Jlimm gtii&cijeGLmrant KONINGIN ASTRID BEGRAVEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken aijonnemtntsprtjö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestr-xat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5568 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 15e Jaargang Siberttntieprijjtn: Van 1 tot 5 regels U7'/i Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/t Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 (Van een byzonderen correspondent). Vandaag heeft het Belgische volk zijn geliefde jonge Koningin naar Haar laatste rustplaats geleid en is met ont roerende plechtigheid het stoffelijk over schot van Koningin Astrid bijgezet in den koninklijken grafkelder van do Kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Albert. Beiden werden door een onge val plotseling weggerukt uit het mid den van hen, die hun lief waren en die hen liefhadden. Evenals op 22 Februari r van het vorige jaar heeft die liefde zich geuit in een treffende hulde van 4 gansch een volk. Misschien mag de uit- vaart in Febr. 1934 van den vorst en Koning, den held van den IJser, groot- 24 scher en heroïscher genoemd worden, zij was zeker niet indrukwekkender dan deze uitvaart van de jonge, stra lende Koningin, de liefhebbende vrouw en moeder, de teedere echtgenoote van den jongen Koning, Die vandaag als een gebroken man 'den zwaren weg naar Laken is gegaan. LANGS DEN WEG EN VOOR T KONINKLIJK PALEIS LA. R. S r Reeds Zondag en gister zijn velen, die Dtuigc van de plechtige uitvaart wilden clcrin en dc gestorven Koningin een laatste hetddc wilden brengen aan de baar in het keioninklijk Paleis, waarlangs vier dagen ka 'ig een schier eindelooze stroom vanmen- oechen met stillen gang heeft geschreden, to»i Brussel aangekomen uit alle deelen van JC 'Ct land en ook uit het buitenland. Doch (.vanmorgen vroeg kwam pas de grootste pstroom, met bussen, auto's en extra-treinen ndit alle Belgische provincies, uit alle volks klassen, mannen, vrouwen en kinderen. Groot is het aantal oud-strijders, die door Va.uri organisaties zijn opgeroepen en een sujpeciale reductio van de spoorwegen heb- Lorii gekregen om naar Brussel te gaan. maan herkent hen aan de zwarte pakken ïijdot de grooce eere-medailles, kruisen en con.iten, die de revers tooien. VooZoowel aan het Zuiders,tation als aan het nogation Leopoldswijk en de buuirtstations vebmen grootc groepen menschen aan, doch ibeet is vooral het Noorderstation, waaruit cal sedert den zeer vroegen ochtend dichte anensahjenmassa's drommen. De groepen oud-strijders en de leden van verschillende organisaties en corporaties, die als geheel hun laatste hulde komen brengen, verzamelen zich achter de met rouwfloers omhangen en vaak ingerolde 1 vaandels. De overigen gaan zelfstandig of in groep jes een plaats zoeken langs de route, die de rouwstoet zal volgen en die dezelfde is als de weg, die men verleden jaar van 't Paleis naar de St. Goedele en vandaar naar Laken is gegaan. Gemakkelijk is dat niet meer, want reeds Vanmorgen zeer vroeg hebben de Brusse laars of zij, die al in Brussel vertoefden, een haag langs dezen weg gevormd. Op enkele plaatsen, zooals nabij 't Paleis on tegenover de St Goedele, hebben reeds gisteren menschen, die zeker wilden zijn van een goede plaats, zich neergezet, om er den nacht door te brengen. Geleidelijk worden de hagen dichter en 'dikker en het vergemakkelijkt de taak van de afzetting aanzienlijk, dat op sommige punten en bijna langs den geheelen weg \an liet Paleis naar de Kathedraal, Zondag on gisteren, houten hekken zijn geplaatst, die de menigte tegenhouden. Langs den weg De afzetting van den te volgen weg draagt ditmaal een hijzonder karakter. Slechts rechts van den te volgen weg slaan militairen van verschillende wapens on regimenten geschaard. Zij hebben reeds tijdig hun posten betrokken sa zijn gekleed in veldtenue, terwijl de officieren