Kabinetsraad te Bolzano DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Italië's memorandum te Genève Engeland versterkt zich op Malta Goede trouw is in het onderling politiek verkeer der volken altijd een zeer schaars gevonden artikel geweest. Onze tijd maakt daar geen uitzondering op. Ook sinds de volken der wereld zich Vrijwillig aan het nauwsluitende ïegiement Van den Volkenbond hebben onderworpen. Wat Italië bezig is voor te bereiden is daar eon sprekend voorbeeld van. Onoprechtheid stuurt van het begin van het Abessynische conflict reeds de hande lingen van den staat waarin Mussolini de dictatuur uitoefent. Een „grens-incident" werd aangegrepen als aanleiding tot het zenden van machtige legerscharen. Maar als de in het Volken bondshandvest overeengekomen arbitrage- en verzoeningsprocedure in werking komt, weigert Italië te erkennen, dat, teneinde de schuldvraag inzake dit incident vast te stellen, de primaire vraèg: „waar vondt het plaats? eerst beantwoord moest worden en maakt heel de arbitrage- en verzoenings procedure zoo tot iets belachelijks. Inmiddels kwamen Mussolini en zijn kran ten er zonder blikken of blozen voor uit, dat bedoeld incident voor Italië maar bij zaak is, doch dat de hoofdzaak is: gebieds- winst voor Italië om het teveel van de Ita- liaansche bevolking te kunnen bergen. Nu voorziet het Volkenbondshandvest in de mogelijkheid van gebiedswijziging van de Volkenbondsleden en wanneer Mussolini dus geen raad meer weet met zijn overbe volking, dan kan hij dat vraagstuk in den regelmatigen weg aanhangig maken te Ge neve. Hij heeft dien weg niet gekozen, maar is begonnen met een dreigend militair ver toon, dat op het moment reeds, gepaard met Mussolini's vuistballen naar de staten, die zich op zijn weg willen stellen, de vormen van een Europeesch oorlogsgevaar begint te vertoonen. En de onoprechtheid, de brutale kwade trouw, gaan inmiddels voort hun gif te ver spreiden. Uit Rome vernemen we thans, dat Italië Istraks in den Volkenbondsraad met docu menten en foto's zal trachten te bewijzen, dat Abessynië zjjn internationale verplich tingen niet is nagekomen en derhalve niet meer als Volkenbondslid kan worden be schouwd. Al vóór dit prachtige memorandum van Italië te Genève is overhandigd kan men de verwonderde vraag stellen: waarom heeft Italië's regeering dit „doorslaande" argu ment niet eerder ontdekt, om dan, in over eenstemming met de Volkenbondsrcgelen, Abessynië aan te klagen wegens zijn on waardig gedrag als Volkenbondslid. Denkt Mussolini nu waarlijk, dat een nuchter be- oordeelaar van zijn handelingen dóór in zal (vliegen? Nog mooier redeneering doet de Japan- sche pers de Italianen aan de hand, door te schrijven, dat men in Japan toch wel voelt voor de Italiaansche gedragslijn, omdat bei de landen dezelfde behoefte hebben aan uitbreiding van grondgebied en beide het zelfde verzet van de zjjde van den Volken bond ondervinden, „die weigert hun de mo gelijkheid te verschaffen om in de behoeften van hun toenemende bevolkingen te voor zien". Gretig wordt deze Japansche redeneering in de Italiaansche bladen herhaald. Maar hoe innerlijk onwaar is zij. De Volkenbond heeft het brutale Japansche krijgsbedrijf in Mandsjoerije afgekeurd- Do Volkenbond keurt ook de Italiaansche aanvalsplannen in Abessynië af. Dit is niets anders dan de reglementaire plioht van dien Bond en dus volkomen rechtmatig. Zoowel Japan als Italië moet nog de eerste reglementaire actie binnen het kader van het Volkenbondshand vest ondernemen. Japan is, toen de Volken bond zich verzette tegen zijn krijgsbedrijven op buurmans grondgebied, uit den bond ge treden en Italië's krijgszuchtige heerscher dreigt met hetzelfde van argumenten-ar- moede druipende procédé. Inderdaad, wat Italië in Oost-Afrika na streeft is in onoprechtheid en ongerechtig heid geboren en getogen Maar Mussolini weet niettemin zijn milli- oenen Italianen warm te maken voor Italië's „goed recht" om in Abessynië