesteenten, eenige hondorden meters onder den grond. Als de deskundi gen, op verschillende aanwijzingen afgaan de, de aanwezigheid van aardolie vermoe den, worden zorgvuldige boringen verricht, met behulp van een zoogenaamden „boor- De onderaardsche olie heeft in den regel fcecr veel gas ontwikkeld. Treft de hoorder nu zulk eén olie-ader, waardoor een ope ning ontstaat, dan trachten deze ge door de pijpleiding te ontsnappen, met het gevolg, dat zij de olie mede opspuiten, die in pijpleidingen en reservoirs moet worden opgevangen. Later, als de persing van de gassen minder wordt, moet dikwijls tot het oppompen van de bodemschatten worden overgegaan. Petroleum zou in de huidige wereld, wel ke voor verliohtingsdoeleinden reeds lang yan andere middelen gebruik maakt, wel- MOEDERS MOLE NAAR 's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! licht een vrij geringe beteekenis hebben, indien daaruit niet verschillende andere belangrijke producten door distillatie wer den vrijgemaakt. Wij willen daar niet die per op ingaan, doch hier alleen slechts wij zen op de benzine, die in 't moderne leven zulk een uiterst belangrijke factor i®. Liever willen wij nog het een en ander vertellen over de rol, die de petroleum 5 in overoude tijden in de menschelijke samenleving heeft gespeeld. Daar kijkt u wellicht van op, omdat u misschien meen en zoudt, dat het petroleumgebruik nog maar hoogstens een eeuw in zwang is. Doch niets is minder waar. Een Romeinsch keizer, Septimius Severus ,die omstreeks het jaar ia Chr. leefde, liet reeds flinke hoeveel heden van deze brandstof naar Constant!- nopel komen, waar hij pronkhaden had, die hiermede werden verwarmd. Perzië was toen de groote olieleverancier en het Per zisch woord „naft" laat-ook thans nog dui delijk merken, waar het moderne woord „naptha" vandaan gekomen is. Soms diende dit aard product voor nog veel eigenaardiger doeleinden. Arabische koopvaarders, die omstreeks het jaar 900 op hun groote zeereizen nog al eens over last van zeeroovers ondervonden, gebruik ten als afweer tegen dit gevaar een vloei stof, die zij het „Griéksche vuur" noemden Dit was een mengsel, voornamelijk samen gesteld uit petroleum en kalk, dat natuur lijk heerlijk op het water dreef, maar door contact met water tevens tot ontbranding kwam. Welk een geducht gevaar dit drij vende vuur voor de hoirten vaartuigen der piraten opleverde, laat zich levendig inden ken. Ook de Kruisvaarders maakten meer malen met dit Saraceensche oorlogsmiddel kennis en zij hadden er waarschijnlijk een zeer gepast respect voor. Overigens werd petroleum ook veelvuldig in de geneeskunde dier dagen gebruikt als zalf en ontsmettingsmiddel, met nam< den vorm van „naphtazout" een natuurlij k steenzout, dat met naphta gedrenkt is. Ook voor verlichtingsdoeleinden besefte men al zeer vroeg de waarde van petroleum hoewel het gebruik daarvan aanvankelijk nog zeer beperkt bleef. Althans omstreeks het jaar 1100 had petroleumverlichting voor het gewone volk nog iets geheimzinnigs. Mogen wij de oude verhalen dienaangaande gelooven, dan hadden de kloosterbroeders in de Kerk van het Heilige Graf te Jeru zalem een soort van wonderlamp hangen, die op de hooge feestdagen vanzelf aanging. In werkelijkheid droeg de geschied zich heel wat meer prozaisch toe. Er was namelijk een zeer dunne, met