Eenige in Londen VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 PROF. DR. T. DE VRIES Schrijver van een anti Christelijk boek De aanhef van het stukje over Mr T. de Vries in ons nummer van Dinsdag deed meer verwachten, dan wij toen gegeven hebben. Wij aarzelden n.l. om te schrijven over de geruchten, welke ons in de loop der jaren bereikt hadden en bepaalden ons tot eigen herinneringen. Intusschen wendden wij ons om nadere inlichtingen tot Mr A. de Jong (wethouder van Rotterdam), wiens zeer verzorgd archief groote en welverdiende vermaardheid ge niet. Ter aanvulling van ons bericht ver telde hij ons nog het volgende- Mr. T. de Vries studeerde aan de Vrije Unriersiteit, maar lui kon zich niet veree nigen met 't optreden van Prof. de Savornin Lobman en ging daarom over naar de Am- sterdamsche Universiteit, waar hij op de genoemde dissertatie promoveerde. Gedurende eenige tijd was hij hoofdredac teur van de Friesche Provinciale Crt., welke uitging van de Antirev. kiesvereenigingen in Friesland, die daarvoor een Persvereeni- ging hadden gesticht (later ging het F r i e s c h Dagblad over naar de N.V. „De Motor"). In Groningen redigeerde hij De Volks- k r a n t, welke te Appingedam versoheen en de Chr. democratische beginselen verdedigdp Nadat hij in Amerika zijn professoraten (feitelijk door hem zelf en voor eigen risico gesticht) had laten varen (waarheen hij ook voornamelijk ging volgens onze her inneringen, welke door andere bevestigd werden, omdat Dr. Kuyper hem geen leer stoel aan de „Vrije" aanbood), vestigde hij zich in Evanstan (Illinois), waar hij thans ook ges'orven is. Daar verscheen in 1932 een bock met het volgende opschrift: Evidence on Christianity and Evo lution. Published bij T. de Vries, 71S Clark Street, Evanstan Illi nois. Over dit boek verscheen in de N. Rott. Crt. van 27 Oct. 1932 de volgende recensie: De schrijver van dit boekje schijnt een Nede-rlandsch-Amerikaan te zijn. Niet alleen zijn naam, maar ook de taal en stijl van zijn boek wijzen er op. In Grand Rapids en andere Nederlandsche centra in N.-A. schijnt hij geen onbekende te we zen, want hij spreekt b.v. van „onze goede stad Grand Rapids". Van het oude orthodoxe geloof oer Va deren, dat in deze centra nog altijd be leden wordt, is hij wel zeer ver verwij derd, of, moeten wij zeggen, verwijderd geraakt. Zijn geschrift is een koelhar- tige, soms vinnige, doorloopende kritiek op Bijbelgeloof en de daarop gevestigde kerkelijke belijdenis. In het eerste ge deelte geeft hij, van hier en daar samen- gelezen uitspraken die moeten aantoo- nen, dat wat in den Bijbel staat fantasie, falsificatie, menschelijke constructie is en dat er van eenigerlei bovennatuurlijke openbaring geen sprake kan zijn. In het tweede gedeelte gaat hij na wat er over en voor evolutie is te zeggen. Men houde hierbij in het oog, dat het begrip „evolutie" in Amerikaansche godsdien stige kringen een bijzonderen bijsmaak heeft gekregen waarover men zich nog altijd, ook bibliografisch, het best oriën- teeren kon bij Eldred C. Van der laan, „Fundamentalism versus Modernism", New York 1925. De heer T. de Vries ci teert ook wel boeken uit den allerlaatsten tijd, doch discht feitelijk verouderde, reeds door nieuwe opvattingen gecorri geerde meeningen over dit vraagstuk op. In het derde gedeelte beschouwt hij religie en evolutie in onderling verband en verwacht voor ons inzicht in de betee- kenis van onsterfelijkheid, zonde, zede lijkheid en gerechtigheid van de zooge naamde „evolutie-gedachte" nog .veel heil. Het boek dat niet vrij is 'van storende fouten en dat zich moeilijk laat lezen, om dat de titels van de aangehaalde boeken telkens in den tekst staan afgedrukt, is als specimen van Ned.