een verove- ringsorlog te gaan voeren. En met geest drift gaan de legioenen van den modernen Caesar straks hun levens offeren op het altaar van het fascistische vaderland. MUSSOLINI ROEPT MINISTER- RAAD BIJEEN TE BOLZANO Uit Rotne: De bijeenroeping door Mussolini tegen Woensdag a.s. van den Italiaanschen Ministerraad te Bolza no heeft algemeen groote verbazing en opzien gewekt Men neemt aan, dat Mussolini met zijn ministers, die al len voor de groote manoeuvres in het Noorden vertoeven, maatregelen wil bespreken, die in verband met den politieken toestand zeer urgent zijn. Italië's memorandum voor de Raadszitting Van welingelichte zijde wordt met zekerheid verklaard, dat in de laatste dagen het definitieve besluit is geval len, dat Italië voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad een uitvoerig memorandum zal indienen. Dit memorandum zal aan de hand van talrijke bijlagen, origineele documenten en foto's trachten te bewijzen, dat Abessynië zijn internationale verplichtingen niet is na gekomen en derhalve niet meer als Volken bondslid kan worden beschouwd. De beschul digingen tegen Abessynië zullen tevens moe ten alrekenen met de klachten, die Abessy nië tegen Italië heeft ingediend. Naar verluidt zal Italië te Genève trétoo gen, dat het onmogelijk is Italië en Abes synië uit volkenrechtelijke overweging als staten op gelijken voet te beschouwen. Daar om zal deze aanklacht tegelijkertijd een rechtvaardiging zijn van het militaire op treden van Italië tegen Abessynië. Het me morandum zal dan ook een lijvig document worden, aan welks samenstelling momen- heel druk gewerkt wordt. Uit Bolzano: Op zijn verzoek is de Hertog van Bergamo, commandant van een infan te rie-brigade in het Noorden, overgeplaatst naar den staf van het Italiaansche leger in Oqst-Afrika. Mussolini heeft van den kamerpresident Ciano, den vader van zijn schoonzoon den Minister voor Pers en Propaganda, en van de commandanten Rizzo en Pagano, die alle drie in den wereldoorlog de gouden militaire medaille verwerven voor hun hel dendaden ter zee, een mededeeling ontvan gen, dat zij hun diensten aanbieden voor het geval, dat Italië ter zee wordt aangevallen. Engeland versterkt het garnizoen van Malta Vandaag vertrekt een transport van 1200 man uit Southampton naar Malta. troepenversterking geschiedt onder d< bruikelijke reglementen voor vredestijd, waarin om. bepaald is dat gehuwde mannen indien zij dit wensohen hun vrouwen kinderen mogen meenemen. Er gaan ditmaal ongeveer SO gezinnen met het troepen transport mee, LONDEN, 27 Aug. Volgens een nader be richt zal hot garnizoen van Malta met 481 man worden versterkt en gebracht op 34000 man, terwijl het aantal batterijen zal wor den gebracht van vijf op zes. Tot de suppletie-troepen zullen ook afdee- lingen luchtartallerie behooren. Uit Lewkosia op Cyprus wordt gemeld, dat het wachtschip Ormonde, dat naar de Perzische golf zou vertrekken bevel heeft ontvangen zich naar Malta te begeven. Uit Londen: De „Star" is van meening, dat de mede deeling van de admiraliteit, volgens welke de Britsohe Middellandsohe Zeevloot dezen zomer geen bezoek zal brengen aan de Adriatische havens, in zoo verre van belang is, dat daaruit blijkt, dat men bevreesd is geweest voor anti-Engelsohe incidenten in de Italiaanscho havens en voor anti-Itali- aansche incidenten in de Zuid-Slavische havens. Voorzorgsmaatregelen te Addis Abeba Naar aanleiding van de aankomst van nieuwe Italiaansche troepentran sporten te Massaoea heeft men thans ook in Abessynië verschillende nieu we voorzorgsmaatregelen genomen, voor het geval dat de oorlog met Ita lië uitbreekt. Bevolen is, dat te Addis Abeba verschilende nieuwe hospitalen en lazaretten moeten worden ingericht, terwijl de volgende week een groote luclitbeschermingsoefening zal worden gehouden, waaraan de geheel Abessijn sche bevolking moet deelnemen. De Keizerin van Abessynië en haar plannen De vertegenwoordiger van Reuter te Ad