Onvereenigbare standpunten VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 VUITUMLANL) Italië's politieke eischen en Engelands economische concessies De aard van Italië's politieke eischen nog niet bekend Laval heeft gisteren aan de Quai d' Orsav zijn onderhoud met den Italiaanschen ge delegeerde Aloisi gehad. Vandaag zijn „de staten, die het verdrag van 1906 onderteekenden" bijeen in de z.g. driemogendhedenoonferentie. In ziin onderhoud met Laval schijnt Aloisi zich ertoe te hebben beperkt, het Ita- liaansche standpunt, dat overigens reeds bekend is, uiteen te zetten. Italië, welks bevolking jaarlijks tooneemt, heeft behoefte aan expansie. Weinig landen openen nog de moge lijkheid van Europeesche penetratie, en daarom heeft Italië het oc« gericht op Abessynië, waar het krachtens de .verdragen onbetwistbare rechten heeft. Bovendien moet het de veiligheid zijner beide koloniën, Somaliland en Eritrea verzekeren. Een economische ontwikkeling in Abessynië kan Italië van geen nut zijn. Het erkent de rechten der andere mogendheden in dit land, doch het moet politieke garanties verkrijgen. Tot dit doel heeft Italië 177.000 man in zijn beide koloniën geconcentreerd, en het zou niet aarzelen hierop een beroep te doen, indien een vreedzame regeling het niet mogeüyk maakt, dat Italië de genoegdoening krijgt, die het verlangt De regeering te Rome begrijpt de in ternationale moeilijkheden, die haar besluit medebrengt, doch dit is haar door de gebiedende noodzaak opge legd. In diplomatieke kringen te Parijs wijst men op de mobilisatie van ongeveer 50 000 man, waarvoor Mussolini Woensdag een decreet heeft uitgevaardigd. De besprekin gen. die thans aan den gang zijn, hebben geen enkele onderbreking van de militaire voorbereidingen der Italianen tengevolge. Tenzij Aloisi aan Laval nadere bijzonder heden heeft verstrekt, kan men zich nog geen juist denkbeeld vormen van den aard der politieke eischen, die Italië stelt. Men gelooft evenwel, dat deze vrij omvangrijk zijn. Aan den vooravond van de conferen tie is het nu dus duidelijk, dat Enge land, aat vóór alles den vrede wil be waren en het Volkcnbondspact eerbie* digen, alleen een economische penetratie van Italië in Abessynië wcnscht toe te staan, doch dat Italië vast besloten is zijn toevlucht tot wa pengeweld te nemen, indien een vreed zame regeling, welke het voldoende politieke garanties geeft, niet mo gelijk is. Evenals Engeland wenscht ook Frankrjjk den vrede te handhaven en de verplichtingen van het Volken bondspact niet te verzwakken. Daarom werkt de Fransche verte- genwoordiger met alle kracht aan een oplossing, welke, indien zij door bei de rechtstreeks betrokken partijen wordt aangenomen, het aan Italië mogelijk maakt van een oorlog af te zien, terwijl het toch voldoening krijgt van zyn verlangens. De „Echo de Paris" constateert, dat het F.ngelsche en Fransche standpunt tegenover het Italiaansch-Abessynische geschil pas uiteen loopt, wanneer men den omvang wil vaststellen van de concessies, welke men Italië z<vi moeten doen. De vooruitzichten van de Parijsche besprekingen worden daar door niet direct beter. Het zou, zoo schrijft dit blad, een grooie schrede voorwaarts zijn, indien baron Aloisi zou begrijpen, dat Frankrijk niet voor de keuze mag worden gsteld een beslissing te nemen tusschen Engeland, den Volkenbond en Italië. De diplomatieke medewerker van de ..Petit Parisien" is door Mussolini ontvan gen en geeft in een Hang artikel het Itali- aansche standpunt, dat hjj bij zijn bespre king met Mussolini heeft vernomen, weer. Het is voor Italië van belang een formule te vinden, welke het mogelijk maakt een verbinding tot stand te brengen tusschen de Itaiiaausche koloniën Eritrea en Soma liland en tegelijkertijd de veiligheid te ga- randeerciL Dit is volgens de Ifaliaansche op vatting evenwel slechts mogelijk door een territoriale hergroepeering, een relatieve Abessynische ontwapening en een Ifaliaansche controle op deze ontwapening. Juist zaken, die Engeland niet wil, zoo als men onmiddellijk zaH opmerken na het geen we hierboven schreven. Reden voor optimisme ten aanzien van de driemo-rendheclenbeirirekingen schijnen dus niet aanwezig