.«liOi) DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9' Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Urk, P. de Groot te Gorin- chem en D. Henstra te Dokkum. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Stadskanaal-Pekelder- weg, cand. G. Leene Jr. te Ermelo. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oud-Alblas, C. van Dop te Hierden. Aangenomen: Naar Heerhugowaard, cand. L. J. v. d. Kam te Oosterbeek. Bedankt: Voor Wieringermeer, cand. L. J. v. d. Kam te Oosterbeek. Voor Oostrum eu Jouswier (hulppred.) W. Wilman te Eng- wierum. Voor Ede, D. Th. Keek te Stap- DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: Te Irnsum-Poppingawier, M. v. d. Meulen, prop. te Leeuwarden. Aangenomen: Naar Workum, J. P. H Groot es, prop. te Westzaan. Bedankt: Voor IJlst, J. P. H. Grootes, prop. te Westzaan. BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Utrecht der Gerei. Kerken heeft gisteren beroepbaar verklaard den heer J. G. W. Terhaak, theol. cand. aan de Theol. School te Kampen. Hij zal gaarne des Zon dags de kerken dienen enz. Adres: Plompe- torengracht 4 B, Utrecht, Tel. 12477. Gisteren slaagde voor het préparatoir examen de heer L. Overduin, theol. cand. aan de Vrije Universiteit, die gaarne bereid is de Geref. Kerken te dienen. Adres: Slot- laan 55 te Zeist. Door het Prov. Kerkbestuur van Gelder land zijn tot de Evangeliebediening toegela ten de heeren A. M. Brouwer, candidaat van de universiteit te Utrecht, wonende te Utrecht, en G. den Duy n, candidaat van de Utrechtsche universiteit, wonende te Door het prov. kerkbestuur van Fries land is tot de Evangeliebediening in de Ned- kerk toegelaten de heer C. R. Plomp van Amsterdam, candidaat te Utrecht. HULPPREDIKER De Raad der Geref. Kerk te Klundert heeft Voor den tijd van een half jaar (1 October 10.Th—l April 1936) benoemd tot hulpprediker cand. A. Sijbrandie te Leeuwarden. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 1 Sept. j.l. had dc bc\estiging plaats van cand. M. H. K n ij ff bij de Ned. Herv. Geni. te Vaals (L.) door zijn voor gangers Ds. L. Aalders te Etten (N.-Br.) De bevestiger had tot tekst 2 Tim. 4 1 en 2. Aan de handoplegging werd mede deel ge nomen door den consulent Ds. Drost uit Gulpen (L.). 's Middags deed Ds. Knijff in trede, sprekende over Col. 1 25b en 26. Toespraken werden gehouden door Ds. F. Postma uit Heerlen, Pfarrcr Standke uit 'Aken, Dr. Thoms, Ev. Luth. pred. te Vaals- Ilcerlen, den heer dc Reus namens het coll. theol. „F.O.R.U.M.", den lieer van Heerden namens liet coll. theol. „Jahweh Nissi" en Üoor Ds. Drost, die den nieuwen predikant Gez. 22-1 1 liet toezingen. Na Dinsdag te zijn bevestigd door Ds G. ÏT. Korsten, van Rotterdam, deed Ds J. D. Bart h, overgekomen van Bbrsselen, gisteravond' zijn intree bij de Geref. Gcm. tc Dordrecht, niet een- predikatie over 1 Cor. 1 23 en 24; waar als des dienaars toenigc prediking wordt genoemd: Ghnstus en Dien gekruist. Sp'r. ging na boe van die prediking de inhoud wordt omschreven, de wijze wordt geleerd en de vrucht geteekend. Na afloop der predikatie hield hij dc ge bruikelijke toespraken. Hij werd toegespro ken door den heer Vos namens de Ge meente, door Ds A. v. D i j k e, van Nieuw- Beyerland en door Ds G. H. Kers-te n, die verzocht toe te zingen Ps. 132 9. Aanwezig waren o.m. burgemeester P. 1 de Gaay Fortman, van Dordrecht, Ds Nee bos, van Vlaardingen, vele leden van c._ Gemeente te Borssele en eenige studenten der Theol. School te Rotterdam, waaraar Ds Bartli, als docent zal werkzaam zijn. Dl plechtigheid werd besloten met het staan de zingen van Ps. 72 11. INTREDE Dr. A. H. EDELKOORT Ds. A. H. E d e 1 k o o r t, gekomen van Rotterdam (Feyenoord) en Zondagavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bevestigd als predikant van de Ned. Herv. Gemeente, aldaar, heeft gisteravond, eveneens in de Nieuwe