naphta be streken draad aangebracht, die in het ge heim werd aangestoken, en op deze wijze dus als een lont, het vuur naar de lamp leidde. Het volk, dat op een afstand werd gehouden, bemerkte daarvan niets. Het zag alleen maar, dat de groote lamp eensklaps begon te schijnen en werd daardoor van eerbied voor dit wonderding vervuld. De Egyptische Khaliefcn hadden met petroleum, al evenzeer als de moderne heerschers, zeer veel op, zij het dan ook in eenigszins anderen zin. Zij gebruikten o.a. om hun lijfwacht van brandende fak kels te voorzien en sloegen groote voorraden van deze brandstof in hun schathuis op, waaruit men tevens kan afleiden, dat petro leum toen nog zeer kostbaar was, hetgeen wel met de zeer primitieve winningsmetho den zal verband hebben gehouden. Ja, de grootchdeels in onbruik geraakte petroleumlamp, die in het Hollandsche ge- zin zoo gezellig de winteravonden kon ver lichten, zou heel wat sprookjes over hoe 't vroeger was, kunnen vertellenEén ding is bovendien wel zeker, de ruime schat kamera der Schepping zijn rijker en won derbaarder, dan die van menig Oostersch satraap, waarover men elkander zoo gaar ne ongelooflijke dingen vertelt! Gebreid overtrek voor theemuts Voor het gebreid theemuts-overtrek, hier bij afgebeeld, hebben wij noodig 2 strengen of 10 kluwen Artsilk haakzijde, van de N.V. Artsilk, Breda. Verder 1 vel satinet <?f zijde en 2 vel watten. Verklaring der teekens: r. is recht, de cijfers, die voor deze letter staan geven het aantal rechte steken aan; L is omslaan, uit dubbele omslag: 1.1. wordt een steek recht en 1 steek averecht gebreid; o, is overhalen, 1 steek afhalen, 1 steek bieien, de afgehaalde steek overhalen; m. is minderen: 2 steken samenbreien; am. is dubbel minderen: 1 steek afhalen, 2 steken samenbreien, de afgehaalde steek over halen; dubb. am. is uit 4 steken een steek breien; ab. is uit een steek 2 steken breien. Alle niet aangegeven toeren worden recht gebreid. Er worden 14 steken opgezet,- tot en met toer 22 wêrdt met 4 naaiden gebreid, le toer: recht 2e toer: recht. 3e toer: LI. r.r. 4e toer: r.l.r.l.r.l.r.l.r.av.r.r. (de eerste .5 r. en de averechte steek, worden uit de dub bele omslagen van toer 3 gebreid). 5o toer: 12 r. (aan het einde van deze toer wordt de laatste steek van elike naald op de volgende gebreid). 6e toer: r. 7e toer: r. 8e toer: r. 9e toer: r. 10e toer: LI. 12 r. 11e toer: r. 12e toer: l.r.r.L 12 r. 13e toer: r. 14e toer: 1. 4r. 1. o. 8r. m. 16e toer: 1. 6r. 1. o. 6r. m. 17e toer: 8r. o. 4r. m. 18e toer: 1. 8r. 1. o. t. r. m. 19e toer: lOr. o. m. 20e toer: lOr. 2 steken gekruist breien, hiertoe haalt men de tweede steek doo' eerste, breit deze steek eerst recht en dan de andere. 21e toer: recht Na toer 21 worden 10 ste ken afgekant, hierbij moet opgelet worden, dat het afkanten wordt begonnen met do laatste steeik van toer 21. Hierna wordt met 3 naalden, dus in heen en weergaande toe ren verder gebreid. 22e toer: recht, 23e toer: averecht, vanaf deze toer wor den de overbreitoeren averecht gebreid. 24e toer: 12 r. (1.1. 12r.) (5 x). 26e toer: 12 r. (1. r. r. 1. 12r.) (5 x). 2Se toer: 12r. (1. 4r. 1. 12r.) (5 x). 30e toer: 12r. (1. r. r. 1. r. r. 1. r. r. 1. 12r.) (5 x). 32e toer: o. 8r. m. (1. 3r. 1. 4r. 1. 3r. 1. o. 8r. m.) (5 x). 34e toer: o. 6r. m. (1. 4r. 1. 