Jliruuir grihsctfe (Hmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5555 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regejs .2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijkekorting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE NIEUWE KOERS? We lazen een ietwat wonderlijke, fantas tische brochure, welke het motto voert „Voorwaarts, naar ongekende hoogten", van a tot z door. De schrijver is niet vermeld. De brochure verscheen in opdracht van de Commissie „De nieuwe Koers" te Utrecht en wordt uitgegeven door „de Tijdstroom" te Lochem. Prijs voor 48 pagina's slechts 25 ct. Is men voor een kwartje bekocht aan dit geschrift? We zouden het niet durven be weren. Een onbekende op het terrein van econo mie eri politiek blijkt de auteur niet te zijn. Uit de historische overzichten en de diago- nose valt ongetwijfeld te leeren. De radio- uitzending in het jaar 1940 en zooveel, waar in o. a. spreken de economische leider van Nederland; Adinda, de personificatie van het Indische industrieel geschoolde volk en de eerste groep ontginners van Nieuw Gui nea (boven de ondoordringbare wouden van dit „werelddeel" hoopt over eenige maanden een Nederlandsch vliegtuig te zweven om bodemonderzoekingen te doen); die uit zending is niet slecht in elkaar gezet. Een zwartziener is de schrijver der bro chure ook niet. Integendeel, hij beschikt over een grenzenloos optimisme, dat, naar onze m'eening, aan het fantastische en illu sionistische reikt. We kunnen dit niet in den breede aan- ioonen met citaten; maar de strekking blijkt uit enkele grepen voldoende. Na een overzicht van de wereldcrisis ge geven te hebben, beantwoordt de schrijver de vraag, of deze misère onvermijdelijk was? Volstrekt niet; de Fransche revolutie h-v, bracht ongetwijfeld zegen en vooruit gang; maar men had zich al de oorlogs ellende kunnen besparen, als de menschen tijdig „zoo verstandig waren geweest, om hun economie en politiek uit eigen bewe ging anders te organiseeren". Deze eene zin, welke reeds op bid. 9 voor komt, geeft o. i. de sleutel voor de heele beschouwing. Planmatige productie-regeling, zoo betoogt de schrijver verder, is in staat de crisis te overwinnen en de Sovjet-staat heeft het daarin al ver gebracht. „Plan matige productie, snelle uitbreiding daar van, overeenkomstige regeeringsvorm, geor ganiseerde samenwerking, internationale Samenwerking; dat il welvaart, vooruit gang, hooger zedelijk peil, eenheid en vrede". Aan die snelle uitbreiding der productie wijdt de schrijver dan vele bladzijden. Hij heeft grootsche plannen. Ze omvatten al wat denkbaar is. „Nederlandsch-Indië moeten we maken tot een moderne indus trie-staat met veel groot- en zware industrie, met vele tientallen nieuwe groote steden op de eilanden". Dat is slechts het begin. De rest is na Jvenant In Nederland zelf mag het niet min der. Met de steenkolen uit Limburg zullen duizende en duizende kassen en warenhui zen verwarmd worden voor groente eu fruitteelt. De industrialisatie van de land bouw moet een stormachtige uitbreiding ondergaan. Een heele vloot van luchtsche pen dient gebouwd te worden. Leerplicht tot 18 jaar. Vijftig duizend geneesheeren voor Indië. Langs de heele Noordzeekust één lange boulevard, met rusthuizen, sana toria, zomerverblijven. Enfin, ga zoo maar door. Utopia is er niets bij. Maar do uitvoering, vraagt een nieuws gierig lezer. Ook daarover heeft de schrijver zijn mee ding. Een complete staatsinrichting heeft hij