WEKELIJKSCHE B IJ L A G E STEREO knippatroon 120 fyedqwntad nerfi N.V. ,,Artsilk"-Breda Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Een theepraatje „Gebruikt U suiker en melk?" vraagt de gastvrouw, terwijl zij zich gereed maakt voor haar visite de kopjes te vullen met dat speciale, geurige vocht, waaraan zich voor ons Nederlanders sinds generaties de gedachte aan genoeglijke, huiselijke gezel ligheid verbindt. En als alle aanwezigen haar voldoende hebben ingelicht, hoe elk bij voorkeur haar kopje thee geniet, gaan de geanimeerde gesprekken verder. Over de thee zelf wordt in aen regel op een thee visite nauwelijks meer gerept. Het is een appreciabel product van natuur en kunst, om welks herkomst men zich verder maar weinig bekommert. Ons theepraatje zal daarover vandaag eens handelen. Wat is thee eigenlijk? Thee ,zoo zegt de encyclopedie zakelijk, is een aftreksel van de gedroogde bladeren van de Camillia thei- fera. Deze plant werd reeds in de zesde eeuw na Chr. in China verbouwd en sinds de tiende eeuw ook in Japan. De Holland- sche en Portugeesche zeevaarders waren het, die het product, voor het „zetten" ge reed, naar Europa brachten, niet eerder ech ter dan in de vijftiende eeuw. Langen tijd was thee in de wereld der blanken alleen in gebruik als een opwek kende drank voor zieken, en als zoodanig werd zij, vooral in de zeventiende eeuw, zeer op prijs gesteld. Pas langzamerhand leerde men in Engeland en ons vaderland beseffen, welk een waardevol genotmiddel deze typische Chineesche vinding was. Natuurlijk werd geprobeerd, de theehees ter ook in andere luchtstreken te kweeken, een gewas, zoo in trek, beloofde immers een belangrijk winstobject te worden. Toch duurde het nog tot 1825, eer de eerste plant jes en zaden van Japan uit op ons Java terecht kwamen. De cultuur daarvan breid de zich in de Preanger spoedig sterk uit, maar de bereiding van de blaadjes liet aan vankelijk nog veel te wenschen over. Het Javaansche product kon tegen het Chinee sche nog niet concurreeren, het viel niet in den smaak. Inmiddels had men in Assam, in de Hima laya, een ander soort van theeplant ontdekt, die daar als wilde heester voorkwam. Daar deze plant forscher uitgroeide dan haar Chineesche zuster, hield men haar aanvan kelijk voor minderwaardig, doch al spoedig bleek, dat men in Europa juist het krach tiger aftreksel van de Assamthee meer op prijs stelde, dan dat van de Chineesche thee. De theeheester kan vrij veel koude, doch geen vorst verdragen. Hij eisoht een goeden, vruchtbaren, lossen bodem. Op Java kapt men er het oerwoud voor om, en na den grond te hebben bewerkt legt men op de steile berghellingen de terrasvormige tuinen aan, die daarna met de jonge theeplanten worclen bezet. Nieuwe pranten kweekt men meestal uit zaad, in bedden. Als de plantjes 20 a 40 cM. hoog zijn, worden zij definitief uitgeplant. Door een voortdurenden, regelmatigen snoei zorgt men ervoor, dat de kruinen zich op ongeveer borsthoogte in de breedte ont wikkelen, en dus een tafelvorm krijgen. Deze vorm is namelijk het gemakkelijkste voor den pluk. Het theeplukken vraagt voorzichtige, ge voelige vingers, waarom dit werk meestal door vrouwen en meisjes gebeurt. Zij bergen de geplukte blaadjes in een doek, die zij als een zak omhangen, of in manden. De pluk heeft plaats, telkens om de zes of twaalf dagen. Men plukt niet het blad alleen, doch de jonge takjes, waaraan zich twee of drie, soms vier jonge blaadjes be vinden. De kwaliteit is beter, naarmate men jongere takjes, dus minder blaadjes plukt, maar bij den groven pluk is het product natuurlijk overvloediger. Per dag kan een arbeidster een dertig of veertig pond jong blad op deze wijze verzamelen. De theeheester is altijd groen en draagt witte bloempjes. Eigenaardig is, dat de blaadjes aan de struik nog reukeloos