Ons PRAATUURTJE De tuinbouw in 1934 Gevolgen van de droogte LAND- EN TUINBOUW No. 302 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. llflB Totale vernietiging van de normale bedrijfsbasis Dankbaar voor de Regeeringssteun Onze afzetgebieden maken het ons lastig Het Jaarboek over 1934 van het Centraal Bureau voor de Veilingen, dat dezer dagen Verscheen, maakt het mogelijk een blik te werpen op de groote noodtoestand, waarin de tuinbouw is gekomen. Want hoewel het in het begin van 1934 leek, alsof er eenige verbetering zou intre den, door de toegepaste invloed van de Regeering op de handelspolitiek, het han delsverdrag met Duitschland bleek al spoe dig niet de verwachte uitwerking te kun nen hebben, omdat de betalingsmoeilijk heden toenamen. Ook de export naar Engeland werd door Verhooging der tarieven nog meer bemoei lijkt. Gevolg van alles is, dat de uitkom sten der tuinbouwbedrijven op het eind van 1934 een hopeloos beeld vertoon den. Het uitblijven van herstel der prijzen in 1934, beteekende een totale vernietiging van de normale bedrijfs basis. Dat de omzetten van de gezamenlijke (bedingen toch nog met ruim 5 millioen gulden toenam is alleen toe te schrijven aan het verplicht veilen. Met name de glascultuur werd zeer ern stig getroffen door de exportmoeilijkheden. Zoo ging b.v. de omzet der veilingen in het iWestland en der beide veilingen te Loos- ftuinen met V/% millioen gulden achteruit Dat naast de op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds uitgetrokken 6,000.000 voor uitkeering aan de ver houwers van fruit en warmoezerij- gewassen (waarvan reeds IVfc millioen in 1933 was uitgekeerd) eerst nog 3 millioen en later nog eens 1% millioen j ivoor steun werd uitgetrokken is een reden van dank aan de Regeering, al kon door deze steun het verschil tus- schen richt- en opbrengst prijs niet opgeheven worden. De uitkeeringen werden vroeger verstrekt San het vorig jaar. wat voor de administratie er veilingen wel veel werk vraagt, doch Jtoor. de tuinders .van yeel beteekenis is. Minimumprijzen. I' Het ophouden en innemen der producten, Bie een vastgestelde minimumprijs niet op brachten, een systeem, dat door Veilings- prganisaties reeds jarenlang werd toegepast pn door de Regeering in 1933 is doorgevoerd, jtverd ook in 1934 toegepast en werkte prijs- regelend. Enkele bezwaren, die zich in 1933 hierbij voordeden, zijn ondervangen. In totaal is door de veilingen 400.000 Hvegens „doorgedraaide" producten ontvan- B Zoo zijn op de .veilingen in 1934 o.a. ^doorgedraaid": f Tomaten »«w»w 6.422.000 KG. Bloemkool 3.911.000 KG. Spinazie 2.622.000 KG. Sla 12.732.000 KG. Kruisbessen 1.715.000 KG. [Vroege Aardappelen 1.514.000 KG. Sluitkool 4.351.000 KG. Komkommers 4.675.000 KG. Postelein 607.000 KG. Andijvie »,n<ii m 2.156.000 KG. Tn 1933 draaiden wel meer door, b.v. 45 (nillioen KG. aardappelen. Doch dit is een fichrale troost. Een gedeelte der niet' Verkochte producten ging als veevoeder weg, een ander deel moest, omdat er geen plaats yoor was, helaas vernietigd worden. Einde 1934 is de Regeering begonnen teneinde dit vernietigen tegen te gaan, via de gemeentebesturen deze doorge draaide groenten te ilistribueeren onder werkloozen. Hierdoor wordt het vernietigen, dat ieder tegen de borst stuit, voorkomen en goede afzet voor latere hopelijk betere tijden bevordert. Invoermonopolie. Door het invoermonopolie is bereikt wat het doel van de stichting was n.l.: prijsher stel op de binnenlandsche markt en verkrij gen van baten tot steunverleening aan de tuinbouw. De enorme invoer uit het buiten land is weer tot bescheidener vorm terug gebracht, waardoor op de markt weer ruim- voor Nederlandsche producten kwam. Betreurd wordt dat de Regeering zelf eenige