EEN DAG BIJ PHILIPS Kunst en Letteren. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 CHR. PROT. P.T.T.-PERSONEEL Het 37e Congres Vandaag is in hotel „Boschlust" te Zeist aangevangen het 27e congres van den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T. personeel „Door plicht tot recht" onder presidium van den heer J. Mennes van Gronjngen. De voorzitter opende hedenmorgen om 11 uur het congres met het doen zingen v~ Ps. Si 3, het lezen van .les. 40 12—31 gebed. Hierna hield hij de Openingsrede, ste punt van de crisis zou zijn be reikt. Integendeel. Ie moeilijkheden »p velerlei terrein -.ijn nog steeds pooter geworden. Onze regeering heeft eiken dag met steeds nieu we economische vraagstukken kampen. Den Christen oast thans meer dan ooit het ge bed dat God hun, die over ons ge steld zijn, wijs heid en kracht geven moge voor hun zware taak. Dat sluit critiek niet uit. En in de afgeloopen periode van 2 jaar heeft de Bond zijn meening meermalen tegenover die van de Regeering moeten stellen. De vaste bijdrage voor eigen pensioen van den ambtenaar werd ver hoogd, de tijdelijke salariskorting 1 Jan. '34 in vaste aftrek omgezet en de klasse-indec ling der gemeenten werd met één vermeer- iderd. Vele ambtenaren moesten reeds een yierde van hun inkomsten afstaan van wat ze in '20 genoten. En nu kwam de Regee ring weer met een wetsontwerp tot verla ging van de Rijksuitgaven, waarbij van de rijksambtenaren opnieuw 15 millioen wordt gevraagd, n.l. 10 millioen van de salarissen en 5 millioen van dc pensioenen. Wil de Regeering de laagstbezoldigdcn op het peil der steuntrekkers brengen? Dit kan en mag niet! Reëel overleg is de vertegenwoor digers van het personeel wel eens moeilijk gemaakt, met name bij de jongste herclas sificatie der gemeenten. Zoo lang mogelijk zal de bond aan het overleg echter vast houden, wijl dit een absoluut personeels belang is. Het gezond verstand moet hier zegevieren. Spr. stond bij de beteekenis van het. overleg nader stil, alsook bij de betee kenis van de Chr. vakbeweging, mede in het liclit van wat haar wedervoer in Italië en Duitschland. God eischt ook in het ar beidsleven getrouwheid en kloek belijden. Spr. sprak voor het welslagen van het Congres zijn beste wenschcn uit en verwel komde met een enkel woord den heer J. Pasman, ref. bij het hoofdbestuur der P. T. T., vertegenwoordiger van den directeur- generaal, waarna hij het congres voor ge opend verklaarde. Hierna kwamen de jaarverslagen over '33 en '34 aan de orde, die bereids in druk ver schenen zijn. We ontleenen daaraan dat de bond 1 Jan. '35 1854 le.den telde. Het leden tal daalde deze twee jaar met 60. Het aan tal afd. bedraagt- 77. De rekening sluit in '33 in inkomsten en uitgaven met een eind cijfer van f 16.202.57 en een batig saldo van 247.76% en over '34 met 14.994,35 en een nadeelig saldo van 732.70%. De balans vertoont over '33 een totaal bezit van f 5802.71% en over 1934 f 6800.—. De begroo ting heeft een eindcijfer van f 13.300. De beschrijvingsbrief vermeldt tal van Voorstellen in betrekking tot het program van actie (Zondagsrust, Dienstverband, Sa- larieering, Gratificaties, Rangbevordering, Pensioneering. Verlof, Overleg etc.) alsook .verschillende bondsaangelegenheden. Overtollig geschrijf Waarom uw pen geen rust gegund? Tot de vaste medewerkers van de Vr ïj- b e i d behoort Mevr. Wijnandts-Francken, die al maar streeft „naar economische én geestelijke zelfstandigheid der vrouwen". Het valt echter op, dat Hhar artikelen meermalen een onderschrift krijgen van de hoofdredac tie, waarin verklaard wordt, dat deze de ver antwoordelijkheid geheel voor rekening van de schrijfster laat. In 