DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 7 Een groep kinderen IJ.L.O. school van af de Stationsstraat. Ach ter het schoolgebouw bevinden zich de rij ivielbergplaatsen. Alle materialen zijn van Noderlandsch fabrikaat. Het gebouw is ont worpen door den architect, den heer P. v. (i. Klauw, te Wassenaar. Oranjefeesten I Reeds vroeg in den morgen maakten een tweetal herauten, gekleed in oud-Holland- Bche costuums, een rondgang door ons dorp, om het feest in te luiden. Voorop werd het [vaandel van de Oranjevereeniging gedragen Op elke hoek van de straat werd stil ge houden om een proclamatie voor te lezen. Pe muziekvereeniging U.N.I. bracht om streeks half acht eon bezoek aan het Rott. Zeehospitium, waar enkele vaderlandsche jiederen gespeeld werden, welke door de pa ltientjes lustig werden meegezongen. heide paviljoens werd een bezoek gebracht. Pe directrice, inevr. Dr. van Dorp, dankte ibet. bestuur van U.N.I. voor dit. aardig blijk .van medeleven. Hierna vertrok men wee j haar de muziektent aan de Boulevard, waa gich reeds een groote menigte had opgesteld pm naar hal concert van vaderlandsche lie deren te luisteren, dat van half 10 tot kwart jpver 11 werd gegeven. Het werd op de Bou- j levard steeds drukker, te meer daar alle \olks- en kinderspelen op de strandreep naast het wandelpad werden uitgevoerd Er was soms geen doorkomen aan. Op het. -wandelpad waren lange reeksen [van kramen en tenten opgesteld, waarvan l een gretig gebruik werd gemaakt. Verschil Jende spelen werden gehouden, zooals ring- i'ijden per fiets, mastklimmeri en tobbetje gieken. Vooral dit laatste trok veel volk. De U.N.I. gaf nog een concert bij den heer ïvic. van Beelon. dat er de feeststemming nog meer inbracht, terwijl de mondorgel club D. V. H. een concert gaf in de mu- i zlektent.. 'Langzamerhand'kwamen ér donkere wol- I kelï üit het zuidwesten öpzeltért én'voor den cïiddag zag het ér niet zoo rooskleurig uit. Gelukkig zijd de volksspelen goed geslaagd. 's Middags Onder een grauwe regenhemel hadden rich velen naar het strand begeven om ge tuige Ie zijn van de landing van den Prins van Oranje. De regen stroomde neer. Hier door werd ook de landing eenigszins ver traagd. Op den duinreop hacblen zich een 3000 schoolkinderen opgesteld, ieder met een rood-wit-blauw vlaggetje in de hand. Hierbij kwamen de duizenden andere toe schouwers. Ook op het strand stond liet on danks den rogen zwart van mensclien- Voor een keurige afzetting was zorg gedra- (ten, terwijl de politie te paard de orde hand- 1 haafde. Een tweetal kanonnen, welke onge- voer een 40-tal schoten zouden lossen, ston- I id en. opgesteld, één voor „Zeerust", de ander I voor café Nieuw Brittenburg. Spoedig hoorde tuen de roep: De Prins komt! De kanonnen bulderden. Dc enorme men- fechenmassa Ikwam in beweging, er werd luidkeels love de Prins geroepen. Spoedig j Vi as de landing een feit geworden. De Prins V ordjiaar een ouden nettenwagen gedragen, Igotrokken door drie paarden. Op do wagen namen ook plaats Gijsbrecht Karei Graaf Van 'Hogen dorp, Graaf van" der Duyn vair iMaasdam en Graaf van Limburg Stirum. Het was een indrukwekkend schouwspel. Het hooge gezelschap werd door B. en W. ontvangen. Hierna ging het in de stroomende tegen naar het Raadhuis. Dc stoet bestond bit twee herauten te paard, twee tamboers I Haagsche schutterij, elf Haagsche schutters, lacht Schcveningsche mannen, zes Scheve- ningsche jongens en meisjes, negen en twin tig Scheven in gsche vrouwen en burgeressen, de commandant van het Engelsche oorlogs chip, acht Engelsche matrozen, een Scheve ngsche nettenwagen, verder het gevolg van I jderi Prins. Het was een schitterende stoet. I Onder luide tonen van de twee muziek; I Corpsen trok men in oplocht langs de Voor- 1 Bi raat naar het Raadhuis, waar de Burge meester een toespraak hield! De stoet trok toog eenmaal door de Varkevisserstraat cn langs de boulevard naar de Wilhelmina- 6< raat, waar zij werd ontbonden. Spoedig j <v\ as door de „klink" békend gemaakt, dat de bvoridoptocht. en het vuurwerk toch zouden dorgaan. Ook clit bracht weer veel mcnscheri op de been. Jammer was dat veel groepen miet moer in de stoet konden meerijden, daar de. costuums totaal verregend waren! De politie te paard zorgde weer voor een goede regeling. Omstreeks half elf was het centrum van de drukte natuurlijk op de Boulevard, waar een aanvang gemaakt werd met het ontste ken van het schitterendste vuurwerk, het- V