Groote brand te Berlijn DINSDAG 20 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET PARIJSCHE ECHEC Engeland maakt vastbesloten gebaren Opheffing van het wapenembargo Nergens windt men er doekjes om, 'dat er van de voortzetting der .besprekingen tusschen de drie mogendheden, Engeland, Frankrijk en Italië, langs diplomatieken weg niets meer verwacht wordt en dat dus de mislukking van de conferentie te Parijs als definitief beschouwd moet worden. Bij uitzondering zijn wij het .eens met een telegram uit, Rome, dat de opmerking bevat dat de besprekingen reeds bij het be gin ter dood veroordeeld waren. Als één der partijen komt overleggen met het vooropgezet plan niet naar de anderen te luisteren, docli eigen meening door te zetten, is overeenstemming bij voorbaat uit- 3 hoffelijke glimlachjes, die de Fransche pers over het algemeen na de mislukking der conferentie in de riohting van Italië zendt, hebben dan ook weinig zin. Italië wil niet anders dan het conflict, dat ook Voor de Europeesche politieike samenwer king fataal zal blijken te zyn. Dat ook Frankrijk er niet aan zal kun nen ontkomen zijn pas verworven bondge noot den rug toe te keeren kan men tus schen de vriendelijkheden in de Fransche kranten door niet onduidelijk lezen. Zoo zegt de Temps: „De Fransche regeering heeft het Italiaansche kabinet voldoende van haar goeden wil doen blijken. Men moet echter niet het onmogelijke verlangen." En dat onmogelijke is dat Frankrijk ter wille van de vriendschap met Italië aan de Volkenbondsprincipes den rug zou toe- keeren. „Frankrijk kan onmogelijk afstand doen van enkele principes waarop het se dert den oorlog zijn buitenlandsche politiek heeft gebouwd" zegt de Temps. Een der principes is: eerbied voor di dragen. En bet is duidelijk, dat Italië besloten is met de verdragen betreffende de onaihankelijkheid van Abessynië geen xekcning te houden. Baron Aloisi heeft het vóór zijn vertrek uit Parijs onomwonden tegenover de pers vertegenwoordigers verklaard, „dat de. on afhankelijkheid van Marokko, Irak en Egypte in dienovereenkomstige verdragen ook erkend was". De minachting voor hef nieuwe intema- tionaaj-politiek tijdperk, dat van den Vol kenbond, komt in deze verklaring welspre kend aan den dag. De fascistische bladen beroepen zich trouwens eiken dag op vroe gere methoden, waarbij ook Engeland en Frankrijk de voornaamste rol speelden, om fcich koloniën tc verschaffen ten koste van de onafhankelijkheid van vrije, zij het niet ^beschaafde" volken. Engeland gaat voort met veel meer be slistheid tegenover Mussolini's avontuur Ban den dag te leggen dan Frankrijk. Het is meer dan een gebaar dat Baldwin, Engelands premier, onmiddellijk na dc mis lukking van Parijs te Aix les Bains zijn koffers is gaan pakken en reeds mogen- avond te Londen wordt verwacht. De on middellijk te houden buitengewone kabi netsraad wordt daar intusschen reeds door Eden en Hoare voorbereid. Het schijnt, dat de eerste maatregel zal feijn de opheffing van het wapen-uitvoer verbod, welke opheffing de Engelsche regee ring, zooals men weet. heeft opgeschort om de besprekingen te Parijs in zoo gunstig mogelijke sfeer te houden, teneinde hier door gemakkelijker tot een .vreedzame re geling te komen. Men kan uit de Engelsche berichtgeving topmaken, dat de Britten de handhaving \an hun controle over het Tana-meer en het stroomgebied, „die voor den economischen bloei van Egypte en den Soedan, ja zelfs voor het bestaan der gebieden van levens belang zjjn", tot inzet van hun daadwerke lijke bemoeienis met de voorgenomen Itali fcansche veldtocht zullen maken. Iets van beslissende beteekenis schijnt Snmiddels niet te zullen platas vinden vóór het resultaat van de Raadszitting te Ge jiève van 4 Sept. a.s. bekend zal zijn. Men vraagt zich al of Italië, dat nu wel langzamerhand weet, dat het in de wereld slechts op afkeuring van zijn politiek in Oost-Afrika kan rekenen, wel in de Raads zitting verschijnen zal of dat het al beginnen gal met zijn gedelegeerde thuis te houden. Practisch komt