Kerk, zijn intrede gedaan bij deze gemeente. Het Kerkgebouw was geheel bezet. Ua een voorafspraak tot den bevestiger, Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van dei- Sprenkel, zijn nieuwe collega's en de overige leden van den Kerkeraad, memoreerde Dr. Edelkoort dat hij in Feijenoord een prima wijkwerk heeft achtergelaten. Spr. vertrouw de dat ook in zijn nieuwe gemeente het wijkwerk goed ingericht zal zijn. Dankbaar toonde hij zich, zijn bevestiger in diens wijk te mogen opvolgen. Bijzonder richtte de prediker zich tot zijn Feijenoordsche vrienden, die in grooten ge tale herwaarts waren gekomen. Zegt het ginds, vroeg spr., dat ik hier denzelfden Heiland wil verkondigen, Dien ik onder U heb mogen groot maken. Een woord tot zijn gemeente Om Uwentwil, aldus sprak Dr. Edelkoort de Amsterdamsche gemeente aan, heb ik de gemeente te Feijenoord verlaten. Geef mij daarom, vroeg spr., een plaats-in Uw hart en steun mijn werk terwille van Hem, die zon daren zalig maakt. Beloften zal ik niet doen; alleen deze dat ik het Evangelie, d.i. Jezus Christus zelf, onder U zal prediken. Ziedaar mijn beginselverklaring, want zonder belijdenis van den Ch tus bestaat geen Christend Daarom koos spr. in dit uur als tekstwoor den Mattheus 16 1518. Drie redenen ont vouwde hij voor het aanheffen van deze wapenkreet: De belijdenis van Petrus is lo. de inhoud der prediking, 2o. de zaligheid der geloovigen, 3o het fundament der gemeente. Met een ontdekkend woord tot ieder lid der gemeente eindigde spr. zijn predikatie. De gemeente zong haar nieuwen leen daarna de zegenbede uit Psalm 134 toe. Ds. H. SMELT Naar we uit de beste bron vernemen is het ook in ons blad opgenomen bericht als zou Dr.. H. Smelt, Ned .Herv. predikant te D r u- ten (Geld.) emeritaat aanvragen, volkomen uit de lucht gegrepen. Ds. II. J. E. WESTERMAN HOLSTIJN In verband met zijn 25-jarige ambtsbedie ning te Apeldoorn hield Ds. Westerman Hol- stijn gisteravond een zeer druk bezochte re ceptie. Nadat hij des morgens in de pastorie na mens den Ring bij monde van Ds. J. J. C. Karres was gecomplimenteerd, waar hem een cadeau werd aangeboden, maakten des avonds honderden van de gelegenheid ge bruik om den jubilaris hun gelukwenschen m te bieden. Namens den Kerkeraad sprak Ds. J. J. C. Karres; namens het Roode Kruis, waarvan Ds. Westerman Holstijn lange jaren voorzitter sprak Dr. Schreuder; Dr. v. d. Lee na- de gemeente; terwijl Ds. Schrijver :ns het Wijkcomité het woord voerde. De heer P. van Stemfoort bood namens catechi santen en oud-catechisanten de gelukwen schen aan. Namens gemeente, Wijkverple ging, catechisanten en verschillende corpora ties werden tal van geschenken en bloemstuk ken aangeboden. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zonden telegrafisch haar gelukwen schen. Voor al het gesprokene en geschonkene be tuigde de jubilaris zijn grooten dank, bovenal ?r gevende aan God, die hem tot zijn arbeid heeft gesterkt. Javaansche Geref. Synode Bijeen te Magelang Voor de 4e maal kwamen de in Midden- Java door de zending der Geref. kerken ge stichte inlandsche kerken in synode te za- men, voor de eerste maal in 1931 te Keboe- men, voor d* tweede maal in 1932 te Djoc- jakarta, voor de derde maal in 1934 te Solo en thans te Magelang (van 2325 Juli jl.). De synode werd geopend met een bidstond. Ds. Soempanahardja van Solo sprak eerst kort over Mozes die in zijn jeugdigen ijver den Egyptenaar doodde (Exodus 2) en wee op het gevaar voor de kerken, dat zij ii eigen kracht in eiger. gekozen wegen, haar doel zouden trachten te bereiken; daarn. verzocht hij Ds. Sopater van Djokjakarta orr afwending van dit gevaar te bidden; ver volgens sprak hij over Annanias en Saffira en wees op het gevaar dat men onder men schijn slechts eigen eer en voordeel zoeken; bij verzocht Ds. Soemardadi Poerbolinggo de kerken door gebed tegen