llirumr Courant w ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken De karteering van Nieuw-Guinea UIT DE HAAGSCHE RAADZAAL akkertjes; abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/' ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5574 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang gtbberttntiepriptn: Van I tot 5 regels f I.171/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingeti van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 DE ADMINISTRATIE DE PRACTIJK DER ONTWAPENING Het Christendom veroordeelt ongetwijfeld de slachting, welke moderne oorlog heet Wanneer een volk op landroof uitgaat en de inwoners, die zich niet gewillig aan den indringer onderwerpen, wegmaait als hal men op het korenveld, dan overtreedt de regeering van dat volk de wet Gods. Een schrijver in de V r ij z i n n i g-D c m o- craat verzekert, dat „geen mensch, geen Gods kind mag meewerken aan zoo'n bloed bad" en daarom „was het niet zullen doo- den de eenvoudige en sterke grondslag van veler houding, welke door geen Bijbelcita ten was te ondermijnen". Wij wraken deze wijze van zeggen; maar wij waardeeren de gedachtegang; al hou den wij den schrijver met ernst voor, dat wij nooit gepoogd hebben met Bijbelcitaten de kracht van het „gij zult niet dooden" te ondermijnen. Want zulke Bijbelcitaten zijn er niet. De schrijver is echter verontrust „Wij, ontwapenaars, zegt hij, staan op het oogen- blik met een kleiner leger dan eenige jaren terug en het resultaat is, dat van do over gebleven strijders een deel vermoeid de wa pens laat rusten in overgave aan een ge voel van machteloosheid." Maar, dat mag niet, vervolgt hij. Gods gebod is niet verzwakt, omdat het gelaat des aardrijks veranderde. Het is een heerlijke waarheid, welke leder Christen van harte onderschrijft He* Is maar de vraag, of we dat gebod juist verstaan. Nu moeten wij aannemen, dat déze schrijver het gebod: gij zult niet dooden, zonder meer op elke situatie en onder allo omstandigheden toepasselijk acht Wij zullen dit generaliseeren thans niet met „Bijbelcitaten" bestrijden, doch wij zou- den deze ontwapenaars wel eens voor en kele praktische vragen willen stellen, welke zich vandaag de dag onwillekeurig op dringen. Hoe denken de ontwapenaars over het nu dreigend oorlogsgevaar in Afrika? Wel ke houding behoort Abessinië aan te men tegenover Italië? Moet het volstaan met den man, die dreigt met geweld zwaard, te wijzen op zijn zonde en dan ver der hem maar laten begaan? Voorts, wat moet de Volkenbond doen? Ileeft hij geen andere taak, dan om voor het recht te getuigen en tegen de oorlog te waarschuwen op zedelijke motieven? Mag men ook tot sancties dat is in we zen verweer met geweld overgaan om den aanvaller te beletten zijn snood plan uit te voex-en? Zie, dat zijn altemaal praktische vragen en we zwijgen nu nog maar van de meest praktische: doen de andere mogendheden er goed aan om, desnoods met wapen geweld, Italië te beletten de oorlogsfakkcl aan'te steken? Getuigen tegen het zedelijk kwaad van de oorlog is goed en plichtmatig en men mag er zegen op verwachten, zonder zich aan ijdele illusies over te geven; maar wat doet men in dagen van groote spanning als deze met zijn ontwapeningsbeginsel? De ontwapenaars hebben thans lieid hun pilncipes aan de praktijk te toetsen. Voor het nieuwe stadhuis te Leiden is gister de eerste betonnen paal geheid, welke nog door plm. 675 andere palen gevolgd zal worden. Be eerste paal gaat in den grond DE STAKING TE TILBURG Honderd stakers weer aan 't werk Beloften van de stakingsleiding1 Veel verandering kwam er gisteren te Tilburg niet.. Toch wei*d het aspect eenigs- zins anders. Personeel van de firma P. van Dooren, ten getale van 73 man, is aai werk gegaan. Ook op andere fabrieken heb ben eenige stakers het werk hervat. Zoo bij de firma Brands 30 personen. Momenteel bedraagt het aantal stakers 3982, ongeveer 100 personen minder dan j.T. Zaterdag. I-Iet aantal werkwilligen bedraagt 1280. Alles is volkomen rustig. De politie be hoeft nergens op te treden. Een N.S.B.