DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. De Koninklijke Familie in Schotland Men mtelldt ons uit St. Fillans d.d. 1 6Aug: Zaterdag de eerste regendag, hetgeen eahter Hare Majesteit en de Prinses met Haar gevolg niet verhinderde uit te gaan .voor e.'.n wandeling. Beide dagen te voren werd per auto naar de bekende Sma'Glem gereden, de schilder achtig gelegen kloof, cLie den toegang vormt tot de „Highlands". Bij Newton Bridge en Saddle the Mare Stone waren beide dagen ponies beschik- boar, die het gezelschap volgden naar bo ven, alwaar men een schitterend uitzicht had op dit schoone gedeelte van het Schot- sche Hoogland. Hare Majesteit heeft hier beide dagen schetsen gemaakt. Dinsdag avond bracht een Highlanderband een sere nade, hedenmiddag zullen Hare Majesteit en de Prinses vermoedelijk de „Highland Gaines" in Crieff bijwonen, welke na die van Braëmar (eind September) de meest vermaarde van Sonotland zijn. Hierbij zal ook een demonstratie zijn van de Scots Greys, daarvoor uit Edinburgh overgekomen. Bevordering van normaal handelsverkeer Een handelsmissie op reis Onder auspiciën van het centraal insti tuut ter bevordering van het normale han delsverkeer tusschen Nederland en andere landen, waarvan Dr. F. E. Post hum a de voorzitter is, is een handelsmissie samen gesteld, welke in September een bezoek zal brengen aan Finland en de Randstaten (Estland, Letland en Litauen). Er bestaat in de kringen van handel en industrie groote belangstelling voor dit initiatief. Een „onderzoekingstocht" door het Noorden Speurtocht met foto's van A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft een „onderzoe kingstocht" uitgeschreven voor anto- mobilisten en motorrijders in de drie noordelijke provincies van ons land. Elke deelnemer krijgt een serie van 12 foto's van punten, welke hij op zyn toer door het Noorden moet herken nen, en op zijn schetskaartje aan geven. Doel van den opzet is voornamelijk het frinnenlandsch toerisme aan te moedigen. De tocht, die voert over een afstand van ruim 500 K.M., wordt op Zaterdag 17 Augus tus geopend. Men mag er zoolang over doen, sis men verkiest, mits men maar voor Maan dag 23 September 12 uur n.m. terug is, want dan wordt de deelneming gesloten. De tocht mag na verkiezing worden afgebroken, om later te worden .voortgezet. De inschrijvingep worden'.gesloten op Zaterdag 21 September te 1,. pur mm. Deelnemers, die een juiste, volledige op lossing inzenden, komen in aanmerking voor een der prijzen, waarvan het aantal bepaald zal worden in verband met het aantal in schrijvingen en die bestaan uit verschillende Bondsuitgaven. Wie een voldoende oplossing inzendt, ontvangt een souvernir aan dezen tocht. De deelneming is opengesteld voor lieden van den A.N.W.B.; de mede-inzitten den van een auto kunnen ook niet-leden Van den Bond zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door de kantoren van den A.N.W.B. te 's-Gravenhage, Amsterdam, Arnhem en Maastricht en door het agentschap te En schedé. De Wereld Jamboree der Padvinders In 1937 in Nederland. Het Hoofdkwartier der Nederlandsche padvinders schrijft ons: ^•Geruimen tijd geleden verzocht het In ternationale Bureau te Londen aan het Ned. Hoofdkwartier te Nederland, de mogelijk heid onder de oogen te willen zien van. een iWereld Jamboree in 1937 in ons land en Kan onze wenschcn te doen blijken op het B.s. congres te Stockholm. Welnu, het Hoofdkwartier was, gezien de feteun die de Hongaarsche Vereeniging van haar Regcering gehad heeft en welke steun zeer noodzakelijk is gebleken by de orga nisatie der laatste Jamboree en de zeer onzekere perspectieven in de economische wereldtoestanden, van oordeel dat geen in vitatie van een Wereld Jamboree kon wor den gedaan, alvorens een waarborgsom van 1 50.000 was bijeengebracht en daarenboven uitzicht was op een werkkapitaal van on geveer f 25.000. Het Hoofdkwartier heeft zich tot de Regeering gewend met verzoek een badrag van f 50.000 voor dit doel te willen garandeeren, doch de Regee- ring heeft gemeend met het oog op de tijdsomstandigheden aan dit verzoek geen gevolg te kunnen geven Begin Augustus was slechts de helft van de waarborgsom bijeen en moest aan het Internationale Bureau wor den medegedeeld, dat Nederland op het congres geen uitnoodiging zou kunnen doen. Het Internationale Bureau, dat om 'ver schillende redenen gaarne zag, dat de a.s. Wereld Jamboree in Nederland werd ge houden, vroeg de Nedei landscho Delegatie of zij een motie