Jlicutur Ceihsdjr (tfourattt icthhn Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken Dagelijks verschijnend „IJzer blijft ijzer" DE VEILIGHEID VAN HET WEGVERKEER PUROL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4-50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et. iel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5557 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang abbertentiepriptn: Van I tot 5 regels l.!7'/i Elke regel meer 0.22 '/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2-30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.l7'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordf berekend 0.10 Het werk van Talma gaat niet te loor Ook Talma had een plan van de Arbeid. Het kenmerkende daarvan was, dat het de vak- en standsvereenigingen in-, maar de klassestrijd uit-schakelde. Daarom was zijn plan Christelijk- sociaal. De klassenstrijd kan ook vrede bren gen; ongetwijfeld. Het geschiedt dan zooals een oorlog rust geeft: door ver nietiging van den tegenstander. Maar dat is een vrede, welke rust op smeu lende haat en vijandschap; zooals meri woningen bouwt op een lavakorst, waaronder het vuur blijft werken en gloeien. De maatschappelijke vrede, welke zegen afwerpt, wordt slechts bevorderd (nooit ten volle verkregen!) door toe nadering, samenwerking, elkaar be grijpen. Talma, aldus Dr Bakker (wien wij vooral het woord willen laten), nu in zijn lezing en het vorig jaar in het Dagblad van Noord-Brabant: „Talma wilde de standen tezamen brengen in colleges; aanvankelijk in zijn Kamerlidmaatschapstijd, dacht hij daarbij aan de Raden van Beroep en de Kamers van Arbeid; later als minister werkte hij een volledig schema uit: zijn Radenwet, waarin hij territoriale cf regionale colleges schiep „Raden van Arbeid", bestaande uit belanghebben den in landbouw, handel en nijverheid, onder leiding van een door de Kroon benoemden Voorzitter, ter bescherming! van het algemeen belang. Aan deze raden wilde hij de uitvoering van het geheele wordende sociaal-economische wetsbestel zien toevertrouwd. Voor deze uitvoering rustte hij die lichamen toe met verordenende bevoegdheid." Maar Talma, we schreven het boven het voorgaande artikel, was een „man met zienersblik"; een hervormer, die zijn tijd vooruit was; en daarom deelde hij in het lot van alle profeten, die men eerst doodt om later hun graven te bouwen; hij werd tegengewerkt en niet begrepen. Hij zag het visioen, maar niet de levende gestalte; hij was archi tect, doch men gunde hem niet bouw meester te worden. Merkwaardig: zwaarwichtige beden kingen werden aangevoerd tegen zijn Raden van Arbeid, welke „verordenen de bevoegdheid" zouden bezitten. Dat was in strijd met de Grondwet. De een zei: de Staat moet alles zelf doen; en de ander wilde de Staat er geheel bui ten houden en zoo kwam Talma's werk niet tot stand, zooals hij het gehoopt en profetisch gezien had. Wij herinnerden reeds aan het mon sterverbond PosthumaKupers, dat, helaas gesteund door minister Aalberse, Talma's ziektewet heeft gedenatureerd. Het is en blijft de groote verdienste van minister Aalberse, dat hij in 1919 Talma's werk, dat al maar bleef liggen, op de helling bracht. Echter, aldus Dr Bakker, het is zoo echt te betreuren, 'dat hij „het schitterende zeekasteel nimmer gelegenheid heeft geboden het ruime sop te kiezen". „Talma's Ziektewet kwam onder mi nister Aalberse niet tot uitvoering. Hij liet, zooals oud-minister Verschuur het in de Maasbode uitdrukte, het moment psychologique voorbij gaan en gaf toe aan de dwang der heeren Posthuma en Kupers om de Ziektewet door Bedrijfs- vereenigingen te doen uitvoeren". Alles weer, volgens Dr Bakker, het gevolg van het Rerum Novarum exces: de alleen zaligmakende vakvereenigingen, welke deze wet alleen zonder overheid en daarenboven landelijk wilde uit voeren". „Zoo zag Talma zijn Raden van Ar beid dan ook terug geschrompeld tot alleen uitvoerders der