llieuiur JTriiWrlj tQI onnut t Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5573 MAANDAG 9 SEPTEMBER 1935 Sïfoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» liigezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/r Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 VVie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot 1 October a s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE POLITIEKE INHALIGHEID De wethoudersverkiezing in Nijmegen gaat nogal over de tong. Het is dan ook frappant, wat daar gebeurd is. Bij de laat ste raadsverkiezing verkreeg de Roomsch- Kath. Staatspartij bijna 21.000 van de ruim 37.000 stemmen. Tengevolge van de wijze, waarop de raadszetels verdeeld worden, kon deze partij 23 zetels bezetten en bleven er voor de minderheden 14 over. Hoe een liberaal raadslid berekenen kon dat op de roomsch-kath. candidaten rond 48 der kiezers hadden gestemd, is ons niet duidelijk; maar vast staat, dat 23 ze tels een zeer royale toewijzing is. Erger, indien niet ergerlijk is evenwel h<st feit, dat deze fractie van 23 leden besloot alle vier wethouderszetels aan zich te houden en zelfs den zittenden sociaal-demo- cratischen wethouder (volgens allen een man van erkende bekwaamheid) uit te werpen. Over deze politieke inhaligheid-zijn in de raadsvergadering harde noten gekraakt en de afkeuring in de pers was algemeen; ook het roomsch-katholieke dagblad van die streek, de Gelderlander, betreurde deze. beslissing. Terecht merkte volgens de Prov. Geld. Crt. het christelijk-historisch raadslid op: „De verhoudingen tusschen de verschil lende bevolkingsgroepen onderling zijn onze stad vrij goed te noemen. Dat er i met do verschillende confessies rekening werd gehouden, blijkt uit de samenstelling van verschillendeopenbare bestuurscolle ges. Door het misbruiken van de machts positie van de fractie der R.K.S. worden de verhoudingen in onze stad onnoodig toe- i Dat Nijmegèn in dit opzicht, niet ajleen staat, kan meh in diverseraadsverslagen over de pas gehouden wethoudersverkiezin- gen lezen. Het komt meer voor, dat par tijen, die in een raad de meerderheid vor men, met liet recht der minderheden in geen enkel opzicht rekening houden en zeker niet bij de verdeeling der wethouders zetels. Ons komen tenminste enkele spre kende gevallen voor den geest. Nu geldt het daarbij uitsluitend raden, waarin roomsch-katholieken meer dan de helft der zetels bezetten. Wij zouden echter niet gaarne beweren, dat men steeds van „roomsche" inhaligheid moet spreken. Nij megen is .wel een zeer ernstig geval op zich zelf, omdat het een groote gemeente betreft, maar het onrecht schrijnt in kleine gemeenten evengoed, zoo niet erger. En wel licht Jreft het elders roomsch-katholieken; gelijk het vroeger alle rechtsche partijen gold. We richten dus geen speciaal verwijt tot één partij, maar spreken in 't algemeen uit, dat wij deze politieke inhaligheid uiter mate onbillijk, doch ook onverstandig ach ten. In gevallen als te Nijmegen bevordert het ongetwijfeld het antipapisme; in plaat sen, waar andere partijen schuldig staan, verscherpt het de verhoudingen onder de bevolking. Dan'komt er nog iets hij. Een onzer raadsleden, die zijn misnoegen te kennen gaf over een talctiek als welke •men te Nijmegen volgde, merkte o. a. op: „een vrek heeft altijd een ellendig leven en onrust in zijn ziel; en zoo leidde ook de roomsche inhaligheid, welke ik hier afkeur, in eigen kring tot heftige oneenigheid, waarop wij nu en later zouden kunnen speculeeren." Zoo is het; waar men anderer medewer king weert, omdat men alles in eigen, be sloten kring wil bedisselen, krijgt men in nerlijke botsingen en lijdt het gemeente belang, dat aan partijbedoelingen wordt opgeofferd, schade. Daarom is het goed op de algemeene be- teekenis van het geval-Nijmegen de aan dacht te vestigen. DE MAHARADJA VAN PATIALA De Maharadja van Patiala, die enkele dagen in ons land vertoeft, heeft Zaterdag middag .vergezeld van een drietal Britsoh- Indische prinsessen, een bezoek aan Schip hol gebracht en daarna een korte vlucht met de „Roerdomp" gemaakt. Gister werden de diamantfirma Asscher te Amsterdamen het Koloniaal Instituut aldaar bezocht waarna het gezelschap per auto zich naar de Zuiderzeewerken begaf. DE B.V.L. IN FRIESLAND Woensdag zal in het bosoh te Rijs (Fr.) een B.V.L.