Gemeenteraad van Leiden Wat de oude Raad tot stand bracht DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Debat over parkeergelden voor auto's en fietsen. Twee nieuwe bewaarscholen en een verkapte subsidie. De salarisverlaging voor het bewaarschoolpersoneel aangenomen. Het sportstichting- voorstel van de agenda afgevoerd. Afscheidswoorden. Voorzitter de Burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren de Reede en van Eek. Na mede- deeling van een aantal ingekomen stukken, wordt overgegaan tot afhandeling der ge drukte agenda. Benoemingen, ontslag, enz. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Benoemd wordt mej. L. C. J. Wery. Benoeming van een tijdelijk leeraar In de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes ,voor den cursus 19351936. Benoemd wordt Dr. J. D. A. Boks. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes, voor den cursus 1935 -—1936. Benoemd wordt Dr. J. A. W. Groenewegen. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het lijnteekenen aan de Hoogere Burger school voor Meisjes .voor den cursus 1935 1936. Benoemd wordt de heer J. H. Wattez. Benoeming van een tijdelijk leerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19351936. Benoemd wordt Mej. J. P. Zaaijer. Voorstel tot overplaatsing van den heer P. A. Wisse, hoofd van de o. L school aan de Medusastraat B naar de opleidingsschool yoor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt. Aangenomen z.h.st. Praeadvies op het verzoek van den heer G. F. E. Kiers om ontslag uit zijn betrekking van directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht. Aangenomen z.h.st. Voorstel inzake het aangaan van kasgeld- leeningen gedurende het 4e kwartaal 1935. Aangenomen z.h.st. Voorstel tot beschikbaarstelling van een strookje grond en sloot bij de Warmonder straat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie L no. 1480 (ged), aan de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit, ten behoeve van den bouw van een transformatorgebouwtje. Aangenomen z.h.st. Voorstel inzake het uitgeven in erfpacht van een terrein gelegen tusschen de van der Werfstraat en de Oude Vest aan de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, ten behoeve van den bouw van 99 arbeiderswoningen en het aan vaarden en verstrekken van voorschotten in Verband met dien bouw» Aangenomen zli.st. Rjjnlandsch Borgstellingsfonds Voorstel: a. tot het verstrekken van een rentelooze leening van f 7000 aan de stichting „het Rijn landsche Borgstellingsfonds"; b. tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat De heer van Stralen (s.d.) vraagt of het doel der stichting, het bijeenbrengen van een kapitaal van f 100.000 zal worden be reikt naar de meening van B. en W. Wethouder R o m ij n antwoordt dat deze vraag moeilijk positief beantwoord kan wor den. Er bestaan echter wat dat betreft opti mistische verwachtingen en de stichting ver dient in elk geval steun en sympathie. Na nog eenige discussie wordt het voorstel E.h.st. aangenomen. Parkeeren van auto's, rijwielen, enz. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening, rege lende de heffing van een plaatselijke belas ting voor het gebruik van voor den openba ren dienst bestemde gemeentewerken en -be zittingen te Leiden en voor diensten door de gemeente bewezen, alsmede van gelden, be doeld in het derde lid van artikel 238 van de Gemeentewet: b. tot intrekking van de verordening van 15 April 1935, houdende wijziging van de verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Marktgeld" in de gemeente Leiden. De heer Tobé (r.k.) heeft er bezwaar tegen, dat de gemeente het stallen van rij wielen ter hand neemt. Het particulier initia tief voorziet voldoende in de behoefte aan stalling van rijwielen. De heer Wilbrink (cJi.) is eveneens tegen deze gelegenheid voor fietsenstalling. Het parkeerterrein op de Veemarkt heeft men noodig voor auto's. Op bijzondere dagen zou het heele terrein ingenomen worden door fietsen. Dat moet niet. De heer van Es (a.r.) vraagt of de be doeling is een overdekte rijwielstalling met rekken te maken? Indien dat het geval is wordt deze inrichting te concurreerend en heeft spr. er bezwaar tegen. Wethouder Goslinga zegt dat de veror dening slechts de mogelijkheid schept dat bij bepaalde gelegenheden parkeergelegenheid voor fietsen geboden wordt, waarbij het tarief 5 cent bedraagt. Met de belangen van parti culieren zal zeker rekening worden gehou den. Het ligt in 't geheel niet in de bedoeling geperfectioneerde rijwielstallingen te maken. Na repliek van den heer Wilbrink wijst wethouder Goslinga er op dat, hoewel het misschien zoo schijnt, uit het ingezonden stuk geheel niet blijkt dat op de oude vee markt parkeergelegenheid voor fietsen komt. B. en W. hebben