-Am. bestrijding van het orthodoxe Bijbel- en Kerkgeloof opmerkelijk. Het behoort thuis in de sfeer van Thomas Paine en Huxley en van Scopes den schoolmeester uit Dayton in Tennessee, bekend uit zijn strijd met den fundamentalistischen W. J. Brydn. De recensent heeft blijkbaar niet vermoed dat de schrijver Mr. T. de Vries was, zoo welbekend in anti-rev. kringen in ons land. Ook anderen meenden, dat het niet dezelfde was als de compagnon van Staalman. Maar Mr. de Jong verkeerde, nadat hij met eenige moeite het boek ter inzage had ge kregen, na lezing geen oogenblik in twijfel. Herinneringen aan de Vrije Universiteit en dergelijke bewezen volkomen duidelijk, dat de man, die hier het Christendom zoo fel aanviel .dezelfde was, die zoo met overtui ging had geschreven over „Het karakter an den strijd onzer dagen". Mr. de Jong zou de recensie in de N.R.C. niet woord voor woord onderschrijven, maar dat de schrijver geheel afgevallen was van het geloof der vaderen, komt, volgens hem, op elke bladzijde duidelijk uit. Wij weten natuurlijk niet of Mr. de Vries tot het laatst van zijn leven deze overtui ging heeft behouden Het bovenstaande moge tevens als ant woord beschouwd worden op vragen, welke uit de kring onzer lezers ons bereikten. Nieuwe verkeersgevaren Serpentines nit autobussen De K.NA.C. schrijft ons: Er gaat schier geen dag voiahbij, of het moderne verkeer stalt ons voor nieuwe en onverwachte problemen, met die daaraan verbonden moeilijkheden en gevaren. Het is namelijk een veel gebruikte ge woonte geworden van de in autobussen toe rende jeugd om door het uitwerpen van veelkleurige serpentinicis van haar levens vreugde en v aoanta es temming te getuigen. Dat daarvan echter reeds verkeersongeval len het gevolg zijn geweest, doordat niets vermoedende weggebruikers door de uit db bussen geworpen rolletj.es papier werden ge raakt en daardoor de controle over hun voertuig kwijt raakten, geeft ernstig te denken. De daaruit ontstane gevaren on derschatte men niet, hoe overdreven de be zworen tegen dozen vorm van kinderlijke vreugdeuiting ook mogen schijnen. Het is dan ook te hopen, dat de leiders of onder wijzers in het vervolg het medenemen en uitwerpen van serpentines zullen verbie den. D:< vreugde van de jongens cn meis jes zal er niet minder om zijn. En de vei ligheid van het verkeer zal dan niet meer in het gedrang komen. BOOTDIEI T DEN BOMMEL— WILLEMSTAD. Binnenkort zal een nieuwe stoombootver binding Den Bommel/Numansdorp/Wil lemstad worden .tcj stand gebracht. V erkeerswaarnemingen Rijkswaterstaat Intensiteit en aewicht van het wegtransport De Rijkswaterstaat zal op ruiim 53c punten verkeerswaarnemingen hou den, om de intensiteit van het vier- ikeer op verschillende wegen en die toe- of afname ten opzichte van vorige waarnemingen te kunnen vaststellen Thans zal op Dinsdag 20 Aug., Woens dag 18 Sept. en Donderdag 26 Sopt. het auto- en vrachtverkeer worden opge houden op 25 talpunten. Den bestuur ders zal dan het eigen gewicht van den wagen worden gevraagd, dit is het ge wicht, daft op de wegeribel asrtangka art is geplaatst (dus niet de asbelastingen) De opname van gewichten geschiedt uit sluitend met het doel factoren te kunnen vaststellen voor de berekening van hot ton- verkeer over den weg en nie voor het even tueel opmaken van proces-verbaal. Boven dien wordit op dleze punten het aantal passa giers van de vrachtauto's eni de autobussen opgenomen en speciaal van vrachtauto's nog geconstateerd, of deze leeg, gedeeltelijk of Engeland en Nederland li Britain's youth for Christ. (De Engelsche jeugd voor Christus) Opschrift Alexandra Palace Gewapend met een aanbeveling van nie mand minder dan den Commandant van het Leger des Heils in Nederland, Bouwe Vlas, begaf ik mij naar het hoofdkwartier van de Salvation tung in de Queen Victoria Street. 