dis Abeba heeft een persgesprek gehad met de Keizerin van Abessynië, waarin zij o.a. verklaarde: „Zestien dagen lang heb ik ge- ast en hartgrondig om vrede voor Abes synië en voor de wereld gebeden. Ik zou een beroep willen doen op de vrouwen der geheele wereld, om zich bij mijn gebed aan te sluiten. Wanneer ondanks onze pogingen de vrede verstoord wordt, zal ik de eerste zijn, die mijn volk tegen de aanvallers zal aanvuren. Ik zal het precies zoo doen, als Keizerin Taitoe het in haar tijd heeft ge daan". De in 190S overleden Keizerin Taitoe be vond zich tijdens den slag van Aboekir aan de zijde van haar man, Keizer Menelik. Zij plaatste zich aan het hoofd van een greep vrouwen, die de soldaten op het slagveld volgden en aanvuurden. De Italiaansche gezant te Addis Abeba LONDEN, 27 Aug. Volgens mededeeling van den correspondent van de Daily Tele graph te Addis Abeba werden Maandag verscheidene kisten bagage van het Ita liaansche gezantschap per trein naar Dj: barti verzonden. Men egt dit uit als eerste aanwijzing voor een aanstaande terugroe ping van de Italiaansche diplomatieke ver tegenwoordiging. De Italiaansche manoeuvres in Zuid«Tirol Mussolini te Bolzano aangekomen Uit Bolzano: Mussolini is gistermiddag te 12.10 uur te Bolzano aangekomen om de groote manoeuvres in Zuid-Tirol bij te ;vo- nen. Ook de meeste Italiaansche ministers hebben zich naar het manoeuvregebied be geven. Het bericht van zijn aankomst verspreid de zich in de ochtenduren en allerwïge haastte men zich, de stad te versieren. Kui zen, lantaarns en boomen werden getooid met groen-wit-roode vlaggen en op rele plaatsen werden portretten van Koning Vic tor Emanuel aangebracht. Op vele plaalsen ziet men ook leuzen en opschriften, o.a. „Aan den Brenner staat gansch Italië met zijn levenden en met zijn dooden", „In Af'ika is plaats en ruimte voor allen" en „Wij .leb ben oude rekeningen te vereffenen". Mussolini reed staande in zijn auto ?an het station naar de Piazza Vittorio Ema- nuele, de vroegere Walther Platz, waar de hoogste autoriteiten en partij-functionans- sen aanwezig waren. Hoewel sommigen korte toespraak van den Duce hadden ver wacht, reed hij slechts in zjjn auto het plein rond en begaf zich direct naar het regee- ringsgebouw, waar hij gedurende zijn ver blijf te Bolzano zijn intrek neemt. Naar verluidt, zal hedenavond onder zijn leiding een kabinetszitting plaats vinden. De militaire missie van het Russische Roode Leger, die door de Italiaansche regee ring was uitgenoodigd tot bjjwoning van de Italiaansche manoeuvres, is te Bolzano Amerika's betrekkingen met Rusland Uit Washington: Inzake de protestnota, die door de regeering in Moskou is inge diend in verband met het aldaar gehouden congres van de Komintern, verluidt, dat de betrekkingen tusschen de Vereen. Staten en Sovjet-Rusland in de toekomst slechts be perkt zullen worden tot zuivere formali teiten, wanneer Rusland niet officieel ao besluiten van de Komintern loochent. Uit Chicago: In het buizennet van een in aanbouw zijnd pompstation aan het Michi ganmeer voor de watervoorziening van Chi cago heeft gisteren door tot nog toe onbe kende oorzaak een ontploffing plaats gehad waardoor twee arbeiders werden gedood en twaalf zwaar gewond. Op het oogenblik van de ontploffing waren de arbeiders met acetyleen-apparaten bezig de 12 meter on der den waterspiegel liggende buizen te Zet 'n waker in Uw slaapkamer! Stuif wat Shelltox en slaap rustig I Geen muggen zullen U storen, want Shelltox beteekent den dood voor elk insectl Ver krijgbaar bij Uw drogist. Joodsche Organisten in Christelijke Kerken (Van onzen Duitschen correspondent). In den Berlijnschen Wedding, vroeger een volkswijk der communisten, sprak Hans Hinkel voor de S.A. en vertelde aan zijn luisteraars onder meer: „Wij zullen nauwkeurig nagaan, of er nog joden zijn, die op het cultureele leven van ons volk invloed uitoefenen. Verzwegen mag niet worden, dat cr in de kerkelijke muziekwereld