Oorlogsgeestdrift der Italianen Economie en Financien WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Vreugde in Abessynië over massa desertie van Somali's uit het Italiaansche leger In afwachting van de kabinetsraad te Bolzano Over Mussolini's kabinetsraad te Bolzano is er nog geen nieuws. Dat kan ook niet, ■want de ministers komen eerst vandaag om 4 uur bij elkander. In politieke kringen te Rome hecht men buitengewone beteekenis aan deze zitting, waarin, naar men zegt, militaire en econo mische maatregelen van groot formaat zul len worden genomen. De diplomatieke dienstan maken het dos sier gereed, dat Italië voornemens is in Ge lieve te overhandigen. Men weet nog niet met zekerheid, of Italië de uitsluiting van Abessyynië uit den Vol kenbond zal eisöhen, zooals het gerucht loopt De Duce heeft het wel erg druk. Hij moet de manoeuvres in Tirol meemaken, hij moet ministerraad houden, hij heeft een radio gesprek gehad met den hoogen commissaris dn Oost-Afrika, Dr. Bono, die te Asmara ver toeft, hij heeft Marconi de boodschap ge stuurd, dat hij op hean tekent voor de expe ditie in Oost-Afrika, op dezelfde wijze als hij Sir Aldo Castellani. den deskundige op het gebied van tropische ziekten, uit Lon den heeft laten komen om leider te zijn .van den gezondheidsdienst in Oost-Afrika Op elk gebied wil Mussolini de beste des kundigen ter beschikking hebben zoo wordt uit Rome gemeld. Als het groote avontuur in Abessynië nu nóg niet gelukken zou dan zou dit tot zeer pijnlijke conclusies kunnen leiden. Maar over mislukking wordt niet gedacht. Ten minste onder de echte Italianen niet: zóu de Duce het niet weten? Enthousiasme heersoht bij elk vertrek van troepen en materiaal naai- Oost-Afrika. Na pels esn Cagliari galmden nog gisteren bij zulke gelegenheden van vreugdebetuigingen. Bijzondere aandacht trekt het groote trans portschip „Satumia", dat, zooals bekend, de beide zoons van Mussolini, Bruno en Vit- torio alsmede zijn schoonzoon graaf Ciamo. benevens 4350 zwarfchamden aan boord heeft Dat schip is gisteren te Port Saïd aangeko men en daar waren drie duizend aldaar ge vestigde Italianen en nog twee duizend el ders wonenden, de geestdriftige getuigen van. De hotels waren er overvol en alle be schikbare vaartuigjes waren afgehuurd om den stoomer tegemoet te varen, terwijl hon derden auto's het schip langs den oever ver gezelden. Een soortgelijke ontvangst viel de „Satur- nia" te Suez ten deeL Of men ook in het aanstaande oorlogsge bied aan Italiaanschen kant nog zoo opge wekt en vol moed is, weten we niet. Het zou kunnen,, dat de chauvinistische tempe ratuur daar wat lager was dan elders. Dat zal ze zeker wel zijn wanneer juist is iwat uit Adis Abeba gemeld wordt, dat na melijk de laatste dagen twaalf duizend So mali's, die voor het grootste gedeelte over een moderne oorlogsuitrusting zooals gewe ren en machinegeweren van het allernieuw ste model beschikken, uit de Italiaansche inboorlingen-divisies van Somaliland zijn gedeserteerd en naar Abessynië zijn overge- iloopen. Zij zouden reeds in een nabij Oeal- Oeal op Abessynisch gebied gelegen plaatsje zijn aangekomen. De aanvoerders van deze troepen zouden (verklaard hebben, dat zij en hun twaalf dui zend mannen bereid zijn, voor den keizer van Ethiopië tegen de Italianen te strijden. In officieele Abessynisdhe kringen wordt dit bericht noch bevestigd noch tegengespro ken. Tot zoover zouden sedert de uitbarsting van het 11 aliaansch-Abessynisch conflict in totaal reeds vijftien duizend inlandsche sol daten uit Somaliland en Eritrea naar Abes synië zijn overgeloopen. Deze berichten zijn vooral interessant in verband met de verklaringen van reeds lang in Abessynië bevestigde Europeanen, dat Italië in geval van een oorlog moeilijkheden zal krijgen met de inlandsche bevolking zijner koloniën. Het ligt wel voor de hand, dat de bevol king te Addis Abeba zich blij maakt over dit gerucht. Zoo vindt men dus aan beide kanten op het oogenblik reden om te juichen. Dat is de tragiek van den oorlog: geest drift voor het begin; ellende en verdriet als het ernst wordt en nog jaren na den af loop. Mussolini verwacht er iets anders