Idieuiue £nitsrljt (Courant Wat zal Genève brengen? Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Eén concessie-verdrag geannuleerd Het andere komt naar voren met Britsch kapitaal abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct niel afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5569 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang gfóbertentteprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer f 0.22'/i ftige2onden Mededeelinger» van 1-5 regels7TT, f 2.30 Elke regel meer 777i'« 0.45 Handelsadvertentiên per - regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau v wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt al de tot I October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE V POLITIEKE GEHEUGENZWAKTE De sociaal-democraten zijn zoo gelukkig te lijden aan verregaande en steeds toene mende politieke geheugenzwakte, wanneei het eigen veuleden betreft. Als ze vandaag van idee veranderen, stellen ze het morgen voor, alsof het nieuwe al eenige keeren overwinterd is en schelden ze anderen, die licn aan het versche verleden herinneren voor achterlijk en kwaaddenkend. Met deze genoeglijke kwaal behept, kun nen ze naar hartelust juichen over de zetel winst aan wethouders, gisteren in verschil lende gemeenten behaald. Het ging hen en vooral de bevoorrechte parlijgenooten naar den vleeze. In Amster dam werden drie van hun mannen geko zen, naast drie mannen van rechts, en de roomsch-katholieken en christelijk-histori- schen verklaarden reeds, het met de sociaal democraten te durven wagen. In den Haag kwamen opnieuw twee de heeren in 't college, en ze hadden over de ontvangst door anderen niet te klagen. In Rotterdam was het succes grooter dan men gehoopt had. De rechterzijde en de liberalen hadden besloten het rijk alleen te laten aan de roode critici; die onmiddellijk vier van hun menschen gekozen konden krijgen, behoudens medewerking van twee commuüisten, geheel op eigen kracht. In Utrecht werd het aantal wethouders Van vier op vijf gebracht en daardoor kre gen de sociaal-democraten twee zetels. In Leiden boekte men een winst van twee zetels; in Delft en Dordrecht werd de posi tie behouden. Zoo zouden we door kunnen gaan. Bijna overal meevallers. Alleen in een plaats als Zaandam, waar de roode haan eenige jaren koning kraaide, moesten ze een veer laten. Maar, zal men vragen, wat nu? Hoe zul len do nieuwe stuurlui, vooral daar, waar zc zeer sterk zijn, het roer recht houden? .Zullen ze straks erkennen, dat hun mond grooter was dan hun arm sterk?. Geen sprake van. Hun politieke geheu genzwakte lost alle zwarigheden op. Rotterdam b.v. zit diep in de misère. Geen wonder, na een roekeloos beheer van „burgerlijke" partijen, die niet zorgden voor jeen sluitende begrooting. Met 1935 is het mis, in 1936 zal het nog erger worden. En jiu slaan de „burgerlijke" regeerders op de \lucht en laten de altijd zoo bezorgde sociaal democraten met de failliete boedel zitten. Maar geen nood; deze zullen er van maken, nvat er van te maken is en zij gaan onder tie zwaarst denkbare omstandigheden aan <le arbeid om voor de noodlijdende bevol king alles te doen wat mogelijk is. De rechterzijde zal geneigd zijn daarop te antwoorden, dat zij zulks ook gedaan heeft, maar dat de S.D.A.P. door dik en dun in de oppositie bleef, elke bezuiniging afwees en steeds nieuwe uitgaven voorstelde neen, niet jaren geleden, maar tot gisteren toe Het zal niet baten. De sociaal-democraten zullen zich van al deze dingen niets meer herinneren. Gij wilt ze beklagen? Doe het niet, zij koesteren en cultiveeren deze kwaal. De schippers te Maasbracht Leggen een schip vast aan de wal hebben ontevreden schippers te Maasbracht weer een schip aangehouden en aan de wal vastgelegd. Het betrof ditmaal de mo torboot Gejo, kapitein G. Hendrik uit Hasselt (O.) De kapitein, die geregeld vrachten scheen te doen in tegenstel ling met de ontevreden schippers, die weken op een vracht moeten wachten, werd gesommeerd te stoppen, waarna de schippers aan boord gingen en het schip aan de