het echter op hetzelfde Heer. want men rekent er stellig op, dat wanneer de Volkenbondsraad de troepenzen- idingen naar Afrika zal afkeuren, Italië zich luit den Volkenbond zal terug trekken. Hetgeen trouwens niet anders dan conse quent zal zjjn voor een staat, die willens en wetens de Volkenbondsbeginselen over treedt, alleen met het doel een ander Vol kenbondslid al zijn gebied te ontroovcn en het van zich afhankelijk te maken. Eden geïnterviewd LONDEN, 20 Aug. Eden, die Maandag- bchtend in gezelschap van zijn secretaris en een rechtskundig adviseur van het Foreign Office per vliegtuig uit Parijs was terugge keerd, heeft geweigerd te antwoorden op de vragen, welke de vele hem omringende pers vertegenwoordigers hem stelden. Hij zeide isleohts: ,/Gij weet zeer goed wat tot nu toe is gebeurd. Wij moeten de situatie onder ©ogen zien. Ik zal direct rapport uitbrengen laan den minister van buitenlandsche zaken. Ik had gewenscht, dat wij wat beters had den kunnen doen. Ik kan natuurlijk niet be weren. dat ik tevreden ben. Meer kan ik helaas niet zeggen omdat het daarvoor hier fcoch de plaats noch de tijd is." Allo Engelsche minlsters naar Londen LONDEN, 20 Aug. 'Alle kabinets ministers hebben hun vacanties afge broken en keeren naar Londen terug voor de door Baldwin uitgeschreven kabinetsvergadering. De situatie critiek geacht LONDEN, 20 Aug. De verklaringen der hchtendbladen laten geen twijfel over, dat 'de toestand thans als zeer critiek wordt beschouwd. De politieke correspondent van de „Daily Telegraph" zegt, dat wordt toegegeven, dat 'de kwestie van de sancties thans op den {Voorgrond is getreden. De diplomatieke correspondent van 'de „Daily Telegraph" meldt uit Parijs dat de kleinere staten, in het bijzon der de Scandinavische landen, te Genève waarschijnlijk op een krach tig optreden zullen aandringen, ten einde Italië te verhinderen de voor genomen koers in te slaan. De vragen waartegenover het Brit- sche kabinet zich geplaatst zal zien, zijn niet minder ernstig dan die van Augustus 1914, De Duitsche Radiotentoonstelling groatendeels verwoest Menschen op 50 Meter hoogte in gevaar, doch gered Enkele dagen geleden is in de groote ten toonstellingshal Ion te Berlijn .een groote ra diotentoonst ailing geopend. Daarop is gisteravond tegen half negen, vermoedelijk door kortsluiting, een snel oan zich heen grijpende brand uitgebroken. Binnen een uur wanen de hallen, 3, 4 en 5 vrijwel geheel door de vlammen vernield. Het vuur sloeg bijna vijfttg meter hoog en tastte ook het restaurant dn den radiiotoren aan. In alle Weste lijke voorsteden van Berlijn zag men reeds op grooten afstand den hellen vuurgloed tegen den donkeren nacht hemel. Het signaal: groot alarm werd gegeven voor de geheele Berlijnsche brandweer. Uit alle deelen der stad werd materiaal n« tentoonstellingsterreinen aan den Kaiser- damim gedirigeerd^ terwijl ook onmiddellijk speciale commando's van dc Schupo en af- deelingen van den Arbeidsdienst, de S.A., de S.S. en het Leger werden gemobiliseerd voor de hulpverleening. Het was reeds een moed- lijke taak, een afzetting te vormen die de honderdduizenden nieuwsgierigen en kijk lustige n, die zich in dc buurt van het ten toonstellingsterrein bevonden, op .een afstand kon houden, Dank zij de koelbloedigheid van personeel en verschillende bezoekers slaagde men er nog in, in allerijl het kostbaarste tentoonge stelde materiaal naar buiten en in veiligheid te brengen, wat o.a. geschiedde met de kost bare televisietoestellen. Wat verwoest werd Tegen 10 uur was de brand in zooverre bedwongen, dat hot vuur zich niet meer uit breidde De bestrijding der vlammen begon systematisch bij den oorspronkelijken brand haard in hal 4 (naar men zegt bij de afdee- ling van Sfleimens). Van hal 3 en hal 5, even als van het geweldige binnenplein en van de Oostzijde van het uitgestrekte tentoonstel lingsterrein werden omstreeks 30 groote en mlddelgroote slangen uitgelegd, waaruit zon der ophouden water in de vlammen gespoten erd. Hal 4 moet echter wel als