Jliruuir Criiisiljr (Courant 1 WlAGGEN 3 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De vrouwenarbeid wordt ingeperkt mgmms Hmmm abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 5563 Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang aiJbertentuprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/ Elke regel meer 0.22 Vj Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 250 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 Verbod voor verschillende soorten van arbeid Geen meisjes beneden 16 jaar in fabriekkantoor of werkplaats Er moet meer werk komen voor den manl Zooals wij reeds dezer dagen meld den, heeft de Minister van Sociale Za ken een voorontwerp van wet inzake den vrouwenarbeid aanhangig gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid, ten einde door beperkende bepalingen meer arbeid voor de manlijke arbeiders vrij te maken. De voornaamste artikelen van dit ontwerp bepalen, dat een meisje bene den 16 jaar niet meer mag werken in fabriek, kantoor of werkplaats, behou dens zij, die als de wet in werking treedt, reeds arbeiden en 14 jaar zijn. Bovendien zullen bij algemeene maatregel van bestuur soorten van ar beid worden aangewezen, die niet door vrouwen of meisjes mogen worden ver richt, of slechts onder bizondere voor waarden. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij, dat de voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeids krachten in de industrie (1922: 16.78%; 1932: 18.36%) den minister te denken geeft. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de organen van de openbare arbeidsbemid deling in ons land, bedroeg in het winter halfjaar 19341935 gemiddeld bijna 400.000. Het aantal daarin begrepen werklooze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen 15.000. Deze cijfers zijn welsprekend. Bij den toestand, zooals die inmiddels geworden is, acht de minister langer weife len niet gewettigd. Werkloosheid is een ramp voor ieder, die er door getroffen wordt,, maar voor het gezinshoofd werkt zij veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is: Op den man nu rust, haar den natuur lijken gang van zaken, de plicht om ook voor zijn vrouw en kinderen het levens onderhoud te verdienen. Indien dan ook zonder overwegende bezwaren de werkgele genheid voor de vrouw eenigszins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het terein van den arbeid door een man kan worden ingenomen, dan acht de minister dit gerechtvaardigd. Men ver- gete hierbij ook niet, dat niet alle arbeid, die tegenwoordig door vrouwen verricht wordt, de soort werk is, die voor haar het meest geëigend is, al is zij wellicht phy- siek tegen dien arbeid bestand. Reeds uit dien hoofde moge er op gewezen worden, dat de ontworpen regeling zekere bescher ming inhoudt voor de jonge meisjes, op wie zij betrekking heeft, met name voor wat arbeid in fabrieken betreft Weer Nederlandsche dienstmeisjes? In een verbod van arbeid van meisjes van 14 en 15 jaar in fabrieken en op kan toren ziet de ondergeteekende het aange wezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtingen te beperken. Daar door immers zullen, naar verwacht mag worden, velen harer na volbrachten leer plicht een werkkring in huiselijke diensten zoeken. Eenmaal in die richting begonnen, zullen vermoedelijk verschillenden defini tief buiten de industrie blijven. Aldus zou geleidelijk een grooter aantal Nederland sche meisjes als dienstbode beschikbaar komen; zij kunnen dan de plaatsen, thans door buitenlandsche dienstmeisjes ingeno men, bezetten. Uiteraard zal daarmede de mogelijkheid geschapen zijn, dat een aantal jongens plaats in de industrie vindt Eenzelfde tendenz heeft een verbod, als genoemd, voor vrouwen en meisjes om be paalde soorten van arbeid te verrichten. Door zoodanig ingrijpen wordt de vraag naar mannelijke arbeidskrachten in fabrie ken en kantoren rechtstreeks gestimuleerd. Bezwaren. Een der gewichtigste bezwaren te gen het ontwerp is zeker wel de pre caire toestand van de industrie, die ertoe noopt om zooveel mogelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kunnen