te zijn. Mocht te Parijs geen overeenstemming tot stand komen, dan zal men er rekening mee moeten houden, dat Italië waarschijnlijk niet zal deelnemen aan de tegen 4 Septem ber vastgestelde zitting van den Volken hond. Het schijnt evenwel aldus schrijft de „Jour" dat het dan er vóór alles be lang hij heeft, zoo spoedig mogelijk de vij andelijkheden tegenover Abessynië openlijk aan te vangen. Deze veronderstelling komt geheel over een met wat reeds telkens naar voren xs gebracht toen de Volkenbondsraad in zijn laatste vergadering er voor terugschrikte om on Abessynie's verzoek in te gaan en de behandeling van het conflict in zijn vol len omvng onmiddellijk ter hand te nemen. Het oorlogsgevaar wordt grooter naarma te men het betoon van Volkenbondskracht tegen den moedv/illigen overtreder van het Handvest achterwege laat. Eden opnieuw bij Laval Eden heeft gisteravond opnieuw eer zoek, van een uur lang. by Laval gebracht. Men zou de werkmethode voor de bespre kingen van heden onder de oogen hebben gezien. Verder is men het erover eens gewprden. in het hcflang van de zaak .volledig stilzwij gen te bewaren. Hedenmorgen om tien uur zou eveneens verzoenings- en arbitragecommissie op den Quai d'Orsay bijeenkomen, om den vilf- den arbiter te benoemen. Onderhoud Eden-Aloisi Uit Pjtrijs: Na de bespreking, die Eden met minister-president Laval heeft gehad, begaf hij zich naar het Engelsche gezant schap, waar baron Aloisi hem een bezoek bracht Het onderhoud duurde ongeveer een uur Omtrent den inhoud is echter niets bekend geworden. Aangezien Eden voor zyn bespreking met Aloisi ook een onderhoud had gehad met den Abessynischen gezant te Parijs, mag wel worden aangenomen dat alle deelne mers thans omtrent elkanders bedoelingen en plannen ingeJirht zijn en dat de voor besprekingen dus ten einde zijn. De „Star" bevat het sensationeels nieuws, dat Eden gemachtigd is om tegenover den Italiaanschen vertegenwoordiger. baron Aloisi te verklaren, dat de Ifaliaansche troepen in geval van een opmarsch in Abes- svnië voor de grenzen der Britsche conces- aan het Tana-meer halt zullen moeten maken. Voorts zop hij moeten verklaren, dat En geland niet bereid is, de economische om wikkeling van den Soedan in gevaar te la ten brengen door een Ifaliaansche controle /er de bronnen vpji den Blauwen Nijl. De Britsche concessies bij het Tana-meer heeft Italië in verdragen erkend en onlangs heeft de Abessynische regeering zich bereid verklaard tot het sluiten van een overeen komst, die enkel nog formeel onderteekend moet worden- Naar de „Matin" bericht, heeft de regee ring van Ethiopië aanzienlijke transporten wapens en munitie naar Harrar gezonden. Volgens officieelo opgaven bedragen de gemobiliseerde strijdkrachten in de noorde lijke. provincies 450.000 man. Intusschen zouden ook 2000 mitrailleurs uit Japan in Abessynië zijn aangekomen. Incident in Diredaua? Uit Djiboeti: Op het- station Diredaua van de spoorlijn Djiboeti—Addis Abeba zou zich •n incident hebben voorgedaan. Tijdens een woordenwisseling met een Ethiopisch politieagent zou Mecenate, de secretaris van het Ifaliaansche consulaat te Aden, ernstig gewond zyn. Er werden revol verschoten gewisseld. Ook de politieagent werd ernstig gewond Dank zij het vertrek van den trein werd de toestand niet erger. Naar men gelooft, was de twist het ge volg van de handelwijze van den Italiaan schen diplomatieken beambte, die bagage aangaf door het venster van den wagon, hetgeen in strijd is met de reglementen der spoorwegen. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, zijn in Abessynië thans alle voorbereidende maatregelen genomen, die voor de verdedi ging van het land noodig zijn. De bevel voerder of dedjazmatsj Amde is naar Aroes- si vertrekken met wapens en munitie om zich bij zyn troepen te voegen, die, naar men aanneemt, bestemd zijn voor de bezet ting van de steunpunten Bali en Harrar. De dedjazmatsj Abarrah, de zoon van Ras Kassas, is met versterkingen opgebroken om zijn vader, die het Noordelijke leger commandeert, te ontmoeten. De sterkte van het Noordelijke leger, dat over verschilleu- de disti'icten verdeeld is, wordt geraamd op 425.000 man. Ras Kassas is