Geven en nemen te Geneve ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Raadscommissie van vijf zoekt een compromis De procedure van het Volken- bondspact wordt voorals nog vermeden Kool en geit sparen, ieder een klein beet je afvallen en een klein beetje zijn zin ge ven, dat is de politiek die tot op het oogen- blik nog altijd te Gcnèvc als de wijste wordt betracht. Zoo heeft men gisteren na veel over en weer praten achter do schennen, besloten maar dadelijk weer een raadszitting te be leggen, om daarin wat den vorigen dag on effen was gemaakt, zooveel mogeljjk weer te egaliseeren. Dc Italianen hebben toegegeven, dat ar dan toch maar een commissie van vjjf (en niet van drie) moest komen, met Frankrijk en Engeland er wèl in, maar Italië niet. Wel zou Aloisi daar niet rechtstreeks vóór stemmen, maar hij zou er zich ook niet tegen verzetten. Hij zou even weggaan! Ziezoo, dat was dan weer in orde. Italië had hier trou^e-ns wel grootelijks belang bij, want die commissie van onder zoek van het geschil had men bedacht om de toepassing van art. 15 van het Volken bondspact, welke door Abessynié verlangd wordt, te ontgaan. Dc heeren vreezen hel in werking zetten van de statutaire Volken bondsmachine, omdat wie a gezegd heeft straks ook b zal moeten zeggen, wanneer namelijk de actie die een bepaald artikel voorschrijft mislukt. Dc commissie heeft de opdracht „de Ita- liaansch-Abessynische betrekkingen in haar geheel te onderzoeken, om een vreedzame oplossing te vinden". Het doel is in elk geval prijzenswaardig en volkomen strookend met den geest van den Volkenbond, die op het behoud van den vrede is gericht. Het mag bovendien als een gunstig ver Khijnsel worden aangemerkt, dat de Itali- aansche delegatie, die niets doet zonder onmiddellijke instructie van den Duce, zich in deze procedure zoo netjes schikt. Aloisi mag dan weer opgestaan zijn zoo dra de Raadsvoorzitter den Abessynischen afgevaardigde vei zocht plaats te nemen, dat kan ten slotte als pose worden aange merkt bestemd voor het applaudisseeren-le fascistendom. Men dient in dit verband ook aandacht te schenken aan het feit, dat baron Aloisi, zoodra de Raad door de benoeming van de commissie van vijf de Italiaansch-Abessyni- sche kwestie voorloopig van de agenda had afgevoerd, zijn zetel in den Raad weer in nam, daardoor tioonend, dat van een breuk tusschen Italië en den Volkenbondsr^d nog geen sprake is. Ook is nog opmerkelijk, dat Abessynië, dat met het doen optreden van den Fran schen advocaat de Italianen had geprik keld, zich thans aan de Raadstafel liet ver tegenwoordigen door den Abessyniér Tecle Hawariate, die Abessynisch gezant te Parijs is, terwijl Dr. Jèze slechts als bijzitter te genwoordig was. Zoo is gisteren dus veel gedaan om den slechten indruk weg nemen, die Donderdag was gewekt door het geagiteerd gedrag zoo wel van de Abessynische als van <fe Itali- aansche vertegenwoordiging en is de zaak thans weer in rustiger banen gekomen. En er is weer hoop gewekt, dat er een uitweg zal kunnen gevonden worden, zoo dat een oorlog van Italië met Abessynië, met alle nare gevolgen die men zich denken kan, woidt voorkomen. Eerste bijeenkomst van nieuwe commissie van vijf Uit Genève: Na de verdaging van do zitting van den Volkenbondsraad kwamen de leden van de nieuw-inge- stelde Commisie van Vijf, bijeen, n.l. Laval, Eden, de Spaansche verte genwoordiger De M a d e r i aga, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Be c k en de Turksche minister van buitenlandsche zaken Dr. T e w- fik Arras. De Maderiaga werd tot voorzitter gekozen der commissie, die heden met haar eigenlijke werkzaam heden zal aanvangen. Een officieele verklaring van de Abessijnsche regeering De Abessynische regeering heeft gis termorgen een uitvoerige officieele verklaring gepubliceerd over de uit spraak inzake het incident Oeal-Oeal, waarin zij constateert, dat