glimw Ccihsdjr (£nu rant Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dagelijks verschijnend TALMA'S PLAN BINNENLAND. Steun aan de Nederlandsche Zeevaart abonnementsprijs- Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5560 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang abbertenticprijjen: Van I tot 5 regels f-17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Behoeft geen ijdele droom te zijn Er was vierderlei motief, waarom we meer dan gewone aandacht hebben ge wijd aan de rede van Dr Bakker te Nijmegen. Twee daarvan noemden we reeds in 't voorbijgaan. Daar was in de eerste plaats het feit, dat het protestantsch-christelijk volks deel niet schuchter behoeft weg te schuilen, wanneer van andere zijden met vrij veel rumoer propaganda wordt gemaakt voor ordeningsgedachten. Van achterlijkheid kan men ons, ook op dit terrein, niet beschuldigen. Talma bewijst het. Alleen maar, hier is weer het onder scheid, dat zich telkens voordoet. Hij en zijn geestverwanten kondigden zijn ideeën niet aan als redmiddel uit acute nood. Hij was er diep van overtuigd, dat beginselen groeien moeten en dat een opgelegde organisatie, welke geen steun vindt in het zedelijke bewustzijn der natie, geen zegen verspreidt. Vandaar dat Talma wist te wachten en te dulden, te dragen en te verdragen. Dat wordt nu eenmaal van profeten geëischt. Maar het belet ons, geestver wanten en volgelingen van deze zieners niet, om telkens op hun werk, hun stre ven, de aandacht te vestigen en hun program ons volk aan te prijzen. Daarom, in de tweede plaats, bracht piëteit voor dezen grooten hervormer mee, dat wij gaarne via de rede van den Voorzitter van de Raad van Arbeid te Nijmegen deskundige in deze materie herinnerden aan het afge broken, maar niet verbroken werk van onzen grooten voorganger, wiens nage dachtenis niet uitslijt met de jaren, maar wiens zelfopoffering ons telkens weer bezielen en versterken kan. Want bedienaar des Goddelijken Woords, dat was en bleef Talma in heel zijn leven Van overgave in zeer bizondere zin. Een derde motief, dat ons deed schrij ven en citeeren is van geheel andere 11.1. van praktische aard. Prof. Aalberse heeft eens geschreven idat het Talma-plan een utopie was. Dr Bakker, zijn geloofsgenoot en vol geling, weerspreekt dat zoo kras en overtuigend mogelijk. Ja, men hield het voor een utopie, omdat men het zedelijk niet aandurfde. Doch de ge schiedenis der laatste jaren (denk aan het woord van Dr Nolens) heeft reeds bewezen, dat Talma's plan geen ijdele droom behoeft te zijn. Het groeit al. Of, om met Dr Bakker te spreken: „Langs alle kanten komt er thans weer beter inzicht. Wij gaan weer 'naar Talma's oorspronkelijke visie, naar zijn Raden voor sociaal-economi sche zaken. Verbreed, verruimd na tuurlijk met wat er allengs aan verdere •verzorging groeide, gesteund niet lan ger door de vakvereenigingen, maar door de bedrijfschappen van werkgever <en werknemer met de overheid te za- men, zooals Talma 't wilde. Uitgroeiend straks ook nog, zooals Talma zelf be greep hoeveel innerlijke groeikracht er in zijn geesteskind school. Hoe dikwijls heeft hij in de Kamers er niet van ge tuigd." De voordeelen van een eerlijke toe passing zullen niet gering zijn. Zelfs niet, en dat weegt thans ook zwaar, op financieel gebied. Want Dr Bakker be rekent, dat in Talma's stelsel er een driehonderd functies en instellingen zouden kunnen verdwijnen om vervan gen te worden door dertig Raden voor Sociaal-Economische Zaken, de Hooge Raad voor Sociaal-Economische Zaken, het Ministerie voor Sociaal-Economi sche Zaken, ongeveer zeven Raden van Beroep, en de Centr. Raad van Beroep. En dit alles zou geleidelijk een be zuiniging van vier a vijf millioen op