brengen een stijging van de productiekosten. Intusschen behoeft deze bedenking niet zonder kritiek aanvaard te worden en hou- de men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer arbeid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere, en dat me nigmaal ook verschil op dit punt te con- stateeren is tusschen verschillende gedeel ten van ons land. Een ander bezwaar ligt in de moreele ge varen, welke voor werkloos rondloopende meisjes kunnen dreigen. Ook kan gedacht worden aan de mogelijkheid, dat maatrege len, als in het ontwerp bedoeld, leiden tot verdere mechanisatie en dientengevolge tot althans tijdelijke toeneming van de werk loosheid. Daarom zal er alle ruimte gelaten moeten worden voor de noodige uitzonde ringen en zal in het belang van alle betrok kenen een soepele toepassing der verbods bepalingen gewaarborgd moeten zijn. Koloniaal Instituut Herdenking 25-jarig bestaan op 16 September as. Op 11 Augustus jl. was het 25 jaar gele den, dat de acte van oprichting van de Ver een iging „Koloniaal Instituut", werd gepas- Met het oog op de tijdsomstandigheden ligt het naar wij vernemen niet in de bedoeling, dit jubileum op feestelijke wijze te vieren. Echter is de Raad van Beheer ,van meening, dat dit feit niet geheel onop gemerkt kan worden gelaten. Vandaar dat men het plan heeft opgevat op Maandag 16 September a.s. een bijeenkomst te houden, waarop in besloten kring het 25-jarig be staan zal worden herdacht. De droogte in de tuinbouw Na langen tijd van droogte heeft het Voor het eerst flink geregend. En het was voor den land- en tuinbouw hard noodig, dat aan de droge periode een einde kwam, voor tal van producten begon het er wei nig gunstig uit te zien. De boonen-oogst b.v. kwam aardig in het gedrang, en ook voor diverse koolsoorten was regen lang niet overbodig. Veel brengen de boonen weliswaar niet op, het grootste gedeelte draait door, maar cr wordt toch eenige vergoeding van de steun ontvangen. Niet alleen in ons land was er evenwel droogte, maar ook in Engeland. En hier van dacht men in tuinbouwkringen mis schien iets te kunnen profiteeren. De kans op misgewassen nam n.l. in Engeland sterk toe en mogelijk zou hierdoor aan onze exporteurs een kans worden gegeven wat beter export-gelegenheid te verkrijgen. Met de tomaten bleek dit in de laatste dagen reeds het geval te zijn en er werden grooter hoeveelheden geëxporteerd dan on langs het geval was. In Engeland ontvangt men gaarne de I-Iollandsche tomaten, de Engelsche kwee- kers-beschermende hooge invoerrechten ma ken het evenwel bijna niet mogelijk een be hoorlijke export uit te voeren. Weer een nieuw vliegveld Aan den weg Apeldoorn—Arnhem. Naar wij vernemen zal, onafhankelijk van het plan voor de aanleg van een vlieg veld te Eist tusschen Arnhem en Nijmegen door de gemeente Ede aan den weg Apel- doorn-Arnhem een vliegterrein worden in gericht. gelegen onmiddellijk naast het oefenterrein van de Arnhemsche zweef- vüegcluib. Dc goedkeuring van den Minister LVan Waterstaat is reeds .verkregen. Loonbijslag voor land- en tuinbouw Thans voor het geheele land ingevoerd Aan de besturen van 63 gemeenten ln Noord-Holland en 161 gemeenten in Zuid-Holland heeft de Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat ook in die gemeenten van 15 Sep tember a.s. af de loonbeslag voor den landbouw kan worden toegepast. Gelijk bekend is deze regeling reeds ingevoerd in het Westland, de bollen streek en de Streek zoodat aan de gemeentebesturen van die gebieden thans geen aanschrijving is gezonden. Aan het voorgaande kan nog worden toegevoegd, dat thans de loonbijslagre geling voor de land- en tuinbouw voor het geheele land is ingevoerd. De werkloosheid Weer 6703 werkloozen meer De directeur van den rijksdienst der werk- -josheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Augustus het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de vereenigingen bedroeg 546.300, van wie 75.300 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereeni gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 471.000 verzekerden bedroeg 29.6 pet. In de vorige verslagperiode (8 tot en met 13 Juli) bedroeg de werkloosheid eveneens 29.6 pet. In de overeenkomstige week van do jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid on derscheidenlijk 26.3 pet. en 23.7 pot. Bij de organen der arbeidsbemiddeling stonden op 10 Aug. 340.635 werkloozen ingeschreven, waaronder 326.893 man nen. Op 27 Juli bedroeg het aantal werk loozen 333.932. Het aantal werkloozen is dus ver meerderd met 6703. Aanbesteding Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het maken van verharde bermen langs weg no. 3 van het Rijkswegenplan 1932 (Amsterdam-Bodegraven-Rotterdam op het gedeelte station Moordrecht-Nieuwe kerk aan den IJssel in den Zuidplaspoldor met bijkomende werken, in het jaar 1935. Laagste inschrijver was A. J, I, Kat te Rotterdam, voor; f 15678. OM DE WETHOUDERSZETELS Besprekingen in de hoofdstad Op uitnoodiging van de R.K. Raadsfractie kwamen gister ten stadhuize .te Amster dam bijeen de fracties van de S.D.A.P., der Chr.-Hist., van den Vrijheidsbond en van de Anti-Revolutionairen. Van deze fracties "wa ren tegenwoordig de raadsleden Rómme, Van Wijk, Dingemans en Steenmetz, allen R.K.; De Miranda, Woudenberg en Mok, van de S.D.A.P.; Boissevain (V.B.), Woltjer (A.R.), zoomede de leden De Hartogh (Onafh.), Ketelaar (V.D.) en Roobol (C.D.U.), die ook een uitnoodiging hadden gekregen. Door deze verschillende groepen werd uiting gegeven aan haar aanvankelijke ge voelens omtrent de wijze waarop de oplos sing van de aangelegenheid der wethouders verkiezing zou behooren te worden verkre gen. Besloten wed het besprokene ieder in eigen kring verder onder het oog te zien en op Donderdag 29 dezer ten stadhuize in de morgenuren bijeen te komen. De vermoedelijke samenstelling van B. en W. in Den Haag Onze Haagsche redacteur meldt ons: De oude Raad is uitgeluid, de nieuwe staat gereed om op te treden. Onwille keurig knoopt zich daaraan de vraag vast: hoe zal het nieuwe college van B. en W. er uit zien?. Met absolute zekerheid is dat nog niet te zeggen, maar met eenige waarschijnlijkheid kan men de samenstelling er van toch wel nagaan. De soc.-dem. zullen in het nieuwe college vertegenwoordigd zijn door de heeren M. Vrijenhock en L. Buurman, wien vermoede lijk de portefeuilles van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting en van Sociale Zaken zullen worden toebedeeld. Tot het blijvend gedeelte behoort voorts prof. v. d. Bilt, die het hoofd der afdeeling Onderwijs zal blijven. Van de beide Katholieke wethouders zal de heer Quant heengaan en de heer Feber blijven. We hadden het liever andersom gezien. Onder den heer Feber zullen dan wel komen de afd. Openbare Werken en de Bedrijven. Voor de vijfde plaats zou te kiezen zijn tusschen de wethouders de Vries en Snoeck Henkemans. We meenen te weten, dat de persoonlijke voorkeur in verschillende frac ties sterk uitgaat naar den tegenwoordige^ wethouder van Sociale Zaken, die om zijn capaciteit algemeen wordt gerespecteerd. Men kan er dus vrijwel zeker van zijn, dat mr de Vries voor het College zal blij ven behouden. In dat geval zal hij de man worden, aan wien de zorg voor de gemeen telijke financiën zal worden toevertrouwd. Een eventueele combinatie van Financiën met Bedrijven, zooals onder mr de Wilde of met Openbare Werken gelijk onder den heer Drees lijkt ons niet te ver wachten. Verder vernemen wij, dat de C.H. ge meenteraadsfractie besloten heeft bij de a.s. wethoudersverkiezing in de nieuwe raad als candidaat van haar fractie te stellen den heer J. R. Snoeck Henke mans, wethouder van financiën. Westlandsche veiling liquideert? Toen enkele jaren geleden de Centr. Snij bloemenveiling besloot te Honselersdijk een nieuw gebouw te stichten, ging een groep leden, in hoofdzaak afkomstig uit Monster en Poeldijk, daarmede niet ac- coord. Er ontstond een splitsing, waarna een nieuwe vereeniging werd opgericht, de Snijbloemenveiling „Het Westland" geves tigd te Poeldijk. Daar ter plaatse werd een nieuw vei linggebouw opgericht De exploitatie dezer inrichting heeft echter voortdurend groote zorgen gegeven en de leden kregen vrij zware lasten te