Uit de wereld van Licht en Radio ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Stille torens krijgen stemmen De nacht wordt dag 'nLichtbron van 100.000 kaarsen Philips' oproep, om met de nieuwste vin dingen van haar wereldomspannend bedrijf kennis te komen maken, is op don journa- listieken kalender een vast verschijnsel ge- En geen wonder. De tocht naar de stad, die haar karakter van dorpenagglomeratie nog steeds heeft behouden in weerwil van de vele en om vangrijke industrieën, die tot haar pheno menal en groei hebben medegewerkt, loont telkens weer de moeite. Niet zoo zeer om de tegenstelling, die telkens weer opvalt, dat ter plaatse, waar ten deele nog de gasgloeilicht,lantaarn als middel tot openbare verlichting dient, de mannen der wetenschap arbeiden, die voor uw oogen het kunstlicht doen schijnen, dat met zijn 100.000-kaarsen-sterkte het licht der zon (50.000 normaeal-kaarsen) overtreft maar vooral om andere redenen. Philips brengt de resultaten der exacte en technische wetenschap in velerlei vorm onder ieders bereik, maar gunt ook een blik in de geweldige laboratoria, waar een ■uitgebreide staf van wetenschappelijke man nen: professoren, doctoren, ingenieurs en technici dagelijks bezig is hun talent en genie te wijden aan baanbrekend en toege past wetenschappelijk onderzoek. Men ziet er dan de dingen worden en verklaren in hun ontwikkeling, waardoor ze zijn ge komen ter beschikking van en ten nutte van de mensohheid in bedrijf en gezin. Of wel komt de belangstellende bezoeker en beschouwer in kennis met velerlei, dat mis schien ten allen tijde voor laboratorium doeleinden blijft bestemd of nog niet vol doende „ausprobiert" is om gemeengoed te kunnen worden. Maar steeds is er iels van belang: het work staat nimmer stil, het wetenschappelijk zooken, speuren en expe- nimenteenen rust nimmer. Op het gebied van licht en lucht, van lamp en radio, is telken jare wat. nieuws te Weden en eer de Jaarbeurs haar poorten opent ontvangen technici, handel en pers een voorproefje. We hebben deze week een 'blik in de keuken mogen slaan, toen om in het beeld tc blijven het menu nagenoeg ge reed was om te worden opgediend. Licht en ludh-t vroegen beide de aandacht Om tc waken tegen oververzadiging van 't opnemingsvermogon wordt het bezoek over twee dagen verdeeld. 's Avonds komen de gasten aan en wor den door gastheeren allerhartelijkst ont vangen. Het is alsof de pereexcursie ook in hun bestaan een evenement is, dat gelegen heid biedt tot ongedwongen verkeer met de vertegenwoordigers van nieuws- en techni sche bladen, waarbij de gezelligheid over tijd en ruimte triumfeert. Toch wordt, de avond ook in anderen zin productief gemaakt. Ditmaal konden we •kennis maken met het klokkenspel van Philips en met de resultaten van een ver- liöhtingsproccdé, dat in de natriumlamp zijn toepassing heeft gevonden. Stille torens krijgen stemmen De omgeving beheerschendo lichttoren Van de Phi lipsf abrieiken heeft een carillon vericregen van wondere schoonheid. Don kere cn dartele tonen mengen zich dooreen cn spreiden zich in mystericuzen gangdcor liet luchtruim uit over de omgeving, terwijl door de vierkante vensters van den zwanen toren de felle gloed van lampen naar alle kanten in scherpe en massale stralenbun dels uitbreekt. We hebben het carillon mogen hooren en zijn in de gelegenheid gesteld daaromtrent liet naadje van de kous te vertellen. Hot Philips-carillon, zooals het op dezen toren voor Koninginnedag geïnstalleerd werd, bestaat uit tien krachtige luidspre kers, een Ücrachtversterker en een dubbele