door hem ont worpen sociale verzekeringswetten: de Invaliditeitswet en de Ziektewet, en dan nog zonder verordenende bevoegd heid, terwijl bovendien in de Ziekte wet de mogelijkheid openkwam be gin van versplintering om de langs particulieren weg geschapen zieken fondsen te handhaven." Maar, hij was een ziener. En, „hoe zeer ook teruggeslagen, bleef Talma vast overtuigd, dat zijn gewestelijke raden te eeniger tijd ingeschakeld kon den en moesten worden voor de uitvoe ring der geheele arbeidswetgeving in de ruimste zin en hij heeft zulks dan ook bij herhaling in de Staten-Gene- raal verkondigd." De juistheid van zijn overtuiging is feitelijk reeds gebleken. Reeds in 1918 getuigde Dr Nolens op de partijdag der R.K. Staatspartij: „de pogingen van mijn diepbetreurden vriend Talma, in zijn oorspronkelijke opzet van de Ra den van Arbeid vonden voor eenige jaren niet voldoende waardeering; Wetsontwerp in voorbereiding inz. wettelijke aansprakelijkheid Zwaarder eiscken voor het rijbewijs Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen ontleenen wij het volgende: Verkeersongelukken Tegenover het standpunt van sommige leden, die het roekeloos rijden door bestuur ders blijkbaar niet als oorzaak van de meeste verkeersongevallen beschouwen, staat de opvatting van vele andere leden, die zich met de beschouwingen ten deze van eerstgenoemde leden niet kunnen ver eenigen. Ten einde de juistheid van deze opvatting nader te staven, heeft de minis ter 't Centr. Bureau voor de Statistiek ver zocht, voortaan in 't Statistisch Overzicht Verkeersongevallen op te geven het aantal ongevallen, door bestuurders van de overi ge vervoermiddelen veroorzaakt (fouten voetgangers worden reeds afzonderlijk vermeld). Betreffende de wijze van controle op de naleving der gegeven voor schriften moge worden opgemerkt, dat overeenkomstig gedane toezeg- zegging, de minister met zijn ambt- genooten van Justitie en van Binnen- landschc Zaken in overleg is getre den omtrent aan politiebeambten te geven verkeersonderwijs. Doel hier van is, een meer oordeelkundig toe zicht op de naleving der verkeers- .voorschriften te bevorderen. Voetgangers van de rijweg! De minister streeft zooveel mogelijk naar veiligheid èn voor wielrijders en voetgan gers, èn voor de automobilisten. Waar zulks mogelijk is, worden niet alleen op de Rijkswegen, doch eveneens op de provin ciale wegen, deze categorie van weggebrui kers gescheiden door het berijden van den hoofdweg voor wielrijders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te maken ter plaatse waar een behoorlijk voet pad aanwezig is, zal worden over wogen. De rijbewijzen. Alle middelen tot vermindering van het thans erkent men meer en meer en van verschillende zijden zijn juiste blik." En merkwaardig is ook, dat de leider van het N.V.V., die eens met den heer Posthuma van Centraal Beheer samen werkte, ten vorige jare in de Tweede Kamer zijn stem ernstig verhief tegen 's Ministers Slotemaker de Bruïne's streven om ook de industrieele Onge vallenwet op gelijke wijze als de Ziek tewet uit te gaan voeren. Er is van Talma's arbeid veel bedor ven, klaagt Dr Bakker: „Heel het vo rige decennium is vol geweest van een afbrokkelen van zijn werk. Slechts een verminkte Ziektewet, gevolg van dui zend en een compromissen wist Minis- tea: Slotemaker de Bruine in 1930 te redden, doch deze bewindsman gaf, op initiatief helaas van Minister Ver schuur, ten slotte aan de Radenwet, de ezelstrap en stelde er de wet op de organisatie der Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank voor in de plaats, die in haar hinken naar alle kanten zelden is er door het Depar tement van Sociale Zaken zoo'n slecht stuk werk afgeleverd als een ver wrongen stuk ijzer aandoet." Echter troostte zich de spreker te Nijmegen met de gedachte, dat er thans aan alle kanten beter inzicht komt: Talma's werk is niet kapot te slaan, want: IJzer blijft ijzer! aantal ongevallen