'k Had ze heelemaal niet noodig gehad. De menschen daar waren, evenals de broeders en zusters hier, een en al vriende lijkheid en hulpvaardigheid. Ik kreeg er een program voor de den vol genden dag te houden „Nationaal Young People's Day" (nationale dag voor het jonge volk) en vernam alles over den arbeid van het Leger onder oud en jong in de groote stad, wat ik weten wilde. Wat 'n reuzen-gebouw! Wat 'n front met kolossale schrijfletter verkondigd tot op ver ren afstand, met welke bestemming dit hui zencomplex werd gesticht- Wat 'n kamers en kantoren! Centrum dus van de wereld-organisatie, waarvan .generaal Booth" de stichter en organisator is. Eens heb ik hem hooren spreken. Al heel wat jaren geleden. Het was in de Harmonie te Groningen. Levendig herinner ik mij zijn imponeerende figuur, zijn vurige, enthou siaste rede, die een geweldige geestdrift wekte onder de van heinde en ver opgeko men schare. Nu, hier in Londen, zou ik zijn dochter hooren, Evangeline Booth, thans de generaal. Zij was pas teruggekeerd van een propa- gandareis door Australië, Indië en Noord- Amerika en zou door afgevaardigden uit heel het land, ook uit Schotland en Ierland worden begroet Alexandra Palace in Wood Green Een heel eina van het centrum der bin nenstad. Toch, zooals op den plattegrond was të zien, lang niet „buiten". Den grootsten afstand legde ik per „onder, grondsche" af. Dat schiet het vlugst op. In de hooge bus bovengronds zie je veel meer. Maar telkens en telkens zit je vast midden in den chaos van wagens en bussen en trams en auto's. Voor 'n keer is dat. wel leuk, maar als je haast hebt, begint het gauw te vervelen. Zoo trof ik het eens, na een dagverblijf in Brighton aankomend aan het Lonüon-bridge- station even na het sluitingsuur van kanto ren en handelszaken, dat we geklemd zaten in een lange file van bussen; vóór je bussen, achter je bussen, rechts en links bussen en over de trottoirs het volle stroomend uit de binnenstad hoe raak je er uit! Plotseling komt er eenige beweging en vóór je het weet, is de heele zaak weer vlot en vliegt het door breede en soms tamelijk smalle straten. Eerst dan met de ondergrondsche. Daarna met een electrisch trammetje de hoogte op. Aan het publiek in dit rustige vervoer middel zag jc al, dat. er. van het Leger wat to doen was. I-Iet wenupde van uniformen. En hoven, op het ten-as aangekomen, krioel de een groote menigte oud en jong dooreen. I etond in ons iblad yan 12 Augustus.; volgeladen zijn. De tellingen geschieden op genoemde data op de volgende wegvakken: Amsterdam—Laren (op 2 plaatsen), 's-Gra- venihageSassenibeam, Amsterdam—Halfweg. Se ssenhe&m—Haarlem, HaarlemVelsen, Van Eeuwijlksluis—Zurioh, IlaagsChe Schouw UtrecMsiohe grens, 's-GravenlhageRotter dam (op 2 plaatsen), RotterdamDordrecht, Renswoud'eArnhem, UtrechtDe Grebbe, CulemborgHedel, HoevelakenZwolle, Hoe veJakenApeldoorn, DrenltsChe; grensGro ningen, Ovejiijselsohe grens—Leeuwarden, EnschedéGlan eitbrug, ArnhemDieren ArnhemNijmegen, TilburgBreda, 's-Her- togenboschEindhoven, VenloRoermond, RoermondMaastricht. De vijf sleepbooten voor Rusland Laatste