dit gevaar te wapenen; daarna sprak hij over Paulus te Lystre, die zichzelf wilde offeren opdat de eer aan Christus werd gebracht, die alleen Christus toekwam; hij vroeg toen Ds. Misael van Tjilatjap te bidden dat deze geest de leden der synode en de kerken mocht bezielen. Zoo bestond de bidstond uit korte, kernachtige fragmenten en korte gebeden en werd de geheele bidstond een levend en levendig geheel. De leider besloot met het Onze Vader. Voorzitter de synode werd Ds. Sopater. Van de missionaire predikanten woonden ds. A. Merkelijn van Magelang en dr. B. J. Esser de heele synode bij, Ds. G. D. Kuiper van Klaten en Ds. A. F. Keuchenius van Poerwo- redjo een deel. Eigen Javaansche Zending Een belangrijk voorstel ter synode om met het oog op het emigreeren van vele Javanen naar de Lampongs in de buitenge westen een eigen zending te beginnen, uit gaande van de Javaansche gemeenten en ook door deze zelf geheel betaald zonder hulp van het apparaat der Westersche zending. De zaak werd in studie genomen ter beslissing .op de volgende synode. Voor de eerste maal stond de synode voor de noodzaak van een pensioneering, n.l. ds. Soesena van KebOemen en werd gelet op de toekomst, waarin er voor onderscheidene emeriti, weduwen en weezen zal kunnen ge zorgd moeten worden. Aan deputaten werd opgedragen te onderzoeken, of er niet moge lijkheden bestaan om bijv. door het verschaf fen van landerijen aan de predikanten in de emeriteering te voorzien. De geest op de synode was uitnemend en moedig inzake de toekomst der Javaansche Schooltiieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd aan de Herv. School Coevorden, Mej. A. Heemstra te Valthermond. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. Lagere school te Hulsen, gem. Hellen- dorn, de heer B. van de Werfhorst te Nijverdal. Tot leeraar in de handelswetenschappen aan de Chr. H.B.S. te Dordrecht is benoemd de heer D. H. Brummel-man. te 's-Gra- venhage. Tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Deventer is in de plaats van dr. Hillesum, rector, die ziek is gewor- den, benoemd de heer W. v. d. Wielen te Hilversum. Tot tijdelijk directeur aan de H.B.S. te Hengelo is benoemd dr. P. J. van L o o, di recteur van een algem. middelb. school afd. te Batavia, thans met verlof in ons land. Tot conrector van het Sted. Gymnasium te Alkmaar- is benoemd drs. P. Brommer. H. BIJMA f Te Apeldoorn is in den ouderdom van 75 jaar overleden temidden van zijn ambtswerk, hij was als ouderling der Geref. Kerk op huisbezoek de heer H. Bijma, in ven rustend hoofd eener Chr. School te milde. De overledene diende het Chr. onderwijs als onderwijzer te Kampen, waarvan hij als hoofd vertrok naar Kamperveen om deze s later als hoofd met Smilde te verwis selen. Hier bleef hij tot 1925, toen hij met pensioen zich metterwoon te Apeldoorn ves tigde. Zoowel te Smilde als te Apeldoorn hij een vooraanstaande plaats in het kerkelijk en politiek leven in. SCHOOLJUBILEUM In verband met het 40-jarig bestaan van de Chr. School te Sleeuw ij k hoopt Dr. I. O. Los van 's-Gravenhage op 30 Septem- er a.s. een wijdingsdienst te houden. NIEUW LYCEUM TE HILVERSUM In het gebouw van de voormalige handels school aan de Violenstraat is gistermiddag het nieuwe lyceum te Hilversum geopend. EXAMEN-DATA De examens pract. en theor. tandheelkunde zullen 23 Sept. a.s. te Utrecht aanvangen. Die voor de acte vrije en orde-oefeningen wor den tusschen 10 en i8 te Utrecht gehouden. En het examen apothekersassistent begint in September. Congres Calvinistische Studenten Beweging De heer C. Smeenk spreekt over „De invloed van het Calvinisme" De invloed gaat boven de gestalsterkte uit Lunteren, 4 Sept. 1935. Het eerste wat we na 't wakker worden doen, is: even naar de lucht zien, en alhoe wel de zon niet zóó onbetwist over 's hemels azuur het bewind voert als gisteren, den ken we wel