moeten worden aange grepen. Eén van die middelen is het ver wagen van do eischen gesteld voor het erkrijgen van een rijbewijs, te meer, om dat de thans gestelde eischen vrij algemeen onvoldoende worden geacht. Het ligt daar bij in do bedoeling, zooveel mogelijk be stuurders, die gevaar kunnen veroorzaken, van den weg af te houden, zonder dat nochtans het verkrijgen 'van een rijbewijs voor de groote meerderheid moeilijkheden oplevert. Het komt den minister noodzakelijk voor, dat bij vernieuwing van het rij bewijs, om de vijf jaar, de aanvrager opnieuw geneeskundig wordt onder zocht. Wordt dit nagelaten, dan be staat de kans, dat eerst door een ver keersongeval zou komen vast te staan dat de bestuurder lichamelijk of gees telijk ongeschikt is geworden voor het besturen van een motorrijtuig. Voor de verhooging van den leeftijd ver- eischt voor het verkrijgen van een rijbewijs tot 21 jaar, bestaat, naar de Minister meent niet voldoende aanleiding. Wettelijke aansprakelijkheid. Een wetsontwerp tot invoering van de verplichting van automobilisten tot verze kering tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid wordt in samenwerking met het Departement van Justitie voorbe reid. De Minister, overtuigd van het nut van de invoering van een zoodanige ver plichting, zal daarbij den grootst mogélij- ken spoed betrachten. Voorrang. De Minister vcreenigt zich met de opvatting van die leden, die van een oorschrift, waarbij aan het van links komend verkeer de voorrang wordt ver leend, verwarring en vermeerdering der erkeersongevallen duchten, en een zoo danige maatregel wordt dan ook niet wen- schelijk geacht. Wel wordt thans ernstig overwogen den voorrang van het verkeer op hoofdwegen te erkennen. Volstaan moge worden met verwijzing naar het antwoord aan de vaste Commissie voor Openbare Werken, Ver- keers- en Waterstaatsaangelegenheden uit de Tweede Kamer, waaruit blijkt dat deze regeling zoo noodig in het Motor- en Rij wielreglement zal kunnen opgenomen wor den ook vóór de inwerkingtreding van de nieuwe wet. De wenschelijkheid van een verbod van samenscholing op rijwegen, welke het vrije verkeer belemmeren, zal worden over wogen. Geen algemeen stopverbod. Een algemeen verbod voor alle wegen, De Groningsche gemeente- financiën Een tekort van acht ton in uitzicht. Bij de behandeling van de gemeentehe- grooting voor 1935 hadden B. en W. van Groningen toegezegd .tijdig te zullen na gaan of de toestand der gemeentefinanciën het naar hun meening mogelijk zou ma ken om, met gebruikmaking van de bij de wet gegeven bevoegdheid, te beginnen met 193(3, den druk der personeele belasting voor de houders van koffiehuizen, restau rants etc. eenigszins te verlichten. Hoewel de samenstelling van het ont werpbegroting voor 1936 nog in het stadium van voorbereiding verkeert, hebben B. en W. aan den raad meege deeld, dat toch reeds is gebleken, dat naar een globale becijfering er een na- deeling verschil van f7 A 800.000 tus- schen inkomsten en uilgaven zal ont staan. Het evenwicht zal in hoofdzaak moeten worden hersteld door verlaging van uit gaven. In geen geval zullen bestaande in komsten mogen worden opgegeven. In dit verband deelen B. en W. nu reeds mede. dat zij geen vrijheid kunnen vinden om voor te stellen voor 1936 den druk der personeele belasting .voor koffiehuizen etc. te .verlichten, I ONDERSCHEIDING w nd do verbonden Eere-medalUe In goud it Wzn., opzichter lh dienst van de fa- Vierdaagsche oefe- linqen. Een sectie '1-veld van het req. veldartillerie neemt de pantserwagens van den vijand onder vuur. om met een voertuig op den weg stil te staan, indien de wegberm ter plaatse daar toe geen ruimte biedt, gaat den Minister te ver. Op zeer vele wegen met weinig ver keer zal een stilstaand voertuig, mits aan den kant van den weg geplaatst, geen noe menswaardige belemmering vormen en moet daar dus worden toegelaten, vooral als de wegbermen smal zijn. Is het verkeer