draaitafel met pick-up. De beiaardier is... de gramofoonplaat met opnamen van de mooiste klokkenspelen en de beste klokke nisten ter wereld. De bereikte natuurgetrouwheid is verras send en het is interessant om te zien. hoe de luidsprekers zoo gericht zijn, dat do hoofdpleinen en -straten in het geluidsveld liggen, zoodat geen geluid nutteloos op idaken-com/plexen verloren gaat. De wegenverlichting vroeg in de tweede plaats de aandacht. Op dit gebied komt er geleidelijk verbe tering. De gevaarlijkheid van onverlichte of slecht-vonlichte wegen bij het toenemend verkeer, stimuleert in de goede richting» En sedert Philips de kwaklamp met het blauw-groeiie en de natriumlamp met haar geel-roodc, oranje-aclitige licht aan de markt bracht, zijn de mogelijkheden voor een goede afdoende wegverlidhting zeer Verruimd. Er is vooruitgang. In de steden en daar buiten langs de wegen. Aan de lampen zelf zijn in den loop van het laatste jaar weinig of goen veranderin gen aangebracht. Dit beteekenit, dat op dit gebied het laboratoriumstadium definitief \ooifoij is en deze lampen ook in de prak tijk uitstekend blijken tc voldoen. We kennen die praktijk, zoowel van kwik als van natriumlampen. Een van de belangrijkste toepassingen er van is thans te vinden nabij Eindhoven zelf. Daar is in liet afgeloopen jaar de Boschdijk over een afstand van 4 K.M. met natriumlampen verlicht geworden. We za gen den weg onder de meest ongunstige omstandigheden. Eigenlijk precies zooals noodig was: donker, felle regen, zoodat het wegdek zwart en glad was. Op den ver lichten weg was het echter bijna als dc dag. Op verren afstand zag men de auto's, fietsers en voetgangers aankomen. Ze waren zonder uitzondering sclherp te onderschei den. Auto's, die hier bijna zonder licht zou den kunnen rijden, toonden alleen liun ge vaarlijkheid in gevallen, dat de bestuurders nalieten hun verblindende koplampen te „dimmen". Ook ter zijde van den weg straalden de lichtbundels nog zoo ver uit, dat allerlei reclame aan huizen en op erven duidelijk te lezen was. De lampen, 120 in getal, zijn op behoor lijke hoogte gemonteerd en staan op af standen van 30 a 35 meter van elkaar. De lichtrayons sluiten als het ware aan elkaar en er is goenerlei hinderlijk geschitter voor de oogen, maar op den weg valt een (helder rustig lioht, waarin alle voorwerpen zich schern afteekenen. De toekomst zal aan deze soort wegver- lichting zijn. Zij is trouwens reeds bezig zich geregeld uit te breiden. Behalve te Eindhoven kwamen verleden jaar natrium installaties tot stand te Arnhem, Haarlem, Heemstede en Amsterdam. Ir v. Dijk, de lichtexpert van Philips, voegde aan deze mededeelingen nog enkele andere bijzonderheden toe. Voor de straat verlichting neemt het verbruik van kwik- lampen toe. Ook op ander gebied vindt de natrium- en kwiklamp steeds meer toepassing. Men gaat ihaar gebruiken voor reclame verlichting. Het effect er van is buitenge- Het belangrijkste toepassingsgebied dezer lampen is en blijft ongetwijfeld dat der we genverlichting. Wij kunnen const ateeren. dat langzamerhand de overtuiging veld wint, dat in de naaste toekomst op de pri maire verkeerswegen een verlichting on misbaar zal blijken te zijn. •Voorts is gebleken, dat in steden waar por hoofd der bevolking het meest voor straatverlichting werd uitgegeven, bet aan tal nachtelijke ongelukken aanzienlijk min der is, dan in de steden, waar men voor de openbare verlichting weinig geld ter be schikking stelt Langzamerhand wordt men ook in over heidskringen meer en meer doordrongen van de noodzakelijkheid eener