een rouwband om den arm en een zwarten rouwstrik op den degen 'dragen. Links van den weg staan slechts op som mige plaatsen, waar dat vanwege den aan drang van het publiek noodig was, mili tairen. In hoofdzaak staan hier echter stram en erjastig de oud-strijdersgroepen geschaard met hun omfloerste vaandels. En daarvóór staan, daartoe opgeroepen door den Minister van Onderwijs, in lange rijen de groepen schoolkinderen, school bij school zooals zij zich vatimorgep vroeg hebben op gesteld en uit alle deelen van de stad en ook van buiten Brussel hierheen zijn ge trokken. Voor het Paleis Voor het Koninklijk Paleis staat een «enorme menigte belangstellenden. Zij wordt op ruimen afstand gehouden door een deta chement grenadiers en soldaten van het le regiment Linietroepen, die de afzetting .vannen tot aan de Treurenberg, van welke straat af tot aan de St Goedele de afzetting ■wordt gevormd door detachementen van 't Se reg. Linietroepen en het le reg. Carabi- Voor het Paleis branden, evenals langs de gehecle route, de met rouwcrêpe omfloerste lantaarns. Adhter de hekken van het Park tegenover het Paleis verdringen zich even eens talloozc toeschouwers, waarvan velen om iets te kunnen zien, op- dc hekken moe ten klimmen en sommigen zelfs in boomen klauteren. een atmosfeer van ernst en droefheid Ondanks de drukte en ondanks de groote t Menschonmenigte met de vele geluiden, die "'cicze onvermijdelijk veroorzaakt, heerschter Een volk volgt met diepe weemoed den laatsten gang der jonge Vorstin Ontroerende plechtigheden in Brussel en Laken overal een drukkende beklemming, een at mosfeer van ernst en droefheid, die den Belg in het algemeen en den Brusselaar iu het bijzonder gewoonlijk vreemd is. Maar overal herinneren de halfstoks geheschen omfloerste vlaggen opnieuw aan de droeve gebeurtenis, die het land met rouw heeft geslagen. De groote magazijnen maaer eook tal van kleinere zaken, de meeste restaurants en bijna alle cafe's hebben in den vroegen ochtend hun deuren gesloten en zullen pas aanstonds, als hot leven zijn rechten her neemt, in den namiddag het publiek weer verschaffen. Het vertrek uit het Ko ninklijk Paleis Reeds te .ruim negen uur is het achter de afzettingen op het Paleisplein zwart van menschen en kan er nauwelijks iemand bij Geleidelijk vullen zich ook de tribunes, die aan den kant van het Koningsplein zijn opgeslagen voor speciale genoodigden. Voor het Bellevue-Paleis ziet men de here rij van oorlogsverminkten, grooten- deels in invalide-wagentjes, voor wie men hier een plaats heeft gereserveerd. Ook zij dragen de ooiiogsmedailles op de zwarte Voortdurend rijden nu auto's aan, die het hek van het Paleis binnen zwenken. Het zijn de vertegenwoordigers der buitenland- sche staatshoofden en de leden van het di plomatieke corps, die met de officieele ver tegenwoordiging van hun land zijn belast. Ook verschillende Belgische ministers zien wij arriveeren. Sommigen hunner zijn t9 voet, evenals verschillende Belgische Mi nisters van Staat De hooge geestelijkheid, onder leiding van Kardinaal Van Roey, is reeds vroeg gearriveerd en nog voortdurend verschijnen andere hooge autoriteiten, die den stoet van het Paleis naar cle St. Goedeie zullen begeleiden. Terzijde van het Paleisplein stellen zich inmiddels de militaire troepen op, die den stoet zullen voorafgaan, terwijl aan den an deren kant zich de delegaties opstellen van de organisaties, wien deze eer is toegestaan. Het is inmiddels 10 uur geworden en een gespannen stilte is over de menigte geko men. De troepen van de afzetting staan stram met het geweer aan de voet en voor het Paleis is de statige lijkkoets voorgere den. Men wacht nu op het oogenblik, dat een Koningin voor altijd haar Paleis zal verlaten. De beklemming uit zich hier in onderdrukt, zenuwachtig gefluister, ginds in een snik of nauwelijks bedwongen tra nen. Tegen kwart over 10 klinkt plotseling