wal hebben .vastgelegd. Onze Gezant te Rome En zijn afvaardiging naar Genève Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer .Brië't, betreffende het feit, dat Mr. J. A. N. Pat ij n, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, werd voorgedragen voor de benoeming tot vertegenwoordiger van Neder land ter zestiende zitting van de vergadering van den Volkenbond, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat de om standigheden te Rome, hoe ernstig ook, voor alsnog niet van dien aard zijn, dat Nederland- sche belangen dreigen te worden geschaad, in dien Hr. Me. gezant te Rome gedurende eeni- gen tijd zijn post verlaat met de mogelijkheid om op elk gegeven oogenblik zoo noodig daar heen terug te keeren. De aanwezigheid te Genève van mr. Patijn die de laatst-, twee jaren reeds deel uit maakte van de delegatie naar de Volkenbonds vergadering ty'dens de behandeling op de aanstaande vergadering van het conflict, dat den steller der vragen voor oogen staat, komt dor Nederlandsche regeering juist bjj uitstek nuttig voor. Zal men Fokker arresteeren? Naar uit Washington gemeld wordt, deelde Senator Nye, de voorzitter van de senaatscommissie inzake de wapen handel. mede, dat hij de arrestatie zal eischen van den beroemden vliegtuig bouwer Anthony J. Fokker van de Alpine N.J. Nye wil Fokker voor de commissie een verhoor afnemen in ver band met vliegtuigcontracten met de regeering. Nye verklaarde, dat hij vreest, dat Fokker zal trachten uit het land te vluchten. Notariskantoor failliet verklaard Voor de Bredasche rechtbank zou gis termiddag de verificatie-vergadering plaats hebben van de aangevraagde surséance van betaling door den inmid dels gearresteerden notaris de P. uit Bergen op Zoom. Deze verificatie-verga dering is niet doorgegaan, doch de rechtbank heeft op advies van den voorloopigen bewindvoerder het notaris kantoor in staat van faillissement ver klaard met benoeming van mr. F. C. AL Pels Rij eken te Breda tot curator. De V.D.-Bond en het Kabinet Niettegenstaande ongewenschte toestand, toch sympathie De Partijraad van de Vrijzinnig- Democratische Bond heeft eenstem mig uitgesproken, dat hij het systeein ,van extra-parlementaire kabinetten ongewenscht acht. De Partijraad heeft voorts geconstateerd, dat de vorming van een parlementair kabinet thans onmogelijk is gebleken, en dat hij de partijgenooten, die, gezien de zeer ernstige economische en financieele toestand van het land, het op hen gedaan beroep om in het kabinet zit ting te nemen, gemeend hebben niet te moeten afwijzen, met sympathie tegemoet treedt, terwijl voorts het Regeeringsprogram met belangstelling zal worden afgewacht. De Partijraad blijft ïntusschen staan op de verwezenlijking van de desiderata der laatste Partij vergadering, met name ten aanzien van de onderwijsbezuinigingen en de jcugdwerklposheid. Uit de Textielindustrie Door de hoofdbesturen van de textiel arbeidersbonden „De Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas", werd dezer da gen met de wevers der N.V. Katoen- maatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co. te Almelo, opnieuw vergaderd, ter be spreking van de huidige situatie ont staan doordat na langdurige correspon dentie en een gehouden conferentie geen overeenstemming is gekregen over ver schillende klachten der wevers dezer on derneming. Na uitvoerige beraadslagingen werden de hoofdbesturen gemachtigd aan de di rectie van voornoemde onderneming een ultimatum te stellen. Deze hebben daar toe beslaten en inmiddels is aan de direc tie bericht, dat indien uiterlijk Zater dag 14 September a.s. geen bevredigen de oplossing van het geschil is verkre gen, de wevers op Maandag 16 Sept. het werk niet zullen hervatten. In totaal zijn bij dit geschil plm. 100 wevers betrokken, welke nagenoeg alle zijn georganiseerd. S. Bakker f In het Diaconessenhuis te Groningen is, naar de „N. Prov. Gron. Crt." meldt, over leden de heer S. Bakker, te Enumatil, lid van de Prov. Staten der provincie Gronin gen, wethouder der gemeente Leek. De heer Bakker bereikte de