leveren. Voorts meent Dr Bakker dat deze uitvoering der sociale wetten nog aller lei andere praktische voordeelen zou opleveren. Wij gaan daar thans niet verder op in. Hoe belangrijk ook op zich zelf en vooral in deze tijden: in 't verband van deze beschouwingen is het financieele voordeel slechts bijzaak. Het gaat om de groote lijn; het gaat ten principale om de Christelijk sociale actie. En nu Is dit ziedaar ons vierde motief zoo merkwaardig. Toen Dr Bakker, voor roomsch-katholieke en Calvinistische studenten zijn rede uit sprak, kwam nog bij niemand de ge dachte op van een kabinetscrisis in een vorm als deze thans gepasseerd is. Maar de spreker te Nijmegen bleef niet staan bij theoretische beschouwin gen. Hij vroeg zich af, hoe Talma's plan van sociaal-economisch corporatief bestel tot verwezenlijking te brengen is. Anders gezegd: hoe wordt het poli- tiek mogelijk gemaakt? En op deze vraag had hij maar één antwoord: „Dit plan is een Christelijk plan; het werd geboren in het diepe sociale voe len van een der grootste Christen staatslieden die ons land gekend heeft Het wordt in al zijn vezelen gedragen door de anima naturaliter Christiana, geschraagd als het is door heel de drang naar liefde tot den evenmensch; het broederlijke saamhoorigheidsgevoel waarvan „Quadragesimo Anno" uitgaat is het fundament er van. „Dit plan vraagt om verwezenlijking door een Christelijke regeering, door een parlementaire regeering, dus steu nend op de Christelijke partijen. En ik doe een beroep op de leiders dier par tijen om dit plan, dat om heel zijn regionale opzet het eenige goed door- voerbare corporatief sociaal-economisch bestel voor Nederland zou geven, te aanvaarden en te verwezenlijken. Zoo spreekt een Roomsch-Katholiek over en tot zijn protestantsche mede belijders. De Christenen van Neder land, onverschillig tot welke kerkfor- matie zij behooren, hebben elkaar noo- dig. Eerlijke samenwerking, natuurlijk met eerbiediging van wederzij dsche overtuiging, moet nagestreefd worden. Dezelfde klanken kon men dezer da gen voor de zooveelste maal van Mr. van Wijnbergen in de Maasbode be luisteren. We citeeren slechts dit: „Welke les putten we uit hetgeen in Duitschland geschiedt? Ziet Christelijk Nederland in, dat het, zeer zeker in deze tijd, plicht is zich nauw aaneen te sluiten, op welke wijze, in welke vorm dan ook, teneinde op te komen voor Christus, zonder Wien men niets vermag ten einde de Christelijke grondslagen onzer natie ongerept te bewaren ten einde te bevorderen, dat ook het openbare leven een Chris telijk karakter hebbe en houde? He laas! het blijkt niet". En wanneer Mr. Van Wijnbergen wijst op de „fouten", welke de Duit- sche katholieken maakten, (door sa men te gaan met de sociaal-democra ten) dan begrijpt de roode pers wel al worden deze fouten niet genoemd wat de bedoeling is en schrijft zij: „het is duidelijk, dat deze oude kampioen voor de coalitie en bewonderaar van Colijn zijn partijvrienden er toe wil bewegen, met de terugkeer van het kabinet-Colijn genoegen te nemen". Ongëtwijfeld, de bedoeling van den schrijver is duidelijk. Het is hetzelfde doel, dat ook wij bleven nastreven in crisisdagen. Wij hebben niet ge schroomd te wijzen op de fouten der Roomsch-Katholieke Kamerfractie en op de o. i. onbehoorlijke wijze, waarop vele roomsch-katholieke persorganen „te keer gingen" tegen het kabinet- Colijn; maar wij hebben geen oogen- blik uit het oog verloren, dat de vloed golf van ongeloof en revolutie en de bandjir van alle geestelijk leven ver smorend fascisme of nationaal-socialis- me, slechts dan te keeren zijn, wanneer in Nederland een Christelijk-parlemen- taire regeering, al of niet versterkt met andere nationale elementen, waakt voor