elk uit 51 stukken bestond. Duizenden sloe gen het schouwspel gade. Hierna trok men in dichte drommen huiswaarts. DE HARINGVISSCHERIJ. In de afgeloopen week zijn de vangsten I zper schraal geweest, wat dan nok in de aanvoeren duidelijk uitkwam. De schepen kwamen na een reis van 4 a 5 weken soms half vol van zee terug. Ook is het z.g. ,ja- gon" afgeloopen. Gevolg hiervan is, dat er «en gebrek is aan groene haring. De „ja- gors" brachten soms groote hoeveelheden I van deze haring aau. Nu er gebrek aan -s zijn de prijzen voor deze soort haring sterk gostege-n. Een enkele logger heeft nog wel eens het geluk een flink schootje te doen. maar over het algèmeem genomen staal hot er met de haringvisscherii slecht voor. De prijzen ondergingen een kleine stijging. V.'erd voorheen f 5.50 a f 7 betaald, thans wordt voor volle haring f 8.50 tot f 10.50 heiaald. De Noorsche- maatjes liepen toi fcvej; de negen gulden, pok de Zuidmaatjes kopden zich handhaven. De aanvoeren be staan momenteel uit Zuidharing. Om da Noord is de visscherij steeds slecht. De Schotten hebben dan ook de visscherij bij Lerwick beëindigd. Tooh is het seizoen voor de Engelschen niet slecht geweest. Er werden ruim 200.000 vaten meer ingezou ten dan verleden jaar. Een groot gedeelte hiervan ging naar Duitschland Met de cxjxirt van ons land is het slecht gesteld. Er moeten 120.000 kantjes minder gevangen worden dan verleden jaar. In de volgpnde maanden zal dan de groote min dering moeten vallen. Van de nieuwe ere- dietregeline is tot op heden toe nog niets bekend. Vorig jaar ving deze omstreeks September aan. B\j het vaststellen der prij zen zal hiermede rekening gehouden i ten worden» n TREILVISSCHERIJ. Met de Treil visscherij gaat het ook niet naar wensch. Er waren gedurig veel sche pen aan. dc markt. I-Iooge besommingen werden dan ook niet, gemaakt.. De laatste berichten luiden weer iets beter, zoodat af wachten de boodschap is! ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL. RAADSVERGADERING Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De leden leggen in handen. den voorzitter de vereischte eed af, waarna de voorzitter een installatierede In deze rede zeide spr. o.m., dat de be grooting voor het komende jaar spoedig zal worden aangeboden. De uitkomsten over 1934 waren gunstig, doch die over 1935 zul len veel minder zijn. Het dagelijksch bestuur zal daarom ge noodzaakt zijn den Raad voor- te stellen oen deel van het saldo over 1934 te reseryeeren 1935, ten einde het noodzakelijke even wicht in de financiën te behouden. Ook ii 1936 zal een belastingverhcoging niet kun nen worden ontgaan. Het js de meesten uwer bekend dat de be grooting van '35 slechts met moeite en na eenige belastingverhoog ing sluitend kon worden gemaakt; het v/as dus le voorzien dat een verdere verhooging van belastingen de naaste toekomst onvermijdelijk zou gemeente gaat cenigs- Het zielental zins achteruit. Spr. heeft zich de laatste jaren meerma len de vraag gesteld of het in vele gevallen niet wenschelijk, ja zelfs noodzakelijk is dat kleinere gemeenten woeden samengevoegd, teneinde de kosten vau bestuur te doen ver minderen. In vele gevallen stuit onze Regeer ing op bezwaren van historisohen aard door de betrokken raden ingebracht. Spr. vraagt zich af of deze op den duur moeten worden geëerbiedigd, en of het wel te verdedigen is dat de gemeentebesturen landsregeering hij haar lofwaardig stre- om te geraken tot vermindering der openbare lasten dikwijls zoo weinig steun verleenen en uit een oogpunt van eigenbe lang of ter wille van partijpolitiek zich te gen noodzakelijke maatregelen verzetten. Naar mijn overtuiging zal het, verandert de toestand niet en zelfs al zou deze verbete ren, op den duur moeten gaan in dc rich ting van combinatie van kleinere gemeen ten. De heer De Jong dankt den voorzitter jor het gesprokene. Na gebed door den voorz. wordt overge gaan tot benoeming wethouders. Hierna wordt gekozen de heer N. P. Slegtenhorst met 4 stemmen, 1 stem op den heer P. de •Jong en 2 blanco. Vervolgens wordt herbenoemd de heer Ant. van Egmond met 4 stemmen en 3 blanco. De Wethouders danken voor het vertrou- en in hen gesteld. De voorzitter deelt mede, dat aan de ver betering van de bruggen in de gemeente alle zorg wordt besteed, doch dat tot verlaging enkele niet kan worden overgegaan. Ook zal rekening worden gehouden met het zware verkeer. De voorz. herinnert de Raad er aan dat reeds vroeger besloten