Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba# GEBREK AAN ZUINIGHEID Het kostelijk instituut dat wij in de Alge- meene Rekenkamer bezitten, heeft nog al critiek geoefend op het financieel beleid der Crisiscentralcs, aan wie in 't algemeen ge brek aan zuinigheid verweten werd. De Regeering heeft deze aan- en opmer kingen met een nota beantwoord, waaruit we dezer dagen een en ander gepubliceerd hebben. Deze nota is als andere van dit soort. Ze geeft hier wat toe, bestrijdt of ontkent daar een beschuldiging en verklaart ten slotte heel veel. Tracht dit althans te doen; want het groote publiek haalt meestal de schouders op over deze officieele „verkla ringen" en denkt er het zijne van. De verdediging van het beleid der crisis centrales deelt in hetzelfde lot. Ook verschil lende bladen nemen de nota niet heelemaal ernstig. Als de regeering toegeeft, dat deze koe althans eenige vlekjes heeft, dan zal ze wel erg bont zijn, zoo luidt het oordeel. Er is zit misschien veel waarheid is. Vol komen bevrediging geeft o.i. de nota niet. Maar we willen voor ditmaal toch ook eens op de andere kant van de medaille wijzen. Letten we eerst b.v. op de verklaring, „dat het steeds in de bedoeling heeft ge legen den ongenoemden leider van een bureau, die een buitengewoon belangrijke en zware taak heeft, een salaris van onge veer 9000 toe te kennen. De scheiding van het salaris in 4000 en 5000 betreft slechts een administratieve maatregel. Het eene bedrag kwam ten laste der centrale, het andere van het regeeringsbureau." Het publiek vraagt: als dat steeds in de bedoeling gelegen heeft, waarom voorkwam men dan niet, dat de Rekenkamer op deze „onregelmatigheid" kon wijzen? Het was toch begrijpelijk, dat men dezen leider, die naast een „salaris" van 4000 en een „trak tement" van 5000 nagenoeg een tientje per dag voor verblijfkosten in rekening bracht, mitsgaders een 6poorwegabonnement eerste klas en fatsoenlijke nota's inleverde ,voor representatiekosten, taxi's en sigaren, Van inhaligheid verdacht. Op de crisis- bureaux zelf maakte men er dan ook van, dat deze directeur, achter zijn bureau zit tend, overwoog, dat een inspecteur goede diensten zou kunnen bewijzen en toen, in de spiegel kijkend, zijn eigen beeld zag en ver rast uitriep: jij bent geknipt voor dit baantje. Neèn, zegt de Regeéring: deze functionaris „verdiende" werkelijk het totale inkomen. Goed, doch waarom kreeg hij het dan op een slinksche manier? De cumulatie, vooral ge- Ivoegd bij de onnoodige reis- en verblijfkosten, moest in zijn nadeel uitgelegd worden. Dit, wat een hoofdambtenaar betreft. Wij willen echter ook een opmerking over de lagere ambtenaren maken. Zoo licht zou men uit de discussies de in druk kunnen krijgen, dat de ambtenaren in 't algemeen dikke salarissen krijgen bij de crisisdiensten. Welnu, naar onze meening is het tegen deel waar. Ongetwijfeld zullen er onder de ambtenaren wel enkelen zijn, die de noodige capaciteiten voor hun functie missen; bof fers, die enkel door begunstiging een be trekking kregen. De toegepaste selectie be wijst dit wel. Wij gelooven echter, dat het in de regel juist andersom is. Velen, die dankbaar een functie aanvaardden, bezitten bekwaamheid Ivoor veel belangrijker werk, doch raakten wegens malaise of door militaire dienst bui ten betrekking en verdienen nu vijftig pro cent of minder van hun vroeger inkomen. De dertig gulden per week voor de contro leurs (met eigen rijwiel) van de Zuivel- centrale, zijn daarvan een sprekend voor beeld. Waarlijk, zóóprettig is het niet bij de crisisinstellingen. Velen denken bij voort duur met zorg aan de toekomst, welke elke dag loonsverlaging of nog erger ontslag kan brengen. No. Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 5553 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Toegekend is de bronzen eeremedalll0 der Oranje-Nassau Orde aan mej M. Frissen, dienst bode bij mevr. E. Wintgens-Bex te Den Haag. DIPLOMATIEKE DIENST Mr H. G. von Oven treedt op al tij del c- ~aak- gclastigde te Santiago, Chili. GEEN AUDIëNTIE De 'wekelijksche audiëntie van den minister van Watertaat zal Maandag 2 Sept. a.s. niet plaats vinden. P.T.T.-DIENST toor te Amsterdam-Noord do t PTT-dlenst E den Hartog. Per 1 Oct. is aangewezen als directeur j Stadskanaal. DE BRUGBOUW BIJ VLAKE. Eind Augustus zal het eerste gedeelte van de brug over het kanaa) door Zuid-Beveland nabij het spoorwegstation Vlake worden aangebracht op de bijna gereed gekomen betonnen onderbouw. Met het maken der verschillende viaduc ten in het nieuwe rijksweggedeelte Krui dingen—Vlake (aansluitende op de nieuwe brug) zal spoedig een aanvang worden ge in.! akt. Het wachten is thans op de aanbe steding van genoemd gedeelte weg. Het conflict in de Tilburgsche T extielindustrie Namens de bij het geschil in de Tilburgsche textielindustrie betrokken organisaties is het volgende telegram aan de Rijksbemiddelaar Prof. Aalberse gezonden: „Gecombineerde texkielarbeidersbonden kun nen voorstel-Rij ksbemiddelaar inzake loonsge- schil Tilburg niet aanvaarden. Om een flict alsnog te voorkomen, wordt het volgende voorgesteld: .(de „Eendracht" moet Vrijdag hierover nog met leden vergaderen), loonsver laging tot 5 pCt. te beperken. Minimum-loonen vast te stellen op 42 en 44 eert; per uur. Perio dieke verhooging halfjaars stopzetten. Zijn bereid leden te adviseeren met dit voonstel ge noegen te nemen." Nederlands geschenk aan den Volkenbond Wordt in Den Haag tentoongesteld Het geschenk van de Nederlandsche regee ring aan den Volkenbond, bestaande uit die betimmering en de meubels van het werk vertrek van den secretaris-generaal in het nieuwe Volkenbondsgebouw te Genève, en ander volgens het ontwerp van den architect M. J. Luthmann te 's-Gravenhage, nadert zijn voltooiing. De betimmering der wanden enz. is voor een goed deel reeds ter plaatse gesteld. Al vorens de meubels worden afgezonden, zijn deze te bezichtigen in de showrooms van de Kon. Ned- Meubelfabriek H. P. Mutters en Zn, Piet Heinplein 5, Den Haag. De tentoonstelling is kosteloos toeganke lijk van 10—17 uur en duurt van 19 t.evm. 22 Augustus. Burgemeester Waugh biedt een beeld aan Aan burgemeester Dr. W. de Vlugt Gistermiddag heeft de burgemeester van Albury, vergezeld van zijn echtgenoote, vao leden van het Albury Comité en van de heeren Plesman en Slotboom van de.K.L.M., een bezoek gebracht aan den burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt. Bij dit bezoek bood de Australische burgemeester aan zijn ambtgenoot een fraai beeld aan Het beeld bestaat uit een marmeren voet stuk, waarop een leeuw en een vrouwen figuur van brons. Op het voetstuk is een plaquette aangebracht, waarop de landing van de Uiver op het. terrein in de nabijheid van Alibury staat afgebeeld. Aan dit bezoek bij den burgemeester is een lunch vóórafgegaan in „Excelsior", waar door het Albury-Comité aan burgemeester Waugh een zilveren Uiver is aangeboden. De Westlandsche Bloemen- en Fruittentoonstellint Reeds 26000 bezoekers Ruim 10.000 personen hebben Donderdag een bezoek gebracht aan de Westlandsche Bloemen- en Fruittentoonstelling te Honse lersdijk. Vooral in de ochtenduren is een lange stroom van bezoekers door het ge bouw gegaan en in totaal zijn nu pl.m. 26000 personen de controle gepasseerd. Tot de bezoekers behoorden gister de bur gemeester van 's-Gravenhage, mr. De Mon- chy, en J. Mensingh, voorzitter van de Ne derlandsche Sierteelt Centrale. Ook gister zijn weer tientallen touring cars uit alle deelen van het land met bezoe kers naar Honselersdijk gekomen, welk uit je in vele gevallen werd gecombineerd met een bezoek aan de V.V.V.