in dit opzicht nog geen besluiten genomen. De verordening, die thans voorgesteld wordt heeft geen ander doel dan een tarief vast te stellen, in geval er een parkeergelegenheid voor fietsen komt. De heer Bergers (r.k.) dient een motie in, waarin de Raad de wenschelijkheid uit spreekt, dat het terrein aan de Steenstraat geen parkeergelegenheid voor fietsen wordt. De heer Bosman wil deze zaak liever San B. en W. overlaten. De Voorzitter wijst er op, dat er nog geen sprake van geweest is dat op het Vee marktterrein gelegenheid voor rijwielstalling zal worden gegeven. De heer Borgers trekt zijn motie ln. Bij de artikelen stelt de heer Tobé voor het tarief voor rijwielstalling te brengen op 10 et. De heer Groeneveld ziet niet in, waar om het tarief voor een personenauto 10 ct. en voor een vrachtauto 25 ct. moet zijn. Dat verschil is te groot. Spr. wil personenauto's en vrachtauto gelijk stellen en er 15 ct. voor berekenen. Voor het voorstel-Tobé voelt spr. niets. Het voorgestelde tarief luidt 5 ct. per 6 uur voor plaats in de open lucht. Dat is geen concurrentie voor particuliere stallin gen. De heer Wilbrink is het daarmee eens. Dat vrachtauto's meer betalen dan personen auto's is billijk. Ze nemen veel meer ruimte en hebben ook veel meer ruimte noodig voor de in- en uitrij. De heer Groeneveld dient een voor st 1 in om het tarief voor personenauto's van minder dan 6 personen en vrachtauto's klei ner dan 5.50 meter op 15 ct. te brengen en voor personenauto's voor meer dan zes per sonen en voor vrachtauto's langer dan 5.50 meter op 25 ct. Wethouder Goslinga raadt beide inge diende voorstellen af en sluit zich aan bij den heer Wilbrink. Als het tarief dat de heer Groeneveld wil, vastgesteld wordt, zal Vrij dags en in mindere mate, ook Dinsdags, groote overlast veroorzaakt worden door vee wagens enz., die dan aan de Steenstraat gaan parkeeren. Het voorstel-Tobé (10 inplaats van 5 ct. voor rijwielen) wordt verworpen met 25 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren v. Tol, Tobé, Wilmer, Lombert en Coster. Het voorstel-Groeneveld wordt verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Vóór: de s.d.a.p. De ver ordening wordt vastgesteld. ,,'s Zomers Buiten" Voorstel inzake het opschorten van de nor male en extra aflossingen van het aan de Vereeniging ,,'s Zomers Buiten" verstrekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. De heer K o o i s tr a (s.d.) geeft in over weging dit voorstel van de agenda af te voeren in verband met het feit, dat de hy potheekhouder, notaris Eerdbach uit Katwijk, enkele weken geleden is overleden. De ge meente kan dan beter eerst nog eens in over leg met een eventueele nieuwe hypotheek houder treden. Wethouder Goslinga wijst er op, dat het voorstel alleen beoogt de rente van de schuld aan de gemeente te handhaven op 4 pet. Voor uitstel is geen reden. De heer Kooistra dient een voorstel in om de zaak uit te stellen en B. en W. te verzoeken inzake deze aangelegenheid nader in overleg te treden met het bestuur van ,,'s Zomers Buiten". De heer Schoneveld (a.r.) gelooft niet dat de heer Kooistra de Vereeniging met dit voorstel een dienst bewijst. Het voorstel-Kooistra wordt verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Vóór: de s.d.a.p. en de heer van Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Voorstel tot aankoop van een perceel Plan tage no. 9, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie D no .1262, in verband met de dem ping van het Levendaal c.a. en tot vaststel ling van den desbetreffenden begrootings staat, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Schüller tezake. Aangenomen z.h.st. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende de levering van electriciteit door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- Aangenomen z.h.st. Twee nieuwe bewaarscholen Voorstel inzake: a. verhuring van gedeelten van het v.m. schoolgebouw, gelegen aan de Heerenstraat, aan de Vereeniging voor Christelijke Fröbel scholen en aan de Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen. beide te Lei den; b. beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing van dat schoolgebouw in ver band met de verhuringen, bedoeld sub a; c. het aangaan van een overeenkomst met de Woningbouwvereeniging „Ons Doel" ter zake van het vestigen van een servituut van overpad van de Leliestraat naar voormeld schoolgebouw. De heer Schoneveld (a.r.) heeft be zwaar tegen de wijze waarop dit gebouw wordt beschikbaar gesteld. Misschien moet over twee of drie jaar dit gebouw gedeelte lijk verdwijnen, om dienst te gaan doen als openbare straat. Met het oog op het verkeer is dit gewenscht. Waarom dan nu een uit gave van f 5300.en niet ineens een af doende oplossing? Spr. vindt de huur