is een volgend jaar een inrijhek voor het Raadhuis aan te schaffen. Nu het Raadhuis uitwendig gerestaureerd is, acht men het gewenscht daartoe reeds nu te besluiten. B. en W. vragen een crediet van f 200. Het bestaande plan wordt de Raad voorge legd en na eenige besprekingen met alge- eene stemmen goedgekeurd. Ingekomen is een adres van de Chr. Boe- in- en Tuindersbond afd. Hazerswoude- Koudekerk om te bevorderen dat aan de landbouw toeslag zal worden verleend op loonen voor uit te voeren noodige werk zaamheden. Een circulaire van de Regeering dienaan gaande is evenwel onduidelijk, zooals de voorzitter opmerkt, zoodat B. en W. zich reeds tot den Minister hebben gewend met een verzoek of hier ook bedoeld wordt de veehouderij zooals die in onze gemeente in hoofdzaak wordt aangetroffen. De meenin gen schijnen in dit opzicht te verschillen. Bij de gebruikelijke rondvraag zou de heer de Jong gaarne zien, dat B. en W. in overleg met het Gemeentebestuur van Hazerswoude, pogingen aanwendden om de Koudekerksche brug op Zondag gesloten te houdén met het oog op de bevordering der Zondagsrust. De voorzitter acht de mogelijkheid daartoe zeer gering. Hierna sluiting. LEIDSCHENDAM Dinsdagmorgen vergaderde de Raad van Stompwijk onder voorzitterschap van burge meester Keyzer. De nieuwbenoemde raadsleden werden be- eedigd en geïnstalleerd; alleen de sociaal-de- mocraat legde de belofte af. De Voorzitter herinnerde aan de prettige samenwerking in de oude raad en sprak de hoop uit, dat het ook zoo in de nieuwe raad zou gaan. In het bijzonder richtte hy zich tot de nieuwelingen, de heeren Binnendijk (c.h.) en Sm?:s (r.k.). Voordat overgegaan werd tot de wethouders verkiezing vroeg de heer Vink (a.r.) i overmachtige roomsch-kath. fractie, wat eigenlijk van plan was. De heer De Langenfr.k.) antwoordde, dat de meerderheid zijner fractie van oordeel was, dat de aftredende r.k. wethouders her kozen moesten worden; de heer Willems-t (r.k.) zei, dat dit slecht»? een personlijk oor deel van den vorigen spreker was; men was ir de fractie in geen enkel opzicht 'tot overeen stemming gekomen. Z.i. was vervanging nood zakelijk. Daarop brak de heer Vink namens de min derheid van den Raad, in scherpe bewoordin gen de staf over de inhaligheid der roomsche fractie, die zelfs de beleefdheid niet had met de anderen in overleg te treden en pai dringend verzoek van de Prot. Chr. fractie iets van zich liet liooren. Die mededeeling was echter zoo duister gelyk. In een samenspreking (op nadrukkelijk verlangen der minderheid belegd) zei de Voor zitter der r.k. fractie, dat men het eens was om de minderheid geen zefcel aan te bieden, doch dat men in eigen kring niet tot overeen stemming wa6 gekomen over de vraag, welke personen gekozen zouden moeten worden. Kort voor de vergadering kwam er echter een schrij ven van de r.k. fractie, dat zij noch over het een, noch over het ander tot overeenstemming was gekomen. De heer Vink concludeerde hieruit, dat de R.K. fractie aldus de straf kreeg, welke vrek altijd plaagt; de inhaligheid leidde in eigen kring tot oneenigheid. Van deze broeder twist, welke wel zeer hoog geloopen moet zyn, zou de Prot. Chr. fractie, gesteund door den sociaal-democraat, die alle medewerking had toegezegd, gebruik kunnen maken om met behulp van ontevreden roomsch-kath. leden wethouderszetel te bezetten. (Zy wenschte ech ter niet in troebel water te visschen, alleen een aanbod in overweging ner dit op royale wyze wordt gedaan. Wel echter had de minderheid besloten om zóó te steni- len, dat de volle verantwoordelijkheid op de .k. fractie gelegd werd. De heer Bloem heuvel (s.d.) sloot zich bij dit betoog geheel aan er nog op wyzend dat niet pereoonlyke bekwamheid, maar uit sluitend partybelang de doorslag geeft. De r.k. fractie zweeg. Het resul'caat der stemmingen was daarna, dat telkens bij tweede vrije stemming de af tredende wethouders, de heeren Van Wijk er Van den Bosch herkozen werden met 6 van de 11 stemmen, terwyl op den heer Vink 4 stern- werden uitgebracht en op den heer Wil- lemse één stem. Tot lid der Commissie van Beheer voor de Lichtbedryven werd met bijna algemeene stem men herkozen de heer Vink. Tot leden der Commissie voor Werkloozen- d:eun werden ge- of herkozen, de heeren Wil- lemse, De Langen, Bloemheuvel, Binnendijk (c.