-ver- gadering, welke gisteravond was aangekon digd, ging „wegens omstandigheden" niet Stakersvergadering op de wielerbaan. Gistermiddag hebben de stakers opnieuw vergaderd op de wielerbaan, waar naar schatting 5000 menschen aanwezig waren. Meegedeeld werd, dat er tot heden 4000 aan steun was binnengekomen. Van dit geld is Zaterdag voor de eerste maal aan de meest behoeftige en grootste gezi eenige steun uitbetaald. Het hoogste bedrag was 6. Van de vereeniging der georganiseerde slagers te Tilburg was bericht ontvangen, dat haar leden zoolang de staking duurt kosteloos vleesch, spek en vet ter beschik king zullen stellen en voorts werd meege deeld, dat de landelijke contactcommissie te Amsterdam als opbrengst van collecten een bedrag van 1S50 zou zenden. Van de afdeeling Tilburg van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel zou bericht ontvangen zijn, aldus deelde de spr mee, dat deze organisatie besloten heeft een uur loon per week vrijwillig af te staan, terwijl bovendien een circulaire was gericht aan alle af.deeling.en om hetzelfde te doen. Dit bleek onjuist. De Ned. Ver. schaart zich achter de hoofdbesturen der organisa ties. Blijkbaar, dacht men aan de leden van „St. Raphael", die uit de band spron gen. De afdeeling Almelo van de R.K. Textiel- arbeidersbond nam een motie aan om het beleid van het hoofdbestuur van „St. Lam- bertus" goed te keuren en de stakers aan te raden het werk te hervatten. De stakingsleiding heeft opnieuw brief gezonden aan de werkgevers met ver zoek om een onderhoud, met de verzekering dat mochten daarbij afspraken worden ge maakt, het comité zou zorgen dat de sta kers zich daaraan ook onvoorwaardelijk zouden houden. Ambtenaarssalarissen worden verlaagd Zooals wij reeds gisteren meldden acht de Regeering het in verband met den financiee- len toestand des lands noodzakelijk, dat met ingang van 1 Januari a.s. op het totaal bedrag der wedden en loonen van het Rijks personeel een bedrag van ongeveer 10 mil- lioen gulden zou worden bezuinigd, hetgeen zou neerkomen op een verlaging van die wedden en loonen met pl.m. 5 pet Met dere eveneens noodzakelijk geachte bezuini gingsmaatregelen was ook dit voornemen der regeering aangekondigd in het alge meen bezuinigings-ontwerp, dat inmiddels nog bij de Staten-Generaal aanhangig is. Daar de regeering van oordeel blijft, dat voor het sluitend maken van het budget bovenbedoelde korting niet kan worden gemist, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde de wenschelijk geachte overeenstem ming tusschen Rijks- en gemeentelijke salarissen te behouden, in verband met de voorgenomen verlaging der Rijkssalarissen, tot een 200-tal ge meentebesturen een schrijven gericht, waai'in in ovei*weging wordt gegeven maatregelen te hemen, opdat ook in die gemeenten met ingang van 1 Jan. a.s. een salarisverlaging worde toe- Het betreft hier die gemeenten, in welke door een verlaging met 2^2 A 5 pet de ge- wenschte overeenstemming tusschen Rijks- en gemeentelijke -salarissen na 1 Januari '936 zal kunnen worden bereikt De overige gemeenten, waarin de salaris sen reeds op zoodanig peil staan, dat ver dere verlaging niet wel mogelijk meer moet worden geacht, vallen buiten deze circu- Ongeldige wethoudersverkiezing te Barneveld De wethoudersverkiezing die verleden veek Maandag te Barneveld is gehouden blijkt achteraf, voor zoover de verkiezing van wethouder Middelman (A.R.) betreft, ongeldig, te zijn geweest. Nadat twee vrije stemmingen waren gehouden moest herstem ming plaats vinden tusschen de