van het gebouw ook wel wat laag. De heer Groeneveld is maar matig tevreden met dit voorstel. Het openbaar be- waarschooloriderwijs is met de pacificatie niet best uitgekomen. Zoolang de zgn. stop- wet niet opgeheven wordt ziet spr. geen uit komst voor het openbaar bewaarschoolon- derwijs. Zonder animo zal spr .zich overigens bij dit voorstel neerleggen. De heer Wilmer (r.k.) wijst er op dat de pacificatie noch het stopwetje iets met dit onderwerp te maken hebben. Het gaat hier eenvoudig over de verhuring van een ge bouw. Spr. vindt de huurprijs echter wel wat erg laag. De heer v. E s gelooft ook, dat dit voorstel niets met de pacificatie te maken heeft. Ech ter wel met het zgn. stopwetje. Het is dit stopwetje, dat de betreffende vereenigingen heeft doen besluiten deze scholen op eigen risico te stichten. De gemeente geeft nu een gebouw in huur tegen een huurprijs die voor haar niet rendabel is. Ze geeft dus de ver eenigingen een verkapte subsidie. Daar is spr. niet voor, hoe sympathiek de vereenigingen hem ook zijn. Daar is spr. niet voor. Spr. is het ook eens met de argumenten die de heer Schoneveld heeft aangevoerd inzake het ver- keersvraagstuk daar ter plaatse. Wethouder T e p e wijst er op, dat als deze verhuring een verkapte subsidie zou zijn, spr. er ook tegen zou zijn. Wethouder Splin ter zal over deze zaak de sprekers antwoor den, evenals over het verkeersvraagstuk. De aanvragen die door de beide vereeni gingen zijn gedaan, verdienen sympathie en medewerking. Met groote verbazing heeft spr dan ook het betoog van den heer van Es gehoord. Uitbreiding van het bewaarschool- onderwijs is vanwege de gemeente niet mogelijk. Moeten we het dan niet toejuichen dat particulieren deze uitbreiding ter hand nemen. De schoolbesturen zijn niet beide confessioneel. Ook de voorstanders van het openbaar bewaarschoolonderwijs vinden in dit voorstel dus eenige bevrediging. Spr. zou het zeer betreuren als dit voorstel werd af gestemd omdat in het onderhavige stads kwartier zeer dringend behoefte is aan be waarschoolonderwijs. Wethouder Splinter wijst er op dat de verkeersverbetering van de Heerenstraat nog wel langer dan twee of drie jaar zal wachten. De verbreeding van de Heerenstraat ter plaatse mag men wenschelijk noemen, ze is evenwel niet urgent. Wat de huur betreft: spr. vindt de huur prijs van f 800 nog hoog genoeg, zooals hij met de cijfers aantoont. Van een verkapte 6ubsidie is geen sprake. De huurprijs is zeker niet te laag. De heer Schoneveld dient een voor stel in om het schoolgebouw te brengen in de rooilijn van de verbreede Heerenstraat. De heer Groeneveld drukt nogmaals zijn spijt uit over deze uitbreiding van het bijzonder bewaarschoolonderwijs. De heer van Es juicht het toenemen van het bewaarschoolonderwijs toe, maar dit moet niet in strijd zijn met raadsbesluiten. De heer Wilmer (r.k.) zegt, dat de ja- loüzie een slechte raadsgeefster is. En de jalouzie speelt den heer Groeneveld parten. Spr. begrijpt niet hoe de heer Groeneveld vol kan houden, dat dit voorstel tegen de pacifi catie ingaat. Spr. blijft intusschen van mee ning dat de huurprijs aan den lagen kant is. maar hij zal daarom niet tegen het voorstel stemmen. Spr. is tegen het voorstel-Schone- De heer v. Wel zen (comm.) meent dat dit voorstel practisch in strijd is met de pa cificatie. Toch stemt de heer Groeneveld voor het voorstel. Wat is dat voor een houding? De heer Wilbrink is tegen het voorstel- Schoneveld. Het verkeersvraagstuk ter plaat se is niet urgent. Het voorstel bevat een ver kapte subsidie. Toch zal spr. voor het voor stel stemmen. De s.d.a.p. gaat ook met het .voorstel mee, omdat het behalve een Christe lijke, ook een neutrale school betreft. De s.d.a.p. weet ook heel goed, dat in de huur prijs een verkapte subsidie verborgen zit. Haar onderwijzersorganisatie heeft dit voor stel ook goedgekeurd. De twee stroomingen in den Raad worden door dit voorstel bevre digd. Daarom kan spr. er ook wel voor zijn. Het voorstel-Schoneveld wordt verworpen met 29 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren v. Es, Schoneveld en Bergers. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen z.h.st. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de voorwaarden, waaronder ten behoeve van bijzondere bewaarscholen sub sidie uit de gemeentekas wordt verleend. Aangenomen z.h.st. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop inzake afvoer van vuilnis. Aangenomen z.hst. Voorstel: a. tot wijziging van de begrooting, dienst 1935, door vaststelling van den overgelegden begrootingsstaat. model D; b. tot goedkeuring van de overgelegde sup- pletoire begrooting, dienst 1935, van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Aangenomen zJi.st, Voortzetting van de behandeling van het Voorstel tot wijziging van de verordening, regelende het openbaar bewaarschoolonder wijs in de gemeente Leiden (salarissen derwijzend personeel). Wethouder Tepe beantwoordt de in de vorige vergadering gemaakte opmerkingen. De heer Vos vond de voorgestelde salarisver laging onrechtvaardig omdat zij drukt op een bepaalde categorie. De waardeering van de arbeid bij het bewaarschoolonderwijs Is zeer moeilijk. Men mag hier wel spreken van onderwijs en spr. is ook van meening dat het bewaarschoolonderwijs inderdaad onderwijs is, maar daar wordt toch lang niet algemeen zoo over gedacht. De heer Vos kan de voor gestelde salarissen dan ook moeilijk als on rechtvaardig aanmerken. De heer Schoneveld gaf in overweging het voorstel uit te stellen en een eenvoudiger personeelsformatie te be werkstelligen. Wat de heer Schoneveld zich daarbij voorstelt heeft spr. niet goed begre pen. Men vond de heffing niet voldoende pro gressief. Het ontbreken van deze progressie was echter noodzakelijk om het gestelde doel te bereiken. Spr. wijst er op dat het uitgangs punt van B. en W. niet is geweest het terug brengen van de kosten van het bewaarschool onderwijs tot f 40 per leerling, maar het handhaven op het huidige bedrag van het begrootingscijfer. Spr. toonde voorts aan dat de gemeente Leiden door dit voorstel salarisniveau van het bewaarschoolonderwijs bereikt dat zeker niet ongunstig is in verge lijking met andere gemeenten. Integendeel. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's Avonds 8.15 uur. Avondzitting De heer Vos maakt een aanvang met de replieken. Als spr. den wethouder heeft ge griefd door het feit, dat hij het voorstel on rechtvaardig heeft genoemd, spijt hem dit, maar spr. kan toch geen andere kwalificatie vinden. Het betoog van den wethouder heeft hem daarin zelfs nog gesterkt. De cijfers van andere plaatsen hebben op spr. niet veel indruk gemaakt. Het loon is een waardeschat ting van de arbeidsprestatie, heeft de wet houder gezegd. Maar die waarde is toch reeds eerder geschat en een half jaar geleden nog eens herschat. Na dien tijd is de arbeid nog verzwaard. De waardeschatting moest dus eigenlijk hooger zijn. De heer Groeneveld (s.d.) handhaaft eveneens zijn meening, dat de salarisverla ding onbillijk is, ook in haar toepassing. De heer Wilmer (r.k.) heeft in de com missie voor het onderwijs zijn stem gegeven aan dit voorstel, omdat de omstandigheden daartoe dringen en om erger te voorkomen. De heer Bosman (lib.) meent ,dat deze salarisverlaging de schuld is van een school bestuur dat niet wenschte mede te werken aan de verlaging der kosten. Misschien is het onwillige schoolbestuur om deze rigoureuze maatregel thans tot deze verlaging bereid. In dat geval kan deze maatregel misschien nog ongedaan gemaakt worden, als de Raad dit voorstel aanneemt en B. en W. machtigt de verlaging niet toe te passen als alle school besturen tot de verlaging der kosten willen meewerken. De heer Schoneveld (a.r.) zou met deze zaak liever wachten tot de behandeling van de begrooting 1936 en dient daartoe een voorstel in. De heer Wilbrink vraagt of de wethou der niet bereid Is te noemen de naam van het schoolbestuur dat de zaak schijnt te boteeren. Misschien kunnen dan raadsleden, die met het schoolbestuur relaties onderhou den, hun invloed daarop uitoefenen opdat het zijn houding alsnog wijzigen kan Wethouder Tepe gelooft niet dat het on derhavige schoolbestuur onwillig was, maar dat het de exploitatie met het voorgestelde bedrag niet kon voeren, omdat het met dure krachten werkte. Vandaar dat deze salaris verlaging de eenige uitkomst was. Voor uit stel gevoelde spr. niets. Dan zijn we voor dit jaar niet gedekt. Het bewaarschool-budget moet binnen de begrooting blijven dit jaar en de volgende jaren. Wat de heer Bosman voorstelt moet spr. ontraden. Spr .wil nog wel eens met het schoolbestuur gaan praten, maar dit voorstel moet in elk geval worden aangenomen. Als het schoolbestuur alsnog medewerking wil verleenen kan de maatre gel dan misschien worden opgeschort en de materie volgend jaar opnieuw behandeld. De heer Wilmer dient een voorstel in om de verlaging niet te doen ingaan op 1 Aug. maar op 1 Sept. Het voorstel-Schoneveld (uitstel) wordt verworpen met 17 tegen 14 stemmen. Voor de s.d.a.p. behalve de heer Kooistra en de heeren Vos, v. Weizen, Schoneveld en Man- Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 17 tegen 14 stemmen. Tegen de 6.d.a.p. en de heer v. Weizen, Vos, Manders en Schoneveld. Het amendement-Wilmer wordt aangeno men met 24 tegen 8 stemmen. Tegen de hee ren van Es, Tepe. Goslinga, Splinter, Romijn, Wilbrink, Bosman en Beekenkamp. De Sportstichting organisatie van de gemeentelijke bemoeiin gen ter zake van de beoefening van sport