-h.; in de vacature Van Elewyk). De heer Willemöe nain de benoeming niet aari plaats'Werd toén gekozén de heer'Smits (r.k.). Daarila werd de vergadering gesloten. RAADSVERGADERING VAN VEüR Dinsdagavond vergaderde de Raad van Veur onder Voorzitterschap van burgemeester Key- Nadat de nieuwe leden waren beëedigd, geïnstalleerd en door den Voorzitter welkom geheeten, vroeg de heer Borst (a.r.) het woord over de wethoudersverkiezing. Hy wees er op, dat tegenover de r.k. meer derheid van 7 leden khans een minderheid van 4 leden staat en nu er tech een wethouders- vacature is, was er een geschikte gelegenheid geweest om het recht der minderheden te kennen en een wethouderszetel aan te bieden de Prot. Chr. fractie. Echter, de R.K. hou den liever, wat zij hebben en men denkt onwil lekeurig aan het woord van den liberalen Staateman: dan moeten de minderheden onderdrukt worden; al bedoelt de roomeche fractie het waarschijnlijk zoo niet. Gezien deze verhouding heeft de minderheid dan ook besloten de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken zooveel mogelijk op de rJc. fractie te leggen. De heeren Koerts (lib.) en Kerkhoff (s.d.) sloten zich by dit betoog aan. De heer Zuid wijk (r.k.) antwoordde, dat de r.k. fractie de volle verantwoordelijkheid behoort 're dragen, omdat zy de meerderheid heeft; maar zij volhardt ook bij haar houding, omdat het niet zeker is, dat Veur een room- schen burgemeester krijgt, indien de definitie scheiding met Stompwijk eens mocht door gaan. (Deze redeneering is ietwatlach wekkend!) De heer De Koning (r.k.) werd daarna met van de 11 stemmen tot wethouder herkozen. Voor de vaca'rure-Weerdenburg waren twee t-rye stemingen en e>en herstemming tusschen de heeren Schrader (r.k.) en Borst (a.r.) noo- dig. De eerste werd met 6 stemmen gekozen, de heer Borst kreeg, als steeds, 4 en 1 stem was blanco. Tot lid der Commissie van Beheer voor de Lichtbedryven werd de heer Koerts (lib.) met 9 van de 11 stemmen herkozen. Hy moest echter, na eenige stemmingen, zyn zetel in de Commissie voor de Steunverleening afstaan aan den heer Zuidwijk (r.k.). Als nieuw lid was gekozen de heer Otten (c.h.). Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. n bij Gedep. Staten mondeling te verdedigen de begrootiilgsposten voor kosten huishoude lijke uitgaven der gemeente en vertering Oom- iasie voor Steunverleening. Bij het verzoek van „Nienebokos" inzake verlaging Personeele belasting en biljarten koffiehuishouders wees de Voorzitter er op, dat dit verzoek te laat was ingekomen, om erieus te behandelen. Het besluit had vóór September genomen moeten worden, volgens De heer Schrader, pas gekozen tit ethouder, sloeg een leelijke flater door te vragen, of men zich nu wel zoo precies aan dewet moest houden; 't stak toch niet op een paar dagen! De Voorzitter dacht er natuurlijk anders rer en het voorstel van B. en W. werd goed gekeurd, na een belofte van B. en W., dat er een nader praeadviei? zal komen, inzake de be lasting op de biljarten, waarvoor men tot half October tyd heeft. Nadat de heer Zuidwyk (gevallen wethouder- candidaat) nog eenige hatelijkheden aan het adres van den heer Schrader (zijn mededinger) had gezegd, werd de vergadering gesloten. MOOIE AVOND VAN DE CHR. ORANJEVEREENIGING Een zeldzaam goedgeslaagde Oranje-avond hield de Chr. Oranjevereeniging „Juliana" in het gebouw der Geref. Kerk aan de Damlaan. De opkomst was geweldig: het kerkgebouw was overvol. Nadat de eere-voorzitter der Vereeniging, de heer T. Borst, de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze had geopend, werd het ryk-geva- rieerde program afgewerkt. Ds. Th. J. H. Steenbeek, vroeger te Leidschendam, thans te Valkenburg, hield een geestdriftige rede over: „Juliana van Stolberg"; de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Zanglust", onder leiding van der heer A. Teljeur en de heer H. de Groot, solist, zongen schoone liederen; alles afgewisseld met gemeenschappelijk gezang. De prachtige avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. De. collecte van f 25 gaf groote reden tot teverdenheid. OP DE BON. By de gisteren gehouden controle op de rijwielen en auto's zijn door de politie er belastingambtenaren aangetroffen vier rijwie len zonder belastingmerk, twee auto's zonder wegenbelasting en drie zonder rijbewijs, JUBILEUM J. VAN GENDEREN. Onder groote belangstelling vierde de heer J. van Gendoren zyn 25-jarig ambtsjubileum als sluiswachter bij den Waterstaat. De heer Visser, hoofdopzichter bij den Waterstaat, overhandigde den jubilaris een oorkonde, oenevens een enveloppe met