dit inci dent, de aanleiding tot 't huidige Ita- liaansch-Abessynische conflict en de militaire voorbereidingen van Italië, thans uit de wereld is. Niettemin blijft het Italiaansch-Abessynisch probleem bestaan, omdat Italië wei gert de verdragen toe tc passen. Het is thans de taak van den Volken bondsraad. het tweede gedeelte van zijn re- resolutie van 4 Augustus 1935, op grond waarvan dc Raad zich met het geheele conflict tusschen beide landen moet bezig houden, uit te voeren. Abessynië, als iid van den Volkenbond, verzoekt den Volken bondsraad zich uit te spreken over de ge schillen die beide landen scheiden Politiek* kwesties mogen het juridsche probleem niet op den achtergrond dringen en doel matigheidsoverwegingen tot het behoud van den vrede mogen de waardigheid van 't iniernationale recht niet schenden. De hand having van den vrede mag niet bereikt wor den docr middelen, die een schending van de belangrijkste grondslagen der internatio nale samenleving zouden beteekenen n.l dc souvereine onafhankelijkheid en de ter ritoriale onschendbaarheid der leden van den Volkenbond. Sir Samuel Hoare uaar Genève Do Britsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, zou hedenochtend per vliegtuig naar Genève vertrekken. Het vliegtuig is speciaal voor dit. doel gechar terd. Gisteravond had hij een bespreking met den Franschen ambassadeur te Londen. Ook minister-president Baldwin ontving een aantal bezoekers, wat men in verband brengt met den toestand te Genève Onder de bezoekers bevond zich o.a. Sir John De socialisten en de sancties Uit Genève: Het bureau van de Tweede Internationale heeft een resolutie aange nomen, waarin den regeeringen steun wordt toegezegd bij de volledige toepassing van de clausules -van den Volkenbond, zelfs in geval van sancties Na een lang debat beeft het congres van Engelsche vakvereenigingen te Margate een motie, waarin aanhankelijkheid aan den Volkenbond inzake het Italiaansch- Ethiopisch conflict wordt betuigd, aangeno men met 2.96:2.000 stemmen tegen 177.000. De concessie-kwestie Hull over de intrekking De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft ontkend, dat de Keizer van Abessynië scherpe mondelinge critiek zou hebben gele verd op de houding der Ver. Staten in de concessie-kwestie. Dc Amcrikaansohe gezant te Addis Abeba noemt dergelijke berichten absurd en ongegrond. Chertok naar Londen Do Amerikaansche makelaar Chertok heeft verklaard, dat hij 12 Sept. naar Londen zou gaan om verdere maatregelen te nemen voor zijn concessie in Abessynië. De Abessijnsche gezant te Londen, Dr Martin, hoeft zich, zoo verklaarde Chertok verder, gister telefonisch bereid verklaard, garanties voor de concessie tot 17 Oct te aanvaarden. Chertok voegde hieraan toe, dat hij tot dusverre van het door staatssecreta ris Hull aangekondigde onderzoek naai- zijD concessie niets had gehoord. Het oproepen der 200.000 man Het door Mussolini in Bolzano aangekon digde oproepen van 200.000 man zal, naar thans officieel wordt medegedeeld, aldus ten uitvoer worden gelegd, dat alle dienstplioh- tig van de lichtingen 1911 tot 1914, die tot dusverre om bijzondere familieredenen niet behoefden op te komen, in dienst zullen moeten treden. Op deze wijze kunnen nog ongeveer 50.000 man van iedere lichting on der de wapenen komen. Hun diensttijd, die normaal voor hun groep 3 maanden zou bedragen, wordt uitgebreid tot den algemeen in Italië geldenden van 18 maanden. Gelijk bekend is, is kort geleden in Italië bij de wet vastgelegd, dat niemand, die geschikt voor den dienst is, meer kan worden vrijgesteld van do algemeene dienstplicht. Te Londen gaat het gerucht, dat de regee ring voornemens zou zijn, indien de omstan digheden dit eischen; een beroep te doen op de reserve van de vloot, welke bestaat uit manschappen en kader, die te werk zijn ge steld in arsenalen en havens, en elk jaar 14 dagen doorbrengen