dat we het tóch droog zullen houden. Gedurende het ontbijt vallen er enkele druppels, dat is om 't stof van de vorige rlag weg te nemen, maar wanneer wc naai de congres-zaal gaan om met elkaar de dag te beginnen, schijnt de zon en wekt mee daardoor een verlangen in ons naar dc din gen die dezen dag op 't program staan. De lieer P. A 1 1 a a r t opent en leest ons voor Lucas 6. Na 't zingen van Ps. 146 vs. 3 en 4 en Gezang 205, trekken we naar 't amphitheater, een ieder met zich voerend een jas of oude krant om op te zitten (want dc grond mocht eens kil optrekken.) Van het referaat dat Prof. H. Dooyeweerd hier voor ons hield, gaven we reeds verslag in ons vorig nummer. Het referaat is met de grootste aandacht gevolgd, en in de bespreking, die een ruim deel van den middag in beslag nam, en gehouden werd op dc hei, is ons nog veel nader toegelicht en met scherper accent ge zegd. Toen het in de namiddag ging regenen hebben we in 't hoofdgebouw wat gezongen en geluisterd naar sprekers en naar zan gers, begeleid door piano of guitaar Om S uur houdt Ds. K. Fernho (Baarn), een avondtoespraak over: „De Christus, de Heer van ons leven". Zijn toespraak, die, in overeenstemming met het doel der {j^ avondvergaderin gen, van stichtc- lijk-praktischen aard was, handel de achtereenvolg, over den grond van het gezag onzes Heeren Je zus Christus (niet onze wil of keus, maar Zijn eigen verlossingswerk en Zijn verordi neering en zal ving door den Vader: Christus, de Christus): ovor Zijn heil en absol u u t karakter; over den e i s c h dien het Chris tus' verlosten stelt (negatief en positief); over de v o o r waarde n voor de gehoor zaamheid aan dien eisch (de verzekerd heid van Christus' eigendom te zijn, het leven uit Hem -en Jiet blijven in Hem); over de hulpmiddelen die ons daarbij hel pen kunnen (het gebed, de omgang met het Woord, de bediening der genademiddelen en de gemeenschap met de Kerk des Hoe ren, het onderling verkeer); over de prik kels, die tot gehoorzaamheid moeten drin gen (het heilig recht van Christus als onze Heer, de dure prijs waarvoor Hij ons kocht, het onbreekbaar verband tusschen het sma- an den troost van het Jezus' eigen n de gehoorzaamheid aan de roeping die het oplegt). Ds. Fernhout sluit hierna den dag. Onder de nieuwe gasten vermelden we ïze kamparts. Dr. G. A. Lindeboom, Not. A. Reyers, J. Schipper (afgev. door C.N.V.). Lunteren, 5 September. De invloed van 't Calvinisme Hedenmorgen sprak de heer C. S m ee n k over „De beteekenis van de Calvinistische beginselen voor het staatkundig en maat schappelijk leven van deze tijd." Referaat C. Smeenk Het Calvinisme aldus de lieer Smeenk iliecft invloed uitgeoefend op de staat kundige en maatschappelijke ontwikkeling an meer dan een land. Spr. herinnerde in dit verband aan de werken van Elster, Troeltsch, Max Weber e.a. Evenwel ontkende ihaj o.el met. een beroep op den Roomsch- Kaïth. Krans, dat het Calvinisme het zgn. „kapitalisme" in het leven heeft geroepen. Dat was er reeds vóór het Calvinisme den reformatorischen arbeid aanving. Toch mag de invloed van liet Calvinisme niet onderschat worden. Spr. wee6 op de arbeidswaardeering, op de erkenning van den handel als „goddelijk beroep", op de verdediging van de rente. Calvijn zag heel het leven als dienst van God, gebonden aan Zijn geboden, dat strekken moest tot Zijn eer. In bewogen tijden, vol Doopersohe woe lingen, handhaafde hij het eigendomsrecht evenwel niet naar Romeinsche opvattin- gen gaf hij weer vastheid aan 't leven Ds K. Fernhout C. Smeenk door zijn Schriftuurlijke beschouwing over de taak van de Overheid; naar de Schriften streed hij tegen het vorsten-absolutisme effende hij den weg naar de latere consti- tutioneele ontwikkeling. Calvijn huldigde geen individualis tische maatschappijbeschouwing en was van Overheidsbemoeiing met 't sociale leven geenszins