heeren Gourts en Middelman. Daar ezc toen bei den mee hebben gestemd, hoewel art. 52 van de Gemeentewet zich daartegen verzet, moest op grond van dat artikel de verkiezing van den heer Middelman ongeldig worden ver klaard. H. M. DE KONINGIN LICHT ONGESTELD Terugkeer naar Nederland één dag vertraagd! H.M. de Koningin is wegens lichte ongesteldheid verplicht Haar te rugkeer één dag uit te stellen» H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses zullen thans Woensdag avond op denzelfden tijd, n.l. om streeks 9 uur, aan het Holl. Spoor station te Den Haag aankomen. In verband hiermede zal het voor genomen bezoek aan Utrecht, dat Woensdag zou plaats hebben, niet kunnen doorgaan. De Waalbrug bij Nijmegen Gistermiddag is het tweede gedeelte van de Dordtsche montagebrug onder den hoofd- boog van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen doorgevai-en en tijdelijk geplaatst op het montageterrein.aan de stadszijde. Onmiddel lijk is een begin-gemaakt met het wegbran den van de koppen der hulppijlers, welke men zoo spoedig mogelijk uit de rivierbed- ding wil opruimen om de vr,ije vaart onder den hoofdboog mogelijk te kunnen maken. Steun voor Pootaardappelen De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale uit het Landbouw-Cri- sisfonds steun zal worden uitgekeerd, met betrekking tot de door den Ned. Alg. Keu ringsdienst goedgekeprde pootaardappelen van den oogst 1934, behoor en de tot een der volgende categorieën: I. Aardappelen binnen de vierkarotsmaat 2845 m.M., welke behooren tot één der volgende -rassen: eigenhedmea', roode star, bonte star, Westeinder blauwe, Zeeuwsche blauwe, Zeeuwsche bonte, Bevelander, noor deling, souvenir, present, populair, West- Brabander, unicum, bato, record, robijn, muntinga-17 en door den Ned. Alg. Keurings dienst zijn ingedeeld in klasse B of klasse C; II. Aardappelen binnen de vierkautsmaat 2860 mJVI. en met een uiterste lengte van 8 c.M., welke óf wel behooren tot een der bovengenoemde rassen en door den Keu ringsdienst zijn ingedeeld in klasse A, óf wiol tot andere rassen, ongeacht in welke der klassen A, B of C zijn zijn ingedeeld. De uitkeering van den steun geschiedt met. betrekking tot alle bovenbedoelde pootaard appelen, welke op 1 April 1935 als eigen voorraad aanwezig waren, voor zoover niet bestemd voor nieuwen uitpoot op eigen be drijf en verminderd met die hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde poot aardappelen zijn verkocht of geëxporteerd. De steun bedraagt per 100 Kg. pootaard appelen in klasse A 1.50, in klasse B 1, in klasse C ƒ0.50. Woensdag vertrekken de vlieg tuigen van Schiphol Een jaar arbeid boven eindelooze rimboe De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, welke door de De Havillandfabriek in Engeland zijn gebouwd en gebruikt zullen worden bij de karteering van Nieuw Guinea, bevinden zich sinds enkele dagen op Schiphol, waar nog eenige instrumenten worden inge bouwd. De vlucht naar Indië van deze machines zal Woensdag a.s. te negen' uur aanvangen. Als een der bestuur ders treedt op de chef-vlieger van de werkexpeditie: kapitein C. A. Kop pen; de overige vliegerdeelnemers, de luitenant-vliegers P. G. Tide- man, J. V. M e in in ger en J. Vonk maken de vlucht naar Indië als tweede piloot mede, aangezien de beide andere toestellen bestuurd zullen worden door de Engelsche vliegers captain Fulfford en captain Cox. Laatstgenoemde heeft voor de De Havil landfabriek de verantwoordelijkheid van de vlucht, omdat de drie vliegtuigen eerst te Bandoeng aan de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij., welke de karteeringsopdracht gekregen heeft van de Nederlandsche Nieuw Guinea Petroleum Mij., waarvan deel uitmaken de B.P.M., een Amerikaansche en een Engel sche maatschappij, worden geleverd. Met deze vliegtuigen gaan ook mede de heeren P. G. L. Heg en er, chef-radio- dienst van de expeditie en H. J. BnnK, mecanicien. De algemeen leider van de expeditie, de kapitein der Artillerie mr. R. N. de R u y - ter van Stevenick, is reeds 14 Augus tus 1.1. per K.L.M. naar Indië vertrokken; ook de eerste Geodeeth C. Roggeveen en de navigator-fotograaf F W. J. Surink hebben de reis naar Indië per K.L.M.