verlichting op primaire verkeerswegen. Naar alle waarschijnlijkheid zal binnen kort met de verlichting van den weg Am sterdamHaarlem een aanvang worden ge maakt en het is te hopen, dat eerlang de middelen zullen worden gevonden tot voort zetting der verlichting langs onze andere drukke verkeerswegen. Nu we toch over het licht, spreken, ma ken we meteen maai- melding van een demonstratie op den tweeden dag. Sinds de uitvinding van de superhooge- druk-kwiklamip in het Philips laboratorium heeft de ontwikkeling van deze nieuwe lamp niet stilgestaan en ihet bleek vooral mogelijk, m'et het met watergekoelde type tot nog toe ongekende lichtsterkten te be reiken. In het Philips laboratorium werd een lamp gedemonstreerd, met een vermogen van 20 kilowatt en een lichtsterkte van 100.000 kaars. Hoe groot deze lichtsterkte is, blijkt wel uit het feit, dat een willekeurig voorwerp, dat in het lioht van deze lamp gehouden wordt, zelf een verblindend licht terug kaatst; de verlichting op een dergelijk v< werp overtreft dan ook die welke men op een helderen zomerdag in door het felle zonlicht beschenen voorwerpen waarneemt. Vooral voor sterke zoeklichten, vliegveld schijnwerpers, vuurtorens c.d. zijn deze kwiklampen van veel beteekenis, maar ook voor andere-doeleinden, o.a. voor filmappa raten, is hiervoor een groote toekomst weg gelegd. Voor onze overige ervaringen op den tweeden dag vragen we in een volgend ar tikel de aandacht Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Doesburg. J. van Doorn te Ede. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bruinisse, J. van Noort te Noordwijkerhout. Te Zuidwolde (Dr.), A. A. van Wessem te Joure. Bedankt: Voor Zierikzee (toez.), J. L. de Wolf, voorz. Prot. Bond te Hilversum. De verongelukte trawler Een trawler uit Aber deen, die dezer dagen bij Billowncss op een rif liep cn kapseisde. HULPPREDIKERS De kerkeraad der Geref. kerk te Haaks- ergen heeft cand. E. Torenbeek te Zutphen benoemd tot hulpprediker. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Klun- e r t heeft besloten voor den tijd van een half jaar (van 1 Oclooer 193>—1 Aonl J9G6) als hulpprediker aan te stellen der. .heer A. Sybrandy, theol. conti le Leeuwarden. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De heer G. M e y n e n, theol. cand. te Baarn en beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Visvliet, is in de vergadering de Classis Kollum der Ger. Kerken, pe remptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. J. M i e d e m a, predikant der Geref. Kerk te Groningen, heeft Donderdag- ond afscheid genomen van zijn gemeente 28-jarigen diensttijd, met een predikatie er Hebr. 13 8. Hij werd toegesproken door Ds. J. Gispen en toegezongen werd hem Ps 1214. Ds. H. J. E. WESTERMAN HOLSTIJN Woensdag 4 Sept. a.s. herdenkt Ds. H. J. E. We3terman Holstijn, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Apeldoorn, den dag waarop hij. zich 25 jaar geleden aan deze gemeente verbond. De jubilaris studeerde aan de Leidsche Universiteit, waar vooral wijlen Prof. dr. J. H. Gunning, zijn geestelijke vader was. No eerst als hulpprediker te Antwerpen werk zaam te zijn geweest werd de jubilaris in 1899 candidaat in Zuid-Holland om 19 Nov. van dat jaar te Herwijnen in zijn eerste ge meente te worden bevestigd. In 19U3 vertrok Ds. Westerman naar Waardenburg, welke standplaats hij 4 Sept. 1910 met zijn tegen woordige verwisselde. Veelzijdige arbeid De jubilaris neemt in zijn woonplaats een vooraanstaande plaats in. Sinds 1916 is hij secr. van den Armenraad en sinds 1917 leeraar