leeftijd van 62 jaar. Hij heeft van 1914 af tot heden zit ting gehad als lid van den gemeenteraad van Leek. Van 1923 tot 1927 en 1931 tot heden was hij tevens wethouder dier ge meente. Sedert 1919 had de heer Bakker zitting als lid van de Prov. Staten van Groningen, De Anti-Rev. Partij verliest in hem een onvermoeid strijder. Als secretaris van het Prov. comité van A.R. kiesvereenigingen ontplooide hij zijn volle kracht en op alle terrein des levens, doch vooral in de Chr. Boeren- en Tuindersbond, kwam hij op voor de eere Gods en het recht der belijdenis van Zijn Naam. Opvolger van den heer Bakker als lid van de Pro\ 01 olen is de heer T. Pannekoek te Groningi. van het hoofdbestuur en vrij gestelde van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond. De arbitrage-commissie pleit Italië en Ethiopië vrij van schuld Hedenmiddag is de Volkensbondsraad dan bijeengekomen, teneinde het Italiaansch- Abessyuisch conflict te behandelen. Als naar gewoonte, zou met een geheime vergadering worden begonnen, die dan la ter in een openbare zou overgaan. Wanneer dat laatste zal gebeuren was, terwijl wij dit schreven, nog volkomen on zeker. Trouwen? er staat nog niets vast over de houding welke Frankrijk en Engeland precies zullen aannemen. Dat zij het daarover van tevoren niet eens zijn geworden is wèl zeker. Békend is geworden, dat Eden en Laval geen gemeenschappelijk rapport zouden uit brengen over de conferentie van Parijs, die, zooals men zich wel zal herinneren, was belegd om met Italic tot overeenstemming te komen, teneinde het geschil buiten den Volkenbond om te regelen. Men weet ook, dat deze poging afgestuit is op de onvèrzet- telijkheid van Mussolini, die ten aanzien van Abessynië geen genoegen zal nemen met een compromis, maar alles voor Italië alleen opeischt. Wat dat rapport over de onderhandelin gen der drie mogendheden betreft, verluidt, dat het slechts door Engeland zou worden uitgebracht. Frankrijk, dat nu opeens zoo bang is voor de consequenties van de Vol- kenbondspolitiek, welke het altijd met zoo veel vasthoudendheid heeft verdedigd, denkt met deze methode kool en geit te kunnen sparen. Het heeft den Volkenbond tot dus ver steeds trachten dienstbaar te maken aan eigen belang en vreest daarom thans, door een consequente Volkenbondspolitiek tegenover Itailië laatstgenoemd land van den Bond te vervreemden. Mussolini's dreige ment, dat hij, indien tot sancties besloten wordt, uit den Bond zal treden, is een on- rechtstreeksche bedreiging van Frankrijk, dal zonder Volkenbond een zwakker positie in Europa zal bezitten dan het bij het voort bestaan van den Bond heeft. Bovendien zou Franrkjjk, wanneer 't zou medewerken aan sancties tegen Italië, zijn eenige maanden geleden met zorgvuldigheid en opoffering van koloniaal grondgebied met dat land ge sloten vriendschap kwijtraken en als gevolg daarvan minder sterk komen te staan te genover de Duitsche aanspraken op het be zit van Oostenrijk. A'l worden deze aan spraken uiteraard ook in Italië niet verge ten. Daar getuigen de jongste manoeuvres aan de Oostenrjjksche grens duidelijk ge noeg van. 1-Iet is inmiddels rog altijd een open vraag of Engeland te Genève dan wèl onver bloemd op maatregelen tegen Italië zal aan sturen. De uiterste voorzichtigheid waarm.ee de Engelsche politiek in het onderhavig con- fict gelaveerd hebben, ondanks de felle aanvallen die de Italiaansche pers voort durend tegen dc Britten richt, zou weinig in overeenstemming zijn met een plotselin ge hardhandigheid, nu het dan eindelijk tot de beslissende Raadszitting is gekomen. Trouwens de Engelschen zullen wel de gelijk rekening moeten houden met de „ge dienstigheden der praktijk" in deze kwestie. Ook de Britten hebebn geen belang by een uiteenspatten van den Volkenbond. Dat in de eerste plaats. Maar afgezien daarvan sancties tegen Italië zullen toch wel de instemming van alle of tenminste de be langrijkste Volkenbondsleden moeten heb ben, zullen ze ecnigszins effectief kunnen zijn. Doet Frankrijk en zijn Midden-Euro- pcesche aanhang van de Kleine