't laatste nummer van de Vrijheid Verscheen echter een artikel met het volgen de, lang niet vriendelijk naschrift: „Het slot van de beschouwing van onze geachte medewerkster geeft ons een opmer king van algemeenen aard in de pen. Pro pagandisten voor bepaalde gedachten of her vormingen plegen de kunst van wat zij wen- schen als onvermij délijk voor te stellen en eiken tegenstand daartegen als nutteloos. Maar hebben zij zich dan wel eens afge vraagd, waarom zij zich voor die dingen zoo Warm maken? Wanneer men zooals me vrouw W. W. F.D. schrijft wel wat beters te doen heeft dan te strijden tegen wat onvermijdelijk is, heeft men dan óók niet wat beters te doen dan te ageeren en te agiteeren Voor wat toch onvermijdelijk komen zal, ondanks eiken tegenstand? Kon dan ook niet. bovenstaand artikel ongeschreven zijn ge bleven?*1 V -4L- Eerste Kamer Vergadert 10 en 11 September In de vergadering der Eerste Kamer van Dinsdag 10 September zijn verscheidene kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Woensdag 11 September 11 uur zullen aan de orde zijn de wetsontwerpen: Regelen no pens het verkeer op de wegen; Regeling van den invoer van Kunstzijde en Garens. De voorzitter stelt voor, in do vacature, ontstaan in de Gemengde Commissie voor de Stenografie door de benoeming van Mr. M. Slingenberg tot Minister van Sociale Zaken, ditmaal niet te voorzien, in afwach ting van de benoeming van de leden dier commissie bij don aanvang van do zitting 1935—'36. De ex-koning van Spanje in ons land De voormalige koning van Spanje Alfonso is gisteren uit Baden-Baden voor een, toe ristisch bezoek in Amsterdam aangekomen. Hij is vergezeld van zijn secretaris, den hertog de Luna, en van een kamerdienaar. Ex-koning Alfonso moet het voornemen hebben o.a. de werken aan het IJsselmeer te bezoekeu en een rit te maken over den Afsluitdijk, BEGINSEL EN PRAKTIJK De wethoudersverkiezing te Lekkerkerk Men schrijft ons: Het loont de moeite de aandacht fe vesti gen op de wethoudersverkiezing in Lekker kerk, zulks in verband met hetgeen d e - a n i e r der Staatk. Geref. Partij schreef. Op 2 September verscheen in dat blad een hoofdartikel over de wethoudersverkiezin- gen. I-Iet principieelc en overduidelijke slot van dit artikel luidde als volgt: Gods zegen is alleen te wachten neer met de ordinantiën van Zijn Woord wordt gerekend. Geen dageraad zal er zijn, indien Gods Wet en Getuigenis trapt worden. Hoe is het dan echter mo gelijk, dat een staatkundig-gereformeerde zijn stem aan een sociaal-democraat zou kunnen geven? Door dit te doen zou hij in strijd komen met de beginselen en het gemeentebelang allerminst dienen. Ieder houde daarmede ernstig rekening. Geen Raadslid, behoorend tot de S. G. P. gev zijn stem aan iemand, die de beginselen van Gods Woord veracht en er geen rekening mede wil houden bij het bestu ren der gemeente. Dit betoog is toch waarlijk niet voor twee erlei uitleg vatbaar. Maar op blz. 3 datzelfde nummer van de Banier wordt een overeenkomst afgedrukt, welke aange gaan is tusschen de raadsfracties van de A.R., de S.G.P., Gemeentebelang en S.D.A.P. te Lekkerkerk en waarbij de on derteekenaars elkaar beloven als wethou ders te.kiezen een staatkundig gereformeer de eneen sociaal-democraat. Toen er bezwaren tegen de vorm van de overeenkomst werden ingebracht, werd ze als niet geschreven beschouwd, maar aan de inhoud hield men vast. Wat zei de Banier daar nu van? De redactie schreef er onder; Wij merken hierbij alleen op, dat het raadslid van Gemeentebelang niet be hoort tot de N.S.B. Hij fs door de N.S.F als lid geroyeerd. Voorts heeft het onze goedkeuring niet dat door onze Gemeenteraadsleden eenkomsten