-feesten te Hoek van Holland. De producten op de tentoonstelling blij ven in uitstekende staat, mede ook door het weer, dat voor deze expositie juist ge schikt is. Bekroningen Aan de inzenders op de Westlandsche bloemen- en fruittentoonstelling werden i.m. de volgende bekroningen toegekend: Eereprijzen: Medaille van H. M. de Koningin: C. M. Zwinkels, Sammersbrug, voor de mooiste inzending fruit der ten toonstelling. Medaille van H. K. H. Prinses Juliana, voor de mooiste inzending bloemen der tentoonstelling, Cerbera's: L. van Stael- duinen Hzn., 's-Gravenzande. Legpenning van den Commissaris der Koningin, voor de grootste inzending der tentoonstelling: Bond Westland voor de grootste gecombineerde inzending. Verder verkregen: Kleine gouden medaille: S. W. Sweeris, Honselersdijk (anjers); Jac. Kuy- venhoven Jac.z. (gladiolen); C. v. d. Ende, Honselersdijk (zinnia's); Gebr. Bouwman, Honselersdijk (25 tros Frankenthalers); C. N. Zwinkels, Sammersbrug (25 tros Black Alicante); Th. van Luyk, Poeldijkk (25 tros sen druiven); Wed. Zuyderwijk, Sammers brug (25 trossen Golden Champion); P. A. M. Valentin, Honselersdijk (20 trossen drui ven; W. Boersma, Naaldwijk (verpakt fruit). Verguld zilveren medaille: C. P. van Leeuwen, Naaldwijk (dahlia's); S. W. Sweeris, Honselersdijk (anjers); A. A. Volebregt (3 maal) en M. Veeders, Honse lersdijk (chrysanthen); A. G. Kiebert, Naaldwijk (zinnia's); A. H. Spoor (2 maal), Rijswijk (lelies); Gebr. Valstar. Naaldwijk (verpakt fruit); L. v. Staelduinen Hzn.. 's-Gravenzande (2 maal). Zilveren medaille: Jos. Klinken berg, Loosduinen, (2 maal) (anjers); Wa ling van Geest en Zonen, 's-Gravenzande (2 maal), (gladiolen); L. yan Staelduinen Hz., 's-Gravenzande (lelies); Gebr. Wetstijn, Loosduinen (zinnia's); A. B. J. v. d. Knaap, Poeldijk (Frankenthalers) ;*A. J. v. Ruyven, Sammersbrug (Black Alicante); J. P. Jan sen, Honselersdijk (blauwed ruiven); G. A. v. d. Arend (Golden Champion); J. K. Hoek stra, 's-Gravenzande (sierbloemen); A. W. Bouman, Honselersdijk (anjers); F. Hofland land, Naaldwijk (siermeloen)G. den Hol lander, Naaldwijk (artisjokken); J. den Hol lander, Naaldwijk (lathyrus); L. van Stael duinen I-Izn., 's-Gravenzande (tritoma's). Bronzen medaille: S. W. Sweeris, Honselersdijk (anjers)A. B. J. v. d. Knaap, Poeldijk (Frankenthalers); Gebr. v. Zakten I-Ibnselersdijk (tritoma's); C. A. Jansen Honselersdijk (tritoma's); Gebr. Knoppers I-Ionseleresdij (tritoma's; L. van Staeldui nen Hzn., 's-Gravenzande (crinums); A. G. Kiebert, Naaldwijk (asters); Gebr. Westijn, Loosduinen (chabaud-anjers); M. Velle- kamp, Honselersdijk (antheriums); K. Vogel Wateringen (clematis). Verder nog vele geldprijzen. Eerste Lustrum van de Wieringermeer Feest in de eerste Zuiderzeepolder öp 21 Augustus 1935 zal het vijf jaar geleden zijn dat de Wieringer- meerpolder droogviel. Do bevolking van Slootdorp en Middenmeer, de be drijfsleiders en pachters, verspreid wonend door de Meer, bereiden zich voor op eenige feestelijkheden ter her denking van genoemd feit. Deze Polderdag zal in Middenmeer ge houden worden, gelegen op 30 K.M. van Alkmaar en 60 K.M. afstand van Amster dam en over den Afsluitdijk uit Friesland en Groningen al heel gemakkelijk bereik baar! Het ligt in het voornemen van den Minister van Waterstaat een gedeelte van de feestelijkheden