Entente niet mee aan economische maatregelen te gen het land, dat een ander Volkenbonds lid gaat beoorlogen, dan vermindert dat de waarde van deze sancties in sterke mate. Daarom is te verwachten, dat Eden ook te Genève nog wel zal trachten zijn doel met andere dan harde middelen te bereiken. Hij heeft daarbij het voordeel aan zijn kant van de stille bedreiging, die zijn machtspositie ter zee en langs de groote zeewegen aan het Britsche rijk biedt en nu ook sinds een paar dagen het voordeel van die andere stille bedreiging, die de te Ad dis Abeba afgesloten Rickett-concessie in houdt. De Italianen zullen er, ondanks het krijgs- geschal van Mussolini, rekening mee moe ten houden, dat. zij, indien ze toch nog tot. militaire bezetting Van Abessynië zouden durven (en kunnen) overgaan, zich in on overzienbare moeilijkheden zouden steken. Zij wantrouwen vermoedelijk niet ten on rechte de officieele Engelsche uitlatingen over die concessie-zaak. Wordt het ernst in Oost-Afrika dan zullen de Britten waarschijnlijk wel anders over de Rickett-concessie gaan praten. Het is onder al deze omstandigheden te verwachten, dat men ook nu nog wel te Genève zal trachten den uiterlijken schijn van eensgezindheid te bewaren. Men is het in 't geheel niet eens, maar welke regeering zal het op haar verantwoording durven ne men de onderlinge verhoudingen in Europa voor langen tijd grondig te bederven? Men ziet er Italië voor aan? Laten we nog even wachten met dit als vaststaand aan te nemen. „Noch Italië noch Abessynië schuldig" De „Paris Soir" meent te weten, dat de scheidsrechters der Italiaansch- Abessynischo arbitrage-commissie ten aanzien van het incident van Wal- Wal zich noch naar de eene noch naar de andere zjjde hebben uitgesproken. Men zou veeleer tot de conclusie zijn gekomen, dat nóch Italië, nóch Abes synië de verantwoordelijkheid yoor dit incident draagt, In gewoonlijk wélingelichte kringen m'ëetnt men deze mededeeling te kunnen bevesti gen. Men zegt, dat de scheidsrechters de internationale verantwoordelijkheid nóch op Italië nóch op Abessynië hebben geladen. Naar verder verluidt, is de beslissing der commissie aan dc vertegenwoordigers der beide landen overhandigd. De scheidsrech ters en de vertegenwoordigers hebben zich verplicht de uitspraak geheim te houden tot de Volkenbondsraad er kennis van ge nomen zal hebben. De uitspraak is door aille arbiters onderteekend. De Grieksche gezant Politis, die als vijfde arbiter aan de beraadslagingen heeft deel genomen, zal zich binnen enkele dagen naar Genève begeven om rapport over de werkzaamheden uit tc brengen. EDENS BESPREKINGEN MET LAVAL Uit Parijs wordt gemeld, dat de belang rijke kwesties, welke Maandag door Laval met Eden zijn besproken, de olie- en mijn- bouw-concessies betroffen, wélke door den keizer van Abessynië zijn verleend aan de Amerikaansche maatschappij, het rapport dat door Eden is samengesteld aangaande de mislukte drie mogendheden-conferentie en de kwestie van de procedure te Genève. Na deze besprekingen heeft de Fransche minister-president een verklaring afgelegd, waarin hij uiteenzet, dat „wij tezamen alle kwesties welke van belang zjjn voor onze beide landen hebben bestudeerd. Er was een geest van buitengewone hartelijkheid bij deze besprekingen en wij waren in vol ledige overeenstemming over de noodzake lijkheid onze politiek van nauwe samen werking voort te zetten". Deze bespreking te Parijs was de eerste van.de reeks welke te Genève zullen wor den gehoudeu. Ten aanzien van het concessie-con tract verklaart de Abessynisohe regee ring- officieel, dat zij den technici en den financieelen kringen, die eerlijk zonder bijbedoeling in Abessynië wil len werken, daartoe de mogelijkheid biedt, onverschillig tot welk 'land zij behooren Door het verleenen van con cessies wordt de integriteit van een land niet geschaad. Abessynië is geen party bij het verdrag van 1906 en heeft dat ook in 1926 ter kennis van den toenmaligen minister van buitenland sche zaken, Grandi, gebracht. Ook thans heeft de regeering er op gewe