uitgedacht. Heel goed, vraagt ge verder; maar de tniddelen? Daarop wordt eveneens ant woord gegeven. „Onder het plan zullen alle persoonlijke belastingen kunnen worden afgeschaft, be halve misschien eenige op weelde. De be- noodigde middelen krijgt de Staat uit zijn aandeel in de productieve ondernemingen." En het geld om deze te financieren, komt er wel. Op de wereldmarkt is ook wel plaats te vinden. Ons uitgebreid scheepvaartbedrijf, onze luchtvloot, zullen andere landen dien sten kunnen bewijzen Ziedaar de nieuwe koers. Wat zullen we er van zeggen? Het plan is mooi; met de uitvoering zou het best gaan, alsde menschen maar goed en verstandig waren. Ach, waren alle men schen wijs; enz. Het is een wonderlijke brochure. We wis ten niet, wat we er aan hadden. Maar op de laatste bladzijde lazen we, dat de Inter nationale Vereeniging Bellamy voor deze dingen propaganda maakt. Ja, dat is bekend. Maar de fout van Bel lamy is, dat hij zich een maatschappij van menschen denkt, die er niet zijn; menschen zonder zonde. Dat mankeert er aan „de nieuwe koers". AFVAL Tot de geestelijke afval rekenen we o. a. pamfletten als de „Stempelaar", getypte Weekblaadjes, welke bij de stempellokalen der werkloozen verkocht worden en daar vaak aanleiding geven tot heftige, maar on vruchtbare discussies. Het is, zooals ons een werklooze schreef: „de gewone, beginsellooze stempelaar wordt vaak op kookhitte gebracht door verachte lijke opruiers, die, als het er op aan komt, achter de schermen blijven. En met velen is een zakelijk gesprek niet té voeren; zij zijn, tengevolge van demagogische voorlich ting, feitelijk niet meer in staat behoorlijk naar andere opvattingen te luisteren; velen laten zich door haat leiden". Het laatste nummer, dat wij onder de oogen kregen, handelt over het nieuwe kabinet-Colijn. Wij behoeven niet breed te omschrijven, wat de inhoud is: de rijken worden rijker en de armen armer gemaakt. We erkennen, dat de woordkeuze in der gelijke pamfletten wel eens grover was, dan in dit. Maar dat is misschien verklaarbaar. Want het artikel beoogt een eenheidsfront te vormen van alle werkloozen, ongeacht hun politieke of godsdienstige gezindheid, om zoo te komen tot proteststakingen en demonstraties. Een „ingezonden stuk' van een „partij loos arbeider" gaat in dezelfde richting. Groot is het vertrouwen in dit comité blijkbaar nog niet; want aan een oproep tot allen, die minder steun ontvangen dan f 7.50 per week (voornamelijk vrijgezellen), om zich te melden bij het adviesbureau hebben slechts tien personen gevolg gegeven, en met zoo klein getal kan men niét demon- streeren. Toch moet men in 't algemeen over de invloed niet gering denken. Velen, die niets anders hooren en in de misère der werk loosheid leven, zijn spoedig toegankelijk voor deze lectuur. Wat er tegen te doen? In 't algemeen kan men antwoorden; meer voorlichting. Maai dat is niet altijd even gemakkelijk. Ons is bekend, dat abonné's op ons blad dit na lezing bezorgen bij een werklooze, die het niet betalen kan. Dat is voortreffe lijk. Ook gaan We geheel accoord met het ad- \ies, dat onze briefschrijver gaf; meer radio toespraken van het soort, als Dr Colijn onlangs hield. De meeste werkloozen zijn wel in de gelegenheid om te luisteren. Tot de werkloozen, die zich met ons erge ren aan de onbehoorlijke critiek, zouden we willen zeggen: laat u met deze gesprekken niet te veel in. In de regel baat het toch niets. En van^de overheid ,?oudeu we willen vragen