aan boord v-an oen oor logsbodem. Het was nog niet mogelijk een bevestiging hiervan te verkrijgen. Uit Addis Abeba: De 125 uit Inddë near Abessynië gebrachte Sikhs zijn gister ter versterking van de Britsche gezantschaps- wacht in de nabijheid van de Ethiopische hoofdstad aangekomen. Van de zijde van het gezantschap waren alle voorzorgsmaatrege len genomen, om de aankomst van de sol daten geheim te houden. Men liet den trein niet in Addis Abeba, maar daarbuiten in de vlakte van Araki stoppen. Vandaar werden de Sikhs in vracht auto's naar liet gezantsohapsgebouw ver- Echo de Paris verneemt uit Genève, dat de kwestie met Prof. Jèze, de juridische advi seur van Abessynië, aldus zal worden gere geld, dat voortaan de Abessijnsche gezant te Parijs, Hawariate, te Genève de verkla ringen van Prof. Jèze zal voorlezen. Litwinof onwillig De bijzondere berichtgever van de Times te Genève weet te melden, dat Litwniof Don derdagavond een uitnoódiging om toe te rie den tat een commissie van vijf ren de hand heeft gewezen, omdat hij deze commissie als een facade beschouwd, waarachter de Volken bondsraad zich zal onttrekken aan zijn ver antwoordelij kheid. ADDIS ABEBA, 7 Sept. Officieel wordt te gengesproken dat de Negus de algemeene mobilisatie zou hebben afgekondigd. „Frankrijk wapent Italië" PARUS, 7 September. Onder het opschrift .Frankrijk wapent Italië" bevat de „Popu laire" de mededeeling, dat Vrijdagmiddag vier treinen met munitie van Lyon uit te Modane zi)u aangekomen. Oudstrijderscongres te Rome Alleen de Britten zijn afwezig. Te Rome zijn 15.000 oudstrijders van 16 verschillende naties in congres bijeen. Het congres is georganiseerd met medewerking van den Paus en Mussolini. Alleen de Brit sche oudstrijders zijn er niet. daar de En gelsche regecring aan 500 oud strijders, die wilden gaan, de toestemming geweigerd heeft naar Italië to vertrekken. MOTORZEILBOOT OMGESLAGEN. Acht personen vermist. De Hamburgsche motorzeilboot Flottbeck. die zich op weg van Dantzig naar Riga be vond, geraakte gis'ernacht in een storm en kenterde. Van de 11 leden der bemanning konden zich de kapitein en twee anderen in een reddingsboot in veiligheid brengen. De anderen worden echter tot nu toe nog vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn KROONPRINS BOUDEWIJN. AFSCHEID DER OUDERS VAN KONINGIN ASTRID De volgende ontroerende boodschap heb ben de ouders van Koningin Astrid, prins- Karei en prinses Ingeborg tot het Belgische volk gericht: „Wanneer wij haar ouders nu negen jaar geleden onze dochter Astrid naar haar nieuwe vaderland hebben vergezeld, als ga de van don koning van liet land, gaf haar vader uiting aan zijn overtuigd gevoelen dat hij zijn welbeminde dochter met volle vertrouwen en met vreugde aan haar ge maal en aan het Belgische volk mocht schenken. Dit. vertrouwen word nooit beschaamd. Van het oogenblik af dat onze welbeminde dochter As'rid den voet gezet heeft in haar nieuw vaderland, heeft de Belgische natie eensgezind haar met warme genegenheid onthaald ëri de omvang en de warmte van die genegenheid groeiden met de jaren aan. Niemand weet liet beter dan wij, haar ouders, dat de liefde van het Bèlgisché volk en zijn vcr'rouwen in den goeden wil van Astrid om zich lieel en gansch aan haar nieuw vaderland te geven, haar hebben ver sterkt en boven het geluk dat zij als gade en moeder heeft genoten, haar ook het ge luk hebben geschonken zich bemind te vo* len door haar volk. Nooit werd dit geluk ge schonden. He' is dan ook natuurlijk, dat wij en onze kinderen den kostbaren plicht vervullen aan he« Belgische volk, uit den grond van onze bedroefde harten onze erkentelijkheid te be tuigen voor de overvloedige liefde met de welke het onze betreurde dochter Astrid omringd heeft.. Uwe beweende vorstin, uit een Zweedsch ge-'in geboren, had België hartstochtelijk lief De genegenheid van de Belgische natie vervulde