nog groteske toestanden heer- schen. Er zijn in Duitschland nog Christe lijke kerken, waar des Zondags voor Duit- scliers van Christelijke confessie het orgel door volbloed-joden wordt bespeeld Ik noem zulk een manier van optreden, onver schillig of het in evangelische of katholieke kerken plaats vindt, verraad van het Chris tendom. „Een hooge geestelijke van de Evangelisch- Luthersche Kerk uit een stadje in de buurt van Berlijn heeft 't aangedurfd, door een persoonlijk bezoek aan de „Reichskultur kammer" het verzoek in te dienen, voor twee joden, die als organist werkzaam zijn in de evangelische kerk, in dezen een uit zondering te maken. Hij schijnt de woor den van Maarten Luther niet te kennen: „Traue keinem Fuchs auf grüner Weid und keinem Jud auf seinem Eid!" Wij zouden Hans Hinkel er op willen wijzen, dat dezelfde Maarten Luther ook gedicht heeft „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken". Kerk en Staat in Duitschland (Van onzen Duitschen correspondent) Onder aanvoering van hun drietal kardi nalen Faulhaber, Munchen, Bertram, Bres- lau en Schultt, Keulen, hadden alle Duit- sche bisschoppen zich naar het historische Fulda begeven, om hier drie dagen over de kerkelijke vraagstukken van dezen veelbe wogen tijd te heraadslagen. Men kan be grijpen, dat zelfs de katholieke pers dien aangaande niets bijzonders publiceert, maar niettemin is reeds bekend, dat den lsten September van alle kansels in de roomsche kerk een herderlijk schrijven zal worden ▼oorgelezen als boodschap der Duitsche hisschoppen. Ook al weet men niet precies, wat dit lerderlijk schrijven zal brengen, toch zal zijn inhoud ongetwijfeld samenhangen met cfen aan scherpte toenemenden strijd tus sthen kerk en staat. Men herinnert zich de opzienbarende pu- bicaties in de vaticaansche „Osservatore Romano" en als antwoord hierop de agres- si«ve redevoeringen van Alfred Rosenberg Di Frick en vele anderen, die de kerk als eei reactionair element in het Derde Rijk beschouwen. Het probleem gaat inderdaad om de zui- vire scheiding tusschen kerk en staat naar het is de vraag, of dit uiterst moei- li.ke vraagstuk binnen afzienbaren tijd tot een voor beide partijen bevredigende oplos- shg gebracht zal worden. Het njksconcoi> diat dateert van 20 Juni 1933 en men kan net beweren, dat er sedertdien veel posi- tbf werk ten gunste van de kerk is ver- rfcht. Wanneer men in politieke kringen seeds afwijzend over „kerkelijke politiek" sireekt, dan kan hierop geantwoord wor- <fen, dat de staat de politieke voiksontwik- leling als een geestelijk vraagstuk be- «houwt. De „Liberté" meldt uit Le Havre, dat het neuwe Fransche mailschip „Normandie' riet op de winterdienstregeling van de Compagftie Générale Transatlantique voor- k>mt. In dc tweede helft van October zal let schip zijn laatste reis van dit jaar naar Anerika uitvoeren. Gedurende den winter zil het schip aan een grondige revisie wor- dm onderworpen, waarna het in Maart 1936 veer in de vaart zal komen. DE WATERSNOOD IN CHINA. Nieuwe cijfers Het comité voor 6teunverleening aan slachtoffers van den watersnood in China publiceert cijfers voor de provincie Honan Over een gebied van 16.000 vierkante kilo meter werd de oogst vernield Door de over stroomingen werden 427.000 huizen ver woest en 2,6 milliocn menschen dakloos, terwijl alleen in Honan 4279 menschen ver dronken. Land- en Tuinbouw. NOG MEER ONVERKOOPBARE BOONEN Drie-vierde draait door Het gaat in de laatste dagen met den boonenhandel aan de Westlandsche veilin gen weinig gunstig, enorme hoeveelheden blijven onverkocht. De aanvoer van dit product is in het Westland momenteel bijzonder groot, ter wijl de vraag matig is. In het bijzonder in de omgeving van 'sGravenzande worden veel boonen geteeld, en Maandag bleef aan de veiling aldaar niet minder dan 10050 KG. boonen onver kocht. Slechts een vierde gedeelte van den aan voer kon worden verhandeld en dan nog tegen den minimumprijs van 4 cent per KG. Het