hoorngeschal en 'n schok gaat door de menigte. Want dit is het teeken, dat achter de gesloten ramen van het Pa leis de kist met het broze lichaam der vorstin door haar trouwe dienaren op de schouders is genomen, om haar te brengen naar de statiekoets, die haar naar de Kathedraal .van St Goedele Men ziet voor het Paleis de kist in' de koets plaatsen en men ziet hoe de dienaren, liet personeel zich neigen. Gezichten kan men, door den groeten afstand niet onderscheiden, doch ieder een raadt de smart, die zich daarop moet weerspiegelen. Langzaam rijdt de koets naar de uitgang en uit het Paleis ziet men nu de familieleden en vorstelijke perso nen, de diplomaten en ministers ko men, die de stoet zullen volgen, als mede de geestelijkheid, die de rouw koets 2>al voorafgaan. De militaire troepen, die de stoet escorteeren, rijden voor en zetten zich in beweging, en heel zwak hoort men in de verte den doffen dreun van de kanonnen der Cinquantenaire, die met een salvo van 31 schoten den volke kond doen, dat de laatste gang yan Koningin. Astrid is begonnen. De rouwstoet naar de St. Goedele Er vaart een lichte beweging door de menigte, die haar ontroering nauwelijks meester is. Niet alleen op het Paleisplein, doch lungs den geheelen weg naar de St Goedele, in de Rue Royale, de Koloniën- straat en de Kanselarijstraat weet men nu, dat de droeve tocht aanving. Het is een lange stoet, schoon niet lang als verleden jaar, toen de doode Ko ning denzelfden weg volgde, want thans ontbreken de buitenlandsche militaire de tachementen, de oorlogs-organisaties en verschillende regimenten, die toen hun hoogstcn bevelhebber voor dc laatste maal begeleidden. De stoet wordt geopend door een peleton bereden gendarmerie. Dan volgt de muziek kapel van het le regiment gidsen. De mu ziek speelt echter niet; de trompetten zijn met zwart crêpe omwonden, de trommels met rouwfloers bedekt. Te paard vólgden de beide bevelvoerende generaals Tasnier en Vincotte, omgeven door de officieren van hun staf. Wij zien hier achter een detachement lanciers, en even flitst door onze herinne ring lioe wij deze troepen de laatste maal ter escorteering van Koningin Astrid heb ben gezien, in vroolijke galop en met wap perende vaantjes, toen de Belgische vorstin dit voorjaar, met Prinses Juliana en Ko ning Leopold het ruiterfeest in de Cinquan tenaire ging bijwonen. Thans gaan de paar den stapvoets en de vaantjes zijn met zwart crêpe aan de punten der lansen bijeenge bonden. Er volgt een afdeeling bereden artillerie, en dan, met omfloerste vaandels, vier deta chementen linietroepen en andere infante- rie-afdeelingen. Men hoort slechts het slaan der hoeven op het plaveisel, en de voetstap pen der infanterie-soldatcn in een merk waardig vertraagd, langzaam marschtempo. Een wederom niet spelende muziekkapel van een der linie-regimenten besluit dit ge deelte van het militaire escorte. Het wordt gevolgd door de vaandel-dele gaties van de verschillende oudstrijders- groepen, oorlogsverminkten en oorlogs-we- duwen, reserve-officieren en voormalige oorlogsverpleegsters. Steeds weer zijn de laag gedragen vlaggen met rouwfloers om hangen of bijeengebonden. En daarachter volgen weer in dichte massa nieuwe vaandels in rouw. Het zijn de vaandels van de verschillende regimen ten van het Belgische leger, die hier alle vertegenwoordigd zijn door een delegatie, den regiments-commandant, een officier, een onder-officier en twee soldaten van elk regiment, allen in groot tenue, met rouw band om den arm en rouwstrik op sabel en degen. Eenige historische vaandels, het vaandel van Tabora en het vaandel van 1830, besluiten deze vaandelgroep en worden omringd door een eerewacht. Op eenigen afstand, een lichte en kleu rige groep na het khaki der troepen, volgt cle geestelijkheid. Het kruis wordt gedragen door priesters in lichte gewaden, waaronder de veertien pastoors van dc Belgische hoofd star