tewater gelaten. De vijfde en laatste sleepboot, „Minsk" genaamd, die voor Russische rekening door Verschure en Co.'s Scheepswerf en Machi nefabriek te Amsterdam wordt gebouwd, is met goed gevolg te water gelaten. De derde sleepboot van deze serie, .dè „Tiflis", is gereed en zal binnen enkele da gen naar Rusland vertrekken. De Russische bemanning is reeds aangekomen. De vierde, de „Kxien", zal vermoedelijk over twee weken afgebouwd en gereed .voor de proefvaart zijn. Padvinders waren al bezig zich" op te stel len langs den weg, waarlangs de generale staf zich zou begeven naar de muziek-tent, waar de opening, „the breaking of the flag" zou plaats hebben. Muziekcorpsen kwamen van alle zijden aanmarcheeren, met jongelingen en knapen en kleine kereltjes in de gelederen zoo van 4, 5 jaar. 't Was koddig te zien. Een ge zellige vroolijkheid heerschte rondom en in het geweldig-groote vergadergebouw, aan welks voorfront in roode en blauwe letters prijkte het opschrift: Britain's youth for Christ. Daar nadert de chef van den staf, bege leid door zijn officieren. Zij beklimmen het podium, en na de plechtige vlag-begroeting zetten 18 van de aanwezige muziek-corpsen in het openingslied, dat door de verzamelde duizenden rondom de op het terras gebouw de verhooging met enthousiasme wordt, aangeheven: „Unfurl the Army Banner, The yellow, red and blue" (Ontplooi de heils- banier, het geel, rood en blauw). En ge weldig was de massale zang van het koor na elk couplet: The Light of the world is Jesus; And if you come to Hem, He'll cleanse your soul from sin, The Light of the world is Jesus. (Het Licht van de wereld is Jezus. En als gij tot Hem komt, zal Hij u van alle zonden bevrijden. Het Licht van de wereld is Jezus) Natuurlijk werd oit koor, zooals we dat ook van de samenkomsten in ons land wel kennen, in alle variaties eezongen. Al maar weer herhalen: met muziek, en zonder mu ziek, en ten slotte allen op de maat van de muziek met de handen klappend. Even moest ik denken aan een beschrij ving, die de bekende Duitsche volksschrijver Otto Funke geeft van een Leger des Heils- samenkomst ook in Londen, natuurlijk heel wat jaren geleden; een samenkomst, op de volgende wijze aangekondigd: 1 Optreden en voorstelling van halleluja meisjes te 7 uur. 2 Groote vuur- en zwavelgodsdienstoefe- ning te half 8 uur. 3 Hallelujagalop te 8 uur. 4 Afvuring van de groote Golgotha-ka- nonnen te 9 uur. 5 Nederdaling van den Heiligen Geest te 10, uur. 6 Overwinning op den duivel te 11 uur. We moeten aannemen, dat onze Duitsche dominé niet maar wat uit den duim gezo gen heeft en naar waarheid meedeelt, wat hij met eigen oogen heeft gezien. En con- stateeren dan met dankbaarheid, dat het Leger thans met zulk daverend oorlogs materiaal niet meer werkt. Ofschoon ook wij dien „dag voor het jonge volk" wel dingen hebben beleefd, die ons even het hoofd doen schudden. Zoo in de schouwburgzaal, waar een afdee ling zangeressen van het Zweedsche Leger des Heils, als gasten juist die dagen in Londen, zongen en musiceerden, allerkeu rigst, en de „National Troubadours" een enkele voorstelling gaven. Bij een van die nummers kwamen achter eenvolgens een drietal achter een licht scherm verborgen mannetjes op het toonecl ciarcheeren. Het eerste scherm werd peer- Federatie van Drogistenbonden Naar ordening in het drogistenbedrjjf Thans is de goedkeuring verkregen op de statuten van de Federatie van Drogisten- honden. Deze federatie, waarbij de drie be staande drogistenbonden zijn aangesloten, heeft ten doel ordening te scheppen