onverkochte gedeelte vindt meestal den weg naar dc mestvaalt; in 's Graven- zande kon gisteren evenwel nog pl.m. 5000 K.G. worden afgeleverd voor de distributie onder werkloozen enz., het restant moest evenwel worden vernietigd. En aan de andere Westlandsche veilin gen gaat het niet veel beter; te Naaldwijk b.v. bleef ruim 2500 K.G. boonen onverkocht en moest geheel naar de mestvaalt wor den gebracht. Doordat n.l. ook in vele andere plaatsen van ons land de boonen onverkocht blijven, is er zelfs een teveel van dit product ten behoeve van de distributie, zoodat tot ver nietiging moet worden overgegaan. Voor de tuinders een weinig prettige toe- En dan te weten, dat men in Duitschland snakt naar onze boonen, men er graag flink voor betalen wil, dodh.er komt geen geld over de grens. ZENDING EN PHILANTHR0P1E Karin Jeppe Weldoenster der Armeniërs Over Karin Jeppe, die de vorige maand to Aleppo op 59-jarige leeftijd stierf, de hooge commissarisse van den Volkenbond voor de Armeensohe minderheden en de groote vriendin van ihet Armeensohe volk, vernemen wij uit de Orthodoxe pers tal van bijzonderheden, die in het liciit stellen, welk een leven vol opoffering deze vrouw aan het lijdende Armeensche Christenvolk heeft toegewijd. In 1903 kwam Karin Jeppe (een Deensche onderwijzeres) naar Arme nië en werkte daar onder leiding van dr Lepsius te Urfa in Mesopotamië in de zie kenverpleging en in de philantropische in richtingen, totdat de oorlog uitbrak. Toen vonden in Armenië de bekende massa moorden plaats, bij welke schier alle vol wassen mannen werden gedood en de vrou wen en kinderen werden gedeporteerd. De deportatiecolonne trok langs den Euphraat, waar de Arabieren uit de scharen derweer- loozen zich vrouwen en kinderen naar hun believen toe-eigenden en de rest verkom merde, totdat de Volkenbond eindelijk in greep. Deze droeg de hulp, die gebracht moest worden, aan Karin Jeppe op, de trou we arbeidster, die ai de jaren, dat de stort vloed van ellende over het Armeensche volk kwam, onvermoeid en vol opoffering had doorgewerkt, zoekende te redden, wat te redden viel. Nadat zij do Volkenbonds opdracht ontvangen had, sloeg ze haar hoofdkwartier te Aleppo op, in het Fran- sohe mandaatsgebied en richtte een not van zoekposten in, welke de als slaven ver strooide Armeniërs zooveel mogelijk moes ten opzoeken, bevrijden en naar Aleppo zenden. Het gelukte haar 1900 Christelijke Armeensche vrouwen en kinderen weder uit dc Mohammedaansche slavernij te be vrijden. Een vrijstad bij Aleppo Een geheele stad werd nabij Aleppo bouwd, waar al wat Armeensch was, der haar leiding samenvloeide. In deze stad leven thans ongeveer 50.000 Armeniërs, arm, zeer bekrompen gehuisvest, maar vrij Karin Jeppe organiseerde deze stad, merk waardigerwijze op basis van een schier vol komen gemeenschap van goederen, die zij bestuurde tot aller heil en bevrijding en die zij gebruikte als voorbereiding voor het eigenlijke kolonisatiewerk. Zij reisde per soonlijk naar den Bedoeïnenhoofdman Ham- jim Pascha, die tusschen den Euphraat en den Bagdad-spoorweg groote landstreken bezit, welke voor kolonisatie geschikt zijn en wist daar in 1924 de eerste koloniën tot stand te brengen (Tel Armen en Tel Sa men). Dc stad bij Aleppo werd zoodoende doorgangshuis voor degenen, die zich in 't Weerbericht stand te Vardö 767.9. Laagste stand te Aberdeen 744.5. Stand vanmorgen half twaalf 750.3. WEERVERWACHTING Matige, tijdelijke krachtige, Z.W. tot W.« wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin« gen. waarschijnlijk nog regenbuien, koelet BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie heeft zich verdiept en zicti naar onze omgeving uitgebreid. Haar kern ligt thans over het N. gedeelte van de Noord zee. alwaar de barometer nag dalende is. Aan de Zuidzijde waaien over bet Kanaal vrij krachtige winden. De barometer stijgt nog op IJsland hetgeen een flinke koude-inval over de Britsche eilanden veroorzaakt, waar de ochtend-tem peraturen eenige graden daalden. Het ver dringen van de warme luchtmassa's door de koudere ging van zware regens vergezeld. Shields had 23 en Valentia 17 mJVl. Ook over Frankrijk viel matige tot zware neerslag (Lyon 20 m.M.). Over Duitschland bevindt zich nog altijd een langgerekte secundaire, aan welke Noordzijde O. winden waaien bij nog onbewolkten hemel, terwijl aan de Zuid zijde W. winden waaien met regen en on- weersachtig weer (München 14 m.M.). De hoog6 druk over Scandinavië heeft weinig meer te beteekenen. De Azoren hooge druk week Z.W.-waarts terug. Do drukver- deeling wijst op koel, nog regenachtig weer, ten onzent TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 16.6 gr- VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 AUGCSTUS. Van 's avonds 8.28 uur tot 's morgens 5.35 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,53 2,54 Weset 0,53 0.47 Breisach 1,56 1,55 Emmerik 0,70 0,79 2.65 2,65 Loblth 9,63 9,73 Maxan 3,95 3,88 Nijmegen 7,35 7.43 Diede8heJm 0,00 0,00 st Andries 2,39 2.30 Mannheim 2,85 2,78 Arnhem 7,58 7,63 Lobr 0,84 0,84 Vreeswijk Iw 0,17 0,19 Mains 0,48 0,47 Westervoort 8,05 8,11 Bin gen 1,61 1,68 Deventer 1,93 1,96 Canb 1,72 1,71 Kampen 0,07 0.15 Ems 1,06 1,04 Eysden 45,89 00,00 Cobiens 1,68 1,68 Maastricht 40,43 40,46 Trier 0,10 0,23 Grevenblcht 27,66 27,59 Keulen 1,24 1,30 Venlo 00,00 00,00 Hoogwater Ned. Zeehavens 28 Angustas Delfzijl 11,06 23,36 HeUevoetsL 2.36 15,02 Terschelling 8,23 20,48 Willemstad 3.31 15,55 Harlingen 9,15 21,35 Brouwersh. 1,48 14,14 Den Heider 6,50 19,25 Zlerikzee 2,25 14 43 iJmuiden 2,44 15,08 Wemeldinge 2,44 1ö!o6 Hoek v. HolL 1,53 14,22 Vllsslngen 1,00 13,15 Schevenlngen 2,03 14.32 Terneazen 1,33 13,48 Rotterdam 4 00 16,09 Hansweert 2,13 14,28 kolonisatiegebied voorgoed vestigden. Op deze wijze is thans in totaal het Armeen sche volk in Syrië weer 150.000 zielen sterk. Een ongekroonde vorstin Karin Jeppe is de ongekroonde vorstin geweest van dezen staat, die grootendeels als vrouwenstaat begonnen is, maar waar allengs ook de manlijke jeugd weer op groeit en de plaatsen van den man inneemt Zij is niet alleen de weldoenster van het Armeensohe volk geweest, maar ook de on volprezen organisatrice van dit nieuwe Ar meensche volksbestaan, do ziel van den gansohen religieusen, staatkundigen en maatschappelijken wederopbouw van dit verweesde Christenvolk en daarbij de on vermoeide raadgeefster en helpster in allo mogelijke persoonlijke aangelegenheden van de talloozen, die tot haar kwamen. Zij be hoort onder de grootsten der aarde. Karin Jeppe is slerhts 59 jaar oud gewor den; haar kracht is opgebrand in den dienst van haar geweldige taak. Den 7en Mei van dit jaar schreef zij in haar laatsten brief naar Bazel: „Recht gezond en arbeidssterk ben ik belaas niet meer. Ik geloof, dat ik oud word cn daartegen is geen kruid ge wassen; ik heb in mijn leven ook vrij wat moeten doen en derhalve is dit op zichzelf niet te verwonderen". FEUILLETON AAN HET HOF VAN SATAN Door D. KRIJGER (9 Mary, die Haar tang reeds veel te leng rust had moeten gunnen, kon het eind» nauwelijks afwachten. Dadelijk daarna wendde zij zich tot Dr Sparker. „Wel, wat zegt u van onze logé, Mr Sparker, ken zij niet goed vertellen?" „Inderdaad Mevrouw," was zijn antwoord, haar vertelli-fg was verdienstelijk, maar ik heb toch weer opgemerkt wat' ik vroeger reeds zoo dikwijls deed, dat het moeilijk is een rede weer te geven met den gloed dei- overtuiging, dien de redenaar zelf er in ge legd had. Dr Sparker had zijn woorden zoo zaoht mogelijk gekozen. Hij wilde niet, dat de pre dikant er een uitdaging in zien zou. Deze kon echter niet nalaten de wenkbrauwen even te fronsen. Hij ging voor een gevierd redenaar door en zou hij er nu niet in ge slaagd zijn dit jonge vrouwtje met zijn woorden te begeesteren? Onmogelijk! Hij besloot Helen uit te schakelen cn recht streeks den aanval op Dr Sparker le openen. Als man van de wereld koos hij natuurlijk beleefde