zijn. Zij leveren pas geurige thee, nadat zij ver schillende bewerkingen hebben ondergaan. Na den pluk laat men de blaadjes eerst verflensen, door ze in trommels met ver warmde lucht ongeveer een half uur te be waren. Het theeblad is dan niet stug meer en kan zonder te breken worden opgerold, hetgeen met de hand geschiedt, of op ma chinale roltafels. Het blad wordt daardoor gekneusd, en de cel wanden breken. Dit is noodzakelijk met het oog op de thans vol gende fermentatie. De blaadjes worden daarvoor eeriigen tijd aan zichzelf overge laten, de verschillende stoffen uit de cellen treden met elkaar en met de zuurstof uit de lucht in chemische reactie, en zoo ont staat het gewenschte aroma. Op het juiste oogenblik wordt deze fermentatie beëin digd, en dan moet de thee snel worden ge droogd. Het product, dat zoo vervaardigd is, is de zwarte thee. De Chineesche thee is groen, omdat deze slechts weinig of in het geheel niet is gefermenteerd. Vroeger ondersoheidde men de vex-schil lende theeën naar de grootte, dus den ouderdom der blaadjes. Thee van de aller fijnste, bovenste blaadjes heette Pekko; ae iets grover kwaliteit werd Souchong ge noemd; de allergrofste, dus oudste blaad jes, leverden de Kongo-kwaliteit. Tegen woordig duidt het woord Pekko eenvoudig een prima kwaliteit thee aan. Bij lichte beschadiging der theeblaadjes ontstaat ae zoogenaamde gebroken thee; hij verder gaande beschadiging ontstaat de stofthee. Eigenaardig is, dat in Azië de thee ver handeld wordt in den vorm van briketten, dus geperst. Ti is, ook over de manier waarop sommige \olkon, zooals bijvoorbeeld de Tibetanen, hun theedrank bereiden, zou nog wel het een en ander te zeggen zijn. Men voegt daar namelijk allerlei vi-eemde bestanddeelen aan toe, zoodat er een brouw sel ontstaat, dat ons westerlingen op zijn zachtst gesproken met bevi-eemding, wellicht zelfs met walging zou vervullen. Enfin, 's lands wijs, 's lands eei\ De Chinees drinkt zijn thee in kleine kopjes, onvertroabeld door melk of suiker. Tegenwoordig wordt dit in Nederland ook reeds in vele ki'ingen gedaan. Men zegt dat thee zonder suiker beter dan dorst verslaat wat ongetwijfeld waar is. En dan, men blijft er slank bij. De laat ste reden is waai-schijnlijk voor heel wat vrouwen en meisjes afdoende. Handwerken Gehaakt kleedje balontafel voor Het hierbij afgebeelde kleedje voor de salontafel is in dubbele stokjes gehaakt uit D.M.C.-garen No. 70. Het kan worden gehaakt van wit linnen of van zijden shantung. Men begint met een rond lapje linnen, waarvan de middellijn 20 cM. is, om te festonneei-en, zooals een knoopsgat. Ie toer: 1 stokje, 2 losse, zoodat met 196 stokjes krijgt. 2e toer: in 't gaatje 4 stokjes, verder 6 stokjes, 1 losse, in 't gaatje 4 stokjes, enz. 3e toer: in 't gaatje 4 stokjes, 3 losse, 4 stokjes in een gaatje, 4 stokjes tusschen de stokjes, 2 losse, 4 stokjes in een gaatje enz. Een boodschappenfnsch 4e toer: 4 stokjes in een gaatje, 2 stokjes waartusschen 2 losse, 4 stokjes in een gaatje, 5 losse, 1 dubbel stokje in 't gaatje, 5 losse, 4 stokjes in 't gaatje, enz. 5e toer: 4 stokjes in 't gaatje, 2 losse, 4 stokjes, 5 losse, 5 vaste, 5 losse, 4 stokjes in 't gaatje, enz. 6e toer: 4 stokjes, 7 losse, 5 vaste, 7 losse, 4 stokjes, enz. 7e toer: 4 stokjes op de zeven losse, 7 losse, 3 vaste, 7 losse, 4 stokjes op de andere zeven losse, 5 losse, 4 stokjes, enz. 8e toer: 4 stokjes op de zeven losse, 3 losse dubbel stokje, 3 losse, 4 stokjes op de an dere 7 losse, 2 stokjes in de 5 losse, 2 stok jes waartusseJien 1 losse, 5 losse enz. 9e toer: 4 stokjes in de drie losse 2 losse, 4 stokjes in de andere 3 losse, 2 losse, 2 stokjes, 1 losse, tweemaal 2 stokjes waar- tusschen 1 losse, 5 losse enz. 10e toer: 4 stokjes, 3 losse, viermaal 2 stok jes waartusschen 1 losse, 5 losse enz. 11e toer: 1 stokje op de 4 stokjes, 2 losse, vijfmaal 2 stokjes waartusschen 1 losse, 5 losse enz. 12e toer: 1 stokje, 3 losse, 5 losse, 1 vaste in 't gaatje, dat viermaal enz. 13e toer: hetzelfde, maar vermeerderen met 2, zoodat men de laatste toer f9 losse heeft. Men kan naar eigen smaak dubbele of enkele stokjes maken. STOOMWASSCHERIJ Ttl.