De Conferentie vastgeloopen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Geen basis voor onderhandelingen gevonden Eden en Aloisi vertrekken Mussolini onverzettelijk in ijn eischen De gistrren om half vier te Parijs aange vangen besprekingen van de vertegenwoor digers ""'an Engeland. Frankrijk en Italië xiin kort na 5 uur onderbroken Laval deelde mede om acht uur een offi cieel communiqué te zullen geven. Dat communiqué luidde als volgt: „Laval, als vertegenwoordiger van Frankrijk, Eden, als vertegenwoordi ger van Groot-Brittannië en Baron Aloisi, als vertegenwoordiger van Italië, waren te Parijs bijeengekomen om te zoeken naar een mogelijkheid Voor een vreedzame regeling van het Abessynisch-Italiaansche geschil. YVy hebben nog geen basis voor on derhandelingen kunnen vinden, welke de oplossing van het conflict mogelijk xou maken. De moeilijkheden, waarop men bij het bestudeeren van de In den loop der besprekingen gedane voorstellen gestuit is, doen een verdaging van het ingeleide onderzoek noodzakelijk wor den. Dit onderzoek zal langs diplo- luatiëken weg worden voortgezet". Over do Zondagmiddagzitting, waarin de mislukking van de conferentie van drie moest geconstateerd worden, werden later de volgende bijzonderheden bekend: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een plenaire zitting te houden. De Fransche en Engclsche delegaties verschenen dan rok geheel voltallig, terwijl van Italiaan- eche zijde echter alleen, baron Aloisi ver scheen. Reeds dit feit wekte bevreemding en men gelastte dan ook de plenaire bijeenkomst af. Eden, Laval cn'Aloisi zetten daarop zon der hun raadgevers de onderhandelingen voort. Men kreeg onmidellijk den indruk, dat baron Aloisi geen nieuwe voorstellen had medegebracht, zoodat de voortzetting der onderhandelingen op de bestaande ba ses geen doel had. Dit werd dan ook door een mededeeling yan Laval aan de pers bevestigd. Zaterdagmorgen was de conferentie niet bijeengekomen. Toen verluidde, dat de Fransche cn de F.ngelsche gedelegeerden Jiog eens gevraagd hadden, dat Italië zijn minimum-eischen nader omschrijven zou. Abessvnië wag tot zekere concessies be reid en men vroeg zich af of Italië zich ook legemoetkomend zou betoonen. Ook Engeland en 'Frankrijk hadden hun best gedaan oin Italië een compromis aan te bieden. Volgens de „Daily Telegraph" hadden Engeland en Frankrijk tegenover Italië te hennen gegeven, dat het mogelijk zou zijn Abessynië op de volgende basis te beheeren «n te ontwikkelen: Ten eerste door middel van een stelsel van collectieven bijstand door buitenlandsche adviseurs, handelend ten behoeve van den Volkenhond en te Addis Abeba woonachtig; adviseurs, die ter beschikking zouden -worden gesteld door Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, d.w.z. de landen die koloniën bezitten, welke aan Abessynië grenzen. Een tweede mogelijk heid is de wijziging en uitbreiding van het verdrag van 1006, dat tussc.hen Engeland, Frankrijk en Italië is gesloten, met toetre ding van Abessynië als vierde mogendheid. Deze voorstellen werden gedaan omdat Engeland kort geieden van den Keizer van Abessynië de mededeeling had ontvangen, dat hij buitenlandschen bijstand zou begroe ten bij de ten uitvoerlegging van plannen ter bevordering van de civihseering van bet land, Mussolini eischt alles op Volgens den diplomatieken medewerker Van genoemd blad heeft Mussolini echter elke basis voor regeling van het conflict Verworpen. Hij eischt het geheele laagland van Abessynië op en daarnaast de onbe perkte controle over do rest van Abessynië, dat dan teruggebracht zou moeten worden tot zijn beperkteren omvang uit den eersten tijd van kei zer Menelik II. Slechts een regeling die overeen zou ko men met het resultaat van een