bij te wonen. Het hoofdnummer van het progran dat des middags om twee uur begint, nhl- len zijn de wedstrijden met Caterpiir trekkers, waarmede behendigheidsproeven zullen worden gedaan door de ervaren chauffeurs, die dagelijks de duizenden hec taren nieuw gewonnen land met behulp van deze machines oogsten. Als schrille te genstelling zullen er ook de elegante pres taties van de landelijke ruiters uit de om geving van de Meer kunnen worden aan schouwd. Meerdere feestelijkheden staan op het programma. Een vuurwerk zal het be sluit zijn van deze dag, die belangrijk it voor de jonge polder, welke ook, wat zijn feestelijkheden betreft, tracht een waard stukje Nederland te zijnl Varkensprijzen De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de betaling van na 18 Augustus a.s. aan haar te leveren varkens tot wederopzegging zal van onderstaande prijzen: Beneden een geslacht gewicht van 50 kg. naar kwaliteit tot maximum 37 cent. Van 50—53 kg. van 48 tot 38 cent (telkens 2 ct. lager voor iedere lagere kwaliteitsklasse). Van 54 tot 57 kg. van 5141 cent. Van 58 tot 66 kg. van 5343 cent Van 67 tot 75 kg. van 51 tot 41 cent en van 76 tot 85 kg. van 49 tot 39 cent Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm géwicht verminderd met 2 pet.). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg., wanneer de varkens als nood- of spoedgeval zijn aangeboden; met 5 cent per kg., wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de af name door den kringzaakvoerder is gecon stateerd. Varkens welke voor risico van den leve rancier zijn afgenomen, worden alleen din tegen bovenstaande prijzen uitbetaald, wan neer deze zich na slachting in goede con ditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt een varken na slachting een binnenbeer te zijn, dan vindt de betaling plaats op basis van 60 pet. der genoemde prijzen, tenzij zulks bij de levering reeds is vastgesteld in welk geval nimmer meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afname worden medegedeeld. DE AGRARISCHE PERS In een druk bezochte vergadering van aandeelhouders te Meppel gehouden, is op gericht de Naamlooze Vennootschap „De Agrarische Pers". De bedoeling van deze Naamlooze Ven nootschap is, een drukkerij te stichten tot exploitatie van een agrarische pers, waar van het thans ruim drie jaren bestaande orgaan .Landbouw en Maatschappij" het hoofdblad zal zijn. Behandeld worden de ontwerp-statuten ten overstaan van notaris van Veen te CoevorJen. Dit ontwerp werd na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de heeren J van Twisk te Edam. J. B. v. d. Sluis te Olst, E. Z. Oldenbanning, De Wijle, A Evers, Rheden bij De Steeg, A. van Bruggen, Warffum, J. Knollema, Slochte- ren en G J Ruiter. Knijpe (Fr.). Als directeuren werden aangesteld de heeren J Meinsma en A. Seton te Meppol. De ve-gadering, die onder leiding stond m den heer E. Z Oldenbanning, voorzit ter van den Nat. Bond L en M.. was zeer enthousiast gestemd ten opzichte van de nieuwe onderneming. Verschillende spre kers voerden het woord. Stemmen gingen de vergadering op. zoo spoedig mogelijk te komen tot uitgifte van een dagblad. Van de bestuurstafel werd de verzekering gegeven, dat daarnaar thans van meet af aan gestreefd zal worden. Het raadsel van Krimpen De raadselachtige verdwijning van de brandkast van den veehouder De Jong houdt gemoederen te Krimpen aan de Lek, zoo als te begrijpen is. levendig bezig. Het feit, dat een gevaarte, dat slechts door minstens drie man te tillen was, kon verdwijnen uit een huis, waarin de boer met zijn geheele gezin op den nacht van de inbraak verblijf hield, doet onwillekeurig denken aan be kenden, die aan het werk moeten zijn ge weest.