van, blijkbaar. En Mussolini is een groot man, wiens woord gezag heeft als van een boven natuurlijk wezen. Zal de Volkenbond er nog iets aan kun nen doen, vóór de oorlog er plotseling zal zijn? Weinigen, die het gelooven. Sir Samuel Hoare en Anthony Eden. de Britsche ministers, die zich er in de eerste plaats mee hebben te bemoeien, bestudeeren thans het rapport, dat men aan den Raad zal hebben uit te brengen over het geheel van de Abessynische kwestie. Eden en Laval zijn de aangewezen rapporteurs. Vanzelf spreekt, dat ook Laval zijnerzijds In actie is. Hij confereerde met den Itali aanschen ambassadeur en met den Engel- Bchen. Opmerkelijk is wel, dat de Italiaansche luchtmaarsdhalk Balho, die, zooals men weet, gouverneur-generaal van Lybië is, op het oogenblik ook te Parijs is. Meermalen is beweerd, dat. Mussolini Balbo na zijn Trans-Atlantische eskadervlucht als een ge- yaarlijken rivaal heeft verbannen. Eenige dagen geleden echter heeft de Ita liaansche radio den maarschalk op verras sende wijze als een leider van het fascisme geprezen. Kort daarna was hij aan het Li- do, waai* hij met Mussolini's vriend en ver trouwensman, graaf Volpi, een langdurig onderhoud heeft gehad. Zijn verblijf te Parijs wordt officieel ge motiveerd met de nieuwe luchtlijn Rome- Wie gelooft dèt? Voorzichtig zegt de Dally Telegraph hier over ,dat politieke waarnemers het .^ven wel mogelijk" achen, dat koloniale kwesties een even goote rol bij zijn besprekingen zul len spelen. Abessynië In afwachting van den oorlog Uit Addis Abeba: De nervositeit onder de buitenlandche zakenlieden neemt steeds toe Zij zijn thans begonnen met het opslaan van hun voorraden in het spooweg-depot, teneinde ze desnoods terstond naar Djiboeti te kunnen verzenden. In buitenlandsche diplomatieke kringen vraagt nv zich af, wat de toekomst zal zijn van den spoorweg Addis Abeba—Dji boeti, wanneer de oorlog uitbreekt. Men hoopt, dat da spoorlijn in het ergste geval onder internationale controle zal worden In regeeringslcringen heerscht thans al gemeen de opvatting, dat Italië zich onder geen voorwaarde van een oorlog zal laten weerhouden. De keizer van Abessynië heeft den Ahes- synischen gezanten in het buitenland op dracht gegeven, dat zij alle buitenlanders, die Abessynië overijld hebben verlaten, zon der voldoende te zorgen voor bescherming van hun vermogen, moeten waarschuwen, dat zii latei* geen aanspraak kunnen maken op schadeloosselling wegens evenueele oor logsschade. Bovendien heeft de keizer bekend ge maakt. dat allen in het land blijvenden buitenlanders volledige bescherming van hun persoon en eigendom is toegezegd. Te Diredawa en op andere plaatsen langs den eenigen spoorweg van Abessynië (Ad dis AbebaDjiboeti) is een contingent ge- stationneerd van de keizerlijke hofwacht. De uittocht van Italianen blijft inmiddels voortduren. Gister is wederom een groot gezelschap, waaronder vele missionarissen, naar Djiboeti vertrokken. Ter uitvoering van de keizerlijke verorde ning inzake de bescherming tegen even- tueele aanvallen uit do lucht hebben zich gister duizenden persnen buiten de stad be geven, m schuilplaatsen in gereedheid te brengen. De gedragslijn van den keizer LONDEN 28 Aug. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis Abeba meldt dat de keizer vast besloten is, een manoeu vre, die ten doel heeft de eventueele eerste operaties tegen Abessynië voor te stellen als eenvoudige politiemaatregelen, te ver ijdelen. Indien, aldus de correspondent, de Itali anen het land geleidelijk en bij kleine stukjes tegelijk zouden binnendringen, zouden de Abessyniërs de Italianen tot over de grenzen terugdringen, doch wanneer men in Italië zou besluiten tot een aanval op groote schaal, zou de keizer onmiddel lijk ..de diplomatieke betrekkingen verbre ken en den oorlog verklaren. Londen, 2S Aug. De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt, dat de docu menten en fotogafieën, welke Italië zal zen den naar de zitting van den Volkenonds- raad, wlke op 4 September zal worden ge houden, onder meer aan de volgende !kwes iea gewijd zullen zijn: L Overtredinfgen van Abessynië van de internationale