IHrttmr £riiisrijr CTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Belangrijke Mededeelingen De Tentoonstellingen te Utrecht abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5575 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang gtbbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels f 1.17 Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën" per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 Binnen enkele dagen zullen onze lezers belangrijke mededeelingen omtrent ons dagblad op deze plaats kunnen lezen. Wij twijfelen niet, of dit zal onzen trouwen vrienden een spoorslag zijn tot steeds krachtiger verspreiding van hun huisorgaan. Reeds nu deelen wij mede, dat wie zich heden abonneert, de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis ontvangt. Abonné's op te geven aan de ADMINISTRATIE EEN SLAPPE BOEL., „Het is bij ons tot nu toe een verschrik kelijk slappe boel geweestaldus een hoofdartikel in „de Liberale Wegwijzer'", dat handelt over „reorganisatie, regenera tie en réveil", drie vreemde woorden, wel ke in onze kring geen toelichting behoe\en. Prof. C. W. de Vries, een der ijverigste liberale propagandisten, teekent bij dit hoofdartikel aan, dat hij het met de strek king er van roerend eens is en om de „regeneratie", *de wedergeboorte, mogelijk te maken, neemt hij zijn ontslag als lid van het hoofdbestuur, opdat daarin „nieuw bloed" zal kunnen komen. Uit dit hoofdartikel, dat van groote „on rust, zorg en onvoldaanheid" in eigen kring spreekt, blijkt wel duidelijk hoe groot do moeilijkheden in de liberale staatspartij zijn Trouwens, dat was sinds lang geen ge lieim meer. Wanneer men sprak met lei ders van groote bedrijven, hetzij particu liere dan wel overheidsbedrijven, die vaak in zooverre politiekloos zijn, dat ze trouw op de liberale candidaten stemmen, doch overigens niet aan de politieke actie deel nemen, dan merkte men bij velen, dat hun interesse voor zuiver politieke vragen was toegenomen, maarten nadeele van dc liberale partij. Nu kan men deze kritiek in eigen kring, die van „een verschrikkelijk slappe boel spreekt" en op radicale wijziging aandringt op twee manieren behandelen. Men kan „Schadenfreude" toonen over de ineenstorting van deze eertijds oppermach tige beweging; door er b.v. op te wijzen, dat een vorige partijvergadering onder enthousiasme besloot om te zorgen, dat ,,de Vrijheidsbond in 't middelpunt der publieke belangstelling kwam te staan", en dat dit plan volkomen geslaagd is, want na de ver kiezingen spreekt iedereen over zijn ineen storting Men kén- zoo spreken en men moet zoo wel eens spreken. Maar een ernstig streven om tot reorganisatie en levensvernieuwing te komen, mag men zoo niet bejegenen. Wanneer de liberalen in hoovaardij mec- nen, dat alle niet-liberalen slechts tweede rangs-Nederlanders zijn, dan kwalificeeren we dat als aanmatiging; doch als de Vrij heidsbond een plaats als partij onder de partijen vraagt, en een ernstige poging wil doen om die plaats met eere te bekleeden, dan slaan wij dat streven met waardee ring en sympathie ga. Immers, er is een volksdeel, dat niet tot de rechterzijde behoort en ook niet bij een der revolutionaire partijen gerekend wil worden en waarvoor dus een vrijzinnige groepeering mogelijk moet zijn. Men kan daarbij twisten over de vraag of het wenschelijk is, dat liberalen en vrij zinnig-democraten gescheiden blijven leven, doch daar staan wij buiten. Wij erkennen de noodzakelijkheid van partijvorming voor vrijzinnigen, die niet tot de revolutionairen gerekend willen en mogen worden, en daar om volgen wij cle „vernieuwingspogingen"' der liberalen met sympathieke belangstel ling. Godsdienst, Gezin, Gezag De samenkomst te Delft Op de door het Nationaal Verbond „Gods dienst, Gezin,, Gezag" belegde bijeenkomst op 16 Sept. a.s. in de Oude Kerk te Deift zal het woord gevoerd worden door de heeren- Ds. T. J. Hagen, Geref. Pred., opening en korte beschouwing over den wassenden roo- den invloed in Nederland; Mr. Dr. H. II. A. van Gybland Oosterhoff met het onderwerp „Nationale Geest en Marxisme", terwijl de Finsche predikant Ds. Ad a m Kuortti, die onlangs uit de ballingschap in het roode Rusland is ontvlucht, alsmede de gewezen Russische pope, thans predikant Ds. N. Or lof f iets van hun ervaringen zullen vertellen. De bijeenkomst zal gesloten, worden worden door Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant. Deze bijeenkomst dient tevens ter opening van een door het Verbond georganiseerde ten toonstelling tegen marxisme en bolsjewisme, welke zal worden gehouden op 19, 20, 21, 23 en 24 September in de Sociëteit „Eensgezind heid", Voorstraat 18 te Delft. DE STAKING TE TILBURG Weinig nieuws van het Znldelijk front De stakersmeeting, die gisteravond om zeven uur op de Tilburgsche wielerbaan werd gehouden, trok de belangstelling van vele duizenden. Door het stakingscomité werden mededeelingen gedaan over ingeko men giften, in natura, terwijl ook van ver schillende kanten een totaal bedrag aan geld van ongeveer 185 binnenkwam en 1000 pond mais voorde duiven der sta- De vereeniging van huiseigenaren heeft aan het comité medegedeeld, dat de stakers geen huur behoeven te betalen. Voorts werd voorlezing gedaan van een hernieuwd schrijven aan den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, met een herhaald verzoek om interventie. Namens het comité werd de hoop uitge sproken, dat het conflict spoedig zal zijn geëindigd Een tweede spreker zette het ontstaan en de ontwikkeling van het conflict nog eens uiteen en handhaafde het stakingsparool. De voorzitter, de heer Spijkers, vroeg zich af, wat hij toch heeft misdaan, dat zijn royement uit Sint Lambertus, waarvan hij nu mededeeling heeft ontvangen, zou recht vaardigen. Jaren lang heb ik, zegt spreker, op de bres gestaan in die organisatie, voor de textielarbeidersbelangen. Dat ik nu de leiding der staking op mij heb genomen is geheel in overeenstemming met de wil. der arbeiders, niet langer meer de steeds terug keerende loonsverlagingen te willen accep teeren. Een brief van raadsleden. Eenige raadsleden, behoorend tot het z.g. Zuiderfront, hebben een brief geschreven aan den burgemeester, waarin ontstem ming wordt te kennen gegeven over het feit, dat het hoofd der gemeente, toen alle onderhandelingen door de eigenaardige houding van de stakingsleiding waren spaak geloopen, als zijn meening had te kennen gegeven dat men de zaak nu maar moest laten „uitzieken" eeii term, mer ken de schrijvers op, in dit geval synoniem te achten aan „uithongeren" en die ook als zoodanig door de betrokkenen is opgevat Voorts verzoeken zij den Burgemeester om onverwijld opnieuw bemiddelend op te treden. Stennacties De leden van Sint Raphaël hielden aanwezigen is onder leiding van don heer Vleeschhouwer een steun comité gevormd, dat Zaterdag bij de ledeiï van Sint Raphaël gelden zal inzamelen. De katholiek-democratische partij te Hil versum heeft bericht gezonden een steun- actie te zullen openen. Een collecte onder het personeel van den dienst van publieke werken te Tilburg heeft ongeveer 55 bijeengebracht Vanwege het N.A.S. was bericht ingeko men, dat 10 beschikbaar wordt gesteld indien in een gezin van een staker eea kind wordt geboren. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland; DEVENTER Verbindend verklaring Ondernemers-overeenkomsten Vaste Commisie van Economische Raad benoemd De Minister van Handel, Nijverhid en Scheepvaart heeft voor het tijdvak van 1 September 1935 tot en met 31 Augustus 1938 benoemd tot leden van de vaste commissie van den Economischen Raad ex art. 8 van de Wet op het algemeen verbindend en on verbindend vorklaren van ondernemers- overeenkomsten: Voor den Economischen Raad: pater mr. D. Beaufort O.F.M., te Utrecht; prof. mr. W. A. Bonger, te Amsterdam; prof. mr. F. de Vries, te Rotterdam; Ch. J. I. M. Weiter, te 's-Gravenhage; voor den Nijverheidsraad: mr. L. Broekhuysen, te Tilburg; dr. L. G. Kortenhorst, te 's-Gravenhage; voor den Middenstandsraad: F. L. van der Leeuw, te 's-Gï£ivenhage; W. G. Scheeres, te 's-Gra venhage;-voor het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland: K. Kruithof, te Utre-ht; voor het Nod. Verbond van Vakvereenigingen: S. de la Bella Jr., te Amsterdam; voor het R.K. Werkliedenverbond in Nedeiland: C. J. Kuiper, te Utrecht en tenslotte prof. dr. P. Lieftinck, te Rotterdam. Voor het tijdvak van 1 September 1935 tot en met 31 .Augustus 1936 is bemerid tot voorzitter prof. dr. P. Lieftinck terwijl met ingang van 1 September 1935 is benoemd tot secretaris van voormelde Commissie: drs. J. C. Kruisheer, te 's-Gravenhage. De woorden-partij Van de Ned. nationaal-socialisten Het spreekt van zelf, dat wij in ons land niet aan één nationaal-socialistische partij genoeg hebben. Het wemelt hier van v schillende variaties, met het gelukkige volg, dat de eene partij de andere opeet. Natuurlijk zijn er verschillen: het ken merkende onderscheid tusschen de partij van Ir. Mussert en die van majoor Kruvt is b.V. dat de eerste het vooral in groote, de tweede het in nieuwe woorden zoekt. Men staat eenvoudig verbaasd over de" vin dingrijkheid van de Nat. Socialist, die voor al in zijn hetze tegen de Joden legio nieuw- geconstrueerde woorden bezigt. Ziehier een parafrase. In de strijd voor ons Hollandsche „volks- dom" is het begonnen om door een doel bewuste „rassenhygiënische" politiek de „rassistisch hoogwaardige", edele Noordsche volkskem te beschermen. „Gemengdrassig" is verkeerd; de „opnoording" van de Ger- maansche volken door „Noordsche teelt keus" is noodig om „bloedreine" Hollan ders „vernoording" van ons volk en „bloed- waardige" volksgenooten te verkrijgen en ,kultuux*verbeesting" te ontgaan. Het is natuurlijk gebrek aan taalgevoel en gemis aan „volkschvoelende" rasscnver- zorging, dat wij niet onder de indruk ko men van deze woordenpraal over de „ras- sische" gezondmaking van het Nederland sche bloed, dat ook door onze aderen vloeit. De „bloedbron" zal niet deugen. Maar de partij, waartoe wij behooren, heeft ook geen partij-secretariaat in Mülheim-Ruhr; en gebruikt voor do autopropaganda geen Duitsche wagens. Barbertje en Lotario De fout van Dr. Kuyper Heden las ik in uw driestar weer de foutieve voorstelling alsof „Barbertje" moest hangen. Die arme ziel heeft daar nooit de kans voor geloopen. Wel de heer Lotario (zie het verhaal). Jaren ge leden maakte Dr. Kuyper reeds deze fout en sindsdien gaan we daar vroolijk mee voort. Mijn vader (de thans 79-jarige oud-hoofdredacteur van „De Zeeeuw") maakte er indertijd direct aanmerking op in zijn blad, maar tót nu toe duikt telkens in onze en andere pers die on juiste citeering op. Maakt u er nu eens en voor goed op ruiterlijke wijze een einde aan. De heer Buyze heeft volkomen gelijk en erger is nog zeker in zijn oog dat we dit