om als de pamfletten niet de grens van het geoorloofde overschrijden, zoodat verbod'niet mogelijk is toch te zorgen, dat andersdenkenden geen overlast ondervinden en dus te beletten, dat deze lectuur opgedrongen of verspreid wordt op plaatsen, waar men anderen hindert Vrijheid van colportage kan ook wel eens beteekenen bescherming van hen, die er niet van gediend zijn. De Koningin en de Prinses in Schotland H. M. Koningin Wilhelmina en H. K. IT. Prinses Juliana woonden als gasten van de hertogin van Atholl een demonstratie bij van folklore uit het hoogland te Crieff. Zij toonden groote belangstelling voor de ty pisch Schotsclie prestaties en de kracht en behendigheid der Hooglanders. Prov. Staten van Noord-Holland De vacature-Slingenberg Tot lid van de Prov. Staten van Noord- Holland in de vacature-Slingenberg, is be noemd verklaard de heer A, J. van Leu- sen te Velsen. Nederlandsche Spoorwegen Samenvoeging van diensten In verband met het aan den heer jhr. dr. P. Eli as per 1 September a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, verleende ontslag uit den dienst der Spoorwegen, heeft de directie van de N. S. den onder diens leiding staandea dienst van handelszaken en gocderentarie- ven, gevoegd bij dien van het vervoer, on der den naam „Dienst van het vervoer en handelszaken". Tot chef daarvan is met in gang van 1 September a.s. benoemd de heer ir. W. F. II. van R ij ck e v o r s e 1, thans chef van den dienst van het vervoer. Nieuwe industrie in Limburg Lucifersfabriek te Weert Naar wij vernemen zal binnenkort te Weert een lucifersfabriek worden opge richt, waarvoor de gemeente een terrein langs de Zuid-Willemsvaart beschikbaar heeft gesteld. De oprichting deze nieuwe industrie en haar vestiging te Weert zijn het resultaat van de bemoeiingen van liet Economisch Technologisch Instituut in Limburg (E. T. I. L.), alsmede van het Gemeentebestuur en de Vereeniging Weert Vooruit te Weert. Met bouw en inrichting der fabriek zal spoedig begonnen kunnen worden, zoodat tegen het einde des jaars de. fabricage een aanvang kan nemen en wel met een per soneel van 70 arbeiders, welk aantal gelei delijk tot ongeveer 190 man zal worden uil gebreid Nieuwe Shell-orders voor de Ned. Scheepsbouw Weer een drietal schepen Naar wij vernemen heeft de Kon. Shell- groep weer eenige nieuwe orders geplaatst bij de Nederlandsche scheepsbouwindustrie, namelijk één schip van 4000 ton draagver mogen bij de Ned. Scluoepsbouw-Mij te Am sterdam, ten behoeve van de vaart in West- Indië; eén stoomschip van 4000 ton draag vermogen bij P. Smit Jr te Rotterdam, voor dezelfde vaart en één motorschip van 560 ton draagvermogen, bij Van der- Giessen te Krimpen aan de IJssel voor de vaart op Portugal. Wat, afgezien van de vele reparaties en onderhoudswerken,' alleen reeds, de nieuw- bouw-orders van de Kon. Shellgroep.betee kenen voor de Noderlandsche scheepsbouw- nijverheid, wordt duidelijk, indien men voor oogen houdt het feit, dat deze groep momenteel dus in aan bouw heeft alleen in Nederland negen zeeschepen van tas^men 70.000 ton draagvermorgen, t. w. 2 van 12.100 ton, 4 van 9100 ton, 2 van 4000 ton en 1 van 560 ton. In totaal zijn wat zeeschepen betreft en met inbegrip van bovengenoemde opdrach ten., momenteel in Nederlanu ui aanbouw ca. 127.000 ton draagvermogen inclusief ruim 20 kustvaartuigen, welke in Groningen gebouwd worden. De reis van de burgemeester van Albury De burgemeester van Albury en Mevrouw Waugh zijn hedenmorgen