de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Zendtijdregeling Koninginnedag Minister De Wilde heeft, volgens „Het Volk" aan de V.A.R.A. meegedeeld, dat een wijziging is aangebracht in het Zendtijd- besluit, waardoor een omroepvereeniging, die niet wenscht mee te werken aan een pro gramma, dat op 31 Augustus ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zou kunnen worden samengesteld en die voor de uitzending van een dergelijk programma zendtijd afstaat aan een andere omroepver- eenging, dezen zendtijd niet op een anderen dag vergoed krijgt. Tevens is hierbij bepaald, dat de Minister voor de samenstelling van een programma, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. Om de wethouderszetels Te Kampen geen eenstemmigheid Een en ander maal hebben nu de verschil lende raadsfracties vergaderd ten einde hun houding te bepalen bij de komende wethou dersverkiezing. Van de laatstgehouden samenspreking wordt ons als resultaat medegedeeld, dat er geen eenstemmigheid kon worden verkregen De x\.R. en C.H. fracties hebben besloten hun stem uit te brengen op cic drie thans zittende leden nl. A.R., C.H. en V.B. De andere fracties waren verdeeld en zul len voor een deel op de S.D.A.P., voor een deel op de thans zittende wethouders of op andere gemeenteraadsleden stemmen. Gezien de sterkte der verschillende raads fracties is «r alle kans op, dat het. nu zit tende college ongewijzigd zal terugkeereu. De verlaging der loodsgelden Rotterdams positie als Blijkens het Voorloopïg Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende bepa lingen op den loodsdienst voor zeesche pen, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp ten zeerste toe. Zij waardeerden in hooge mate, dat de Regeering, zoodra zulks haar moge lijk was, de totstandkoming heeft be vorderd van maatregelen, noodzakelijk geworden door de waardevermindering van de Belgische munteenheid en wel ker tenuitvoerlegging naar mag worden verwacht althans één der voordeelen, welke de Antwerpsche ha ven boven de Rotterdamsche geniet, zal elimineeren. Algemeen echter was de overtuiging, dat onze zeehavens in veel meerdere mate dan thans wordt geboden, steun van Overheidswege behoeven, tenein de zich in den strijd met concurree- rende havens buitenlands te handha ven. Rotterdams positie Men bracht in herinnering, dat de bestuur- deren van Rotterdam onlangs, mede uit naam van de onderscheidene corporaties uit die stad, ter kennis van de Regeering hebben gebracht, in welke uiterst moeilijke positie de haven aldaar verkeert. Had deze laatste zoo werd betoogd, reeds vóór de deva luatie in België met welhaast niet te over winnen moeilijkheden te kampen, bedoeld feit heeft die moeilijkheden nog vergroot. Daarnevens vinden de talrijke kunstmatige middelen, waarvan men zich elders bedient ter vermeerdering van het verkeer in de ha vens, onverminderd toepassing, zooals b.v. het toestaan van uitzonderingstarieven op de spoorwegen in Duitschland en het verleenen van Rij nva artpremiès te Antwerpen in stede van naar Rotterdam. De leden, hier aan het woord, drongen aan op tijdige invoering van Rijnvaartpremies ook hier te lande en spraken den wensch uit, dat het zoowel aan de ge meente Rotterdam als aan Amsterdam mogelijk worde gemaakt, de haven en kadegelden, alsmede de huren van kadeterreinen dusdanig te verlagen, dat die meer in overeenstemming wor den gebracht met de havenrechten in de naburige landen. Naar verluidt, moet dit wetsontwerp mede worden beschouwd als een tegemoetkoming van de zijde der Regeering aan vorenge noemd gemeentebestuur. Bij het desbetref fende overleg moet echter tevens zijn ver klaard dat aan het verleenen van Rijnvaart premies ingrijpende bezwaren zijn verbon den