JAARBEURS Gouden feest Geref. Kweekschool te Amsterdam straks het ®e' ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5" Twaalf machines op het Redding-vliegveld en een dertiende in de luchtalle deelnemers aan den Kings Cup Air Race", de rondvluchtAbessynië houdt zich gereed. Hoe ammunitie, na aankomst in de hoofdstad Addis Abeba verder, boven Engeland, die gisteren en vandaag wordt gehouden wordt getransporteerd, een zeer primitieve wiize van vervoer, die niet zonder gevaar voor de dragers is. Een overzicht van de vergadering van den Volkenbond, waarin Anthony Eden Enge- lands houding inzake de Ethiopische kivestie uiteenzette Herdenkingsavond in de Keizersgrachtkerk JUBILEUMREDE VAN Dr. C. TAZELAAR Gisteravond is in de Keizersgracht- kerk te Amsterdam feestelijk herdacht de oprichting van de Geref. Kweek- school aldaar op 31 Augustus 1885. Dit hoofdgebouw van de Geref. Kerk I yan Amsterdam leende zich bijzonder l voor deze bescheiden viering van het gouden jubileum, omdat van 1889 tot 1933 in een nevengebouw de lessen zijn -gegeven. I Tal van oud-leerlingen en verdere vrien- I den van de Kweekschool, alsook onderwij s- autoriteiten en vertegenwoordigers van be- i viiende organisaties, hadden zich opgemaakt 1 om dit feestuur mee te maken, en een zang- koor van leerlingen verleende onder leiding van den heer J. Deutekom aan de avond I Zijn vriendelijke medewerking. inleidend woord memoreerde Dr. God moge belie ven hem nog weer aan zijn gezin en arbeid terug te geven. Jubileumrede Ds. C. Tazelaar De ontstaansgeschiedenis van de Kweek- I school is alleen te verklaren, indien men, be- I gon spr., let op het direct verband hiervan j met den heroïschen schoolstrijd dien hij kort j schetste. l Dr. Tazelaar besprak voorts uitvoerig de Wordings- en ontwikkelingsgeschiedenis Ide Kweekschool, zooals wij die in ons blad van Woensdag hebben besproken. Hij her dacht inzonderheid de onschatbare beteeke nis voor de school van Prof. Dr, J. Woltjer, die tot zijn dood in 1917 voorzitter is geweest, alsook den eersten directeur, den heer H. Bijleveld, die in 1913 overleed. Als we de geldelijke moeilijkheden zien, ging spr. voort, waarmede onze voortrekkers te worstelen hebben ge had, zooals al de voortrekkers van het Christelijk onderwijs, dan worden we stil van verwondering en eerbied voor hun geloofsheroïsme, dat hen tegen alle bezwaren in deed volhouden, om dat ze de zaak van het Christelijk On derwijs zagen als Gods zaak, omdat Z3 dus zagen in het gebod; verwondering en eerbied óók voor hun offervaardig heid en hun toewijding. Een woord van herinnering wijdde spr. aan de heeren Ds. B. van Schelven, J. A. Worm- ser en W. Hooy. Hulde en dank bracht spr. aan den tegenwoordigen secretaris-penning meester, den heer D G. J. baron van Heem stra, sinds 1915 bestuurslid Met groote waar deering gewaagde hij van de zorg en toe wijding der leeraren, door wier bekwaamheid 847 onderwijzers en onderwijzeressen zijn gevormd. Ten slotte vroeg spr. aandacht voor de donkere wolken, die over de jubi- leerende kweekschool hangen. Evenals in den aanvang wordt haar bestaan be dreigd, nu door de noodzakelijke be- zuinigingspolitiek. Maar, besloot spr., met Bilderdijk zeggen wij: „Al kruien U buien van ramp boven 't hoofd, laat gieten verdrieten: de Christen ge loofd!" Rede R. Venema De directeur van de Kweekschool, de heer R. Venema, besprak hierna het inwendige school, die ruim 22 jaar als leeraar en direc teur heeft mogen dienen. Uitvoerig rele veerde spr. blijde en droeve dingen, die zich in den loop der jaren rondom leeraren en leer lingen hebben voorgedaan. Inden aanvang zijner werkzaamheid als directeur kon var de vijf toen