Somber défilé te Brussel De doode Koningin op haar praalbed Italië's plannen gekruist Door een Engelsch-Amerikaansch millioenenplan ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Haar laatste oogenblikken bij Küsznacht In het Paleis te Brussel is gisternamid- <Iag de officieele overlüdensacte van Ko ningin Astrid opgemaakt. Deze plechtige formaliteit werd verricht door den Minister van Justitie, in tegen woordigheid van de andere leden der regee ring, den procureur-generaal, de staatsmi nisters, hoogwaardigheidsbeltleeders van het hof, den gouverneur van Brabant en den burgemeester van Brussel. De acte bevat de mededeeling, dat de be doelde personen zich naar de eerste verdie ping van het paleis hebben begeven en daar het op het bed uitgestrekte lichaam van H. M. de Koningin Astrid hebben go- zien en dat de grootmaarschalk van liet hof hun heeft medegedeeld, dat zij overleden is te Küsznacht, Zwitserland, den 29stenAug. te 9.15 uur v.m. tengevolge van een auto ongeval. Het document werd in twee oorspronkelij ke teksten geredigeerd, één voor de archie ven van de koninklijke familie en één voor de archieven van het ministerie van Justitie De personen, die het opmaken van de overlijdensacte bijwoonden waren zeer on der den indruk van deze plechtigheid Nadat zij vertrokken waren, werden de persvertegenwoordigers met bijzondere toe stemming van den Koning in de rcuwka- mer toegelaten. Zware zwarte kleeden hangen daar aan de wanden, witte bloemen lagen op den grond en hooge groene planten waren daar tusschen geplaatst. Rustig licht van electri- sche lampen in den vorm van kaarsen be scheen de ruimte in het midden waarvan het doode lichaam der Koningin lag opge baard. Het was met witte zijde bekleed en over zijn geheele oppervlakte als bezaaid met paarse viooltjes. Het wasbleeke, fijn besneden gelaat der ïn het midden barer jaren weggerukte Ko ningin was aan de rechterzijde en een ge deelte van het voorhoofd met een zwachtel bedekt. Het zwarte haar stak scherp af bij het witte laken waarop het hoofd rustte. De fijne handen lagen vooruitgestrekt op het lichaam en rustten, een rozenkrans hou dend, op een krans van paarse viooltjes. Aan den voet van het praalbed zat bjj een rechtopstaand kruis de oud-hofaalmoe- zenier te bidden. De Koning zelf is in den loop van den namiddag herhaaldelijk bij zijn overleden gemalin wezen bidden. Het publiek werd toegelaten Tegen Vijf uur werd het publiek tot het paleis toegelaten en begon het défilé langs het lichaam van de doode Koningin. Reeds uren had een lange en steeds aan groeiende file van menschen, acht tien personen breed en weldra een kilometer lang op het Paleizenplein staan wachten. Het défilé duurde den geheelen avond door, tot 10 uur toe. Terwijl de mannen in de meerderheid wa ren bij het défilé langs Koning Alberts baar, waren het thans vooral de vrouwen, vele met haar kinderen aan de hand, die van haar deelneming deden bljjken. In overwel digend aantal waren de menschen naar het paleis gekomen. Als zij het verlieten ween den vele vrouwen, terwijl ook menig man zijn tranen niet kon bedwingen. Hedenmorgen 9 uur werd het défilé her- Vat Om 10 uur kwamen de leden van Kamer en Senaat, de rectoren en professoren der vier universiteiten, de leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten van Brabant en de burgemeester en gemeenteraadsleden van Brussel en de voorsteden het stoffelijk hulsel der Koningin groeten. Prins Axel van Denemarken is gisteren hog uit Kopenhagen te Brussel aangekomen. Dinsdag de begrafenis Het Is tlïans vastgesteld, dat de begrafe nis op Dinsdag zal plaats hebben. Om kwart over 10 zal de lijkstoet het paleis verlaten. De plechtigheden en de route zullen de zelfde zijn als bjj de begrafenis van Koning Albert, echter zonder défilé van de troepen en zonder dat de oud-strijders meetrekken. Deze