dragen, terwijl voor velen hun aansprakelijkheid inzake de finan- cieele verplichtingen der vereeniging, wei nig prettig was. Sommigen trachtten hier aan te ontkomen, en bedankten als lid. Hierdoor komt de vereeniging even wel nog meer in het gedrang en als gevolg hiervan heeft het bestuur thans voorgesteld tot liquidatie der vereeniging over te gaan, waardoor de uitgetreden leden gedwongen wor den hun verplichtingen na te komen. Na de liquidatie zou dan meteen weer een nieuwe vereeniging worden op gericht, die verder de .veilinginrich ting zal exploiteeren. In de gehouden ledenvergadering is deze aangelegenheid besproken, waar hij evenwel werd besloten een be slissing uit te stellen tot een volgen de vergadering daar er niet voldoen de was geconvoceerd. BELGIS WIL GEEN VARKENS MEER WEL BOTER Door den Belgischen Ministerraad is be sloten met ingang van 1 Sept. de invoerver gunningen voor varkens af te schaffen. De invoercontingenten der verschillende lauden voor boter zullen worden ver nieuwd en de invoerheffing van 7.50 francs op 6 francs gebracht, kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Heeft Duitschland genoeg haring? Gunstige vangst Het ziet er voor onze haringexport naar Duitschland niet heel gunstig uit, nu, naar verluid wordt, de Duitsche haringvisscherij een zeer gunstige vangst rapporteert (men zegt reeds 70.000 kantjes meer dan in dezelf de periode van verleden jaar). De taak, die de Duitsche haringvisscherij op zich kreeg om de behoeften van de bin- nenlandsche markt aan haring in zoo'n mate te voorzien als overeenkwam met de devie- zenpolitiek heeft deze tot dusverre met ware ijver en goed succes vervuld. De import van gezouten haring daalde dan ook reeds met 18 procent en die van versche haring met 12 procent. Het is te verwachten, dat deze nog meer zal terugloopen. Eerste Kamer In de gister gehouden zitting van het cen traal stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer J. Schilthuis, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard mr. W. H. M. Werker, te Amtserdam. Clement van Maasdijk herdacht Het eerste Nederlandsche slachtoffer van de luchtvaart. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de jonge aviaJceur Clement van Maasdijk by een proefvlucht boven het landgoed Warnsborn by A r n h e m om het leven kwam. Ter her innering aan dit tragische feit, dat in Arnhem oestijds zulk een groote ontsteltenis verwekt heeft, werd gistermiddag op de begraaf plaats Moscowa bij het graf van den jongen pionier een korte herdenkingsplechtigheid ge houden. Gemengd Nieuws. Scheepsbevrachting Dinsdagmorgen heeft zich te Venlo aan boord van het sleepschip Bertha schipper A. de K., uit Rotterdam een incident voor gedaan, dat gedurende eenigen tijd de ge moederen van schippersi en van de bij dit schip werkende werkloozen heeft bezig ge- houdoen. De „Bertha", die met een lading hout van Rotterdam met bestemmiiur Venlo, onderweg was is verleden week Woensdag aan de sluis te Weurt, door den rijkscontro- leur van de scheepsbevrachting met lading en al in beslag genomen, omdat de schipper niet in het bezit bleek te zijn van de benoo- digde papieren van de bevrachtingscommis sie te Rotterdam. Ondanks deze inbeslag neming is de schipper er verleden Zaterdag in geslaagd met het schip uit Weurt te ver trekken. Zondagavond kwam de Bertha in Venlo voor den wal en Maandagmorgen be gon een 30-tal werkloozen met het lossen van de houtlading. De secretaris der be vrachtingscommissie te Venlo, die uit Weurt omtrent de verdwijning van het schip op do hooogte was gesteld, waarschuwde de rijks controle te 's-Gravenhage, dat de boot in Venlo lag. Toen Dinsdagmorgen een contro leur van de bevrachting uit den Haag zich op het schip wilde begeven om dit opnieuw in beslag te nemen werd hij door den schip per lastig gevallen die hem zelfs dreigde, zoodat de controleur zich genoodzaakt zag het schip te verlaten. Inmiddels werd assistentie van de politie ingeroepen, die erin slaagde den man tot kalmte te brengen en proces verbaal van de bedreiging opmaakte. Namens de rijksbevrachtingscommissie werd