volkomen verloren worden beschouwd, evenals het grootste gedeelte van de daarin tentoonge stelde voorwerpen. Ook een deel van de ha' len 3 en 5 heet geleden van het vuur. Het i echter gelukt die hallen 1 en 2, dde door een breeden weg van de overige hallen gesohci den zijn en de hallen 6, 7 en 8 te behouden. Bij wijze van voorzichtigheidsmaatregel heb ben de talrijke exposanten met behulp ven de SA.., S.S. en de mannen van den Arbedds dienst ook de door het vuur gespaard* len ontruimd. Reeds een uur na het uitbre ken van de brand was een groot gedeelte het tentoongestelde in veiligheid bracht. Gemeld wordt nog, dat eenigen tijd een adhttal personen in ernstig gevaar heeft ver keerd. Deze bevonden zich in het op een hoogte in ongeveer 50 M. gelegen restaurant in den radiotoren, dat door de hoog oplaaiende vlam men eveneens in brand was geraakt. Twee moedig© brandweerlieden zijn er in geslaagd een slang te brengen naar genoemd restaurant. Zij klom men langs de ijzeren masten van ,den radiiotoren naar boven en wisten op deze wijze den slang tot in de onmid dellijke nabijheid te brengen van in brand geraakte deelen van het restau rant. Aldus werden de restaurantbe- De diplomatieke correspondent van de Morning Post" verklaart, dat men thans algemeen gelooft, dat geen nieuwe onder handelingen het uitbreken van een oorlog in het najaar zouden verhinderen. De Volkenbondsraad staat waar schijnlijk voor de meest critieké situatie sinds zijn ontstaan. PARIJS, 20 Aug. De Fransche pers houdt rekening met een aanval in Abessynië beveelt slechts aan, dat men er naar zal streven „het vuur te beperken" en dat Mussolini het avontuur met de wapenen houden binnen het kader van een koloniale oorlog, zooals men deze tot nu toe heeft gekend. In bijna alle bladen wordt gecon stateerd, dat voor de handhaving der Europeesche vredespolitiek het bestaan van het front van Stresa onvoorwaar delijk noodzakelijk is. Het front van Stresa behoeft, aldus ver klaart men te Parijs, geenszins te lijden onder het Afrikaansche geschil. De ijver waarmede men opnieuw over het Donaupact spreekt, doet vermoeden, dat men ernaar zal streven, dit onder dak te brengen, voor Mussolini's aandacht en krachten tezeer in beslag zal genomen worden door een eventueele strijd met de wapenen in Abessynië. De kleine Entente op de hoogte ge steld van de FarUsche besprekingen PARIJS, 20 Aug. De Britsche minister voor Volkenbondsaangelegenheden heeft voor zijn vertrek naar Londen ter Britsche am- le een bezoek ontvangen van den gezant van Tsjecho Slowakije, Osoesky, die zich namens de Kleine Entente op de hoogte wilde stellen van de te Parijs gevoerde be sprekingen, aangezien de regeeringen der Kleine Entente als bijzonder actieve Volken- bondsleden zeer groote belangstelling hebben voor de pogingen het Italiaansch-Abessynisch geschil op te lossen. ZWEEFVLIEGTUIG STUGT OP MET BEHULP VAN EEN BALLON Bij Moskou is een ballon van 2200 kub. Meter inihoud opgestegen, welke onder den gordel een zweefvliegtuig bevestigd had. Toen de ballon een hoogte van 3800 M. had bereikt, maakte do zweefvlieger zioh los en bereikte na een vlucht met een snelheid ran ongeveer 100 K.M. de luchthaven Toesjino. Dit experiment is het eerste van dien aard, dat ooit ondernomen is. 0 zoekers, die na heit uitbreken van de brand, in spreekkoor herhaaldelijk naar beneden geroepen hadden: ,,R^dt_ons'', buiten gevaar gebracht. Het Oostelijk gedeelte van den radiotoren, waaraan een reusachtige lichtreclame aangebracht, stond laat in den avond nog volkomen in vlammen gehuld. Doarentegei hoopte men hét~vu\ir in het restaurant en op hel overige deoi van den toren geleidelijk te kunnen blussclien. Natter kan nog gemeld worden: Reeds kort voor 10 uur waren de vlammen langs do lichtreclame en In het restaurant zoo ver ge- bluscht, dat. een begin kon wonden gemaakt met de redding der personen, die door het vernielend element van den begancn grond wanen afgesneden. Langs dk» nog gloeiend heete trappen 'bereikten zij over de puinen heen, langs zeer