zoo druk, dat het gedurende langer of kor ter tijd stilstaan van voertuigen niet kan worden geduld, dan kan met toepassing van art. II bis van het Motor- en Rijwiel reglement een stopverbod, stationeerverbod of parkeerverbod voor het betrokken weg- vak worden uitgevaardigd, Reminrichtlng. Omtrent de reminrichtingen zijn nieuwe voorschriften in overweging Indien bij aanvragen van een voer- tuigbewijs blijkt, dat de reminrich- ting niet deugdelijk is, zal de afgifte kunnen worden geweigerd. Blijkt bij onderzoek op den weg de rem- inrichting onvoldoende te werken, dan kan met toepassing van art. 13 van het ont werp het voertuigbewijs worden ingevor derd en ongeldig verklaard. Ook de Minister meent, dat niet alleen motorrijtuigen, maar ook andere rij- voertuigen, waarmede over een weg wordt gereden of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een rood achterlicht voor zien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kunnen er ook zijns inziens bezwaren ge opperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wijziging van de des betreffende artikelen van het Motor- en Rij- wielreglement is thans zeer spoedig tege moet te zien. Een wijziging van de voorschriften om trent verblindende rijwiel- en autoverlich ting en verkeerd gerichte bermlampen i: thans bij de Motor- en Rijwielcommissie in behandeling. Uiteraard zal op de na leving ook van deze voorschriften door de verkeerspolitie scherp moeten worden gelet Ook de Minister is overtuigd, dat ver scheiden ongevallen worden veroorzaakt door hen, die een automobiel zonder chauf feur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe eischen van geschikt heid en bekwaamheid, het periodiek genees kundig onderzoek en ook de zwaardere straffen verbetering zullen brengen. Een algemeen verbod voor wiel rijders, van den rijweg gebruik te maken, indien een rijwielpad aanwe zig is, komt den Minister niet wen- schclijk voor. Wel zal worden nage daan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame .ver keer bevorderd kan worden. Hoewel de Minister voorshands van oor deel is, dat het stellen van een algemeens maximum snelheid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient, stelt hij zich voor, daeromtrent alsnog het oordeel van de Motor- en Rijwielcommissie in te winnen. DE WEEKSTAAT VAN DE NEDERL. BANK Goudverlies van f 4 millioen Geldmarkt blijft krap De nieuwe weekstaat van de Ne- derlandsche Bank vertoont mutaties van weinig beteekenis. De positie van onze Centrale Bank is vrijwel onge wijzigd gebleven. De goudafgifte be droeg 4.1 millioen. De dekkingsper centages zijn onveranderd gebleven. In de afgeloopen week bewogen de koer sen op de wisselmarkt zich op hoog niveau. Enkele malen gold de Fransche franc 9.79%. Onder welke omstandigheden het voordeelig werd goud naar Frankrijk te verschepen. Zoodoende is de edelmetaal- voorraad afgenomen met 3,7 millioen tot 609,8 millioen als uitvloeisel van een ver meerdering van den zilvervoorraad met 0,4 millioen en een afneming van den goudvoorraad met 4,1 millioen. Een noot onder aan de verkorte balans leert dat de goudvoorraad in het buiten- knd is afgenomen met 4,6 millioen. Het uiteindelijk goudverlies van 4,1 millioen moet dus het resultaat zijn van verschil lende transacties. Waarschijnlijk heeft ook de Javascho Bank een bedrag van enkele tonnen gouds aan de Nederlandsche Bank ifgestaan. De credietverleening is in de afgeloopen week met slechts 3 millioen verminderd. De wisselportefeuille is met 3 ton gestegen, terwijl de belecningen en voorschotten af- ramen met 3,3 millioen, zoodat zij thans nog ruim 158 millioen bedragen. Hieruit blijkt, dat er nog een zekere spanning blijft bestaan. Het ware althans wenschelijk geweest dat met het oog op de raderende ultimo een sterkere ontspanning vare ingetreden. Dat de spanning niet verminderd is, be- vijst ook de geldmarkt, die uiterst krap I-lijft. De noteeringen zijn nog steeds