wisten, toen we de driestar schreven; ja, dat we tijdens het schrijven aan de fout van Dr Kuyper en de critiek in de Zeeuw dachten. Maarsedert Dr Kuyper het misver stand in de wereld bracht,- heeft bijkans elke journalist „Barbertje" en niet Lotario laten hangen. De h 1st of isc'hé 'waar heid werd van minder beteekenis geacht dan het suggestieve in de voorstelling; „Barbertje" leent zich meer voor ophangen dan Lotario. Hadden we 'geschreven: de heer Lotario moet hangen, dan zou bijna niemand het begrepen hebben en het beeld had tot niemand „gesproken". We willen voortaan „Barbertje" met alle plezier laten leven; maar dan maken we onze taal armer, omdat een „ebenbürtige" zegwijze niet bestaat. Ziedaar onze verontschuldiging, welko niet meer dan eenexcuus is. De keur van het Nederlandsch vee aanwezig. Schitterende prestaties van de paarden. te Utrecht zijn i Deze werden onderlinge samenwerking door het en de Vereeniging tot het houden van Nationale vee- en 'paarden- tentoonstellingen te Utrecht" en duren drie dagen. De groote fokveetentoonstelling van het N.R.S. werd gisteren be gonnen en duurt ook heden nog voort, terwijl de Nationale vereeni ging morgen, Donderdag, haar jaarlijksche tentoonstelling houdt en voor gisteren en morgen con- cours-hippiques organiseerde. Voor deze veedag en was begrij pelijkerwijze. veel belangstelling zoowél wat de inzendingen, de aan de concours-h' Wethouder Schoemaker van Deventer Ontvangt de gonden eerepenning Ten huize van den burgemeester van De venter is in tegenwoordigheid van de wet houders aan den afgetreden wethouder den heer A. J. Schoemaker, voor diens vele cn gewichtige diensten aan de gemeente bewe zen. de gouden eerepenning der als wat de opkomst van belangstel lend publiek betreft. Hót aantal ingeschreven runderen be droeg niet minder dan 873, verdeeld over de drie bekende veeslagen: het zwartbont Hollandsch-, het Maas-, Rijn-, IJssel-, én het zwartblaar Groningsch veeslag. Alle vee slagen waren weer onderverdeeld in klas sen, groepen en afdeelingen. De eenlingklassen (stieren en koeien) en de productieklasse werden Dinsdag ge keurd. De collecties volbloeden behoorende aan of gefokt door één éigenaar en de col lecties afstammelingen van één stier wor den Woensdag beoordeeld, terwijl Dinsdag ook de kampioenen en de reserve-kam pioenen aangewezen werden. Deze keuringen beginnen reeds vroeg en vorderen heel wat tijd en beoordeelings- gaven van de jury. Maar deze waren niet de eersten de bes ten, doch vormden wel het keurkorps van de veekénners uit ons land (buiten Fries land, dat, daar het een eigen stamboek heeft, niet meedoet aan deze rundveeshow. Jammer!) Maar ook het keurkorps uit het Neder landsch vee was ingezonden, zoodat het toch een zware taak was om de een boven de ander te schatten. Toen om 9.30 de burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. Ter Pelkwijk in het Restaurant van de veemarkt de ten toonstelling opende waren de leden van de jury al druk bezig. En het duurde daarna nog heel lang vóór al de dieren in de keu- ringsringen waren verschenen. Een groote schare belangstellenden groep te om deze ringen om het keuringswerk gade te slaan en zelf hun opmerkingen te maken, die er ook wel eens naast waren. Een wandeling over de uitgestrekte tentoonstellingsterreinen deed ons nog meer de groote moeite voor de keur meesters zien. Het was superieur vee. Althans volgens de huidig geldende opvattingen. Of de doorgevoerde fok kerij in bepaalde richting geen schade gedaan heeft aan het dier als zoo danig, waardoor het o. i. eenigszins verzwakt en waarschijnlijk veel min der