gouverneur van Gondar. Koortsachtige oorlogstoebereidse len in Italië. ROME, 16 Aug. Volgens den correspon dent van de „Daily Telegraph" is het feest •an Maria Hemelvaart niet plechtig ge- ierd voor zoover het de fabrieken van munitie, vliegtuigenbouw en legerkleeding betreft, welker arbeiders continu in dag en nachtploegen werken. Voedselvoorraden komen uit Rusland, Polen, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika en er wordt onderhandeld over het betrekken van steenkolen uit Polen, nu de Britsche mijn eigenaren hebben geweigerd nieuwe over eenkomsten aan te gaan alvorens de uit staande rekeningen zijn vereffend. LONDEN. De .Daily Telegraph" meldt uit Djiboeti, dat de innige vriendschap der be woners van Somaliland voor hun Abessy nische buren den Franschen autoriteiten aanleiding heeft gegeven voorzorgsmaatre gelen te nemen om in geval van oorlog de •de te kunnen handhaven. De kruiser „Diunont <lu Ville" zal Zon dag a.s. te Djiboeti aankomen. De prikkel draadversperringen in het havenkwartier worden versteriit, terwijl vliegtuigloodsen worden gebouwd voor tien nieuwe toestel len. zoodat in het geheel veertien vlieg tuigen te Djihoeiti zullen kunnen worden gestationeerd. PARIJS, 16 Augustus: Omtrent de besprekingen van Laval met den gezant van Abessynië te Parijs meent men te weten dat de gezant nogmaals in opdracht zijner regeering heeft verklaard, dat Abessynië ieder mandaat, van de hand wijst en zijn volledige vrijheid wenscht te behouden. Niettemin acht men het niet uitgesloten, dat de Keizer van Abessynië, indien het er op aan komt, bereid zal zijn zeex- vergaande concessies te doen. De „Echo de Paris" meldt dat men er on de Quay d'Orsay druk mee be-zig is een plan uit te werken, dat de gulden midden weg zou zijn tussohen de Jtaliaansohe eischen en de Engelsche suggestie. Een millioen Italianen onder de wapenen. STREICHER IN HET SPORTPALEIS Felle rede tegen de Joden Doopwater maakt niet van een Jood een niet-Jood en God wil niet, dat bloed ver- tnengd wordt Gouwleider Julius Streicher, de antisemie- tische voorganger in Hitler-Duitschland, heeft gisteravond in het Sportpaleis cn in de Tennishallen een menschenmassa van tien duizenden toegesproken. Hij begon met de buitenlandsche pers, welker vertegenwoordigers in grooten getale waren gekomen, te kapittelen om haar „leu- genfabricage". Het gaat, zeide hij, niemand aan als wij ons huis reinigen. Wij bekomme ren ons niet om de terechtstelling van negers in Afrika. Men moet zich er ook niet om bekommeren, wanneer wij in Duitsch- land rassenschenders door de straten leiden en daarmede afschrikwekkend willen op treden. Waar Joden de macht in handen hebben gaan de volkeren steeds ten gronde. Het Duitsche volk zou onder het kanselierschap van een Jood ook ten gronde zijn gegaan, wanneer niet de nationaal socialistische stormwind was gekomen. Aan den Duitscher, die thans nog beweert, dat men met doopwa ter uit een Jood een niet-jood kan maken, verklaar ik, dat men van hem dan ook een Jood maken kan. De soc. dem. Jood Bernstein schreef nog in 1930: „Al heb ik ook in de jaren zeventig stil en ongemerkt de Joodsche gemeenschap den rug toegekeerd, ik ben toch altijd een Jood gebleven". Een andere Jood heeft ge schreven: „Doop en zelfs kruising helpen in het geheel niet. Wij blijven ook in de hon derdste generatie Joden, zoo als voor 3000 Streicher ging voort met te zeggen, dat het Joodsche vraagstuk niet is opgelost maar dat de moeilijkste taak veeleer nu begint: mil- lioenen Duitschers zijn nog niet bewust van de beteekenis der rassenonderscheidingen. Ook is het thans nog zoo, dat vaak een ker kelijke huwelijksinzegening tusschen een tholieken volksgenoot en een evangelische volksgenoote of omgekeerd, geweigerd wordt met het motief, dat dat een gemengd hu welijk zou opleveren. Komt echter een neger, of een Jood met een katholiek doopbriefje, dan wordt hij zonder bezwaren met een Duitsche vrouw in den echt verbonden. De priester zegt: De doopbriefjes moeten gelijk zijn. God zegt: Wanneer ik het gelijke had gewild, zou ik het gelijke hebben geschapen. Wanneer ik gewild had, dat blanke, zwarte en gele menschen zich zouden vermengen, zou