van het Internationaal con gres, waarin de hoop werd uitgesproken dat Nederland alsnog in de drie volgende maan den zou willen trachten de benoodigde gel den bijeen te krijgen, zou willen aanvaar- De Nederlandsdho Delegatie heeft hier tegen geen bezwaren gehad, maar stelde haar uitnoodiging geheel afhankelijk van hét bijeenbrengen van het garantiebedrag. De toestand is dus deze, de Wereldconfe rentie heeft d»e N.P.V. verzooht nog drie maanden te probeeren de noodige gelden bijeen te krijgen. Lukt dit niet, dan zal En geland de uitnoodiging doen. De groote ideëele belangen en geldelijke voordeelen, die aan een kamp van wellicht SO a 10.000 jongens, uit alle deelen der we- reLd, verbonden zijn, gaan dan voor ons land or lor cru „Zijt Sterk" Onder dozen titel heeft de Bond van Medsjasvereeniigingcn op Gereformeerden Grondslag in Nederland, de toespraken ge bundeld; gehouden op zijn 17e Bondsdag, welke zooals men zich zal herinneren dit jaar te Arnhem plaats had. Het is een heel boek geworden dat door een helder portret van de Bondspresidente, Mej. M. Parmcntier, wordt vooraf gegaan, cn door een inleidend woord van Mevrouw C.H van Alkemad e—K w a k- kei stein. Behalve de openingsrede ven de presi dente kunnen de Bondsvriendinnen erin aantreffen de referaten van Ds W. H. Vegt; Minister De Wilde; Ds N. Willemse; Ds N. Buffinga; den heer J. Schouten; van Dr C. N. Impeta. Goed uitgevoerde foto's der verschillende sprekers verhoogen de aantrekkelijkheid van deze uitgave, waarin we verder o. nog aantreffen een opgave d:r kringen; een vereenigingsstatistiek, commissie van ad vies en het Bondsbestuur. Het boek ziet er in zijn helder gele om slag prettig uitl „Welkom" Stichting tot hulp aan onverzorgden Wij ontvingen het 34ste jaarverslag van de Christelijke Vereeniging „Welkom" te Arnhem, directeur de heer J. N. van Mun ster, die tevens secretaris is en in zijn jaar verslag wijst op het groote verlies, dat dc Vereeniging leed door het aftreden als be stuurslid van den heer J. v d Molen T.zn, die naar Den Ilaag verhuisde. De Burge meester van Renkum deed veel voor de stichting. In zijn plaats werd benoemd dc heer mr J. W. U. Doornbos. In het vorig jaar word aan 1884 menscher. van „nergens thuis" één of meer nachten ónderdak en voeding verschaft. Voorts wa ren er 83, die bijna permanent geholpen werden; 7 rijn ouder dan 65 jaar, 7 zijn in valide; 67 valide arbeiders snakken naar werk, maar vinden het niet. Er waren 2-9 jongens in observatie, terwijl 39 vrouwen en meisjes geholpen werden; in meer dan één opzicht. Tijdelijk werden 53 kinderen Verzorgd. i| Voorts werden aan personen buiten de stichting mict minder dan 24269 porties voedsel verstrekt. Hierbij vond „Welkom" medewerking, ook van militaire autoriteiten. Het werk der reclasseering werd voort gezet; dank zij veler medewerking. De exploitatierekening sluit met een be drag aan baten van f28310.er is een voordeelig saldo van f 101. Hét Post- cn Gironummer der stichting is 221755, Arnhem, Centraal Woningbeheer te Den Haag Nadeelig saldo 472.000 Blijkens het verslag van Centraal Wo ningbeheer over 193-4 bedroeg op 31 Dec. 1934 het aantal gemeentewoningen 7S69; bene vens 122 winkclwoningen, 4 winkels en 113 pakhuizen. In 143 gevallen bleek het-mood ig de huur per dëürwaardersexploit op te zeggen, waar- ~in-in 124 gevallen wegens wanbetaling. Op een totaalbedrag van 2.197.522.46 aan verschuldigde huur (met inbegrip van glas verzekering) moest 1.441.30 of 0.06 pet. als verlies worden afgeschreven, tenvijl dP huur schuld aan het eind van het jaar 4.602.65 of 0.21 pet. bedroeg. Zooals blijkt uit het grooter aantal opzeg gingen wegens wanbetaling en de in ver gelijking tot vorige jaren hoogere huur schuld, ontmoette de huurinning veel moei lijkheden. De heenschende crisis deed zicli geducht gevoelen; de daling der loonen, de groote en langdurige werkloosheid, de ver laging der steunuitkeeringen maakten het de huurders uiterst moeilijk geregeld hun huur té voldoen. Velen hebben dit, ondanks de uiterst moei Jijfce omstandigheden, toch kunnen doen. Het is echter ook voorgekomen, dat er ge zinnen waren, waarin broodgebrek heersch- te; van huur betalen kan dan weinig komen. Ernstige gevallen worden onder de aandacht an Maatsch. Hulpbetoon gebracht. Hét gemiddeld aantal leegstaande gemeen tewoningen is in 1934 gestegen van 144 of 1.S7 pet. tot 269 of 3.43 pet. Begonnen met 146 op 31 Januari bedroeg het aantal 441 op 31 December. Het aantal