gesloten worden met de S. D. A. P., hoewel de toestanden in Lek kerkerk van dien aard zijn, dat verande ring in het Liberaal bewind noodzake lijk werd geacht. Het scherpe vonnis van het hoofdartikel wordt dus al eenigszins verzacht; maar de afkeuring blijft. De partij genooten in Lekkerkerk trokken zich er echter niets van aan: eergisteren werden in Lekkerkerk tot wethouder j een S.G.P.'er èn eensociaal-demo craat Ziedaar het beginsel, dat geen duimbreed mag wijken en de praktijk, .welke precies het tegenovergestelde doet Een taxi van de Marné" wordt met eenige plechtigheid uitgeleide gedaan naar Amerika. Deze taxi's vervoerden de soldaten uit Parijs mar. de Marne om de Duitsche opmarsch te stuiten* VERHOOGING DER MONOPOLIEHEFFING Met 50 eent op rogge, gerst, veekoeken en grondstoffen hiervoor Versterking van het Landbouw crisisfonds Met ingang van 4 Sept. is de monopolie heffing op alle granen en derivaten daar van, met een bedrag van 0.50 verhoogd. Deze maatregel was noodzakelijk met het oog op de sterk gedaalde prijzen van rogge en gerst, alsook met het oog op de positie van het landbouwcrisisfonds, dat ondanks verschillende steunverlagingen versterking van middelen noodig heeft. Door het verhoogen van de monopolie heffingen met 0.50 zullen de rogge- en gerstprijzen in het binnenland met 0.50 stijgen, daar de de natura tie toeslag gehand haafd blijft Eveneens is met ingang van 30 Augustus de wisselende heffing op den invoer van veekoeken met 0.50 verhoogd, terwijl bij de aflevering van in het binnenland bereide veekoeken uit oliehoudende zaden, pitten en noten een heffing van 0.50 is gelegd. Maatregelen zijn voorts getroffen, waardoor de voor de industrie nadee- lige gevolgen van deze verhoogde hef fingen zooveel mogelijk zullen worden weggenomen, terwijl mede o. a. voor de pluimveehouderij de nadeelen zijn weggenomen door verhooging der restituties, dit laatste naast de steun verlening bij uitvoer van eieren naar Duitschland en maatregelen, welke in overweging zijn ter verdeeling van een bepaald bedrag onder de pluim veehouderij. Het ligt ten slotte in de bedoeling de be dragen, welke uit de verhoogde heffingen op veekoeken zullen worden verkregen, aan te wenden voor de melkveehouderij, waar voor andere maatregelen nog in overwe ging zijn. Naschrift van de Redactie? Het is te hopen, dat voor de steeds maar al te veel het gelag betalende melkveehouders dan niet alleen maat regelen overwogen, doch ook ge nomen en uitgevoerd worden. Overigens lijkt het ons toe, dat verhooging der monopolierechten niet in het voprdeel is van die boeren, die veel rogge verbou wen. De prijs liep de laatste tijden toch al onrustbarend terug. Nu wordt er wel moei te gedaan om alle binnenlandsche rogge hier te lande te plaatsen. Wat wel zal ge lukken aangezien de productie nog steeds beneden de behoefte bleef. Maar de prijzen zijn veel te laag en dè opbrengst per H.A. liet dit jaar te wenschen over en bleef ge middeld ca. 20 beneden normaal. En veel boeren die hun grasland scheurden gingen rogge verbouwen. De verhooging der monopolierechten zal misschien ook leiden tot eenige verhooging der broodprijzen In Amsterdam hebben de bakkers reeds overwogen een geringe brood- prijsverhooging toe te passep nu de heffing verhoogd is. De graanhandelaren hebben eveneens be zwaren tegen de verhooging, wat tot uiting kwam in een telegram, dat het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam aan den Minister zond, waarin de vrees tot uiting komt, van een verdere vermindering van reeds sterk afgenomen verbruik en invoer, hetgeen ondergang zal beteekenen van bij den graanhandel betrokken ondernemers 01 