malen van de door haarzelf aange wen gedragslijn is afgeweken. Een benutting der monopolierechten als onderhandelingsobject over handelsverdra gen acht het C.B. zeer gevaarlijk. Al is de import nog lang niet teruggeloo- pen tot de normale, toch is het invoer monopolie van beteekenis geweest en mag de tuinbouw er dankbaar- voor zijn. De teeltbeperking. Nu we een jaar tceltbeperking achter de rug hebben, kan worden nagegaan, hoe de werking daarvan is geweest. De noodzake lijkheid bleek reeds in 1933. Het ging niet aan, dat de regeering de ongebreidelde teelt maar zou steunen zonder eenige tegen prestatie te vragen. Gevoeld werd ook, dat het niet mogelijk zou zijn eenige prijsverbetering te constru- eeren, zonder een poging te doen meer evenwicht te brengen tusschen vraag en aanbod. De teeltbeperking beteekende voor den tuinbouw een belemmering van de vrijheid, die hem lief was. Toch is deze maatregel over het algemeen goed ontvan gen in tuinbouwkringen, doordat het besef doordrong, dat hij een reddingsplank betee kende, die moest worden aangegrepen. De harde les, door 't jaar 1933 geleerd, had 't inzicht gegeven, dat het telen van een min der groot kwantum eerder kans op een redelijken prijs en beter bdrijfsresultaat zou bieden. Uit het verloop der prijzen in 1934 en de gunstige factoren, die de teelt beperking hadden onderstreept, viel reeds in den zomer af te leiden, dat een teeltregeling voor 1935 niet zou kunnen worden gemist. Hoewel de in November aangekondigde verscherping van de teeltbeperking door de steeds stroever wordende export gerechtvaar digd was, hebben de aan verschillende bedrijven opgelegde beperkingen aan getoond, dat niet al te ver op dien weg kan worden voortgegaan. Niet alleen zal een verdere beper king van de tuinbouwcultuur een nog belangrijke arbeidsgelegenheid vernie tigen, doch voor talrijke bedrijven zal, indien van de beperking niet een ver hooging der prijzen het gevolg is, aan merkelijke kapitaalsvernietiging plaats hebben. De uiterst precaire kwestie der teeltbe perking en de daarmee verbaiVl houdende uitvoermogelijkheden maken dan ook voor het groepsbestuur voortdurend een punt van bespreking uit. OM» export. De steun, door de regeering gebojen door de inwerkingstelling van het uitvoermono- polie voor enkele producten, waardoor het mogelijk was voor twee zeer belangrijke producten een redelijke opbrengst te berei ken, moet door den tuinbouw zeer worden gewaardeerd. Het noodzakelijke dier rege ling bleek uit de nog meer verminderde totaalexport der tuinbouwproducten zoowel wat waaide als gewicht betreft. Het gewicht van het ge-exporteerde liep terug met 6 vergeleken met 1933 en met 19 vergeleken met 1929. De waardevermindering van het geëxporteerde bedroeg 9 vergeleken met 1933 en 61 vergeleken met 1929. Zoowel Duitschland, als Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland, hebben door hun handelspolitiek onze uitvoer de voet dwars gezet. (Het verslag gaat alle gevallen in den breede na). Onze handelspolitiek. Uit het bovenstaande blijkt wel hoe noo- dig het was dat onze regeering de beschik king kreeg over wapenen in den handels- politieken strijd, die Europa verwoest. Hoe ongaarne Nederland ook de weg der actieve handelspolitiek is opgegaan, het was tenslotte niet meer mogelijk zonder afweer middelen te blijven, zoodat ten slotte na lang aarzelen de regeering in 1934 gebruik maakte van de macht in 1933 verkregen <!ti de drie toegekende beschermingsmiddelen toepaste: clearingwet (Duitschland); Crisis- invoerwet (Duitschland en Engeland) en Retorsiewet (Spanje). Ook do monopolieheffing is gebruikt als handelspolitiek wapen. Het zal voor het behoud van den tuinbouw noodzakelijk zijn, dat de regeering de haar verstrekte