ik de verschillende rassen niet hebben behoeven te scheppen. Ik heb de ver schillende menschenrassen geschapen en ik heb gewild, dat deze grenzen nooit zouden worden overschreden. God wil niet aldus Streicher verder, dat bloed vermengd wordt dat niet bijeenhoort. Wie echter als partijgenoot denkt, dat hij het groote doel van onze beweging dient, wanneer hij den Jood tegen den grond slaat of zijn wonin gen vernielt, is nooit nationaal socialist geweest, en zal het nooit worden. Ik geloof ook niet, dat de nationaal socia listen de schanddaden gepleegd heb ben, die men hier en daar heeft kun nen waarnemen. Dat waren geen na tionaal socialisten, dat waren provoca teurs. Bij de schenoir.g van katholieke kerken en Joodsche synagogen heett men dat gerechtelijk geconstateerd. Volksgenooten! Geeft een ieder, die zich zonder discipline gedraagt i! Wie gelooft met zulke uiterlijkheden de oplossing van deze problemen na derbij te komen, die is te dom om den ernst van het oogenblik te begrijpen. De geschiedenis toont, dat ieder volk, dat den Jood als gelijkgerechtigd bij zich op neemt, vroeger of later aan het Joodsche gif noodzakelijkerwijze ten gronde gaat. Wan neer gij weten wilt, hoe het een volk ver gaat, dat zijn maagdelijkheid en zijn ras aan den Jood prijsgeeft, gaat dan naar het Per- gamon-museum. Het Pergamonaltaar i6 dui zenden jaren geleden door in het land ge boren Noordsche menschen geschapen. Waar om staat het niet meer in dat land? Het bolsjewisme van die dagen ging over dit land heen. En wat is bolsjewisme? Bolsjewisme is radicale Jodenheerschappij. Dat het in Duitschland ook zoo gekomen zou zijn, wan neer Adolf Hitler het volk niet van den af grond weggerukt had, kan een vlegel slechts ontkennen. De grootste schande van Duitsch land was die tijd, toen de Jood het dorst te wagen het Duitsche volk volgens Talmoedi- sche wetten te regeeren. Toentertijd werden den Duitschen mensch al zijn spaargelden ontnomen, die hem eenmaal een zorgenlooze ouderdom zouden hebben moeten verschaf fen. Op het laatste oogenblik zond ons de hemel uit het volk onzen Fuehrer, Adolf Hitler. Hij moest komen om het Duitsche volk, neen, de geheele wereld te bewijzen, dat wie aan het graf nog zijn hoop opbouwt, niet verloren is. Door den strijd van het na- tionaal-socialisme tegen het Jodendom zal het Duitsche volk verlost worden van een ras, dat eeuwig den moord van Golgotha op het voorhoofd draagt. De andere volken zul len ons eens dankbaar zijn voor dezen strijd. Stretcher besloot zijn rede, die herhaalde lijk door applaus werd onderbroken met een drievoudig Sieg Heil, dat jubelend door de menigte herhaald werd, uitgebracht op den Leider van het Duitsche Volk, Adolf Hitler. De rede was naar de parallel-vergadering "i de Tennishallen met luidsprekers overge bracht. Hier verscheen Streicher nog per soonlijk om daaraan nog eenige woorden aan vullend toe te voegen. ROME, 16 Aug. Officieel wordt0- deeld, dat Italië thans 1 millioen manschap pen onder de wapenen heeft. Uit Nanking wordt gemeld, dat de per manente commissie van het centraal execu tief comité besloten heeft het ontslag van Wang-Tsjing-Wei, den minister van bui tenlandsche zaken en president van den Executieven Yoean, niet te aanvaarden. HELMUTH VON GERLACH (Van onzen Duitsahen correspondent) Helmuth von Gerlach, de vroegere hoofd redacteur der „Welt am Montag een voor- aanslaand pacifist en voorstander van de toenadering tusschen Duitschland en Frank rijk, is dezer dagen te Parijs overleden. Leest men toevallig zulk een bericht in ïii der buitenJandscüe bladen, dan wordt men zich bewust hoe in het tegenwoordige Duitschland alles wordt genegeerd, wai met liet zoogenaamde interregnum in verband staat. Li'g „grosszügig" zijn de heeren van het Legenwuorüig bewind ten opzichte van hun vroegere politieke tegenstanders steilig nictl Na de eindoverwinning van het nationaal- socialisme behoorde Heunuth von Gerlach tot de velen, die hals over kop Duitschland moesten venaten, wilden ze met in nadere aanraking komen met een concentratie kamp. tteimuth's vader was regeeringspresident in bnezie en zijn grootvauer was president uer Bernjnsohe pontic, heigeen