werknemers, waarvan een groot aantal reeds in nood verkeert en vernietiging meorendeels van deze belangrijke bedrijfs tak. Belangen van de graanhandel worden door landbouwcrisis-maatregelen steeds meer geschaad. Daarom protesteert ge noemd comité tegen geringe belangstelling hij autoriteiten voor gewichtige aan graan handel vei'bonden belangen Noch de bouwboer noch de veehou der noch de graanhandelaar noch de bakker noch de Nederlandsche brood eter heeft dus baat bij deze heffing, integendeel de meesten lijden schade. Alleen het Landbouwcrisisfonds, dat naar verluidt een tekort van dertig millioen gulden heeft zal misschien eenige baten genieten, doch het is de vraag of dit op weegt tegen de schade die bovengenoemde bedrijfstakken in ons land lijden. Audiënties van Ministers De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal vanaf 12 Sept. a.s. eiken Donderdagmiddag om 2 uur in zijn departe- mentsgebouw, Bezuidenhoutscheweg 30, Den Haag, audiëntie verleenen. Vanaf 9 Sent. a.s. verleent de Minister van Landbouw en Visscherij eiken Maandag middag om 2 111 u- audiëntie, eveneens in het gebouw Bezuidenhoutscheweg 30. Van deze audiënties mag geen gebruik worden gemaakt voor sollicitaties j Rijksbetrekkingen. Luchtvaart en Rijpere Jeugd Organisatie wil contract bevorderen Met een enkel woord werd onlangs mel ding gemaakt van de oprichting van de Alg. Luchtvaart Vereeniging voor Nederland Secretariaat West einde 24, Voorburg), welke vereeniging be oogt, een nauwer contact te bevorderen tus schen de luchtvaart en de rijpere jeugd. it initiatief hiertoe werd genomen door eenige bestuursleden der Yoorburgsche Luchtvaartelub. Deze waren van oordeel, dat hoewei er reeds een Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart bestaat, die veel baanbre kend werk heeft verricht, er toch behoefte was aan een organisatie, als thans in het leven is geroepen. Grondprogramma. Het grondprogramma der A.L.V.N. omvat: 1. Het zoeken naar wegen die leiden tot het actief deelnemen aan de Lucht vaart. Hierbij wordt speciaal gedacht aan zweefvliegen en motorvliegen met de steeds meer op de voorgrond komende kleine sportvliegtuigen. 2. Het bouwen van en experimen teeren met procfvliegtuigmodellen. Het bouwen van eenvoudige zweefvlieg tuigen en alles wat verder met de uit voering van het eeicte programmapunt verhand houdt. 3. Het organiseeren van lezingen, filmvertooningen, excursies, cursus vergaderingen, wedstrijden, tentoon stellingen enz. 4. Het in omloop brengen en doen uitgeven van luchtvaartlectuur. De Crisis-suikerheffing Verlengd tot 1 Sept. 1936 In het Staatsblad is afgekondigd een Ivon. besluit, waarbij do crisis-suikerheffing we derom met een ja<ar wordt verlengd en wel tot 1 Sept. 1936. De gewone jaarlijksche excursie Nieuws op radio-gebied li*) (Slot); Het ware dwaas, en belecdigend tegelijk om te zeggen, dat Philips de pers tot het jaarlij'ksch bezoek uitnoodigde, zonder een sdhat van nieuwe dingen naar voren te brengen. En toch was de dag ditmaal niet zoo „vol" als anders; toch hadden de demon straties in veel opzichten een ietwat ander karakter dan vroeger. Er schuilt misschien overdrijving in, aar men is geneigd te zeggen, dat het laatste jaar meer stond in het teeken van perfectionneeren dan van experimenteeren, meer in het toepassen van gedane, dan in het zoeken naar nieuwe uitvindingen. Wel licht (kan men van een zekere wetenschap pelijke verzadiging spreken, maar dan in elk'geval in die zin, dat steeds meer naar vervolmaking gestreefd wordt en vooral ook zoo, dat de toepassing van een uitvin ding, waarbij men eerst een bepaalde rich ting insloeg, door de ontwikkeling dertedl> nielk ongemeritt