aan den hoogen kant. Particulier disconto no teert 434—5%, prolongatie steeg gister zelfs lot 5%%. Coll. geld noteert 4%5%. Onder deze omstandigheden is er geen sprake van dat het officieel disconto 7an de Nederlandsche Bank kan worden Terlaagd. Het rekening-courantsaldo van het Rijk, dat vorige week 5 millioen bedroeg, i: thans gedaald tot 2% millioen. De saldi Tan anderen stegen echter met een even groot bedrag tot 3S.8 millioen. De biljettenomloop is met 6% mil lioen ingekrompen. De. totale direct opeischbare verplichtingen bedragen thans 832 millioen, welke voor 70,4% door goud en voor 73,2% (onv.) door goud en zilver zijn gedekt. Het beschikbaar metaalsaldo bedraagt 277,8 mill. (v. w. J 27ï>9 millioen). kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Voornaamste Nieuws. Om de wethouderszetels De vcrdeeling te Almelo De kwestie hoe het College van B. en W. van Almelo, op 2 Sept. a.s. door den nieu wen Raad zal worden samengesteld is nog niet in kannen en kruiken. Naar het zich laat aanzien zal de meerderheid wel beslui ten om weer 4 wethouders te benoemen. De S.D.-fractie die bereid is mede de ver antwoordelijkheid te dragen zal dan echter 2 zetels verlangen, aan de R. K.-fractie zal een zetel worden toegewezen terwijl de vier de zetel allicht bezet wordt door een lid der C. D. U.-fractie (die thans 3 zetels bezet). Het moet als uilgesloten worden 'be schouwd dat de heer G. Engberts (c.h.) als wethouder zal worden herkozen, terwijl ook de V. B., die van 3 zetels op 1 terug viel niet weer in aanmerking zal komen. De Noordersluis te IJmuiden Heeft natriamverlichting In verband met het groote belang, dat de scheepvaart bij een krachtige en toch niet verblindende verlichting der groote sluizen heeft, is'thans de Noordersluis te IJmuiden de grootste sluis van Europa van een moderne natriumverlicliting voorzien. Voor de verlichting van de sluis en het bassin zijn 40 Philora natriumlampen van 100 Watt gemonteerd. De scheepvaart zal dan ook met deze verlichting, die gister avond in gebruik zou worden genomen, zonder twijfel zeer gebaat zijn. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Veiligheid van het wegverkeer. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met 4 mil lioen verminderd. Opnieuw is een Ossenaar gearresteerd. Blz. 2 De buitengewone Engelsche Kabinetszit ting wordt morgen gehouden. De agenda Is bekend gemaakt. Verwacht wordt dat de meerderheid zich zal uitspreken voor de be perking van het Abessijnsch conflict tot een localen kolonialen oorlog. Te Berlijn is een stnk van den ondergrond- schen spoorweg-in-aanleg ingestort. Veertien arbeiders moeten onder het pain liggen. De ervaringen met de Douglas-vliegtuigen t Amerika zijn gunstig volgens mededee- lingen van den heer Hamilton. Een gevecht bij een rechtszitting te Utrecht, waarbij een getuige over de advo- catenbank geslagen wordt. Onze badplaatsen langs de Noordzee. Gemengd Nieuws. Tegen de wanordelijkheden in de hoofdstad Maatregelen van de politie Naar wy vernemen zullen, naar aan leiding van het feit, dat, wanneer in bepaalde gedeelten der hoofdstad rellet jes en wanordelijkheden worden ontke tend, deze in het algemeen hun hoog tepunt vinden in buurten van het wes telijk deel der 6tad, alsmede benoorden het IJ, de bezettingen van de bureaux Admiraal de Ruyterweg en Adelaarsweg voorloopig worden versterkt, zoodat elk opkomend vetzet onmiddellijk den kop zal worden ingedrukt. Weer een Ossenaar gearresteerd Hij legt een bekentenis af. Gisterenmiddag is op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Oss, te Njjmegen gearresteerd de arbeider L. B., bijgenaamd „Gekken Boei", welke ervan verdacht wordt een der helers te zijn geweest van de in December 1933 ten nadeele van den heer Van der Zanden te Oss ontvreemde manu facturen. In de kazerne te Oss heeft B. een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. De aangehoudene heeft tot voor circa een jaar