inhoud. EEN MOOIE DAAD. Een dezer dagen vierde de Onderlinge Brandverzekering Maatschappij haar 25-jarig bestaan. By deze gelegenheid werd door de Mij. f 100 geschonken voor het plaatselijk Crisiscomité van Stompwijk en Veur. Tegelijkertijd vierden ook de heeren J. C. M van Wyk, v. d. Marei, J. Ham en Koot Voor burg, hun 25-jarig jubileum by deze maat schappij; namens het bestuur reikte burge meester Keijzer met hartelijke woorden aan genoemde heeren een geschenk uit. KOEIEN VERDUISTERD. Door de politie is proces wrbaal opgemaakt legen P. vaft D., wonende te Stompwijk A. van D. te Den Haag, wegens verduistering van koeien ten nadeele van de maalderijver- eeniging „De Eendracht" te Nootdorp. USSE GEMEENTERAAD Koningin Astrid herdacht Gevoelvolle rede van den Burgemeester Dinsdagavond kwam de nieuwe Raad dezer gemeente voor het eerst in openbare zitting byeen onder presidium van Burge meester S. F. A. C. M. van Wijnbergen. Na de opening heeft plaats de beëediging van den nieuwen Raad. Na deze plechtigheid verzocht de burge meester den Raad zich van de zitplaatsen te verheffen en sprak een korte rede uit ter nagedachtenis van Koningin Astrid. Koningin Astrid, aldus spr., behoorde tot die gelukkige menschenkinderen, van wie uitgaan een straling van goedheid en geluk een ieder voelde, hoe alles om Haar heen zonnig was en licht; medevoelende de schier onherstelbare leegte, welke Haar heengaan achterlaat, valt het toch gemakkelijk ons Haar gelukkig te denken in Gods eeuwig Licht. De heer H. Kingma herdacht Vervolgens wijdde de Burgemeester eenige woorden aan het verscheiden van den heer H, Kingma, oud-hoofd der Openbare Lagere School alhier. Lange jaren, aldus spr., heeft hij in die school de leiding gehad en allen, die het voorrecht hadden zijn onderwijs te •génieten, zullen zich zijner blijven herinne- iren- ais een kundig'én Tplicht6gétröüw- 'fneri1,' die zonder veel woorden zijn weg ging'«H' op rédhtsèhapeïi wijze zijn taak volbracht. 1 - Zich vervolgenstot den nieuwen Raad wendend, wenschte de Burgemeester de leden geluk met hun benoeming tot leden van den Raad dezer Gemeente. Verkiezing Wethouders De Burgemeester stelde nu aan de orde de verkiezing van Wethouders. De uitslag van de stemming is, dat de beide Wethouders G. Tromp en P. Warmerdam herkozen werden, waarover de Burgemeester ;zijn blijdschap uitsprak, gezien de prettige ei zakelijke wijze waarop hij met beide wet houders mocht samenwerken. Weth. Warmerdam dankt mede namens Weth. Tromp voor het vertrouwen en hoopt op een voortzetting der prettige samen king onder de eminente leiding van den bur gemeester. Verkiezing Commissieleden De uitslag van de verkiezing voor com sieleden is als volgt: Gascommissie: de heeren J. Pynaker, L. Boo't, J. Kingma en A. Th. v. Kesteren. Waterleiding-commissie: de heeren A. H. Schrama en J. P. Segers. Grondcommissie: de heeren P. Romijn, J. p. Segers, A. Th. v. Kesteren en A. TibDuel. Sociale commissie: de heeren L, Boot, L. Onderwater, H. v. d. Vlugt en J. Kingma. Commissie voor behartiging der belangen in bij de Gemeente tewerkgestelde werkloo- zen: de heeren L. Onderwater en F. Knetsch. Wegen-Commissie: de heeren J. Pynacker en L. Boot. Commissie voor Pompstation der Waterlei ding: J. P. Segers en J. C. de Haan Commissaris N.V. Electr. Bedrijf: de heer A. Tibboel. Toegevoegde bestuursleden „Volksbelang": de heeren J. P. Segers en J. C. de Haay. De heer A. H. Schrama zou de Wegen commissie willen uitbreiden en dan omzetten ?n commissie voor Openb. Werken, aan gezien een Wegen-Commissie weinig doel tr.eer heeft en een Commissie voor Openbare Werken meer op zijn plaats is. De burgemeester zegt dat dit om verschil lende redenen niet gewenscht is te achten. De taak van deze commissie zou een le on duidelijk omschreven taak zijn en de hulp die deze commissie wil bieden niet doeltref fend. B. en W. zouden nooit met een voorstel dezen geest kunnen komen. Het grijpt te veel in in den arbeid van den betrokken wet houder. Hierna werden de heeren J. A. M. Pinxte- ren en J. H. M. Butten benoemd en beëedigd resp. als plaatsvervangend Gemeentesecreta- "s en Gemeente-Ontvanger. Ingekomen stukken en medcdcclingen De Burgemeester deelde mede, dat de plan- ;n voor een zwembad reeds goed gevorderd zijn. In verband hiermede wordt het wen schelijk geacht het daarvoor in aanmerking komende stuk land niet meer te verhuren aan den heer Lefeber, opdat de plannen door 'erhuur van het