zullen slechts een haag vormen in de straten waardoor de stoet zal trekken. De Koning en de koninklijke familie zul len zich na afloop van de plechtigheid naar Laeken begeven. Zoowel voor de Fransche als de Vlaam- sche radio heeft Minister-president Van Zee land gisteravond het onverwacht verschei den van Koningin Astrid in bewogen woor den herdacht. Hij wees op de onvergankelijke, door haar zuivere karaktertrekken verworven popu lariteit, die de overleden Koningin genoot. Zachtheid, teederheid en rechtschapenheid waren haar eigenschappen. Zij was een schoone moeder van drie schoone kinderen. Zjj laat een groote ledige plaats na bij den Koning, bij haar kinderen en bij geheel België. Ook het Zweedsche koninklijk huis en het Zweedsche volk betrok de spreker in zijn deelneming en de minister spoorde de Belgen aan zich rond den troon te scharen, met de woorden: „De Koningin had zien met den Koning geheel gegeven aan haar tweede vaderland. De mooiste hulde, welke wij' aan haar nagedachtenis kunnen bren gen, is haar voorbeeld te volgen en evenals zij dit land te dienen, het land, dat zy lief had, dat zij eer aandeed en dat aan haar een stralende en onuitwischbare herinne ring bewaart". Als een der eerste familieleden van de .Verongelukte Koningin arriveerde te Brus sel haar vader, prins Karei van Zweden, diep onder den indruk van het ontzettend gebeuren. De prins begaf zich dadelijk naar het koninklijk paleis, waar hij bij het stoffelijk overschot van zijn dochter toegelaten werd. Naar eerst thans vernomen wordt, riep de prins, toen hem het droeve nieuws werd medegedeeld, uit: „Mijn leven is zoo geluk kig en zonder persoonlijke tragedie geweest, dat het ongeluk thans moest komen". Heden werden te Brussel verwacht: Kroonprins Olaf van Noorwegen en zijn ge malin, prinses Martha, één der beide zus ters van Koningin Astrid, Koningin-moeder Elisabeth met haar dochter, prinses Marie José (de kroonprinses van Italië) en kroon prins Umberto van Italië, die te Bolzano was in verband met de daar gehouden manoeuvres. H. M. Koningin Wilhelmina heeft ter stond na het vernemen van de ramp welke het Belgische Koningshuis heeft getroffen persoonlijk telegrafisch Haar deelneming aan Koning Leopold betuigd. De opperkamerheer van H. M., Mr. W. J baron van Lynden, heeft gistermiddag ook een bezoek van rouwbeklag afgelegd aan de Zweedsche legatie om de deelneming van de Koningin te betuigen met 't overlijden van Koningin Astrid. Door het Ned. Roode Kruis werd een telegram van rouwbeklag gericht aan den vader der vorstin, prins Karei van Zweden, voorzitter van het Zweedsche Roode Kruis. De Senaat der universiteit van Amster dam heeft door 't zenden van een telegram aan den Koning van België zijn deelneming betuigd. De Koning van Engeland heeft twee we ken hofrouw verordend. Eenzelfde besluit is door den Mikado van Japan genomen. De Belgische bladen publicereen uiter aard nog bijzonderheden uit het leven der jong gestorven Koningin. De socialistische burgemeester van Antwerpen, Huysmans heeft eens, toen de Koningin vriendelijk geglimlacht had bij een onlangs door hem gehouden Nederlandscjie rede, op een vraag van een journalist geantwoord, dat Ko ningin Astrid de Nederlandsche taal goed verstond. Reeds bij de blijde intrede van het jonge Koninklijke echtpaar had de bur gemeester zeer langen tijd op de boot met haar in het Vlaamsch gesproken, al kwam er af en toe wel een Zweedsch woord tus schen. „Laatste Nieuws" vertelt ook. dat Koningin Astrid het Nederlandsch goed had geleerd en dat men zich daarvan het beste kon vergewissen door met haar in onze taal te spreken. De Koningin had ook een bijzondere ge negenheid voor de zeer dicht by de Neder landsche grens liggende Vlaamsche bad plaats Zoute-Knocke, waar zij met Koning Leopold een koninklijke villa had, die ter herinnering aan de Indische