wisselingen was 1650 of 21 pet van het totaal aantal woningen. Het. bedrag aan onverhuurd is van f 50.259.11 of 2.35 pet. in 1933 gestegen tot f 89.284.50 of 4.06 pet. in 1931. Aan deze stij ging met f 39.025.39 of niet minder dan 77.63 pet. waren debet het complex Trekweg weg voor f 22.018.15, het complex Spoorwijk voor f 12.507.70 en het complex Duindorp voor f 4.516.34. tenvijl de overige complexen een daling van f 16.80 hebben vertoond. In percenten uitgedrukt heeft-Trekweg 57 (57) pet. van het verlies veroorzaakt, Spoorwijk 25 (19) pet. en Duindorp S (6) pet. de overi- complexen 10 (IS) pet. De stijging van het aantal leegstaande wo ningen wordt aan twee oorzaken toegeschre ven. In de eerste plaats het ruime aanbod van grootere, relatief niet dure, modern inee richte nieuwe woningen. Een deel der beste huurders vertrok naar deze woningen, ook al was in vele gevallen de huur voor hen te zwaar. In de tweede plaats de loons- cn steunverlaging waardoor een deel der bewo ners de geldende huren niet meer kon beta len en naar een goedkoopere woning ver huisde. Het is noodig geworden tot belangrijke huuurverlaging over te gaan. Het verslag maakt vervolgens uitvoerig melding van dc huurverlaging, die op 7 Jan. 1935 inging en geeft vervolgens een over zicht van de resultaten eener enquête naar de inkomsten der bewoners, de verhouding tusschen inkomsten en huur en de duur der •erkloosheid. Het nadeelig saldo der geheele exploitatie bedraagt f 472.522.S0. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Gouda, P. de Groot te Gorinchem. NED. HERV. KERK roepen: Te Oosthem (Fr.), H. G. Groenewout te Balk (Fr.). Te 's Heer- of Sirjansland (Schouwen en Duiveland), cand. O. G. Bunjes te Amsterdam. dankt: Voor Westbroek en Achttien hoven, W. L. Mulder te Hoevelaken. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Enkhuizen, R. Kok te Vecnendaal, GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Smilde, G. J. Hoytema te Twijzelerheide (Fr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. A. Gruppen is voornemen Woens dag 4 Sept. afscheid 'ie nemen van dé Chr. Gei-ef. Kerk te .Zwaagwesteinde (Fr.) en te Eindhoven zyn intrede te doen, op Zondag 15 Sept., na des morgens bevèstigd te zijn door zijn zwager, Ds. J. Drenth, te Broek op Lan- gendijk. Cand. H. R. Groenevelt, Groningen, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Kerk van Kollumerpomp (Fr.), na morgens bevestigd te zijn door Ds. L. van der Zanden, van Groningen, met een predikatie over 1 Kon. 22 14. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 3 1015. Ds. Groenevel'; werd toegesproken door ouderling I. van Dellen, namens de ge meente, door Ds. Kerssies, van Burum, namens de classis en door den heer Terpstra nai het personeel der Chr. School. Toegezongen werd Psalm 75 1. Dr. J. VAN LONKHUtZEN Dr. J. van Lonkhuyzen, predikant bij de Geref. Kerk van Zierikzee, is verleden Vrijdag uit Amerika in ons land teruggekeerd. De Amerikaansche „Wachter" vermeldt van dï liyzonder hartelijke ontvangst, welke' hem al» daar ten deel is gevallen. Dr. vpn Lonkhuyzen Sprak in onderscheidene Engelsche kerken yoor de predikantenconferenties van Chicago en Grand-Rapids. Ook werden een paar lezin gen door hem gehouden. Ds L. KUIPER t Omtrent de levensloop van Ds Luitsen Kui per kunnen wy nog het volgende mededeelen J Ds Kuiper zag het eerste levenslicht te Dedemsvaart, waar zijn vader predikant was. Zijn jeugdjaren en jongelingsjaren bracht hij door in Den Ham in Overijssel, daar zijn va der, Ds J. J. Kuiper, hier het grootste deel van zijn leven heeft gearbeid. De grootvader van Ds L. Kuiper was te Steenwijk een der eersten, die met de Afscheiding meeging. Toen de begeerte bij hem opkwam, predi kant te worden, ontving hij de eerste studiën van verschillende dienaren des Woords uit de omtrek. Later vertrok hy naar Kampen, om aan de Theologische School zijn studiën te voltooien. Toen hij in 1892 candidaat werd, aanvaard de hij het beroep naar Genemuiden, welke ge-' meente hij vier jaren heel); mogen dienen. In 1896 vertrok hij naar Hoogeveen en hier heeft, hij wel het grootste gedeelte van zijn arbeid verricht. Terwijl de gemeente aanvankelijk nog A en B was, wist hij met vaste hand lei ding te geven en kwam door zyn invloed d« vereeniging tot stand. Tijdens zyn verblijf in Hoogeveen richtte; Ds Kuiper de Drentsche afdeeling van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag op en maakte hij ale voor zitter van deze afd. ook deel uit van het hoofdbestuur van dezen bond. Na Hoogeveen stond Ds Kuiper achtereen volgens te Enkhuizen, Delft en Kampen, Meermalen was de overledene afgevaardigde naar de generale Synode. De vier zoons van Ds Kuiper zijn alle pre dikant. Twee zijner zoons, P. D. en G. D. Kui per,, legden op denzelfden dag het...praepara- af. GRAFSTEEN Ds. A. J. A. TERMEER Zaterdag heeft op de begraafplaats te Doorn de commissie, iwetke^zich daartpg,,«ei MBJV -&at,frTv 'gedenksteen oprfet g£af 4anDis"." X. ar A. 