stuk terrein niet gestuit zullen worden. Andererzy Is merkt dc Bur gemeester op, dat Ie plarr.cn van de Zwem badcommissie met een explodatit-rekening nog niet zijn aangeboden. Zekerheidshalve echter meent de Burgemeester goed te doen het terrein niet langer te verinnen. De heer Schrama geeft een uiteenzetting m den stand van zaken. De architect maakt reeds een situatie en met f.kele weken zullen de plannen wel ingediend ivorden. De heer J. P. Segers zegt, dat zijn stem jor of tegen zal afhangen o£ het zwembad Zondags gesloten zal zijn zooals in Sassen- heim en of de exploitatie sluitend zal zijn. Weth. Warmerdam merkt op dat deze zaken allen aan de orde kunnen komen bij de behandeling der plannen zelf. De heer A. Tibboel wyst er op, gehoord de sombere toon in de rede van den Bi irge- meester, dat wij vooral waakzaam moeten zijn en de Raad zich niet vastlegge. Rondvraag De heer J. P. Segers wijst nogmaals op het uiterst groot gevaar der vluchtheuvels die zeer gevaarlijk zijn'. De Burgemeester zegt toe nogmaals de Directie der N.Z.H.T.M. hierop te wijzen. Op voorstel van Weth. Tromp zal ook de Minister van Waterstaat hiervan in kennis worden gesteld. Hiervan sluiting. AUTO OP HEK GEVLOGEN. Woensdag kwam nabij Vreewijk een auto op het trottoir terecht en vloog op het hek werk van den heer van de VI. aldaar. IL ijzeren hekwerk werd .vernield en de auto zwaar beschadigd. AUTO GESLIPT. Bii de Prot. Coöperatie slipte door den regen een luxe auto op de tramrails kwam daardoor in botsing met een vracht auto. De aanrijding bleef gelukkig op dit drukke gedeelte tot materieele schade ne- WATERLEIDING GESPRONGEN. Nabij de „Nachtegaal" sprong een buis van de waterleiding en sipoot het water bo ven den grond. Spoedig werd hot lek opge spoord en het euvel hersteld. OEGSTOEEST RAADSVERGADERING Dinsdagavond kwam de Raad onzer ge meente in openbare vergadering byeen. De voorzitter verklaart, dat de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden in orde zijn be vonden, waarom hij overgaat tot de beëedi ging van de raadsleden. Twee leden, de heeren Simon Thomas en Kruizmga, hebben bezwaren tegen het afleggen van den eed hun wordt toegestaan met een belofte te vol staan. Hij spreekt den wensch uit, dat de nieuwe raad met het te kiezen college B. en W. hartelijk zal samenwerken in het belang der gemeente en dat God Almachtig daarover Zijn zegen gebiede. Nu wordt over gegaan tot verkiezing van een wethouder de vacature van de oudste wethouder. Uit gebracht worden 12 stemmen, waarvan op den heer Zandbergen 8, Mr. Sprey 1, Kort man 1, C. Bakker 2, zoodat de heer Zand bergen verkozen is verklaard. In de vacature van den tweeden wethou der worden op den heer Bakker 5 stemmen, blanco 1 st., v. Egmond 3 st., en Kortman 3 st. uitgebracht. Daar niemand de meerder heid heeft behaald, volgt een nieuwe vrije stemming, waarbij de uitslag is: Bakker 5, Kortman 3, v. Egmond 3, zoodat herstem ming volgt tusschen de heeren Bakker Van Egmond. Bij deze herstemming verkrijgt de heer v. Egmond 6 st. en de heer Baklcer 4 stemmen, zoodat eerstgenoemde is geko zen. De Burgemeester wenschte beide func tionarissen geluk met hun benoeming. In commissie I tot het onderzoek der jaar- lij ksche begrootingen en rekeningen worden gekozen de heeren Uitenboogaard, Paarde- kooper en Kattenbusch. In commissie II de heer Bakker, Kortman, Kuyken en Sanders. In commissie III de heeren Sprey, Kruizin- ga, Simon Thomas en den Oude. Ingekomen stukken zijn niet aanwezig, terwijl eenige onbelangrijke mededeelingen worden gedaan. Bij de rortdvraag wordt nogmaals gele zen op de traineering inzake het rioleerings- plan door de M.A.B.E.G. en een uiterste ter mijn gesteld, waarbinnen de toegezegde me morie van toelichting moet zijn ingezonden. Hierna sluit de voorz. de openbare be raadslagingen en gaat de Raad over in ge heime zitting. SUNSBURG RAADSVERGADERING De Raad in haar nieuwe samenstelling kwam Dinsdagavond in vergadering bijeen. Negen oude raadsleden, n.l. de Jonker, W. S. v. d. Gugten, T. Kralt, G. v. Delft, W. Til- 6burg, G. v. Duin, P. Kort, D. Knijff er. Weth. v. d. Vijver en 2 nieuwe, n.l. de heeren Joh. v. d. Eykel en K. Zandbergén, zaten om de groene tafel. Na de gebruikelijke opening met 't ambtsgebed, stelt de voorzitter het eerste punt der agenda aan de orde, n.l. de beëediging der leden. Alle leden leggen ach tereenvolgens af de zuiveringseed en de eed in tfouw aan 's Landswetten. Hierop houdt de voorzitter een toespi waarin hij in 't bijzonder de nieuwe leden een hartelijk welkom toeroept, hun hun ver antwoordelijkheid voor oogen houdt en d< wensch uitspreekt dat ook zij er aan mede zullen wérkén dat bij alle verschil van mee ning toch steeds de goede toon in de bespre king moge 'bewaard blijven. Het zijn zorg volle tijden die we tegen gaan, aldus spi> Hij roept 's Heeren zegen in over de arbeid die dé Raad in de nieuwe periode moet ver richten. Vervolgens komt aan de orde de Wethou- dersverkie/zing. Eerst wordt gestemd over de vac.