ABESSYNIË WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 i' TWEEDE BLAD PAG. 5 Een brug in den hoofdverkeersweg tusschen Emmen en Hooge- veen waar een maximum-belasting van 300 K.G. is toegestaan. Intusscken is de tram zeker tienmaal zoo zwaar. Een reserve-benzinetank in een reserveband, een van de nieuwigheden der Leipziger Messe. De tank kan ongeveer twintig liter bevatten. President Lebrun bezoekt de Marokkanen op de Wereld tentoonstelling te Brussel. Casanovas, oud-president van het Catalaansche parle ment, die uit Spaansche gevangenschap ontsnapte9 wordt te Orleans geïnterviewd. 't Land waar Europa de oogen op richt ROFFELRIJMEN. EEN SCHANDAAL Aan de vellinger der Coöp. Groen- tenveilang-vereenig-ing Pijnakker en Omstreken" G.A. zijn deze zomer circa 7.900.000 komkommers aangevoerd. Van dit respectabele aantal zijn niet minder dan ruim 4.000.000 6tuks on verkocht gebleven. IV In het land van den Negus, dat tevens een land is van vele stammen en vele tegenstellingen, kan men waarnemen hoe oude inheemsche cul tuur en nieuwerwetsohe, geïmporteer de beschaving elkander ontmoeten, en als het ware door elkaar heen- groeien. Onder de goed gesitueerde, welopgevoede Elanden heerscht een groote mate van hof felijkheid. Het doet een Europeaan vreemd &;in te zien hoe langzaam en omslachtig Dien elkander bijvoorbeeld bij het passeeren hegroet Daar komt van alles bij te pas, «Lepe buigingen, bijna tot op de aarde, die jnet een statie en langzame zwier worden jr rricht, welke op den hoogen ouderaom iv.'.n - het gebruik wijzen; kussen, die men elkander afwisselend op de eene en op de flndere wang geeft, en ook de handkus, die men in sommige West-Europeesche kringen ook nog wel eens kan aanschouwen, hoewel dus land deze hoffelijkheid sinds lang niet Di eer kent. Een ander gebruik, dat aan de riddertij- Ben van onze middeneeuwen herinnert, is do wijze waarop men bezoeken aflegt, reist, enz. Iemand, die zichzelf respecteert, en ge- 6 old is op de achting van anderen, zal zich nimmer te voet ergens heen bewegen, zelfs als is de afstand niet noemenswaardig. Neen, steeds rijdt men, te paard of per muilezel. En nimmer rijdt men alleen. De g:oote heer, de dame van stand is daarbij vergezeld van een stoet van personeel, even als oudtijos de Europeesohe ridder zijn pa ges, zijn stal- en wapenknechten, en zijn gevolg bij zich had. In Abessynië kan men aan dit soort van begeleiding de rang van een persormage afmeten. Het land verkeert trouwens nog goeddeels in oude, feodale omstandigheden. De plaat selijke en gewestelijke waardigheiosbeklee- ders hebben heel wat macht en invloed. De Negus noemt zich dan ook niet zoo maar: kaning der koningen. Inderdaad zijn er onder hem heel wat voornamen, die met recht den koningstitel voeren. De „Ras", dat zijn de heeren van aanzien, hebben steeas hun grooten staat kunnen voeren, dank zij de slaven, die voor hen arbeidden. Want Abessynië is vanouds een slavenland, en het getuigt van een grooten persoonlijken moed van den huidigen Abes- §ynschen keizer, dat hij een zoo ingeworteld maatschappelijk gebruik heeft durven aan tasten. Weliswaar bleef hem niet veel an ders te doen, over, wilde hij inderdaad lid Van den Volkenbond worden, een stap, die id oor hem, in verband met zijn machtige ko- hJïi! 111 stond ja ons aummer yaa §7 loniale naburen, terecht als noodzakelijk werd beschouwd. De slavernij is dus thans afgeschaft? Ia, en neen. Slaven, het is een schande het te moeten constateeren, zijn be halve menschen tevens een bezit. Men kan dit niet onteigenen, zonder de economische verhoudingen ingrijpend te beïnvloeden. Er heeft dus thans een geleidelijk doorwerkende afschaffing plaats. Slaven mogen niet meer gekocht of ver kocht worden; kinderen van slaven zijn thans vrij, enz. enz. Het bekende uitster vingssysteem. Leest men dus, dat er in Abessynië thans nog 2 millioen slaven zijn, dan is dit vermoedelijk waar. Doch men moet erbij bedenken, dat dit een overgangs toestand is, en niet onrechtvaardig of over haast in zijn oordeel zijn. Eerst in 1860 en 1864 werden in onze Oost en in onze West de dienstbaren vrij gemaakt, weet men dat wel? Ook op het gebied der rechtspraak kent Abessynië nog middeleeuwsdhe toestanden. In Harrar, de oudste stad van het land, be zocht Paul Lieberenz, de Duitsche reiziger, uit wiens boek over het land wij reeds eer der iets oiteerden, een gerechtsgebouw. De menschen stroomden er in massa's in en uit, om een poosje de rechtszitting bij te wonen. Langs de zijden van de gang, die