Hebreeuwsch aan het Stedelijk Gym nasium ter plaatse. Ook is hij voorzitter van de Ver. voor Inwendige Zending ter plaatse en voorzitter van de Chr. school te Wenum. Van den ring Apeldoorn is iiij sinds enkele jaren praetor. Door zijn medewerking verrezen te Apel doorn Zondagsscholen, de naaischool Bethel, Meisjes-, Knapen- en Jongel. Ver., benevens de Zangver. „Asaf". Verder is hij eerevoorzitter van de Zang- Ver. „Looft den Heer" en van de- Chr. Jon gemannen-Ver. „Daniël". Als voorzitter van de Apeld. Inwendige Zending richtte hij de gebouwen „Licht en Leven" en „Rehoboth" op. Hu is voorzitter van de Jeugdeommissie van den diaconessenarbeid van de Chr. School te Wenum en van het Bestuur der Wijkverpleging in wijk 2. Ds. Westerman Holstijn diende de afd. Apeldoorn van het Ned. Roode Kruis als voorzitter en eveneens de Openbare Lees zaal, die mede op zijn initiatief werd opge richt. De afd. Apeldoorn van den Wereld bond der Kerken riep hij mede in het leven en diende hij als secretaris. Tot de oprichting van de afd. Leiden van de Ned. Chr. Stu- dentenvereeniging gaf hij den eersten stoot. Aan de Apeldoornsche Volksuniversiteit gaf Ds. Westerman enkele cursussen. Bijdragen van zijn hand verschenen o.a. in de serie „Pro en Contra" en in „Levensvra gen". Voorts verschenen artikelen van zijn hand in diverse bladen. Morgenavond zal de jubilaris in de Groote kerk met een enkel woord zijn jubileum memoreeren en aan den avond van zijn ge denkdag zal hij in het gebouw „Irene" reci- pieeren. De viering van het jubileum zal een intiem en sober karakter dragen. In 1924 werd de jubilaris ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum door H.M. de Koningin benoemd tot ridder le klasse in Koningin Astrids dood Het stoffelijk overschot van Koningin Aslrid wordt in een auto geschoven om te wor den vervoerd. de huisorde van Oranje-Nassau. Het hoofd bestuur van het Roode Kruis begiftigde den jubilaris met het eerelcruis. EMERITAAT Ds. H. SMELT Ds. H. Smelt, predikant der Ned. Herv. Kerk teDruten, sedert 28 Sept. 1930 heeft zijn emeritaat aangevraagd. Hij is 64 jaar oud, werd candidaat in 1895 en diende do gemeenten van Haarlo, Wissekerke, Hazers- woude en Doetinchem. Dr. SNETHLAGE EN Ds. BOERS In een Ingez. suk in „De Gereformeerde Kerk" deelt Ds. Boers, een der twee door den Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk vermaan de communistische predikanten mede, dat hij twee dagen na het verschijnen voor de Synode een brief namens haar heeft ontvan gen, waarin de Synode verklaarde „te waar- deeren het blijkbaar echte enthousiasme, dat sprak uit de door hem gegeven antwoorden, daarop volgden zoodanige verwijten, dat hij ze met groote verontwaardiging moest terugwijzen." Aan het slot van den brief las hij: „De Synode kan niet dulden, dat met de tot nu toe gevolgde wijze van volks voorlichting wordt voortgegaan." Ds. Boers beklaagt zich erover, dat men dat ter Synode zweeg over de grieven, welke tegen hem had, doch ze hem per post nazond. Ds. K. H. WALLIEN Ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. predikant te e e s p, is' in zoovf r hersteld, dat hij na een verblijf van 8 maanden in het Luth. Diaco- nessenhuis te Amsterdam, thans weer in zijn woning is teruggekeerd om verder herstel te vinden. „Tot geen kerk behoorende" Naar de kerk gedreven Een merkwaardige beslissing is dezer dagen genomen door het Bondsgerechtshof te Weenen. Zij betreft de Godsdienstige op voeding van minderjarigen. Kunnen de vol wassenen in Oostenrijk zich onttrekken aan elk kerkelijk stempel door tc zijn „tot