haar jeugdig en ruim hart met wederliefde. Wü deelen in uw smart. Doch boven on ze eigen smart plaatsen wij onze diepe sym- palhie voor uwen jeugdigen koning, die toch zoo zwaar beproefd werd, en voor zijn lieve drie kindoren. alsmede onze groo'e er kentelijklipid jegens hem voor het grenze loos geluk dat hii aan onze welbeminde dochter geschonken heeft". (w.g.) CARL EN INGEBORG. geen spijt van had, omdat deze vlag in strijd was met alle Amerikaansche idealen èn met de van God gegeven rechïen voor alle volken om te leven in gelijkheid, geluk en vrijheid. Dc vlag beteekende oorlog aan dc godsdienstvrijheid en een terugval naar middeleeuwsche. rassenhaat en barbarisme. Deze vlag in do haven van een beschaafd land maakte een even sinistere» indruk als de zwarte piratenvlag van een roovers- schip, dat oen haven binnenvoer van een Stad. welker schepen het juist had aange vallen. Het vqnnis. tegen den veroordeelde werd uitgesproken niet in verband mot liet af rukken van dc swasticavlag, maar omdat hij verzet had gepleegd tegen een agent van poli'ie. De vrijspraak ren de overige beklaagden mo'iveerdo de rechter mot de volgende woorden: „Naar hun opvattingen vertegenwoordigt dit embleom oorlog tegen de godsdienst, verval van de wetenschappe lijke beroepen, slavernij voor vrouwen en arbeiders, slavernij voor de goede zusters van carita'e op nietswaardige motieven en de onderdrukking van het vrije woord". Het vlag-incident van de „Bremen" berecht Weinig vleiend voor de Swastica-vlag De rechtbank heeft gisteren de zes schu' digen aan de incidenten aan boord van de „Bremen" tijdens bet verblijf van dit Duit- sche schip in de haven van New-York be recht en heeft vijf van de zes verdachten vrij gesproken, terwijl een hunner veroordeeld werd tot 5 dagen hechtenis. De beklaagde, die de hakenkruisvlag had afgerukt, een zekere Brodsky, verklaarde, dat hij daar De orkaan in Florida Uit Miami: Het Roode Kruis heeft do hoop thans opgegeven in het orkaangebied nog levende pei sonen te zullen aantreffen. Ruim 450 oorlogsveteranen worden nog vermist. Niemand kan schatten hoeveel burgers in het orkaangebied om het leven zijn geko men. Men blijft echter bij de raming van een totaal aantal slachtoffers van om streeks 1000. Zondag zal een massale begra fenisplechtigheid plaats vinden voor de doo- den. Zooals reeds gemeld zullen de slacht offers worden gecremeerd. De plechtigheid zal gehouden worden in het mooie Bay- front-park. De „Dixie" kan gered worden Deskundigen hebben een bezoek gebracht aan het op een rif vastzittende s.s. „Dixie", dat een waarde vertegenwoordigt van 3l/2 millioen dollar. Zjj zijn tot de conclusie ge" komen, dat het schip behouden kan worden. De kapitein en een kern der bemanning blijven aan boord. MIAMI, 7 Sept. Volgens de laatste mede- deelingen van hot Roode Kruis zijn bij de ramp in Florida 327 oud-strijders om het leven gekomen, hoewel het mogelijk is dat eenige hunner slechte vermist en later mogelijk zullen kunnen worden geborgen. 130 oud-strijders werden gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. Het aantal doode en vermiste burgers be draagt 119. Men veronderstelt, dat het ge heele aantal dooden nooit nauwkeurig zal kunnen worden vastgesteld, omdat het door de wervelstorm geteisterde gebied een uit gestrekt, eenzaam en onoverzichtelijk land schap vormt. Jaarvergadering Chr. Meer samenwerking met andere Chr. jeugdorganisaties gezocht Groei van 2000 tot 3400 leden Vandaag heeft de Chr. Ned. Voetbal-Bond in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht zijn zesde algemeene vergadering gehouden, die, mede door de komst voor het eerst van af gevaardigden van de afd. Rotterdam, vroeger een bond op zich zelf, drukker dan ooit was •bezocht Openingsrede De voorzitter, de heer H. T e e u w van Rot terdam heelt na het gebed een ope ningsrede gehou den, waarin hij 't feestelijk