reizen van het koninklijk echtpaar der\ Maleisshen naam „Roemah Laoet" (Het huis aan de zee) draagt. Het Koninklijk gezin werd daar ook nog in de maand September verwacht. Burgemeester en Wethouders van Knocko hebben als laatste hulde aan Koningin Astrid een grooten krans van duindistel en z.g. Zwinbloemen, die dicht bij de ko ninklijke villa groeiden, naar het paleis to Brussel gezonden. Een bijzonder medewerker van „Laatsto Nieuws" is Donderdag per driemotorigen Fokker naar Zürich en vandaar per auto naar Küsznacht gegaan en heeft daar nog bijzonderheden omtrent het tragische on geval vernomen. De plaats waar het ongeluk gebeurde ligt enkele honderden meters buiten het dorD en heet Sunph. De weg is er vrij breed en geasfalteerd. Aan de zijde van het meer staat een 'steenen muurtje van ongeveer 75 c.M. hoogte. Tusschen het water en den weg staan booinen. Er is geen bocht. De redacteur, die in de avondschemering aankwam, zag vlak bij het meer bloemen, daar neergelegd door Belgische en Fransche toeristen cn door bewoners van Küsznacht. Op deze plaats, tegen een boom, is de Ko ningin gestorven volgens de verklaring van een getuige, zekere Hcinrich Saredi, om streeks 10 uur 30. De Koning reed in een cabriolet „Pac kard 18 P.K.". In den „Speeder' zat de auto bestuurder en^ de Koningin zat naast den vorst Beide vorsten waren gekleed in 'n sport- costuum. De Koning droeg een pofbroek, witte kousen en een lichtgrijze das. De Ko ningin droeg een grijs costuum Op ongeveer een honderdtal meters af stand volgde een andere Belgische auto, waarin kennissen van de vorstelijke perso nen zaten, zekere heer en mevr. Lebrun Naar men ons zeide, waren de Koning en de Koningin van plan den Righi te bestij gen. In den wagen lagen dan ook een rug zak en bergstokken. Verder volgde nog een auto met Zwitser- sche toeristen, n.l. den heer en mevr. Zeier uit Olten. Zij zagen het ongeluk gebeuren. Op een gegeven moment is de auto van den Koning, die, zooals bekend, zelf stuur de den weg afgereden, de helling af, die slechts een tiental meters breed is, naar het toe. De wagen had op het oogenblik een snelle vaart. Hij kwam tegen een boom terecht, daarna tegen een tweeden boom en is dan in het water gevallen en in het slijk blijven steken. Een deur van de auto was afgerukt en hot voorste gedeelte ingedrukt Ook het achterste gedeelte, waar de chauffeur zat, was ingedrukt. Het hoofd van den Koning was gehee' met bloed besmeurd. Hij is evenwel onmid dellijk uit den wagen gesprongen en opzijn echtgenoot e toegesneld. De ongelukkige vorstin leefde nog vijf minuten en overleed dan zacht in de armen van haar gemaal. Zij had een dubbele sche delbreuk opgeloopen. Een kwartier later kwam de politie van Küsznacht ter plaatse, samen, met de dok ters Jucker en Steinegger en kapelaan Se- erin Pfister. Deze kapelaan heeft het „heilig oliesel" in extremis aan de Koningin toegediend. Niemand vermoedde toen nog, zeide de kapelaan, dat de Belgische vorsten de slachtoffers waren van het vreeselyk on geluk. De kapelaan had gevraagd of do dame r- katholiek was. De Koning, die zijn gemalin in de armen had, antwoordde bevestigend. Toen heeft hy 't „heilig oliesel" toegediend. „Ik heb aldus de kapelaan eerst alle omstanders verzocht weg te gaan en heb door de politie, op verzoek van den Koning, doen verbieden, dat het lichaam gefotogra feerd werd. Ik vroeg toen de Koning naar de indentiteit van het slachtoffer. Hij ant woordde mij in het Duitsch: „Wij zijn hoo ge personen en reizen incognito". Hjj was vreeselijk ontdaan en zag doodsbleek. Als dan vroeg ik naar de papieren. Zoo zijn im mers de voorschriften, verontschuldigde de kapelaan zich. De Koning antwoordde, dat zij in de auto lagen. Ik heb toen de politie gewaarschuwd en deze vond een paspoort van de Belgische Alpenclub in de auto. Het stond op naam van