-landdag worden gehouden, opge luisterd door vendelzwaaien en muziek van de Kon. Marine-kapel uit Den Helder. Verschillende sprekers zullen het woord Voeren o.a. Minister de Wilde en de Ka- rnérleden Duymaer van Twist en J. fcchoute n. De vacantie van H.M. de Koningin ten einde Morgenavond terug In Den Haag Naar wij vernemen zullen H. M. de Konin gin en H. K. H Prinses Jnliana morgen met de dagboot van de Mij. „Zeeland" uit Enge land naar Vlissingen vertrekken. Zij worden 's avonds omstreeks negen uur aan het Hollandsche Spoorstation in de Residentie terng verwacht om zich vandaar naar den Ruigen Hoek te begeven. Bezoek aan onde bekenden. H M. de Kohingin heeft-op hartelijke wij ze haar oude vriendin en vroegere Engel- sche chaperone .miss E. S. .Winter begroet, toen II. M. in gezelschap van Prinses Ju liana in den namiddag Saffron Walden be zocht. De vorstelijke bezoeksters kwamen van Royston; toen de auto de weg naar het huis van miss Winter opreed, kwamen deze en haar zuster, beiden bejaarde dames, de koninklijke gas:en tegemoet. De Koningin omhelsde beide dame3 op innige wijze. Na deze hartelijke begroeting wandelde men naar de wo ning van miss Winter, de Koningin gearmd met haar oude vriendin. Er waren slechts weinig mcnschen van dit gelukkige tooneeltje getuige. Do Koningin en de Prinses gebruikten do thee voor zij naar Londen vertrokken, vanwaar zij zich met de graaf en gra vin van Athlone naar het buitengoed in Sussex hebben begeven. Het gevaarlijke wegverkeer Groeiend aantal slachtoffers Uit het Statistisch Overzicht der ver keersongevallen in 1934, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, blijkt, dat de in ons land door de politie geconstateerde verkeerson- gelukken in 1934 weer aanzienlijk zijn toegenomen. In totaal werden geconstateerd 44.705 (41.816 in 1933) verkeersongelukken, w van 13.430 (11.803) met lichamelijk lethel voor een of meer personen. In 7122 (5832) van de vorenbedoelde gevallen kwam behal ve lichamelijk letsel, tevens materieele scha de voor, terwijl 31.269 (30.012) ongelukken uitsluitend materieele schade tengevolge hadden; in 6(1) gévallen zijn de gevolgen onbekend gebleven. Het aantal slachtoffers van de verkeers ongelukken bedroeg 14.936 (13.923\ waarvai 398 (427) personen ter plaatse van het onge luk zijn gedood. Bovendien zijn voor zoo ver is gebleken in 1934 tengevolge van de bekomen verwondingen nog 346 pëisonei overleden, waardoor het aantal gedoode slachtoffers is gestegen tot 744 (een vergelij kend cijfer voor 1933 ontbreekt). De oorzaken der verkeersongelukken waren blijkens de statistiek in resp. 78.6 pet. (76.1 pet.) en 7.6 (7.5 pet.) der gevallen fouten van bestuurders van vervoermiddelen en fouten van voet gangers, dus oorzaken van persoon lijken aard. Gebreken aan vervoermiddelen en de toe stand van den weg (incl. slippen en door glijden) waren resp. in 2.4 pet. (2.3 pet.) en 5.6 pet. (6.7 pet.) der gevallen oorzaak van een verkeersongeluk, terwijl 4.3 pet. (5.7 pet.) der ongelukken aan andere oorzaken waren toe te schrijven en in 1.5 pet. (1.7 pet.) der gevallen de oorzaak niet is kunnen worden De evenredige vrachtverdeeling WATEREN, DIE BUITEN DE WERKING DER WET VALEN De Minister van Justitie heeft bepaald, dat Boven-Rijn, Pannerdensch