verplichtingen; 2. Slavernij; 3. Barbaarsche onderdrukking van de gekleurde bevlking onder Abessynsclie heerschappij; 4. Gebrek aan opheldering bij de reöhspleging, voor zoover deze niet hee- lemaal ontbreekt; 5. Buitengewoon laag peil dgr bescha ving en wel elfs bij de meest geaven- a ceede gedeelten der bevolking. Londen, 28 Aug. Do bijzondere correspon dent van de „Daily Telegraph" Ward Price meldt uit Bolzano, dat Mussolini hem Dins dag heeft medegedeeld, dat na de Woens dagmiddag te houden Italiaansche kabi netsraad de regeering een verklaring zal publiceeren waarin zij haar volledige bereid beid zal betoonen alle rechten van het Brit sohe rijk te respecteeren. Op deze wijze wordt ieder vermoeden uit den weg ge ruimd, dat Italic eenig plan zou hebben tot schade van do Britsche belangen op te treden. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. hrico Leeuwarden Fey heeft een auto-ongeluk Gisteravond tegen acht uur raakte op de Bundesstrasse Wien-Linz, voor het plaatjse Gablitz bij Weenen, de auto van minister Fey aan het slinge ren en reed tegen een boom. De minis ter bekwam een breuk van het neus been en snijwonden in het gelaat. De overige inzittenden van de auto, waaronder de adjudant van Fey, wer den licht gewond. De oorzaak van het ongeluk lag in. het feit, dat de bestuurder van de auto vau Fey verblind werd door de lichten van een uit de andere richting komende auto. Eerst op het laatste oogenblik zag hij daardoor een vrachtwagen, waarvoor hij trachtte uit te wijken. Daarbij raakte de auto aau het slingeren en reed tegen een boom. Minister Fey is naar het Algemeene zie kenhuis te Weenen overgebracht Het antisemitisme in Duitschland Schachts beroep genegeerd Uit Berlijn: Het beroep, dat Dr Schacht op het Duitsohe volk heeft ge daan, om het Jodenvraagstuk slechts langs legalen weg en niet door middel van excessen op te lossen, wordt door de pers geheel genegeerd. Te Bischofsheim hebben de huurders van gemeentegrond, die handelsrelaties met Joden onderhouden, mededeeling gekre gen, dat hun de huur wordt opgezegd. De gemeentebesturen van Arnsheim en Schöne- berg aan de Elbe, hebben aangekondigd, dat firma's, die zakenrelaties met Joden hebben, geen gemeentelijke opdrachten zullen krijgen, en dat ondersteunden, die in Joodsche winkels koopen. geen verdere uitkeering zullen ontvangen. LASTERLIJKE BERICHTGEVING AFGEKEURD Een conferentie te Weenen Namens de Duitsche Rijksregeering heeft de Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, gister bij de Oostenrijksche Bondsregeering geprotesteerd teger. de onwaarheden enden laster alsmede tegen de tendentieuze voor stellingen in de Oostenrijksche pers over de binnenlandsche toestanden in Duitsch land en tegen vooraanstaande Duitsche per Het onderhoud, waarbij de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken soort gelijke bezwaren tegen de Duitsche pers in zake Oostenrijk opperde, leidde tot overeen stemming hierover, dat het ernstig moet worden afgekeurd, indien de pers in een/ig land op lasterlijke wijze over andere landen schrijft en dat integendeel de pers zioh nut tig moet maken voor het herstel der nor male betrekkingen tusschen de tanden. HET OPTREDEN DER KOMINTERN Sovjet-Rusland wijst Amerika's protest af Nog andere protesten, o. a. een Britsch Krestinski, de Russische adjunct-commis saris van buitenlandsche zaken, heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou, Bullitt bij nota laten weten, dat de activi teit van de Communistische Internationale niet beteekent inmenging in Amerikaan- sche binnenlandsche zaken. Hij aanvaardt het protest der Ver. Staten dus niet. „De Russische regeering deelt oprecht de op vatting van de regeering der Vereenigde Staten, dat een gestrenge wederzijdsche niet-inmenging in binnenlandsche zaken een essentieele voorwaarde is voor de handhaving van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen onze landen en zij past deze politiek krachtig in de practijk toe. Zij verklaart, dat dit strekt tot de uit eindelijke ontwikkeling van de vriend schappelijke samenwerking tusschen Rus land en de Vereenigde Staten, welke in overeenstemming