in het drogistenlbedrijf Ter bereiking van dit doel werd o.m. be paald dat inciien een gediplomeerde een drogistzaak wenscht op te richten, die op te richten zaak minstens driehonderd me ter gaans verwijderd moet zijn van een reeds gevestigde. De Federatie heeft een overeenkomst ge sloten, den handel in pliarmaceutische ar tikelen betreffende, met de Ver. t. Beh. van Pharmaceutische Handelsbelangen, in avel ke vereeniging alle fabrikanten en groot handelaren in het pharmaceutisch bedrijf opgenomen zijn, terwijl bij de Federatie van Drogistenbonden ruim 98 pet. der drogisten en detaillisten aangesloten zijn. Het Secre tariaat van de Federatie is gevestigd: Sa- phatiepark 130 te Amsterdam. DE NIEUWE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN De hoofdboog voltooid. In den loop van den dag is gisteren de hoofdboog van de nieuwe 'brug over de gezet; een allerkomiekste mannenkop, met hoogen hoed en langen baard, verrees er boven uit, en dit mannetje probeerde dan een lied te zingen of te recitee-ren, waarbij een daarachter opgesteld koor telkens ant woordde of een bepaalde zinsnede herhaal de. Nu en dan zat de declamator even vast en hield je je hart vast, of hij er niet in zou blijven steken, maar dan viel het koor plot seling in het was alles te voren blijkbaar aldus ingestudeerd en alles liep weer ge smeerd. Mannetje no. 1 verdween achter het scherm en no. 2 stak zijn eveneens opgedirk- ten kop te voorschijn om ook het publiek eenige oogenblikken met zijn ervaringen het was alles propaganda voor het Leger bezig te houden. Daarna kreeg no. 3 een beurt en toen ook die zijn rol in samenwer king met het koor had gespeeld, verdween de stoet op de maat van de muziek van het tooneel. In de namiddagsamenkomst had' een soort gelijke grappenmakerij plaats Die was in de eerste plaats bestemd als verwelkoming van de Generaal. Een 1500 a 2000 slum-kinderen (uit de achterbuurten van Londen) hadden plaats genomen op het steil opgebouwde podium, versierd met vlaggen van allerlei nationali teiten en een reuzen-wit-doek met opschrift: „Britain's youth greets the founder's daugh ter our General" (De Engelsche jeugd be groet de dochter van den stichter, onze Generaal). In de zaal, de „great central hall", sloegen tienduizenden belangstellenden gade hoe ook het linksche en rechtsche podium zich langzamerhand vulde met divisie- commandanten en assistent-commandanten uit alle deelen van het Britsche rijk, welke later op den middag twee aan twee voor het voetlicht zouden komen en door het draaien aan een kruk op een wit doek de cijfers zouden tooveren, een beeld gevend van den arbeid hunner divisie: zooveel jongemen- schen zoekende „Salvation"; zooveel junior soldaten als lid ingeschreven; zooveel samen komsten gehouden; zooveel nieuwe corps cadetten ingeschreven, enz. Daar klonk trompetter-fanfare. Allen ver rezen van hun zetel. De Generaal schreed de •zaal binnen. De Leger des Heils-vlag voorop. Dan een groep van vlaggen, aangevend de landen, die door de Generaal waren bezocht. Vervolgens internationale vertegenwoordi gers, een nationale groep, de Britsche aan voerder, de chef van den staf, een lijfwacht, en dan de Generaal, omringd door haar of ficieren. Wat 'n gejuich en applaus steeg uit de menigte op. En dan dat vlagge-gezwaai van al die kinderen op het podium, 't Was of de Koningin haar intocht deed. Openingslied, gebed, Schriftlezing, wel komstwoord tot de Generaal, zang van de verschillende kindergroepen, rede van de Generaal zelf het was alles heel interes sant. meer dan