naar de groote hal voerde, waren links en rechts cellen gebouwd voor de misdadigers. Uit de groote kooien schreeuwden en riepen zij tegen het volk, en schenen zich daarbij best te vermaken. De zitting had plaats in de hal. De von nissen werden kort en bondig uitgesproken, meer naar den indruk van het oogenhlik, naar het wel scheen^ dan volgens de letter van het beschreven recht Het rechtsverloop bleek een geliefd volksvermaak. Beklaagden en aanklagers, geboren redenaars, bezorgden zelf hun zaken; advocaten waren blijkbaar overbodig. Met verbluffende welsprekend heid werd er van weerskanten georeerd, en blijkbaar tevens vaak op vaardige, geestige manier, want telkens reageerde de menigte met gelach en vroolijkheid op het verhan delde. Ook rechter en bijzitter schepen bij wijlen slechts met moeite hun hilariteit te bedwingen. Rechtspraak in de open lucht, door een hof, dat het publiek zelf samenstelt, schijnt ook nog tot de gebruiken te behooren. Toch is Keizer Hailé Selassié een vooruitstrevend regent, die er op uit is, ook op agrarisch gebied, zijn volk voor te lichten. Een groep Abessinische krijslieden in nog Sidamostam. Llèberenz was er bijv. getuige van, hoe op een veld voor Addis Abeba een dorsdh-demonstratie gehouden werd, in tegenwoordigheid van den heerscher. Machtige bergen van graan verhieven zich op verschillende plaatsen van het terrein. Bij een van deze graanb eigen stond een mo derne dorschmachine, met stroobindinrich- ting, welke niet alleen het er boven ingewor pen graan feilloos dorsoht en in zakken doet, doch tevens terzijde het stroo in weigebonden bundels uitspuwt. Bij een tweeden graahberg wachtten hon derd halfgelcleede, gespierde negers met hun inheemsche dorschvlegels op het begin van den arbeidswedstrij d, en verderop ston den de ossen, zwaar gebouwde dieren met breede horens, gereed om op de manier der patriarchale tijden 'n derden korenhoop met de hoeven uit te treden. Een commando, en daar begonnen mensah, dier en machine hun fantastische wedstrijd. Onder eentonig ge zang sloegen de negers rhythmisch met hun lange, zware stokken; gelijkmatig en zwaar stampten de reusachtige ossen rond op den harden dorschvloer, waarover het graan uit gespreid lag; met dreunen en sissen begon ook het moderne machine-monster zijn reeds van het begin af zeegrijke strijd. De van groep naar groep schrijdende kei zer nam opmerkzaam de verschillende ar beid smethoden in oogenschouw, en interes seerde zich in het bijzonder voor de dorsch machine, die in razend tempo- werkte. De gapende muil van dit gevaarte werd door in zeer primitieve uitrusting, leden van den koortsachtig tempo arbeidende menschen voortdurend volgestort, en in een handom draaien ontstonden daaruit de met koren gevulde zakken en de saamgeperste balen- stroo. De terugkeer van den Negus herinnerde eveneens weder aan middeleeuwsche wapen praal. Gewelige infanterie-kolonnes, ter sterkte van ongeveer tweeduizend man, marcheer den in breede, vijftig man tellende gelederen vooraan. Na 'n wijde tusschenruimte volgde, gezeten op een heerlijk rijpaard, de keizer. Daarop sloten ontelbare massa's uitstekend bereden cavalerie aan, en de rijksgrooten. Zoo begeleidden meer dan 4000 man hun heerscher op zijn terugweg naar de hoofd stad. Om zijn liond te redden. Tachtigjarige door auto gedood Gistermiddag om 2 uur is in Overloon bij Ven ray de 80-jarige A. v. d. W. dood gereden door een vrachtauto uit Vierlings beek. De man was op jacht geweest met zijn hond. Op den weg van Overloon naar Vierlingsbeek liep de hond voor de auto- De oude man wilde het dier voor een aan rijding behoeden, doch kwam daarbij te vallen, zoodat hij den wagen over zich heen kreeg. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam, was de man reeds overleden, HILVERSUM 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 gram.pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. H. C. v. d. Brink. 10.45 Gr. pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gr. pl. en orkestconcert. 2.00 Gram.pl. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. T. Kloosterman, mmv. ba riton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert E. A. Vos. 6.43 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk, mmv. L. Bogtman (bas). 9.00 Causerie Prof. Dr. H. C. Dels man. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 be richten). 10.3011.30 Gram.muziek. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending:. 