Kanaal, Ne- der-Rijn en Lek, Waal, Boven- en Bene den Menvede, Noord, Nieuwe Maas, Scheur en Nieuwe Waterweg buiten de Wet op de evenredige vrachtverdeeling vallen. Elk inladen, in lading nemen en vervoer van goederen in een vaartuig, met bestem ming naar binnen het Rijk gelegen plaat sen, buiten de hierboven genoemde wate ren is verboden, tenzij de lading wordt ge dekt door een geldig bewijs, afgegeven door een bevoegde Bevrachtingscommissie. Op nakoming van dit voorschrift zal bij zonder nauwkeurig worden toegezien. Bij overtreding stellen zoowel bevrachter als vervoerder zich bloot aan strafvervol ging. In geval van overtreden is mogelijk, dat schip en lading, of naar omstandigheden alleen het schip, wordt vastgehouden. BEGRAFENIS Jhr Mr SANDBERG Naar wij vernemen, zal de teraardebestel ling van liet stoffelijk overschot van jhr mr Sandberg Donderdagmiddag om 12 uur plaats hebben op de begraafplaats te Eind hoven. (Woensel). Wegens pasformaliteiten te Ankara is namelijk het vertrek van het vliegtuig, dat het stoffelijk, overschot naai' ons land brengt vertraagd. HET CONFICT TE TILBURG Het gaat nu hard tegen hard meer. Het gaat er nu spannen in Tilburg. In een gedeelte onzer oplaag konden we Zaterdag nog melden, dat de R.K. geestelijk heid de stakers vermaant om de commu nistische leiding niet meer te volgen en het werk te hervatten. Prof. Aalberse weigert bemiddeling Als antwoord op het verzoek van de .sta kingsleiding" heeft Mr. Aalberse,- de 'rijks- bemiddelaar in het vierde district, deze heeren, die zich zelf tot leiders promoveer den, het volgende telegram gezonden; „Na uw antwoord ontvangen te heb ben en ook van andere zijde inlichtin gen te hebben ingewonnen, zie ik, vooral op grond van uw advies aan stakers ondanks schriftelijke verbintenis om Dinsdag 3 September arbeid te hervat ten, dit in werkelijkheid na te laten, geen mogelijkheid in dit stadium met ook maar eenige kans van slagen bemid delend op te treden." Dc Burgemeester vraagt een ver klaring Op gelijke gronden trok ook de Burge meester van Tilburg zich terug. De leiding had weer zijn bemiddeling gevraagd, doch hij wenschte, dat het comité dan eerst de volgende verklaring teekende: „Wij erkennen dat het denkbeeld om de arbeiders te laten teekenen, teneinde zekerheid te hebben dat zij na de ker mis aan het werk zouden gaan, wanneer de fabrieken voor de kermis het inge houden loon zouden betalen, is uitge gaan van een van de leden van hét sta kerscomité, en dat op een vraag van den burgemeester, of men op die handteeke- ningen zou kunnen afgaan, door het gc- heele comité is gezegd dat wanneer de arbeiders eens geteekend hebben, men daarop vast en zeker kan vertrouwen, dat nadat de fabrikanten hadden toege zegd 60 pet. voorschot van het ingehou den loon te betalen, indien en voor zoo ver de arbeiders zouden teekenen dat zij Dinsdag na de kermis weer aan het werk zouden gaan, de menschen op ons advies die 60 pet, in ontvangst genomen en geteekend hebben, dat zij Dinsdag het werk zouden hervatten en eveneens Tip ons advies dat werk toch niet hervat hebben, dat achteraf gezien deze handel wijze heel verkeerd was. Dien tengevolge betuigen wij ons leedwezen dat dit ge beurd is en bieden onze verontschuldi ging aan." Na gepleegd overleg weigerden de leiders deze verklaring te teekenen; „omdat het advies aan de stakers uit moreel oogpunt niet ontoelaatbaar werd geacht. De nood der gezinnen duldde niet een eigenmachtig inhouden van verdiend loon door de werkgevers." Hieruit blijkt, dat men het met de moraal niet al te nauw neemt Van een samenspre- king met den Burgemeester kwam nu na tuurlijk niets. Hulp voor de stakers Zaterdagmiddag heeft op de wielerbaan een vergadering plaats gejjad van arbeiders bij de Spoorwegen werkzaam. Deze hebben hun adhaesie