last gegeven onmiddellijk het los sen van het hout te staken, hetgeen onder de. 30 werkloozen ernstige ont stemming en luid protest verwekte. In den middag is de Bertha onder politie-geleido naar Weurt terugge sleept. Met vaart tegen de boomen Dame gedood, een andere zwaar gewond Dinsdagavond omstreeks zeven uur reed een luxe auto op den rijksweg Eindhoven Weert nabij Maarheeze, toen de wagen eensklaps slipte, met groote vaart tegen een der langs den weg staande boomen. De auto werd bestuurd door den eigenaar den heer de Zeeuw uit Poeldijk, terwijl voorts in den wagen zaten zijn echtgenoote en het echtpaar Luteyn uit Den Haag. De ruim 50- jarige mevr. de Zeeuw werd op slag gedood, terwijl mevr. Luteyn ernstig werd gewond. Op last van dr. Visschers uit Budel is zij naar het ziekenhuis te Weert overgebracht De beide heeren kregen geen letsel. De auto werd zwaar beschadigd. Nader vernemen wij, dat de toestand van mevrouw Luteyn niet zoo ernstig is, als zich aanvankelijk liet aanzien. Zij had hoofdzakelijk snijwonden bekomen. NACHTELIJK DRAMA TE BEEK EN DONK Auto grijpt een fietser en vliegt te water Een doode en een zwaar gewonde Men meldt uit Beek en Donk! In den afgeloopen nacht, omstreeks 'één uur, heeft te Beek en Donk een zeer ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij een doode en een zwaar gewonde te betreuren vallen. De heer H. H., hoofd der school aldaar, kwam in gezelschap van zijn zwager, den heer A. T., architect aldaar, per rijwiel uit de richting Veghel, toen zij tegenover de fabriek van de firma Van Tiel en Zonen een vier-persoons auto, komende uit do richting Helmond, ontmoetten. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak verloor de bestuurder van den wagen, de heer J. P., handels reiziger uit Oss, de macht over het stuur, reed rakelings langs den voorop rijdenden heer H. en greep den circa vijf meter achter dezen rijdenden heer T., die ongeveer twaalf meter werd meegesleurd. De ongelukkige kwam terecht tegen een stapel kisten, welke ter verzending gereed stond op den steiger van de firma Van Tiel. De wagen reed over de steiger recht op de Zuid-Willemsvaart aan, kwam terecht op de leuning van een aldaar voor den wal liggende boot, botste daarna tegen een tweede verderop liggend, vaartuig en ver dween toen in de diepte. Een portier van den wagen werd afge rukt en bleef aan het anker van de laatste boot hangen. De kapitein van de eerste boot, die door den slag wakker Tras geworden, was spoedig aan dek en bemerkte den bestuurder, die in het midden van het kanaal zich zwemmende trachtte te redden. Met een haak heeft hij den drenkeling gegrepen en op het droge gebracht. Intusschen was de heer H. in het duis ter aan het zoeken naar zijn zwager, totdat de nachtwaker der fabriek verscheen en de lichten voor de fabriek ontstak, waarna men spoedig den zwaargewonden heer T in bewusteloozen toestand ontdekte. De toestand' van den heer T. was zóó ernstig, dat hij nog ter plaatse aan zijn verwondingen overleed. De autobestuurder, die klaagde over inwendige pijnen, is naar het R.K. Gasthuis te Hèlmond overgebracht. Ook zijn toestand is hoogst zorgelijk. De overleden heer T. was gehuwd en 35 jaar oud. De autobestuurder P. is eveneens gehuwd en naar schatting 40 jaar. Een auto-dief, die het slecht trof Op de hei zonder benzine De politie te Bussum werd er van in kennis gesteld dat op de Fransche Kampweg aldaar een auto, een Citroën, was aange troffen terwijl de eigenaar of bestuurder in geen velden of wegen was te bekennen. De politie ging op onderzoek uit en kwam' tot de ontdekking, dat het rij- en nummer- bewijs zich nog in den wagen bevonden. Hierdoor kon gemakkelijk de eigenaar wor den opgespoord. Deze bleek in "Amsterdam woonachtig te zijn en had reeds bij de po litie aldaar aangifte gedaan, dat zijn auto gestolen was. De dief trof het al bijzonder slecht, dat er zoo weinig benzine in de tank zat, zoodat hij de auto nabij Bussum op een weg door de hei waar geen benzine te krijgen is, moest achterlaten. Heelster te Oss ingerekend Zij heeft reeds bekend. De gemeentepolitie te Oss heeft gearres