om 13.50 u. van Vlissingen vertrokken naar Londen. Burgemeester Van Ek geïnstalleerd In een daartoe belegde bijzondere raads vergadering is de heer H. van Ek geïnstal leerd als burgemeester yan Schoonebeek. Door den wethouder J. II. Husen," loco burgemeester werd na een korte toespraak oen nieuwen functionaris de ambtsketen omgehangen en het presidium van den raad overgedragen. Met een rede, waarin dank gebracht werd aan II.M. de Koningin voor de benoeming en de raad, de ambtenaren en ingezetenen der gemeente toegesproken werden aanvaardde de heer Van Ek zijn ambt dis burgemeester en als secretaaris. Toespraken van de voorzitters der ver schillende raadsfracties en van den loco secretaris namens de ambtenaren volgden, waarna de vergadering officieel gesloten i werd. Daarna hield de vorige burgemeester O. Norbius thans te Zuilen, een toespraak tot zijn opvolger, hem er van verzekerende, dat met de bevolking valt op te schieten. Vooral voor een jonge burgemeester is Schoo nebeek een mooie gemeente. De locóburge* meester van Wvmbritseradeel waar de heer Van Ek het laatst werkzaam was, de heer van Hemel lid van Prov. Staten en Dr. Ple num, voerden nog het woord, welke alle be antwoord werden door den heer Van Ek. Hierna werd gelegenheid gegeven kennis te maken met het nieuwe hoofd der ge meente en zijn aanstaande echtgenoote. Uit Oost-lndie Mussert's Indische reis De tweede audiëntie BATAVIA, 17 Augustus (Aneta). De twee de audiëntie waarin de heer Mussert door den Gouverneur-Generaal werd ontvangen, duurde drie kwartier. Omtrent het bespro kene zijn geen mededeelingen verstrekt. PALEMBANG, 17 Augustus (Aneta). Ir. Mussert hield voor een publiek van onge veer 700 personen, onder wie bijna alle civiele en militaire autoriteiten, gisteravond een redevoei'ing. DE BANDJIR TE GORONTALO. GORONTALO, 17 Augustus (Aneta). De bandjir welke Gorontalo teistert bereikte gistermiddag ongeveer de hoogte van de toegangswegen, zoodat de plaatsen waar eventueel schade kan zijn aangericht of menschenlevens te betreuren zijn. niet direct bereikbaar zijn. Sommige stadswijken staan ruim twee meter onder water. Alle handelshuizen, toko's en dc meeste huizen der Europeanen zijn ondergeloopen. De schade is aanzienlijk. Het meest hebben echter de kampongbe woners onder den bandjir te lijden, waarom financieelc steun van elders gewenscht is. Nadat de bandjir gisteravond tot in de rivierbedding gedaald was, is deze heden morgen opnieuw opgekomen. Momenteel is het hoogteverschil nog 1 Meter; het water is echter nog steeds stijgende. Wielrijder door auto gegrepen In levensgevaarlijken tóestand opgenomen Zaterdagmiddag om ongeveer vier heeft op den Rijksstraatweg GroningenLeeuwar den onder Kooten een ernstig verkeersonge val plaats gehad. De 72-jarige P. S. Koon stra uit Eerstrum wilde op zijn fiets den weg oversteken op het moment, dat een auto uit de richting Leeuwarden naderde. De bestuur der van de auto ,de heer R. Faber uit Bols- ward ,had den wielrijder blijkbaar te laat opgemerkt, althans de laatste werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij bekwam zeer ernstige wonden aan het hoofd. In levensgevaarlijken toestand is hij naar zijn huis vervoerd Na de aanrijding reed de auto tegen een boom °n werd ern stig beschadigd. Wondei boven wonder kwa men de inzittenden met den schrik vxij. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Vier dooden in twee dagen Twee dooden te Arkel Het tweede slachtoffer van het overweg ongeval -te Arkel, de chauffeur A. Kool uit die plaats, is Zutex'oag nog ovexTeden aan zijn verwon dingen. Hij was gehuwd en va der van drie kindexen. Een doode te Epe Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is de 40-jarige A. Nieu venhuis, wonende te Zuux, gemeente Epe, op een onbewaakten ovey- Aveg aldaar door een trein, komende uit Apeldoorn, gegrepen en op slag gedood Een derde slachtoffer te Wij he Zondagmiddag om kwart voor vier is op den onbewaakten spoorwegovergang aan 'den.Fiixweg te Wengclo (gem. Wijhe) een 'ernstig ongeval gebeurd, dat aan mej. .1. Bere'ndts-Ittei-sum uit Wengclo het leven gekost heeft. Mej. Berendts wilde zich per fiets naar haar familie begeven die in dezelfde ge tneeate aan den overkant van den IJssel woont, Haar man en de andere gezinsleden waren daar reeds. Niet ver van haar huxs moest zii een onbewaakten overweg over- steken en daarbij heeft zij blijkbaar geen acht geslagen op den sneltrein Deventer Zwolle, die in volla vaart naderde. De ongelukkige werd door den trein ge grepen en een 20-tal meters meegesleurd, waarna zij in een sloot terecht kwam. Zij was op slag doori hetgeen geconstateerd 1 werd door een militaii'en dokter, die met den aan rij den den trein ï-eisde. Het lijk is naar de woning van een buur man gebracht, daar in dc boerdei'ij van Be rendts niemand thuis was. Het, uitzicht ter plaats was zeer goed. Moordaanslag op een Zigeuner Liefdesaangelegenheid de oorzaak? Zaterdagavond omstreeks half zeven werd nabij het woonwagenkamp op het gemeenteveld te Borne een moordaanslag gepleegd. Een zekere Paul Baassili was met zijn broer en een klein jongetje met een wagen er op uit om gras te gaan maaien. Onder weg werden zij overvallen door een drietal met revolvers gewapende man nen, die uit een boschje te voorschijn sprongen en eenige schoten losten. Paul Baassili werd door een der scho ten in de arm. getroffen. Zijn bx-oer wist de wagen te keeren en in galop reed men naar. het kamp, waar hun woonwagen stond, terug. Tijdens deze rit werden zij achter volgd door de aanranders, die ver scheidene schoten losten zonder ech ter te raken. In het kamp aangekomen, werden onmid dellijk politie en een medicus gewaarschuwd. Dr. Panhuizen was spoedig ter plaatse, ter- wijl ook de burgemeester van Boi'ne, de heer Schaepman, vergezeld van agent Bijen, arriveerde. De broer van Paul Baassili wist met zekerheid een der daders te noemen, na melijk iemand, die reeds eerder een moord op een Nederlander gepleegd had. De da ders behooren evenals Baassili tot zigeuners, welke momenteel door Twente tx'ekken. Uit een onderzoek bleek, dat een liefdes affaire de oorzaak van deze daad moet zijn geweest. Daders gearresteerd Nader wordt nog gemeld, dat enkele uren na den aanslag op den zigeuner Baassili de dader, die vergezeld was van zijn zoon en een neef, in de omgeving van Almelo gearre steerd kon worden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Nederlandsche in Duitschland verongelukt Zaterdagmiddag te ongeveer twaalf uur is bij een spoorwegovergang te Remagen aan den Rijn Mevrouw van Leeuwen uit Voorburg door een truck overreden en gedood. Haar doch ter was getuige van het vreeselijk ongeluk. De schuldvraag is nog niet opgehelderd. Vrouw door tram overreden en gedood Zaterdagmiddag is te Amsterdam een on geveer 60-jax-ige vrouw, doordat zij onvoor zichtig overstak, op het Van Limburgstirum- plein door een motorwagen van lijn 14 ge grepen. De bestuurder