geera kerk behoorenden", voor de kinderen wordt deze vrijheid niet meer toegestaan. De beslissing gaat uit van de meening, dat iemand, die tot geen enkele kerk behoort, zonder religie is. De een of andere religi euze opvoeding echter moet de jonge staa'.sburger ontvangen. Kinderen van men schen, die tot geen kerk bchooren, zullen daarom van nu af aan, onafhankelijk van den wil der ouders, door die kerk worden verzorgd, waartoe de oudere vóór hun uittreding behoord hebben. Deze bepaling echter wordt verzacht door het feit dat in Oostenrijk de kinderen reeds op 14- jarigen leeftijd in Godsdienstige aangele genheden "mondig worden en op dien leef tijd zelf kunnen bepalen tot welk kerkge nootschap zij willen behooren. Deze ver zachting is o.i. echter van geringe invloed. Want de beteekenis der Godsdienstige vor ming vóór het 14e levensjaar is de R.K. Kerk heeft dat met de vervroeging van het communiejaar goed begrepen zeer groot. KERKDIENSTEN VOOR DOOF STOMMEN In Engeland is men in den laatsten tijd begonnen met voor doofstommen speciale kerkdiensten te houden. Onlangs werd i: de St. Paul's kathedraal een dienst ga- houden voor doofstommen van 1 4 verschillen de landen. Men tracht in alle gemeenten door onderlinge samenwerking te komen tot regelmatige bijeenkomsten. BEDEVAART PER VLIEGTUIG Voor hen die niet speciaal een gelofte hebben afgelegd hun tocht naar bedevaart plaatsen per te voet te doen, staan do mo dernste vervoermiddelen ten dienste. De Indische luchtvaartmaatschappij is van plan in het Himalaya-gebergte op een hoog te van 3300 meter een vliegveld aan te leggen. De haven zal worden aangedaan, speciaal door de vliegtuigen die in dienst gesteld zijn van de bedevaartgangers. In de toekomst zullen dus pelgrims die de be roemde bedevaartplaats der Hindoes, Badri- nath, bezoeken willen met het vliegtui; bijna in de onmiddellijke nabijheid yan de plaats kunnen uitstappen. Terwijl vroeger zoo 'n bedevaart Vele weken vereischte, zal men die met behulp van het vliegtuig in 12 uren (heen- en terugreis) kunnen volbrengen. GEREF. ZENDINGSBOND De Gereformeerde Zendingsbond In de Ned. Herv. kerk belegt op Woensdag 11 Sep tember op het landgoed Oud-Poelgeest te Oegstgeest een zendingsmiddag, bestemd voor de betreffende landstreek, sprekers: ds. J. C. van Apeldoorn, ds. L. Vroegindewey, ds. W. J. van Lokhorst, zendeling H. J. van Weerden, ds. J. Fokkema en ds. P. A. A. Klüsener. MEVROUW A. E. BARTH-VAN MARLE t Het Rusland-comité Jacht in 't Oosten" werd dezer zwaar getroffen door het over lijden van de trouwe secretaresse, mevrouw A. E. Barth-van Marle. Mevrouw Barth-van Marle begaf zich begin Juli naar Wernigerode voor het bijwo- van de „Glaubens-und Missionskome- doch werd, toen zij eenige dagen daar vertoefde, ernstig ziek. Na het ondergaan een zware operatie is zij Dinsdag j l. in het ziekenhuis te Wernigerode overleden. Het overlijden van mevrouw Barth-van Marle beteekent een groot verlies voor den Rusland-arbeid. Haar leven stond vooral de laatste jaren geheel in het teeken van dezen arbeid, aan welken zij zich met alle kracht ïergie gaf. Onze vervolgde guloofsgenoo- ten in Rusland verliezen in mevr. Barth dan ook een hunner meest bewogen helpsters. De begrafenis van mevr. Barth vond Vrijdag 30 dezer te Wernigerode pflaats. HET WERK VAN „EFFATHA" Uit het jaarverslag van de Commissie an toezicht op liet Lager Onderwijs tet Voorburg knippen we, zonder er verder iets aan toe te voegen, het volgende oordeel het werk van „Effatha", het Christe lijk Instituut voor doofstomme kinderen- .Tenslotte kan