zen, dat zij zich nooit het verleenen van concessies laat opdringen en concessies slechts uit vrijen wil .ver geelt, De „Giomale d' Italia" vindt de verzeke ring, dat geen Engelsch kapitaal bij het Rickett-contract is betrokken, niet voldoende De concessie is het doel, het kapitaal slechts middel. De concessie verschaft een bezits- titel en sluit de economische bronnen van Abessynië daarmede voor alle andere be langen af. De oorsprong of de nationaliteit van het kapitaal is daarom slechts van on dergeschikt belang. De „Tribune" noemt het opnieuw onwaar schijnlijk, dat Rickett en de Abessynische regeering de geheele zaak te Addis Abeba hebben afgehandeld zonder dat er iets te Londen is doorgelekt. Dat is fantastisch weinig steekhoudend volgens dit blad. Een gedetailleerd onderzoek van den achter grond dezer kwestie is dringend noodig. De concessie gaat niet door. De Socony Vacuum Oil Cy. trekt zich terug. Uit Washington: Staatssecretaris Huil heeft gisteren verklaard, dat hij er eerst 's morgens van in kennis is gekomen, dat de Abessynische concessie, die door bemid deling van Rickett aan Amerikaansche be langen verleend was, in handen was van de Socony Vacuum Oil Cy. Hij heeft de onder neming daarop medegedeeld, dat de con cessie een ernstige hinderpaal vormde voor de handhaving van den vrede. Eenige uren later heeft de staats secretaris bezoek antvangen in het staatsdepartement van de heeren Dun das en Walden, resp. vice-voorzitter en voorzitter van genoemde onderne ming. Zij deelden Huil mede, dat hun vertegenwoordigers den Abessynischen keizer er van op de hoogte zouden brengen, dat zij de zaak niet verder wenschten voort te zetten. De conces sie zal dus niet doorgaan en de Afri can Development and Exploration Corporation zal geen gevolg meer kun nen geven aan de voornemens tot het zonder verwijl zenden van ingenieurs enz. voor de voorbereidende werk zaamheden der ontginning. De concessie van Chertok. De New-Yorksche makelaar Leo Y. Cher tok heeft zich nader uitgelaten over de door hem verkregen concessie in Abessynië Hjj verklaarde, dat hij volstrekt voornemens is de concessie voor 50 jaar voor dc winning van mineralen op Abessynisch gebied te benutten. Verder verklaarde hi* waar ver luidt, dat deze concessie-aangefegenheid een zuiver particuliere zaak was, die in gen verband stond tot de belangen van de firma E. I. Dupont en Co., welker vertegen woordiger hij is voor de Britsche markt. Inzake zijn Londensche zakenrelatie ver klaarde hij nadrukkelijk, dat deze de ga- biedskwestie .van de concessie in handen had. Inzake de financieele kwestie, waarover hem vragen werden gesteld, verklaarde Chertok nog, dat hij bereid was het bedrag van 1 millioen, dat binnen 90 dagen aan Abessynië zou moeten worden uitbetaald, te allen tijde te deponeeren. Interessant is verder nog het feit, dat Chertok tegelijkertijd vertegenwoordiger is van de Seagrave Manufacturing Company, de National Meter Cy en Clack and Clawton Cy, voor welke firma's hjj ook op de Rus sische markt werkt Volgens de Londensche pers zou de con cessie van Chertok geen betrekking hebben op geheel Abessynië, doch op later te bepa len mineralen-rijlce gebieden in dat land. In het' Foreign Office is ook gister nog geen rapport ontvangen van den Britschen gezant in Addis Abeba omtrent zijn bespre king met den Keizer van Abessynië over de olie-aangelegenheid. Van toonaangevende Engelsche zijde legt men er ook nu weer den nadruk op, dat tot dusverre geen spoor gevonden is van een deelneming van Engelsch kapitaal. Daartegenover heeft eerste luitenant Jerves, een der deelgenooten vap de Lon densche ingenieursfirma Ilitchins, Jerves en Co. gister aan een Engelsch journalist medegedeeld, dat zijn firma in opdracht van den New-Yorkschen makelaar Chertok het technisch adviseurschap op zich had genomen bij de bewuste beraadslagingen. Hij voegde hieraan toe, dat achter de groep, waarvoor Chertok werkt, eenige Britsche persoonlijkheden met Britsch kapitaal staan. Hij wilde er echter nadrukkelijk op wijzen, dat deze groep reeds