is met de belangen van de volken van Rusland en van de Vereenig de Staten en die van zoo groot belang is voor den algemeenen vrede". Naar eerst thans bekend wordt, heeft eenige dagen geleden ook de Britsche am bassadeur te Moskou mondeling eon pro test ingediend in verband met het behan delde tijdens het congres van de Kora- Naar nu echter uit Moskou gemeld wordt, is het protest door de Russische regeering van de hand gewezen. Voorts wordt nog meld, dat ook Italië en Letland dergelijke démarches hebben ondernomen. Ook in Polen trekt de tweeslachtige hou ding der Russen de aandacht. In de offi cieuze „Gazetta Polska" schrijft oud-ininis- ter Mildzinski, dat Polen er niet aan denkt, de bestaande verplichtingen niet na te komen, doch wenscht dan te weten, of de Sovjet-Unie voornemens is, te handelen overeenkomstig de verklaringen van Litwi- nof inzake het zich niet mengen in el- kaars binnenlandsche aangelegenheden, of dat zij zal trachten, uitvoering te gevoo aan de resoluties van de Komintern. De brave Engelsche „socialisten"-!eider Lansbury denkt heel wat vriendelijker over de Sovjet-Unie, blijkens een inter view, dat de „Prawda" met hem had. Spre kende over den alarmeerenden toestand van Europa, verklaarde Lansbury, dat nog slechts één ding hoop gaf, en dat was het bestaan van de Sovjet-Unie. Alle landen ter wereld erkenden, dat de Sovjet-regee ring niet de bedoeling had veroveringen te maken en dat haar bewapening goen aanvallend, doch een zuiver verdedigend karakter had. De Sovjet-Unie had tal van naties in zich vereenigd en wees op deze wijze den weg naar de werkelijke eenheid van de wereld. Ook de arbeidende klasse in Engeland wenschte slechts den vrede en koesterde dan ook groote sympathie voor de Sovjet-Unie. Lansbury sprak tenslotte de hoop uit, dat de dag niet ver zal zijn, waarop een basis van Internationale vriendschap en verbroedering zal zijn ge vonden, die eens en voor goed een einde zal maken aan het fascisme en aan alle oorlogsgevaar. Welk een kinderlijk idealisme ondanks alles wat onze tijd te zien geeft. SCHEEPSBRAND TE ANTWERPEN Gisteravond ontstond brand aan booixl van het Duitsche stoomschip „Saturn", ge meerd te Antwerpen in het Kattenwijkdok Do ruimen J en II, gevuld met balen wol en vaten wijn, stonden weldra in lichte laaie. De Antwerpsche brandweer moest de hulp inroepen van vier stadssleepbooten. De achterzijde van het brandende schip werd totaal onder water gezet, met het ge volg, dat de „Saturn" spoedig den bodem van het dok raakte en geweldig slagzij maakte. De blusschingswerkzaamhedeo duurden verscheidene uien. Tegen 9 uur was het gevaar voor uit breiding geweken. Het schip kwam vaD Lissabon en zal waarschijnlijk binnenkort de haven van Antwerpen weer kunnen ver laten. Gemengd Nieuws. EEN BRUTAAL HEERSCHAP. Maar politie is argwanend. Bij de politie te Oegstgeest vervoegde zich een wielrijder met verzoek zijn fietsban den te mogen oppompen. Kort te voren had de politie bericht ge kregen, dat er een inbraak was gepleegd u het gesticht „Duinzicht" en in de rijwiel bewaarplaats van het patronaatsgebouw der R.-K. kerk, alsmede, dat er gepoogd was in te breken bjj den heer J. C. H. aan Oranjelaan, waar een ruit van een der ran was uitgesneden. Afgaande op bet verschafte signalement achtte de politie het niet onmogelijk, dat de wielrijder de inbreker was. De man ontkende aanvankelijk, doch bjj nader onderzoek bleek, dat deze wielrijder, de 32-jarige J. F. M. uit Amsterdam, een berucht inbreker was, die reeds verschillende straffen achter den rug had, waarom hij aan een nader verhoor werd onderworpen. Hij legde toen een volledige bekentenis af. Na opgemaakt proces verbaal is hij naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. DE RELLETJES IN DE JORDAAN De toestand van de gewonden. Omtrent de toestand van de twee der drie gewonden bij de relletjes in de Jordaan te Amsterdam, die in het Ziekenhuis zijn opgenomen, vernemen wij, dat een van beiden, S. de Kort, wonende aan de Linden gracht, die met een schotwonde in het dijbeen naar het Binnengasthuis was gebracht, naar zijn woning is vervoerd. De 17-jarige W. van As, uit de