afkeerig. Het „liberalis me" is dan ook geen geesteskind van het Calvinisme. Opkomst van het Humanisme De invloed van het Calvinisme is al spoe dig getemperd. Spoedig kwam het Huma nisme weer op. Vooral won dit terrein ir de landen, waar het Calvinisme is uitge bannen. Daar werd vooral de Revolutie voorbereid. Het liberale individualisme har monieert niet met de organische opvattin gen van het Calvinisme, de „homo-econo- micus" opgevat als een soort model voor economisch handelen is onvereenigbaar met de gebondenheid in alJea aan de wet Gods, met het zoeken, overal, van Zijn eer Reeds de diepe zonde-opvatting van 't Cal vinisme doet de theorie der Ovorheidsont- houding afwijzen. De invloed van het Calvinisme is ook zwalkt geworden door het practise h ma terialisme, waartoe de ontluiking van den wereldhandel en de koloniale politiek der opkomende Europeesehe Staten leidde. Ten onzent is het Calvinisme van groote beteekenis geweest voor de grondvesting van een zelfstandig volksbestaan. (Van Vloten). Maar in de zeventiende f kwam reeds de neergang. Aanvankelijk werd op kerkelijk terrein nog tegen dwalin gen gestreden. Maar na 1620 heeft het Calvinisme, al bleef er onder het volk een kern, op cultureel en politiek terrein feitelijik de leiding uit handen moeten geven. Men overdrijft dan ook wel zeer, wan neer men onze Republiek een Calvinis tische noemt. Democratische tendenzen Gevolg van dit alles was ook, dat de democratische tendenzen, dat de constitu- tioneele zin van het Calvinisme in de Repu bliek niet tot volle ontplooiing is gekomen. Maar al is de invloed beperkt, hij is toch onmisbaar: in de erkenning van de ge wetensvrijheid ,in den strijd voor goede zeden, tegen de tyrannie der regenten en voor de vrijheid van de Kerken tegenover de aanmatiging der autoriteiten. Ook nu is het Calvinisme een der gees telijke stroomingen, die op ons volksleven invloed uitoefenen. Maar de invloed gaat boven de getalsterkte uit. Wij danken dit aan de wondere op leving van het Calvinisme in de 19de eeuw, aan hetgeen God ons schonk in mannen als Groen en Kuype r, aan het gebed en de toewijding van thans, reeds bijna heengegane generaties. De jongeren mogen dat niet vergeten! Spr. wees nog kort op den invloed van 't Calvinisme in Engeland, Amerika en Zuid- Afrika. Het meest con sek went wordt naar de toepassing der Calv. beginselen in het staatkundig en maatschappelijk leven in Nederland gestreefd. Maar ook elders groeit het besef van de noodzakelijkheid daarvan. De Calvinistische grondprincipes Spr. zette de Calv. grondprincipes uiteen: de belijdenis van de souvereimteit Gods, van het gezag der Schrift. Hij sprak over de daaruit afgeleide beginselen, over het Overheidsgezag, de constitutioneels ontwik keling, de sociale wetgeving, het organisch karakter der maatschappij, de bedrijfsorga nisatie en de ordening. Tegenover Socialis me, Communisme en Fascisme teekende hij politiek en sociaal de positie af. Ten slotte wekte spr. zijn gehoor op, om den invloed \an de Calvinistische beginselen in ons VRIJDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM 301 M. Algr. programma, rerzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 3.454.00 Gram.pl. 4.15 Orgelconcert. 5.00 Schlagermuziek en Gram.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert en Gram.pL 10.05 Schlagermuziek. 10.30 Berichten, Gram.pl. 10.45 Schlagermuziek. 11.30—» 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 RL 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pL 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Voordracht E. HessBinger. 2.20 Gram, platen. 3.10 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy, Meenk. 4.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 De Zonne kloppers o.l.v. C. Steyn. 6.15 De Fliere» fluiters o.l.v. E. Walls. 7.00 S. de Wolf fa De ontwikkeling der wereldconjunctuur. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 7.50 Herhaling SOS-berichten. 7.53 Nieuwsberichten. 8.00 Ds. J. W. Samberg: „De overwinnende mensch". 8.30 Uit het Kurhaus te Scheve- ningen: Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht, m.m.v. Frieda Leider (sopraan), en M. Oehmann (tenor). Om 9.15: A. F„ J. Portielje: Het sterven in de natuur, 10.15 Declamatie Ben Royaards en Geor gette Hagedoorn. 10.45 Nieuwsberichten, Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Jazzmu» eiek (gr. pl.) 11.3012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor» genwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgel» spel R. O'Grady. 11.50 Trocadero-Cine» ma-orkest o.l.v. A. v. Dam. 12.50 BBC» -Variété-orkest o.l.v. Kelley. 1.35 Gram.pL 2.20 Imperial Hotel Orkest o.l.v. R. Smy- the. 3.20 H. Darewski en zijn orkest. 4.35! D. Colombo's orkest. 5.35 Marius B. Win ter en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-Northern Ireland-Orkest olv Mont gomery- 7.35 Fred Hartley's Novelty, Kwintet m.m.v. Brian Lawrence (zang), 8.20 BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Sin Henry Wood, m.m.v. A. Catterall (viool), en Ed. Erdmann (piano). 10.00 Berichten, 10.20 BBC-orkest o.l.v. A. Buesst m irt.v, M. Blyth (sopraan). 11.35—12.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr. platen. 12.35 Orkest concert olv. Gaillard, 3.20 Gram.pl. 8.20 Vocaal kwartetconcert. 9.05 Literair-muzikaal programma. 11.10 Muziek. 11.201.20 Orkestconcert o.l.v, Clergue. KALÜNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Strijkorkest o.l.v. Thyregod. 3.505.20 Concert uit rest. „Ritz". 8.20 Symphonie- concèrt olv. N. Malko. 10.55 PianorecitaL 11.10—12.50 Muziek. KEULEN 456 RL 6.50 Orkestconcert. 11.00 Guitaarrecital. 12.20 Uit Frankfort; Omroeporkest o.l.v. Hess. 2.35 Gram.pl, 4.20 Bach-pianorecital. 5.20 Gevar. con» eert uit Hamburg. 7.20 Omroepldein- orkest olv. Eysoldt. 8.35 Zie Deutschland- sender. 9.20 Omroepkleinorkest o.l.v, Eysoldt en solisten. 11.2012.20 Werag- kamerorkest o.l.v. Hagestedt. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30:2.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest o-l.v. Dejoncker. 6.20 Zang en piano. 6.50 en 7.35 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Gason. 10.3011.20 Populair concert. 484 RL: 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 5.50 Kamermuziek. 6.20 Gram.pL 6.50 Piano-recital. 7.35 Zang. 8.20 Sym- phonieconcert o.l.v. André. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER .1571 RL 8.35 Rijkszending:' Ein Arbeiter fahrt auf Ur- laub". 9.20 Orgelspel. 9.30 Concert uit Hamburg o.l.v. E. Seidler. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Muziek olv W Giebel. volksleven, 'door dege studie, door toegewijd de arbeid, door ecu leven in de vreeze Gods te yerhoogen. VERBETERING In het verslag van de Conferentie der Geref Kerken in H. V. is geschreven, dat bij de dis cussie de heer v. Kampen gezegd had, dat het hem geschr'md had, dat de kerken in hersteld verband nog eens opzettelijk uitspraken dat zij den Christus der Schriften prediken. Men leze, dat het hem geschrijnd heeft dat men die kerken wenschie dat zy dit nog opzettelijk uit zouden spreken. FEUILLETON Waar de misdaad beloerd wordt Wat iedereen wel van Scotland Yard weten wil Hoe Scotland Yard ontstond Wanneer ge, in Londen zijnde, van u.;i Zuidelijken oever van de Theems komt en de Woslminsterbrug overgaat, rijzen aan uw linkerhand de geweldige omtrekken van het palcis van het Parlement voor u op en hoort ge telkenmale de Big Ben slaan. Ziet ge recht voor u uit door de Bridgestreet en de Great George-street, dan ontdekt ge flauwtjes iets van de groe ne weelde van het Park van St. James en de flauwe omtrekken van den vleugel van het Buckingham paleis, waar de Koning met zijn familie een groot deel van het jaar