'Vermeer, in leven--predikant der Ned. Herv. Gem. te Den Haag, aan de familie overgedra gen. Namens dit comité voerde Jhr. vdn Wéi- ler, als voorzitter het woord, die den granie ten steen en de fraaie beplanting overdroeg als een herinnering aan dit schoone leven. Vervolgens legde hij bloemen bij den steen. Een neef, Ds. M. P. de Roon, uit Drumpt, dankte en verzocht te zingen Gezang 96. De zwartgranieten zerk, bevat, behalve ge boorte- en sterfdag, in gouden letters het woord uit Psalm 36 10: „Bij U is de fontein des levens; in Uw licht zien wij het licht". Wereldbond der Kerken Ter conferentie van den Wereldbond der Kerken te Chamby maakte Prof. Th. Ruyssen, alg. secretaris der liga voor Volkenbondsver- eenigingen, de balans op van den internatio nalen toestand. Spr. noemde het een zedelijke fout, .wanneer thans alleen veelal op het deficit den Volkenbond wordt gewezen. Ondanks alles is er toch een sterker wordende interna tionale verbondenheid, die speciaal ook door de jeugd wordt gezocht. In 1934 werden twee maal zooveel internationale congressen gehou den als in den tijd van 1900 tot 1909. Een ze delijke verandering bij de volken is echter noodig, zal de'Volkenbond krachtig wordëii. Dr. Simons, de vroegere president van het oppergerechtshof in Duitschland, hoewel be treurende de herbewapening van zijn land,-, aanvaardde dr; als noodzakelijk en als de weg waarop Duitschland zijn plaats als gelijkge rechtigd volk te midden der andere volken moest terug krijgen. Nu het deze plaats heeft herkregen moet men Duitschland gelegenheid geven te toonen, dat het de plaats niet hernam om voor den oorlog tegen anderen maar voor den vrede met anderen te werken. De tetali- teitsstaat was verklaarbaar, doch de grens oor de gehoorzaamheid aan den staat ligt oor den Christen daar, waar deze staat zich •ergoddelykt. Nadat een rede over den particulieren wa penhandel en over de dienstweigering en civiele dienst was gehouden, werd in een re solutie aan regeeringen gevraagd om voor hen, die gewetensbezwaren hebben, gelegenheid te scheppen, om civiele diené; voor het vaderland te verrichten. Een resolutie werd aangenomen in verband met het geschil tusschen Abessynië en Italië. ZENDING EN PHILANTHROPE HET CHRISTENDOM IN RUSLAND. Oder den druk van de buitenlandsche Chris tenheid werden in Rusland de doodvonnissen over de predikanten Seib en Deutschmaim onlangs in 10 jaar verbanning (met dwang arbeid) veranderd, doch nu zyn de doodvon nissen over den predikant Johann Goering en den predikant Kludt te Nowenikolajewsk vvader van negen kinderen) door de üoy- jetregeering bekrachtigd. Hun „misdaad" is het aannemen van buitenlandsche hongerhulp. DE KERK IN DE TIMORARCHIPEL. De predikant-voorzitter der Protestantscho kerk in den Timorarchipel schrijft ons over de kerk op deze eilanden het volgende: Het zendingswerk in dezen archipel dateert ,n 1916. Er wordt op vier eilanden gewerkt, n.l. op Alor met 70.000 zielen, Pantar mot 16000, Poera met 3000 en Ternate met 1000 zielen. Van deze 90.000 zielen zijn er reeds 5.000 tot het Christendom overgegaan. .Niet tegenstaande de financieele moeilijkhoden, die ele subsidies deden wegvallen, werkt dc kerk ónder deze menschen nog met 26 scholen met ongeveer 2000 leerlingen tezamen. ISLAMIETISCHE ACTIE IN EGYPTE. Uit Kaïro in Egypte komen berichten, dat ónder leiding van de beroemde Muzelmansche universiteit aldaar en met steun van de uni versiteiten te Fez en Damascus een Islamiet! sche actie begonnen is, welke ten doel heeft om den Koran te bevrijden van de latere toevoegingen, die als concessies aan het Christendom er in kwamen en den Koran in zijn oorspronkelijken, scherp anti-christelijken tekst te herstellen. De woordvoerders dezer beweging dringen er ook sterk op aan, Mohammedanen hun kinderen uit de zendings scholen terugtrekken zullen. Vereeniging „Onze Tuin" De Vereeniging „Onze Tuin" te Arnhem, heefl. tot doel de bescherming van onwettige en verwaarloosde