en dat verlaging van gemeentelijke hef fingen niet als een onderwerp van directe Regeeringsbemoeiing moest worden be- In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer nopens dit wetsontwerp evenwel valt, naar de meening der hier aan het woord zijiide leden, een andere houding op dit stuk waar te nemen. Mocht een en ander beteekenen, dat het aanvankelijk ingenomen, wel zeer beperkte standpunt is verlaten, dan zou zulks den leden, hier aan het woord, tot groote voldoe ning stemmen. Huns inziens geldt het hier een nationaal en geen locaal belang en is steun uit 's Rijks schatkist alleszins gewet tigd. Aangedrongen werd op het betrachten zoo groot mogelijken spoed bij vorenbe doeld onderzoek. Waakzaamheid geboden Intusschen zullen, dus betoogden wijders deze leden, de bestaande moeilijkheden niet ten volle zijn opgelost, indien de door hen bepleite maatregelen zouden worden inge voerd. Veeleer is te verwachten, dat zich telkens nieuwe bezwaren zullen voordoen, hetgeen voortdurende waakzaamheid en de toepassing van veelvuldige concrete voorzie ningen geboden maakt. De leden, hier aan het woord, bedoelden allerminst het pleit te voeren voor een per manent verleenen van Rijnvaartpremies en voortaan duurzaam verlagen der haven gelden met behulp van 's Rijks middelen. Zijn de Nederlandsche havens wederom in staat met buitenlandsche te concurreeren, dan mag redelijkerwijze worden aangeno men, dat de partijen te dezer zake, te weten de besturen der betrokken havensteden, tot onderling overleg bereid zullen zijn, ten einde tot een gemeenschappelijke regeling te komen. Vele moeilijkheden zijn, dus werd be toogd, in het verleden overwonnen en gehoopt mag worden, dat men ze ook in de toekomst zonder hulp van Over heidswege te boven komen. De laatste zal evenwel niet kunnen uitblijven. Deze leden zouden gaarne vernemen, of de Regeering bereid is, te dezer zake handelend op te treden; zoo ja, of haar voorstellen dan op korten ter mijn tegemoet gezien kunnen worden. Gelijke bescherming van Amstel- en Maasstad Sommige leden waren van oordeel, dat de offers, welke het Rijk zich zal moeten ge troosten tot instandhouding van de havens van Amsterdam en Rotterdam, zouden kun nen worden opgebracht door intrek king van de wet tot den aanleg van een kanaalverbinding tusschen Amsterdam den Rijn. Van onderhandelingen met Ant werpen stelden zij zich weinig resultaat na de mislukking der besprekingen tusschen Nederland en België in 1933. Zij bepleitten bescherming op gelijken voet van Amster dam en Rotterdam, hetgeen zij te noodzake lijker achtten, nu als gevolg van het over leg, tusschen die beide steden gevoerd, vol ledige overeenstemming is verkregen om trent de regeling van de havengelden. Bij wijziging van den status van Rotterdam zal, dus werd betoogd, dienovereenkomstig ver andering, wat betreft de andere haven dienen te worden gebracht. Mochten de gelden, die zouden vrijkomen als gevolg van de door hen bepleite intrek king van de genoemde wet, niet toereikend zijn ter bekostiging van de gekozen hulp maatregelen, dan drongen deze leden er od aan, de benoodigde sommen desnoods door belastingverhooging in te vorderen. DE RENTELOOZE VOOR SCHOTTEN Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet „Rente- looze voorschotten ten behoeve van de zee scheepvaart" spraken verscheiden leden hun instemming met dit ontwerp uit, al verklaar den zij tevens, dat hetgeen in ons land van Rijkswege ten behoeve van de scheepvaart wordt gedaan, wel zeer weinig is in verge lijking met wat in Frankrijk, Italië en in Groot-Brittannië geschiedt, alwaar" uiterst aanzienlijke subsidies worden verstrekt. In het algemeen trokken zij in twijfel, of ten onzent wel voldoende hulp