-vlieg- tuigtuig gemaakt. Wat de overige deelnemers betreft is o Juli 1.1. per mailschip „Johan van Oldenbar- nevelt" naar Indië vertrokken de admini strateur E. L. J. Haak en per „J. P. Coen op 14 Juni de kampmeester S. Disse. Per mailschip „Baloeran" vertrokken op 14 Augustus de laborant A. G. Bran d, de tweede Geodeeth D. E. Hannema, de na- igatoi'-fotograven B. J. A. H e r w e y e r, Y. ma, F. C. M Loven en F H M Rot- eel; de helper-Geodeeth W. "A. Leye- naar, alsmede de hoofdlaborant C. J. Weers. Als arts van de expeditie zal op treden Dr. Schroder, terwijl in Indië zijn aangewezen de heeren F. Lischer, chef technische dienst, in dienst der K.N.I.L.M., v. d Putten, mecanicien, Brittijn en e Bruin, radio-telegrafisten. Een grootsche onderneming Een der directeuren van de K.N.I.L.M., Jhr H. K B Ren dorp, vertelde over de expe ditie nog de volgende bizonderheden: De drie Dragon-Rapide vliegtuigen, welke voor de karteering worden gebezigd, zijn ge wone twee-motorige verkeersmachines (tweedekkers) van de De Havillandfabriek, welke plaats bieden aan acht passagiers. De K.N.I.L.M. heeft deze toestellen kunnen koo- pen, terwijl ze in aanbouw waren en nadat gebleken was dat het reeds geruim en tijd gebruikte Ford-vliegtuig, dat men voor een geringen prijs'uit Amerika had-laten komen, -oor karteeringsdoeleinden minder geschikt as. Getracht zal worden, dit vliegtuig te erkoopen en als dit niet lukt, zal het naar Indië worden overgebracht om voor de'expe- ditie communicatie-diensten te verrichten en eventueel als invaller te fungeeren. De drie Dragon-Rapide vliegtuigen zijn an den onderkant eenigszins gewijzigd, zoo dat het oog van de camera's, welke op deze plaats worden bevestigd, naar alle kanten een vrij veld heeft, Het geheele gebied, dat m kaart moet worden gebracht, beslaat de ge weldige oppervlakte van tien millioen hectaren, tezamen echter nog niet de helft van het Nederlandsch bezit op f Nieuw-Guinea vormend en hoofdzake- lijk bestaande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 kilo meter. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar geschat en is uitsluitend .afhankelijk van de gelegen heid tot fotografeeren. Met bewolking eh andere factoren rekening houdend, rekent men er op dat Per dag hoog stens gedurende een uur opnamen zul len kunnen worden gemaakt. De regeling is zoodanig, dat bij aankomst van de vliegtuigen op Nw. Guinea al het overige personeel en al het benoodigde ma teriaal reeds in het tevoren geheel gemon teerde kamp te Babo, aan de Zuidkust van de Mac Cluer Golf, aanwezig is, zoodat de karteering onmiddellijk kan beginnen. Vier kampementen Er komen in het geheel vier kampemen ten, waarvoor de vestiging zorgvuldig is uitgekozen. Voor het transport van het ma teriaal is o.a. een lichter van de K.P.M. ge charterd. Terwijl het terrein rondom Babo gekar teerd wordt, wordt door de zorg van de op drachtgeefster een ander vliegveld gereed gemaakt en een kampement aldaar ge bouwd, zoodat onmiddellijk nadat de kar teering te Babo beëindigd is, alles naar het nieuwe kampement kan worden overge bracht. Terwijl dit in gebruik is, wordt het kampement, dat te Babo stond, weder naar een derde plaats overgebracht en zoo ver volgens. Kampementen en vliegvelden komen be halve te Babo, op het eiland Efman nabij Serong, te Se roei op het eiland Japen en te Mi mi ka op de Zuidkust van Nieuw Guinea. De afstand tusschen