betuigd met de stakers. Eén in de vergadering gehouden collecte heeft 240 opgebracht. De stakingsleiding heeft op deze vergade ring medegedeeld, dat overleg is gepleegd met de bakkers ter plaatse voor de levering van brood op bons, welke gegarandeerd zullen worden door het N.A.S. Met de bak kers was echter geen overeenstemming be reikt. Van Dinsdag af zal begonnen worden met de distributie van twee duizend broo- den onder de stakers. De steunbijdragen moeten milder vloeien en eerstdaags wor den groote bedragenverwacht. Inlichtingen gevraagd. Zaterdagmiddag heeft ten gemeentehuize een bespreking plaats gehad tusschen den burgemeester en de fabrikantenvereeniging. Over het conflict werd niet gesproken, er werden slechts maatregelen overwogen voor de bescherming der werkwilligen. Ook de minister van Binnenlandsche Za ken heeft telefonisch inlichtingen over de stand van zaken gevraagd. De Djokja'sche vergiftigings affaire Twee terdoodveroordeelingen SEMARANG, 9 Sept. (Aneta). De Raad van Justitie heeft de doodstraf uitgesproken tegen de beide beklaagden in de Djokjasche vergiftigingszaak. Het vonnis luidde: de doodstraf tegen de vrouw SoeminaJi wegens schuld aan moord en medeplichtigheid aan moord, en de dood straf voor de vrouw Socti wegens schuld aan moord, Ir A. STOOP f Te Bloemendaal is op 78-jarigen leeftijd overleden Ir A. Stoop, stichter der Dordt- sche Petroleum-Maatschappij. Na de fusie tusschen de Dordtsche petro leum en de Kon. Petroleum-Maatschappij werd de heer Stoop directeur. Ook stichtte ihij de Oost-Borneo Maatschappij en de Moeira Tras Maatschappij. Bij een onderzoek naar petroleum in Wiessee (Zuid-Beieren) boorde ir Stoop een rijke mineraalbron aan. Dat Wiessee een bloeiende badplaats is geworden, is aan den heer Stoop te danken. Hem werd het eere burgerschap der stad aangeboden. In Bloemendaal stichtte de heer Stoop de naar hem genoemde bad-inrichting. Dc crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Westerveld op Dins dag a.s. na aankomst yan trein 15.14 uur. ALGEMEENE SALARIS VERLAGING Voor Rijks- en Gemeentepersoneel Er moet opnieuw 5 pet. worden geminderd De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis gebracht van de gemeentebesturen, a. dat de Regee ring in verband met den financieelen toestand van 's Lands financiën het noodzakelijk acht, dat met ingang van 1 Jan. 1936 op de wedden en loo nen van het Rijkspersoneel een be drag van pl.m. 10 millioen 's jaars wordt bezuinigd en b. dat het in de bedoeling ligt deze bezuiniging te ver krijgen door toepassing van een alge meene verlaging van pl.m. 5 op de voor het Rijkspersoneel geldende wedde- en loonbedragen (zoowel die van de vaste wédden als die van de minima en maxima), toelagen, beloo ningen, vergoedingen, kortingen, enz. De Minister voegt hieraan toe, dat der halve het Rijkssalarispeil, waaraan inge volge conclusie 22 van het rapport der com missie-Schouten de belooningen van het middelbaar en hooger personeel der pu bliekrechtelijke organen behooren te wor den getoetst, met ongeveer 5 pCt. zal dalen, zoodat het voor het behoud der vereischte overeenstemming noodig is, die belooningen met ingang van 1 Jan. 1936 in het algemeen een overeenkomstige verlaging te doen ondergaan. Mitsdien geeft de Minister aan de Colle ges in overweging om het daarheen te lei den, dat ingaande 1 Jan. 1936 de beloonin gen enz. van het middelbaar en hooger per soneel (dat zijn in het algemeen de „ambte naren", het personeel der gemeentepolitie inbegrepen), waarvan de regeling tot de be voegdheid van den Raad behoort, worden verlaagd. Wat de loonen der werklieden en van de overige plaatselijk gerecruteerde krachten in dienst van publiekrechtelijke 'organisa ties betreft verklaart de Minister dat deze in de allereerste plaats behooren te worden