wórdt gebo den aan het kwijnende scheepvaartbedrijf. Eenige reederijen worden gesteund, doch dit maakt haar positie tegenover buitenlandsche ondernemingen nog niet krachtig genoeg. Alle met Nederland concurreerende landen hebben vele moderne schepen in de vaart gebracht. Indien Nederland niet volgt, dreigt het hopeloos ten achter te geraken en zal het ondervinden, dat Duitschland het voor een belangrijk deel in de vaart op Nederlandsch- Indië verdringt. Ook wat betreft de vaart op Noord- en Zuid-Amerika bestaat dit gevaar. De Overheid zal de maatschappijen die deze vaart onderhouden, niet in den steek mogen laten, zoowel ter wille van het personeel als van de talrijke bedrijven die er bij betrokken zijn. Ook het behoud van de passagiersvaart èn op Noord- èn op Zuid-Amerika achtten zij van groot gewicht. Enkele leden waren van ooi-deel, dat steun- verleening van Overheidswege aan de scheep vaart niet het gewenschte resultaat zal heb ben. Deze leden hadden de overtuiging, dat devaluatie van den gulden de eenige moge lijkheid biedt, om de Nederlandsche scheep vaart weder in staat te stellen met die van het buitenland te kunnen concurreeren. Het gebeurde met de Kon. Holl. Lloyd Verscheidene leden traden in beschouwin gen omtrent het gebeurde met den Konink lijken Hollandschen Lloyd. Enkelen hunner betreurden dat de regee ring niet heeft bevorderd, dat de ter be schikking gekomen assurantiegelden zouden worden gebezigd om den dienst voort te zetten. Zij achtten het een fout. dat men na aan vankelijk de genoemde maatschappij te heb ben gesteund, haar nu te niet laat gaan; de meer daar het gevolg van de liquidatie o.a. is, dat tal van personen hun pensioen zullen verliezen. De regeering had kunnen weten dat, indien zij de drie millioen gulden uit het Pensioenfonds voor zich behield, dat fonds geheel was uitgeput. Deze leden achtten die houding zeer laakbaar en spraken de hoop uit, dat alsnog zou worden getracht, de ge troffen maatschappij in stand te houden. Vele leden meenden te weten, dat vermen ging van de middelen, bestemd voor pen sioenen en andere doeleinden, met name op scheepvaartgebied, niet enkel bij den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd, doch ook bij tal van andere ondernemingen pleegt te ge schieden. Deze leden stelden de vraag, of dergelijke samensmelting van middelen met kennis en goedkeuring van de rechtstreeks belanghebbenden wordt toegepast. De tweede „Statendam" Sommige leden zouden gaarne nader wor den ingelicht omtrent den stand der onder handelingen voor den bouw van de tweede Statendam. Deze hebben reeds al te geruimen tijd in beslag genomen. Zij spraken dan ook de hoop uit, dat bedoelde besprekingen met het oog op de noodzakelijkheid van het zoo poedig mogelijk in de vaart brengen van iet nieuwe schip, weldra tot een gunstig resultaat zouden leiden. Tenslotte werd de vraag gesteld, of inder daad gelijk verluidt by den bouw van het genoemde schip een tot dusverre onge bruikelijke verdeeling van arbeid over de rschillende scheepswerven toepassing zal vinden. De vrouwenarbeid wordt beperkt Meer werk voor de mannen De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt blijkens een brief van dien minis ter aan den voorzitter der Tweede Kamer een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt: ter verruiming van de werk gelegenheid voor mannelijke arbeiders ceni ge beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten. De Nederlandsche Rondvlucht De Markelosche volksdansers Een hoogtepunt van de eerste dag der Nederlandsche Rondvlucht was de ontvangst der deelnemers op het vliegveld Twente. Het optreden van Markelosche volksdan sers oogstte, vooral onder de buitenlanders, grooten bijval; voor de meer