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! De boodschappentasch volgen* het hier bij afgedrukt model maken we van touw, gewoon dun touw, zooals dat overal in den winkel te verkrijgen is. We beginnen in het midden met 8 losse steken, die tot een ring worden verbonden. Als eerste toer haakt men hierin 25 stokjes. Daarna wordt deze toer gesloten, en bij het begin van de nieuwe toer haakt men in plaats van 1 stokje 3 losse steken. 2e toer 4S stokjes, hierbij steeds de laatste helft van 't stokje opnemen. 3e toer 68 stokjes, op deze manier verder haken tot de gewenschte grootte verkregen is, b.v. 'n middellijn van 30 35 cM. Vooral opletten dat niet te sterk gemeerderd wordt- Men moet 't werk steeds plat op tafel kun nen leggen. De 2e helft wordt op dezelfde manier ge maakt. Deze twee deelen worden over- handsch aan elkaar genaaid, maar aan de bovenkant blijft 'n stuk open. Nu moet 't handvat gemaakt worden. Hier voor haakt men een rij kettingsteken tot 'n lengte van 120 k 130 cM.; hierop haakt men 4 rijen stokjes. Deze gehaakte reep bevestigt men rondom de tasch op de naad, wat er aan de bovenkant van de lengte overblijft vormt 't handvat. Als het haakwerk gereed is maakt men uit stevige stof een voering, en de boodschap pentasch is klaar. Wie er nog wat versiering op wil aanbrengen kan dit aardig doen met restantjes wol; dat gaa't dan in één moeite door. Sieraden van barnsteen moet men regel matig dragen, wil men het den mooien glans en den diepen gloed doen behouden, die het kenmerken. Woi-dt een ambersieraad weggelegd, dan zal het in korten tijd dof woi-den. Het heeft aanraking met de huid noodig, om levend te blijven, evenals som mige soorten van bloedkoraal. Werkelijk goede sieraden van barnsteen zijn in den regel niet goedkoop, maar hier tegenover staat dan, dat men iets bijzonders heeft, omdat geen twee stukken barnsteen gelijk zijn. Van oudsher hebben de Chineezen de kunst verstaan om bai-nsteen met prachtig en fijn gevarieerd snijwerk te versieren. Liefhebbers en kennei-s houden echter vol, dat de mooiste antieke barnsteen-sieraden in Polen zijn vervaardigd, in de 16e, 17e en 18e eeuw, en wel door Italiaansche juweelen. snijders, die men daarvoor speciaal naar het Noorden liet komen. Soins worden stukjes barnsteen wel eens gedragen tegen asthma. Er zijn menschen, die meenen, oat hierin méér steekt dan een simpel bijgeloof. Barnsteen als sieraad Barnsteen, ook wel amber genoemd, is het meest bekend in de zachtgele kleur, die ook wel eens van botergeel tot bruingeel zich verdiept. Sommigen verkeeren dan ook in de meening, dat dit de eenige tinten zijn, waarin deze merkwaardige sierstof wordt aangetroffen. Vermoedelijk komt dit, omdat de barnsteen, die in ons land verkocht wordt, in overgroote massa uit Duitschland wordt aangevoerd. De mooiste barnsteen echter komt naar men zegt uit Roemenië. Deze is doorzichtig en wordt aangetroffen in allerlei kleurcombinaties, die loopen van zilver tot zwart, van rood tot zwart, van geel tot oranje en van groen tot blauw. Roemeensch barnsteen is beroemd, juist om deze in elkaar vloeiende kleuren. Daar na komen de Italiaansche variëteiten, die voorkomen in schakeeringen van zacht pe- troleum-blauw tot bleek-rood. China levert eveneens roode amber, maar ook schitte rend gele steenen. De Mexicaansche barn steensoorten zijn groenig geel, die uit Birma doorzichtig, helder en lichtgekleurd als bier. Verschillen de barnsteenen onderling dus aanmerkelijk in voorkomen, ook