en do Deken van de St. Goedele, Mgr. Marinis. Dan volgt de Pauselijke Nuntius, Mgr. Micara, wiens zware mantel van paars fluweel wordt gedragen door twee koorknapen en tenslotte schrijdt in deri stoet de Kardinaal-Aartsbisschop Mgr. Van Roey, met den witten aartsbisschoppelijken mijter op het hoofd. Als de groep geestelijken nadert, wordt het zou mogelijk nog stiller langs den weg, r men weet, dat thans het oogenblik gekomen is, dat de rouwkoets zal volgen mei zijn teedere, levenlooze last. Men hoort slechts de korte in het Fransch en in het Vlaarusch gegeven bevelen der officieren, die het bevel voeren over de troepen, die voor de trottoirs het afzettingscordon vor men: „Geeft acht", even later gevolgd door het „Presentez amies!" De lijkkoets in den stoet Want thans nadert de lijkkoets, waarmee de laatste maal, in 1909, het stoffelijk overschot .van Koning De kist waarin vandaag het stoffelijk overschot van Koningin Astrid is bijgezet Leopold II naar Laken is gebracht .Toen een oude, grijze Koning, thans een jeugdige, bloeiende Koningin, Dc lijkkoets wordt getrokken door acht zwarte, met rouwkleeden bedekte paarden, die door in doffe livrei gekleecle palfreniers aan den teugel worden geleid. De koets zelf rust laag op vier er onder schuilgaande wielen. Midden op het plat form staat een met zwarte draperieen om hangen verhooging, waarop de kist met het stoffelijk overschot rust. Ter weerszij den van den wagen rijzen vier zwarte, slanke zuilen omhoog, waarop een breed baldakijn rust, dat omgeven is door een dof-gouden kroonrand. Midden op het bal dakijn prijkt eveneens een kroon, en langs de zuilen hangen zwarte, zilver-omzoomde draperieën, waar langsheen men de kist op de verhooging kan zien staan. De kist is bedekt met een zilver-omzoomd rouwkleed, met lange koorden met kwasten. Deze wor den vastgehouden door den voorzitter van de Kamer Poncelet en den voorzitter van den Senaat Lippens, door Minister-president Van Zeeland, den Minister van Justitie Soudan, den Minister van Binnenlanasclic Zaken De Bus de Warnaffe, den President van het Hof van Cassatie Goddyn en de twee oudste overlevende generaals met het Grootlint van de Leopoldsorde, Generaal Biebuyck en Generaal Ruquoy. Soldaten van het 9e linieregiment loopen ter weer zijdén van de rouwkoets. De nabestaanden Velen is het nu te machtig gewor den onder het talrijke publiek, dat tus- schen Paleis en Kerk staat opgesteld. Vrouwen zijn hun ontroering niet meer meester en mannen laten hun tranen den vrijen loop. Want wat op deze lijkkoets volgt is zoo onzegbaar treurig, dat de menigte niet anders weet te doen dan zwijgend, met groote ontzette oogen te kijken, naar den jongen Koning, die bleek en wanke lend, een gebroken man, de baar volgt van de vrouw, die niet alleen zijn Koningin, maar zijn echtgenoote, zijn geliefde, zijn kameraad is go- weest, g Het moet hem pijn doen, deze weg van nog geen kilometer te gaan, temidden van de menigte. Gister nog verluidde in hofkringen, dat de Koning den wensch te kennen had ge geven, alleen in een Tijtuig naar de St. Goe dele te rijden, maar het protocol eischt zijn aanwezigheid hier en nooit kan zooveel medegevoel en sympathie van een volk naar zijn Koning zijn uitgegaan, als op dit oogenblik. Sommigen buigen zwijgend, an deren heffen snikkend de hand op ten groet, als wilden zij die van hun Koning drukken. Deerniswekkend is ook de aanblik van Prins Karei van Zweden, de vader van wijlen Koningin Astrid. De in het zwart gekleede lange gestalte, die zoo merkwaar dig aan Koning Gustaaf van Zweden her innert, is gebogen door smart. De oude heer handhaaft zichtbaar slechts met uiter ste krachtsinspanning zijn zelfbeheersching. Diep onder den indruk is ook zijn zoon, de jeugdige Prins Karei, broer van de overledene. Dan volgen de zwagers van Koningin Astrid: Prins Karei van Vlaanderen, broer van Koning Leopold III, de Italiaansche