dan tiendui zend bezoekers, die van heinde en verre ge komen waren om een gedeelte van dit avi tisch gebeuren mee te maken, was het komen en gaaai der deelnemende vliegtuigen een interessant schouwspel, terwijl de vlotte landing van het auto-giro-vliegtuig van den heer Mees uit Rotterdam, een attractie op zichzelf beteekende, zooals ook de stoute stunt-vluchten door Duitsche vlieger-acro baten. Ook op het vliegveld Eelde wachtte een dich te menigte de komst der vlegtuigen af. Persfotografen maakten zich in een oog wenk meester van gezagvoerder Viruly, de steward es, mej. Bongerdman en de oudste luchtpassagiere van deze dag, de 83-jarige mej. Nieuwenhuis, die met hun drieën op de gevoelige plaat werden vastgelegd. Ook de Noord-Nederl. Aero-Club met haar voorzitter, den heer J. van Calu r, bleek er den slag van te hebben, het den gasten naar den zin te maken. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich voorts de burgemeester van Gronin-en, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, Assens burgemeester, de heer H. L. Boltenius Loman, wethouders en gedeputeerden. Nederland en de Volkenbond De samenstelling van onze delegatie De Nederlandsche delegatie naar de ze: tiende Volkenbondsvergadering, welke op 9 September 1935 te Genève zal aanvangen, zal zijn samepgesteld als volgt: Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche Zaken; m. J. A. N. Patijn, butehgowdon Gezant en Gevolmachtigd Mi nister te Rome; mr. J. Limburg, lid van den Raad van State; mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, vertegenwoordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van jhr. dc Graeff te Genève, mr. van Lanschot als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal worden beschouwd; mr. C. Ridder van Rap- pard, buitengewoon Gezant en Gevolmach tigd Minister te Bern, tevens permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij den Vol kenbond, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, ad ministrateur, chef van de afd. Volkenbonds zaken van het Departement van Buiten landsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, plaatsvervangend vertegen woord igers mevr. C. A. Kluyver, referendaris bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, secretaris, tevens plaatsvervangend' verte genwoordiger. Aan de delegatie is toegevoegd de heer A. J. Lievegoed, administrateur aan het De partement van Buitenlandsche Zaken, chef van don regeeringspersdienst. Conflict wolindustrie Tilburg In de Donderdagmiddag gehouden hoofd bestuursvergadering van den Ned. R.K. Tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus" en de ver gadering van het advies-college van den bond, bestaande uit de afgevaardigden alle afdeelingen in den lande, is de situatie in de wollenstoffenindustrie te Tilburg onder het oog gezien en besproken. Overwegende alle omstandigheden, komen hoofdbestuur en advies-college van den Bond tot de eenstemmige conclusie, dat van eventueele verwerping van het laatst genade voorstel der werkgevers met de daaraan verbonden consekwentie van een staking in deze tijdsomstandighe den, voor de arbeiders meer nadeel dan voordeel verwacht moet worden; besluit zich bij de huidige situatie neer te leggen met dank aan degenen, die de onderhandelingen van arbei derszijde gevoerd hebben en de Til- burgsche arbeiders te adviseeren een zelfde standpunt in te nemen. DE LOCAAL SPOORWEG MAATSCHAPPIJ FAILLIET Door de Almelosche Rechtbank is het fail lissement uitgesproken van de N.V. Locaal- Spoorweg-Maatschappij Neede—Hellendoorn. Zooals bekend zijn de diensten op die lijn ;"i Februari j.l. gestaakt. BEERTA WEER ZELFSTANDIG In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet tot intrekking van