feit van deze unificatie naar voren bracht en voorts dank bracht aan allen, vooral ook de scheidsrechters, die de organisaiie goede diensten be wezen. De tot stand koming van den ongedee den Chr. Voetbal Bond *ag spr. a Ie een nieuwe stap in de richting van een krachtige. cen traal geleide organisatie, die een goede prak tische maar vooral ook principieele leiding geeft, uitgaande van dezelfde religieuse en zedelijke beginse'en, waardoor zich ook onze andere jeugdorganisaties laten leiden. De propaganda voor de toekomst moet gezocht worden in de bearbeiding der leden onzer jeugd vereeni gingen. Wij moeten, aldus spr., hebben het ver trouwen onzer jeugdleiders en ouders, die moeten weten, dat in Nederland een voetbalbond werkt, die mede een scha kel wil zijn in de opvoeding der jonge menschen in orthodox-Chr. zin. Zij, die geroepen zijn leiding te geven op het breede terrein der Chr. opvoeding moe ten niet langer schuilevinkje spelen te genover de lichamelijke opvoeding, maar manmoedig deze zaak onder de oogen durven zien. Ook al zal dat wel weer verkeerd geïnter preteerd worden, toch waagt spr. het te zeg gen, dat men bij de sport te doen heeft met een cultuurverschijnsel, dat gewild of niet gewild de aandacht vraagt. Waarom is er veel klacht over de sport manie onzer da gen? Omdat de jeugdleiders aan de goede sport geen leiding hebben willen geven. Dat nu wil de C.N.V.B. staande op de basis van het zelfde beginsel der andere Chr. jeugdbonden, met het doel een leemte aan te vullen, die sinds lang I ontstaan. Zijn or jeugdbonden, aldus spr.. die de zaak der sport niet z 'f aan^aV-Ven \v: 'en wü er vrede mee, mits men nu eens ophoude met het wantrouwen tegenover organisaties, die gelegenheid tot sportbeoefening bieden in een omgeving, waar levensbeschouwing en denkwijze niet indruischen tegen de Chr. beginselen, integendeel, daarvan uitgaan. Nooit zal daarom eenheid met of in den K. N. V- B. worden gezocht, zoolang deze wedstrijden organiseert op Zondag. Nadat spr. samenwerking in federatief ver band met C. K. B. en N. C. G. V. had bepleit bracht hij een woord van hulde aan de ver- eenigingen op eenzame posten, die zich vaak veel gemak en competit'egerief ontzeggen van den nabijen neutralen bond, omdat ze prin cipleel de Chr. sportbeweging trouw zijn. Ned. Voetbal-Bond Wij mogen ons, aldus spr,. qiet blind sta ren op uiterlijke groei maar van dag tot dag onze organisatie opbouwen in Christelijke geest, desnoods met het overboord werpen van wat niet goed blijkt te zijn. ^Uitvoerig bestreed spr. de gedachte, dat competitie zou moeten zijn het spelen van een aantal clubs en dan trachten, soms ten koste van alles, ten koste van moreele waarden, den kampioenstitel te behalen. Echte competitie is: samen werking, samen strijden ter bereiking van het gemeenschappelijk doel, samen het oog richten op een gemeenschappelijk ïdeaa'; het samen spelen en ons lichaam ontwikkelen als Christelijke sportbroeders Het Bondsbestuur, aldus spr., zal werk zaam en waakzaam blijven, maar het roept ook de medewerking der vereenigingsleiders in om het Bondsleven in de goede richting te stuwen en het verwacht bovenal hulp van God bij het verrichten van bet vaak moeilijke werk. Nadat enke'e ingekomen stukken waren behandeld, kwam het jaarvers'ag aan de orde. Na bespreking werd dat goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Jongetje verdronken Men meldt' ons uit Rotterdam: De 9-jarige J. van der Walle, wonende Nieuwe Crooswijkscheweg is gister van de brug over de Reserve Boezem te water ge- Een voorbijganger is de jongen nagespron gen en heeft eenige malen vergeefs gedoken, Daarna heeft hij een agent gewaarschuwd, die den jongen met een dreg naar boven heeft go anld. Langen tijd neef: man getracht door middel van kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, zonder resultaat e wel. Het lijkje is naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De misdaden te Oss De door de marechaussee te O s s gearres teerde 48-jarige fabrieksarbeider H. v. d. V., uit Berghem, heeft bekend schuldig te zyn aan medeplichtigheid aan een inbraak te zijnen huize en een inbraak by den landbouwer v. d. Kamp, te Ben1 hem. De verdachte zal Maandag voor den officier van justitie te 's-Hertogen- bosch worden geleid. Doodelijk auto-ongeluk Tusschen Delft en Rijswijk fietste de 60-jarige Vogel, uit Delft, op den nieuwen Rijksweg, vermoedelijk zonder richting aan te geven, van het rijwielpad den weg over Hij werd gegrepen door den hem achterop rijdende personenauto van P. G., uit Rotterdam. Hoewel de bestuurder krachtig remde naar links uithaalde, zelfs zóódanig, dat hij aan de andere zijde van den weg terecht kwam, werd de wielrijder gegrepen. V. viei met hot hoofd door de voorruit van de auto. Hij kreeg een zware schedelbreuk en een rechterboven beenbreuk. V. is kort daarna aan zijn \erwon- dingen overleden. Het lijk werd naar het lijken huis op de Algemeene Begraafplaats te «ijs- wijk vervoerd. V. was ruim 30 jaar werkzaam op machinefabriek Reyneveld te Delft, DE VLIEGENDE DUITSCHER Vliegen met eigen kracht gelukt (Van onzen Duitsohen correspondent) Tot dusver waren we tevreden met den „Flicgenden Hollander" en luisterden we eerbiedig naar dc muziek van Richard Wagner thans moeten we ons ook met den vliegenden Duitscher vertrouwd maken. Een eeuwen-oude droom der menschen schijnt waarheid geworden te zijn: het ver mogen, om te vliegen door eigen kracht! Deze gedachte, dat wij zonder dc technische hulp cener machine de hoogte kunnen in gaan, heeft veler fantasie geprikkeld en loopt in de geschiedenis der letterkunde van de Ikarus-sage tot het experiment van den „Schneider von Ulm". Sedert eenige jaren schijnt men zich in Duitschland opnieuw met dit vraagstuk bezig gehouden te hebben, want reeds in 1932 werd in Frankfort a. d. Main door de „Polv- teohnische Gesellschaft" een prijs van 5000 mark uitgeschreven voor dengeno, die door eigen kracht over twee vliegvelden met een distantie van 500 nieter zou kunnen vliegen. Donderdag is, na afloop van een reeds verlengde termijn, op hel vliegveld Rebstoch in de buurt van Frankfort a. d. Main de eer ste ernstige poging ondernomen, om den uit geschreven prijs toch nog te winnen. Een 'id van de Duitsche Luchtsportvoreeniging, Dunnbeil, benutte een vliegtoestel, dat door den ingenieur- Haeseier en diens col lega Bil linger is geconstrueerd. De propeller wordt door voetbeweging, al net eender als bij een fiets, in gang gezet. Bij den eersten start werden 195 meter op 1 meter hoogte afgelegd, bij den tweeden start Vrijdag in den vroegen ochend kon reeds een afstand van 235 meter worden behaald. De start geschiedde door een gummiboog. die door den vlieger wordt gespannen en door het lostrokken van een anker, dat dooi den vlieger wordt meegenomen. Deze vlucht is door officieele autoriteiten gecontroleerd. De bekende leider van de rijksluchtsport, Loerzer. zelf een ervaren vliegenier, deelde aan Goering, den minister der Duitsche luchtvaart, het resultaat van deze proefvluchten mee. Het resultaat van deze proefnemingen is weliswaar nog niet voldoende, om er den uitgeschreven prijs mee te behalen maar voor de eerste maal is dan toch in de ge schiedenis der menschheid de mogelijkheid tot vliegen aangetoond. De vliegende Duit scher is dus geen utopie meer! Misschien zal deze soort van vliegen eenmaal aan popula riteit voor alle andere soorten van aviatiek niet onderdoen! HET VLIEGONGEVAL TE ANKARA Jhr. Sandberg zou bij een duikvlucht bewusteloos zijn geworden Machine sprong als het ware uit elkaar Over de wijze, waarop Jhr. Mr. G. San db e r g, directeur der Fokker-fa brieken, te Ankara om het leven is ge komen, tijdens een demonstratievlucht niet bet militaire Fokker-vliegtuig G 10; heeft de „Tok" uit een telefoongesprek met de Turksche autoriteiten belang rijke bijzonderheden vernomen Ongeveer te twee uur was Jhr. Sandberg met zijn C 10 opgestegen. Aanwezig waren alle militaire autoritei tem die zich een oordeel moeten vormen over de verschillende machines, welke duar gedemonstreerd worden met het oog op de nieuwe aankoopen voor de uitbreiding van de Turksche luchtmacht. O.a. bevonden zich daar de verschillende leden van den gene- ralen staf en het departement van oorlog Jhr. Sandberg voerde gedurende een half uur verschillende acrobatische toeren uit en de autoriteiten bewonderden de stoute stuk jes, welke de vlieger op de hem eigen on navolgbare wijze uitvoerde. Hij bevond zich op een hoogte van vier duizend meter en ging vertikaal naar twee duizend meter. Toen, het was half drie Turksche tijd, zagen de aanwezigen plotse ling tot hun ontvetting, dat de daling vol gas werd voortgezet. Wat er precies op dat oogenblik ge beurde kon men niet nagaan daar de afstand te groot was. Doch wel nam men waar, dat de machine als het ware uit elkaar sprong. Met enorme snelheid naderde het vliegtuig den grond en kwam met een slag neei op anderhalven kilometer van het vliegveld. De wrak- stuken lagen verspreid over een ai- stand van vijfhonderd meter. Zoo spoedig mogelijk snelde men naar de plek, waar de C 10 was neergekomen. En uit hetgeen men daar ontdekte kwam vast te staan, dat de vlieger geen enkele poging had gedaan om de snelheid te verminderen. De gasmanette stond nog geheel open. de ontsteking was evenmin afgezet, de riemen waarmede de vlieger in het toestel was vast gebonden, waren niet los gezet, terwijl uit de houding van de handen bleek, dat daar toe ook geen enkele poging was gedaan. Men neemt dan ook. aldus werd mede gedeeld met vrij groote stelligheid aan, dat Jhr. Sandberg bij de verticale da ling van vierduizend naar tweeduizend meter, plotseling bewusteloos is go- worden. Blijkbaar is, bij de poging om uit de duikvlucht te komen, de bewuste loosheid ingetreden. Bij de daling had het toestel een snel heid van vijfhonderd kilometer en met dezelfde snelheid is het vliegtuig op de aarde neergestort. Men vermoedt ,dat do dood reeds is ingetreden nog voor de aarde was bereikt. Vooral het feit, dat de riemen niet wa ren losgemaakt wijst er op, dat do vlieger bewusteloos moet zijn geweest toon hij op tweeduizend meter hoogte kwam. De wrakstukken van de machine zijn vrij wel in'act gebleven, omdat na den val op de aarde geen brand is ontstaan. Daardoor ook was men in staat den stand van ga* handle en ontsteking te controleeren en kon m*n zien, dat de riemen nog bevestigd Een stroopersdorp Te M a a s b r e e bij Venlo, heeft de polfcie een razzia gehouden onder wildstroopere. Er Weerbericht Hoogste stand te Seydisfjord 770.1. Laagste stand te Helsingfors 745.0. Stand vanmorgen halftwaaLf 766.1. WEERVERW ACHTING Matige tot zwakke veranderlijke wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmor overdag. ALGEMEEN WEEKOVERZICHT De rug van hooge drukking over de Brit sche eilanden ontwikkelde zich verder, ter wijl de depressio in het W. slechts weinig O.-waarts verschoof. De O. depressie hand haaft haar kern over Finland. Overal aan haar rechterzijde stijgt echter de barometer flink, zoodat zij weldra voor ons weer wei nig meer te beteekenen zal hebben en zich do rug van hooge drukking over ons land zal uitbreiden. Over de Oostzee en N. Duitsc.li land waait het nog flink. Do lucht is er evenals in Scandinavië nog zwaar bewolkt, terwijl zware tot matige regen viel. In het overige gebied is het rustig weer. Over de Britsche eilanden en Frankrijk helderde de lucht op, hetgeen een daling van de ochtencltemperatuur tengevolge had. De drukverdeeling en haar veranderingen wijzen op een lange verbetering van den weerstoestand ten onzent. De regenkansen zijn voor morgen niet zeer groot, terwijl afnemende bewolking en lichte stijging van temperatuur waarschijnlijk is. S SEPTEMBER Zonsopgang 6.23 uur, zonsondergang 7.33 uur Maan op nam. 5.23 uur, onder nam. 1.00 uur 9 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.24 uur, zonsondergang 7.30 uur Maan op nam. 5.52 uur, onder voorm. 