-Schonévèld. De heer. Krélt vereenigt 11 stemmen op zich tegen 1 op G. v. Delft, zoodat eerstge noemde verkózén is. Voorz. vraagt of de heer Kralt deze be noeming aanneemt. De heer Kralt neemt ze aan en dankt de vergadering voor het vertrouwen in hem ge steld. Inzonderheid legt hij de nadruk er op dat hét hem verblijdt dat hij met zoo'n groot aantal stemmen herkozen is. Hij hoopt dat dit 't bewijs mag zijn dat de Raad steeds overleg en saamhoorigheid zijn arbeid verricht. Vervolgens verkiezing in de vac.-v. d. Vijver. De heer C. D. v. d. Vijver heeft 10 stem men en de heer Jonker 1. Ook de heer v. d. Vyver neemt de benoeming aan. Ook hij dankt voor 't vertrouwen en sluit zich geheel aan bij hetgeen de heer Kralt zeide. Ook hij wijst op de moeilijkheden maar legt er den nadruk op dat er in ons volksleven wel meer moeilijke tijden zijn geweest, die we ook te- boven gekomen zijn, niet omdat de moeilijk heden verminderden maar omdat ze over wonnen werden. Zoo moeten wij ook nu met moed de toekomst tegengaan. Dezelfde geest die ons volk in 't verleden kracht gaf, beziele ook ons. o r z. spreekt dan een hartelijk woord van gelukwensch. Vervolgens komt aan de orde de in de vorige vergadering aangehouden zaak aan gaande Rijnlands Borgstellingsfonds. De V o o r z. leest nog eens de brief voor die m 't Bestuur van dit fonds gekomen is. B. en W. zijn van meening dat hoewel het directe voordeel voor Rijnsburg niet groot zal zijn het toch aanbeveling verdient een renteloos voorschot van 10 ct. per inwoner aan dit fonds te verstrekken. Totaal dus pl.m. f 470; daar er misschien in de toekomst wel wat mee te bereiken valt. Weth. v. d. V ij v e r geeft dan nog een toe lichting. De bedoeling is de volgende: Als het Nat. Crisis-Comité straks opgeheven wordt, voor de kleine middenstand geen enkele organisatie waar zy als ze in momenteele moeilijkheden komen hulp kunnen krijgen. Nu worden daarom ingesteld Borgstellings fondsen, die zoonoodig voor credietwaardige middenstanders als ze geen crediet of borgen kunnen krijgen, borg kunnen blyven. Het genoemde kapitaal van f 100.000 blijft onaangetast. Het wordt uitgezet en de rente pl.m. f 4000 zijn de inkomsten van het fonds. Nu zullen er nooit meer borgstellingen 'erleend worden dan er gedekt kunnen wor den met deze inkomsten. Stil dat er 10 pet. van de credieten niet terecht komt dan zal men dus voorloopig voor hoogstens f 40.000 borg kunnen blijven. Dit bedrag is natuurlijk voor een gebied waar 250.000 menschen wonen weinig waard, maar als het goed werkt is 't voor uitbreiding vatbaar. Hiermee is ook de vraag van den heer Kralt beantwoord. Het bedrag der borg stellingen is dus voorloopig niet hoog. Wat de tweede vraag van den heer Kralt betreft, nJ. voor hoelang de credieten verstrekt wor den het ligt in de bedoeling voor niet langer dan 2 jaar credieten te doen verlee nen. Iedere week moet iets afbetaald worden. De bloemen- en groentenhandelaren vallen er wel onder, tenminste het zijn grensge vallen. Hoewel we er dus voorloopig niet veel aan hebben verdient het aanbeveling toch mee te doen. Het kan ons, daar het kapitaal onaan getast blijft, hoogstens de rente van f 471 kosten. De heer v. d. Gugten vraagt nog of er ook een grens te trekken is wat betreft de term kleine middenstand. De heer v. d. V ij v e r heeft nadrukkelijk geïnformeerd wie onder „kleine handelaars en industrieelen" vallen, het zijn winkeliers en ambachtslieden, terwijl bloemen- en groentehandelaren grensgevallen zijn die zeer zeker in aanmerking zouden komen. De heer Jonker vraagt uit welke midde len het geld er voor gevonden moet worden. Weth. v. d. V ij v e r antwoordt: Uit de Kapitaaldienst. Daar is wel wat voor. De heer v. D u i n wil nog weten waar men moet aankloppen. Er zullen, antwoord de Weth., plaatselijke commissarissen komen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stemmen besloten