maanden geleden ge tracht had de minerale rijkdommen van Abessynië te exploreeren, d.w.z. lang voordat de toespitsing van den toestand yan thans voorzien kou worden. Habdey Michael is door den Negus van Abessynië benoemd tot opper bevelhebber van het leger en tot gou verneur van Kollo. Volgens een bericht zullen, wanneer 'de oorlog uitbreekt, op de heuvels van Abe: synië vuren worden ontstoken als waai schuwing voor de Abessyniërs. Een Abessijnsche De Abessijnsche prinses Atzede heeft Keizer Haile Selassie 150000 man troepen aangeboden voor den eventueelen oorlog met Italië. Atzede is de vrouw van een machtig Abossijnsch hoofdman. Zij voert het bevel over de troepen van haar echt genoot wanneer haar man op expeditie is. Do versterking van Malta Het Britsche troepentransportschip „Neu- ralia" is met 1500 ollicieren en manschap pen aan boord van Southampton vertrokken met bestemming naar Malta en Aden. Het contingent beslaat in hoofdzaak uit tech nische troepen. In tegenstelling met vroege re raededeelingen, bevinden zich de gezin nen der gehuwde soldaten en officieren niei aan boord. De htcofdhaven van Malta is, naar uit nadere berichten blijkt, afgesloten door stalen netten, die een aanval van onder zeeërs onmogelijk moeten maken. De Koning van Yemen doet afstand Na een conferentie van de voor naamste gezaghebbers in Yemen heeft de Koning van Yemen afstand gedaan van de kroon. De kroonprins heeft het regentschap aanvaard. Men kondigt aan dat het leger van Yemen spoedig zal worden gereorgani seerd en dat de vloot zal worden sa mengesteld. welke Hodeida tot basis zal hebben. kan maar de beste zijr Verkoop „TWENTOL" voor Holland; DEVENTER Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De V.D. Bond heeft het toetreden van partijgenooten tot het Kabinet met sympa* thie begroet. Een Amerikaansche senator zal de ar« restatie eischen van de vliegtuigbouwer Fokker. De minister heeft geantwoord op de vra gen van den eer Briët betreffende onzo Gezant te Rome. Heden beiint de zitting van de Volken* bondsraad ter behandeling van het Italië aansch-Abessijnsch conflict. De Rickettconcessie schijnt van de zijdel der Amerikaansche concessie-nemers te zijn ingetrokken. De arbitrage-commissie heeft zich voor dei onschuld van Italië en Ethiopië beide uit gesproken. De orkaan bij Florida. Het passagierschip Dixie nog op het rii met 381 menschen aan boord. Op het Congres van de C-S.B. heeft ProL Dr. H. Dooyeweerd gesproken over Bron* ners boek „Das Gebot und die Ordnungen"* r DE BEGRAFENIS VAN KONINGIN ASTRID De bijzetting te Laken Het feit dat Koning Leopold, tegen 'den! protocolairen regel in en in spijt van zijn verwondingen, te voet en geheel alleen den statielijkwagen van SL Goedele af tot do Koninklijke kerk te Laken heeft gevolgd, heeft de toeschouwers ten zeerste getroffen. Gemeld wordt nog, dat tijdens de ab- soute te Laken de Koning zijn smart niet' meer meester kon blijven en op een zwar ten bidstoel neerviel en, geknield, met het hoofd in de handen, daar bleef, totdat do plechtigheid was afgeloopen. Bij de slot zang Dies Irae barstte hij in tranen los, out echter we-'-r d? militaire houding aan «e nemen toen de gedempte tonen van de Brabanconne klonken. Het kleine prinsesje Josephine Charlotte, heeft de plechtigheid in de St. Goedela, in: het wit gekleed, bijgewoond. Ze was niet bij de slocplcchtighcid te Laken innwezig. Gemeld wordt, dat de kist met het lichaam van Koningin Astrid in de crypte onder de kerk te Laken is bijgezet in een voorloopige graftombe in witten steen, ge plaatst tusschen het graf van Koning Albert en diens ouders, de graaf en gravin van Vlaanderen. De prachtige bloemkran sen van Koning Leopold en van graaf Karei en gravin Ingeborg van Zweden en andere verwanten werden op de graftombe neergelegd. De leden der Koninklijke Familie, die dfl kist daar gevolgd waren, verlieten de cryp te weenend. Koning Leopold had slechte op herhaald aandringen van den grijzen vader der ontslapen vorstin het graf ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1