gevaarlijke plaatsen, den veiligen grond, Geen hunner had ernstig let sel bekomen. Intussdhen vingen de brand weerlieden, die deels zoo uitgeput waren, dat zij vervangen moesten worden, aan met het opruimingswerk en de laatste blussclung Gewonden? Het A.N.P. meldt nog: Hoewel dit officieel niet toegegeven wordt, staat toch vast, dat bij den brand op de radiiote «toonstelling om streeks twintig personen dusdanige brand wonden hebben bekomen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Zij keeren echter niet in levensgevaar. Al deze gewonden waren bezoekers van het hoofd restaurant en van liet restaurant in den ra diotoren, waar de vlammen met een onge loofelij ke snelheid om zioh heen hadden grepen. Vannacht om 1 uur kon gezegd worden, dat het grootste gedeelte van liet vuur gebluscht was. Instorting van den radiotoren aaht men vrijwel uitgesloten. Het ligt voorde hand, dat de schade ontzaglijk is, zij wordt eahlter door verzekering gedekt. Wat was de oorzaak van den brand? Omtrent de oorzaak van den brand wordt van offioieele zijde verklaard, dat het vermoeden bestaat, dat de brand geweten moeit worden aan kort sluiting. Algemeen hoort men echter de mee ning verkondigen, dat hier van kort sluiting geen sprake kan zijn geweest en dat men hier heeft te doen met een geval van sabotage, en wel van com munistische zijde. In hoeverre dit go rucht juistheid bevat, dan wel voorzon nen is, valt natuurlijk niet na te gaan. Een feit is het, dat een algameene on rust zich kenbaar maakt. Officieus bericht over de gewonden Beriijn, 20 Aug. Officieus wordt thans ook medegedeeld, dat verscheidene personen verwondingen hebben bekomen en dat aidh daaronder ook brandweerlieden bevinden, die rookvergiftiging hebben gekregen. Zij zijn allen naar het ziekenhuis gebracht, ge lijk reeds was gemeld. Een juiste opgave van heit aantal gewonden kon men nog niet verstWGüfèn." De tentoonstelling gaat door De leiding van de tentoonstelling maaikt bekend, dat na een bespreking met Dr Goebbels, kort voor middernacht besloten is tot voortzetting van de tentoonstelling hallen 1 en 2, waar de volkszender werkt, en ook van de industriertentoonstelling in alle andere door het vuur gespaarde hellen. Al leen de industrietentoonstelling in hal 4 zal voor korten tijd moeten worden onderbro ken. Er wordt echter met alle kracht aan gewerkt, dat ook deze tentoonstelling in zoo kort mogelijken tijd weer ingericht zal zijn. De uitvoeringen van den volkszender en de avonduitvoeringen gaan .volgens program verder. Zet 'n waker voor Uw kleerenkast! Bescherm Uw kleerentegen mottenl Haal 'n bus Shelltox bij Uw dro gist en verdelg het ongedierte met larven en eitjes incluis. Shelltox js insectendoodl DE ROEIWEDSTRIJDEN IN GRUNAU BEGONNEN Voorspel der Olympische Spelen (Van onzen Duitschen correspondent) Roeiers zijn weliswaar aan water maar wanneer er van allen kant zooveel water op hen neerplast als bij de voorberei dende oefeningen te Grunau, dan geven ook de voorkeur aan, binnenshuis te wach- Nauwelijks heeft de stortregen echter op gehouden, of ze zijn alweer in trailing voor het Europa-meesterschap. Boot aan boot schiet voorbij, door de tegenstanders van straks opmerkzaam gevolgd. Langzamer hand gaat men ook de verschillende man schappen van elkaar onderscheiden. Elk land heeft zijn eigen kleur van tricot: Frankrijk donkerblauw, Nederland oranje, Zwitserland wit, Hongarije groen, Italië licht blauw, Spanje geel, enz. Het presidium van het Intern. Roeiver- band heeft alle voorbereidend werk nauw keurig gecontroleerd. Overal ziet men den Zwitser Fioroni en den Duitscher Pauli, wel ke laatste door velen wordt gelukgewcnscht wegens het feit, dat hij juist 25 jaar tot de commissie van het Duitsche roeiverband behoort. Nadat het congres van den Intern. Roei- bond (Fisa) in Hotel Central was gehouden, waren allen door het „Deutsche Ruderver- band" tot een bi era vond in het „Haus der Presse" uitgenoodigd, waarvan ook door on ze landgenooten druk gebruik is gemaakt Verschillende redevoeringen