thans graaf ileildori Kortelings geworden is. Tijdens de rogeenng van i-riedrioh Wil helm VI kreeg tieimuuhs grootvader ont slag als regeeringspresiuent, daar hij er niet voor te \inuen was net geregeld kerke lijk bezoek den* referendarissen persoonlijk te controieeren! iets opstandigs schijnt ei uus in au geslacht wei reeds vroeger ge legen te hennen. Heimuin zag 1866 in Silezië het levens licht; hij studeerde later in Genève, Leipzig en Berlijn in de rechtswetenschap, maar nam reeub als jeuguig assessor zijn ontslag uit den staatsdienst, naar het hem niet ge- 1 ukt<e de partij der toenmalige conservatie ven naar zijn inzicht te hervormen. Met Naumann stichtte hij de Nationaal- sociale vereeniging en later met Theodor Baith de Democratische Vereeniging. Van 1903 tot 1906 v ertegen wouroigde hij in den Rijksdag het district Manburg, waar hij 1896 de „Hessische Landeszeitunghad aangekocht, welke hij tot 1906 redigeerde. Later schreef hij gerujmen tijd ae hoofd artikelen in de Berlijnsche „Welt am Mon tag". Zijn letterkundige productie omvatte onder meer een „Geschiedenis van het Pruisische kiesrecht" cn een „Biografische Essay over August Bebcl". In de Novemberdagen van 1918 behoorde Gerlach tot de mede-oprichters der Duit sche Democratische Partij, maar reeds 1922 liet hij zich als lid schrappen, daar ze hem niet radicaal genoeg was. November 1918 werd hij benoemd tot on derstaatssecretaris in het ministerie van Binnenl. Zaken en kreeg hij de opdracht met Polen in relatie te treden. Voor oen vreedzame oplossing der toenmalige con flicten was men echter in de Wilhelmstrasse niet te vinden en derhalve stelde Gerlach reeds Maart 1919 zijn functie weer ter be schikking. De eerstvolgende jaren trad hij naar voren als vurig pacifist, tevens als vijand dei Oost-Pruisische jonkers, waartoe hij volgens zijn geboorte eigenlijk zelf behoorde. Hij voorzag, dat alle reactie ten voordeele van de nationalisten zou uitvallen. Geheime uit breiding der weermacht wees hij principieel van de hand en in zijn lijforgaan begon hij allerlei sensationeele onthullingen. Hij maakte zich hiermee Lij haast alle partijen onbemind. Vooral de rijksweemiinister wil de loon reoas niets van hem weten. Actief werkte hij voor een principieel toenadering tot Frankrijk, ondernam studie reizen naar dit land, hield er vele voor drachten ter. gunste van het repuiblikein- sclio Duitschland. In ïijn vaderland zal men onder de ge geven omstandigheden geen goed woord meer over hem te lezen krijgen, hoewel opk hier nog stellig velen leven, die Helmuth von Gerlach in zijn glanstijd gekend en re latief ook gewaardeerd hebben. WEER KLOOSTERLINGEN WEGENS DEVIEZEN-OVERTREDINGEN VEROORDEELD Uit Berlijn: In het deviezen-proces tegen de dne leden van de kloosterorde der Barm hartige Breeders is gister vonnis gewezen De hoofdbeklaagde, de algemeens overste Ottomar Voy werd wegens verraad aan het Duitsohe economische leven en overtreding der deviezen-verordeningen in twee geval len veroordeeld tot in totaal vier jaar tucht huisstraf en drie jaar eerverlies met 50.000 Mark boete, subs, nog 100 dagen tuchthuis straf. De kloosterbroeder Frans Josef Brue- mer werd veroordee'd tot twee jaar tucht huisstraf en 20.000 mark boete en de Neder- landsche assistent Stefan Kok tot een jaar gevangenisstraf en 5000 mark boete. Rijksminister Kerrl tegen de „Belijdende Kerk" (Van onzen Duitschen correspondent) Rijksminister Kerrl, die kortelings met ver lof is gegaan, om zich op zijn nieuwe taak voor te bereiden, welke hij in den kerkdij ken strijd heeft te vervullen, heeft als eerste maatregel een verordening uitgevaardigd, welke het beheer der evangelische kerk te Hannover opgedragen aan „Oberlandeskir- chcnrat" Carstcnsen, van wien bekend is, dat hij tot de Duitsche Christenen behoort in Sleeswijk-Holstein. Hij wordt geassisteerd door „Landeskirchenrat" Wagemann. Met deze verordening heeft Kerrl zlc-h ge keerd tegen de Belijdende Kerk, want hier door wordt het financieele beheer aan lands- bisschop Mahrarens ontnomen. De ontstem ming over deze beslissing van Kerrl is in de kringen der Belijdende Kerk in Hannover algemeen. Men veronderstelt, dat soortge lijke