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroeporkest olv. Ger- harz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Vervolg omroeporkest. 11.00 Voordracht Ed. Palmers. 11.20 Piano-reci tal P. Palla. 11.40 Gram.pl. 12.00 Canta- bilé-orkest olv. Beeckman en gram.pl. I.30 Vioolspel M. Groen. A. d. vleugel: E. Veen. In de pauze: voordracht B. v. Leer- sum. 2.15 Voordracht B. v. Leersum. 2.30 3.45 De Octophonikers olv. B. Drukker en gram.pL 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.05 Omroeporkest olv. A. v. Raalte. 8.00 Berichten. 8.05 Omroepor kest olv. A. v. Raalte, mmv. J. du Chas- tain (piano). 8.45 Uit de nieuwe Doelen zaal, Rotterdam: aanwijzing der winnaars v. d. 3de slipjacht door G. de Clercq, mmv Kovacs Lajos' orkest. 9.15 Het Renova- kwintet. 10.00 Vervolg van 8.45. 10.30 Gr. pl. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 De AVRO Decibels olv. Eddy Meenk. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Mor genwijding. 11.05 Gram.pl. 11.25 Orgel spel H. Croudson. 12.05 Het Rutland Square en New Victoria-orkest olv. Austin 12.50 Gram.pl. 1.35 Pattisons salonorkest olv. N. Stanley. 2.35 Gram.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Sted. orkest Harrogate olv. Cohen. 5.05 Orgelconcert E. Morgan. 5.35 J. Reyn ders en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Marius B. Winter en zijn Band. 7.25 Theaternieuws. 7.55 Het New Georgian Trio. 8.20 BBC-Symphonie-orkest olv. Sir Henry J. Wood, mmv. E. Schumann (so praan) en M. Harrison (viool). 10.00 Be richten. 10.20 „Rocking-Horse Winner", spel van Lawrence, bew. Lewis. 10.40 Het Olof-Sextet. Mmv. L. Keyes (sopraan). II.3512.20 Het Casaniclub-orkest olv. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr. pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 3.50 Orkestconcert. 5.10 „Rodogune", spel van Corrieiïle. 8.00 Gram.pl. 9.05 Kamermuziek olv. Rhené-Bêton. 11.1012.35 Dansmu ziek. KALUNDBORG. 1261 .M.. 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Thyregod. 3.20 Zang en piano. 3.50—5.05 - -acert uit rest. „Ritz". Een "berichtje van één veiling, Heden uit de krant gehaald: Van de acht miljoen komkommers Vier miljoen zóó naar de vaaltl Gister klopte mij een tuinder Op de schouder en hij zei: Ik zeg dat het een schandaal is, En een gróf ook, wat zeg jij! Nou, ik vond het ook schandalig, En ik vroeg hem: beste man Kan je mij misschien vertellen: Wie, wie draagt de schuld daarvan? Is het onze nijvre tuinder Die zoo overvloedig kweekt? Is 't 'em dat het hem aan inzicht Van de groentemarkt ontbreekt? Ligt het aan de groenteboeren Die niet koopen wat hij teelt? Zit het soms in onze burgers Dat het eten hun verveelt? 't Is het één niet noch het ander Zeker, er is overvloed Maar de grenzen zijn gesloten Voor ons gave goeie goed. Onze buren lijden honger Maar er is een vreemde macht Die niet wil dat hun het eten Haast voor niets wordt thuisgebracht. 't Geld is noodig voor iets beters, Zegt men; lach er maar niet om, Niemand daar zal 't tegenspreken, Neem de proef maar op de som. Of het daarom geen schandaal is? Ja, maar wie vertellen kan Wie de schuld ervan moet dragen Is der wereld wijste man. (Nadruk verboden.) LEO LENS. 8.20 Hartmann-concert olv. Gröndahl. 9.05 Reportage. 9.35 Noorsch-Zweedsche muziek. 10.05 Koorconcert. 10.5011.25 Omroeporkest olv. Launy GröndahL KEULEN 456 RL 6.50 Orkestconcert. 10.45 Concert. 12.20 Concert uit München olv. K. List. 2.35 Gram.pl. 4.20 Piano-re cital. 5.20 Het Weragkamerorkest. 7.20 Het Radio-kwintet. 8.30 Sted. orkest Gel- senkirchen. 11.00 Cembalo-recital. 11.20 12.20 Omroeporkest, -koor en solisten. ROME 421 M. 9.00 „La Serva padrona", opera van Pergolesi. Leiding: Santarelli. 9.55 „La fiamminga" .opera van Donaudy. Leiding: Santarelli. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.: 12.2C Salonorkest en gram.pl. 1.302.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest olv. Dejoncker. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.2Ö Gram.pl. 6.50 en 7.35 dito. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 10.30—11.20 Gram.pL Leden van de Engelsche koninklijke familie in Schotland met vacantie. De koning en de hertog van York dragen het costuum 'der hooglanders. De „Saturnia" verlaat Italië met een zeer groot contingent zwarthemden welke naar Oost-Afrika worden verscheept. Daaronder bevinden zich ook de Italiaansche minister voor Propaganda Ciano, die Mussilini's schoonzoon is, en zijn twee oudste zoons, Bruno en Vittorio, die beide vlieg er-luitenant zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5