leidt tot een ontwikkeling in gansch andere richtingen en tot succes- waarvan men eerst niet gedroomd had; zooals bv, 't electrisch dubbelstroom lasch- apparaat „Philips Gloeilampenfabriek" leest men Is men Eindhoven binnendieselUmet groo- te letters op de reusachtige fabrieksgebou wen; en nog steeds gaat de fabricage dezer wonderlampjes in stijgend aantal voort; maar de aandacht wordt heden aan de toch vooral getrokken door andere won deren, al vervult de gloeilamp in eenige vorm daarbij een voorname rol; zooals bv. bij de.... hoog-frequentie-oven, waar men speelt met gesmolten metalen. Evenwel, een dag ibij Philips b'egint steeds met rÉt de nieuwe radioproductie. En daarvan geldt niet: telkens wat ieuws, maar zelden wat goeds; want elk jaar wordt het nieuwe ook beter. Eigenlijk is het om tureluursch te worden; want als men dit jaar zijn radio verandert, krijgt men 't volgend jaar de indruk: 'k had nog een jaartje moeten wachten; dc toestellen zijn weer beter en goedkooper. In 1930 bracht Philips de „Super-induc- tie"-toestellen en daarmee scheen het vol- I stond in ons blad xaa Zaterdag jJ. maakte bereikt. Maar in het afgeloopen jaar werd de Octode-menglamp gecon strueerd, en nu is het mogelijk geworden om verbeterde apparaten volgens 't „Super- heterodyne" principe te bouwen, die naast de voordeelen van dit constructicve-prin- cipe, ook alle voordeelen van de „Super Inductie"-ontvangers vertoonen, zooals rus tige ontvangst en vxijheid van hinderlijke nevengeluiden. Do buitengewoon compacte en verliesvrije spoelen, welke men wist te vervaardigen en de octode-menglamp vormen het funda ment van de nieuwe „octodyne"-apparaten- serie van dit jaar. Zij zijn daarom zoo belangrijk, omdat ze, voor de normale omroepgolven, ook inge richt zijn voor korte golf-ontvangst, welke heel de wereld voor den luisteraar open legt. Zoo wordt thans de aandacht gevraagd (uw radiohandelaar zal u wel wegwijs wil len maken) voor 535A. 519U, 525A en 536A. Deze laatste kan met recht genoemd worden de aristocraat onder de apparaten van dit seizoen; geschikt voor drie golfbereiken. Aan het Scheveningsche strand is men al bezig de consumptietenten af te breken en op te bergen, nu 't vacantieseizoen ten einde is. Jaarvergadering Nederlandsche Uitgeversbond Motie tegen Duitsche dumping De Nederlandsche Uitgeversbond hield gisteren te 's Gravenhage een drukbezochte vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de heer Jan Taderna, eerst het overlijden van Koningin Astrid. Daarop wees spr. er op, dat hoewel de in zinking in het Uitgeversbedrijf later kwam aan in de meeste andere bedrijven, thans tech ook de crisis als een zware last wordt gevoeld. Doch niet alleen de crisis, maar ook de gewijzigde levenswijze heeft het hare hiertoe gedaan. De menschcn gunnen den tijd niert, meer om te lezen, of zoeken op andere wijze ontspanning. De nieuwe spelling Noopt dit tot nadenken, de gewijzigde spelling heeft den uitgever bovendien op zware lasten gebracht. Ten koste van grootc financieele offers hebben we ons aangepast aidus spr. omdat we eenvoudig gedwon gen werden. En nog is de eenheid in de spelling er niet. Gehoopt werd echter, dat het antwoord van den Minister aan dc Fe deratie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf nl. dat thans gelei- del ijk met de invoering der nieuwe spel ling zal worden voortgegaan een meei bevredigend resultaat zal hebben. Dringend werd gcwenschit, dat wanneer besprekingen zullen worden gehouden met de Belgische Regeering over de bast aard-woorden ook daaraan de uitgevers dan kunnen deel nemen. Het werd' een verheugend feit genoemd, dat van het voornemen, om ook boeken te