bevoegd heden op de meest Intensieve wijze gebruikt. De toestand ln den tuinbouw kan alleen door verruiming van uit voer verbeteren en om die reden zal deze wijze van steun de beste zijn, dien de regeering aan den tuinbouw kan verleenen. Een te snel rijpend gewas De opbrengsten vallen tegen Vooral de weilanden lijden schade Stand van de landbouwgewassen op 19 Augustus 1.1. Do Directie van de Landbouw deelt om trent de stand der landbouwgewassen op 19 Aug. 1.1. het volgende mede; kxkvfw De neerslag bedroeg in Juld slechts 28 nun., tegen 71 normaal. In Zeeland viel slechts 20 pet,, in Limburg, Oostelij k-Bra- bant, Zuid- en Noord-Holland en Friesland 20 a 40 pet., in Utrecht, Betuwe en Westelijk Brabant 40 a 50 pet. en overigens 50 a 65 pet. van den normalen neerslag. In de eerste helft van Augustus waren deze percentages nog lager! Reeds kon in het vorige overzicht worden medegedeeld, dat de periode van groote warmte een snelle rijping der graangewas sen ten gevolge heeft. De weersgesteldheid na 13 Juli is van dien aard gebleven, dat inder daad de rijping van verschillende ge wassen in een zeer snel tempo is ver loop en. De gevolgen daarvan uiten zich in een tegenvallende opbrengst van verschillende landbouwproducten. Het oogsten van de peulvruchten en de graangewassen is vlot verloopen en ondervond geen enkele stagnatie. Voor zoover de verbouwers zich niet hebben laten verleiden tot overhaast binnen halen, eventueel te spoedig dorsohen, is de kwaliteit der graangewassen goed te noe men. Kon in het overzicht van 13 Juli in het al gemeen nog gesproken worden van een vrij goeden tot goeden stand der gewassen, de aanhoudende droogte sindsdien is oorzaak, dat de oogst 1935 belangrijk in opbengst zal achterblijven bij dien van het vorige jaar. De opbrengst van de wintertarwe zal, gezien de reeds plaats gevonden dorschingen, belangrijk uiteenloopen, doch in doorsnede in vergelijking met jaren met normale op brengsten niet veel verschil opleveren. Ten opzichte van het oogstjaar 1934 zal de op brengst niet onbelangrijk achter blijven. De korrelgrootte blijkt in vele gevallen niet aan den fijnen kant te zijn. Dank zij het gunstige oogstweer is de korrel goed droog en het hectoliter gewicht hoog. Hier en daar werd de opbrengst ten zeerste gedrukt door het optreden van voetziekten. De zomertarwe, die hoofdzakelijk al leen voor het noorden des lands van betee kenis is, vooral slaat dit op de vroeg ge zaaide perceelen, is minder goed. De langdurige droogteperiode heeft ten gehad, dat ook de rogge te snel rijp werd en daardoor onvolkomen is uitge groeid. De korrel is over het algemeen te fijn en de opbrengst vrij goed. In de Veen koloniën is het resultaat van de roggeteelt wat betreft de opbrengst goed tc noemen. Do opbrengst van wintergerst loopt uiteen van matig tot goed, over het alge meen is de opbrengst nog meegevallen, dc korrel is iels te fijn, doch goed droog. Het hectoliter gewicht is behoorlijk. De zomergerst, die in het zuidwesten des lands een goede opbrengst heeft bracht, valt in het noorden iets tegen. De gunstige weersgesteldheid tijdens het oogsten is de kwaliteit ten goede gekomen. De opbrengst van de haver in dit jaar zal goed tot zeer goed zijn voor zooverre het betreft de teelt van dit gewas op de klei en in de Veenkoloniën; op de zandgronden daarentegen is de droogte oorzaak geweest, dat de opbrengst slechts matig tot vrij i genoemd kan worden. Peulvruchten De veldboonen leveren een vrij goede tot goede opbrengst dit jaar. De opbrengst der erwten is tegengeval len; de oogst kan over het algemeen slechts matig tot vrij goed genoemd worden, als gevolg van een minder goed gevuld zijn der peulen- De stamboonen, die in het algemeen op de lichtere