graaf en gravin de Rethy. Toen ging mij een licht op. De Belgische vorsten zijn in Zwitserland buitengewoon populair en hun schuilnaam was er im mers bekend. Ik betuigde mijn diepe deelneming aan den Belgischen vorst, maar ik heb hem toch nog eens uitdrukkelijk gevraagd of hij de Belgische korting was. Hij antwoordde niet bevestigend, maar drong er op aan, het ongeluk nog geheim te houden. We begre pen dit gevoelen en hebben het geëerbie digd. Maar eén half uur later wist geheel Lü- zem wat er op den weg naar Küsznacht was gebeurd. De Koning is toen vertrokken met de auto van Dr. Steinegger, in wiens kabinet hij werd verzorgd. Uit Küsznacht werd getelefoneerd naar Lüzern om een lijkkist te sturen. Hierin is het zwaar gewonde lichaam van de onge lukkige Koningin gelegd en aldus is hel naar Lüzern overgebracht, naar ville „Has- lihorn", die de vorsten er bewoonden. Een tiental minuten later verscheen de Koning opnieuw ter plaatse en keerde ver volgens met de auto van Dr. Steinegger naar Lüzern terug, ook naar villa „Hasli- Kapelaan Pfister bevestigde ons, dat hij nooit een zwaarder beproefd man had ge zien dan Koning Leopold" Nog enkele losse berichten. Naar wij vernemen is aan den kapitein van den Marnix van St. Aldegonde van de Stoomvaart-Mij Nederland, dat op 5 Sept. te Batavia zal arriveeren, aan boord, waarvan Kroonprinses Astrid zooveel aangename uren heeft doorgebracht, opdracht gegevei: om op den dag van dc begrafenis van Ko ningin Astrid de vlag halfstok tc voeren en eventueele feestelijkheden af te lasten, om de overleden vorstin op deze wijze de laat ste eer te bewijzen. De Vereeniging voor Vreemdelingen Ver keer te Noord wijk zal namens de burgerij een krans zonden naar 't Koninklijk Palais te Brussel. In verband met het overlijden van Ko ningin Astrid van België is de conferentie van de Kleine Entente, naar uit Bied ge meldt wordt, verdaagd. De Beurs van Brussel was ook gisteren gesloten. In de hal van de Belgische ambassade te Parijs is een groot met rouwfloers behangen portret opgehangen van Koningin Astrid. Onophoudelijk gaan personen af en aan. die getuigejiis afleggen van den rouw, waar in zij deelen. Maarschalk Pétain heeft aan Koning Leo pold een telegram gezonden, dat aldus luidt: De wreede beproeving, welke wederom de Belgische Koninklijke Familie en het Belgi sche volk treft, vindt een diepen weerklank in het hart van de Fransche oud-strijders. Koning Leopold beeft gisternamiddag zelf zijn kinderen medegedeeld, dat zij hun moe der hebben verloren. Contract tot exoloitatie van Abessynië's bodemrijkdommen Heden een officiëele verklaring verwacht Uit Londen: De correspondent van de „Daily Telegraph" in Abessynië seintr dat gister een buitengewoon belang rijke commercieele overeenkomst is onderteekend tusschen de Abessijnsche regeering aan den eenen en Engelsche en Amerikaansche belangen aan den anderen kant. Ter uitvoering van dit contract zou een bedrag benoodigd zijn van om streeks tien millioen pond, dat hoofd zakelijk te New-York zou worden bij een gebracht. Het contract verleent aan F. W. Ricket van de corporatie tot exploitatie van de ontwikkeling van Afrika, de uitsluitende rechten op het ontginnen van olie, mineralen en andere bodem- rijkdommen in de helft van .het Abessy- nisclie rijlk voor den tijd van 75 jaar. Het contract maakt een intensieve ontwikkeling mogelijk met behulp van Engelsch en Amerikaansch kapitaal, waardoor Abessynië geheel zal kunnen worden gemoderniseerd. De correspondent van genoemd blad seint verder, dat het ontginningswerk vrijwel onmiddellijk ter hand zal worden genomen. Geologen, hoorders en ander ontginnings- personeel zullen binnenkort voor het onder zoek in het land arriveeren. De correspondent van de Daily Telegraph verneemt voorts nog dat nog andere onderhandelingen gaan de zijn en reeds vorderingen hebben