gaan contingenteeren, door de Regeering is afgezien. Bezwaar werd gemaakt tegen het heffen van een omzetbelasting op losse banden van boeken. Voorts werd gewezen op den ongunstigen invloed, die het economisch zoo verzwakte I-ndié en cle devaluatie in België op het be drijf hebben uitgeoefend. Duitsche dumping De wensch werd bovendien geuit, dat de Regeering zal optreden tegen Duit sche dumpingsmaatregelen, waardoor in Duitschland verschenen boeken in Nederland voor slechts 75 van den prijs verkocht worden. Hierna werden eenige huishoudelijke ae gelegenheaen afgehandeld. Als bestuurslid werd verkozen in de v.. caturc-Jan Tadema, de heer H. J. W. Becht. Als vertegenwoordigers der leden in Centralen Raad voor Vakbelangen werden gekozen: de heer Jan Tadema on als zijn 'Alle toestellen van deze serie zijn voor zien van een stationsnamenschaal, welke uitwisselbaar is. Dit is van belang bij een eventuéele wijziging van golflengten; zon der eenige moeite kan een nieuwe schaal aangebracht worden. Bij deze nieuwe toestellen passen natuur lijk diverse nieuwe lampen. Hun bijzondere eigenschappen ontleenen aan het feit, dat ze een huis bezitten, aarbij de contactpennen vervallen zijn en in de plaats hiervan metalen nopjes aange bracht werden, die even buiten de rand van de hals uitsteken. Omdat het gebruik xan golflengten yan minder dan 3 M. voor verschillende doel einden van groot nut is en deze radio-tril lingen niet met gewone zendlampen te ver krijgen zijn, hebben de Philips laboratoria voor dit doel dc „magnetrons" geconstru eerd. .Verschillende bij-producten werden ons ook weer getoond en gedemon streerd. In bonte mengeling kunnen we er slechts de aandacht voor vragen: een behoorlijke omschrijving vinden deskundige afnemers bij deskundige leveranciers. Daar is allereerst do hoog-frequentie- oven. Warmte opwekken door electriciteit is heel gewoon. Maar het smelten van me talen geschiedt een beetje anders dan het verwarmen van een strijkijzer. Door hooger frequentie van een wisselstroom (het aan tal omkeeringen der stroomrichting per seconde) wordt het te smelten metaal door „inductie" (innerlijk) zoo sterk verwarmd, dat het smelt Het merkwaardige daarbij is bovendien, dat deze hoogfrequentstroom niet wordt opgewekt door 'n machine (om vormer), maar door een radio-zendinstalla- tie. Het lag voor de hand, zegt de uitvin der; jawel; maar men stak dc hand niet uit. In het Philips laboratorium werd ook een lamp gedemonstreerd, de Superhoogedruk- kwiklamp, met een vermogen van 20 kilo watt en een lichtsterkte van 100.000 kaars. Er was behoefte aan een goede smalfilm- installatie voor geluidsfilms en Philips brengt het thans voor 16 m.M. film in de handel. De Duotone-installatie Deze nieuwe vinding bracht groote ver betering van de weergave-installaties der geluidfilms. Meerdere luidsprekers of luid- sprekersgroepen, ieder speciaal geconstru eerd voor een bepaald deel van het frequen- tiegebied, weiken daarbij samen. Philips heeft ook een lasch-gelijkrichter geconstrueerd, welke zoowel voor het las- sclien met gelijkstroom als met wissel stroom geschikt is. Dit dubbelstroomappa- raat is het eerste universeele apparaat voor de electrischc laschtecniek, dat in den han del gebracht wordt. We moeten het hierbij" laten. Volledig heidshalve maken we slechts in 't voorbij gaan melding van Philips carillon (luid sprekers en gramofoon platen), waardoor stille torens stemmen krijgen; het Philips- museum, dat elk jaar interessanter wordt: hot neonlicht, dat de plantengroei forceeri en in donkere ruimten bloemen doet bloeien en het gezellige huis, waarin bewe zen wordt wat goede verlichting voor een woning