geslaagd3 militair operatie acht Mussolini aanvaard baar. Aangezien Frankrijk noch Engeland zulk een regeling kan steunen is de conferentie op de onverzettelijkheid van Mussolini vast geloopen. Uit Isernta werd gisteren gemeld: Benito Mussolini heeft in een rede zijn verlangen uitgesproken om een fascistisch were 1 dryk te stichten. Sprekend tot 12000 zwarthemden, die gister en heden naar Oost-Afrika zijn uitgevaren, zeide hij: „Wij rusten niet, voor wij een fascistisch Impe rium hebben voltooid. Ik weet, dat gij uw plicht zult doen met ijzeren disci pline en niet zult terugschrikken voor offers zoolang wy niet onze doelein den hebben bereikt". De troepen waren in marsehorde opge steld, uitgerust met tropenhelmen, lichte koloniale uniformen en hooge laarzen. Mus solini werd hartelijk toegejuicht toor do soldaten. Geheel in overenstemming hiermee is een krijgshaftig artikel van de Popoio d'Ita- lia, waarin het volgende staat: „Italië heeft het sterkste leger in Europa, wanneer in September een millioen man onder de wapenen is. Het leger is wonder goed ingebeeld, uitgerust en opgeleid. Abessynië meet ontwapend en gecontroleerd worden. De mogendheden die met koloniën zijn beladen, mogen ons den weg niet ver sperren; zij dragen de verantwoorde lijkheid, ons de vruchten der overwin ning te hebben geroofd. Een verzet tegen onze levensbehoeften zou een misdaad zijn tegen de geschiedenis en de beschaving. Wat zouden mor gen de volkeren zeggen, wanneer een dolle en wreede Europeesche oorlog zou worden veroorzaakt door de on gehoorde aanmatiging, dat groote mo gendheden aan Italië een ver land in Afrika betwisten, nadat zy zich zelf de vette oorlogsbuit op elk continent hebben toebedeeld? Welke netie zou bereid zijn alles op het spel te zetten voor een kwestie, die Europa niet aan belangt en geen levensbelangen van een mogendheid met uitzondering van Italië betreft? Een reusachtige ver gissing werd te Versailles begaan en fouten moeten geboet worden!" Eden en Aloisi heden uit Parijs In welingelichte kringen te Parijs ver luidt, dat Eden en baron Aloisi in den loop van heden Parijs zouden verlaten. Men achtte het niet uitgesloten, dat zij voordien nog een bijeenkomst zouden heb niet Laval. Naar Zondag in diplomatieke krin gen te Londen werd voorspeld, zal het Britsche antwoord aan Italië op het doen mislukken van de Driemogend- hedenconferentie bestaan in ophef fing van het voorloopig embargo op den uitvoer van oorlogsmateriaal. Italië's vervoer door 't Suezkanaal LONDEN, 19 Augustus. Uit Port-Said .'ordt gemeld, dat het Italiaansche scheeu- aarlverkeer door het Suezkanaal tijdens het weekeinde bijzonder druk is geweest. De schepen, welke in Zuidelijke richting passeerden, hadden tanks en pantserwagens, vrachtauto's en andere vervoermiddelen aan boord, zoomede bier en wijn. Ook kwam een enorm groote drijvende kraan binnen. De aankomst van het s.s. Ganges met 2000 militairen aan boord gaf aanleiding tot groote betoogingen van de zijde der Ita liansche kolonie. De schepen welke in Noordelijke richting passeerden, waren ten deele leeg, anderdeels hadden zij zieken aan In bank- en sc.heepvaartkringen schat men tot nu toe de door de Italiaansche re geering bptaalde kanaalrechten op 750.000" pond sterling. Vreedzam9 regeling vóór 4 Sept. toch nog mogelijk? Frankrijk trouw aan den Volkenbond. PARIJS, 19 Aug. Met betrekking tot het erder verloop der Dnemogendhedenconfe- rentie verklaart men in toonaangevende kringen, dat ondanks de bemoeiingen Lav?U geen noemenswaardige aanpassing tusschen het standpunt van Italië en dai Eden mogelijk is geweest. De voortzet ting der besprekingen zal langs diploma tieken weg geschieden, totjlat de Volken bondsraad op 4 Sept. hef, Ifaliaansch-Abes- synisch