en spel; b. tot vaststelling van de statuten van die stichting c. tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat; d. tot vaststelling van de regelen met be trekking tot de belegging bij den gemeente ontvanger van de overtollige kasgelden van de Stichting. Hierbij komt aan de orde het voorstel- Schuller om deze zaak uit te stellen. De heer Schüller (s.d.) licht dit voor stel toe. Deze zaak is nog niet rijp voor be handeling in den Raad. De Commissie van Fabricage leefde in de meening, dat de zaak na de eerste behandeling opnieuw bij haar zou komen. Dat is niet gebeurd terwijl er toch nogal wat aanmerkingen waren. De heer Beekenkamp ondersteunt het betoog van den heer Schüller. De zaak dient teruggewezen te worden naar de Commissie van Fabricage. Dat zal een desbetreffende be handeling in den Raad ten goede komen. De heer Wilbrink (c.h.) acht het beter dat eerst de Raad zijn meening over het voor 6tel uitspreekt. De heer Wilmer (r.k.) sluit zich aan bij de suggestie van den heer Wilbrink om eerst aan den Raad de gelegenheid te geven zich over deze zaak uit te spreken. Wethouder Romijn meent eveneens daartegen geen bezwaar bestaat. De zaak is wel degelijk rijp voor behandeling. Nadere behandeling in de commissie zal geen resul taat hebben. Het voorstel-Schuller wordt aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Het voorstel wordt dus van de agenda afgevoerd. Na de rondvraag maakt allereerst de voor zitter gebruik om den heer Beekenkamp. de gelukkige vader die altijd zijn kinderen pleegt te krijgen op de zittingsdagen van den gemeenteraad, geluk te wenschen met de geboorte van een gezonde spruit. Het afscheid De Voorzitter spreekt daarna do rede uit die elders op deze pagina is afgedrukt en die met applaus werd begroet. Als lid van den Raad, dat het langste zit ting heeft gehad, beantwoordde de heer Wilmer de rede van den Voorzitter. Spr. hul digde den Voorzitter voor de wijze waarop hij steeds levendig en vruchtbaar aan de werkzaamheden van den Raad heeft deelge nomen. De scheidende raadsleden spreken daarna woorden van afscheid, eerst de heer v. T o 1 (r.k.). Daarna de heer Eikerbout (a.r.), die zijn heengaan uit den Raad betreurde, vooral omdat de a.r. fractie een zetel in den Raad heeft verloren, door de versnippering van christelijke stemmen. Het spijt spr. uit den Raad te gaan nu juist een nieuw tijd perk wordt ingeluid. We krijgen nu herstel, zelfs Nationaal Herstel. Spr. zal dat met be- belangstelling volgen, hoewel hij er niet veel heil in ziet. Spr. dankt den Voorzitter voor de medewerking steeds van hem ondervon den. evenals van den Secretaris en van de ambtenaren, die spr. steeds gaarne over aller lei zaken hebben ingelicht en voorgelicht. De leden van den raad zegt spr. dank voor de ondervonden vriendschap. Moge de arbeid van den nieuwen raad tot zegen van de ge meente Leiden zijn. Ook de heer Bosman (lib.) spreekt woorden van dank. De heer Kooistra (s.d.) gaat met vreugde heen en draagt gaar ne zijn taak aan jongeren over. Met genoe gen ziet hij terug op den tijd van zijn raads lidmaatschap. De voorzitter dankt spr. voor zijn onpartijdige leiding. Ook de heer K o o 1 e (s.d.) neemt afscheid met hartelijke woor den, hoewel hij zijn doel in den Raad met heeft bereikt. Moge zijn opvolger gelukkiger zijn. Tenslotte sprak de heer Lekkerker- ker (cJi.) die slechts enkele maanden in den Raad heeft zitting gehad. Moge de raad wijsheid van boven gegeven worden om de gemeente verder te besturen in het belang der burgerij. De raad gaat daarna in geheime zitting. Afscheidsrede van den burgemeester Eerbiedwaardige lijst van besluiten In de gister gehouden laatste vergadering van den ouden Raad heeft de burgemeester aan het eind van de zitting een rede gehóu den waarin hij een samenvatting gaf van het geen de Raad in de vier jaren van zijn zit tingsperiode aan belangrijke raadsbesluiten heeft tot stand gebracht Uwe 70 zittingen, aldus de burgemeester, waarvan 43 tot avondzittingen werden voort gezet, vallen geheel in den crisistijd en uw werk draagt daarvan in toenemende mate de sporen. Wie het beoordeelt zal er mede rekening moeten houden, dat er daardoor steeds sterkere belemmeringen ontstaan zijn tegen een streven om de stad, haar instellin gen en het leven voor de burgers mooier, be ter, gemakkelijker te maken. Opbouw heeft in toenemende mate plaats moeten maken voor stilstand of zelfs teruggang. En dit is gepaard gegaan met een zeer merkbare be perking van de bewegingsvrijheid van den Raad. Eenerzij ds toch wordt dit veroorzaakt door de gezonde beginselen, die de Raad op finanti eel gebied aanhing en die een sluiten de ibegrooting als primairen eisch vooropstel den, anderzijds heeft de regeering zoodanige maatregelen genomen, dat uw vrijheid van beslissing in aanzienlijke mate aan banden gelegd is. Ik zal niet treden in een beschou wing of de regeering tot deze houding ge bracht is door wanbeheer dan wel uit vrees voor wanbeheer door gemeentebesturen, maar ik wil wel constateeren dat hier al thans blijk gegeven is van bereidheid de ge zonde finantieele beginselen te blijven aan hangen. Doch nu ter zake. Bevolking en schuldenlast Dif (bevolking nam toe van 70839 tot 72.776. Het aantal woningen van 17.253 tot 19.195, ter wijl er 262 verdwenen of van bestemming veranderden. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Januari 1931 f 16.565.300. Zij vermeerderde met f 5.145.000 en verminderde met f 2.833.000 dus een netto vermeerdering van f 2.312.000, grootendeels echter voor pro ductieve doeleinden, over een bedrag van f 5.000.000 werd de rente verlaagd- Belangrijkste regelingen Tot de belangrijkste tot stand gekomen re gelingen reken ik: de wijziging der verorde ning op den aanleg van straten in verband met het bouwrijp maken van grond, invoe ring van de zgn. algemeene bijdrage. De Ver ordening regelende den rechtstoestand van het gemeentepersoneel. De algemeene salaris verordening van dat personeel. De Verorde ning op de winkelsluiting. De Verkeersveror- dening. De reorganisatie van Maatschappe lijk Hulpbetoon. De samenvoeging van brand weer en politie. Zeer talrijk waren uw bemoeiingen met maatregelen om de gevolgen der crisis te verzachten, als het verleenen van bijdragen aan het crisis-comité, de B-steun, schoolkin dervoeding en kleeding, werkverschaffingen en extra uitkeeringen. De werkloosheid SeHert 1 Mei 1931 nam de werkloosheid ook in deze gemeente in steeds sterkere mate toe. Bedroeg het aantal werkloozen hier op 1 Sep tember 1931 1912. thans is dit cijfer per 15 Augustus j.l. 3775. Vele maatregelen werden getroffen om de werkloosheid te verminderen en het lot der werkloozen te verzachten. Om- vormrngs- en opleidingscursussen kwamen tot stand, werkverschaffings- en werkverrui mingsplannen werden uitgevoerd, er werd zorg gedragen voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, een afd. B van het Nat. Crisis-Comité voor extra-uitkeering aan werk loozen werd hier ter stede opgericht, verstrek king van brandstoffen, vleesch ra blik en kaas had plaats. Tevens werd de bestaande steunregeling in overeenstemming gebracht met de Rijksvoorschriften en meerdere beslui ten werden genomen om de scherpe kanten en onbillijkheden weg te nemen. Kortom de gemeenteraad heeft in het afgeloopen 4-jarig tijdperk zooveel mogelijk gedaan om de werk loosheid te bestrijden. Het spreekt vanzelf dat al deze uit de werk loosheid voortvloeiende maatregelen groote kosten voor de gemeente met zich brachten, zelfs in die mate dat de finantiën der ge meente daardoor ernstig in het gedrang kwa- Werd in 1931 voor werkloozensteun en sub sidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon het reeds belangrijke bedrag van f 450.000 uitere geven, deze kosten stegen voortdurend, zelfs zoo, dat voor 1935 moet worden gerekend o* f 1.S50.000. Bezuiniging en versobeersg was dringend noodig, om het evenwicht der fi nanciën zooveel mogelijk te bewaren en ook op belastinggebied konden maatregelen niet uitblijven. Reeds voor het begrootingsjaar 1933 moest de gemeente worden geplaatst in de 4de klasse der personeele belasting en in de 2e klasse der gemeentefondsbelasting en moest het aantal opcenten op laatstge noemde belasting worden verhoogd tot 80 Gelukkig behoefde daarna, ondanks de stij ging van de uitgaven voor werkloozensteun en armenzorg, de belasting niet verder te worden verzwaard; verdere bezuiniging ec versobering maakte dit mogelijk. De finan- cieele toekomst is zeer donker, waarbij intus 6chen valt te bedenken dat de toestand nog aanzienlijk slechter zou zijn, indien inmid dels niet was tot stand gekomen het rijks- werkloosheidssubsidiefonds. Daardoor werd de druk der werkloosheidsuitgaven op de ge meente genivelleerd, en werd dientengevolge het in de laatste jaren weer toegenomen ver schil in belastingdruk getemperd. Verbetering en verfraaiing der stad In de afgeloopen vier jaren werd gesta dig doorgewerkt aan de verbetering en ver fraaiing van de stad; verschillende wegen werden verbreed en herstraat of geasphal- teerd, de stoepen van verschillende straten vervangen door trottoirs; genoemd worden hier: Heerensingel, Zijlsingel, Hooge Morsch- weg, Lage Morschweg, Zoeterwoudscheweg, Haarlemmerweg, Zoeterwoudschesingel, Ma- riënpoelstraat, Hooge Rijndijk, Jan van Goyenkade, Potgieterlaan, Breestraat, Haag- weg, Middelstegracht Een groote verbetering bracht voorts de openstelling van de Rijn- zichtbrug. Gearbeid wordt aan de verbete ring van de Utrechtschebrug en Nieuwe