Kroonprins Umberto, Prins van Piemont gemaal van Leopolds zuster Marie-José, en Prins Axel van Denemarken, gemaal van Astrids zuster Prinses Margaretha. Zij worden omgeven en gevolgd door de leden van het Militaire en Civiele Huis des Ivonings, van Koningin Elizabeth en van den Graaf van Vlaanderen, en door do ove rige vorstelijke bezoekex-s, Kroonprins Olaf van Noorwegen, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden en Prins Bertil van Zweden, den Hertog van York, tweeden zoon en ver- tegenwoordiger van Koning George van Engeland, Prins Cyriel van Bulgarije als vertegenwoordiger van Koning Boris en Prins Felix van Luxemburg, echtgenoot van Groothertogin Charlotte. Dan volgen de buitengewone missies, die de speciale opdracht hebben hun staats hoofd of hun regeering te vertegenwoordi gen. Onder hen bevinden zich de adjudan ten en leden van het gevolg der voor hen schrijdende vorstelijke personen. Men ziet velerlei schitterende en vreemdsoortige uni formen en schilderachtige kleedijen. De President der Fransche Republiek is irtegenwoordigd door den Minister van Staat Louis Marin, die o.a. vei'gezeld is van Léon Béi'ai'd, terwijl ministei'-president Laval, die op het laatste oogenblik verhin derd was, vertegenwoordigd is door den Franscheii ambassadeur te Brussel Lurochc, Duitschland is vertégènwoordigd door den ambasadeur Von Keiler, Polen door den oud-minister Rackiswickz, woiwodc van Krakau, liet Vaticaan door Mgx\ Micara, Luxemburg door den eersten minister Becli. Wij zien tevens de buitengewone vertegenwoordigers van H. M. Konin gin Willxelmina, haar opperhofmaar schalk jhr. v. Boreel van Óldenaller, en haar kamerheer 'jhr. mr. C. Dede!. Bij de leden van het diplomatieke corps zien wij ook den Nederlandschen gezant, jhr. mr A. W. L. Tjarda vaii-Star- kenborgli Stachouwer, die vergezel 1 woi'df door den gezantscliapsraad jhr. W. F. van Lennep en den lanclbouwcoiisulexit ir. L. Petera. Dan volgen de Belgische ministers,- bijna allen gekleed in uniform met steek en degen, evenals de meeste leden van Kamer en Senaat, die thans volgen. Een deel dezer afgevaai'digden, en wel grooten- deels de socialistische leden, zijn in don ker rouwcostuum gekleed. Ononderbroken volgen thans de groepen elkaar op: de leden van de buitenlandsche legaties te Brussel, de commisarissen-gene- ï-aal der buitenlandsche inzendingen op de wereldtentoonstelling, de leden van de rechterlijke macht in roode, zwarte of paar se toga, de hoogleearen der Universi teiten, de vertegenwoordigers der verschil leiide kerkelijke gemeenten, de hooge justi- tie-ambtenaren, de gouverneurs der pro vincies, de vertegenwoordigers der Bel gische gemeentebesturen en tal van andere delegaties van openbare lichamen en ten slotte van bijzondere oi'ganisaties, perso neel van de ministeries, vertegenwoordigers van scholen, enz. Dan nadert het einde van den stoet, met nog weer ontelbare rouw-omfloerste dels en tenslotte weer militairen, een deta chement gidsen, een detachement bereden artillerie en een peleton bereden gendar inerte, waarmee de stoet wordt gesloten. Bij het naderen van de St. Goedele trekt dat gedeelte van de stoet, dat voor de gees telijkheid loopt of rijdt, voorbij de Kathe draal om nabij de Rue Royale te wachten tot de kerkelijke plechtigheid is beëindigd. In de St. Goedele Reeds vóór negen uur hebben de autori teiten, die geen deel zouden uitmaken van den rouwstoet tusschen Paleis en Kathe draal, hun plaatsen ingenomen in de SL Goedele, en ook vele andere genoodigden vullen geleidelijk de ruimte. Het prachtige, Gothische bouwwerk is veranderd in een reusachtige rouwkapel" met zwarte piramides, geplooide -zwartt friesen met zilveren franje, een gx'ootc zwarte rouwkröon boven het koor, rhet de Belgische en Zweedsche kleuren. Aan den kant van het Evangelie staat de Koningstroon, aan d<m overkant de troon van den Kardinaal. Voor de