zijn gehouden, waaruit blijkt, dat men do buitenlandsche gasten niet slechts met het gemoderniseer de Grunau, maar minstens evenzeer met het Derde Rijk vertrouwd wil maken. Daar juist dienzelfden avond door Julius Stretcher in het Sportpalast het jodenvraagstuk een flink ■beurtje kreeg en de Berlijnsche bladen hier- uitvoerig vertellen de .Angriff" be- rat weer eens een feilen aanval op de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers! zal deze eerste indruk bij menigen buiten lander een gemengd effect hebben. Hoewel de Europa-Roeivvedstrijóen te Gru- iu pas als een voorspel van de Olympische Spelen van 1936 beschouwd moeten worden, zal het eindresultaat toch reeds een beeld kunnen geven van het prestatievermogen der ei-schillende naties en van de verhouding, raarin ze tot elkaar zullen staan. Voor den bij het trainen lichtelijk veron gelukten Italiaan Offredi is de president van den Italiaanschen Roeibond, dr. Giovanetti, ingesprongen. HET NAT. SOC. STRAFRECHT De grondslag „het gezonde ras" Rede van Minister Franck op het strafrechtcongres In een te Berlijn gehouden rede voor de deelnemers aan.het strafrech tcon gr es heeft rijksminister Dr Franck, een uiteenzetting gegeven, waarin hij o.in. zeide, dat de socialist een fanatiek voorstander is van het vergeldingsprincipe, ja van het afschrik- principe. Want het volk als waardevolst be standdeel van het staatsbestaan verdient deze uiterste bescherming met alle middelen Het bolsjewisme is in den grond genomen niets anders dan het beroep op de misdadi ge instincten, op de minderwaardige ele menten van een volk ter bestrijding van het geestelijk reine, het naar karakter heldere. De reohtsbasis, die aan den staats- en volk- schen opbouw is gegeven verplicht tot een steeds grooter wordende beveiliging van het Duitsche volk voor het onrecht, maar ook voor hot onwettig toepassen van rechts bepalingen. De autoritaire staat heeft derhalve in ver band met den strijd tegen den misdadiger ook de rechtsbescherming van den afzonder lijken buiger tot een maximum ontwikkeld. De nat.-soc. regtaering is er trotsoh op, dat dank zij haar maatregelen het gelukt is, de Icriminaliteit in Duitschland in vergelijking tot de vroegere jaren onder ander© regie ringen belangrijk te verminderen. Er zijn tijden geweest, dat die dooden in Duitschland op de straten lagen, dat de moord zelfs openlijk gepropageerd werd, dat in loondienst van Moskou staanden, ver klaarden: Slaat den nationaal socialist, doodt den nationaal socialist, waar gij hem vindt. Uit deze strijdstemming kan mt jhardheid en vastbeslotenheid van het nat.- soc. regime tegenover het verderf van i volksgemeenschap begrijpen. Opbouwend op den oergrond ren het gezonde ras hebben wij aldus de minister het begrip van het volkslid als bestanddeel volgens het bloed van ©en gemeenschap opgevat. Zoo komt het dat onze eugenetische wetgeving het verwijderen van het minderwaardige met alle beslistheid nastreeft. Zeer onderscheiden ren deze eugenetische maatregelen heeft eahter de nat.-soc. straf wetgever voor- el ook strafmaatregelen genomen van uit eugenetisch standpunt De castra tie van den zedelijkheidsmisdediger is een strafmaatregel. Deze moet be wust het misdadig misbruik van na tuurlijken aanleg bestraffen. Het beroep, dat spr. ridht tot zijn toehoor ders die uit de geheele wereld naar Duitsch 'land zij.n gekomen, is: Dient het recht van de gezonde cultuurvel kenen der aarde tegen lover het bewuste verderven ren onze ge meenschap. Het nationaal-sociatisme reikt u in vreedzaam bewustzijn de hand. Laten wij ndet schuwen het strafrecht de bescher ming te geven, die onze cultuur noodig De redevoering van Dr. Schacht Het Fransche agentschap Havas beweert, dat de rede van Dr. Schacht door Goebbels gecensureerd is, zoodat zij maar gedeelte lijk "in de pers mocht, omdat ze ook aan vallen behelsd zou hebben op het extre misme in de nat.