hun waar de is sterk uiteenloopend. Barnsteen ls al vanaf overoude tijden voor het vervaardi gen van sieraden gebruikt, in de eerste plaats wel voor armbanden en halskettin gen. Barnsteenkralen voelen nooit kil aan, omdat zij onmiddellijk de temperatuur der huid overnemen. Daarbij komt, oat de steen zich uitnemend leent voor bewerking; hij kan prachtig worden Het boek voor de vrouw „Steek voor Steek" In de bekende serie breiboekjes „Steek voor Steek" is verschenen als vierde deeltje een boekje met wintermodellen, dat er even als de voorgaande nummers weder zeer aan trekkelijk uitziet. Naar de uitgeefster, „Het Nieuwe Modeblad", te Utrecht meedeelt, heeft zij ditmaal, om elke onduidelijkheid of vergissing in ae modellenbeschrijving te voorkomen, alle modellen eerst laten breien door zeer middelmatige breisters. Deze slaag den erin, de werkstukken zonder moeite ie vervaardigen, hetgeen een waarborg is voor de goede bruikbaarheid van deze uitgave. In dit nummer treffen wij o.a. aan dames jumpers, camisoles, heerenpullovers, meisjes manteltjes, jongenspakjes, enz. alles voor zien van duidelijke illustraties. Het werk voor het komende winterseizoen kan qus weer beginnen. Wat is eigenlijk koorts? Wie koorts heeft, is ziek, en toch is koorts op zichzelf niet een ziekte te noemen. Het is een verschijnsel, dat door de meest ver schillende ongesteldheden kan worden ver oorzaakt. Als namelijk de centra in onze hersenen, die de warmte van ons lichaam regelen, in hun normale werking gestoord zijn, er een te hooge verbranding ontstaat met te weinig warmteverlies, heeft dit ten gevolge dat onze lichaamstemperatuur stijgt Komt de lichaamstemperatuur boven de 37 gr., dan spreekt men van temperatuursver- hooging; de mate van die verhooging be paalt de graad van de koorts. Slaat de pols meer dan 80 slagen per minuut dan bestaat er reden om aan koorts te denken. Maar niet meer dan dat! Want ook andere invloeden kunnen den pols opjagen. Allerlei emoties en ook lichamelijke en geestelijke inspanning zijn op de snelheid van den pols niet zonder invloed. Vooral zenuwachtige menschen n)aken zich daardoor vaak onnoodig ongerust. De gedachte, dat ze misschien koorts heb ben omdat ze zich minder prettig gevoelen, kan hen soms zóó zenuwachtig maken, dat reeds daardoor de pols vlugger gaat kloppen. En gaan ze in zulk een toestand hun pols tellen, dan is hun conclusie van zelfspre kend: ze hebben koorts. Maar slechts de thermometer kan die on juistheid of ook gegrondheid van zulk een vrees aantoonen. Hetzelfde is het geval met de andere ver schijnselen van koorts. Een rood opgezet gelaat, een droge warme huid, algemeene moeheid en ziektegevoel, hoofd- en rugpijn, gemis aan eetlust en ster ke dorst zijn elk op zich zelf niet absoluut bewijzend voor koorts. Bij overspanning, vermoeidheid, lichaams zwakte, overmatig alcoholgebruik; bij exces sen op het gebied van eten en rooken, bij sterke overgangen van kou in warmte, of ook in een te warme omgeving kan men verschillende van de bovengen temde ver schijnselen vertoonen, zonder dat er van temperatuurverhooging sprake is. Men doet dan ook zijn geneesheer geen grooter genoegen dan door hem te vertellen, hoe de lichaamstemperatuur was, toen men zich niet lekker gevoelde, in plaats van met de eenvoudige mededeeling te volstaan, dat men koortsig geweest is. In het laatste geval ontgaat hem zoowel de controle, of er koorts bestaan heeft als de wetenschap, hoe hoog deze geweest is. En dit is ook niet steeds in het belang van den zieke. Conclusie: een goede koortsthermometer mag in geen enkel huisgezin ontbreken. Men doet het verstandigst de temperatuur steeds op dezelfde plaats te bepalen. Voor dagelijksch gebruik leent de oksel holte zich daartoe het best. De rectale opname is lastiger en ook min der pleizierig voor