Spoorhavenbrug in den Morschsingel Ook de verlichting van verschillende stra ten werd verbeterd, de spoorwegovergang- Morschweg verbreed; de demping van het Le vandaal is in vollen gang; ook nieuwe wegen werden aangelegd, zooals Houtlaan, doortrek king van de P. J. Blokstraat, de Laat de Kan terstraat, de ThorbeckestraatOegstgeester- laan en Ma riënpo el straat Voorts werden in de buitenwijken vele gronden bouwrijp maakt; schier aan alle zijden van de stad breidde deze zich uit, vooral in den Roden- bur.gpolder en in 't Morschwëgkwartier kwa men nieuwe wijken tot stand. Hierdoor ont stond een groote verruiming van de woonge legenheid, hetgeen huurverlaging tengevolge had. Ook op ander gebied kwam van gemeente wege veel tot stand: diverse bolwerken wer- den afgegraven, de Lakenhal verbouwd, ver schillende speeltuinverenigingen konden hun speelterreinen openstellen, aan den Sta tionsweg kwam een politieposthuis, het vee" marktterrein wordt verplaatst en uitgebreid, de toegangsweg naar het kaasmarktterrein (Koppenhinksteeg) werd verbeterd. De Leidsche Hout, die op 1 Juli 1931 voor het publiek werd opengesteld, heeft zich thans reeds ontwikkeld tot een kostelijk tuur-park, waarvan de waarde voor de volking niet hoog genoeg kan worden ge- In 193-4 is het nieuwe uitbreidingsplan na een moeilijke en moeizame voorbereiding tot standgekomen; dank zij dit uitbreidings plan heeft de enorme uitbreiding van de stad zich op zeer regelmatige wijze voltrok ken, terwijl voor de verre toekomst een planmatige uitbreiding van gewaarborgd. Betreffende een voor de geheele genJeente belangrijke aangelegenheid: den bouw van een nieuw stadhuis, behoeft niet veel herinnering te worden gebracht. Het Stadhuisterrein is zooals bekend nu vrijwel geheel ontruimd, zoodat het oogenblik nahij is, waarop Blaauw's schep ping zal kunnen gaan verrijzen. In herinnering breng ik voorts de reorga nisatie van den Gem. Reinigings Dienst, die thans tot aller tevredenheid werkt. Arbeiderswoningbouw Behalve de uitvoering van genoemde open bare werken, moet worden gememoreerd de medewerking, die de Raad aan den bouw van arbeiderswoningen verleende en hetgeen ten aanzien van de verlaging der huren van woningwetwoningen plaats had. In 1932 werden voltooid de 289 woningen, waaronder een nieuw gemeentelijk com plex aan de Lusthoflaan, voor den bouw waarvan bij raadsbesluit van 7 Juli 1930 de noodige voorschotten beschikbaar werden gesteld, terwijl in datzelfde jaar werd be sloten om wederom den bouw van een groot aantal woningen te bevorderen. Als resul taat van dat laatste besluit kwam inmiddels een tweetal bouwplannen in uitvoering samen bevattende 211 woningen. Ook op het gebied van de saneering der binnenstad zat de gemeente niet stil. In November 1932 werd het onteigeningsplan Bouwelouwensteeg Paradijssteeg vastgc- steld. Na do verdere administratieve behaiv. deling van dit plan kon met de onteigening, voorzoover geen aankoop plaats had, een aanvang worden gemaakt; thans zijn alle perceelcn in het bezit van do gemeente en zal binnenkort met de afbraak cn den we deropbouw van dit stadsgedeelte kunnen worden aangevangen. Voorts werd de huurverlaging van wo ningwetwoningen krachtig bevorderd; door conversie van 6 pet. woningwetvoorschotten werd in 1931 de eerste huurnivelleering inga voerd, gevolgd door een tweede huurnivel leering in 1933, toen wegens renteverlaging van gemeenteleeningen. Het resultaat van deze 2o nivelleering, die met de eerste een bodrag van f 32.000 per jaar bedraagt, was, dat geen huren meer voorkwamen boven 103 pet. van do taxatie der huurwaarde 1928, terwijl de top huren van enkele dure plannen nog meer werden verlaagd. Dank zij de verlaging van de rente der i*ijksvoorschotten tot 4 pet kon onlangs weer een zeer belangrijke huurverlaging plaats hebben, waarvoor het Rijk bet reeds door ons toegepaste stelsel van huurnivelleering koos. Eon bedrag van ongeveer f 55.000 kon voor deze derde huurverlaging worden be steed, waardoor geen huren, hooger dan 94 pet van de taxatie 1928 vookwamen cn tophuren zelfs konden worden verlaagd tot 91 pet., S9 pet. en 85 pet. van die taxatie. Het verschil tusschen huurprijs en reproductie- huur werd daardoor voortdurend kleiner. Het onderwijs De ongunst der tijden deed in do afgeloo pen vier jaren uiteraard ook haar invloed gelden op het onderwijs in deze gemeente en maakte het noodig verschillende maatrege len te beramen en uit te voeren, welke do uitgaven van de gemeente min of meer be langrijk konden vei'lichten. Een gelukkige omstandigheid was, dat in het algemeen de bestaande organisatie van het onderwijs kort worden gehandhaafd zonder aantasting van vitale onderwijsbelangen. De belangrijkste raadsbesluiten, welke ten doel hadden tot besparing