zag het ongeluk aan komen, belde hevig en remde zoo stex'k mo gelijk, doch de vrouw lette blijkbaar op iets andex's en liep door. Een ongeluk was niet meer te voorkomen. De tram moest worden opgevijzeld. De vrouw was zeer ernstig ge wond en is tijdens het vervoer naar het zie kenhuis oveiTeden. MOTORSCHIP GEZONKEN Vrijdag op Zaterdagnacht is door onbe kende oox'zaak het 120 ton metende motor schip „Nooit Volmaakt" van den schipper D Pols te Ouderkerk a. d. IJssel gezon ken. Het motorschip dat geladen is met bal last, was Vrijdagavond aan den Groenendijk aldaar voor den wal gekomen, en lag ge meerd naast het motox-schip „Morgenster" van den schipper Geneugelijk. De opvaren den, de Gebr. Pols waren van booi'd gegaan om in de ouderlijke woning te ovei'nachten. Toen men des morgens weer ter plaatse kwam, was het schip vei'dwenen, alleen de boven den waterspiegel uitstekende mast gaf de ligging van het schip aan. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. DE ONDERWERELD VAN OSS Nieuwe bekentenissen en arrestaties Meer roofovervallen tot opheldering gebracht Op vex-zoek van de Kon. Marechaussee te Oss werd Zaterdag te Hoofddorp gear resteerd en naar Oss overgebracht de ruim 20-jarige Ossenaar van Heesch, als verdacht van medeplichtigheid aan de in December 1933 gepleegde manufacturen-diefstal, waar bij de heer Van der Zanden op den Heuvel te Oss het slachtoffer werd. Van H. bekende medeplichtig te zijn aan dezen diefstal, ter wijl tevens de reeds gearresteerde Van O., die op het oogenblik in vooi'arrest vertoeft, als medeplichtige in den roofoverval te Oyen, aan deze inbraak bekende medeplich tig te zijn geweest. Voorts werd Zaterdag te Oss overgegaan tot de arrestatie van den 44-jarigen L. de R. uit Heesch bij Oss, die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een in 1928 gepleegden roofoverval op den kassier van de Boerenleenbank te Maren, waarbij niet minder dan f 3.000 werd ontvreemd. De R. bekende medeplichtig te zijn aan dezen roofoverval en verklaarde deze te heb ben gepleegd in samenwerking met zijn broer M. de R. en een zekere van O. en C. van B., allen uit Oss. Deze laatsten zitten voor dit feit reeds geruimen tijd in voorar rest. De gemeente-politie is er tevens in geslaagd om nieuwe bekentenissen los te krijgen van den reeds langen tijd geleden gearresteerden Dikken Toon de Soep en Bijs de Sijp, die, naast de reeds bekende ï'oofovervallen o.m. te Gassel, Veghel, Tubbergen en Loon op Zand, die reeds tot opheldei'ing zijn gebracht, thans nog hun medeplich tigheid bekend hebben ii. een roofover val te Meerlo, waar zij een bejaarden man aanvielen en een bedi-ag van 2000 ontvreemdden. Vervolgens een inbraak in het Veerhuis te Megen, waar behalve een kistje sigaren een bedrag van f 40 werd ontvreemd Voorts een roofoverval op den landbouwer Ploegmakei's te Heesch ïnet een buit van ruim 200, een roofoverval op een dronken man in het „Vierhoekje" te Oss met een buit van 260, een roofoverval op een ouden man in de Harenschesteeg, dien men van 206 beroofde en vex-der nog tal van over vallen, inbraken en diefstallen, o.a. van kip pen en ander pluimvee. Bij deze bekentenissen kwam nogmaals vast te staan, welk een voorname rol de on langs gearresteei'de Snabel uit Nijmegen in de Ossche onderweireld heeft gespeeld. Naar aanleiding van deze bekentenissen zijn nog meerdere arrestaties te verwachten. De gevonden lijken Omtrent dc bij Wuestwesel gevonden lij ken woi'dt thans medegedeeld, dat