6r. L 4r. 1. o. 6r. m.) (5 x) 35e toer: o. 4av. m. (18 averecht) (5 x>. 36e toer: o. r. r. m. (1. 5r. 1. 3r. 1. 2r. 1. 3r 1. or. 1. o. r. r.) (5 x). 37e toer: dubb. am. (24 averecht) (5 x). 38e toer: 1. r. 1. (6r. 1. 4r. 1. 4r. 1. 4r. 1. 6r L r. 1.) (5 x) 40e toer: 1. am. 1. (4r. m. 1. 5r. 1. r. r. 1. r. r. 1. r. r. 1. o. 4r. L am. 1.) (5 x) 42e toer: 1. am. l. (o. 7r. m. 1. 3r. 1. 4r. 1. 3r. 1. o. 7r. m. 1. am. 1.) (5 x) 43e toer: 3 av. (o. 5 averecht, m. 14 av. o. 5 av. m. 3 av.) (5 x). 44e toer: 1. am. 1. (o. Sr. m. L 4r. 1. 6r. 1. 4r. 1. o. 3r. m. 1. am.) (5 x). 45 toer: 3 av. (o. av. hl. 18 av. o. av. ïh. 3 av.) (5 x). 46e toer: 1. r. ab. r. 1. (am. 1. 5r. 1. 1. 3r. 1. 2r. 1. 3r. 1. 5r. 1. am. 1. r. ah. r. 1.) (5 x) 47e toer: averecht, aan het begin van deze toer worden 2 maal 2 6tekcn samengeforeid, aan het einde van de toer, dus uit de twee laatste steken moeten deze weer bijgemaakt 48e toer: 1. 2r. m. 1. r. r. 1. o. r. r. 1. (3 r. m. 1. 4r. 1. 4r. 1. 4r. 1. o. 3r. 1. 2r. m. 1, 1. o. r. r.) (5 x). 49e toer: averecht. 50e toer: 1. am. f. am. 1. am. 1. am. 1. (o. 5r. m. 1. 2r. 1. 2r. 1. 2r. 1. o. 5r. m. 1. «m( j, am. 1. ara. 1. am. 1.) (5 x). 52e toer: l. r. ab. r. am. 1. r. ab. r. 1. (o 3r. m. 1. 3r. 1. 4r. l. 3r. 1. o. 3r. m. L r, ab, r. I. am. 1. r. ab. r. 1.) (5x). 53 toer: 13 averecht, (o. 1 av. m. 14 av. 0. 1 av. m. 15 av.) (5 x) 54e toer: 1. m. 1. r. r. 1. o. 1. r. 1. m. L r. r. 1. o. 1. (am. 1. 4r. 1. 3r. 1. 3r. 1. 4r. 1, am, 1. m. 1. r. r. 1. o. 1. r. 1. m. r. r. 1. o,) (5 x) 55e loer: averecht, zooals bij toer 47. 56e toer: 1. r. ab. it 1. am. 1. am. L r. ab. r. 1. am. l. am. 1. r. ab. r. (r. r. m. 1. r, r. 58e toer: 1. o. 1. r. r. 1. o. 1. am. 1. m. 1. r r. 1. o. 1. am. 1. m. 1. r. r. 1. o. 1. (o, 3r, m L r. ab. r. 1. o. 3r. m. 1. o. 1. r. r. 1, o. 1. am, L m. 1. r. r. 1. o. 1.) 5 maal. 59e toer: 26 averecht (o. 1. a a m. 6 recht 0. 1 av. m.) 5 maal. toer: I. r. 1. 1. am. 1. am. 1. 3r. 1. am. 1. am. 1. 3r. 1. am. 1. am. 1. r. (1. am. 1. m. 1, r. r. 1. o. 1. am. 1. r. 1. am. 1. am. 1. 3r, 1, am 1. am. 1. 3r. 1. am. 1. am. 1. r.) 5 maal. 62e toer: ab. r. r. 1. am. 1. r. r. ab. r. r. 1 am. 1. r. r. ab. r. r. 1. am. 1. r. r. (ab. r, r, I. am. 1. am. 1. r. r. ab. r. r. 1. am. 1. r, r ab. r. r. 1. am. L r. r. ab. r. r. L am. 1, r, r) 5 maal 63e toer: averecht, aan het begin van déze toer worden twee steken somengobreid in de laatste steek van de toer wordt 1 steek bijgemaakt. 64e toer: 1. 9r. 1. 9r. (1. o. r. r. 1. am. 1. r r. m. 1. 9r. 1. 9r. 1. 9r) 5 maal 65e toer: 1. 1 averecht, 1. o. 5 av. m. 1. 1 averecht, 1. o. 5 av. m. 1. enz. tot de naald uit is. 66e toer: L 3r. 1. o. 3r. m. 1. 3r. 1. o. 3r. m enz. tot de naald uit is. 67e toer: m. 5 av. 1. o. 1. av. m. 1. 5 av. 1. o. 1 av. m. enz. tot de naald uit is. 68e toer: 1. 7r. 1 am. 69e toer: averecht. 70e toer: recht. 1. r. 1. ab. am. 1. am. L r. ab. r) VACANTIEDAGEN VOOR VROUWEN Uit de werklooze gezinnen! Vacantie voor huisvrouwen, dat is al heel oud zeer! Hoe vaak is er reeds over gedacht, gesproken en geschreven, en wat is het steeds moeilijk gebleken, daarin eens goed te voorzien. Juist „moeder-de- vrouw", die heel den dag alleen is tusschen haar kleine kinderen, baar huiselijke be slommeringen en als „minister van finan ciën" de drukkende zorgen kent van de kleine beura, moest er eigenlijk zoo drin gend eens