de beide uiter ste kampementen, Sorong en Mimika, be draagt niet minder dan 600 kilometer Ofschoon de expeditie uiteraard behoorlijk gewapend is en de regeering een wakend oog in het zeil houdt, worden geen vijan delijke overvallen gevreesd. Als alles naar wensch gaat, zal begin Oc tober met dezê grootsche onderneming want deze kwalificatie komt de karteerings opdracht ongetwijfeld toe een aanvang worden gemaakt. Samenstelling der Commissies De Raadsvergadei'ing van gisteren ont leende voornamelijk haar beteekenis aan de samenstelling der verschillende Raadscom missies. I-Ict was een werk van langen adem, dat den middag tot omstreeks kwart voor vijven in beslag nam. Vooraf was besloten de commissie voor de Brandweer op te heffen en het bestuur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon met twee leden uit te breiden. In de samenstelling der commissies kwam nogal eenige wijziging als gevolg van de gewijzigde samenstelling van den Raad, zoowel wat de personen als de ver houdingen betreft. Veel stof om er over na te Sabbelen is echter niet. Slechts constateeren we, dat de nieuwe heeren van Nationaal Herstel dit maal ondanks gehouden voorbesprekin gen aan de stemmingen deelnamen. Elk van hen kreeg in een commissie een plaats. Overigens kenmerkte de vergadering zich door eenig onbeteekenend debat, waarbij een drietal nieuwelingen debuteerde. De soc.-dem. zag zijn wensch om een bo- paald stuk aan te houden met succes be kroond: in dit opzicht is de Raad steeds zeer welwillend. Mr. de Visser ondernam hij de vaststel ling van een bebouwingsverordening voor het Frederik Hendrikplein een juridische schermutseling, welke leidde tot een vrij overbodige redactiewiiziging van een der artikelen en voorts in den Raad geenerlei weerklank vond. Het slechtst bracht het er af de Nationaal Hersteller v. Ivesteren, die een boom, opzet te over wenschen ten aanzien van een reeds meer dan een jaar geleden vastge stelde wijziging van het uitbreidingsplan den Haag West, terwijl aan het oordeel van den Raad onderworpen waren enkele door Gedeputeerde Staten gewenschte redactie wijzigingen. Men kan dan moeilijk op de zaak zelf weer ingaan. Dit debuut was dus weinig gelukkig en had veel van eeix ver gissing. Men moet ook leeren raadslid te zijn. Te zes uur pas kon de hamer vallen. Christelijke verzorging van Krankzinnigen De algemeene vergadering De algemeene vergadering van de Ver. tót Chr. verzorging van krankzin nigen, zal Vrijdag 27 Sept. a.s. onder presidium van Mr. G. v. Bare n, bur gemeester van Delft, ox> de stichting „Dennenoord" te Zuidlaren worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van verschillende verslagen en de verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodieke aftreding de heeren Mr. S. C. v. Dobben de Bruyn, burgemeester van Bodegraven, die voor het centraal bestuur zitting heeft; B. W. Okxna, die voor het bestuur van „Dennenoord" zit ting heeft; Dr. B. Wielenga, Geref. predikant te Amsterdam en Ds. C. v. d. Zaal, lid van de 2e Kamer te den Haag, die beiden voo stichting „Bloemendaal" te Lóosduinen zit ting hebben. Na afhandeling van het agendum zal de opening van het Noorder-sana torium plaatsvinden. Zoo neerslachtig en vervelend, hoofdpijn,kramp of onpasselijk? Neem een "AKKERTJE" en in 6laats van onbehaaglijk, zult Ge binnen een kwartier prettig [Neder!andsch en opgewekt gevoelen, vol Product levenslust. AKKER-CACHETS" helpen U over nare dagen heen. Probeert zei Elkeen roemt zei Per 12 stuks slechts 52 cent. recept van Apotheker Dumorrt I mzmxmm Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen In verband met ongesteldheid van H.M. de Koningin is de terugkeer naar Nederland een dag uitgesteld. Bijzonderheden over de expeditie, welke Nederlaxtdsch Nieuw Guinea in kaart zal brengen. Blz. 