bestand is tegen mogelijke scha- - delijke invloeden, is een vraag, die we niet ontkennend durven beant woorden. Misschien wordt het tijd, dat men zich gaat bezinnen en wij meenen, dat men zich reeds be zint. De tijdsomstandigheden zijn zóó, dat wellicht niet meer wat voeding en verzorging betreft, het uiterste raffinement toegepast kan worden. Het beenwerk is uiterst licht te noemen, wat misschien voor door gevoerde fokkerij fraai genoemd mag worden, het geeft o. i. toch een zekere indruk van uiterste teerheid, die we bij een huisdier, als de koe is, voor de toekomst niet zonder gevaar achten. Dit doet niets af aan onze groote bewon dering voor wat is gepresteerd door de fok kers uit geheel ons land, die' hier de resul taten van jarenlang selecteeren en doel matige teeltkeus lieten zien. Wij zullen ons niet verstouten om een gedetailleerde beschrijving te geven. Wij zouden om de boomen het bosch niet zien. De algemeene indruk is overweldigend. En als men langs de rijen vee gaat, en hier en daar een schrapje geeft in het lijvig program, dan kan men wel aan het schrap pen blijven. Dan beginnen we al dadelijk met de stie ren uit Groningen. Zie Emir, een pracht beest, maar ook Tonie, Munt Emir en Emerius doen voor elkaar niet onder. Ga dan naar de koeien uit dezelfde provincie: Cella, Adri, Thora Kuilsburg, wat je noemt! Uit Drenthe zijn de Wijk en omstreken: Stapel en Ruinenvold wat goed vertegen woordigd: Zeus Kuilsburg en Blesje en Al- bertine en weet ik welke nog meer. Uit Overijssel: Rika's Frans en Roza 23. Daar komt geen eind aan en daarom zetten wij het aanschrappen uit dit Hollandsch veeslag stop en gaan eens kijken bij het roodbont M-R-Y-vee. We beginnen weer: Johan, Frits, Jean Alex, Sjoerd, Jonge Johan, Heiltje 6, Keitje, Sjoernetta, Florus. Ook geen doen om alles te noemen. Nu nog even het Zwartblaar Groningsch vee gemonsterd. Dat begint al dadelijk met de kolossus: Regulus. Dan komen Theo en Rival met een schrapje in mijn catalogus. Verder slaan door Klaartje en Marie 6 met Leentje 7 en Renske, Ali en Ideaaltje en nog vele anderen, als een edele wedstrijd in elegance van vorm en schoonheid van Meen niet dat dit de eenigen zijn die op vielen. 't Was niet te doen om alles aan te schrappen. De catalogus is nu al geheel rood bekrast. Er was geen tijd, er werd geen tijd gela ten om de nevententoonstelling, waar ver schillende firma's hun waren hadden opge steld te gaan bekijken. We zagen alleen een mooie inzending bloemen. Dat waren voornamelijk dahlia's en de inzender was A b b i n g te Zeist. Daar moesten we even zien. 't Was vlak voor aan. Mooi aa'ds dat! We moesten daar bij de stand van Calvé te Delft passeer^n en konden de verleiding niet Aveerstaan om daar ook even een kijkje te nemen. Allereerst viel onze aandacht op 't nit product van Calvé n.l. Delf ia S.K.V.; krachtvoer voor varkens, dat reeds een goede naam heeft. In de tweede plaats AA'as daar D e 1 f i a Koeienmeel, dat de benoodigde voe dingsstoffen A'oor kQeien in de juiste samen stelling bevat en voldoet aan alle eischen aan een goed en goedkoop koeienvoeder te stellen. Delfia varkensmeel heeft reeds bewezen goed te zijn. En dat ook voor pluimvee gezorgd wordt bewijst het C a 1- vé's ochtendvoeder, samengesteld uit de beste grondstoffen. Maar zooals we zeiden, het A'ee had alle belangstelling en bovendien het werd tijd voor het concours hippique. We hadden veel moois gezien. Niet alle dieren laten zich vrijwillig bekijken. Deze vertegenwoordiger van het Hol landsch veeslag was ontevreden over die aangaping. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Op 10 October a.s. zal door de rechtbank te 's Hertogenbosch een aanvang gemaakt worden met de berechting der misdaden te Oss. Het gisteren te Utrecht gehouden concours Hippique trok groote belangstelling. De bekende oud-Indische officier Kapitein Hans Christoffel hoopt a.s. Vrijdag 70 jaar te worden. Engelan den Frankrijk zouden tot overeen stemming zijn gekomen over een vasthouden aan de Volkenbondsprincipes in het Itali- aansch-Abessijnsch conflict. Nederland en de Scandinavische landen zonden Lcsloten hebben uit den Volkenbond treden indien de Volkenbondsprincipes te Genève verloochend mochten worden. Na een verklaring van den Griekschen mi nister president Tsaldaris vóór herstel der monarchie heeft president Zaïnus ontslag genomen. Een omwentelingspoging in Portugal. .De dood van senator Hney Long, Doodelijk auto-ongeluk Diep tragisch Maandag-avond fietste de heer Van Spriel te Ermelo met zijn 13-jarig dochtertje naar Putten, om daar de droeve tijding to brengen, dat zijn vrouw overleden Avas. Op dien rijwieltocht kAA'am plotseling het kind met haar fiets over de straat te vallen. Zij Averd gegrepen door een auto. Het kind is een uur later iu bet ziekenhuis „Salem" overleden, zonder tot beAvustzijn weder te keeren. Den'chauffeur treft geen schuld. Ernstig auto-ongeluk Bij Rijs bergen (N.-Br.) keerde de dr. D. uit Den Haag per auto, vergezeld van zijn echtgenoote en een kapitein en diens echt- genoote, uit België terug. Ter hoogte van do Krabbenbosschen liep een kip over den weg, waaiwoor dr. D., die met zeer gx'oote snelheid reed. Avilde uitwijken. Hij raakte de macht over het stuur kAvijt, tcii gevolge Avaarvan de auto in volle vaart tegen een boom bot ste. De auto werd daarbij grootendeels ver- Do vier passagiers werden door den schok uit de auto geslingerd. Dr. D. liep slechts lichte verwondingen op. De andere drie bleven beAVUsteloos liggen. Dokters uit Rijs- bergen en Princenhage verleenden eerste hulp, waarna de drie slachtoffers per auto naar het St. Ignatiusziekcnhuis tc Breda zijn vervoerd. Daar bleken de verwondingen va den kapitein en zijn echtgenoote niet levensgevaarlijk. De toestand van mevrouw D. daarentegen is zeer ernstig. Men vreest voor haar leven. De marechaussee stelde een onderzoek in en heeft de zwaar gehavende auto in beslag genomen. Branden Te Huizen (N.H.) is door onbekende aoorzaak een hevige brand uitgebroken in het pand Zusterlaan 2 nabij den Nieuw Bus- sumerweg, bewoond door den heer Iloogen- kamp. De bewoner, die alleen thuis was, Avera door geknetter Avakker. Het bleek toen dat de bovenverdieping van het huis in brand stond. Toeu 'de brandweer arriveerdo stond deze etage reeds in lichterlaaie. Dee len van het smeulende rieten dak vlogen links en rechts in het rond. De brandAveer bestreed het vuur met twee stralen, doch kon niet verhinderen, dat het heele pand uitbrandde. Tenslotte AA-erd het vuur ge- bluscht en AA-erden de muren omver gehaald. De burgemeester van Huizen en de wethou der voor de brandAveer sloegen het blus- schingsvverk gade. Eigenaar van het huis is dr. BeBnjamins te Hollandsche Rading. Do kostbare inboedel, waaronder schilderijen was vrij hoog verzekerd. HET SMOKKELEUVEL Het smokkelen over de grens van Gro ningen van tabak en van veie andere waren naar Duitschland neemt in den laat- sten tijd Aveer zóó toe, dat door de grensbe ambten zelfs tot fouilleering van Avandelaais wordt overgegaan, daar bij velen het smok kelen van geneesmiddelen wordt vermoed. De grenscontrole heeft ook heel wat werk met het oog op dranksmokkelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1