Egelantier straat, die een kogel in de linkerborst heeft gekregen en in het Wilhelminagasthuis wordt verpleegd, verkeert niet in levensgevaar. De Vogel was echter gieterenmiddag nog niet ver wijderd. Wielrijder aangereden Op den Hoogeweg te Amersfoort heeft gisteravond om half zeven een ongeval plaats gehad, waarbij een wielrijder ernstig gewand werd. De heer Ponsen uit Amers foort reed met zijn rijwiel op den Hoogeweg en wilde juist links afslaan, toen hij door een hem van achteren naderende auto werd aangereden, en tegen den grond gesmakt.. In ernstigen toestand is hij naar het St. Eli sabeth ziekenhuis overgebracht. De automo bilist zegt, dat de wielrijder geen teeken heeft gegeven, dat hij linksaf wilde slaan. Klacht wegens oproep tot boycot Vordering in kort geding afgewezen In de Arbeiderspers was op gezag van een afdeeling van een vakbond te Am sterdam een oproep tot boycot van een bepaalde firma geplaatst, omdat deze blijk zou hebben gegeven van fascistische gezind heid en vijandige houding tegen de arbei ders en hun vakhonden. De bedoelde werk gevers hebben in kort geding gevorderd, dat de president de Arbeiderspers zou ver bieden voort te gaan met publicaties over deze aangelegenheid, alsmede om de Ar beiderspers te veroordeelen een dementi op te nemen, gilles in afwachting van het oor deel der rechtbank in een aanhangig te maken hoofdzaak. Nadat de raadslieden van beide partijen het woord hadden gevoerd, heeft de pre sident van de rechtbank, vonnis gewezen. Overwegende, dat, waar hem in kort ge ding de onjuistheid der geïncrimineerde feiten niet aannemelijk is gemaakt, en waar bovendien een oproep tot boycot in het algemeen niet reeds onrechtmatig is, vooropgesteld, dat de bewoordingen, waar in die oproep is gesteld, niet beleedigepd zijn en het publiek niet klaarblijkelijk wordt misleid, heeft liij de vordering in kort geding afgewezen. BAKKERIJ VEBRAND. Bij afwezigheid der huisvrouw is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bakkerij van de gebroeders Mennen aan de Heistraat te Helmond. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, be streed het vuur met twee stralen op de autospuit. Zij slaagde er echter niet in de bakkerij te behouden en moest zich beperken lot het beschermen der naastliggende percee- len. De bakkerij brandde geheel uit. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. STAKING IN DE TILBURGSCHE WOLLENSTOFFEN-INDUSTRIE Aankondiging der fabrikanten St. Lambertus adviseert doorwerken! De loonsverlaging in de Tilburgsche wol] enstoffen-industrie heeft tot wilde stakingen bij een tiental ondernemin gen geleid, doch 29 fabrieken werken nog normaal door. Het aantal stakers wordt op 1200 geschat. Het hoofdbestuur van de RJC. Arbeiders- vereeniging „Lambertus" heeft haar leden aangemaand aan het werk te blijven en onder geen voorwaarden het werk neer te leggen. In alle fabrieken is door de leden van den Tilburgschen fabrikantenbond de volgende aankondiging opgehangen. Aangezien op verschillende fabrieken, aan gesloten bij den Tilburgschen Fabrikanten- bond onder het personeel een wilde staking is uitgebroken, brengen wij het volgende ter kennis van het personeel: 1. Al die leden van ons personeel, die i gen, Woensdag 28 Augustus niet op het voor hen geldende aanvangsuur hun arbeid her vatten, worden geacht de dienstbetrekking on rechtmatig t® hebben verbroken. 2. De wet op het arbeidscontract geeft den werkgever het recht ter zake van het rechtmatig verbreken der dienstbetrekking een schadeloosstelling, ter grootte van één week loon, te vorderen. 3. Van al degenen, die morgen Woensdag 28 Augustus de arbeid niet op het voor hen geldende aanvangsuur hervatten, zal deze schadeloosstelling gevorderd worden door in houding van het arbeidsloon over de afgeloo- pen kalenderweek. 4. Voor degenen, die de arbeid morgen op normale wijze hervatten, zal de betaling het arbeidsloon over de afgeloopen kalender- week geschieden op Donderdagmiddag Augustus. 5. Degenen, die de dienstbetrekking op on rechtmatige wijze hebben verbroken, en mor gen in gebreke blijven de arbeid op normale wijze te hervatten zullen bovendien geen aanspraak kunnen maken op uitbetaling der vacantiedagen. 