beteekent. Een dag bij Philips was weer een dag yan genotj ROFFELR1JMEN VONDELING Elke Nederlandsche moeder Zoekt het eerste in de krant De familie-advertenties En de burgerlijke stand. Alle dochters aller moeders Volgen dat beproefde spoor De familie-advertenties Nemen ze het eerste door. Zus is negen. Lien is twalef. Op de grond zijn Zus en Lien Bezig naar bekende namen In de nieuwe krant te zien. Plotseling loost Zus een kreetje, Legt haar vinger ergens bij En ze geeft onwillekeurig Lien een doffer in haar zij. „Nee kijk hiér es, zeg! Geboren: Jan van Drunen, Roodeschool Breestraat 80, 3 September. Maar dat is toch apekool! Zou dat kind geen ouders hebben? 't Lijkt me nogal zonderling!" „Juust!" zegt Lien, „ik zal je helpen: Dat is nou een vondeling...!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. plaatsvervanger de heer J. E. Belifante; als vertegenwoordiger van het bestuur en diens plaatsvervanger, eveneens in den Centralen Raad, respectievelijk de heeren I. Noothoven van Goor en G. Naeff. In de commissie inzake betalingsmoeilijk heden werd gekozen de heer A. Becht, in de Gemengde Commissie uit leden van de Ver-i eeniging van Letterkundigen en van den Nederlandschen Uitgeversbond herkozen de heeren Joh. C. Brusse, D. A. Daamen en A. M. E. van Dishoeck. Tot penningmeester werd wederom aange wezen de heer G. Naeff. Dc vergadering verklaarde zich in begin sel bereid mede te werken tot een nauwere samenwerking tusschen de vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhan dels en de Vereeniging ter bevordering van het Vlaamsche Boekwezen. Tenslotte is een motie aangekomen, waar» in de Regeering verzocht wordt tegen ge noemde Duitsche maatregelen stelling» te nemen. Na afloop van de vergadering hield de heer W. Lubberink uit Haarlem een voort dracht over een actueel onderwerp. Prov. Staten van N.-Holland De vacature-Slingenberg In de buitengewone zitting van de Prov. Staten van Noord Holland is tot lid van Gedep. Staten benoemd de heer D. Kooi- 111 a 11 in de vacature ontslaan door de be noeming van Mr. M. Slingenberg tot minister van sociale zaken. Twee aanbestedingen Door den Rijkswaterstaat te Maastricht zijn twee belangrijke werken aanbesteed. I-Iet eerste was de bochtafsnijding van de Maas bij Lith. Laagste inschrijver was de Ta. A. Prins, Sliedrecht, voor 338.000. Het tweede werk was dc bochtafsnijding van de Maas bij Megen. Hiervoor was laagste in schrijfster de fa. Bos en Kalis, eveneens te Sliedrecht, voor 570.000.—. „TIMOTHEUS" Naar wij vernemen heeft het bekende weekblad „Timotheus" dat wij reeds zoo dikwijls in ons blad konden aanbevelen, zijn abonnementsprijs, met ingang van oc nieu we jaargang belangrijk verlaagd. PIETER BREUGHEL JR. In het Centraal Museum te Utrecht is ten toongesteld een schilderij van Piet er Breu ghel den jongere, voorstellende Paulus' be keering. AFRIKAANSCHE LETTERKUNDE „Die Vaderland", een Zuid-Afrikaanselï blad. heeft haar lezers uitspraak laten doen er de vraag, welke de tien beste Zukt-Afri- kaansche schrijvers zijn. De uitslag was als volgt: C. J. Langenhove, Jochem van Brug gen, Sangiro (A. A. Pienaar), C. M. van den F-Ieever, G. Louis Leipoldt, Totius, A. C. Vis ser, D. T. Malhorbe, Jan F. E. Cell kus en Marie Linde. EEN RAFAEL ONTDEKT? Dr Trux en Karap doen pogingen een in hun bezit zijnde schilderij, waarop de Hei lige Familie voorkomt, te ilocn erkennen als afkomstig van Rafael. DE HARPERPRIJS a ÏO.OOO dollar w erd toegekend aan H. L. Davis voor zijn roman „Honey in tbc liorn". SIR WILLIAM WATSON, do nestor deir Engelsche dichters, is vóór. Ikort op i7-jarigen leeftijd overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5