1.20 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN S SEPTEMPER Van 's avonds 8.03 uur tot 'smofgens 5.54 uur 9 SEPTEMBER. Van 's avonds S.00 uur tot 's morgens 5.56 uur zyn tal van huiszoekingen gehouden, met het resultaat dat zeven dubbelloopsgeweren en een groote party munitie in beslag zijn genomen. Tegen tal van personen, die in overtreding waren, is proces-verbaal opgemaakt. Rijwielplaatjes-diefstal in het groot Te Laren (N.-H.) ontdekte een der leer lingen der R.-K. Meisjesschool aan de Kerk- laan, dat het rijwielplaatje van haar rijwiel ontbrak. Zy deelde dit aan eenige andere leer lingen mede, die hierop tok de ontdekking kwa men, dat ook van haar rijwielen de plaatjes ontvreemd waren. De politie werd in den arm genomen en uit het onderzoek bleek, dat als een heer gekleed persoon zich 's middags naar de fietsenstalling achter de school heeft be geven en daar eenigen tyd heeft doorgebracht. Vervolgens is hij per fiets weer vertrokken. Waarschijnlijk zijn ongeveer twintig rijwiel- plaatjes ontvreemd. Brand door blikseminslag Te Koudum (Fr.) is tydens een kort on weer de boerderij van den heer A. Abma in brand geraakt. Getracht werd het vuur met emmers waker te blusschen. De brandweer kon geen hulp verleenen, omdat de boerderij mid den in het land stond. Deze ging geheel in vlammen op. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Het vee was in de weide. Verzekering dekt de 6chade. Te Noordwolde (Fr.) werd het boer derijtje van R. Reinbergen, door het hemelvuur getroffen. Het brandde geheel af. Zevenduizend pond hooi en veel gereedschap gingen verlo ren. Het onweer ging vergezeld van geweldi gen hagelslag. DE MAN MET DE GUMMISCHOENEN Te Tilburg wes op verschillende plaat sen ingebroken. Uit eer onderzoek bleek, dat de dader gummischoenen droeg. Thans ar resteerde een agent van politie op de Spoor- laaij een onbekenden man, die zulke schoe nen droeg. Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar men bij fouil leering een stel inbrekerswerktuigen op hem bevond, terwijl voorts zijn gummischoenen precies pasten in de afdi ukken, die men ge vonden had. De man bleek te zijn zekere J. T., ongeveer 40 jaar oud, die ontvluoht was uit de psychopotheninrichting te Avereest. Do man heeft tal van vonnissen wegens inbraak achter den rug. Hij is naar Avereest terug gebracht. SCHIP GEZONKEN Vrijdagmorgen 11 uur is ten gevolge van het stormachtige weer het schip ,Alida Cor nelia", metende 5S1 ton, schipper De Hoog, komende van Duitschland en bestemd voor h a r d e r \v ij k. 12 K.M. ten Westen van Harderwijk gezonken. De zes opvarenden, man, vrouw en vier kinderen ,zijn door de „Anthonie III", welke het schip op sleeptouw had, te Harderwijk binnengebracht. Het schip, dat in eigendom toebehoort aan den heer Din kei man te Utrecht, was gelo- den met grint RIJNSCHIP IN DEN IJSSEL GEZONKEN Hedenmorgen is het Rijnschip „Binnen vaart 12", geladen met kolen, voor dc gasfa briek te G o u d a in den IJssel gezonken. Het 165 ton metende schip is eigendom van de N.V. Binnenvaart te Rotterdam, direc teur de heer Roelofs. Schip en lading zijn verzekerd. De inboe del van de schipper. Oberman, die niet is verzekérd, kon gedeeltelijk worden geborgen Bij het aanmaken te Kralingschcveer schijnt het schip tgen een ducdalf to zijn gekomen, waardoor een lek in het achter ruim is ontstaan. Toen net lek werd ontdekt heeft de schipper nog gebracht het schip aan den gTond te zetten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schip zit niet hinderlijk voor de scheepvaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2