6. De werkgevers behouden zich uit de aard der zaak volledige vrijheid voor ten op zichte van de arbeidsvoorwaarden, die zullen gelden voor het geval de wilde staking blijft voortduren. REISLUSTIG Door de Amsterdamsche politie zijn gisteren twee minderjarige jongens aangehouden, die resp. in Den Haag en Ginnéken op een auto waren geklommen en de reis op deze wijze naar de hoofdstad hadden gemaakt. Zij zijn op transport gesteld naar hun woonplaatsen. Weekstaat Nederlandsche Bank DE GOUDVOORRAAD WEER TOEGENOMEN Contractie der binnenlandsche crediet- verleening De nieuwe weekstaat van de Neder landsche Bank geeft een meer bevredi gende ontspanning te zien dan een week geleden. De binnenlandsche credietver- leening is vrij aanzienlijk ingekrompen, terwijl de goudvoorraad toenam met een bedrag van f54 millioen. De dek kingspercentages zijn gestegen. De goudvoorraad is in de afgeloopen week toegenomen met 54 millioen tot f591,3 millioen. Dit is niet een gevolg van den stand der wisselkoersen die zich steeds tusschen de goudpunten bewogen. De goud voorraad is toegenomen uit andere hoofd® Een bedrag van f3 millioen aan gouden tientjes is van de Javasche Bank afkom stig, aangezien de weekstaat van deze in stelling per 24 Aug. een vermindering van den goudvoorraad met een gelijk bedrag te zien gaf. Opmerkelijk is, dat de goudvoor raad in het buitenland gestegen is van f342 tot f38,6 millioen, een stijging der halve van f4,4 millioen. Waar de geheele goudvoorraad met f5,4 millioen is toegeno men, is dus slechts voor f 1 millioen van het gele metaal in de kelders van de Ne derlandsche Bank terecht gekomen. De gouden tientjes worden vermoedelijk voor een deel elders aangehouden. Niet onwaar schijnlijk is, dat er in de afgeloopen week weer transacties met de Bank van Frank rijk zijn afgedaan. De emissie van schatkistpapier stelde vorige week teleur en de verwachting was, dat de schatkist een beroep op de circulatiebank zou doen. Dit is inderdaad het geval geweest, want het tegoed van het Rijk, dat vorige week nog f 2% millioen be droeg. is thans omgezet in een renteloos voorschot van f 15 millioen. De binnenlandsche credietverleening is belangrijk ingekrompen. De beleenin gen op effecten verminderden van f 150,6 tot f 136,1 millioen, en de bin nenlandsche wisselportefeuille daalde van f43 tot f40,7 millioen. De rekening-courantsaldi van anderen zijn gestegen van f30,3 tot f39,5 millioen. De overige resultaten in de huidige week staat zijn gering. De bankhiljcTtencirculatie steeg van f793,2 tot f794,9 millioen. De direct opeischbare verplichtin gen bedroegen thans f834,5 millioen (v.w. f832 millioen) en zijn thans voor 70,9 pCt (v.w. 70,4 pCt) door goud en voor 73,7 pCt (73,2 pCt) door goud en zilver gedekt DE UITVOER VAN BEVOLKINGSRUBBER Het vastgesteld quotum wordt aanhoudend overschreden Nieuwe Regeeringsmaatregelen noodzakelijk In de Engelsche bladen wordt de laatste week wederom veel aandacht geschonken aan do ontwikkeling van den uitvoer van bevolkingsrubber uit Nederlandsch-Indië. Zooals bekend, Is de export van dit pro duct In de eerste seven maanden van dit Jaar aanzienlek boven het vastgestelde quotum gekomen. Volgene de verdeeling va., „et quotum, dat Ned.-Tndië bij de internationale overeenkomst la toegewezen, mochten de inlanders ln 1935 114.650 too rubber uitvoeren, waarvan ir de oerste zeven maanden reeds 93-162 eün geëx porteerd. zoodat voor de res'teerende 5 m den nog sleohts 31.488 ton kunnen worden gevoerd. Ondanks do onbevredigende pr|jaen op de wereldmarkt de gemiddelde prüs van af 1 Januari 1935 tot 31 Jul| 1935 bedroeg te Londen gemiddeld sleohts 5 81/32 d. per lb. en het hoogo ultvoerreoht blüken de Inland sche producenten nog stoede in staat met winst tc produceeren on het is nig twijfel onderhevig of de Ned. ring zal nieuwe maatregelen maken. Weliswaar blijft dc export van N ïndiö in zijn geheel ondier de hoeveelheid b|j de internationale overeenkomst ls toege staan, omdat de export van plantagerubber het is toch NaaT thans In rubberkringen verluidt, zou het in de bedoeling liggen een ver