steeds te Oss gewoond en komt uit het bekende Ossche millieu. Hij is in het proces de Bie opgetreden als kroongetuige in het groote moordproces tegen P. de Bie en legde zeer bezwarende verklaringen tegen dachte af. Ook in de moordzaak-Oyen was hij als getuige gedagvaard, daar de beide daders in den moordnacht te zijnen huize w: aangetroffen. B. heeft Oss toen moeten verlaten, omdat hii zich niet meer veilig achtte en nij door de Ossche bende meerdere malen werd las tig gevallen. De marechaussee onderzoekt verder of B nog meer op zijn kerfstok heeft. Een der verdachten in den roofoverval van mej. Kuipers, gepleegd m 1930 in de Zevenbergsche heide te Oss, de thans gede tineerde J. de B., is door den rechter-com- missaris Mr. Schroder en Mr. Dubois, subs.- officier van Justitie, in het paleis van justi tie (e Den Bosch aan een verhoor onder worpen. Hij bekende dat hij medeplichtig was aan dezen roofoverval. De beide andere daders in deze zaak, A. H. „Dikke Toon :1e Soep" en F. dc R„ beiden uit Oss, hadden reeds een bekentenis afgelegd. Door de be kentenis van de B. is deze roofoverval tot volledige klaarheid gebracht. 90 «C Tub< eo rt. Bij Ae<xfe.ca Droglau* Kindje dood in de wieg gevonden Koord van rammelaar om het halsje gekneld. Gistermorgen heeft ton huize Jvaiï Öe familie S. in de Stationsstraat te Bergen op Zoom een tragisch, ongeluk plaats gehad. Toen de moeder naar haar negen maanden oude kindje ging kijken, Vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord van den rammelaar de kleine om den hals had gekneld, waardoor het stikte. De brand te Amsterdam De felle brand, welke gisternacht het in wendige van het café in de Barontszstraat te Amsterdam in de asch heeft gelegd, kan het door de politie ingestelde onderzoek wijst althans in deze richting zeer waar schijnlijk op rekening worden geschreven van de baldadigheden, waarmede talrijke op relletjes beluste hoofdstedelingen de Hartjes dag hebben „gevierd". De eigenaar van het café, de heer de Nooyer, heeft, kort nadat hij zich ter ruste had begeven, een vrij zware knal gehoord, welke hij toeschreef aan het ontploffen van een donderbus in de straat Kort daarna maakte een zware brand lucht hem echter opmerkzaam op het ge vaar, nat hem en zijn gezin bedreigde. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat ongure elementen brandend vuurwerk naar binnen hebben geworpen, waardoor de brand is uit gebroken. Kunst en Letteren. HET NIEUWE MUSEUM BOYMANS EN! DE VERMEER-TENTOONSTELLING Een buitenlandsch oordeel In het te Berlijn verschijnend weekblad „Die Weltkunst" schrijft D r. Wilhelm Mauth- n e r over het nieuwe Museum Boymans en de daarin plaats vindende Vermeer-tentoon stelling. Het nieuwe Museum, dat in nauwe samen werking tusschen architect en Museumdirec teur tot S:and kwam, bevredigt op gelijke wijze zoowel aesthetische verlangens als wen- schen van museale doelmatigheid. Geen pronk zalen zijn hier aanwezig, doch ruimten, waar in de kunstschatten en in het bijzonder de schilderijen ten volle tot hun recht komen. Nieuwe vondsten bij boven en zijlicht vereeni gen zich op de gelukkigste wijze en zelfs de gedurfde poging om alle schilderijen tegen lichte achtergronden te hangen, kan als ge slaagd genoemd worden. Geen twijfel of dit met zooveel kennis van zaken uitgevoerde bouwwerk beteekent een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van den Museumbouw. De V e r m e e r-tentoonstelling vindt in dit Museum een waardige huisvesting. Nog nim mer werden zoovele werken van Vermeer, F a b r i t i u s e.a. bijeengebracht. Zelfs verre reizen naar buitenlandsche musea kunnen niet licht dat complete beeld van het geheele oeuvre van deze meesters geven. Een openbaring hoewel in geenen deele de eenige, die deze tentoonstelling biedt is de eerst thans in al zijn uitingen volledig te waardeeren persoonlijkheid van Emanuel de Witte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1