uit. MaarU kent al die „maren" wel, we sommen ze hier dus niet eens opnieuw weer op. In plaats daarvan nemen we liever een klein stukje over uit wat wij dezer dagen lazen in het Leidsters- blad van de Federatie van Chr. Ver. van en voor Vrouwen en Meisjes. „Tijdens de werkkampen van verleden jaar en van 1933 zoo vertelt de schrijfster steeg uit de jongens meer dan eens de verzuchting op: Kon m'n Moeder hier ook maar eens een paar dagen zijn- Dat bracht de huishoudsters van die kampen aan hei denken, met het gevolg, dat door het J.V.G eind Mei en begin Juni van dit jaar twee groepen vrouwen uit werklooze gezinnen in Clubhuis Ingeborg te Leusden werden uit- genoodigd voor een korte vacantie van drie en een halve dag Door samenwerking met het C.N.V. kwa men op 27 Mei twee bussen door het onver harde gedeelte van den Parad ijs weg aange hobbeld en even later zaten 42 vrouwen tus schen 25 en 72 jaar in de zitkamer achter een kopje thee. „Wat is dat gezellig, ik voel me nü al thuis!" zei een, die zich voorgesteld had. in tenten terecht te zullen komen en ol stroozakken te moeten slapen!! Zoo'n kamp huis, daar kun je van alles van verwachten! Het viel dus mee, en alles was even heerlijk, oven mooi :de slaapkamers, de bedden, het eten dat altijd tot de laatste aardappel toe opging, de onderlinge gezelligheid, de vroo- lijkheid en de ernst. „Bin i k het? bin i k het, die hier loop? juichte iemand tijdens de eerste avondwan- E WEG NAAR 'I HART Vanille vla met Abrikozen (4 pers,): Zorg dat 1 ons abrikozen geweekt is in wat water en een half ons basterdsuiker, het beste 24 uur lang. Breng ze in de suiker stroop aan de kook en laat ze 5 min. door koken. Laat ze op een vergiet uitlekken, ge bruik de suikerstroop voor het aanmaken van 3 eetl. custard en 5 eetL suiker, roer ze tot een papje en giet dit bij de 4 kopjes ko kende melk. Laat alles 5 min. doorkoken. Giet de helft in een compote schaal, leg hierop de laag abrikozen en giet de rest van de vla daarover. Aardappels, peren, spergeboonen: Do peren legt men na een paar uur ko ken op een vergiet De aardappels worden in het nat der peren gestort, daarop komen de spergeboonen en eindelijk de peren. Heeft alles nog een goed uur gekookt onder toevoeging van een stukje boter, dan is het gerecht gereed. Vleeschschotel m. rijst en tomaat (4 pers.) 400 gr. vleeschresten, 150 gram rijst, 500 gram tomaten, 1 ui, zout, peper, nootmus kaat. 30 gram boter, 1 dL. bouillon of jusres- tne (éénderde jus, tweederde water) 1 thee lepel aroma. De rijst wasschen en gaarkoken in drie maal zooveel water. De vleeschresten fijn- hakken. Het uitje fijnsnipperen en met d* helft van de boter licht fruiten. Daarbij voegt men de vleeschresten, zout, peper, nootmuskaat, de bouillon of de jusresten Dit alles op een hoékje van de kachel 20 min. laten st<*en. Intusschen de tomaten van de kroontjes ontdoen, wasschen en in schijven snijden, deze met zout en peper be strooien. Zoodra de rijst gereed is een vuurvaste schotel met wat boter inwrijven, daarin een laagje vleeschresten, een theel. aroma, daarop schijven tomaat en dan een laag rijst. Zoo doorgaan tot alles is opgebruikt, de bovenste laag moet uit rijsrt bestaan. Hierover de gesmolten boter gieten, een Laagje paneermeel er over en het schoteltje in 20 min. in de oven bruin laten worden. Appelsoep: Men kookt moesappels, men zet ze met ruim water op. Als de appels door de zeef zijn gewreven, lengt men ze aan met heet water tot de gewenschte dikte. Men voegt er suiker en citroensap naar smaak toe. Mosselen: Trek er de zg. baarden af. Borstel de mosse len schoon, overtuig u dat er geen gapende mosselen zijn, wat bewijst dat deze dood zijn. Zot ze een poosje in water met zout, 30 gram op een liter water. Kook ze in weinig water met een beetje zout, wat selderij, pe terselie, ui en wat tlhym tot de schalen open springen. In het bij het bord geplaatste glas Laat M 0 R A A L Uw slager zijn. Eerste kwaliteit - Lage prijzen. die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant Vergelijkt kwaliteiten prijs. Pluvierstraat 273 - DEN HAAG -Tel.554297 maakt ieder een mengsel van peper, mos terd en azijn. Als de schaal met mosselen op tafel komt doopt men de uit de schaal ge prikte mossel daarin. Nadat de mosselen zijn gekookt en uit de schaal genomen kan men ze eok stoven, d.w.z. een saus makon van boter, bloem en gekruid kooknat, aangevuld met wat melk, waarin men ze dan een poosje verwarmt Ock kan men ze na het koken uit de schelp nemen, door wat bloem halen en ze in de koekepan in ruim vet bakken. Moséelcn worden ook wel rauw open ge stoken. Gekookt rundvleesch met groenten: (4 pers.) 1 boeuf van 2 K.G., zout, 2 bosjes wortel, 1 bloemkool, prinsessenboonen. Het vleesch wasschen, opzetten met kokend water en zout, zachtjes gaar koken, drie kwartier voor 510 gram. Maak de groenten schoon, wasoh ze, snijd de bloemkool in nette stukjes en laat alles de laatste drie kwartier meekoken. Log het vleesch vervol gens op oeu schotei ea schik de groenten er netjes omheen. Viscbcroquetjes: (4 pers.) kook 1 pond dikke visch, h.v. mooten kabeljauw gaar in kokend water met een scheutje azijn en zout. Verwijder de graatjes en verdeel de visch in nette stukjes. Kook van een halve Liter kookvocht en 5 eetl. bloem een dikke saus. doe er een geklopt ei door, een paar eetl. boicr en de s'-ikjes visch, laat alles stijf ••n koud worden, vorm er rolletjes van en bok ze, na ze op ne gewone wijze gepa neerd te bobben in ruim frituurvet knap pend bruin. Gegratineerde vischschote!: (4 pers.), kook 1 K.G. aardappels en 1 K.G. visch gaar. Stamp de aai.lnppels goed fijn, vermeng ze met een kopje melk en wat geraspte noot muskaat. Verwijder uit de visch de graatjes, verdeel te in stukken en doe ze door de aardappels met een half ons gesmolten boter. Nu kan men het desgewenscht in de oven zetten en er vlug een korstje op laten komen. ULLEN WE ETEN? ZONDAG: Rundvleesch, andijvie, vanillevla met abrikozen. MAANDAG: Rundvleesch, aardappels, pe ten spergeboonen, havermout. DINSDAG: Vleeschschotel met rijst en tomaat, appelsoep. WOENSDAG: Kerrysoep, mosselen, wor t eitjes. DONDERDAG: Gekookt rundvleesch met groenten, beschuit met bessensap. VRIJDAG: Tomatensoep, vischoroquetjes, appelmoes. ZATERDAG: Gegratineerde vischschotel, sla, maizenapap. VoOB uw KIND, UW ZIEKE UZELF x MELK f VAN DE-' deling, en het bleek, dat ze sinds haar huwe lijk nog niet één dag uit geweest was. ,Soms kom je in geen jaar de straat uit". En nu even onder den druk uit, even uit de zorgen, ook al kon je ze natuurlijk niet heelemaal loslaten, al moest je telkens en telkens weer met je nieuwe kennissen be