getoetst aan den plaatselijken loon- en le vensstandaard. Mochten die na de vaststel ling der loonen een verlaging hebben on dergaan, dan is het gewenscht, dat ook de loonen der gemeentewerklieden daaraan nader worden getoetst en voorzooveel noo dig en mogelijk aan een verlaging worden onderworpen. De Minister verzoekt voor 1 Nov. e.k. door tusschenkomst van Ged. Staten te ver nemen wat in verband met het vooraf gaande in elke gemeente zal worden ver richt Mocht men van oordeel zijn, dat de bedoelde verlaging niet of slechts ten deele kan worden bewerkstelligd, dan dienen d* motieven daarvoor te worden aangevoerd en wat de werklieden betreft met bekend- stelling van de gegevens betreffende het plaatselijk loonpeil, welke dit oordeel zou den kunnén rechtvaardigen. DE TWEEDE „STATENDAM" Wordt het schip niet in ons land gebouwd? Onder dit hoofd herinnert de roode pers aan wat minister Gelissen schrijft in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer, inzake het wetsontwerp betreffende rentelooze voorschotten aan de scheepvaart. De minister schreef o.m. „Mocht tot aanbouw van een tweede schip van het type „Statendam" in Ne derland worden besloten enz." Hieraan wordt toegevoegd: Er is reden om te veronderstellen, dat wel tot de bouw van een nieuw schip zal worden overgegaan, doch dat 't niet geheel buitengesloten is, dat de opdracht aan een buitenlandsche werf wordt ge geven. In kringen van belanghebbenden en belangstellenden wordt al eenige weken verteld, dat een opdracht aan een buitenlandsche onderneming niet tot de onmogelijkheden behoort. Er is in elk ge val x-eeds aan het buitenland prijsop- De redactie meent, dat dringend gevraagd moet worden om een nadere verklaring van Regeering en Holland-Amerfka-lijn. Wij erkennen, dat ook bij ons eenige twijfel rees toen wij de duistere zin lazen en ons afvroegen: wat beteekent. dit nu? Maar wij achten het eenvoudig ondenkbaar en ook in strijd met een verklaring, inder tijd door dr Colijn afgelegd, dat men dit millioenenwerk naar het buitenland zou laten gaan. Denk u de situatie even in: belasting op brengen om onze werkloozen te helpen èn om buitenlandsche arbeiders te betalen; neen, dat is ongelooflijk! De werkverschaffing in Friesland De rijksinspecteur voor de werkverschaf fing in Friesland heeft aan de gemeentebe sturen in die provincie medegedeeld, dat het den Minister van Sociale Zaken gewenscht voorkomt, dat niet altijd dezelfde personen in de steunregeling blijven opgenomen, doch dat ieder zij het dan ook zeer beperkt ^tegenheid krijgt bij de werkverschaffing geplaatst te worden. De plaatsing van hen, die tot nu toe volledig of beperkt tewerk ge steld waren, zal moeten worden ingekrom- Ten einde aan het verlangen van den Minister te voldoen, zal het noodig zijn een stelsel van rouleering te ontwerpen, waarbij rekening moet worden gehouden met het beperkte aantal plaatsen, dat bij de werkverschaffing beschikbaar is. Geheime distilleerderij ontdekt Door ambtenaren van de Rijksinspec tie der belastingen te Alkmaar, is in samenwerking met de politie op het Stationsplein aldaar een auto in beslag genomen, waarin een distilleerketel ver voerd werd, welke uit een geheime dis tilleerderij afkomstig bleekte zijn,welke naar éfders was verkocht. De chauffeur, de taxi-chauffeur K en een méde-inzittende, zekere Sm. uit Alkmaar werden aan een verhoor on derworpen, waarna op nadere aanwij zingen de overige onderdeelen van de installatie, die door een broer van den taxi-chauffeur, zekere KL, uit Bergen, in een auto waren vervoerd, in een steeg in de binnenstad werden aange troffen. De betrokkenen werden na ver hoord te zijn, weer vrijgelaten. De eer ste auto en de installatie, die, blijkens den toestand, waarin ze werd aange troffen, geruimen tijd gewerkt moet