de wét van 29 December 1933 lot voorziening in hot bestuur der gemeente Beerta. Volgens art. 2 treedt deze wet in werking met ingang van dén dag na dien barer af kondiging, dus met ingang van 24 Augustus. FINANCIëN £f JWS25Ï.H; Ftnan- loken, het an Hei- dier middelen"te Lelden/' CI811 is de- n.u.ruer van dc hvn kadaster on de se.licepsbewjjzen, A K,® verplaatst van het kar hypotheken enz. tc Nijmegen, naar het kantoor Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer tot wijziging van de wet, houdende bepalingen op de loodsdienst voor zeeschepen. Er is een voorontwerp van wet houdende beperkende bepalingen inzake vrouwen arbeid bij de Hooge Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. De samenstelling van de Nederlandsche de legatie op de a.s. vergadering van de Volkenbond. De Nederlandsche Rondvlnchf. De textielarbeidersbond St. Lambertus aan vaardt de voorstellen inzake het conflict in de wolindustrie te Tilburg. Regeeringscrisis in Joego Slavië. Blz. 3 In Noord Brabant heeft een groote heide brand gewoed. Weer een roofoverval uit Oss opgehelderd. Blz. 5 Inbrekers hebben te Woerden een brandkast door dynamiet geforceerd. Vlak over de Dnitsche grens bij Venlo zijn tweè Nederlandsche militairen door Duit schers aangehouden, doch na verhoor weer in vrijheid gesteld. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: £1 Meditatie. „Afhankelijk" vers van Bert Bakker. Levende beelden uit een wereld van geest en liefde (slot). Kort verhaal van Joh. Breevoort „Roep stem tot het leven". Van bonte dingen „De waterval van den Rijn" door G. K. A. Nonhebel. Jeugdrubriek. VAN DER SCHUYT's AUT0REIZEN 6 dagen n. de Harz, alles ihbegr. 55. p.p.; 6 dagen n. Heidelberg, alles inbegr. 55.— p.p.; 4 d. n. Rijn en Ahrdal, alles inbegr. 37.50 p.p.; 4 d. n. Engeland (Londen) alles inbegr. 45.— p.p.; 4 cL n. Eifel en Ardennen, alles inbegr. 35. p.p.; Dagtocht n. Texel, alles inb. 5.90 p.p. Inf. aan alle kant. der REEDERIJ VAN DER SCHUYT, Hoofdkantoor: Maaskade 30, Rotterdam, Telefoon 15500. A.R.J.A. Wy vernemen, dat Ds. A. M. Franssen, Chr. Geref. pred. te Kapelle-Biezelinge, zich bereid heft verklaard, om aan het slot van de morgenvergadering van den Arja-toogdag, 2 October te Hilversum, een toespraak te houden over „Ons ideaal" Ds. Franssen is de Voorzitter van de Zeeuwche Gouw der Arja. Voorts heeft de heer C. Gilhuis te Utrecht toegezegd om in de middagvergadering het een en ander te declameeren. Verleden jaar is voor het eerst op den toogdag tusschen discussie en antwoord van den referent 'n declamatie ingelascht, hetgeen zeer gewaardeerd is, waarom het ook thans op de dagorde is geplaatst. Schaakrubriek. De landenwedstrijd te Warschau Vijfde ronde: FrankijkEngeland 2)^ ■V/2, PalestinaZwitserland 3!jy2\ Let land-Roemenië 31; Tsjechoslawakije Ierland 4—0; Vereenigde Staten—Italië 33-4— V2, Hongarije—Zweden 2—2; Zuid-SIavië— Estland 31; FinlandDenemarken 22; Polen—Litauen 2y2—Ij.; Oostenrijk—Argen tinië 22. ïsde ronde: EngelandLetland 31; Zweden—Argentinië 3 J '/2Hongarije Italië 30 (plus een hangpartij); Vereenigde Staten—Ierland 3—1; Zuid-SIavië—Palesti- na 31; PolenEstland 3jj>J2; Roemenië Zwitserland 31; DenemarkenLitauen 2 2; Tsjecho-SlowakijeFrankrijk 31; Fin landOostenrijk 1222 De hangpartijen uit de 4de ronde zijn uit gespeeld. De resultaten van de wedstrijden tusschen de daarin betrokken ploegen waren: ZuidslaviëLitauen 31; Tsjech oslowakije Italië 3—1. Van de ontmoetingen uit de 7de en 8ste ronde kwamen slechts de wedstrijden waar bij Zweden betrokken was geheel" ten einde. Zweden won achtereenvolgens van Italië met 40 en van Ierland met 3'jDe Zweden hebben thans met 24 punten de leiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1