kinderen. Voortgekomen uit de Middernachtzending trok zy zich het lot der ongehuwde moeder en haar kind, zoowel als dat der verwaarloosde kinderen uit dechte gezinnen, aan, lang voordat er van Overheids wege op dat gebied iets werd gedaan. Meer dan 45 jaar strijdt en leeft „Onze Tuin" voor het verwaarloosde kind. Maar nu dreigen haar armen krachteloos te woraen en zal zy, indien niet spoedig hulp komt opdagen, haar werk motten staken. Zij oefent de voog dij uit over 230 verwaarloosde, verlaten klei nen, allen in gezinsverpleging, en de onder vinding leerde, dat daarvan bij meerderjarig heid 75% als goede burgers in de maatschappij komen Maar de inkomsten verminderen steeds en ondanks de uiterste zuinigheid en veel be langeloos werk wordt het tekort steeds groo- ter en bedraagt over 1934 nu f 3524, terwijl een overschot van vroegere jaren a f 20S4 moest worden opgebruikt. Zoo kan het nié; langer en „Onze Tuin" moet een beroep doen op allen. Het bestuur vraagt dan ook dringend, roept het als een noodkreet uit: Help ons onze 230 kinderen herkomstig uit .verschillende kringen en van allerlei kerkelijke richting op te voeden tot waardige burgers der samenleving. Zie op uw eigen kinderen en gedenk het verwaarloosde kind. Het abonnement van he>; orgaan der Ver eeniging ,,'t Kind" dat om de twee maanden .verschijnt kost maar f 1.15- per jaar. Ook kleine giften, ook zulk een abonnement helpt 'de kas versterken. Het regent „bedankjes" te genwoordig en toch kan de pry's voor vele nog geen bezwaar zijn. Mochten nieuwe abonnés de opengevallen plaatsen innemen. Giften worden gaarne ingewacht aan bureau „Onze Tuin", Prins Hendrikstraat 23 te Arnhem of op de Girorekening Arnhem 67341. Het bestuur bestaat uit: Eere-voorzitter: Ds W. W. Meynen, Dordrecht; Jhr. E. W. iHolthe, voorz., Bennekom; mej. S. A. Steyn, secretaresse, Velp; J. F. van Nit :kuvk, penningmeester, Velp; Mr. H. J. W. |der Poel, rechtskundig adviseur, Arnhem; A. iBrakel, Haarlem; mevr. J. E. Brummelkamp ;Esser, Amsterdam; Dr. W. R. G. C. van So- linge, Den Haag; mej. M. L. de Gaay Fort man, Dordrecht; Ds. J. L. G. Gregory, Wage- i'hingen. De drie eerstgenoemde bestuursleden vormen het Dag. Beduur. Inspecteur: K. Mul- !der, Arnhem. Accountants: Elles en Hamel berg, Arnhenv Ned. Middernachtzending- vereeniging i Zeemanshuis en consultatiebureau 'J''.Verschenen is het- '46ste jaarverslag der .Ned. Middernachtzendingvereeniging. r Het verslag maakt allereerst melding van 'hét feit, dat het 25 jaar geleden is, dat het 'zeemanshuis te Den Helder door de vereeni- j ging werd gesticht. De samensteller van h verslag, de heer J. N. van Munster, wijst 'op hoezeer zulk een inrichting noodig w met het oog op de geestelijke en zedelijke bewaring van den marine-man. Tevens wordt aangetoond, van welk een zegenrijken invloed deze stichting is geweest en nog is. Van deze instelling kan met recht gezegd worden: een monument van nationale betee- kenis en groote waarde. Dat blijkt trouwens uit de enkele mededeelingen van den heer Van Urk, den vader van het Zeemanshuis, overvloedig en overtuigend. Stond het zeemanshuis in verband met den arbeid der vereeniging, niet minder was dit het geval met de stichting der consultatie- buréaux, ook een kwarteeuw geleden. Deze bureaux zijn van onschatbare waarde voor ongehuvVde moeders en buiten-echtelijke kinderen. Zoo werden gedurende 25 jaren 31.407 schriftelijke voorlichtingen verstrekt, 21.365 ongehuwde moeders en hare kinderen bezocht, 22.134 bezoeken op de bureaux ont vangen, tal van huwelijken tusschen partijen bevorderd, buitenechtelijke kinderen in goede omgeving gebracht en ongehuwde Imoeders aan passend werk geholpen. Enkele afdeelingen in de grootste plaatsen jblijven het zendingswerk bij avond en nacht trouw verrichten, met name Amsterdam en Haarlem. De afdeelingsverslagen getuigen tot in bijzonderheden van den strijd voor goede volkszeden en tegen het heilloos werk van het nieuw-malthusïanisme, welks bond 39.000 leden telt. En daar tegenover staat de Ned. Middernachtzendingsvereeniging met 8500 leden. Haar werk diende meer en krachtiger gesteund! Het jaarverslag vestigt verder de aandacht o.a. op het reelasseeringswerk der vereeni ging, om te besluiten met de opmerking, dat steun noodig is, juist nu! MILITIE EN MILITIA CHRISTI Vaders en moeder van militairen! Wanneer ge uw jongen die in dienst gaat, een bijbel hebt meegegeven, houdt ge u dan ook op de hoogte, of uw jongen dien Bijbel gebruikt? Want