termen. „Mr Sparker", begon hij, „ik behoef u wel biet te zeggen hoe vereerd ik mij gevoel mijn simpele prediking als ondarwerp van ons gesprek gekozen te zien en reeds daaruit meen ik te mogen besluiten, dat mijn woor den niet zonder uitwerking gebleven zijn. U helbt er echter dén gloed der overtuiging niet in kunnen vinden,-zegt u. Mag ik u vragen, of u bedoelt, dat mevrouw, die toch heel verdienstelijk mijn woorden heeft weerge geven, den gloed der overtuiging miste of dat die overtuiging in mijn prediking zelve gemist wordt? Ik kan u intusschen verzeke ren", vervolgde hij er bij, „dot mijn toespra ken steeds mijn volle, eigen overtuiging dragen''. „Dat geloof ik graag", antwoordde Dr Spar ker, „en daarom zal ik u uitleggen wat ik bedoel. Ik laat buiten beschouwing het ge mis aan overtuiging bij onze vertelster, het geen heel goed verklaarbaar is bij de moeilijk beid om in eens anders gedachten volkomen in te dringen, maar ik wil mij bepalen tot den inhoud uwer prediking. En daarin mis ik iets, dat ik er graag in aangetroffen had". „En dat, is?'', vroeg de predikant. „Jezus Christus'', klonk onmiddellijk het korte en duidelijke antwoord. De predikant was er nieit verbaasd over; Dr Sparker deel de zijn moderne meening niet, dat was hem opperbest bekend. Maar hij wilde niet, dat bij het gezelschap de meening post zou vat ten, als zou hij voor Dr Sparker de vlag moeten strijken. Dat nooit, dan liever strijd. Heel gematigd nam hij den kamp op. „Het ligt er maar aan, hoe u dit opvat. Een pre diking kan tooh zeer goed den geest van Christus ademen, zonder dat Zijn Naam er in genoemd wordt, vindt u dat ook niet?" „Tot op zekere hoogte, hoewel ik bekennen ▼"net, dat het mij moeilijk zou vallen den uhristus te prediken zonder Zijn Naam te noemen". „Maar wie zegt u, dat ik over Christus heb willen prediken? Ik vermijd integendeel juist dergelijke rechtstreeksche predikingen over Christus, omdat de hoorders over het algemeen slechts een vagen indruk van Zijn figuur hebben, en het toch alleen maar te doen is om den geest, dien Hij verkondigde". „Meent u den Heiligen Geest?" was Dr Sparkers vraag. Een medelijdend glimlachje kwam over het gelaat van den prediker. „Neen, dat nu juist niet; met den geest ven Christus bedoel ik de riohtang, die Hij tijdens Zijn leven verkon digde. Hij heeft aan die richting nieuw leven ingeblazen en er een sociale omkeering van cle hoogste beteekems mede tot stand ge bracht. Van Jezus' geest moet de mensch- heid doordrongen worden, dan zal ook vol komen vrede onder de volkeren heerschen en rechtvaardigheidszin, dan zal men gaan begrijpen wat naastenliefde beteekent". „Naastenliefde, en geen liefde tot Chris tus, geen behoefte aan Zijn liefde voor ons, geen besef van onzen verloren staat en de mogelijkheid tot redding alleen in Christus als onzen Borg?" Het gesprek dreigde netelig te worden, want wel had Dr. Sparker zich beheerseht en rustig gesproken, maar toch was bij den predikant een begin van opwinding waar te nemen, 'n Licht rood vertoonde zich over zijn gelaat. Mary bemerkte het en besloot het gesprek een andere richting te geven „Do hecr.en moeten het niet kwalijk nemen" zon begon zij, „dat ik u onderbreek. Mijn vriendin en ik hebben van de dingen die u beiden bespreekt, zoo weinig verstand en wij kunnen er onze volle aandacht niet zoo aan geven. Wat zoudt u denken van Jen wandeling in den tuin; de buitenlucht tal ons goed doen cn een sigaar zal den ïeeren voorzeker welkom zijn." Toen zij een poosje onder luchtig gesprek ladden rondgewandeld, kwam Mary's echt genoot met een voorstel voor den dag, dat lij in zijn brein had uitgebroed. Het zou vel vermakelijk zijn, had hij gedacht, om tien Dr. Sparker, die zijn mond wel roeren hon, eens in het openbaar tegenover den p-edikant te stellen. Dan konden zij een beetje bekvechten. Hij irocht dat wel en ioor Helen zou het ook niet kwaad zijn, cie zou dan ook wel tot de overtuiging lomen, dat de heele