verordeningen ook in andere deelen van het rijk, speciaal in Beieren en Wurtenberg, uitgevaardigd zullen worden. Sir Basil Blackett t Bij anto-ongeluk gedood Sir Basil Blackett, de directeur van de Bank of England, is het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk op een spoorwegovergang nabij Gieszen in Hessen en in de kliniek, waarheen men hem vervoerd had, aan de bekomen verwondingen overleden. Zijn echtgenoote werd slechts licht gewond. Blackett was van 1922 tot 1928 financieel lid van den executieven raad van den gou verneur-generaal van Britsch-Indië. Vooral door zijn bekendheid met economi sche en financieele zaken verwierf hij zich een wereldreputatie. Aanhanger van „managed currency" Ijver de hij voor een internationaal systeem ge baseerd op het pond sterling. Hij was 53 jaar oud. De ondergang van den „Stalen Helm" (Van onzen Duitschen correspondent) In vooraanstaande kringen van den „Sta len Helm" is de ondergang dezer nationale organisatie van frontsoldaten reecis voor speld, toen ruim een jaar geleden een con flict tusschen zijn beide leiders, Duesterberg en Seldte, tot het onvrijwillig heengaan van eerstgenoeindo den stoot gaf. Kort daarna ging men reeds een stap verder en werd de Stalen Helm ingelijfd bij de geestverwan te organisaties der N.S.D.A.P., hetgeen door menigen ouden frontsoldaat als een degra datie werd geschouwd. De populariteit van Seldte heeft hieronder sterk geleden, want velen zijner vroegere volgelingen wilden niet op één lijn gesteld worden met de mannen der S.A. en S.S. De interne wrijving tussohen deze in me nig opzicht 6terk uiteenloopende organisaties bleef voortbestaan en dat schijnt tot een be spoediging van de opheffing van verschillen de onderafdeelingen van den Stalen Helm in heel Duitschland bijgedragen te hebben. Het merkwaardigste is hierbij, dat de „lei der" dezer eens zoo sterke en machtige orga nisatie, rijksminister Seldte, tegen deze op heffing niet protesteert. Zelfs na eert persoon lijk onderhoud, dat hij deze week met Hitier had, schijnt zulks niet gebeurd te zijn. Ongetwijfeld heeft hierbij het optreden van generaal-veldmaarschalk von Mackensen den doorslag gegeven. In een uitvoerig schrij ven heeft hij weliswaar zijn persoonlijke sympathie voor het werk en de beteekenis dezer organisatie geuit maar niettemin achtte hij het oogenblik voor gekomen, zijn lidmaatschap van den Stalen Helm op te zeggen. Zulks is bijzonder merkwaardig, wan neer men bedenkt, dat in den Stalen Helm veel oude frontofficieren gevonden werden, die in hun hart voor het herstel der monar chie sympathie koesterden. Uit het feit, dat generaal-veldmaarschalk von Mackensen elk jnar naar ons land reisde, om zijn voorma- ligen hoogsten bevelhebber, ex-keizer Wil helm II, den 27sten Januari persoonlijk gp luk te wenschen, had men afgeleid, dat ook hi| tot dezen kring van trouwe monarchisten gerekend kon worden. Het ontbindingsproces van den Stalen Helm gaat inmiddels onverbiddelijk vor der en met de opheffing van de „Landes- verbande" Berlijn-Brandenburg, Pommeren en de Oostmark (Frankfort ad. Oder) Is alweer een stevige stap in deze richting ge daan. Zelfs het orgaan der over heel Duitsch land verspreide organisaties .Der Stahl- helm", dat waarschijnlijk niet van vijan digheid ten opz'chte van het Derde Riik beschuldigd kan worden, is voor onbeperk ten tijd, dus waarschijnlijk voor goed ver boden en zelfs ..polizeilich beschlagnahmt'' Het zou ons niet verbazen, indien binnen afzienbaren tijd ook de „Kyffhauserbund' met zynvoortreffelijk geredigeerd orgaan van dcnzelfden naam eraan moet geloo ven want in de stemming eener radicale opruiming schrikt men klaarblijkelijk voor niets en voor niemand terug. De Alhaansche regeering is op zeer krach tige wijze handelend opgetreden, teneinde de relletjes te onderdrukken, die ontstonden na den moord op generaal Leon de GhilarclL den inspecteur van het Alhaansche leger, die vermoord werd, toen hij in volle vaart met zijn auto door de stad reed. Ook de chauffeur van de auto werd gedood. Toen het bericht van den moordaanslag bekend werd, brak een opstandige beweging in Tirana en in verscheidene andere Al- baansche