conflict intens zal bespreken. Ondanks de bestaande moeilijkheden is het dus niet uitgesloten, dat vóór Septem ber een beter resultaat dan te Parijs zal orden bereikt voor een vreedzame regeling van liet geschil. De Fransche regeering, aldus ver klaart men, blijft harerzijds trouw aan den Volkenbond, aangezien Frankrijk zijn geheele buitenlandsche politiek heeft opgebouwd op den Volkenbond. Daarom hebben zoowel Laval als Eden geen besprekingen kunnen voe ren, welke zich zouden hebben bewo gen buiten het kader der G ene ef scha bepalingen. Frankrijk, aldus geeft men te verstaan, zal zooals bij de Driemogendhedenconfe- rentie ook in de toekomst geen poging voorbij laten gaan. om alsnog tot een vriend schappelijke regeling te geraken. Deze bemoeiingen worden zeer zeker ge dicteerd door de vriendschap jegens Italië 1 door de vriendschap voor den vrede. Geen groote verwachtingen LONDEN, 19 Aug. Uit de hoofdartikelen der ochtendbladen blijkt ,dat men de te Pa rijs gedane mededeeling inzake diplomatieke onderhandelingen geen groote verwachtin gen heeft. De „Times" critiseert de weinig hoffelijke behandeling, welke Mussolini Frankrijk en Engeland op de Parijsche con ferentie ten deel heeft laten worden en zegt, dat de ernst der Italiaansche beslissing niet kan worden overdreven. De eerzucht van Mussolini gaat ver boven alles uit wat Abessynië zou kunnen aannemen of de Volkenbond zou kunnen toestaan. Van de voorgenomen diplomatieke besprekingen mag niet veel verwacht, 'n Direct, conflict tusschen Italië en de Volkenbond schijnt onvermijdelijk. Amerika in de volgende Europeesche oorlog WASHINGTON, 19 Augustus. De Senaats commissie van onderzoek inzake de munitie voorziening heeft als haar oordeel uitge sproken, dat Amerika in den volgenden Euro- peeschen oorlog zal worden gedreven, tenzij in deze zitting van het Congres maatregelen zullen worden genomen om zijn neutraliteit te verzekeren. Oostenrijks sportverkeer met Duitschland verboden Uit Weenen: Medegedeeld wordt: „De hoogste sportleider heeft beschikt, dat tot nader order het geheele sportverkeer met Duitschland verboden is. Beslissend voor deze beschikking zijn de aanvallen, die in de laatste dagen in den „Völkischen Beo- bachter" op de Oostenriiksche regeering en haar leden gericht zijn. Het intrekken van alle gemaakte afspraken wordt hiermede beyolen,". DR SCHACHT SPREEKT Saboteurs zullen gestraft worden De binnenlandsche financiering van het werkverschaffingsplan Dr Hjalmar Schacht, president der Duit- sche Rijksbank, hield gisteren een rede te Koningsbergen, ter gelegenheid van de 23ste Ostmessa. Hij begon met nog eens de bijzondere eco nomische moeilijkheden van Duitschland uit te meten en te wijzen op den „grenzeloozen moed, de driestheid van een staatsman er. het onfeilbare verantwoordelijkheidsgevoel voor de geschiedenis", waarmede Adolf Hitler het Duitsche volk tot een schier on mogelijke inspanning had opgeroepen om zijn nationale eer en zijn vrijheid terug te ien en zich voor de heele toekomst zijn stoffelijke en cultureele grondslagen te verzekeren. Door deze historische taak wordt de geheele staatspolitiek beheerscht; alle takken van deze staatspolitiek, waar n de eerste plaats de financieel© en economische politiek behoort, zijn op dit doel ingesteld. Wie in deze politiek onbe voegd en storend ingrijpt is een schadelijk persoon. Schacht richtte zich daarna tegen de „saboteurs" in bijzonderheden, waarbij ook de pastoors en de joden het moesten ontgelden en verklaarde daarop, dat liij degenen, die zonder discipline handelden ervoor zou verantwoorde lijk stellen, wanneer de doorvoering in financieel- en economisch-politie- ken zin van de door den Fqhrer ge stelde taak onmogelijk zou worden gemaakt. Meer tot