doorbrengt. Slaat ge rechts af, dan komt pp door Parliamentstreet in Whitehall, na dat. ge Downingstreet, dat, niet slechts m Engeland, maar in geheel Europa een be kende klank heeft, zijt voorbijgegaan. Par liamentstreet. wordt voor een groot deel in genomen door de imposante gehouwen van het Home Office, het Ministerie yan Bin-. nenlandsche Zaken, met al wat daartoe behoort. Tegenover het Home Office is de kleine Derbystreet, en een zijstraatje, smal en onaanzienlijk, is Cannon Row, dat dood loopt op de gebouwen van Scotland Yard. Hei zijn er twee: New Scotland Yard, in 1891 gereed gekomen, en Scotland House, dateerende van 1905, samen verbonden door een overdekte brug, die ze tot één gebouw maakt. De nam e weg, die aan den voor kant, het Victoria Embarkmént, de beide gebouwen scheidt, is geheel afgesloten door hooge hekken, over dag open, doch slechts toegang gevende aan de voertuigen dor politie, bij het invallen van de duisternis tegen elk onbescheiden bezoek gesloten. New Scotland Yard. dat den drievoudigen indruk maakt van een paleis, een vesting en ©en gevangenis, dankt zijn naam aan het feit, dat vroeger hier stond het paleis der §>chotsche koningen. Zij hielden daar verblijf, wanneer zij te Londen waren, en in den naam heeft men destijds willen doen uitkomen, dat de Engelsche gastheeren dit gebied als Schotsch beschouwden, dus reeds in zekeren zin onschendbaar, gelijk de tegenwoordige woningen der gezanten. Margaretha, de zustor van Hendrik VI11, die Koningin van Schotland was, heeft het laatste dit paleis bewoond. Toen in 1829 do ■Metropolitan Police werd opgericht, kreeg zij dit oude palcis, dat door de eeuw ui heen in niet al te besten staat meer ver keerde, toegewezen, en vanzelf werd aan de politie de naam .van het hoofdkwartier, gegeven. In 1890 werd, in verband met de steeds zich uitbreidende eischen, die de dienst der politie vergde, tot een gro)t nieuw gebouw besloten, en vandaar de naam: New Scotland Yard. Het is te hopen dat degenen, die Londen bezoeken, en zien voor dit politiegebouw interesseeren, niet naar het oude Scotland Yard zullen zoeken want ze zullen het onmogelijk kunnen vin den. Belangstelling zal er genoeg bestaan, want wie kent Scotland Yard niet! Het :s het middenpunt van de interesse van de velen, die van detectivclectuur houden, en het zal in nog Kerker mate dit middenpunt zijn van de velen, in de eerste plaats m Londen, maar ook daarbuiten, die bijvoor- keur niet met Scotland Yard in aanraking komen. De ligging van dit hoofdkwartier der terecht vermaarde Londensche politie is zoodanig, dat liet de Rogeeringsgebouwan in de eerste plaats het Home Office, waar onder het ressorteert, het parlement en het Koninklijk Paleis, in de onmiddellijke nabijheid bestrijkt. Waaruit geenszins de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat Scotland Yard als een politiek instrument is te beschouwen. Integendeel, en toen Sir Robert Peel, de vermaarde Engelsche Staatsman uit de vorige eeuw, in 1829 tot de stichting der Metropolitan Police overging, was nieis verder'van hein verwijderd dan om een politiek instrument tp scheppen. Hij droeg er zorg voor, dat alles werd vermeden wat deze politie kon doen gelijken op die van Fouché, den beruchten Minister van Napo-, Ieon, al reeds dadelijk omdat alles van Fransch model, in Engeland niet gaarne gezien was. Maar bovendien, de vrije bur ger van Londen, de vrije Engelschman zou zeker geen inmenging in particuliere aan gelegenheden hebben geduld, als de Fra ï- schen, zij het ook veelal met verbeten woede, aan de politie van Fouché en van zijn opvolgers toestonden. Het heeft dan ook nog 15 jaren geduurd, voordat Peel er toe durfde overgaan om aan Scotland Yard het Detective departement te verbinden, dat de roep van het instituut tot over de grenzen van Engeland zou verbreiden. Het begin was zeer