kleigronden worden geteeld, rebben te lijden van de droogte. Het gewas wordt te vroeg rijp zoodat de opbrengst hier door gedrukt zal worden. De stand is slechts matig tot vrij goed. H andelsgewassen Het vlas is over het algemeen aan den korten kant gebleven en de kwaliteit blijft ten achter bij die van den vorigen oogst. De zaadopbrengst blijkt <iit jaar aan den lagen kant te zijn. De teelt van koolzaad, die sleohts van geringen omvang was, heeft een vrij goede opbrengst opgeleverd. Ook blauwmaanzaad za! dit jaar slechts een vrij goeden oogst geven. De teelt van kar wij heeft vooral ln het noorden des lanos schade ondervonden door de kanvijmotaantasting en het optreden van Sclerotinia Libertiana. De opbrengst is dan ook zeer uiteenloopend en wisselt tusschen slecht en matig. De teelt van mosterd-, spinazie en suikerbieteazaad belooft een vrij goede opbrengst. Aardappelen De consumptie-aardappelen die reeds een onregelmatigen stand hadden, hebben vooral op de lichtere gronden geleden van de droogte, zoodat een te snel afsterven plaats vond. De opbrengsten der micdelvroe- f;e aardappelen vallen daardoor tegen. De ate soorten vertoonen eveneens een matigen tot vrij goeden stand. De resultaten van do late consumptie-aardappelen op de betere den kunnen nog gunstig beïnvloed wor den ooor tijdigan regen. De fabrieksaardappelen zullen slechts een vrij goeden oogst opleveren. Vele soorten o.a. Thorbecke, lijden in erge mate aan bladrol. Op de hoogere gronden hebben ooral de vroegere soorten als Eigenheimers het te droog gehad. De knollen blijven over het algemeen te klein. De stand der suiker- en voederbie ten op eten kleigrond is vrij goed tot goed. De opbrengst kan door regen nog ten goede beïnvloed worden. Ook de stand der uien is sleohts vrij goed; het gewas rijpt te snel. Weiland Het weiland ondergaat den funesten in vloed van de langdurige droogte. De gras landen lijden alle min of meer door water gebrek. Op do hoogere zandgronden is het gewas vrijwel verdord, terwijl op de lager gelegen gronden de groei van het gras vrijwel stil staat. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat het gras sterk is ingekort en de naweiden weinig of niets opleveren. Het wei land verlangt derhalve hard naar regen. De stand van de roode klaver is slechts matig, eveneens als gevolg van de droogte. Samenvatting Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtne ming der beteelde oppervlakte het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 13 Juli jl. was, terwijl het tusschen haak jes geplaatste cijfer aangeeftf, hoe geduren de de laatste 10 jaren de stand gemiddeld Ln de maand Augustus was. tarwe 70 72 (70) rogge t72 (70) wintergerst l»6 65 (70) haver 68 71 (70) zomergerst 67 66 (65) veldboonen 66 68 (63) erwten 59 65 (63) stamboonen 57 61 (65) vlas 66 66 (63) koolzaad 61 68 (66) blauwmaanzaad 60 67 (62) karwij 48 51 (60) mosterdzaad 62 63 )67) klaverzaad 62 (56) spinaziezaad 67 68 (63) suikerbietenzaad 74 69 (71) consumptie-aardapp. 62 65 6S) fabrieksaardappelen 63 64 (69) suikerbieten 64 68 (69) uien 66 68 (65) cichorei 70 (71) voederbieten 62 (69) koolrapen 56 weiland 52 (67) roode klaver 56 (64) (100 is uitmuntend; 00 is ze> 1; 70 goed; 60 is vrij goed vi slecht; 30 is slecht ei WEET GE dal Nederland enkele duizenden ingevroren varkens met Duitschland ruilt voor 13000 ton tarwe uit dat land? dat Beieren zich met kracht gaat toeleggen op het verbouwen van vlas, wat blijkt uit het feit, dat in 1934 slechts 1160 HA door dit gewas werd ingenomen en in 1935 reeds 4940 H.A., terwijl plannen bestaan in 1936 tot 9000 H.A. te gaan? dat de honingopbrengst in 't Oosten van ons land zeer groot is? Er zijn zulke zware korven bij, dat ze niet te beuren zijn, iets, wat