economische bijzonderheden komende, merkte dr. Schacht o.m. op, te iuren, dat Duitschland op het oogen- blik niet in staat is tengevolge van de transfermoeilijkheden zijn verplichtingen jegens het buitenland na te komen, maar hij zal niet ophouden alles in het werk te stellen om de nu eenmaal bestaande vor deringen te voldoen. Sprekende over de in- en uitvoeronder- handelingen, zeide spr.: De Duitsche han delsbetrekkingen met de meest verschil lende landen zijn zeer aanzienlijk van karakter veranderd, maar juist daardoor is er voor een reeks landen nieuwe afzet mogelijkheid op de Duitsche markt geno men, welke bijgedragen heeft tot verzach ting van de crisis in die landen. Hij ging verder in op de buiten gebruik geraakte internationale crediet-machinerie en kwam dan tot de binnenlandsche fi nanciering van het werkverschaffingspïan. Het kiezen van den weg via de geld markt op korten termijn voor de tot dus ver uitgevoerde financiering van het werk- verschaffings-program, is geen lichtzinnige houding geweest, maar weloverlegd k'ergangsmaatregel tot den dag, waarop voldoende gespaard kapitaal opgehoopt zou zijn voor consolideering op langen ter mijn. Het is de spaarkracht van het Duit sche volk, waaraan in laatste instantie deze consolideering moet worden toevertrouwd. Spaarkracht zal zich echter alleen toonen, wanneer spaanvil aanwezig is. Daarom is het propageeren van devaluatieplannen zoo gevaarlijk. „Wie mijn uiteenzettingen heeft gevolgd aldus Schacht zal in zien, dat de financieele uitvoering van de groote taak van Hitier staat en valt met het vertrouwen in de vei ligheid en bestendigheid van de schuldbrieven van het rijk en zijn be- drijven. Het zou zelfmoord zijn en zou de uitvoering van het werkver schaffingsprogram en de weerbaar- making onmogelijk maken, wanneer de rijksregeering de belangen der spaarders zou schenden. De werk verschaffing moet ten slotte gefinan- ciex-d worden uit de gespaarde over schotten van het bedrijfsleven en de arbeid. Nooit kan en mag dit op kos ten van de valuta geschieden. Nooit echter kunnen en mogen zich ook bedrijfsleven en arbeid aan deze taak ont trekken. Van tijd tot tijd duikt bij verschil lende lieden weer eens de psychose van waarde in goederen op, d.w.z. de poging om zich door aankoop van goederen cn aan- deelen e. d. te onttrekken aan een vermoe delijk devaluatiegevaar. De rijksminister van financiën en ik, aldus spr., hebben door onze tot dusverr genomen maatregelen reeds getoond, dal wij dergelijke lieden weten te vinden. Ik leg er hier den nadruk op: Wij zitten allen in één schuitje en niemand wordt gelegenheid gegeven uit te stap pen. Er beslaat slechts één ding: ver trouwen in de zeewaardigheid ven dit schip en in d>e leiding van den kapi tein, die het bevefl voert over het Duit sche rijksschip. Deze kapitein echter heeft op 21 Maart 1934 die bekende rede gehouden over de Duitsche kapitaal vorming door sparen, waarin hij de woorden zeide: „Wij zullen de kapi taalvorming bevorderen en ons daarbij niet van middellen bedienen, die op ©enigerlei wijze de aohting voor den eigendom of verdragsrechten achteruit zetten. Het vertrouwen van de Duit sche spaarders zal ook in de toekomst door de regeering door geenerlei wille keurig ingrijpen en door gee nierlei lichtzinnig financieel beheer teleurge steld worden". Er bestaat voor geen Duitscber een betere of nuttiger belegging van zijn spaargelden dan ze in den vorm van een leening aan bet Duitscbe rijk ter beschikking te stellen voor de uitvoe ring van bet werkverschalfingspro- gram. Door de maatregelen ter opheffing vain de werkloosheid is het sparen eigenlijk pas weer mogelijk geworden. Ieder afzonderlijk moet er derhalve in zijn eigen belang toe bijdragen dat het reusachtige