gemaakt, die nog grootere belangen voor Engeland zullen blijken te zijn en die betrekking hebben op de wateren van het Tanameer, de bronnen van den Blauwen Nijl, welke door een syndicaat zouden worden geëxploiteerd. Dit syndicaat zou een combinatie zijn, gevormd uit Abes- svnische, Soedaneesche en Egyptische be langen met een kapitaal van omstreeks 10 millioen pond, dat gezamenlijk zou worden opgebracht. Men zou n.l., nog steeds volgens dezen correspondent, voorstellen, een dam te bou wen aan het einde van het meer, met pompstations, zoodat men regelmatige wa tervoorziening van den Blauwen Nijl en daarmee voor Soedan en Egypte zou kun nen tot stand brengen en ook duizenden acres thans braak liggend land tot ontgin ning zou kunnen brengen. De Abessynisohe regeering zou van mee ning zijn, dat de gedane voorstellen een zeer bevredigende oplossing vormen van het probleem van liet Tanameer. Uit Londen: De bijzondere correspondent van de News Chronicle te Addis Abeba meldt, dat te Addis Abeba voorloopig een strenge geheimhouding in acht wordt geno men met betrekking tot de door de regee ring van Abessynië aan een Britsche cn Amerikaansche belangen-gemeenschap ver leende consessies voor de exploitatie van de minerale- en pctroleumbronnen in Abes synië, doch dat men verwacht, dat Zater dag een officieele verklaring zal worden gepubliceerd. Volgens het blad gaat het bij deze con- assies om een bedrag van 4 millioen pond sterling. De leider van het concern, F. W. Ricket uit Londen, heeft ongeveer acht dagen te Addis Abeba vertoefd en in deze tijd zou den de onderhandelingen dag en nacht in een van de regeeringsgebouwen zijn ge- Riek et is in den nacht op Vrijdag door een ambtenaar gewekt en per extra auto naar het paleis gereden, waar na een slot bespreking met den Keizer, de handt eeke- ningen bij het aanbreken van den dag zijn geplaatst. Ricket is vervolgens direct via Dzjiboeti naar Londen gereisd. - WEDEROM SCHERPE WOORDEN VAN DE „GIORNALE" TEGEN DE „TIMES' De „Giomale d' Italia" bevat wederom een scherpe polemiek tegen de „Times", die dezer dagen beweerd had, dat Mussolini den oorlog wil. Het Italiaan.sche blad ant woordt hierop, dat Mussolini sleohts de veiligheid wensaht, die hem tot nog toe 'goen enkele formule heeft geboden en die |na de langdurige cn bloedige ervaring van Italië fihans definitief cn duurzaam moet zijn. Naar aanleiding van dc opmerking van het Engelsche blad, dat Mussolini wei nig vertrouwen in de kracht van zijn moti veering schijnt te hebben, schrijft het „Gi- ornale d' Italia", dat de Duce gedwongen is, weinig vertrouwen te hebben in eenige- rechters, die de kracht van zijn motivee ringen willen aantasten. Het blad vraagt zich ironisch af, waarom de „diepe gerech tigheid en vredeszin", waarvan de Engel sche pers spreekt, in Engeland zóó sterk wordt gevoeld, dat het zich in ingrijpende sancties wil storten, wanneer het de kolo niale aangelegenheden van Italië betreft, terwijl dat. nooit is geschied bij veel on dubbelzinniger en ingrijpender Pact-sclicn- dingen. Ook de „Tribuna" gaat op het artikel van de „Times" in en merkt op, dat het Ita- liaansche volk tegenover de vijandige hou ding van de Engelsche pers zijn kalmte be waart. ITet wordt tijd, dat ook de „Times" inziet dat de Abessynisohe onderneming niet alleen populair is in Italië, maar zelfs uiterst, populair, omdat het Italiaansclie volk daarin een levensrecht voor zich zelf en een universeel belang ziet WASHINGTON 31 Aug. Ervaren interna tionale waarnemers vreezen de mogelijk heid van diplomatieke verwikkelingen naar aanleiding van de door Abessynië verleende consessies. Men is evenwel van meendng, dat de Ver. Staten hierdoor niet in de tegenwoordige crisis zullen worden betrokken, want de belangen, die de Amerikaansche petroleum maatschappijen reeds in Abessynië hebben, vormden geen