troon van den Koning staan de stoelen voor de overige leden der Koninklijke familie, alle met rouwfloers bedekt Voor de troon van den Kardinaal staan dc stoelen voor de Bel gische bisschoppen en andere.heoge geeste lijken. Hoog in het midden van de kruisbeuk hangt wederom een zwarte rouwkroon. waarvan vier zwarte gordijnen gedrapeerd naar omlaag vallen en in de vier hoeken van de kruisbeuk worden opgehouden. Daaronder staat stil en hoog de katafalk, waarop aanstonds de kist zal worden ge plaatst. Erop is voorloopig een Belgische vlag en een Koningskroon gezet en dx*ie rijen kaarsen staan er omheen. Tegen tien uur hebben allen, die niet van het Paleis komen, hun plaatsen ingeno men. Er heerscht een stil, bijna onhoor baar gefluister: Men begint de vele kaar sen aan te steken. it is ruim half elf. De rouwstoet is reeds van het Paleis vertrokken en het schijnt, dat de Koningin-Weduwe Elizabeth met de Prinsessen reeds in de sacristie zijn aangekomen. Van buiten hoort men het ge- druisch der voorbijtrekkende troepen, en dan gaan plots de kerkdeuren open en verschijnen de geestelijken in de ingang waar zij zich opstellen om het stoffelijk overschot te ontvangen. Op het plein is het nu stil geworden. De lijkkoets nadeit de oprit terzijde van do kerk en rijdt tot voor de ingang. De troe pen buiten presenteeren het geweer, de eerewacht binnen van kadetten der taire school staat stram in de houding. De klokken beginnen te luiden. Als Koning Leopold de kerk binnen treedt, drukt Kardinaal Van Roey hem de hand.-De andere prinsen en buitengewone afgevaardigden treden eveneens binnen. Dan klinkt opnieuw, voor het eerst na het vertrek uit het Paleis, hoorngeschal. Acht onder-officieren hebben de kist van de wagen getild en dragen haar op de schouders naar binnen. Zoowel in de kerk als op het plein heerschfc doodsche stilte. Ook de Koningin- Weduwe had reeds haar plaats ingenomen, bijgestaan door Prinses Marie-José. Dicht bij haar zit Prinses Ingeborg, de moeder Koningin Astrid, diens zuster Prinses Mai'garetha, Prinses Ingrid, Kroonprinses Louise van Zweden, Kroonprinses Martha Noonvegen. de Hertogin de Vendöme, ;r van wijlen Koning Albert, Groother togin Charlotte van Luxemburg, en nog "•ele andere vorstelijke personen, die evi als de dames van haar gevolg in dichte rouwsluiers zijn gehuld. Thans verheffen zich allen van hun zetel. Het is een grootsch moment van diepe ont roering als hoog boven de hoofden de kist langzaam wordt binnengedragen, terwij! langzaam de zware tonen van het orgel aanzwellen. Velen bedwingen zich niet langer als dan plotseling van boven het koor hooge, fijne stemmen, van het be- •oemde St. Romboutskoor onder leiding van den kanunnik Van Nuffel, het „Sub Venite" „Treedt Binnen", inzetten. Inderdaad maakt ?oor velen do maat van ingehouden ontroering vol. Men staart naar de donkere kist op de zware katafalk, zacht beschenen door het licht der kaarsen, tei'wijl de kaar achter het altaar tegen den zwarten achtergrond een gouden gloed verspreiden. mis wordt opgedragen door kardinaal Roey, bijgestaan door de andere hooge geestelijken. Het St. Romboutskoor zingt af wisselend Gi-egoriaansclxe zang en zes stemmig a capclla, een Mis van den Brug- schen componist Ryelandt Na de consecratie daalt Kardinaal Van Roey, gevolgd door zijn helpers, af naar de katafalk orii bij de kist met hét stoffelijk ex-schot de laatste gebeden te lezen. Het koor zingt „Libera", en bijna jubelend klinken de hooge stemmen bij het „lm Paradisuin". De plechtigheid loopt ten einde. Het orgel zet Opnieuw in en vierstemmig zingt het koor „O Jésu Christe". Opnieuw klinkt bui ten hoorngeschal, wederom staan de kadet ten stram en dc acht onder-officieren na deren de katafalk, om de met zilver besla gen kist van zwart gepolijst accacia-hout, waarboven op een zilveren kruis is aange bracht, naar buiten te dragen. Op dat oogenblik zet de kapel van dc •enadiers zacht de „Brabangonne" in. Droef klinken de tonen van het in mineur ■»espeelde volkslied en opnieuw hoort men het onderdrukte snikken der velen, die ziclx plotseling weer realiseeren dat daar een van Jccn Ituvcïaav Voornaamste Nieuws. Oit nummer bestaat uit TWEE bladen 81». 