opbouwwerk van den leidei- wordt voortgezet en voltooid, door zijn spaargelden zoo leng in dienst te stellen van deze urgente en voor ieder af zonderlijk vitaalste taak, tot weer normale economische verhoudingen op de wereld zijn weergekeerd. Slechts zóó kan het vreedzame bestaan van ons valk, yeilig gesteld worden. DE JODEN INGEKAPSELD Verplichte aansluiting bij een Rijksbond voor Cultureele Vereenigingen In Duitschland is thans bepaald, dat alle Joodsche cultureele vereenigingen behalve school- en kunstgenootschappen, voor 15 September aangesloten moeten zijn bij het Rijksverband van Joodsche cul'oiurbonden van dien dag onder leiding staan van een stuur te Berlijn, dat door staatscojnmissaris Hinkel zal worden samengesteld. Lid van een plaatselijke Joodsche cultureele vereeniging zullen slechts mogen zijn Joden of niet-Ariërs en hun echtgenooten. De plaat selijke organisaties dragen een gesloten ka rakter. Slechts Joodsche kunstenaars kunnen er in werkzaam zijn. Wie lid kan zijn wordt uitgemaakt door het Centraal Bestuur onder goedkeuring van commissaris Hinkel. Plaat selijke vereenigingen mogen alleen lokalen ge bruiken waarvan de eigenaars verhuurders of -erpachters niet-Ariërs zijn. De verkoop van theater- en ccmcertkaarten is beperkt tot de ledenkring van den Rijks- bond, evenzoo de acquisitie voor uitgesproken Joodsche bladen en tijdschriften. De moord op den Britschen journalist Jones Uit K a 1 g a n: De moord op den Britschen journalist Gareth Jones door Chineesche ban dieten wordt thans officieel door de Provin ciale regeering van Tsjahar bevestigd. De Engelsche regeering heeft reeds aangekon digd een scherp protest te zullen indienen bij de Nankingregeering. Volgens mededeeling van een zwaar gewond gevangen genomen bandiet zou Jones door de vermoeienissen van den langen zwaren rit door het gebergte, met slechte, zooal niet geheel ontbre kende voeding, zoo uitgeput zijn ge weest, dat hij tenslotte weigerde op nieuw het paard te bestijgen. Om niet verder te worden gehinderd op hun vlucht schoten de bandieten, welke meenden te worden achtervolgd, Jones toen dood. Zijn lijk werd in het gebergte gevonden en naar Pao Sjang Sjen gebracht en daar gekist. Omtrent de schuldkwestie bij dezen tragi- schen dood van den Engelschen journalist, kan voorshands nog geen oordeel geveld worden. De onderhandelingen over zijn vrij lating vei'liepen zeer veel belovend. De Provinciale autoriteiten hebben hun nerzijds zeer ernstige pogingen gedaan Jones te bevrijden. De dappere wachtmees ter der gendarmerie Tsjang Joe Tsji, die den vertegenwoordiger van het D. N. B., dr. Mueller bevrijdde, werd bij zijn tweede be zoek aan het kamp der bandieten half dood geslagen. Een andere onderhandelaar bevindt zich nog in gevangenschap der bandieten, zoo hij niet reeds werd ter dood gebracht. Het stoffelijk overschot van Jones zal naa: Kalgan worden overgebracht en aldaar wor den begraven. De i6e IJser-bedevaart Zondag heeft de jaarlijksche Vlaamsche plechtigheid bij het IJserkruis plaats gehad. Duizenden uit alle Vlaamsche gewesten wa ren toegestroomd. Er werd een godsdienst oefening gehouden waarbij een gebed voor den wereldvrede werd gebeden. Talrijke warmgestemde toespraken over hetzelfde onderwerp en over het recht van het Vlaam sche volk werden gehouden. Er werd veel over Vlaanderen gezongen en bij de beelden an de Vlaamsche helden werden vele kran en en bloemen neergelegd. Gedenkplaten en beelden werden onthuld van Cyriel Verschaeve, Dr. v. d. Perre en Dr. de Gruyter. Ernstige Scheepsbotsing in de Iersche Zee Zes matrozen zyn gedood en Vijf gewond bij een botsing op de Iersche Zee tusschen de Laurentic van de Cunard Line en de Napier Star yaa de Blue Star Line, HET VRIJGEZELLENLEVEN MOEDE