in geen jaren is voorgeko- dat volgens een Duitsche ooftbouwkundige, de oogsttijd van peren en appels ver lengd kan worden, door op den tijd der rijpheid een gedeelte der vruchten, hoogstens een vierde, aan den hoorn te laten hangen? Deze zouden dan niet verder rijpen en over enkele weken pas geoogst behoeven te worden. dat de uitkomsten in de Friesche landbouw bedrijven hebben aangetoond dat de gemiddelde winst der 936 gecontroleerde landbouwbedrijven (waarvan 171 met verlies werkten) bedroeg f 1102 'egen f952 per bedrijf in het vorige boekjaar? Van de 574 weidebedrijven was de ge middelde winst f 522 en van 362 ge mengde bedrijven f 2022 per bedrijf, dat hieruit blijkt, dat de uitkomsten in het laatste boekjaar iets gunstiger waren dan van het voorlaatste en van de ge mengde bedrijven belangrijk beter dan in de weidebedrijven? Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau)1 Voerartikelen Doordat het buitenland in den loop van de vorige week veel mais op aflading kocht, zijn de prijzen geleidelijk een weinig geste gen. Hier te lande is betrekkelijk weinig gebeurd. Voor disponibel wordt een kleine premie betaald boven de later gewachte partijen. Gerst is weinig in prijs veranderd; heden kwam weer een partij Russische aan, waar van de kwaliteit zeer goed is. In inlandsche rogge ging een en ander om tegen prijzen, waarvoor de buitenlandsche niet te koop is. Haver geheel zonder zaken, de inland sche is goed en billijk te koop. De markt blijft voor alle koeksoorten zeer lusteloos, aangezien de vraag geheel en ai ontbreekt Voor lijnkoeken zijn de prijzen iets lager, doch overigens valt geen enkele prijswijziging te vermelden. Meststolfen Stiastofmeststoffen. Ook in da achter ons liggende week was er nog ge regeld vraag voor stikstof voor direct ver bruik. Het blijft een gunstig teeken, dat de landbouwers rneer en meer aan de stikstof bemesting der herfstgowassen aandacht gaan besteden. Voor het overige is er in den lande flin ke belangstelling voor den aankoop vati stikstof voor het aanstaande voorjaar. Augustus is de maand van de goedkoop ste noteeringen en vóór het eind van do maand moeten de orders óf bij het CS.V. (Centraal Stikstof Verkoopbureau) öf bij de Chilisalpeter Handel Mij óf bij de Kalk- stikstofproducenten ondergebracht zijn. Volgende maand verkoopen de producen ten duurder cn 't lijkt ons niet onmogelijk, dat zulks ook invloed op de marktnoteerin- I gen kan hebben. Daarom is deze laatste Augustusweek wel van beteekenis voor hen, die het koo- pen tot dusverre hebben nagelaten. Thomasmeel. Er is niet veel belang stelling voor thomasmeeL De verkoopers zouden wel zaken willen doen, maar de meeste vragen te hooge prijzen, die do koopers niet willen betalen. Wil een fabriek een beetje water in de wijn doen, dan komt er een zaak tot stand. De afleveringen voor de roggezaai zijn reeds geruimen tijd in volle gang; het blijkt dat de afzet zeer goed is. Duitschland heeft echter weer een klei neren import gehad. InvoeroverscJhotten Duitschland: Juli 1935 38.400 ton; Juli 1934 78.300 ton; April-Juli 1935: 176.200 ton; idem 1984: 284.100 ton» Trekken wij nu van de cijfers van April- Juli 1934 den invoer uit het Saargebied af, dan krijgen wij dus 83.600 ton minder, zoo dat de vergelijking wordt: April-Juli 1935: 176.200 ton; idem 1981: 200.500 ton. De markt in Nederland bleef kalm. Superfosfaat Nu de vraag voor den knollenzaai weer voorbij is, koopt men geen super meer voor directe-levering. Slechts in het Noorden des lands blijft nog eenige vraag. Hier en daar begint men te informeeren naar de voorjaarsprijzen, vooral in die stre ken, waar men gewend is aan te besteden^ Er is een vaste prijs tusschen de Nederland sche fabrieken en de consenthouders