-soc. partij. Havas verge lijkt de rede zelfs met de geruchtmakende speech van Von Papen \an verleden jaar, die spoedig gevolgd werd door het „gericht" over Röhm en de zijnen, Von Schleicher en anderen. Ook zou Schachts rede niet per radio uitgezonden zijn. Het D. N. B. deelt nu mede, dat officieel wordt medegedreld, dat de rede wèl door den Duitschen radio-omroep is uitgezonden. Bloedige godsdienst-onlusten in Bessarabië Zes dooden en twaalf gewonden In het Roemeensche dorp Aldinestie in Bessarabië kwam het tot bloedige botsin gen tusschen gendarmerie en een secte, dio strijdt voor het behoud van den ouden or thodoxen kalender. De gendarmes moesten den leider van de secte en zijn aanhangers arresteeren doch de fanatici deden een aanval op de gendarmes en doodden ei twee met revolverschoten. De gendarmes beantwoordden het vuur en doodden vier aanvallers, terwijl twaalf gewond werden Nadat de gendarmerie versterking had ge kregen, kon de orde in het dorp hersteid worden. ALLE DUITSCHE VRIJMETSELAARS LOGES OPGEHEVEN De Minister van Binnenlendsche Zaken van het Rijk en van het Lend Pruissen, Dr Frick, heeft aan de r-igeteringen der landen, en aan den Rijkscommissaris voor het Saar- gebïad opgedragen, alle vrijmetselaarsloges die zich nog niet vrijwillig hebben ontbon den, op te heffen op grond van de Verorde ning van den Rijkspresident ter bescher ming van volk en staat van 28 Febr. 1933. De Minister heeft tevens, op grond van do wet van 1-1 Juli op de confiscatie van ver mogens, wellke ten nadeele van volk of staat worden aangewend, aan dc Lands- regeeringeri opgedragen, de vermogens ren deze vrijmetselaarsloges in beslag te nemen JULIUS STREICHER IN HET SPORTPALAST „De Joden zijn ons ongeluk (Van onzen Duitschen correspondent). In 't voorjaar van 1931 bezocht een groep je Engelsche journalisten het Frankenland, lil Neurenberg werden zij door den gouw leider Julius Streicher met de volgende woorden begroet: „Men beweert in de buitenlandsche pers, dat ik de gevaarlijkste man van Europa ben, de bloed lustige czaar van Frankenland. Duizenden Joden moeten bier vermoord zijn en de gruwelen nemen geen einde. U bent thans door deze hel van 't anrti-semitisme gereisd en zult moeten toegeven, dat hier vrede en orde heerschen". Ik dacht aan deze kinderlijke weergave van do hardie werkelijkheid, toen ik in de stampvolle zaal van het Sportpalast eenige uren naai- Julius Streicher stond tc luiste- Honderden menschen, dio ondanks hun tocgangsbiljet niet toegelaten konden wor den, werden naar de Tennishallen in Wil- mersdorf afgeschoven. Tegen vier uur waren de eerste belangstellenden reeds voor het Sportpalast komen opdagen en toen dc deu ren om zes urn- open gingen, was dc enorme ruimte binnen een half uur tijds tot in den nok gevuld, zoodat de politie moest ingrij pen om erger te voorkomen. Zooals gebruikelijk hingen overal aan de muren witte lappen doek met spreuken, wel ke den geest der samenkomst voor het leer gierige publiek weergaven. Ditmaal kreeg nien tc lezen: „De jood leeft met den leugen en sterft met de waarheid!" „De jo elen zijn ons ongeluk!" „Vrouwen en meisjes, de joden zijn jullie ondorgang!" Het spreekkoor brulde allerlei spreuken de zaal in, waarvan dan het refrein steeds luidde: „Een jood blijft een jood!" Na langdurig en geduldig wachten mocht Berlijn tegen aolit uur dan eindelijk „den gevaarlijksten man van Europa" toe jubelen. Julius Streicher is het gemoedelijke type van den Zuid-Duitsoh'er. Zijn kale schedel glimt en in zijn wit linnen pakje, waar de hooge laarzen wat zonderling bij afsteken, maakt hij allerminst den indruk van een geweiden aai'. Met het uitverkoren volk, waar hij zoo geweldig tegen tekeer gaat, schijnt hij niettemin één eigenschap ge meen te hebben: hij is eon voortreffelijk zakenman, want zijn „Stürmer" moet den laatsten tijd een oplage van ruim een half millioen exemplaren hebben bereikt. Voor wie van dezen met veel ophef aangc- kondigdon avond in het Sportpalast een wetenschappelijk gedocumenteerde uiteen zetting vam het jodenvraagstuk verwacht hadden ,licp Streichers student ikose cause- wclke niet veel meer was dan een aan