bescheiden; slechts twee inspecteurs en zes sergeanten, wier aantal later werd verdubbeld, werden aangesteld. Zij deden dienst, gekleed in civiel, voorzien van een kenteeken, dat groote waarde had en heeft. Ge ruimen tijd is verloopën, voor dat de gemiddelde Engelschman zich van het bestaan dezer detectives bewust was, en eerst het markante optreden van den inspecteur Williamson, wiens naam terecht in Scotland Yard in hooge eere wordt, in houden, heeft naar buiten het licht do.m schijnen, dat door de misdadigers van bij kans geheel de wereld wordt gevreesd. Evenals de Intelligence Service, ii^da onmiddellijke nabijheid van Downingstreet gevestigd, politiek instrument bij uitnemend heid, macht en beteekenis dankt aan «Ie onafhankelijkheid, die zij van den aanvang heeft génotcn evpnzeer is dit met Scot land Yard het geval. De Commissioner wordt (bij Koninklijk Besluit aangewezen, dus praktisch gesproken door den Secretary van het Home Office, den Minister van Bin- nenlandscho Zaken, en slechts aan dezen is hij verantwoording inzake zijn crimineele bevoegdheden verschuldigd. Alle degenen, die onder hem werken, worden door hem aangesteld, staan in den meest uitgestrek- ten zin onder zijn bevelen, en weten dat, het geen dc onmisbare discipline bevordert. Het ambt van Commissioner van Scotland Yard behoort tot de meest verantwoordelijke van Engeland, en toch, zijn or in de 106 jaren, verloopon, sedert de Metropolitan Police werd gevestigd, piet meer dan 13 Commis sioners geweest. De eerst aangestelde Sir Richard Mavne trad op 7 Juli 1829 in functie en stierf op zijn post bijkans een halve eeuw later op 26 December 1878. HïJ deelde in den aanvang zijn bevoegdheden met den kolonel Rowan, die na 21-jarigen dienst, in den aanvang van 1850 stierf. Peel wilde de proef nemen met een geza menlijke leiding van jurist en soldaat, maar de ervaring bleek niet aan zijn verwachtin gen te beantwoorden, al hebben de beide Commissioners het ruim 20 jaren met en naast elkander uitgehouden. In de plaats, door Rowan's dood gelaten, werd voorzien door de benoeming van Kapitein Hay, die echter ten eenenmale den tact en de soe pelheid van zijn voorganger miste, na vijf jaren verdween en niet werd vervangen. Vanaf 1855 kent Scotland Yard dan ook slechts één Commissioner, naast wien, voor de administrative en budgetaire aan gelegenheden staat, de niet minder machti ge Receiver, die echter met het crimineele werk niets te maken heeft. Er is een afwis seling in de precedenten van degenen, die dezen hoogen post hebben bekleed. Drie ju risten, eei) kapitein, vier kolonels, vier gene raals en laatstelijk een maarschalk hebben aan het hoofd van Scotland Yard gestaan, en al naarmate de omstandigheden dit eisch ten, werd een beroep gedaan op juristen of soldaten. Toen Jack the Ripper de roem van Scotland Yard verduisterde, werd de jurist Monro aangewezen om de plaats van Gene raal Warren in te nemen. Toen echter aan het einde van den oorlog de staking, onder de politie-agenten uitgebroken, blijk gaf, dat het met de discipline niet al te goed was ge steld, trad de magistraat Sir Edward Henry terug om Generaal MacReady gelegenheid te geven zijn plaats in te nemen. Twee zeer hooggeplaatste persoonlijkheden zijn het laatst aan Scotland Yard verbonden ge weest; in 1928 trad Lord Bvng of Visny, die in den oorlog een der Britsche legercorpsen aanvoerde, als chef van Scotland Yard op, teneinde dit geheel te reorganiseeren, terwijl slechts drie jaren geleden zijn taak werd overgenomen door den maarschalk van de luchtmacht Trenohard, die een einde moest maken aan de onaangename indrukken, wel ke zich door Londen en Engeland hadden verspreid met betrekking tof de in Enge land middeneeuwsch geoordeelde praktijken welke sommige inspecteurs van Scotland Yard er op na zouden houden. (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9