er zijn er helaas maar al te veel, die in een hoek van het kastje of kof fertje blijven liggen even rustig en even werkloos als het meerendeel van de wapenen het arsenaal. En zoo gelukkig als het itwéede is, zoo jammerlijk is het eerste! Het gebeurt zoo vaak. Ik sprak eens met een communist, die in zijn diensttijd zich had bekeerd tot God. Maar het was heel moei lijk geweest,die overgang, en wat had hem daarbij nog het meest tot ergernis en ver zoeking en weerhouding van den'duivel ge diend, dacht u? De wandel en het woord de jongens, waarvan hij wist dat ze „bij de kerk hoorden". De jongens, waarvan hij ist, dat ze wel een bijbel hadden, maar niet gebruikten en nog minder beleefden. Daar kan uw jongen ook bij zijn, terwijl ge denkt, dat het alles op zoo goed gaat. Hij kreeg toch bijbeltje mee en beloofde toch dat eiken dag te zullen gebruiken. Zoo is hij toch van huis gegaan! Deventer. P. PRINS. Schoolnieuws. CALVINISTISCH STUDENTENCONGRES. Mr. A. J. I». van Beeck C'alkoen. Dinsdag morgen: „Natuur en Genade" door Prof. Dr. V. Hepp. Dinsdagavond: „Christelijke vrij heid" door Dr. G. B. Wurth. Woensdag morgen: E. Brunner's „Das Gebot und die Ordnungcn" door Prof. Mr. H. Dooyeweerd. Woensdagavond: „De Christus, de Heer van ons leven" door Ds. K. Fernhout. Donderdag morgen: „De beteekenis van de Calvinistische beginselen voor het staatkundig en maat schappelijk leven van dezen tyd" door C. Smeenk. onderdagavond: „De nieuwe gehoor zaamheid" door Ds. J. Overduin. Vrijdag morgen: Secties. Theol. Sectie: „Barth en Brunner"" door Dr. G. C. Berkouwer. Litt. Sectie: „De beteekenis van een Schriftuur lijke waardeering van de Oudheid voor het Christelijk Gymnasium" door Dr. K. J. Popma. Jur. Sectie: „De tegenstelling tus schen publiek- en privaatrecht" door Dr. J. R. Stellinga. Medische Sectie: „Het totali teitsprobleem in de moderne biologie" door Dr. J. H. Diemer. Nat. Phil. Sectie: „De •loed van de Zondeval op het physische" ONDERWIJZERSBENOEMIMÏEN Benoemd aan de Herv. Chr. School te W en veld (Gld.) als onderwijzeres mej. J. Hengeveld, thans onderwijzeres te Waubach <L.). Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Mussel mej. J. Folkertsma te Zwolle EEN N.S.B.-H.B.S. Volgens „Volk en Vaderland" wil de N.S.B. (nat. socialistische beweging) te Amsterdam een eigen H.B.S. stichten, waar in de aller eerste plaats karaktervorming moet worden gegeven volgens „ons leidend beginsel", dat der N.S.B. dus. De H.B.S. zal een 5-jarige zyn, die behalve de schoolopl tt ng tot het eind examen ook lichamelijke opvoeding (sport) als derde punt op hé; programma heeft. Examens v d ChIJs, C de Pul, J B M Rietanéyer. F F M Stolwijk, W la Roy, P Huteer. G A Wagner. Afgew. 21. Na voortgezet ex. slaagden nog voor dipl, B: H J Stuvee en H P M Koborgh. Teekenen M.O. (M A). Deij.He.ag. Ge»I. de dames j M Cochlus, Öeri Haag: E Daromens en P G A A Hendriks, Rotterdam; M C Duaseldorp, AmsterdamF M Hekkema, Voorburg. Het mondeling gedeelte van de examens tee ltenen M.O. zal worden afgenomen te Den Haag. in het gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten, Prinsessegraoht 4, voor zoover betreft de A-akto op de navolgende dagen: 21, 22, 24, 2fi, 27, 28 en 29 Aug., en voor zooveel bet de B-akte op 30 en 31 Aug.. telkens van 9 to en van 13 tot 16 uur. urdrijkakunde ,__.ste plaats. Hy wijst op andere uit- drukkingen, waarin eveneens o p naast i n vóór dezelfde of zinverwante woorden staat en wyst erop dat door dit verschil in voor zetsel een onderscheid in beteekenis kan ont staan. Zoo wordt plaats in in de eerste plaats overdrachtelijk als „rang orde", in op z ij n p 1 a a ts b 1 ij v e n a n, zuiver locaal gebruikt, en soortgelijke schakeering vertoont and in den weg staan, „hinde ren", naast op den weg blijven staan, het Engelsch kent hetzelfde verschijn sel. In de taal nu van Zuid-Nederland is i i» de eerste plaats wel niet onbekend, maar in het algemeen geniet op aldaar een zekeren voorkeur, waanschijnlijk is op e ee r ste plaats in de Noordelijke pro vincies dus een brabandisme. Enkele korte mededeelingen besluiten deze omvangrijke aflevering. DE VLAAMSCHE GIDS Augustus '3a, Dr. Paul de Smaele schrijft over: „De Uni versiteit in het nat.