een renteloos voorschot te verstrek ken aan de stichting „Rijnlands Borgstellings fonds" groot f 470. Hierop worden door den voorzitter nog de notulen der vorige vergadering gelezen en behoudens een opmerking van Weth. v. d. Vijver goedgekeurd. Hierop gaat de raad in geheime zitting. SASSENHEIM GEMEENTERAAD Van de door den nieuwen Raad gehouden Wethouders-verkiezing gaven we reeds ver slag. Na deze verkiezing werden de notulen ge lezen, die behoudens een kleine wijziging in redactie werden goedgekeurd. Bij reclames hondenbelasting kwam men tot de ontdekking dat de honden van diverse personen in onze gemeente waren overleden. Het punt: Nieuwe verordeningen liggeld en kadegeld bracht de tongen los. De huidige verordening loopt tot 31 Dec. a.s. De voorzitter deelde mede dat men het niet heeft durven bestaan de lasten hooger op te voeren. In het jaar 1934 brachten de heffin gen op f 1029.65, terwijl de lasten (rente en aflossing inbegrepen) bedroegen f 9797.40. De heer Van Breda: De nieuwe verorde ning is evenals de oude in strijcl met gevoel voor billijkheid. In art. 5 maakt men n.l. melding van een heffing van f 1.per jaar, voor die bokken, welke behooren aan alhier gevestigde bloembollenbedrijven. Spr. acht schrapping van het woord bloembollen wen schelijk en zag gaarne dat hier alleen be drijven werd gelezen. De voorzitter deelt mede dat hieraan een geschiedenis verbonden is. Bij de tot standkoming van de regeling is men van de gedachte uitgegaan, dat het bloembollenbe- drijf de levensader van onze gemeente is. en spr. acht er niets onbillijks in, dat dit in de verordening voorkomt, en meent goed te doen dit onder de aandacht te brengen. Na breedvoerige discussie wordt het voor- stel-Breda in stemming genomen, waarbij het met 4 stemmen tegen wordt aangenomen. Daarna kwam op de agenda voor: Gemeen schappelijke keuringsdienst met buitenge meenten voor vee en vleesch. De voorz. deelt mede dat met Lisse, Noordwijkerhout en Voorhout deze dienst zal worden onderhouden. De. heeren Bisschops en Breda vree zen afhankelijk te worden van Lisse en zoo doende onze rechten kwijt raken. De heer Verkley is bevreesd dat deze regeling er toe leiden zal dat te Lisse een openbaar slachthuis of abattoir zal worden gevestigd en zoodoende zou men vóór1 het geval komen te staan dat al het vee te Lisse zal moeten worden geslacht. Spr. staaft met voorbeelden, dat dit gevaar niet denkbeeldig is. In verschillende plaatsen is dit een winst gevend object geworden, hetwelk men niet meer kan missen. De heeren Breda en Dannijs maken aanmerking op het salaris van den keurmees ter van den dienst en achten het te hoog in verhouding met de tijdsomstandigheden. De voorz. deelt mede dat men verplicht is deze regeling te aanvaarden daar men anders op eigen wieken zal moeten drijven en men veel duurder uit zal zyn. Betreffen de het salaris van den keurmeester licht spr. een en ander toe. Na langdurige discussie wordt het ontwerp aangenomen met 3 stemmen tegen. (Breda, Dannijs en Van Zonneveld). Het verzoek Rijnlandsch Borgstellingfonds om deelneming in het kapitaal der stichting geeft de voorzitter in bespreking. De heer Vogelaar acht deze regeling niet geschikt voor onze gemeente. De opzet grootsch, doch de praktijk zal voor ons anders uitwijzen. Spr. bespreekt eenige ver houdingen van beheer en bestuur en komt tot de slotsom dat Leiden uit den aard der zaak er het meest van zal profiteeren. De voorzitter weerlegt enkele punten. De heer Van Zonneveld voelt voor de stichting. Een massa menschen zijn tot nu toe verkeerde handen gevallen en ontzettend afgelegd. Er zijn natuurlijk bezwaren. Men is echter van de gedachte uitgegaan de mid denstand behoorlijk te helpen. Zaken welke nog eenigszins levensvatbaar heid bezitten, kunnen geholpen worden. De moeilijkheid blijft wie dit moet beoordeelen. De personen welke echter in de voorliggende stukken worden genoemd, verdienen op grond ^an ervaringen ons volle vertrouwen. De heer Vogelaar merkt op dat alléén dan voorschot wordt gegeven wanneer abso luut geen risico voor de stichting bestaat. Dit komt practisch ten onzent niet voor. Weth. W a r n a a r stelt voor deze zaak te steunen. Voor kleine menschen wordt het on mogelijk crediet te verkrijgen, daar het geld schaarsch wordt. De praktijk valt misschien wel mede. De heer Van Breda zal voor stemmen, doch verwacht weinig heil. Zie vervolg bte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7