werkzame leeraren alleen de heer J. Deutekom, benoemd in 1906, op de noodige ervaring van het Kweekschoolleven bogen. Het zilveren jubileum van dezen oudsten leeraar in 1931 bracht spr. in herinnering. Van de oud-leerlingen zijn velen door hun bijzondere positie in de maatschappij of in de school menschen van beteekenis geworden. Aan het einde zijner causerie zeide spr. te wenschen: dat de practische opleiding van den onderwijzer beter verzorgd moge worden, dat de driejarige kweekschool weer een vier jarige of vijfjarige moge worden, dat in de studie voor de hoofdakte op een betere wijze moge worden voorzien, dan thans het geval reformeerde kind Mtm in de school zul- A flH len moeten op- BPUraSa B voeden en onder- ■iniiMiiiOT richten. En als we dat bedenken, dan is het alleen de vraag, of het wezen der zaak behouden kan blijven. De opleiding van den onderwijzer is een van de meest gewichtige schakels in de cul tuurketen. Dat Nederland, evenals in het begin en het midden der zeventiende eeuw onder de cul tuurlanden, wat het onderwijspeil aangaat, met eere wordt genoemd, is stellig mede te danken aan de wijze, waarop de Nederland- sche onderwijzer zijn taak leerde vervullen. Toch meende spr., dat het noodzake lijk zou kunnen zijn, ons los te maken van allerlei vormen welke wij thans liefgekregen hebben, ook in ons kweek schoolleven. Wij kunnen rustig de toekomst afwachten, mits wij maar bewaard worden voor twee klippen. De eene is die van de overvraging en van de overschatting van de beteekenis eener uit gebreide schoolopleiding. De kweekschool moet niet een universiteit in het klein worden. Maar anderzijds moeten wij evenzeer be waard blijven voor een systeem, dat er toe leidt dat de schoolmeester een speciale kaste gaat vormen. Daarom moet het onderwijs aan de kweekschool volkomen op de hoogte van den tijd zijn, niet half-wetenschappelijk. De kweekschool moet niet in de kwantiteit, Wel willen wij er met nadruk op wijzen, dat het noodzakelijk is, dat het georganiseerde kweekschoolleven zelf meespreekt over de vraag, hoe dat leven zich zal ontwikkelen. Voorts betoogde spr., is er alleen dan toe komst voor ons kweekschoolonderwijs, indien wij de organische samenhang tusschen school en kweekschool vasthouden. Dit beteekent ook, dat er een rechtstreeksche band bestaat tusschen het gezin en de kweekschool. Wij kunnen, besloot spr., ook nu de toe komst tegemoet gaan met een blijmoedig hart wanneer wij in de kweekschool zien het werk onzes Gods, een instelling, die noodza kelijk is voor het leven van de school, als de bron, waaruit telkens weer frisschen krach ten haar toekomen. Met dankgebed en het zingen van Gezang 96 is deze opgewekte samenkomst besloten. De Oranje-Garde De jaarlijksche landelijke bijeenkomst. De gewone jaarlijksche landelijke bijeen komst van de Oranje-Garde zal gehouden worden op Zaterdag 14 Sept. a.s, des nam. te 3 uur, in het gebouw „Tot Heil des Volks" te Gouda. De voorzitter de heer P. A. van S c h u p pen zal de bijeenkomst openen met een korte rede getiteld „Voorzichtig bouwen". Daarna komen verschillende verslagen en voorstellen aan de orde. Tijdens de pauze biedt de afd. Gouda aan de bezichtiging van de beroemde Groote of St. Janskerk. De heer K o 1 ij n, voorzit ter Raad van Toezicht Gouda, zal de be teekenis der geschilderde ramen uiteenzet- Radio-avond Geref. Jeugdbonden Op 3 October a.s. De Ned. Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Geref. grondslag, de Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag en de Bond voor Geref Jeugdorganisaties hopen op Donderdag 3 October a.s. des avonds 8 uur in de Keizersgrachtkerk re Amsterdam een radio-avond te geven. D r K. D ij k van Den Haag zal het ope ningswoord spreken; roej. M. Pa rm en tier van Oegstgeest houdt een rede over .Drieërlei reden" en Prof. Dr. .T. Wat»' rink van Amsterdam over „Weten wie wü zijn". Het slotwoord wordt gesproken door Dr. B. A. Knoppers van Ams er De avond wordt verder opgeluisterd door zang van mej Gerri Matter en orgelbespp ling door den heer B. Hoogeveen, beiden van Amsterdam, De nieuwe Warenwet Naar het „Ned. Wee/kblad voor kruide nierswaren" verneemt, heeft te Utrecht een vergadering plaats gehad, van diverse be langhebbende groepen bij de keurings diensten. Er werd een commissie benoemd, die op zeer korten termijn een rapport zal samen stellen, dat zal worden overgelegd aan een spoedig te Utreoht te houden centrale ver gadering van alle belanghebbende organisa ties en personen ter bespreking van de nieuwe warenwet. Tot leden van de commissie zijn benoemd de heeren J. Lijts, directeur der Maggi- fabrieken en voorzitter der Tiva te Amster dam; J. J. L. Taminiau, voorzitter van den Bond van fabrieken van vruchtenconserven te Eist; J. Hamburger (Gebr. Cats Handels- vereeniging Rotterdam); P. v Linden, voor zitter N. K. B. Rotterdam en H. G. Verburgt secretaris „Tebowiko", Bussum. De commissie zal zich eenige deskundi gen assumeeren om bij de samenstelling van het rapport behulpzaam te zijn. MAHARADJA VAN P ATI ALA IN DEN HAAG ®e Maharadja van Patiala is gisteravond met den trein uit Parijs te zee uur aan hd: Holl. Spoorstation in de Residentie aangeko men. De hooge gast, die vergezeld was van eenige leden van zjjn hofhouding, heeft zijn intrek genomen in het Hotel des Indes, waar hij zal verblijven tot Maandag a.s. om van hier uit o.a. een bezoek te brengen aan Am sterdam en de Zuiderzeewerken. Bij de Karakorum-expeditie heeft de Maha radja destijds groove medewerking verleend. ROFFELRIJMEN» DUIVEN Hoog van de toren zeilen ze neer Tien, twintig duiven, altijd maar meer, Blanke en blauwe, grijze en grauwe 't Zonnetje schittert op vleugel en veer- Kijk daar die kleuter strooien met voer! Wat een getrippel, wat een gekoer Zie ze eens pikken, dringen en slikken Elk wil het meeste, en dat is een toer Wijd in een cirkel Grooten en kleinen. Kijk toch eens aan? Wiekend en wuivend vallen de duiven Op het verwonderde kereltje aan! Wild stuift een hondje over de straat... Hoor hoe z'n schelle keffertje gaat! sterker en rapper... Wèg zijn de duiven en leeg is de straat. (Nadruk verboden.) LEO LENS. FOKKER WAS NIET IN ARREST In tegenstelling met zekere geruchten kan worden meegedeeld, dat de vliegtuigbouwer Fokker niet in arrest is geweest. Hij wordt alleen te Washington verwacht, om aldaar door den voorzitter van de Senaats-commissie inzake de wapen-enquête Nye en senator Bone, hd van deze commissie, ondervraagd te wor- PR1NCEVLAG Op PRINSJESDAG Naar het hoofdbestuur van „De Princevlag" mededeelt, zullen ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal weer tal van af- deelingen naar Den Haag trekken om aan H.M. de Koningin trouw en aanhankelijkheid te betuigen. Gok de tamboers- en pijpens- korpsen nemen aan de demonstraties deel. Na afloop daarvan zal men zich opstellen bij den Dierentuin, om aan Koningin en Prinses een grod; te brengen tijdens den rijtoer. Een beeldtelegram van de ,J)ixie" op de koraalriffen van Florida. Aan bakboord worden sloepen met passa giers neergelaten. De „Klipfontein" onder Italiaansche vlag. Het eerst voor sloop verkochte schipt dient nu voor troepenvervoer Rechts: De scliaftkeet bij Megen, waar tijdens het boven Oost-Brabant woedende noodweer drie arbeiders door den bliksem gedood en vijf zwaar gewond werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5