de op vatting als zouden de lijken afkomstig zijn van slachtoffei's van de electi-ische draad naar het rijk der fabelen moet verwezen worden. De plaats waar de lijken zijn gevonden ligt niet minder dan 4000 M. van dezen dx-aad af. zoodat men, wanneer deze vei-onderstel- lin juist was, de lijken eex-st 4 K.M. door zwaar boschterrein zou hebben moeten slee- Een oude begraafplaats, waar natuurlijk ook aan gedacht is, blijkt ter plaatse nim mer te zijn geweest. Een d^rde vcrondex-stel ling, n.l. dat de lijken reeds 300 jaar oud zouden zijn en afkomstig van slachtoffers van een pestepidemie, die omstreeks 1570 de Belgische Kempen teisterde en welke vol gens de oveiTevei'ing zoo hevig was, dat van de bevolking van Bi-echt slechts drie perso nen in leven bleven en dat er geen men sehen meer waren om de gestorvenen te begx-aven. moet al evenzeer als onjuist worden verworpen. Het staat n.l. wel zoo goed als vast, dat de gevonden lijken dateeren van na 1916, want toen eerst is het dichte dennenbosch, dat indertijd op de vindplaats groeide, door oe Duitschei's gerooid. Blijven nog de mogelijkheden, dat men met slachtoffei's van een misdaad heeft te doen of dat men de ti'ieste resten van een oorlogsdrama heeft blootgelegd. Het onderzoek naar beide mogelijkheden wordt ten zeerste bemoeilijkt door het ont breken van elk vooi'werp, dat-ook maar de geringste aanwijzing kan geven. Want wel zijn in de omgeving van de plaats waar het dei-de lijk werd blootgelegd een vijf-tal roes tige spijkers gevonden, doch dit is op een afgerasterde plek 'grond op 33 M. afstand van^ een bewoonde boerderij geen zeldzaam Er zijn echter eenige aanwijzingen, die in een nieuwe richtig wijzen, doch dc autori teiten laten daarover nog niets los. Inbraak te Amsterdam Inbrekers hebben hun slag geslagen in het kantoor van de drukkerij Jo- achimsthal aan de Jodenhouttuinen 92 102 te Amstex'dam. Uit de brandkast is het voorradige geld, f 2300.in totaal waarvan een gedeelte in Bel gische francs gestolen. Toen gistermorgen te half negen het per soneel op het kantoor kwam, ontdekte men dat ongewenschte bezoekers in het privékan- toor waren geweest. De brandkast was a la Sai'dine opengescheurd en het voori-adige geld was verdwenen. Er zijn hier blijkbaar vaklieden aan het werk geweest, want ex- zijn geen vingerafdrukken gevonden. Zaterdag wordt op de drukkerij niet ge- wei'kt, het pei'soneel is Vrijdagnamiddag weggegaan, zoodat het niet vaststaat in welke nacht de inbraak is gepleegd. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bil 1 Een belangrijke order van de Shell voor het bouwen van een drietal schepen in ons Nabij Borne is een moordaanslag gepleegd op een zigeuner. Blz. 2 De conferentie der driemogendheden to Parijs is vasigeloopen op de onverzettelijk heid van Mussolini. Dr. Schacht hield 'n belangrijke rede te Ko ningsbergen, o.m. over de noodzakelijkheid dat spaargelden aan het Rijk geleend wor den voor de werkverschaffing. De Joden in Duitschland worden verplicht zich volkomen afzonderlijk te organiseeren in een cultuurverband. Bijzonderheden over den moord op den Britschen journalist Jones. Nieuwe bekentsnissen en arrestaties in Oss Nationale propaganda-commissie voor Ne derlandsch Fabrikaat gesticht. Alcohol en snelverkeer Eén doode, drie gewonden In de gemeente Alsdorp bij Kerkrade reed een auto uit Aken met groote snelheid in op een gi-oep op den weg spelende kin deren. Een dier kinderen, de 12-jarige J. Körfer werd op slag