den patiënt, terwijl het steken van de thermometer in den mond minder smakelijk is. Alleen wanneer het er op aankomt de tem peratuur zeer nauwkeurig te bepalen, ver dient de rectale opname de voorkeur. Maar dit moet de behandelende geneesheer be slissen. De opname van de temperatuur in de ok selholte is zeer eenvoudig, mits men enkele belangrijke dingen in acht neemt. Men begint met den oksel zoo noodig uit te drogen, daar door de verdamping van het zweet anders een storende afkoeling zou plaats grijpen. Dan moet men er voor zorgen, dat 't in strument zoo hoog mogelijk wordt ingebracht en met zoo groot mogelijk oppervlak tegen de wanden der okselholte steunt. Het spreekt vanzelf, dat de thermometer zóó aangelegd'wordt, dat het kwikreservoir het meest door de okselholte ingesloten wordt, zoodat de thermometer met den kop naar beneden in de okselholte komt te lig gen. Men lette er op, dat geen plooien van het hemd zich tusschen instrument en huid bevinden. De bovenarm van den patiënt moet nu flink tegen de borstkas aangedrukt worden. Om deze houding te ondersteunen drukt men bovendien nog met de hand van den anderen arm den bovenarm tegen het lichaam aan. Men heeft thermometers geconstrueerd, oie de eigenschap bezitten, dat hun kwikkolom op de hoogst bereikte temperatuur blijft staan. Deze noemt men maximum, of maxi maal t h ermom eters. Met deze thermometers behoeft men niet bang te zijn, dat de kwikkolom, nadat men den thermometer uit de oksel heeft wegge nomen, gaat dalen. Zonder eenige haast kan men hem, zoo dat noodig is, bij het raam brengen om er het licht voor het aflezen beter op te doen vallen. De kwikkolom houdt steeds haar gelijke hoogte. Maar daarom mag men nooit vergeten dezen thermometer, direct nadat men hem afgelezen heeft, „af te slaan". Dit doet men het beste door hem in de INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de CURSUS van 15 SEPTEMB ER en 1 OCTOBER a s. aan de MODEVAKSCHOLEN: ROTTERDAM: Goudsche-1L. MAASOEVER: Frans I HILLEGERSBERG: singel 219 - Telefoon 15877 Bekkerstraat 69. Spreekuur Berglaan 6 Spreekuur: Spr.uur:Dinsd. en Donderd. Maandagavond v. 79 u. Donderdag var> 24 uur. v. 24 u. Dir.: M. WOLS. I Directr. N. LAGENDIJK. I Directrice: J. STOK. SPECIALE WINTERAVONDKNIPCURSUS 1 X per week. Aanvangende 15 September a s. E WEG NAAR 'T HART PADDENSTOELENSOEP: Men neemt hiervoor stoelen, die gemakkelijk verkrijgbaar en heel goed bruikbaar zijn. Voor vier borden soep is ongeveer een half ons genoeg. Ze worden 24 uur van te voren in een liter water in de week gezet, nadat ze goed gewasschen zijn. Men maakt ze zoo'fijn mogelijk tusschen de hanoen. De paddenstoelen worden met het weekwater opgezet, drie aardappelen schoon geboend, gepit, geraspt en bij de padden- Laat M 0 R A A L Uw slager zijn Eerste kwaliteil Lage prijzen, die zich aansluiten aan «ie tijdsomMandishedrn Vraagi prijscourant Vergelijkt kwaliten en pri|.-> Piuvierstraat 273-DEN HAAG-Tel.55429? stoelen gevoegd. Met een klein kluitje boter laat men dit een half uur koken, en voegt er dan een paar druppels citroensap en wat Maggi's aroma bij. RAUWE SCHOTEL VAN WITTE KOOL, BIET EN KROPSLA: Hiervoor heeft men noodig een klein stuk je witte kool, een biet van een pond en een kropje sla. Men wascht de kool en raspt ze op de rasp, ook de biet wordt geraspt. De kropsla wordt schoongemaakt. Nu legt men ae blaadjes kropsla uit op een platte schotel, verdeelt de biet en de kool over de schotel. VISCHSOEP: Een halve Liter overgehouden kooknat van visch, halve Liter melk, stukje foelie, 2 peperkorrels, laurierblad, 4 afgestreken eetl. bloem, 2 afgestr. eetlepels boter, 1 eetl. fijngehakle peterselie, eenige stukjes over gebleven visch, een theel. aroma. Breng het vischwater met de melk en de verschillende kruiden langzaam aan de