beletsel voor de aanneming van de wet inzake de neutraliteit, alhoewel desze wet voorziet in een gebeurlijkheid als de onderhavige. Het heeft veel commentaar uitgelokt, dat Roosevelt zoo lang heeft gewacht, met de onderteekening van het wetsontwerp, doch in wei-ingelichte kringen kan men hiervoor geen verklaring geven. Het departement van buitenlandsche zaken weigert beslist eenig commentaar te geven op de beweerde consessies, voordat bevestiging uit Addis Abeba is ontvangen. Borah veririaarde, dat de aankoop van een concessie door onderdanen van de Ver. Staten geen wijziging zou brengen in de neutraliteitspolitiek van Amerika. De verloving van den Hertog van Gloucester Lady Alice Scott Lady Alice Christ abel Montague-Douglas- Scott, de verloofde van den hertog, is de derde dochter van den Hertog en Hertogin van Buccleuoh and Queensbérry, die op 25 Dec. 1901 geboren is en dus thans 34 jaar Lady Alice is de tweede Schotsche bruid i de Koninklijke familie, want, zooals men eet, i»i de Hertog van York in 1923 gehuwd met een dochter van den graaf van Strath- more, Lady Elizabeth Bowes-Lyon. Lady Alice vertoeft thans met haar familie op Drumlanrig Castle in Dumfriesshire, een van de Schotsche bezittingen van haar vader, waar zij Donderdagavond werd opgebeld door den hertog van Gloucester, die van Bal- moral-Castle, waar hij zijn vader. Koning George, toestemming voor het huwelijk had gevraagd, de mededeeling deed, dat dc Ko ninklijke familie haar gaarne als schoon dochter zou accepteeren. Waarschijnlijk zal Lady Alice het week end doorbrengen bij de Koninklijke familie op Balmoral-Castle. Lady Alice is zeer sportief cn schildert uitstekend. In 1933 en dit jaar waren werken vai haar te Londen tentoongesteld. Zij ontdekt haar schildertalent toen zij bij haar oom ii Kenya, waar zij in dc laatste paar jaren nogal geruimen tijd logeerde, vertoefde. Verschei dene harer schilderijen zijn ontleend aan jachtpartijen en onderzoekingstochten, wel ke zij mot haar oom maakte. Lady Alice Scott was een van de twaalf bruidsmeisjes bij gelegenheid van het huwe lijk van Lady May Cambridge, die in 1931 mot majoor Abel Smith is getrouwd, waarbij zij in da plaats kwam ren P rinse Juliana, die toen verhinderd was. Lady Alice is pas sedert kort weer in En geland terug van haai- tweede bezoek aan Kenya. De juweelen van de hertogin worden be schouwd als de mooiste welke in het ge- heelc land zijn, met uitzondering dan van die van Koningin Mary. Te Hloupotin bij Praag is een groote hooi mijt afgebrand. Bij het doorzoeken van heit verbrande hooi vond men menschenbeen.de- ren, zoodat men aanneemt, dat eenige men schen bij den brand zijn omgekomen. Er be staan aanwijzingen, dat vijf of meer per sonen zijn verbrand. Gewoonlijk sliepen 20 40 Slowaaksche sohovenbinders in de hooi mijt. Het is reeds vaker voorgekomen, dat bij dergelijke branden menschen om het le ven zijn gekomen, doch aangezien het bijna altijd zwervers zonder vaste woonplaats zijn, is hun aantal moeilijk vast te stellen. BENZINE OM BRAND TE BLUSSCHEN Uit Miami: Een 11-jarig meisje is gister levend verbrand, terwijl haar zustere zoo zware brandwonden opliepen, dat een harer in levensgevaar verkeert, tijdens een brand, die in haar slaapkamer was ontstaan. De vadler van de meisjes beging nl. bij zijn po gingen om de vlammen te dooven de tragi sche vergissing een hoeveelheid benzine in het vuur uit te gieten, dat daardoor zoo fel aangewakkerd werd, dat bovenstaande nood lottige gevolgen niet meer verhinderd kon den worden. HERFSTMANOEUVRES OP DE LUNEBURGER HEIDE Uit Munster: Als een keerpunt in de ge schiedenis van het Duitsche leger kondigt de Duitsche pers dc groote herfstmanoeuvres aan, die van 2 tot 7 September het zesde le gercorps, de troepen uit Hannover en Olden burg, in de Luneburger Heide zullen hou den. De eerste twee