Uit Hoopstad (Oranje Vrijstaat) wordt ge meld, daft een inboorling, een vrijgezel van 106 jaren, ernstig in overweging neemt te gaan trouwen. Hij is een krachtige en gezonde neger, die nog veel wandelt en denkt dat hy nog wel 30 jaar zal kunnen leven. Hij over weegt thans de hand te vragen van een inboor linge die hy iederen Zondag in de kerk ont moet. DE LIJKEN VAN WILEY POST EN WILL ROGERS Het stoffelijk overschot van Wiley Post Will Rogers rustte Zaterdagnacht in kleine doodenkapel te Fairbanks. Joe Croaeon, een bekend „Reddingsvlieger", die in een ver moeiende vlucht van 500 mijl door ruw weer van Point Barrow gevlogen heeft met de lichamen van zyn vrienden, heeft voorberei dende maarregelen getroffen om de luchtreis naar de Vereenigde Staten te ondernemen. De piloot S. E. Robbines, van de Pan American Airways, is Zondag uit Los Angelos vertrok ken om Joe Crosson tegemoet te vliegen, Uit Mogadiscio wordt gemeld, dat de vrij verbinding 'cusschen de Oostzee en de Zwarte Zee is te Constanza plechtig gevierd, in af wezigheid van Koning Carol van Roemenië den Poolschen gezant Arciszewski, die door den koning gedecoreerd werd met hé; kruis van verdienste. De Poolsche gezant overhan digde den koning een bewerkte schaal met water uit de Oostzee bij Gdynia en de koning goot dit water uit ix de Zwarte Zee, als sym bool van de verbinding tusschen beide s De Paryeche politie is het gelukt na een onderzoek van zes maanden den gewezen di recteur van een bank te Rheims, Philippe te arresteeren, die in de afgeloopen jaren onge veer 15 millioen francs heeft verduisterd. Philippe heeft in Februari uit vrees voor zyn arresta'.ie de vlucht genomen. Hy werd in een klein plaatsje in de provincie met afgeschoren baard en levend onder een valschen naam door twee Parysche rechercheurs gearresteerd, BINNENLAND GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Slagzin gevraagd! Een Nationale Propaganda Commissie Reeds eenigen tijd geleden is me degedeeld, dat eenige vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven op uitnoodiging van het Bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" het initiatief hebben geno men tot de vorming van een Nationale Propaganda-Commissie voor NederL Fabrikaat. Z.Exc. prof. dr. ir. H. Gelissen, Minister van Handel en Nijverheid, heeft het eere-voorzit- terschap dezer Commissie aanvaard, terwijl in deze Commissie hebben zitting genomen de heeren; Ir M. H. DamTiio, Dir.-Gen. Foat., Tel. en Telefonie, voorzitter: H. J. Ankansmit Jr. dir. N.V. tot Expl. van Ankeramltfl Katoen- fabrieken. Deventer; F .C. v. d. Berg-h, dir. N.V. Gebr. v. d. Berglia Kon. Fabrieken, to; Prof. Ir D. Dresden, dir. Machine fabriek „Jaffa", Utrecht; Ir J. T. Duijvis, dir. N.V. Holfl. Draad- en Kabolfabric-k. AmsterdamP. H. van Duas«ldorp (N.V, Kon. Pellerij „Mercurius" vh. Gebr. Daan), Wormerveer; Mr R. A. H. M. Glelen. dir. Econ. Technologisch Instituut in Limburg, Maastricht; A. J. M. van Iersel, dir. N.V. „ICwatta", Breda; Ir W. Kaars Sljpeeteijn Jr.' dir. firma P. H. Kaars SUpe®teijn. Krommenie; Directie N.V. Dips Fabrieken, Dordrecht; C. G. H. Maas Czn. dir. Haar- lemscho Stoomverffabriek, Haarlem: H. A. P. Pljnacker, dir. N.V. Vereen. Glasfa briekenSchiedam; H. Ringers, dir. Rin gers Caoao- en Chocoladefabrieken, Rot terdam; directie N.V. vh. Schol! Engberts en SOholten, Almelo; H. Smidt van Gelder, dir. N.V. Van Gelder Zonen, Amsterdam; Mr B. J. M. van Spaendonck. Tilburg; Sj. AVouda, dir. N.V. „Nieaf", Utrecht; directie N.V. Zeepfabriek ,,'t Anker", vh. Gebr, Dobbelman. Nijmegen; terwijl als secreta ris optreedt de heer H. F. R. Snoek, seoretaris-penningmfrïster der Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat", Deze Commissie heeft zich tot taak