andering te brengen in do interne ver- deeling van het quotum tusschen planta ge- en bevolkingsrubber, dat op het oogen blik iB 100 71.5. Hoewel de Europeesche rubberproducenten steeds geweigerd heb ben. een dergelijke verandering goed te keuren, daar deze voor de toekomst wel licht ongunstig voor hen zou kunnen uit vallen, ls er thans moer neiging om deze verandering te aanvaarden, omdat de groote uitvoer van bevolkingsrubber steeds aanleiding geeft tot ongerustheid, die een druk op het prijsniveau uitoefent, hoewel hiertoe niet ln de geringste mate reden bestaat. Nederlandsche koopvaardijvloot Sterke achteruitgang Cijfers, die een bedroevende taal spreken Het mailschip „Patrla". dat deel heeft uit gemaakt van de vloot van den Rotterdamsehcn Lloyd en na bijna vijf Jaar oplegger te zijn ge weest, naar Sovjet-Rusland ls verkocht, ls thans b|j Wilton te Schiedam voor zijn nieu we bestemming gereed gekomen. Het ve zal waarschunltJk heden plaats hebben. De verkoop van dit schip is voor onze koop vaardij geen ernstig verlies: de „Patrla" toch viel reeds buiten de eigenlijke vlootsterkte van den Rotterdamschen Lloyd. Hetzelfde geldt voor de naar Italië verkochte „Gelria" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, welk schip in normale ttjdcn ook van de hand ge daan en door een nieuw vervangen zou zijn. Anders staat het echter met de talrijke schepen voornamelijk vrachtbooten welke voor het intornatlonale verkeer zeer bruikbaar waren en die door verkoop naar het buitenland de sterke positie, welke onze koopvaardijvloot ln het woreldscheep vaartverkeer heeft Ingenomen, sterk heeft ondermijnd, hetgeen mede voor den alge meenen economischen toestand van ons land, dat door zijn geografische ligging in het wereldverkeer een groote plaats In neemt, fnuikend kan worden genoemd. i koopvaardijvloot, Ike z|j inneqicn. uitgezonderd. ^.ena is de Nederlandsche vloot van alle zee varende landen het sterkst achteruitgegaan; de achteruitgang van de geheele Nederlandsche tonnage over genoemde periode bedraagt In- n 16 pet; die van de wereld- Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Janmayen 766.3. Laagste stond te Blaavandshuk 747.4 Stand van morden half twaalf 749.5. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige Z. W. tot N. W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijn lijk nog enkele regenbuien, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Dc kern van de depressie bleef vrijwel stationair op de Noordzee. Het eerste regen- front passeerde gisteren met matige regen en flinke afkoeling ons land. Secundairen strek ken zich O. en Z.-waarts uit Over bijna het geheele W. gedeelte van het vasteland en over de Britsche eilanden is het weer slecht Zware regens traden in de afgeloopen 24 uur op, terwijl sterke afkoeling intrad. Over Scandinavië herstelde zich de hooge druk king. Hier bleef het weer nog goed. Over IJsland steeg de barometer nog. De drukverdeeling en haar veranderingen wijzen nog op het aanhouden van het koele weer. De nachttemperaturen zullen nog dalen. De kans op regenbuien blijft nog groot TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 15 gr. C. 29 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.05 uur, zonsondergang 7.55 uur Maan op v.m. 6.36 uur, onder van. 7.36 uur Nieuwe Maan 1.20 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HflRTtRN 29 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.25 uur tot 's morgens 5.37 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,52 2,53 Wesel 0,60 0.53 Brelsach 1,61 1,56 Emmerik 0,65 0,70 F>hl 2.70 2,65 Lobitb 9,59 9,63 Maxao 3,96 3,95 Nijmegen 7,30 7,35 Diedeshelm 0,00 0,00 St Andrlea 2,39 2,39 Mannheim 2,87 2,85 Arnhem 7,54 7,58 0,77 0,84 Vreeswijk lw 0,29 0,17 s 0,59 0,48 VVestervoort 8,01 8,05 Blngen 1,65 1,61 Deventer 1,89 1,93 Caub 1,74 1,72 Kampen 0,03 0.07 Ems 1,09 1,06 Eyeden 45,89 45,89 CoblenB 1,70 1,68 Maastricht 40,49 40,43 Trier 0,15 0,10 Grevenblcht 27,59 27,56 Keulen 1,23 1,24 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 0,59 0,63 Grave (s.a1s) 3,64 8.66 Kuhrort 0,31 0,25 St Andrles 0,97 0,87 Hoogwater Ned. Zeehavens 29 August as HellevoetsL 21,18 Willemstad 22,05 Brouwersh. 