dagen zullen de oefenin gen worden gehouden ten Noorden van Cel le tusschen Hermannsburg en Munster. Daar na volgt een rustdag en vervolgens zullen de deelnemende diivisies vooral nachtelijke aanvallen krijgen tc ondernemen Aam het slot zal een groote parade van het geheele zesde legercorps worden gehouden. De zen der van Keulen zal het publiek tijdens de manoeuvres op verschillende tijdstippen van den stand der oefeningen op de hoogte houden. Gemengd Nieuws* De moord te Wildervank De verdachten leggen een bekentenis af Naar wij vernemen is door beide verdachten B. en S., in de moordzaak Ivroesete Wildervank een volledige bekentenis afgelegd. Op Woensdag 12 Juni j.l. is, zooals men weet op den ouden lieer Ivroese een roofoverval gepleegd. B. werd ervan verdacht den heer K. geworgd te heb ben en het lijk daarna in een sloot bij diens woning te hebben verborgen. Tewaterlating „Prinsendam" en „Vliegende Hollander" Gisteravond om acht uur had een heel heel bijzondere tewaterlating plaats, waarbij die van de Bloemfontein nog kinderepel "vasf j Immers: op Nova Zembla werd 't sein gegeven, waardooor te Rotterdam twee schepen van geheel verschillend type hun element zouden bereiken n.l. de nieuwe „Prinsendam" van de HollandAmerika- lijn en de „Vliegende Hollander", ook wel genoemd het Spookschip, dat uit de ver getelheid is teruggekomen. Het is echter volstrekt niet noodig een rerwintering met alle gevaren van beren scheurbuik te doorstaan, om bij de plech tigheid tegenwoordig te zijn, want om het de Rotterdammers gemakkelijk te maken, heeft men Nova Zembla tijdelijk naar het plein voor het oude museum Boymans ver plaatst en van hier is het maar kort naar de beide schepen, die immers aan beide zijden van de Scliiedamsche Dijk zijn ge posteerd. Men moet dit alles zien, om het te kun nen gelooven. Maar de V.V.V-week biedt vele mogclijk- De harmonie van .Aurore" zorgde oor de vroolijke stemming bij de stapel loop. Wegens de verwachte drukte op Nova Zembla is een regeling gemaakt, waardoor ieder slechts aan de zijde van de Pauwen- steeg binnen kan komen. Weerbericht Hoogste stand te Weenen 768.3. Laagste stand te Aberdeen 751.3. Stand vanmorgen half-twaalf: 758.3. WEERVERWACHTING Verwachting: Aanvankelijk nog krachtige, later matige Z.W. tot W. wind, zwaar be wolkt, later opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie bleef sta tionair over de Britsche eilanden en omge ving. Een secundaire passeerde met zwaren neerslag en toenemen van den wind heden nacht ons land. Over Duitschland, Oostenrijk en Polen steeg de luchtdruk, zoodat het hooge drukgebied in het Z.O. aan beteekenis won. De hooge druk in het N. nam een weinig af. Krachtige winden waaien over het Kanaal, het Z.-gedeelte van de Noordzee en langs de Zuidkust van Noorwegen. Behalve in het hooge drukgebied in het Z.O. waar het heet is is overal elders het weer slecht. Op tal van plaatsen valt nog regen, terwijl de bewolking over het alge meen zwaar is. Wel bracht de krachtige Z.W. strooming in onze omgeving, de Britsche eilanden, Frankrijk en W.-Duitschland aan zienlijke temperatuurstijging. Over Duitschland werd het plaatselijk kou der evenals over Oostenrijk, de zwaarste re gens vielen in een strook, die zich van Z. Engeland via N.W. Frankrijk naar Nederland uitstrekt; Calais had 52, Vlissingen, Scilly en Celshot hadden 30, De Bilt en Croydon tap ten 15 m.M. af. De toestand blijft nog onge stadig en de kans op regen voor de eerstvol gende 24 uur is nog groot. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half-twaalf 18.4 C. 1 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.11 uur, zonsondergang 7.49 uu* Maan op v.m. 10.03 uur, onder nam. 8.14 uur 2 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.12 uur, zonsondergang 7.46 uui: Maan op v.m. 11.12 uur, onder nam. 8.31 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.19 uur tot 's morgens 5.42 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfeiden 2,86 2,87 Wesel 0,52 0.54 Breisach 1,94 1,94 Emmerik 0,69 0,65 Kehl 2.98 2,92 Lobith 9,60 9,60 Maxaa 4,38 4,22 Nijmegen 7,30 7,28 Diedesheim 0,00 0,00 St Andries 2,37 2,35 Mannheim 3,30 3,13 Arnhem 0,00 7,54 Lobr i.oi 0,99 Vreeswijk lw 0,29 0,28 Mains 0,84 0,67 Westervoort 8,04 8,01 Blngen 1,80 1,69 Deventer 1,85 1,85 Caub 1,95 1,80 Kampen 0,02 0,04 Ems 1,01 1,02 Eysden 45,95 00,00 Coblen» j,84 1,74 Maastricht 40,57 40,65 Trier 0,02 0,06 Grevenbicht 27,81 27,85 Keulen 1,36 1,28 Venlo 00,00 00,00 Dusseidorf 0,68 0,64 Grave (s.*ls) 4,10 4.20 Kuhrort 0,24 0,24 St. Andries 0,82 0,80 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl Terschelling Harlingen Den Helder IJmuiden Hoek v. Holland Scheveningcn Rotterdam Heilevoetsluis S 40 21.10 4.45 17.05 3.51 16.15 4.01 16.25 6.07 18.05 4 44 17.02 6.36 17.51 3.5*6 16.14 4.38 16.44 4.57 17.09 3.02 15.11 3.32 15.45 2 Sept. 1.34 13.37 10.52 23.16 11.35 28,50 9.05 21.40 6.15 17.33 4.25 16.47 4.35 16.57 6.35 18.56 5.13 17,30 5 02 17.09 6.25 17.35 3.31 15,43 BRANDEN Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de manufacturenzaak van den heer J. v. d. Berg, staande in de kom van het dorp R 0 0 d e s c h 0 01. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Te A u s t e r 1 i t z is de boerderij bewoond door den landbouwer H. Vermeulen, gele gen aan den Woudenbergsohestraatweg, totaal door brand verwoest. Slechts de muren zijn overeind gebleven. Te ongeveer half twaalf schrokken dc bewoners wak ker door een sterke brandlucht. Daar het ir snel om zich heen greep moesten zij nachtgewaad de vlucht nemen. Met be hulp van eenige kampeerders, die in de schuur den nacht zouden doorbrengen, werd nog een weinig huisraad gered. Ook eenige nieuwe rijwielen gingen in de vlammen ver loren. CONFLICT GOUDSCHE WASCHINDUSTRIE Naar wij vernemen is het dreigend conflict de Goudsche wascliüidustrie tot oplossing HAZARDSPELERS GEKNIPT De Amsterdamsche politie heeft een inval gedaan in een pension op de Keizersgracht tusschen de Rijnstraat en de Leidschegracht. op het vermoeden dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want op de tweede verdieping vond ze een gezelschap van ca. 20 personen bijeen, gezeten om een tafel met groen laken' bedekt, waar de roulette nog lustig draaide en waar de fiches nog op tafel lagen. Men was volkomen verrast. De aanwezigen wer den in politie-auto's overgebracht naar het bureau aan de Roompot. Het gezelschap bestond over het algemeen uit zeer gegoede burgers, van wie enkele zelfs per eigen auto naar de Keizersgracht gekomen waren om te spelen. Deze speelgelegenheid werd beheerd door twee exploitanten en ook de pensionhouder wist, dat er gespeeld werd, dikwijls om grof geld. Tegen de exploitanten en den pensionhouder is proces-verbaal op gemaakt wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel. Zij blijven in arrest en zullen ter beschikking van de Justitie worden ge steld. De spelers konden, na verhoord te zijn. weer vertrekken. VERKEERSFOUT Ook dames moeten voorrang verleenen Mevr. A. reed Vrijdag per rijwiel op het rijwielpad gelegen naast de Brinklaan te Russum. Uit de Prinsenstraat naderde -veneens per rijwiel een heer, die een jonge tje achterop had. De dame verleende geen voorrang, met het gevolg, dat zij werd aangereden en tegen den grond sloeg. Met een gebroken rechter been moest zij naar de St. Gerardus Majclla- stichting vervoerd worden. ZIEKTE VAN WEIL De directeur van den geneeskundigen, en gezondheidsdienst te Leiden deelt mede, dat het geval van de ziekte van Weil, dat zich onlangs zou hebben voorgedaan bij iemand, die in de Kagermeer had gezwom men, na observatie is gebleken geen ziekte vaji Weil te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2