ge steld een krachtige propaganda door het geheele land te voeren om te bevorderen, dat aan het Nederlandsch fabrikaat een gerechtvaardigde voorkeur worde gegeven. De door de Commissie ontworpen plan nen hebben de volledige instemming van de Centrale Werkgeversorganisaties, doel uitmakende van den Nijverheidsraa'd, wel ke dan ook hebben besloten krachtige en volledige medewerking te zullen geven. Het eerste waar het nu op aankomt is de geldmiddelen, noodig voor de uitvoe ring der verschillende plannen, te verkrij gen. Reeds hebben een groot aantal indus- trieele bedrijven krachtigen geldelijken steun toegezegd, en thans zal, in samen werking met de besturen der Werkgevers organisaties, een beroep worden gedaan op de geheele Nederlandsche industrie. Reeds uit het feit, dat Z.Exc. Minister Gelissen zich bereid heeft verklaard het eere-voorzitterschap der commissie te aan vaarden, blijkt dat van Regeeringszijde belangstelling voor de uitvoering van dit denkbeeld bestaat, maar bovendien heelt ook reeds thans de commissie bij haar voorbereidende werkzaamheden ervaren, dat op de moreele belangstelling en op me dewerking van Regeeringszijde /gerekend kan worden. Een belangrijk punt is ook, dat het niet de bedoeling is een tijdelijke propaganda te voeren. De commissie is er ten volle van overtuigd, dat op den ingeslagen weg moet worden voortgegaan en dat deze actie elk jaar moet worden herhaald, terwijl jaar lijks zal worden beslist welke propaganda middelen zullen worden Dat dit zoo is, zal geen nadere toelich ting behoeven. Do Nederlandsche Indus trie is de kurk, waarop Nederland drijft zooals eenige jaren geleden een bekend Nederlander op een vergadering der Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" uit riep. Nog onlangs, ter gelegenheid van de algemeenc ledenvergadering der Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat", op 4 Juli gehouden, verklaarde de heer Gelderman, voorzitter van het Verbond van Nederland sche Werkgevers, dat beter dan door alle contingenteeringsmaatregelen, Nederland ge red zou kunnen worden, indien iedere Nederlander een rechtvaardige voorkeur voor datgene had wat in ons eigen land wordt gemaakt, en drong verder daarbij er op aan, dat do Nederlandsche industrie, meer dan tot dusverre het geval is, do Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal steunen. De eerste stap in deze richting is thans gezet. Een commissie van vooraanstaande personen uit ons bedrijfsleven heeft haar schouders onderd eze taak gezet. Het is thans aan de Industrie te toonen, dat zij bereid is tot medewerking. Een prijsvraag voor een slagzin Het geheele propagandaplan wordt zeer logisch opgebouwd. Als een der belangrijke middelen van de te voe ren propaganda moet de commissie kunnen beschikken over een krachtig inslaanden slagzin, waarin met behulp van enkele woorden de noodzakelijk heid wordt aangetoond van het ge ven van voorkeur voor het Neder landsch fabrikaat. De commissie heeft daarom besloten, dat voor het verkrijgen van dezen slagzin een prijs vraag wordt uitgeschreven. Ieder Nederlander is in de gelegenheid Weerbericht Het dunne pijltje gee't dsn vorlgen stand Hoogste stand te Weenen 765.7. Laagste stand te Seydisfjord 750.3. Stand vanmorgen halftwaalf 765.0. WEERVERWACHTING Mèeste zwakke wind uit Z. tot W. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tempe- ra tuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hooge luchtdruk op de oceaan vormt, nog steeds een verbinding met dat over Centraal Europa en een tweede ver in het N.O.. zoodat de vlakke depressie over IJsland zich niet vereenigt met de statio naire depressies, die over de Baltische 6ta/- ten liggen en over N. Italië. Een secundaire van de laatste trok in de Scandinavische richting over de Alpen en gaf zware regens op de toppen. Verdere gebieden van zware regen komen voor in het Oostzeegebied en op IJsland. Ook in het W. van ons land kwamen gisteren zware buien tot uitbarsting Overigens is het overal mooi zomerweer met zwakke winden en aangename tenipe- TEMPERATUURSTAND Stam! vanmorgen halftwaalf 21.2 G 20 AUGUSTUS Zonsopgang 5.50 uur, zonsondergang 8.15 uur Maan op nam. 10.16 uur, onder v.m. 2.13 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 AUGUSTUS Van 's avonds 8.45 uur tot 's morgens 5.22 uuf Waterstanden Rivieren Rhelnfelden Breisach Kehl Diedeshefm Mannheim BiDgen Caub Ema Coblens Trier Keulen Dusseldorf Kuhrort GEOLOGISCHE EXPEDITIE AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Uit Petropavlovska (Kamchatka): Een expeditie onder leiding van den geoloog Kalakov ontsnapte ternauwernood aan den dood j.l. Zaterdag, toen de vulkaan Ken- divskay Sopka vuur braakte, terwijl de expeditie in den krater onderzoekingen ver- richtie, iden Vorig 2,62 2,84 1.76 1,95 3.Ó-: 4,24 4,46 2,32 2.34 3,27 3,54 0,95 0,94 0,83 0,91 1,94 1,83 2.13 1,95 1.14 1,12 2,04 1,82 0,14 0,16 Emmerik Lobith Nijmegen St Andrlea Arnhem Heden Vorig 0,32 0.54 0,75 0,67 9,75 9,59 7,43 7.29 2,00 2.24 7,64 7,53 Vreeswijk Iw 0,00 0,19 Weatervoort 8,14 8,01 Deventer 1,88 1,83 Kampen 0,09 0,08 Eyaden 45.90 00.00 Maastricht 40,51 40,50 Grevenbicht 27,50 27,32 Venio 00,00 00,00 Grave (ai*ls) 3,62 3,82 St. Andrlea 0,05 0,57 Hoogwater Ned. Zeehavens 20 Augustus elfzijl 3,21 15,33 HellevoetsL 6.68 19,20 Terschelling 0,28 12,45 Willemstad 7.61 20,18 Harlingen 1,15 13,35 Brouwerah. 6,10 12,32 Den Helder 11,15 23,45 Zierikzee 6,41 18,53 iJmuiden 6,55 19,21 Wemeldinge 7,C6 19,21 Hoek v. HolL 6,09 18,36 Vlleaingen 6,14 17,31 Scbeveningen 6,19 18,46 Terneuzen 6,49 18,06 Botterdam 8 25 20,29 Hanaweert 6,35 18,43 een slagzin ter beoordeeling in te zenden. De vervaardiger van den volgend het oordeel der Commissie het meest in aanmerking komenden slag zin ontvangt als prijs een bedrag van honderd gulden. Het secretariaat der commissie id gevestigd op het bureau der Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat", Bad huisweg 145, Den Haag. De opening van het Juliana-kanaa] Het ligt in het voornemen om op Maan- ig 16 September a.s. het Juliana-kanaal voor alle verkeer plechtig open te stellen- H.M. de Koningin zal bij de plechtigheid dezer openstelling welke door H.K.H. Prin ses Juliana zal worden verricht tegenwoor dig zijn. Na een ontvangst op het Gouvernements gebouw en het Raadhuis in Maastricht zul len H.M. de Koningin en H.K.H. Prinsea Juliana en de veile genoodigden zich insche pen op een stoomboot welke het kanaal zal opvaren tot Born. E. D. GERZON f Naar wij vernemen is hedenochtend in zijn woning te Amsterdam op 72-jarigen leeftijd overleden de heer E. D. Gerxon, directeur der N.V. Gerzons modemagazijnen Gemengd Nieuws BOERDERIJ VERBRAND. Zaterdagavond is omstreeks 10 uur brand uitgebroken op de boerderij van Smit, be woond door v. d. Ham aan den Sloterweg te Hoofddorp. De boerderij brandde geheel uit. Een na- bijstaand schuurtje kon behouden blijven. De biandweer was spoedig ter plaatse, doch daar er geen water was, moest mm zich met een slang op de waterleiding be helpen. Eenige kippen, veel graan, hooi en landbouwgereedschappen verbrandden. De inventaris van v. d. Ham was niet verzekerd INBRAAK TE IJMUIDEN. Te IJmuiden is Zondagnacht ingebroken in het hoofdstation. Uit de brandkast, waar van het slot is uitgeknipt, is een bedrag van ongeveer f 1500 ontvreemd. Op het ach ter het station liggend terrein werden de ledige geklkisten aangetroffen. Van de da ders heeft men nog geen spoor kunnen ont dekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2