steden. Tallooze arrestaties werden verricht toen de militaire troepen eenmaal ter plaatse waren gearriveerd. DE BOUW VAN DE ENGELSCHE LUCHTMACHT De .Daily Mail" meldt dat een van de be langrijkste bestellingen vliegtuigen zal zijn voor de levering van 150 k 200 bommen werpers van de middenklasse. Dit zullen zijn tweemotorige ééndekkers, welke een snelheid bereiken van 400 K.NL per uur. Het blad bericht voorts, dat negen van de twaalf vliegvelden welke zijn geprojecteerd, reeds in aanbouw zijn. ROOSEVELTS BELASTINGWET AANGENOMEN DOOR DEN SENAAT Uit Washington: De senaat heeft de reeds door het huis van afgevaardigden goedge keurde belastinghervormingswet van presi dent Roosevelt aangenomen met een amen dement. waarin bepaald wordt, dat in den vervolge belastingvrije regeeringsbouds ver boden zullen zijn. Verworpen werden ai dementen, difi de heffing van belasting van kleine inkomsten van particulieren zouden willen doen beginnen op een hooger niveau. De wet gaat thans naar de gemeenschap pelijke commissie van de beide huizen. Nu de wet aangenomen is, acht men de kans grooter, dat het congres spoedig zal worden verdaagd. VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT Nabij Gilmer in Texas is een verkeers vliegtuig van de lijn DallasAtlanta (Geor gia) omlaag gestort. De vier inzittenden zijn omgekomen. Uit Oost-lndie KOLONISATIE IN DE DAIRI-LANDEN MED AN, 15 Aug. (Aneta). De afdeeling der Indische Maatschappij voor Individueo le Werkverschaffing ontving uit Java be richt, dat machtiging verleend is tot het nemen van een voorloopige proef door ves tiging van ten hoogste acht kolonisten i: de Daïri-landen. DE SUBSIDIE VAN HET KOL. INSTITUUT BATAVIA. 15 Aug (Aneta). De Volks raad nam met 30 tegen 22 stemmen een amendcment-Thamrin aan, strekkende tot vermindering van de subsidie aan het Ko loniaal Instituut met f 34.000, doch ver wierp een tweede amendement, hetwelk beoogde dit bedrag te bestemmen voor de restauratie van den Prambanan-tempel. LICHAMELIJKE OEFENING Geen interlandwedstrijden van den K.N.V.B. op Zaterdag De „Koninklijke" opvating gedoogt niet te rekenen met de gewetensbezwaren van een groot deel van het volk De notulen van de bestuursvergadering van de Kon. Ned. Voetbal Bond van 11 Juni, voorkomende in de Sportkroniek, bevatten volgende passage: „De voorzitter (Dr. van Prooye): De heer Hesseling, niet lid van den K.N.V.B., heeft, nu do>r den wedstrijd Nederland-Engelani gebleken is, dat er voldoende publieke belang stelling bestaat voor wedstrijden op Zaterdag, de vraag aan het bondsbestuur voorgelegd voortaan de internationale ontmoetingen niet meer op Zondag vast te stellen. Burgemeester jde Vlugt heeft tegenover mij een zelfde op- merking gemaakt. Al wordt door het spelen van die wedstrij- iden op Zaterdag dat gedeelte van het publiek dat des Zondags niet verschijnt, in de gele genheid gesteld tegenwoordig te zijn, een 1 ander gedeelte zal, geen vryen Zaterdag I hebbend, de wedstrijden niet kunnen bijwonen. I Bovendien moet niet uit het oog verloren worden, dat alleen gedurende den zomertijd wedstrijden op Zaterdagavond kunnen worden vastgesteld. Zou op Zaterdagmiddag worden gespeeld, dan zal de provincie zeker niet tijdig aanwezig kunnen zyn. i Besloten wordt den heer Hesseling te ant-. Weerbericht Bet dunne ptlltje geeft den vorlgen stand *aa Hoogste stand te Parijs 767.5. Laagste stand te Memel 755.8 Stand vanmorgen halftwaalf 765.7. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige W. tot Z. wind, ge deelte ijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Langzaam blijft de hooge drukking ook over Scandinavië en Duitschland uitbreiden, terwijl de depressie bij Ierland weer in be teekenis afnam en die in het N.O. bijna ia verdwenen. In Engeland valt nog liohte regen. De be- 'olking in Schot'and en Engeland is nog vrij zwaar. Frankrijk heeft grootendeels zon nig. windstil weer met stijgende tempera tuur. Duitschland en Zwitserland hebben nog bewolkte lucht met regen alleen in het O. In Scandinavië k'aarde het weer verder op, maar bleef het nog koel. Waarschijnlijk zal de vochtigheid in de laag tusschen 2 en 3 K.M., die op veel plaat sen de zon nog verduistert, thans gaan af nemen zoodat meer zon en verdere stijging van temperatuur te wachten is. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.6 C. 17 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.45 uur, zonsondergan 8.21 uur (Maan op nam. 9.06 uur, onder v.m. 9.54 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 5.17 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,92 3,25 Wese! 0,60 0.67 Brelsach 2,06 2,16 Emmerik 0,60 0,54 Kehl 3.25 2,75 Lohltb 9,51 9,46 Maxau 4,58 4,04 Nijmegen 7,93 7,19 Dledeshelm 2,34 2,41 St. Andries 2,81 2.37 Mannheim 8,C6 2,85 Arnhem 7,48 7,45 Lohr 0,94 0,99 Vreeswijk Iw 0,21 0,22 Mains 0,86 0,56 VVestervoort 7,97 7,94 BIngen 1,66 1,65 Deventer 1,80 1,83 Caub 1,79 1,77 Kampen 40,08 0,00 Ems 1,14 1,13 Eysden 45,90 0<',00 Coblens 1,74 1,72 Maastricht 20,54 4<>,53 Trier 0,12 0,23 Grevenblcbt 7,67 27,63 Keulen 1,29 1,25 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 0,64 0,67 Gfave fs.ais) 4,00 3,89 Rahrort 0,26 0,88 St Andries 0,88 0,88 Hoogwater Ned. Zeehavens 17 Augustus Delfzijl j,ii 13,17 HellevoetaL 4.45 17,19 Terschelling 10,31 23,01 Willemstad 536 17,54 Harllngen 11,35 23, 0 Broawerah. 3,57 16,24 Den Helder 9,05 21,50 Zlerlkzee 4,4ti n>52 iJmniden 4,41 17,11 Wemeldinge 4,óu 17,18 Hoek v. HolL 3,49 16,22 Vlissingen 2,57 15,10 Scheveningen 3,59 16.33 Terneuzen 3,32 16,50 Rotterdam 6,14 18,17 Hans weert 4,36 16,46 woorden, dat aan zyn verzoek, om de genoem de redenen, niet kan worden voldaan". Na de wedstrijd Nederland-Engeland heb- ben ook wy een beroep gedaan op de fairness en het goed verstand van de K.N.VJ3.- bestuurders, die zou kunnen blijken in het voortaan vaststellen van de interland-wed strijden op Zaterdag. Uit het bovenstaande blijkt wel, hoe weinig waarde deze heeren hechten aan de gewetens bezwaren van zeer velen van ons volk om den Zondag 'ie benutten voor sportwedstrijden. Het is niet onmacht, maar onwil die hierin beslist. Het aantal voetballiefhebbers, dat zich op Zaterdagmiddag met geen mogelijkheid zou kunnen vrijmaken is het blykt ook telkens by de oefenwedstrijden op het Sparta-terrein niet zoo groot en diegenen uiL de provin cie, die een interland-wedstrijd willen bij wonen, kunnen zeker ook maatregelen tref fen, om hun Zaterdagmiddag er voor te reser- Over de gemoedsbezwaren van duizenden zoowel tegen het houden ale nog meer tegen het bezoeken van interlandwedstrijden op Zondag wordt eenvoudig heengeloopen, ook al behooren daartoe vooraanstaanden in den De N.R.C., die bovenstaande passage ook aanhaal';, voegt er de heel lieve en voorzich tige vraag aan toe of de K.N.V.B.-bestuur- ders ten gerieve van hen die om principieels redenen n:et op Zondag komen waaronder ook de leden van ons Koninklijk Huis dan misschien niet één wedstrijdje op Zaterdag avond kunnen doen houden. Men moye ons dat besparen. De „Koninklijke" Nederlandsche Voetbal- Bond heeft eens te meer het bewys geleverd, hoe weinig koninklijk hy zich weet te gedra gen, wanneer het gaat om de eerbiediging van den Zoydag. Zy, die daar hooger waarde aan hechten mogen er hun conclusie ui; trekken: dat in het z.g.n. neutraal sportmilieu geen plaats is voor Christelijke jonge menschen, zoodat deze zicb reeds om deze reden in eigen kring hebben te organiseeren en hun sport hebben op te bou wen, met prysgeving van de attractie der in terlandwedstrijden. Springconcours van Landelijke Rijvereenigingen Ter gelegenheid van de V.V.V.-feesten te Hoek van Holland, is Donderdag een groot ruiterfeest gehouden, waaraan werd deelge nomen door de Landelijke Rijvereenigin gen uit Maasland, Rozenburg en het West- land. Naast eerst enkele nummers carousel- rijden ten beste waren gegeven, werd met het springconcours aangevangen, waarvoor 25 paarden waren ingeschreven. Over het algemeen werd het parcours vlot afgelegd, en het aantal fouten was niet heel groot De uitslag was: eerste prijs: G. Broek uit Maasland, met „Bertha", geen fouten; twee de prijs: B. Varekamp, Westland, met „Bet- 8ie", drie fouten; derde prijs: P. v. d. Wel, Westland, met „Pedro", vier fouten; vijfde prijs: E. Dtiyvestein, Westland, met „Cerus", vier fouten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2