2 De Negns van Abessynië doet een vrede lievend aanbod en Iaat tegelijkertijd zijn ruiterij oprukken naar de grens van Ogaden De 16e Volkenbondsvergadering bijeen. Een belangrijke verklaring van Hoare verwacht. Gemeld wordt, dat Frankrijk volledig be reid is de sanctie-politiek van Engeland te steunen. Blz. 3 Te Lanteren is de zevende Chr. sociale Cursns aangevangen. OCTROOIBUREAU BARTELS - Behandelt Oclrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle lan den. Bezuidenhont 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012. WILDE AUTOBUSDIENST De kantonrechter te Amsterdam veroor deelde drie bestuursleden van de Coöperatie ve Vereen, van Autobusreizigers „COVAR" geves'.igd te Amsterdam wegens overtre ding van de wet op de openbare middelen van vervoer ieder tot een geldboete van f 1000, subs, twee maanden hechtenis. Hen wordt ten laste gelegd, dat zij op 22 Mei, samen en in vereeniging ,als bestuurs leden van deze vereeniging een autobus- diest hadden onderhouden tusschen Amster dam en Den Haag, zonder daartoe concessie BOOTTREIN „SLAMAT" De firma Ruys en Co., hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 13 dezer van Marseille ver trekkend s.s. „Slamat", den 12en Seotem- ber om 16 uur van Den Haag H.S., om 16.27 van Rotterdam D.P. en om 17.22 van Roo sendaal zal vertrekken. Ter gelegenheid van de V.V.V.-week te Botterdam heeft de K.L.M. een wedstrijd uit geschreven voor het vervaardigen van een K.L.M.-vliegtuig van suikerwerk. Overzicht van de verschillende inzendingen. Een Rembrandt voor f 50.000 Een A.N.P.-bericht uit Cannes d.d. 9 Sep tember meldt: Op een schilderij enveiling al hier heeft een Amerikaan een portret van Rembrandt gekocht voor ongeveer <50.000. Het portret, dat den vader van den schilder uitbeeldt, is ongeveer 45 bij 30 c.M.; het is een plankje. Vijf deskundigen hebben de echt heid van het schilderij vastgesteld. Het stuk was verzekerd voor anderhalve DOODELIJK ONGEVAL TE ERMELO Gisteravond reed hé; 14-jarig dochtertje van de familie T. van Strien, uit Ermelo, met haar vader op het rijwielpad. Het meisje kwam te vallen en werd door een auto gegré pen. Zwaar gewond werd zij naar het Zieken huis overgebracht en overleed daar aan haar verwondingen. EEN GEVAARLIJKE VONDST Men meldt ons uit Waddinxveen: Bij den zandaanvoer voor den nieuwen rijks weg tusschen deze gemeente en Reeuwyk, welk zand wordt gebaggerd in het Hollandsch Diep bij den Moerdijk, werd j.l. Maandagmor gen bjj de lossing van een kipkar een groote granaat, ongeveer 40 c.M. lang, aangetroffen, die bljjkbaar nog geheel intact was. Direct werd de burgemeester me1: deze ge vaarlijke vondst in kennis gesteld, die zich onmiddellijk naar het werk begaf. De burgemeester heeft dadelijk de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen en zich in verbinding gesteld met het Departement van Defensie., Naar wij vernemen zal het gevaarlijke pro jectiel door peisoneel van de Artillerie-inrich ting van de Hembrug worden gedemonteerd. De Haagsche rechtbank heeft heden, conform het requisitoir van den officier van just?:ie, den 30-jarigen monteur J. J. A. de G., op grond van het psychiatrisch rapport, ontsla gen van rechtsvervolging en hem ter beschik king vandë Regeering gesteld. Op 24 Maart j.l. heeft hij in de Naaldwijlc- schestraat te Den Haag de 21-jarige mej. W, van 't Oosten met messteken van het leven beroofd. VERDRONKEN Te Lpsser (Ov.) is het twee-en-een-half jarig dochtertje van den rijksambtenaar B. •an' het grenekantoor aan dé Poppe in de pin kel geraakt en verdronken. Het lijkje werd spoedig opgehaald. Te G e r s 1 o c t bij Heerenveen is de ruim 4-jarige Abele van het gezin L. de Vries in onbewaakt oogenblik in de sloot naast het ouderlijk huis gevallen en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1