boel de sop dc kool niet waard was. „Waarom zoudt u elkander niet in do arena ontmoeten?" vroeg hij eensklaps aan den predikant en hij genoot van diens ver blufte gezicht. „In de arena!" klonk het van beide hïeren tegelijk, „wat bedoelt u daarmee?" Maar even spoedig drong de bedoeling bij briden door. De predikant nam het eerst htt woord op. „Wel", zei hij, „ik heb er gren bezwaar in Dr. Sparker in een open- bsar debat te ontmoeten en van gedachten o\er ons beider richting te wisselen." De predikant rekende op zijn onmiskenbare gave van welsprekendheid en genoot reeds bi, voorbaat van zijn triomf. Het denkbeeld om een openbaar debat ro voeren over cle moderne richting trok Dr. Sparker weini aan, maar hij was jong. gtnoeg om een steekspel aan te durven; en vooral wanneer daarbij gekampt mofc' worden voor hetgeen hem het dierbaarst was: zijn Heiland en diens komst voor zondaren in de wereld. Ook bedacht hij hoe de modernistische richting onder de Zen ding in China hand over hand toenam en zeker 60 pet. der in het Hemelsche Rijk werkzame Zendelingen er toe behooren. Daartegen te strijden was toch ook zijn plicht, en wellicht had God hem de avond geroepen om hem een taak op tc leggen. Hij aarzelde niet langer. „Goed, ik neem uw uitnoodiging, die ik geen uitda ging wil noemen, aan, in de hoop, dat de geest der liefde, die Jezus ons leerde, de debatten zal beheerschen en goede vruch ten zullen dragen voor Zijn Koninkrijk." Mary klapte in de handen en sprak met een met haar man een avond af, die voor deze merkwaardige gebeurtenis beschik baar kon gehouden worden. Daarna zat men nog een poos in de heerlijk koele serre bijeen en vertrok in tevreden stemming. Helen had beide ooren open gehad en woord voor woord in zich opgenomen. Op den bepaalden avond er bij te zijn had hij zich vast voorgenomen. Enkele dagen daarna kwam Dr. Sparker zijn cigestiebezoek maken en trof Helen alleen thuis. Zij was hierover niet onte vreden, want nu had zij gelegenheid met Dr. Sparker over de dingen te praten, di3 voor haar meer en meer beteekenis kregen. Zij had er over nagedacht wat Dr. Sparker toch bedoeld kon hebben, toen hij zei iets in de gehouden prediking gemist te hebben „Weet jij net, Mary?" had zij gevraagd, maar deze had de schouders opgehaald. „Christus immers, zei hij; meer weet ik er niet van. Ik heb ook geen lust een preek te gaan herkauwen, dat maakt die heeren predikanten nog meer ongenietbaar dan zij reeds zijn.'* Maar nu kon zij het aan Dr. Sparker zelf vragen en daarom begon zij weldra over de vraag, die haar op de ziel brandde. „Zeg me nu' toch eens, Mr. Sparker", zoo begon zij, „wat hebt u eigenlijk in de preek gemist? Ik vond er, wil ik heelemaal op recht zijn, niet veel aan, maar iets gemist neen, dat heb ik niet. En hoe ik er ook over heb nagedacht, ik kan maar niet vatten wat u bedoelt." Verheugd te bemerken, dat Helen haar gedachten naar hooger begon te richten, ging Dr. Sparker haar wederom de ge boorte van den Heiland vertellen en légde er den nadruk op, waarom de Heere Jezus in bet vleesch verschenen was en waarom Hij lijden moest op aarde. Ook legde hij haar den zondeval uit en bracht Hel?n begrip bij over het verband !össchen de zonde van Adam en het genadeverbond, dat God daarna met den mensch oprichtte. Hoe opmerkzaam zat Helen te luisteren, hoe nieuw was het haar! „Waarom worden wij eigenlijk gedoopt en noemen ons C iristenen, terwijl wij toch eigenlijk van den Christus niets afweten, to» zelfs onzo predikers toe niet!' riep zit uit Doch dien uitval mocht Dr. Sparker niet zonder mee. voorbij laten gaan. dat mocht zij niet zeggen, legde hij haar uit. Wei degelijk waren er nog voorgangers, die den Heiland oprécht lief hadden en Zijn leer zuiver verkondigden. „Maar hoe kon dan die prediker van toen zulk een preek houden, waarin niets van den Heere Jezus voorkwam, die zonda ren rediden wil! Of zijn we geen zondaren?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2