praten, hoe je het goedkoopst aan oud brood in melk kon komen, wat je alles kon bezuinigen en tóch knap blijven, en hoo moeilijk dat is vooral als je man of je groo te jongens al lang zonder werk rond loopen. Wat een toer ook, om je gezin bij elkaar te houden, om niet zelf kribbig te worden bij do vaak prikkelbare humeuren, om man en jongens in gang te houden, terwijl je zelf vaak niet weet, hoo klaar te komen in je eigen huis en als je ze erbij kunt krijgen, in je werkhuizen. En nu, vacantie, echt vacan tie, nergens voor zorgen, maar verzorgd orden. De man heeft gezegd: je moet gaan, vrouw, ik zal wel voor de kinders en voor alles zorgen. En nu zit je hier op de hei naar de ondergaande zon te kijken, of je rent als een kind achter een bal aan, en dat doe je met liefde, of je nu twintig bent of al tegen de vijftig loopt. En als je moe wordt, dan ga je maar weer zitten, of een eind wandelen, of zingen. Do oudjes genieten wat rustiger, maar ze ker niet minder. Ze kuieren een kwartiertje om, en zitten veel breeduit te kijken naar het spelen der jongeren, knusjes achter een kopje koffie of thee. Op een middag komt het toppunt van heerlijkheid. In een groote autobus gaat het met een omweg naar de Pyramide van Austerlitz. Dat het een beetje regent, onder weg, deert niets. Is het wat koud, dan kwikt warme thee je weer op ,is het warm, dan laaf je je aan een „ijssie". En dan naar den speeltuin! Oud, jong, dun en dik, draait, wipt, vliegt of rutsoht. De vreugde is onbe schrijflijk Een der leidsters van de tweede groep schrijft in het Gildeblad: „Ons hart is vol dankbaarheid, als wij deze dagen gedragen weten in een Christelijke sfeer. De moeiten, de zorgen, het troostelooze van de levens van velen dezer vrouwen zijn zoo groot, dat er van onze zijde van verlichting geven geen spiake is, en deze dagen zouden nutteloos zijn als rij alleen uit pret bestonden. Nooit hob ik ervaren, dat er zooveel zegen uit kan gaan van een tafelgebed aan eiken maaltijd als nu, en dat dit al ons doen en laten be- invloeden kan. Ook is mij gebleken, hoe men metterdaad bij den dag leven kan en daarmee de mogelijkheid schept om van het oogenblik te genieten". Kijk, dit is er dezen zomer voor vrouwen uit werklooze gezinnen gedaan. Is het niet prachtig? Lof zullen zij, die dit wchk orga< niseerden, daarvoor nauwlijks begeeren. Daar deden zij het niet voor. Mnur dank baarheid zal hun van alle kanten hebben omgeven, ook de dankbaarhoid van hen die zelf niet aanwezig waren in dit Clubhuis „Ingeborg", maar die in dit mooie streven opnieuw iets mochten aanschouwen van echte Christelijke solidariteit Handige maniertjes Verwijder wijn. of roestvlekken uit tafel lakens zoo vlug mogelijk, en zeker voordat de lakens in de wasch worden gedaan. Flesschen reinigt men door ze halfvol te doen met zaagsel, en aan te vullen met warm water. Flink schudden en de me thode enkele malen herhalen. Alle vet gaat er dan uit Natuurlijk met schoon water naspoelen. BERGWEG 151 Telefoon 41 253 KOST MAAK3.50 PROVENIERSSTRAAT 54 VERPLEEGSTERS-UITZETTEN naar Maat PRIMA KWALITEITEN LAGE PRIJZEN EN VLUGGE LEVERING PEDICURE MANICURE S. C. DALMAYER-Kool Oudedijk 104,Tel. 56624, R'dam STOOiyiWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 Wij WASSCHEN en ST00MEN ALLES!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10