afge sproken. Daar de hoeveelheid der consenten voor de meeste importeurs niet voldoende is voor hun zaken in superfosfaat zijn zij toch ook voor een deel aangewezen op da Nederlandsche fabrieken, die daardoor ook invloed kunnen uitoefenen op de noteeriiv gen van Belgische super. Neen, dat is niet billijk. Dat neem ik niet aan. Da.ar heb ik alleen maar gevraagd of er Hieihebberij onder de lezers en lezeressen vaji mijn praatje waren voor een tweedaag- sche tocht naar Brussel en krijg daarop zóó weinig blijken van instemming met dit plan, idat ik het af moet z®gg®n aan die paar per sonen, die zich voorloopig opgaven. En nu ikoent me één daarvan mededeelen, dat hij Idat jammer vindt en hij zegt, dat de Praat jesmaker een echte praatjesmaker is, m.a.w. bij belooft wat en doet het niet. Maar zoo is het niet. 'k Heb nadrukkelijk gezegd, dat ik eerst eens „wilde weten of er (liefhebberij voor is" en alleen als er een aantal voorloopige deelnemers waren zou idit voor ons het bewijs zijn, dat we plannen nader kunnen uitwerken. Doch met zoo'n stuk of wat, als zich nu Opgaven gaat dit niet. En ik houd niet van Keuren, van hengelen. Men moet het graag Boen en dadelijk, of niet. Ik heb dus geen praatjes verkocht, 'k Heb Ineen ik spijkers met koppen geslagen. En 't is niet mijn schuld, dat de reis niet door gaat. Maar het is nu eenmaal zoo, dat men het moeilijk allen naar den zin kunt maken. Een schreef: houdt je praatjes voor je, wie gaat nu naar Brussel. En de ander pruilt nu er üc weinig deelname is: 't is jammer, je bent ieen praatjesmaker. Geen van beiden zullen het zoo bedoeld hebben als men het op kan vatten, als men kwaaddenkend is. En dat ben ik heelemaal niet.. Dus heb ik beide tegenstrijdige brieven met een glimlach gelezen en geen van bei- Bon voor ernstig gemeend beschouwd. Bij mij valt er wel eens wat uit. En dt WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS, beide bedoelde personen hebben! op hun beurt ook eens wat laten rollen. Zoo laten ze in Canada de millioenen rollen. DE CANADEESCHE REGEERING GAAT DE KAASPRODUCTIE SUB SIDIEEREN. Daar ïs ze in Juli mee begonnen. Bedoeling is om de rentabiliteit bij de verwerking van melk tot kaas te verhoogen. Hierdoor wordt dan meteen het verschil tusschen het ver lies, dat men lijdt bij de boter en bij de kaas productie opgeheven. De kaas bracht zoo weinig op, dat de melk als consumptiemelk en voor boterproductie werd bestemd. Maar daarmede werd de markt voor consumptie- melk geheel bedorven en ook met de boter productie liep het natuurlijk bij zoo'n groot aanbod spaak. Nu heeft men 'n millioen dol lar (voor zoo'n groot land maar een onnoo- zel bedrag, vind ik) beschikbaar gesteld om de kaasproductie te steunen. Zoo krijgt melk, die voor kaasbereiding gebruikt wordt, een steun van ca. dollarcent per KG., dus van nog een driekwart cent in onze waarde. De melk voor kaasbereidig brengt nu 1,3 tot 1,7 dollarcent per K.G. op. Dat is iets meer dande melk die voor boterproductie is be stemd, kan opbrengen. In Frankrijk kunnen de boeren de Reeds sedert 1933 is daar evenals bij ons pachtwet, die de rechter vrijheid gaf, om, zoo deze dat noodig oordeelde, de pachtsom te verlagen, nJ. voor die pachten welke vóór 1 Januari van dat jaar waren ingegaan. En kele weken geleden wercl deze wet verlengd en bepaald, dat ook de vóór 1 Januari 1935 afgesloten contracten van drie jaar en lan ger onder bedoelde wet vielen. Dat was dus al een belangrijk voordeel voor den pachter. En nu is bepaald, dat met ingang van 9 Augustus de pachtsommen over de geheele linie met 10 pCt. verlaagd worden, ongeacht de pachtsom in geld of in natura wordt be taald. Dat loopt daar dus ook niet vlot en de verpachters worden door deze bepaling wel