gedoor, een 8-jarige knaap werd gewond. De 22-jarige T. Reisz, die met zijn handwagen op de weg stond en eveneens door de auto aangereden werd, be-- kwam een beenbreuk en andere verwondin gen en is naar het ziekenhuis overgebracht. Een andere knaap werd licht gewond. De auto reed door, doch de chauffeur is later aangehouden. Hij verkeerde onder in vloed van stei'ken drank. Bij het visschen verdronken Toen de gebx-oeders Toorn gisteren te O p ij n e n in de Waal aan het visschen wa ren. ontdekten zij, dat een lijk tusschen de kribben dreef. De politie, die gewaai-schuwd werd, haalde het lijk op. Rij identificatie bleek het te zijn de 24-jarige G. van Deute- kom uit Varik-, die de vorige week bij liet vis schen is verdronken. Boerderij verbrand Uit Leeuwarden- Zonrlagmoi'gen omstreeks 10 uur is, terwijl de bewoners naar de xt.K. kerk te Bakhuizen waren, de boerderij van den heer G. Visser te Ouclwnirium tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered worden. De brandspuit is niet gehaald, daar er toch geen water was. Bij net uitbreken van de brand was één van de knechts thuis met vier kleine kinde ren. De jongste van de beide knechts was even te\oren weggegaan. De knecht kon zich met de vier kinderen redden. De schede wordt door verzeke.ring gedekt. Voor zoover valt na te gaan, is de brand het eerst waargenomen ixx het kamertje van de knechts. Hevige regenbuien in De.i Haag Zondagmiddag omstreeks 12 uur braken boven de residentie stortbuien los, tenge volge waarvan enkele straten kwamen blank te staan, terwijl de verkeerstunnel aan den Rijks wij kschen weg zoodanig werd over stroomd, dat het tramvei'keer van de lijnen naar Rijswijk, Voorburg en Delft en de plaat selijke lijnen 2 en 10 ernstige vertraging ondervonden, doordat de tram niet onder de tunnel kon docnrgaan. De passagiers moesten overstappen in andere wagens van dezelfde lijnen aan de overzijde van de tunnel. Deze storing duurde van 12 uur tot ongeveer kwart LIJK VAN VERMISTEN BRUGWACHTER OPGEHAALD. Gisterochtend is te Diemen, ter hoogte van de ophaalbrug aldaar het liik opge haald van den brugwachter Melgers. die in den nacht van Woensdag op Donderdag was vei'dwenen. SCHIPPER UIT HET RAAM GEVALLEN De Nederlandsche schipper Isaac Kooy- man, oud 51 jaar, geboortig te Sliedrecht en wiens schip thans te Gent ligt, is Zondag uit het raam van een logement aldaar gevallen. De man is in zeer bedenkelijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. ACROBAAT GEVALLEN. Tijdens de voorstelling in de Plantage- Schouwhui'g te Amsterdam is de 26-jarige acrobaat T, die aluaar optrad, komen te vallen. Hij beeft vermoedelijk een wervel- fractuur bekomen er is in het Ned. Isr. Ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet ei'nstig. INBRAKEN TE GRONINGEN Na een rustperiode van een paar maanden schijnt Groningen thans wederom een operatieterrein te worden van inbrekers. Vrijdagnacht werd ingebroken in de wo ning van Prof. Engelhardt aan de Petrus Campersingel. Enkele zilveren voorwerpen werden buitgemaakt. De familie was op reis. De daders heeft men tot nu niet kunnen aan houden. In don nacht van Zaterdag op Zondag is wederom ingebroken, thans bij de firma G. Kuiper en Zn aan de Korreweg. De onge wenschte bezoekei-s wisten zich toegang te verschaffen door het verbreken van een glas ruit. poging, de brandkast te forcoeren, is nii ukt. Ook van deze daders is tot nu toe geeu spoor gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1