de Commissie niet nalaten haar bijzondere waardeering uit tc spreken voor het werk, dat door het onderwijzend personeel van de Effatha-school wordt ver- Do toewijding, waarmee hier gewerkt ordt om deze kinderen zoo op te voed?: dat ze zich later in de maatschappij kunnen handhaven, is bewonderenswaardig." Fa. B.v.d. BOSCH Avondmaalserviezen in zilver en tin. Vraagt prospectus ZENDING EN PHILANTHROPIE DE RIJNSCHE ZENDING In de bekende kwestie betreffende de voor schotten der Indische regeering aan de Rijn- sche zending schijnt de oplossing op komst. De Indische regeering zal n.l. een algemeenen maatregel van bestuur uitvaardigen, in wel ken de Rijnsche zending kwijtschelding van de terugbetaling der voorschot ten ontvangt, Lectoraat in de paedagogick Naar aanleiding van de begrooting voor 1936 werd uitvoerig besproken de vraag of het lectoraat in de paedagogiek gehandhaafd zal worden nu de gemeente Amsterdam haar subsidie heeft ingetrokken en dr. L. Alma als lector bedankt heeft. Tenslotte werd een motie aangenomen, beoogende, Dr. Alma te behouden en daartoe finantieele offers te brengen. ONDER WIJS BENOEMING EN Tot kweekeling met acte aan de Leidsche WRIJVING BIJ EEN BENOEMING Voor de benoeming tot leeraar in de Oude Talen aan het Gemeentelijk Lyceum te ti p e n heeft Drs. L. Rijnveld te Hilver- die als nr. 2 op de aanbeveling voor den Gemeenteraad voorkwam, bedankt. Als nr. 1 op de nieuwe aanbeveling voor den Raad komt nu voor de tweede maal voor Drs. J. H. Jonker le Zwolle, en als nr. 2 Drs. S. Blankert te Leiden. ACADEMIE LICHAM. OPVOEDING Opleiding Heilgymnastiek en Sport Het bestuur der Academie voor Lichame lijke Opvoeding heeft besloten, dat naast de opleiding voor het candidaats-examen het examen m.o. lichamelijke oefening opleiding aan de academie wordt ver bonden voor heilgymnastiek en massage. Bovendien organiseert het bestuur in over leg met de betrokken sportbonden oplei dingen voor sportleeraar in verschillend© takken van sport, zooals tennis, zwemmen schermen: tevens voor jeugdleiders, leiders gymnastiekvereenigingen en VOK rhythmische gymnastiek en dans. Schoolnieuws. THEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERK Tot de studie aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn zijn toege laten de heeren: J. Overduin te Dordrecht, D. Biesma tc Groningen, J. H. Velema te 's Gravenzande. De cursus vangt aan Woensdag 11 SepL met een rede van den aftredenden rector Prof. J. W. Geels. J. Th. B. SCHREUDER Wegens het bereiken van den pensi oengerechtigden leeftijd gaat de heer J. Th. B. Schreuder, hoofd van insti tuut Schreuder in de Jan van Luyken- straat te Amsterdam, het onderwijs dat hij meer dan 40 jaar gediend heeft, verlaten. Met hem treedt een man uit het onderwijzerscorps van groote ver diensten speciaal jegens het Mulo- onderwijs. De heer Schreuder werd in 1909 gekozeD tot voorzitter van de Ver. tot behartiging de belangen van Chr. Mulo en sindsdien heeft hij als zoodanig gefungeerd. Zijn be kwaamheden vonden ook bij de Ver. vooi Neutraal en bij die voor R.K. Mulo erken ning en de gezamenlijke Mulo-organisaties kozen hem dan ook tot voorzitter van Mulo-examen. Onder zijn leiding klom de organisatorische opzet van het Mulo-examen tot een ongekende hoogte. Bij de organisatie van het Mulo-Onderwijs en de positie die het kreeg in de wet '20 heeft de heer Schreuder een groote rol gespeeld en bij de salarisactie en de verschillende crisismaatregelen ten aanzien van het Mulo, heeft hij zijn groote invloed doen gelden. Tweemaal heeft de heer Schreuder de Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijze ressen in Nederland en de Overzeesche Ge westen als lid van het hoofdbestuur gediend. Van laatstgenoemde organisatie was hij ook voorzitter. Zijn redevoeringen op de jaarver gaderingen van deze vereeniging en op die voor Chr. Mulo waren steeds meesterstukken, oriënteerend op paedagogisch gebied en ge tuigend van groote kennis van de L.O. wet. Tal van bijdragen van de hand van dei heer Schreuder zijn verschenen in het Cor respondentieblad van de Ver. van Chr. On derwijzers en in het orgaan van de Ver. voo: Chr. Mulo. Zijn verdiensten vonden erken ning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Leeraren Gymnasia Meer lesuren en meer leerlingen In de jaarvergadering van het Gen. leeraren aan Ned. Gymnasia, heeft, na referaat van Prof. Dr. L. S. Ornstein over de cultureele beteekenis der natuurweten schap, Dr. van Andel als veregenwoordiger van den Minister van Onderwijs namens dien Minister een beroep gedaan op de leeraren om de regeering te steunen bij de verschil lende moeilijkheden welkerte wachten staan. Spreker wees er op, dat d^toestand het nood zakelijk maakt, om niet alleen het aantal les uren maar ook het aantal leerlingen per klas op te voeren. Toch hoopte hij, dat ondank al deze belemmeringen het onderwijs de voor Examens O. Den Haag-. Ges-1. voor e.kta G. Francois en H. Janssen, Am- o Tik Tjlan.g, Den Haag: C. H„ slaagden Schiedam; ruijn. Wor- i Driel, den C. H. Goldfarb. dei Ginneken: G. A. van den Heuvel. Hellouw: P., van den Heuvel. Haarlem: M. L. O. de Jager. Haarlem; J. M. Hoes. Haarlem: R. Lucas. Am sterdam: M. B. van der Linden, Schiedam: H. M Ollefers^ Schiedam; K Patijn, Schiedam: G» Kunst en Letteren. Henri Barbusse f Te Moskou is op 61-jarigen leeftijd over leden de Fransohe schrijver Henri Bar busse, wiens roman „Het Vuur", een der eerste oorlogsromans, terecht zeer veel op zien heeft gewekt door zijn verbijsterende beschrijvingen van dc mcnschen in den mo dernen oorlog. Een van zijn vroegere romans, „Dc Hel* heeft door zijn rauwe beschrijving van erotische misère zeer veel verontwaardiging gewekt. Men zal zich herinneren dat dit boek destijds in Nederland a's pornografie werd in beslag genomen. Wellicht minder algemeen bek'end is dat deze auteur ook een „Leven van Jezus" heeft gegeven waarin Hij als een vooorlooper van het communisme werd verheerlijkt. Barbusse die op lateren leeftijd overtuigd aanhanger der sovjet leer was en tevens ac tief propagandist voor den vrede, publiceerde verder o.a. enkele politieke werken, waar onder een bock over Rusland. VONDELS GELOOF Prof. Dr. Gerard Brom, die indertijd pro moveerde op een proefschrift Vondels Be keering, heeft deze studie thans geheel om gewerkt en aangevuld onder de titel Von dels Geloof het licht doen zien. DREYFUS' GEDENKSCHRIFTEN Kort geleden overleed de bekende kapitein Dreyfus, indertijd slachtoffer van 'n afschuwelijke rechterlijke dwaling. Diens zoon kondigt aan, dat hij het dagboek van zijn vader en andere documenten binnen kort zal publiceeren. LOPE DE VEGA 27 Augustus jl. was het 3 eeuwen geleden dat de grootste Spaansche toonoelschrijvec Félix Lope de Vega Carpio te Madrid over leed. De Vega heeft een fabelachtig getal werken op zijn naam staan, doch buiten zijn land overigens weinig invloed uitge oefend, STIJN STREUVELS heeft zich ingescheept voor een reis naar Egypte en Palestina. JACOB VAN ARTEVELDE Na Cyriel Verschoeve 'heeft thans Paul Humfei't dezen Vlaamschen strijder tot held van een drama gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5