één artikel zou er over te schrijven zijn maar ook hier weer een voorstelling van verkleede dames en heeren onder leiding van een dirigent, die zulke vreemde grimassen maakte, dat wij Neder- landsch Gereformeerden dit moeilijk in over eenstemming kunnen brengen met den ernst van oen overigens zeer te respectee^en geeste lijken en socialen Leger-des-Heils arbeid onder de armen en de verachten in de groote Zeer te respecteerenIk ontving van een der divisie-commandanten, werkend in Oost-Londen, een vriendelijke uitnoodiging om persoonlijk kennis te komen maken met het slumwerk in de achterbuurten van Londen. Een beschrijving daarover zou menige kolom kunnen vullen. Ook een tocht door de Joden- en Chineezen-buurt van de we reldstad. In de „volks"-wijken van ónze groote steden is het op sommige plaatsen héél slecht gesteld, maar daar is het nog weer een graadje erger. En daar ae Leger des Heilszusters te zien helpen en troosten, op te beuren en geestelijk zoowel als zedelijk en maatschappelijk op te heffen, met opoffering van alles wat ze heb ben, met opoffering van zichzelf het is een werk om er God voor te danken, welks vruchten eens de eeuwigheid zal openbaren. L STAP PER PAKJE ROFFELRIJMEN GEMOEDELIJK Wie de reis weieens gemaakt heeft MaasstadZijpeZierikzee Draagt de tram- en bootgenoegens Heel z'n leven met zich mee. 't Kan, wanneer de zomer schoon is, Onverdeeld genoeglijk zijn, Maar je moet provisie hebben En geduld op deze lijn. Zaterdag. De boot van Zijpe Die naar Numansdorp vertrekt. De „Minister Lely" loost een Drietal stooten, lang gerekt. Als de tros is losgesmeten Wuift de wal en heel de boot; De kapitein seint naar beneden En de vaart wordt snel vergroot Tien minuten is gevaren; Daar verschijnt de conducteur Bij den kapitein-aan-t-stuurwiel Aan de open stuurhuisdeur. „Kaps" zegt hij„we hebben niks meer Wat dat niks is, hoort men niet, i Maar het roer wordt omgeworpen En de boot keert om, subiet. WatGeen wateroZie? fcoZen?? Gist het bootpubliek en-bloc Denkend aan de vliegmachine Die met leege tanks vertrok,,. Onderwijl is de „Minister" Naar de haven weergekeerd. Door drie gillen van de stoomfluit Is men daar gealarmeerd. Met z'n hand-en als een trechter Staat de conducteur voorop; Koosl de trommelKoosW de trom- mei! Schreeuwt hij met een roode kop. Koos schijnt noppes te begrijpen, Maar een stoker van de tram Snapte het, en wist te zorgen Dat de zaak in orde kwam. Met de blikken kaart iestrommel Kwam hij haastig aangerend: Met gejuich werd .hij ontvanger En de steven weer gewend Een half uurtje was verloren, Maar dat is zoo erg niet, want Rustig wachten tram en menschen Aan de Numansdorpsche kant... Do Generaal van het Leger des Heils. Evangeline Booth, spreekt de menigte in Alexandra ralace toe na tiaar tournee door. Australië, en ani& e larden, (Nadruk verboden T N -■ Olympisch Stadion en een hoogte van 76 meter moet bereiken. Waal, de grootste brugspanning van Euro pa, ter lengte van 244,4 M., voltooid. Heden worden de steunpunten weggenomen, waar door de boog geheel vrij komt te hangen. De Dordtsche hulpbrug, welke als mort- tagebrue gediend heeft, zal in den loop van de volgende week vermoedelijk worden weggesleept en tijdelijk worden opgeborgen op het werkterrein in den Ooypolder te Nij megen, in afwachting van de overbrenging naar Dordrecht, waar nog begonnen moet worden met de constructie van den onder houw, op welks aanbesteding thans ge wacht wordt, WRIGLEYS KAUWGOM VERFRISCHT DE MOND NA HET ROOKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5