kook Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg hierbij de kokende vloeistof en laat de soep 10 min. zachtjes doorkoken. Giet ze door dc zeef in de soepterrine bij de stukjes visch, de peterselie en de aroma. KAASBALLETJES: Men neemt hiervoor een ons geraspte kaas en xoegt er bij 2 eierdooiers, 1 eetl. bloem en op het laatst 2 stijfgeklopte eiwitte-n. Dit roert men dooreen en voegt er zooveel water bij als noodig is om een stijf papje te maken Met natte handen rolt men hiervan kleine 4 KANTE BESCHUIT Overheerlijke Gember - Ontbijtko» Vraagt Uwen Winkelier balletjes, rolt deze door de paneermeel en doet ze dan in kokende olie, waarin ze licht bruin worden gebakken. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: Paddenstoelensoep, rollade, boon tjes. MAANDAG: Rollade, rauwe groente-schotel van witte kool, biet en kropsla, broodpap. WOENSDAG: Gekookte visch, worteltjes, havermoutkoekjes. DONDERDAG: Vischsoep, andijvie, sansijsjes Ons wekelijksch Onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 38 cent per stuk in één maat ver krijgbaar en wel de volgende: bovenwijdte? 102 cM., taillewijdte: 87 cM., en heupwijdte 107 cM. No. 582: aardige japon van gestreept mous seline. Benoodigd materiaal: 4.50 meter van 100 cM. breedte. No. 583: jurk van voile of bedrukte mous seline. Benoodig materiaal: 4 meter van 100 cM. breedte. Deze patronen zijn dus in één maat en tegen bovenvermelae prijs te verkrijgen bi] de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij „De Mijlpaal", Singel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigd bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Bij dit bedrag moet nog 6 cent extra gerekend worden voor porto kosten. rechterhand te nemen op dezelfde wijze, als waarop men een penhouder vasthoudt. Dan slaat men, met de pinkzijde van deze hand' met enkele korte krachtige stooten op den rug van de linkerhand. Vervolgens controleert men of de kwik kolom tot onder het onderste streepje van de temperatuurschaal gezakt is. Is dit niet het geval, dan herhaalt men de bovengenoemde handelwijze net zoo lang, tot het gewenschte resultaat bereikt is. De tijd, dat men dezen thermometer kan laten liggen, bedraagt 1015 minuten. Dit is een tamelijk lange tijd. Daarom heeft men een bijzonder soort maximaalthermometer in den handel ge bracht Dit is de z.g. minuten-maximaalthermo- meter. Deze is van zeer dun glas gemaakt met een zeer smal en lang kwikreservoir, zoo dat hij zeer snel de warmte opneemt en daarom meest zeer vlug de juiste tempera tuur aangeeft. Binnen vijf minuten kan men de gezochte temperatuur aflezen. Ook bij dezen thermometer denke men er om hem af te slaan. Voor huiselijk gebruik kan men volstaan met een maximaal of een minuten-maximaal thermometer. Mits men dan weet, welke soort thermo meter men bezit Anoers zijn bij een maximaalthermometer groote fouten mogelijk. Bij den koop van een thermometer, doet men beter niet op een verschil van enkele dubbeltjes in prijs te zien. Er zijn zooveel slechte fabrikaten, die reeds bij het begin of anders na eenigon tijd niet zuiver meer zijn, dat men goed doet hel fabrieksmerk te eischen van een e-oed bekend staande firma. Daarenboven kieze men een metc van zoo genaamd „normaalglas", dat kenbaar is aan een roode streep door het glas. Dit glas veranaert maar weinig met den tijd. Een thermometer geheel van glas, dus toe gesmolten boven de schaal, is verreweg het verkieselijkst met het oog op de ontsmetting en het schoonmaken. Want ook aan deze laatste twee dingen moet gedacht worden. Over de ontsmetting, als dat noodig is, zal uw dokter u inlichten. En over hf» schoonmaken valt niet veel te schrijven. Het kom' hier in de eerste plaats op aan, dat h« beurt, en dit kan men met gerustheid aan de huismoeders overlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8