heel leelijk in hun inkomen getroffen. Want men moet nooit vergeten, dat maat regelen tot verhooging of tot verlaging van prijzen, hoe dan ook, altijd van twee kanten bekeken kunnen worden. Van de zijde van den ontvanger van het geld en van het standpunt van de betaler. Alle kunstmatig ingrijpen, al is het vaak eisch, heeft iets dat wringt, als een motor die ontijdig in geschakeld wordt. Als de tijden vlot loopen, dan loopt het, een uitzondering daargelaten, in het maat schappelijk leven ook vlot, en gaat alles vrijwel automatisch. Nu loopt het niet vlot en moet ingegre pen worden, met als natuurlijk gevolg: on tevredenheid. En vanzelfsprekend zijn er heel velen, die precies weten hoe er gehan deld had moeten worden. Moet ge maar eens de gesprekken in trein, tram of auto bus beluisteren. De belanghebbenden zijn ook wel eens ontevreden. Daarom heeft de president van Amerika bepaald, dat na één jaar TWEEDERDE DER BOEREN VOOR DE AARDAPPELBEPERKING MOE TEN ZIJN, ANDERS TREDEN ZE BUITEN WERKING. Daar zijn nl. door Roosevelt de nieuwe landbouwwetten onderteekend. Op grond van deze nieuwe wetten moet elke hoeveelheid aardappelen, die na 1 Dec. in de Vereenigde Staten wordt verkocht, van een regeeringsmerk zijn voorzien. Bij overtreding van dit voorschrift worden koo- per en verkooper met 1000 bebooet. In Amerika verbouwen ongeveer 6 millioen boeren aardappelen, waarbij elke boer ge middeld een morgen land bebouwt. De con trole op de beperking van den verbouw is daardoor zeer moeilijk. Do nieuwe wetten verlengen bovendien de plantbeperkingen van katoen en tabak met één jaar. Men verwacht tevens, dat een 500-tal voor loopige vonnissen, die uitgesproken zijn, omdat de rechtbank de wettelijkhied van de landbouwsteunmaatregelen in twijfel trok, thans wel zullen herzien worden. Een zeer voorname bepaling is o.a. ook, dat na afloop van een jaar de ver- bouwbeperkingsplannen door twee derden der boeren moeten worden goedgekeurd, terwijl zij, wanneer deze meerderheid niet wordt bereikt, buiten werking treden. Dat moesten ze hier ook maar eens doen. De boeren en tuinders over de steunmaat regelen laten stemmen. Als men de koeien zou laten stemmen over de POGINGEN OM RECORD-MELK KOEIEN te verkrijgen, zouden ze misschien tegen stemmen. Men heeft weer eens van een paar Duit sche recordkoeien kunnen lezen. Ik weet heusch niet of het wel bij ons in de krant gestaan heeft: alle dwaze berichten, die we ontvangen, nemen we niet op Er worden vaak heel wat knepen en foefjes uitgehaald om iets bijzonders van zijn vee gedaan te krijgen, doch het dier zelf vindt het niet bepaald prettig en wat van veel beteekenis is de fokwaarde van een dier wordt er niet grooter door als door bepaalde handelingen voor korter of langer tijd een enorme melkopbrengst ver kregen wordt Weet ge hoe dat gaat? In Amerika waar het ook een sport is melk koeien te hebben met groote productie, doet De koe wordt in een afzonderlijke box ge plaatst en alles wordt vermeden, wat de rust en de gezondheid van het dier zou kunnen verstoren. De temperatuur in de box wordt zoo gelijkmatig gehouden als maar mogelijk is, en vooral wordt er voor gezorgd, dat het dier geen „tocht op den uier" kan krijgen. De verzorging van het dier is aan een speciaal persoon opgedra gen, die nacht en dag het dier bewaakt, en die dan ook een bijzoonder sterk gestel moet hebben. Eerst probeert men het zoogen, lijkt het goed, dan gaat men door. Een speciale .voe dering en verzorging wordt met angstige nauwgezetheid verstrekt Maar het dier kan er vaak niet tegen, vermagert, wordt rheu- matisch, onvruchtbaar enz. Ook de kalveren die ze voortbrengen zijn vaak zwak. Dus het is niet altijd zoo heel voordeelig recordopbrengsten te bewerken. Wij houden