1 De uitvaart van Koningin Astrid te Brus- Blz. 2 Eden en Laval hebben te Parijs besprekin gen gehouden vóór de voor het Italiaansch- Abessijnsch conflict beslissende zitting van den Volkenbondsraad. Engeland heeft er van afgezien den Negus te adviseeren de Rickett-concessie in te trek ken, omdat daar alleen Amerikaansch kapi taal achter zou zitten. Een van de voor de karteering van Nieuw Guinea bestemde vliegtuigen is op Schiphol beschadigd. Belangrijke cassave-vergiftiging in Indië. Blz. 3 Ds. Jac. Andree, Geref. predikant te Poor- tngaal is benoemd tot geestelijk verzorger van de Stichting Vogelenzang. Blz. 5 Minister van Lidt de Jeude heeft de com missie voor onderzoek naar de mogelijkheid van verhooging der veiligheid van het luchtverkeer geïnstalleerd. Tweede crediteurenvergadering van de bankiirma Katan te Vlaardingen. Accoord van 35 pet. aangeboden. Vernietigend oordeel van de National City Bank ot New York over de zilverpolitiek der V. S. De clearing met Duitschland en Italië. OCTROOIBUREAU BARTELS - Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle lan den. Beznidenhout 43, Éen Haag, 720011 Telefoon 720012. jonge, stralende, beminde vrouw wordt uit gedragen. Buiten staat de menigte nog onbewege lijk. Opnieuw trilt er ontroering over haar heen als de kist naar buiten wordt gedra gen en in de lijkkoets geplaatst. Dc Koning, do Px-insen, de Koningin en de Prinsessen, alsmede de leden der speciale missies, stappen in de langzaam voorrijdende auto's, die langs den Treurenberg, waar het mili taire escorte zich reeds weer in beweging heeft gesteld, de lijkkoets volgen naar de Rue Royale. De overige autoriteiten, gezan ten, magistraten enz., hebben zich naar do Leuvenschestraat begeven, waar hun auto's gereed staan, die zich weldra bij de ko- uinklijke stoet aansluiten. De tocht naar Laken En zoo is 'de droeve gang naar Laken begonnen. Het is als verleden jaar, bij de uitvaart van Koning Albert. In dichte ha gen staat de zwijgende menigte langs Sen dicht bezetten weg. Overal branden achter het rouwfloers de straatlantaarns langs de route. Een indruk wekkende menigte staat nabij 't Monument voor den Onbekenden Soldaat en ook bij de Schaarbeeksche Poort, waar de menschen dicht opeen staan gehoopt. Groot is telkens weer de ontroering als do lijkkoets nadert. De stilte wordt druk kend, de soldaten ter eene zijde van den weg presenteeren het geweer, de oud-strij ders aan den anderen kant laten de om floerste vaandels zakken en staan kaars recht, met ernstige gezichten, waarop mea hier en daar een traan ziet blinken. Vooral de schoolkinderen, die in afwach ting van den stoet nog wel eens onrustig worden en daarvoor zijn het kinderen het droeve doel van dit alles vergeten, wor den stil als de statiekoets nadert en kijken met gxoote verwonderde oogen naar de zwarte kist onder het hooge baldakijn. Op dat oogenblik is het, of velen zich pas rea liseeren, wat dit alles beteekent. Voldeed de gestorvene niet aan alle eigenschappen, die kindei-en bij een Koningin verwachten: jong, in ooi, vriendelijk? Waren velen hun ner niet in de laatste vier dagen met vader of moeder meegeweest onx na urenlang wachten in het Paleis te worden toegelaten, waar zij in de schemerachtige chapelle ar- dente de Koningin hadden zien liggen, in wile zijde tusschen kaarsen en bloemen, witter en mooier dan zij haar ooit gezien hadden, maar ook vreemder, als een sprooK- jeskoningin of een betooverrle orinses? Voort gaat het langs de Rue Rovale en men nadert de Rue des Palais. De klokken (Zie verder blz. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1