eenschakeling van goedkoope en soms mis plaatste grappen op een teleurstelling uiit. Vooral zijp aanhalingen uit het Oude Testa ment, moeten voor iederen Duitscher, die nog niet is overgegaan tot het Duitsche Hei dendom, een kwetsing van zijn diepste ge voelens hebben beteekend. Maar ook aan het einde van zijn lang durige toespraak, toen Julius Streicher vol gens zijn opvatting de zaak ernstig ging ne men, konden we hem geen gelijk geven: „Door den strijd van het nationaal-socialisme tegen het jodendom wordt het Duitsche volk verlost van een ras, dat den moord op Gol gotha voor alle tijden op zijn geweten heeft De andere volken zullen ons eenmaal dank baar zijn voor dezen strijd". Tenslotte nog een venijnige aanval op vertegenwoordigers der buitenlandsche pers. "Het is tegenwoordig in Duitschland gebrui kelijk geworden, de buitenlandsche pers als een gevaar voor het. Derde. Rijk te typeeren. Men scheert klaarblijkelijk hierbij allen over één kam. En Jan Publiek vindt dat al leraardigst. Wordt nu echter verlangd, de krant met naam en toenaam te noemen, wel ke de eeii of andere zonde heeft begaan, dan gaat 't veelal om een blad, waarvan men zelden of ooit tevoren heeft hooren reppen en meestal heeft 't niet eens een eigen ver tegenwoordiger in het Duitsch© rijk! Wij zouden in dezen aan Julius Streicher als collega willen zeggen: wie zich aan een ander spiegelt, die spiegelt zich zac-ht. Ons persoonlijk oordeel over den door hem ge redigeerden „Stürmer" willen we - hem gaarne eens onder vier oogen Weerbericht Gemengd Nieuws. Jacht op een inbreker Tpen de dienstbode van den heer D. Looye aan dë Havenstraat te Monster thuis kwam, ontdekte zij dat zich een ongewensch- te bezoeker in de woning ophield. De laden van kasten enz. waren opengebroken, en alles was in wanorde. Aan de voorzijde der woning was raam opengeschoven. Plotseling zag het meisje een man de woning uitsnellen, die door het raam sprong, en door de tuin van buren ontkwam. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die achtervolging begon. Het spoor leidde in de richting Hoek van Holland, waar echter den man, die volgens het opgegeven signalement een manchester broek droeg, niet kon ontdekken. Toen de politie in het woonwagenkamp te Monster een onderzoek instelde, kwam juist een bewoner van dit Deze jongeman droeg een manchester broek, dus had de politie reden om aan te nemen dat dit de dader was. Toen hij even wel politie zag, nam hij de vlucht, weer door politie achtervolgd. man snelde den Haagweg over, waar voorbijgangers hem zagen gaan, doch geen moeite deden hem staande te houden. In de duinen kon de vluchteling ontkomen. Het signalement van den man is echter bekend. Hij is niet meer in het woonwagenkamp teruggekeerd, doch zijn opsporing is ge- Het is gebleken dat ook bij iemand aan de Vlotlaan te Monster uit een fietstasch een portemonnaie. met geld is ontvreemd, zoodat i-moed wordt, dat de woonwagenbewoner daar ook wel meer van af weet. Steekpartij Zondagavond avond omstreeks elf uur heeft te Stiphout nabij Helmond een ernstige steekpartij plaats gehad. Toen de arbeider W. v. d. M., vergezeld in zijn ongeveer 9-jarig dochtertje huis waarts keerde, passeerde hij de woning van zijn zwager M. de A. Deze heeft zijn familie iet wien hij in onmin leefde waarschijn lijk staan opwachten. Plotseling kwam hij achter zijn wor.-'ng te voorschijn en stortte zich op v .d. M., wien hij met een mes het gelaat stak. De wang werd doorboord en oolc de tong werd nog door het mes ge raakt. Hevig ontsteld liep het meisje naar de nabij gelegen ouderlijke woning om haar moeder van het gebeurde in kennis te stel len. Ijlings werd een geneesheer uit Helmond gewaarschuwd, die na voorloopige hulp te Het dunne pUltJe eeeft den vorlgen stand uaa Hoogste stand te Neurenberg 76S.4. Laagste stand te Seydisfjord 740.8. Stand vanmorgen halftwaalf 767.6. WEERVERWACHTING Meesj zwakke Wind uit Z. richtingen, aan vankelijk helder tot licht bewolkt, later wel licht toenemende bewolking, droog weer, be houdens geringe kans op onweer, warm. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hoogen luchtdruk ver* plaatste haar centrum naar Centraal Euro pa. De rug tussohen de depressies in het O. on het N.W. werd breeder. Het maximum op IJsland beheersoht nog de luchtstroomingen in de bovenlucht, doch wordt overheerscht door secundaire daalgebicden van de depres sie bezuiden IJsland. DP minima van het de- pressiegebied trokken Z. langs IJsland en geven regenachtig weer aldaar en ook in het daalgebied tot Schotland en Ierland. Over geheel Europa is het prachtig zomerweer behoudens nog bewolking in de Oost Alpen. Het is te voorzien, dat de depressie in het N.W. het mooie weer niet zal verstoren en dat haar regen en bewolking niet verder zullen doorkomen dan in Schotland en Ier land en een deel der Noordzee. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen haliftwaalf 22.2 C. 21 AUGUSTUS Zonsopgang 5.52 uur, zonsondergang 8.13 uur Maan op nam. 10.55 uur, onder nam. 3.28 uur Laatste Kwartier 4.37 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 AUGUSTUS Van 's avonds 8.43 uur tot 's morgens 5.23 uur Waterstanden Rivieren Breisach Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Kenlen Daeseldorf Kuhrort 1,74 1.76 2.80 2,85 4,18 4,24 2,34 2,32 2,06 2,13 1,05 1,14 1,69 2,04 0,13 0,14 Emmerik Lobith Nijmegen SL An dries Arnhem Heden Vorig 0,15 0.32 1,02 0,75 9,97 9,75 7,61 7,43 2,17 2.00 7,*0 7,64 Vreeswijk Iw 0,00 0,00 Westervoort 8,29 8,14 Deventer 1,97 1,88 Kampen 0,08 0,00 Eysden 45.89 45.90 Maastricht 40,51 40,5t Grevenbicht 27,63 87,60 Ven lo 00,00 00,00 Grave Cs»*ts) 3,78 3,62 St. Andries 0,05 0,05 Hoogwater Ned. Zeehavens Harlingen 1,57 14,15 Den Helder 11,50 IJ maiden 7,45 20,15 Hoek v. Holt. 7,0ii 19,27 Scheveningen 7,10 19,37 Rotterdam 911 21,20 HellevoetsL 7.45 20,06 Willemstad 8.41 2J,01 Bronwersh. 6,57 19,18 Zier Ik zee 7,24 19,37 Wemeldinge 7,51 20,04 Vllsslngen 6,05 18,23 Terneazen 6,39 18,57 Hansweert 7,18 19,28 hebben verleend, overbrenging naar het zie kenhuis te Helmond gelastte. Het slachtoffer bad veel bloed verloren. De dader nam na zijn daad per fiets da vlucht naar Helmond, waar hij nog denzelf den nacht door de marechaussee aldaar is gearresteerd. Voor het verder onderzoek is hij naar Stiphout overgebracht. Kind doodgereden Gisteren is het achtjarig meisje M. te Zut- phe'n, die per fiets de Pollaan inreed, bij een kruising waar de rails dwars over den weg liggen, geslipt. Zij werd door een ach terop rijdende vrachtauto gegrepen en ge dood. Den chauffeur treft geen schuld. STATIONSKAS GEROOFD Dieven met 1500 gulden verdwenen Gisternacht is ingebroken in het hoofd station te IJ m u i d e n. Uit de brandkast, waarvan het slot is uitgeknipt, is een be drag van ongeveer 1500,ontvreemd. Op het achter het station liggend terrein wer den de ledige geldkisten aangetroffen. Van de daders heeft men nog geen spoor kun nen ontdekken. KAMPEERDERS BESTOLEN. Een groep jongens, die nabij L oenen (gemeente Apeldoorn) kampeeren, miste 's morgens bij het ontwaken niet minder dan 15 fietsen. Een 12-tal werd later een eind van het kamp verwijderd terug ge vonden; van de overige ontbreekt elk spoor. Uit Oost-lndie Luitenant J. H. Marcks t In Atjeh verdronken KOTA RADJA, 19 Aug. (Aneta). De luitenant J. H. Marcks van het de tachement te Meulaboh is tijdens een patrouilledienst verdronken. De pa trouille stond onder commando van luitenant Treffers. Het ongeval vond plaats tydens het oversteken van de Kroeng Goeme. De overledene l2at een vrouw en een kind van drie jaar achter. Het stoffelijk overschot is hedenmorgen met militaire eer op het historische kerkhof Peutjoet ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstelling. De militaire commandant van Atjeh en onderhoorigheden, de gouverneur van Atjeh, majoor Gortman, kapitein Siemersma, luite nent Treffers, adjudant Willemse en Ds. Eckenhausen hielden toespraken aan het graf. Er waren vele bloemstukken w.o. van den legercommandant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2