19,55 Zlerikzee 15,39 Wemeldlnge 3,23 15,41 14,53 Vlissingen 1,34 13,44 15,03 Terneuzen 2,06 14,18 16,41 Hansweert 2,52 15,08 Delfzijl 11,87 Terschelling 8,56 Harlingen 9,45 Den Helder 7,15 iJmulden 8,17 Hoekv. HolL 2,27 Scheveningen 2,37 Botterdam 4 38 3.12 15,3* 4.07 17,26 2,24 14,47 8,04 15,17 Steunregeling voor erwten Telers van groene-erwten en schokker erwten worden er op gewezen, dat de steunregeling voor oogst 1935 als volgt zal zijn: m Zij, die hun erwten aan den handel ver- koopen. komen door bemiddeling van den handelaar in het bezit van den toeslag, daar deze dan geacht wordt in den prijs te zijn begrepen. Zij, die hun erwten vervoederen, moeten om in het bezit van den steun te komen, bij den Districtssecretaris der Landbouw crisis-Organisatie, een aanvrage tot dena- turatie indienen. De Districtssecretaris zal hun dan alle noodige aanwijzingen en in lichtingen verschaffen. De denaturatie-toeslag zal wekelijks wor den vastgesteld, waarbjj tot 1 October 1935 rekening gehouden zal worden met de vol gende richtprijzen per 100 K.G.: Groene erwten (waaronder begrepen Kroonenvten) f9, f8.50, f8, f750; Schokkererwten f1050, f10, f9 50, f9. Alles resp. Ie. 2e, 3e of 4o soort Na 1 October zullen deze richtprijzen tot 1 April 1936 maandelijks met fO.lO ver hoogd worden. Voor dorsching behoeft geen vergunning gevraagd te worden. Schaakrubriek. pet. Van enkele reederiJen Is vrijwel de geheele ■loot door verkoop verloren gegaan: van an- lero staan op het oogenblik nog verscheidene, n goeden staat verkeerende schepen, voor ver- De veel verbreide opvatting, als zou Nedorland een te sterke vloot hebben, is— naar men ons van bevoegde z|jde op een desbetreffende vraag mededeelde ln haar algemeenheid niet juist Nederland neemt in de wereldvloot de plaats in onder Noorwegen, hetgeen allerminst in overeenstemming ls met onze economische en geografisch*, positie. De Iandenwedstrijd te Warschau Zweden leidt nog steeds. De berichten uit Warschau zjjn in de laatste dagen steeds spaarzamer geworden. Over de 9de tym. 13de ronde bereikten ons geen gedetailleerde uitslagen. Slechts de stand na 13 ronden voor de 8 hoogst geplaatste landen kwam binnen. Daaruit blijkt, dat Zweden nog steeds da leiding heeft en wel met 34 punt en 2 hangpartjjen. Op hen volgen de Vereenigde Staten met 82% punt en 2 hangpartjjen. De Zweden hebben hun voorsprong derhalve in oe laatste twee ronden een weinig zien ver minderen Op de derde plaats staan momen teel de Tsjechen met 32 punten en twee af gebroken partijen. Dan volgen de Hongaren met 31 punt en 4 hangpartjjen, vervolgens ae Polen, eveneens met 31% punt, doch met een hangpartjj minder. De zesde plaats wordt ingenomen door de Oostenrijkers met 29 punten en twee nog uit te spelen partijen. Op hen volgen dan Zuidslavië met 28 punten en 4 afgebroken partjjen, daarna Estland met 27% punt er. 1 hangpartjj. Uil tUr- r\nt v verschil tusschen de concurrenten voor d.e hoogste plaats uiterst gering is. De strijd is dan ook nog volkomen open en er kan nog van alles gebeuren. Het schijnt evenwel haast zeker, dat de eerste prjjs aan een der mo menteel hoogst geklasseerde 6 landen zal ten deel vallen. Welk land dat zjjn zal, valt niet te voorzien. Door het ontbreken van gedetail leerde uitslagen kunnen wij niet het restee- rende programma der daarvoor in aanmerking komende landen nagaan; een prognose valt derhalve evenmin te geven. De Zweden zyn met hun 2 punten voorsprong allerminst veilig voor de Amerikanen en de overige concurrenten. DE VERKEERSBRUG BIJ VLAKE. Gister is een begin gemaakt met het transport van het beweegbare ge-ieelte van de verkeersbrug bij V1 a k e (Z.) Dit be weegbare gedeelte bestaat uit een bascule- bnig, wegende 150 ton met een doorvaart- wjjdte van 18 Me er en een rijdekbreedie van 6 Meter met aan weerszijde een trot toir van 1 y2 Meter breed voor de voetgan gers. Met het inleggen van deze brug is een begin gemaakt met de overbrugging van het kanaal door Zuid-Beveland. Deze overbrugging is bestemd zoowel voor personen- als treinverkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2