iheb- ben, werden in beslag genomen. Auto- en motor-ongelukken Te Wassenaar is omstreeks negen uur op den Rijksstraat weg de 27-jarige P. Boot, uit Leiden, die op een driewielige bakfiets in de i*ichting Leiden reed, van achteren aan gereden door een vrachtauto uit Haar lem. Boot sloeg tegen een boom en werd ernstig gewond. Hij had een hersen schudding en verschillende verwondin gen aan «het hoofd opgeloopen. Nadat door een gemeente-arts de eerste hulp was verleend, is hij per auto overge bracht naar het Academisch Zieken huis te Leiden. De bestuurder van de vrachtauto was na de aanrijding doorgereden, doch het nummer van den wagen had men kun nen opnemen en omstreeks midder nacht is de chauffeur te Haarlem aan gehouden. Hij verkeerde onder den in vloed van sterken drank. Te Arnhem is de 17-jarige wielrijder A. Leu&ink, die den Velperweg wilde over steken, aangereden door een autobus van dc V&lper Tramweg-Mij: Ernstig gewond werd de jongeman naar bet Gemeentelijk Zieken huis te Arnhem overgebracht, waar hij kor ten tijd later is overleden. Te Tegel en is de 22-jarige J. Ploem, vliegenier uit Soesterberg, met zijn motor tegen een vrachtwagen gereden, ten gevolge waarvan hij het zware verwondingen in het R.K. Ziekenhuis is opgenomen, waar hij is overleden. Den chauffeur van de vrachtwa gen treft geen schuld. Men meldt ons uit Dordrecht; Gistermiddag omstreeks half drie reed de 15-jarige J. v. d. E., alhier wonende, per rijwiel op den Rijksstraatweg in de richting Willemsdorp. Achter hem kwam op motorrijwiel aanrijden de 45-jarige schipper C. M. uit Rotterdam, terwijl op die duo ge zeten was- diens broer F. M., oud 31 jaar, ook sohipper, en met zijn schip liggende te Arnhem. Juist op het oogenblik, dat de mo torwielrijder den wielrijder zou inhalen en passeeren, zwenkte de wielrijder, zonder vooraf een teeken van richtingverandering te hebben gegeven, links af om den Krabbe- weg om te gaan. De aanrijding bleef dan ook niet .uit. De motorrijder met de duo- zitter kwamen in de sloot langs den weg terecht, waaruit zij door voorbijgangers op best droge gehaald zijn. De bestuurder had slechts een schram aan het gelaat bekomen, doch zijn broer F. M. en de wielrijder v. d. E., die tegen de straat geslingerd was, be kwamen zeer ernstige verwondingen. Alle drie personen zijn per ziekenauto naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, nadat zij ter plaatse door den directeur van den Gem. Geneesk. Dienst verbonden waren. C. M. kon spoedig het ziekenhuis verlaten, doch de deren werden ter verpleging opgenomen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het ongeval aan de onvoorzichtige handeling van den wielrijder is te wijten. Tegen hem zal den ook proces-verbaal worden opge maakt. Treurig ongeluk onder Rijswijk Een ernstig ongeval heeft plaats gehad op den Rijksweg tusschen Rijswijk en Delft nabij het Shellstation. De 60-jarige wielrijder L. J. V.; wonende te Delft, uit de richting Rijswijk komend, stak plotseling de weg over, zonder van te voren de richting te hebben aangegeven. Een uit de zelfde richting komende auto, bestuurd door E. G. E. uit Rotterdam, greep don man. De botsing was zoo hevig, dat de wielrijder door de voorruit van de auto werd geslingerd en daardoor een zware schedel breuk en een beenbreuk bekwam. De automobilist heeft op het laatste mo ment nog krachtig geremd en nog sterk uitgehaald, doch zijn pogingen om een aan rijding te voorkomen, werden niet beloond. Dr. Evers was spoedig ter plaatse aan wezig. Stervende werd V. naar een pasto rie in Delft vervoerd, waar hem nog de laatste H. Sacramenten konden worden toe gediend. Spoedig daarop overleed de man. Het stoffelijk overschot is naar de Alg. Begraafplaats te Rijswijk overgebracht. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen bi» 1 De Koningin en Prinses worden morgen avond in Den Haag terugverwacht. Het conflict te Tilburg. Prof. Aalberse en de Burgemeester van Tilburg weigeren be middeling. Tegen 1 Jan. 1936 zal op de salarissen van Rijks, en Gemeentepersoneel opnienw een korting van 5 pet. worden toegepast. I Blz. 2 Pessimisme overheerscht bij de beoordee? ling van de vraag of de vrede in Abessynië nog te bewaren is. De Raadscommissie van vijf is aan den arbeid getogen. Mussolini dreigt Engeland met nroote vlootmanoenvres in de Middellandsche Zee. Op den bekenden senator Huey Long van Louisiana is een moordaanslag gepleegd. Zijn maag is doorschoten. Zijn lijfwacht heeft den dader onmiddelliik doodgeschoten Duitschland protesteerde te Washington tegen het vonnis inzake het vlag-incident op de „Bremen". Groote verontwaardiging te Berlijn. Blz. 3 De Chr. Ned. Voetbalbond hield zijn zesde jaarvergadering. Voorgesteld wordt om voor de koode draf ven een richtprijs vast te stellen van 15 ct. per Kg. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN' HOLLANDER Schletbaanlaan 128. TeL 32707, ROTTERDAM fldm. Controle Belastingzaken Drie slapende kinderen door den bliksem getroffen Te Oude Pekela (Gr.)' sloeg de bliksem in een schoorsteen van de wo ning van den arbeider D. Op den zolder werd groote schade aangericht. Drie kinderen, die daar sliepen, werden door den bliksem getroffen. Alle drie waren bewusteloos, twee van hen kwamen spoedig weer bij. Het derde kind, een meisje, is onder geneeskundige behan deling gesteld. De valsche rijwielplaatjes in het Gooi Werkplaats en „werkers" ontdekt. Men meldt ons uit Laren (N.H.)r In aansluiting op de berichten omtrent de val sche rijwielbelastingmerken, welke vooral in het Gooi worden aangetroffe* ,kan thans worden medegedeeld, dat de Larensche po litie erin geslaagd is liet fabriekje, waar in deze plaatjes vervaardigd worden op te sporen. Zij deed nl. een inval bij den cise leur J. W., die sinds korten tijd te Laren woonachtig is. Een uitgebreide huiszoeking werd ingesteld, waarbij inderdaad aan het licht kwam, dat J. W. een dergelijke werk plaats had. Verschillende bewijsstukken werden in beslag genomen o.a. een groote looden ponsplaat, waarin ponsgaatjes wer den gevonden. Tevens vond de politie strookjes koper, waarvan de plaatjes waren vervaardigd, be nevens snippers, die precies pasten in de uitsnijdingen van de belastingmerken. Het is niet gelukt de matrijzen op te sporen. Tenslotte werden nog gearresteerd L. G. Z. fen J. H., beide woonachtig te Laren. De laatste is degenen, die de rijwielmerken en gros afnam. Bij zijn aanhouding werd nog een zestigtal valsche merken op hem ge vonden. De verdachten hebben allen een volledige bekentenis afgelegd. Verder is gebleken, dat W. behalve zijn eigen werkplaats er nog een filiaal op na hield en wel ten huize van den schoen maker V. op den Kloosterweg te Laren, waar een apparaat ter vervaardiging van de valsche plaatjes wérd gevonden. De po litie arresteerde den schoenmaker en nam: de machine in beslag. Ook kwam aan het licht, dat een groot, aantal valsche plaatjes verstopt was in een holle boom aan den Doodweg te Laren. Op aanwijzing van H. werdén op de be wuste plek inderdaad de plaatjes gevonden. Ook is komen vast te staan, dat de ciseleur; voor het vervaardigen van de valsche be lastingmerken geen matrijzen gebruikt heeft, doch zich bediende van echte plaat jes .waarvan hij afdrukken in lood maakte. De verdachten M. uit Ankeveen, H. uit Bla- ricum, L.G.Z. en V. uit Laren zijn op vrije voeten gesteld, daar hun aandeel in deze zaak van ondergeschikt belang was. De hoofddaders de ciseleur J. W. en de verkooper van de plaatjes J. H. zijn ter be schikking van den officier van justitie te Amsterdam gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1