het vooralsnog met onze uit muntende stamboekkoeien, die van ouder tot ouder, dus krachtens aanleg, een groote opbrengst in normale omstandigheden geven. Ons vee mag er zijn. En de Met name in Friesland. In het verslag van de Gezondheidsdienst voor vee in Friesland lezen we o.m. „Indien we ongevraagd de Veehouderijcen trale van advies mogen dienen, zou dit hier in bestaan, dat we doorgaan met de oprui ming van de reageerders zeer wensóhelijk te achten en dan wel in dien zin, dat veree- nigingen met reactie-percentage lager dan een vast te stellen maximum, het voorrecht krijgen alle regeerders van hun leden op te ruimen op voorwaarde, dat de geheele ver- eeniging, in ons geval de fabriek, geen rea geerders meer heeft. Dit zou een buitenge woon belangrijke stap zijn, zoowel uit een oogpunt van volksgezondheid als wel voor tuberculose-vrijen opfok. Op de lijst van tuherculosé-vrije bedrijven van 13 April en 25 Mei komen in totaal ruim 4300 vrije bedrijven voor. Er zijn dus in de laatste maanden nog vele bedrijven vrij ge maakt door opruiming van de laatste rea geerders. Thans zijn dus meer dan 60 pet. van de onderzochte bedrijven vrij. De vorde ringen zijn de laatste jaren wel buitenge woon geweest. Door van overheidswege door te gaan op deze wijze zal de saneering van onzen vee stapel met betrekking tot tuberculose in korte jaren een feit zijn." Dat hopen we van harte, hoewel de prac- tijk wel zal zijn, dat er ondanks alle maatregelen, toch weer hier en daar min of meer minder gewenschte symptonen zich voordoen. Maar daarom zijn de maatregelen wel goed. Zooals het ook een goede maatregel moet '(ju om SPREEUWEN UIT DE BONGERDS TE KEEREN MET BLAUWE VLAGGEN. Spreeuwen schijnen nl. een hekel aan de geheelonthouders of liever aan de geheel onthouderski eur te hebben. Ze hebben het land trouwens aan alle menschen of ze ge heelonthouder zijn of niet. Daar dus niet van. Maar de mensch heeft ook een hekel aan de spreeuwen, met name de fruittelers, die de vruchten aan hun boomen in hun boomgaard gegroeid als hun eigendom be schouwen, terwijl de spreeuwen oordeelea dat heel de natuur gemeen goed is, dus ook hun eigendom mee is. Deze meening verde digen ze met hand en tand, of liever met vleugel en snavel. Dus ontstaat er strijd. En de spreeuwen worden verjaagd. Maar dat laten ze zich niet gemakkelijk doen. Nu is er een fruitteler geweest die het eens pro beerde met groote blauwe vlaggen om het terrein te plaatsen en daartusschen op eenige hoogte boven de boomen lijnen te spannon, waaraan kleine blauwe vlaggetjes, zooals bij gepavoiseerde schepen gebruikt worden, waren bevestigd. Dit deed hij dadelijk nadat de vruchten begonnen te kleuren. Geen spreeuw waagde het dit bevlagde terrein binnen te gaan. Nabij gelegen boomgaarden kon men met groote moeite spreeuwvrij hou den. Reeds in de verte hadden de vogels blijkbaar de vlaggen in de gaten want ze kwamen wel met groote vluchten aange vlogen, doch vlogen met een groot en boog om het bevlagde perceel naar den daar ach ter liggende boomgaard. Nadat alle vruchten in de jonge aanplan ting volledig tot hun recht waren gekomen en geoogst, werden de vlaggen verwijderd endadelijk kwamen de spreeuwen deze boomgaad binnen om te zien of er nog wat voor hen overgobleven was. Men zal nu ook een perceel peren op deze wijze trachten te besohermen, in de hoop, dat de spreeuwen ook deze ongerept zullen laten uit vrees voor de vlaggen. Of de groote vlaggen, of de kleine vlaggen of at de blauwe kleur hier vrees inboezemde zullen we blauw, blauw laten. Ditmaal hielp het. Zooals het ook helpt, dat ik met mijn vijfde velletje papier bezig ben. Dat wil zog- ~en: Stop. Tui Je volronde week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8