-soc. Duitschland". Als wezenstrekken der toekomstige Duiteche Hoo- gescholen, bepaalt schrijver: 1. de universiteit is een politiek instrument de student een politiek soldaat; 2. het gebied der Universite?t omvat be oefening der wetenschap, maar ook lichame lijke en moreele opvoeding van een élite,- 3. het wetenschappelijk doel der Universi teit is het meedeelen van een bepaald kwan tum, kennis en kunstvaardigheid, onontbeer lijk voor het uitoefenen van het later beroep. I)r. J. van Tichelen levert een economische bydrage, nl. over het noodig herstel tesschen productie en consumptie. Belangrijk is, dat Schr. aantoont, dat noch deflatie, noch infla tie algemeene en blijvende verbetering zal kun nen brengen: „De kwestie is niet de geheele economie op een lager peil te brengen, want daardoor blijft de wanverhouding tusschen de bestanddeelen yoortbertaan. De redding kan alleen door een innerlijke heraanpassing bewerkt worden". In de Scandinaafsche Kroniek wordt Frans Sillanpaa besproken, Finlands grootste proza dichter van deze tyd. Uitgave: Congostraat 5 Gent (België). Nederl&ndische greschiedcni* (K VIII) (K IX) zullen worden gehouden in Septembe B A Rota, Achter-Zieuwent; J Va®ken. nandsrade (L»)C Veltkamp. Zelliem: L Ver- beem. Kwadendamme (Z P H H Verkouten Oler-Grathem .(L.). Afgew. 2. De ex. z(jn afge- Kunst cn Letteren. STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal het Stedelijk Mu seum te Amsterdam 14 September a s. eertig jaar bestaan. Dit feit zal o.m. wor den herdacht door een tentoonstelling van Nederlandsche Monumentale Kunst. DE DICHTER SCHEPERS 70 JAAR De dichter Dr. J. B. Schepers, eertijds leeraar aan het Haarlemsche Gymnasium, is dezer dagen 70 jaar geworden. Hij schreef Friesche verzen, vertaalde Troelstra's dicht werk en gaf o.m. een beschouwing over dezen als Friesch dichter. Zyn epos Bragi behoort tot zijn meest be kende werk. Voorts schreef hij Alwin, een woudspel in vijf bedrijven, de cyclus Rad bout en verzen in verschillende tijdschriften. DE P.E.N. wordt door Johan Koning in het „Haagsch Maandblad" becritiseerd. Hy wijst op de ver wording dezer organisatie tot een uiterst Iinksche strydbewegng. Verder verdedigt Koning de houding der Nederlandsche afge vaardigden inzake het bekende telegram Klaus Mann. Het P.E.N.-congres te Barce lona heeft zich druk gemaakt met dingen, die kort hadden kunnen worden afgehandeld en verzuimd belangrijke onderwerpen behoorlijk te bespreken (byv. het voorstel tot uitgaaf van een P.E.N. revue, de kwestie der censuur op Hongaarsche werken enz.). TIJDSCHRIFT VOOR NED. TAAL- EN LETTERKUNDE Van het tijdschrift voor Ned. Taal- en Let terkunde verscheen afl. 2/3 van deel LIV. De „Reinaertetudiën" (slot) van Prof. Dr. J. W. Muller bewijzen, da', er ook by de pheologen nog steeds groote belangstelling voor de Rei nsert is. interessant opstel over intellectueele vagebonden in de Middeleeuwen geeft D. Th. Enklaar onder de titel „Broeder Aernout, broeder Everaert en zuster Lutgaert". Aer- nouts arme broederen zijn de nakomelingen der Vaganten. Bij de behandeling van hun le venswijze en hun middelen van bestaan blijkt het befaamde „net", dat zy dragen, de bedel zak te zyn, die in ledigen staat ook wel als kleedingstuk of als hoofdbedekking diende, en de Steenkolen te Maastricht en te Sint- Truyen, die den Aernoutsbroeders als wijk plaats dienden, een achterbuurt, die ongun stige elèmenten opneemt. Dr. A. Z y de r v e 1 d schryft over de „De poëzie der Tachtigers in het licht van het symbolisme". De schrijver toont aan, dat de Nieuwe Gidsers, evenals de Fransche symbo listen maar vrijwel onafhankelijk van de zen het zintuigelyk realisme loonden over wonnen te hebben en mede onder invloed van Spinoza en van de idealistische wijsgeeren der 18de en 19de eeuw, beleden, dat objectieve kennis der verschijnselen onmogelijk was. De dichterziel was het gevoelige instrument, dat de aandoeningen der buitenwereld ervoer als openbaring, als teeken, als symbool van het Onbekende, het Leven, de Wereldziel. De ver schillende facetten van het symbolisme wor den door den schrijver belicht, vooral door mid del van Verweys en Gorters poëzie. K. Fok kern a behandelt de „Friese woor den by Kiliaan". Prof. J. J. Salverda de Grave be- I spreekt de vooral by Katholieken voorkomen- Het programma van bovengenoemd con gres, te houden te Lunteren van 2 tot 7 Sept. .s„ luidt als volgt: Maandagavond: Opening.de uitdrukking op de eerste plaats Onze plaats in het Kerkelijk leven" doorJdie in Nederland gebruikelijk is naast in de Wetenschap. Oss een belangrijk praehistorisch centrum Interessante vondsten In de afgeloopen week werden door Dr. F. C. Bursch, assistent bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, onderzoekingen