teerd als verdacht van heling de huis vrouw V. uit het Vierhoekje. Zij legde reeds spoedig een bekentenis af en ver klaarde o.m. van het reeds geruimen tijd geleden gearresteerde viermanschap: Van Lieshout, Klyn, Van Baardwijk en Lamers gestolen goederen te hebben opgekocht. Zij blijft voorloopig in hechtenis. Geslipt in mul zand Drie gewonden Te Nietap, gemeente Roden (prov. Gro ningen), is gistermiddag vlak bij de open bare lagere school, een auto, bestuurd ooor de ongeveer 30-jarige mevr. G. H. uit Gro ningen in het mulle zand van den nieuw aangelegden weg geslipt, gedraaid en tegen een boom geslagen. Daarna kwam de auto dwars over den weg te liggen. De bestuur ster raakte bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij en bleek slechts lichte verwondingen aan het hoofd te hebben. De naast haar zit tende ongeveer 20-jarige dienstbode, mej. Van der M., kreeg een schedelbreuk. Van de twee kinderen, die achter in de auto zaten, zoontjes van mevr. H., kreeg het jongste, dat ongeveer drie jaar oud is, een beenfractuur. Het kino is door de kap van de auto gesla gen. De drie gewonden zijn per ziekenauto naar Groningen overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de snelrijdende auto moest uitwijken voor een springend paard en daarbij in den zachten berm te recht kwam. MtOAILLES KRANSEN TAKKEN Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Ingediend is een wetsontwerp inzake het De droogte in de tuinbouw. Te Venlo zijn bij moeilijkheden met scheeps bevrachters handtastelijkheden voorgeko- Ernstig auto-ongeluk te Beek en Donk waarbij een doode te betreuren viel. z Het was deze week 25 jaar geleden dat do Nederlandsche pionier op luchtvaartgebied Clement van Maasdijk, om het leven kwam. Blz. 2 Heden kabinetsraad te Bolzano. Mussolini zal Engelands rechten in Afrika respectee ren. Abessynië bereidt zich voor op den zeker verwachten oorlog. Hoare en Eden werken aan het rapport voor den Volkenbondsaad. Ruslands antwoord op het Amerikaansche protest tege*- de acti^' J der Communisti sche Internationale (Komintern). Gok een Britsch protest naar Moskou. De weekstaat van de Nederlandsche Bank toont een vooruitgang van de goudvoorraad. Sterke achteruitgang van de Nederland sche koopvaardijvloot. Staking in de Tilburgsche textielnijverheid Bldz. 3 De dood op de overweg Een landmeter het slachtoffer Uit Schalkwijk wordt gemeld: Hedenmorgen heeft op den onbe- waakten overweg bij wachtpost 10 onder deze gemeente een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Door den sneltrein, die om 7.11 uur uit Utrecht was vertrokken, is de 23- jarige motorrijder M. Millenes, wonen de te Grevenbicht, landmeter van beroep, die in de omgeving werk zaamheden verrichtte, gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. De trein had ruim twintig minuten vertraging. Kind in kokend water gevallen Aan de gevolgen overleden Toen mevrouw K. te Naarden een bad gereed maakte voor haar 2Vj}-jarig dochtertje is de kleine in een onbewaakt oogenblik in het ko kende water gevallen. De kleine, die zeer ernstige brandwonden had opge- loopen, moest later naar het Majella ziekenhuis te Bussum worden over- gebracht Daar is het aan de gevol gen bezweken. Motor botst op auto Bestuurder en duorijder gedood Te Ghcel (België) kwam een motor, be stuurd door den heer Jac. Douze, een Ne- deriandsch onderwijzer uit Valkens- waard, met als duorijder den Belg Albert Vos, uit Hamont, in botsing met een auto, bestuurd door den heer Heylen, reeder to Antwerpen. De heer Vos werd op slag ge dood. De 21-jarige motorrijder Jac. Douzé werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondin gen is bezweken. EEN WITTE ZWALUW. Sedert eenigen tijd is Huisduinen bii Den Helder een attractie rijker geworden, dia van heel wat badgasten belangstelling ondervindt. Het is nl. een geheel witte zwaluw welke zich alleen des avonds vertoont en dan rondom het kerkje te Huisduinen Vliegt. t Is een heele zeldzaamheid dat onder de boerenzwaluw, tot welke soort dit exem plaar behoort, albino's voorkomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1