op het onderwijs te komen waren die, betreffende de ophef fing van twee openbare lagere scholen, da samensmelting van zes openbare lagere scha len tot drie scholen, de geleidelijke opheffing van het instituut der boventallige leerkrach ten, de afschaffing van het vakonderwijs in de nuttige handwerken, de vermindering van de belooning der onderwijzers bij liet vervolgonderwijs, het onderwijs aan spraak gebrek kige kinderen en het bewaarschool onderwijs, de geleidelijke afschaffing van da gemeentelijke marge aan de leerkrachten bij het buitengewoon onderwijs en de in voering van het z.g. stopartikel ten aanzien van de subsidieering van nieuwe bewaar scholen. In dit verband noem ik nog het onlangs aangenomen voorstel, betreffendo het toelaten van kinderen tot het Gymna sium en de beide H.B.S.'en. Ten einde een indruk te verkrijgen van de besparingen, welke dientengevolge op het gebied van het onderwijs zijn verkregen, geef ik de navol gende cijfers, weergevende den toestand volgens de gemeenterekening 1931 en de gemeentebegrooting 1935. De totale uitgaven van het hoofdstuk Onderwijs liepen gedu rende dit tijdvak terug van rond 2.008.000 tot 1.654.000, alzoo een vermindering van 354.000 of bijna 18%. Deze vermindering betrof in hoofdzaak de posten jaarwedden van onderwijzers bij het openbaar lager en uitgebreid lager on derwijs, bezoldiging van boventallige on derwijzers bij het openbaar lager- en uitge breid lager onderwijs en vergoeding ex art. 101 der L. O. Wet aan de besturen der bij zondere lagere scholen. Naast de vorengenoemde besluiten zijn echter ook verschillende voorstellen aan vaard, welke in meerdere of mindere mate tot verbetering van het onderwijs in deze gemeente hebben bijgedragen. Ik denk hierbij aan de verbouwing van de Meisjes H.B.S., waardoor een' smaakvol en in alle opzichten doelmatig gebouw werd verkre gen, aan de uitstekend geslaagde verbou wing van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar en van de Openbare Jongens school voor U.L.O., aan de betere huisves ting van de openbare bewaarscholen door de stichting van een nieuwe bewaar school aan de Atjehstraat, de verbouwing van de school aan het Elisabethshof en do overbrenging van de school aan de Groene- steeg naar het gebouw van de Gortestraat. Verder aan de nieuwe subsidieregeling voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs en aan de stichting van Christelijke scholen aan de Leidsche Hout en aan den Morschweg en van een R.K. School aan de Potgieters laan. De bedrijven. Ik kom nu tot de bedrijven. Vooreerst de Lichtfabrieken. De uitbreiding van de Electriciteitsfabriek met een turbo-generator, twee stoomketels en een schakelhuis, waartoe de Raad op 18 Juni 1928 besloot, kwam in de periode 1931- 1935 tot stand, waardoor het vermogen aan zienlijk werd uitgebreid. Door de ongun stige economische omstandigheden kwam echter de toeneming van het electriciteits- verbruik tot staan, terwijl het gasverbruik, mede als gevolg van de concurrentie van de petroleum, daalde. Door verlaging van het gastarief zoowel in Leiden als in do buitengewesten werd getracht het verloren gasdebiet terug te winnen. Met de exploitatie van het Gem. Radio- Distributie-Bedrijf, tot de oprichting waar van de Raad op 2 September 1930 besloot, werd in den loop van 1931 een begin ge maakt; ondanks de ongunst der tijden ont wikkelt het zich bevredigend. Voorts besloot Uwe Vergadering tot een •eorganisatie van de leiding van het bedrijf o. a. door de benoeming van een tweeden Adjunct-Directeur, terwijl ten slotte op 29 Juli j.l. werd besloten het enkeltarief van electriciteit van 20 tot 18 cent per eenheid te verlagen. Met betrekking tot het Slachthuis werd wel het gewichtigste besluit genomen c-p 4 December 1933, toen een bedrag van 300.000.voor uitbreiding en vernieu wing van deze inrichting werd beschikbaar gesteld; het werk is thans in uitvoering. Daarnaast kwamen eenige tariefsverlagin gen tot stand, mede in verband met de zgn. crisisslachtingen, die, zij het tijdelijk, groo te bedrijvigheid veroorzaakten en de finan- cleelo uitkomsten van het bedrijf gunstig beïnvloeden. Met de N.V. „Gekro" te Overschie werd een overeenkomst gesloten inzake de ver werking van afgekeurd vee en vleesch als gevolg waarvan de Kori-oven grootendeels buiten bedrijf is gesteld. Wat de Gestichten betreft: Het recreaticgebouw, tot den bouw waar an definitief op 28 April 1933 werd beslo ten, kon in den loop van 1935 in gebruik worden genomen. Het is voor patiënten en personeel een belangrijke aanwinst. Overigens kenmerkt de periode 1931—1935 zich door voortgezette verlaging van het verp'eeggcld van „Endegeest" en „Voor geest"; bedroeg dit ia 1932 nog 825.—,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6