verricht op verschillende plaatsen onder gemeente Oss, waarby zeer belangrijke resultaten ge boek1; konden worden. O.a. werd een koepelgraf aan getroffen, behoorende tot de bekercultuur uit omstreeks 1800 jaar vóór Christus. Het funda ment van de ronde houtbal, die het eigenlijke graf omringde, teekende zich nog zeer duide lijk af in den vasten grond. Op een plaats wees een vertakking van dit spoor op een In gang tot de gewelfde ruimte, waar in het midden de doode was bijgezet. Deze was ver brand hoewel de vorm van het diep ingegra ven graf eerst scheen te duiden op een bij zetting van een onverbrand lichaam. Bij deze beenderen lag een fraaie klok-beker van Ve- luwsch type. De eerste op Brabantschen bo dem aangetroffen: Ook bleek een door het vuur aangetaste pijlspits met weerhaken den doode nog te zijn meegegeven. Zoowel wat bouw als wal; vondsten betreft, was deze heu vel dus reeds iets bijzonders. Nog meer was dit het geval met de beide andere graven, die gelegen waren iets ten westen van het reeds in 1933 ontdekte en door Dr. Holwerda nader onderzochte vorstengraf. Op een plateau la gen zonder dat uiterlijk een verhevenheid op iets bijzondere wees, twee begraafplaatsen die gekenmerkt werden door een groot aantal palen, welke oorspronkelijk in verscheidene kringen de graven omringden. De graven zelf bevatten duidelijk lijksporen van de dooden, die in beide gevallen onverbrand en in gestrek te houding waren bijgezet. Een van deze gra ven had aan een der lange wanden een ver breeding, waarin men als bijgave een grove versierde pot aantrof, voorzien van een af zonderlijke voet gelijkend op de z.g.n. Deverel- urnen. Was reeds het vinden van een derge lijk stuk vaatwerk van groot belang, nog meer was dit het geval met de aangetroffen graf- vorm. Het eene graf was omringd door een driedubbelen rand van rechtstaande palen, die zich bijzonder fraai in den moederbodem af- teekenden door hun grijze kleur. Het andere graf was veel imposanter. Hier lag een vier, plaatselijk zelfs zesdubbele krans van dergelijke palen rondom het graf. Deze palen hebben evenals bij het vorig grafmonu ment het geval was ale een sterke heining het graf omgeven. Bovendien echter liep buiten de wijdste dezer palen nog een breede ondiepe gracht, die zich inmiddels met heide had ge vuld. De vorm dezer omgrenzing was een ellips, zoodat de door deze omsloten ruimte slechte gedeeltelijk door de palenkrans was gevuld en voor het andere deel ledig was. Voor een zeer klein deel verdween deze gracht zelfs nog onder den wal van het tegenwoordige woonwagenkamp. Grafheuvels als deze liggen wat de dateering betreft tusschen de periode der bekers en die der urnen-velden. Samen met de ongemeen belangwekkende vondst van het zooeven reeds kort vermelde vorstengraf vinden wy hier op Brabantschen bodem te Oss verscheidene uiterst belang wekkende grafvormen, die alle bijeen in een klein bestek een uitstekenden indruk kunnen geven van de verschillende culturen vanNe derlands voortijd. DE ZIEKTE VAN WEIL In „De Dokter in Huis" schrijft de hoofd redacteur Dr. J. Voorhoeve, over de ziekte van Weil o.a.: Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat alle openbare wateren, dus ook alle in open verbinding staande zwemgelegenheden, met den Weil'schen ziektebacil zijn besmet. In gewone tijden is dit echter in zóó geringe mate het geval, dat de kans om bij 't zwem men en baden de ziekte op te doen, uiterst gering is. Anders is het in tijden van epide mie, als de openbare wateren ook door de uitscheidingen van zieke menschen veront reinigd kunnen worden. Daarom is in plaat sen waar de ziekte heerscht, groote voorzich tigheid aan te raden. Zwemmen en baden in openbare wateren moet tijdens een epidemie der ziekte van Weil ten sterkste ontraden worden. En over 't algemeen is het raadzaam zich het zwemgenot te ontzeggen als men zich niet geheel gezond gevoelt. DE KUNST OM OUD TE WORDEN Het maandblad „De Dokter in Huis", po pulair tijdschrift voor de volksgezondheid, begint een artikelenreeks „De kunst om oud te worden", waarin een en ander zal meege deeld worden uit een boekje van den Parij- schen geneesheer Dr. A. Guéniot, die pas op 104-jarigen leeftijd gestorven is. Dr. Guéniot doceerde als professor aan de medische fa culteit te Parijs van zijn 46ste tot zijn 70ste jaar, om daarna nog tot zijn 90ste jaar dc ge neeskundige practijk uit te oefenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3