-Waarschijnlijk is het daaruit te ver klaren, dat het gerucht is gegaan, dat. de politie den 31-jarigcn B. V. uit Nieuwpoort, een vroegere schoonzoon van den heer De Jong, zou hebben gearresteerd. Deze man is eens wegens het plegen een eigendomsdélict te Krimpen gepleegd veroordeeld, waarna zijn vrouw zich van hem liet scheiden, dus was hy vanzelf „verdacht". Inderdaad heeft de politie V. wel ge hoord, doch van arrestatie is geen sprake. Naar wij uit de beste bron vernemen is er geen enkele aanwijzing gevonden, welke de arrestatie van V. zou .wettigen, waarom hij ook na het verhoor direct op vrije voeten is ge laten. Het onderzoek wordt in verschillende richtingen voortgezet, doch vooralsnog is er geen bepaald spoor, dat gevolgd wordt. Het zal ook zeer de vraag zijn, of de raad selachtige inbraak wel spoedig zal worden opgehelderd. De kindermishandeling te Roden Het slachtoffertje overleden Het 3-jarig zoontje van J. H.-geboren B., uit Liever, gem. Roden, dat met zware verwondingen in het Academisch ziekenhuis te Groningen was opgenomen is aan de gevolgen overleden. Of hier sprak is van opzettelijke mis handeling door de moeder zal nog nader worden onderzocht. Van een aanhou ding van de moeder is in ieder geval nog geen sprake. I-Iet „Nbl. v. h. Noorden" Vertelt over de mishandeling, dat het kind soms ergens buiten aan een lijn stond en dan weer in een varkenshok was opgesloten. De kleine heeft ook een gebroken armpje gehad, dat zonder medische hulp weer aan elkaar is gegroeid. Eindelijk heeft een broer van M., die den ernstigen toestand zag waarin het kind ver keerde, de hulp van dokter van der Velde te Roden ingeroepen. Deze constateerde o.a. een gat in den slokdarm en achtte directe opneming in het Academisch Ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. Daar werd bij 't onderzoek een groote hoeveelheid etensres ten en vuil uit het lichaampje van het kind gepompt. Het is te begrijpen, dat de inwoners van het Drentsche dorp door het gebeurde zeer geschokt zijn. De zaak is bij de autoriteiten in onderzoek. Op onbewaakte overweg gedood Op de onbewaakte overweg ter hoogte van het landgoed „Dennenrodc" te B-eilen is de 55-jarige A. Oostindie, uit Hoogeveen, die per motor den overweg wilde overste ken, door een uit de richting Beilen komen de trein gegrepen en op slag gedood. Vermoed wordt, dat het slachtoffer zijn aandacht gevestigd had op een uit de verte naderende trein uit Assen en zoodoende de trein uit de richting Beilen niet heeft zien' aankomen. De man, die gehuwd is en vader van een groot gezin, was onlangs uit het ziekenhuis te Amersfoort ontslagen, waar hij werd verpleegd tengevolge van een motor-ongeluk, dat hem bij Harderwijk was overkomen. LEELIJKE V \L Toen de 57-jarige winkelier G. van Bek- kum te V r e e s w ij k langs de sluis fietste, verloor hij de macht over zijn stuur en viel van de sluismuur op een in de sluis liggende motorboot. De ontboden geneesheer consta teerde, dat o.m. eenige ribben waren gebro ken. In ernstige toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Utreoht vervoerd. Vorig jaar geraakte dezelfde persoon te water en werd na lang zoeken onder een schip vandaan gehaald en roo op liét nippertje van den dood gered. AFSCHUWELIJKE MISDAAD EVEN OVER DE GRENS? Lijken gevonden te Wuestwezel Verleden jaar September werd in een stuk boschgrond te Wuestwezel, behoorende aan den landbouwer De Bie, even over de Nederlandsche grens in België, op ongeveer een meter diep te, bij het delven naar zavel, een in ontbinding verkeerend lijk gevonden en dezer dagen vond men op dezelfde wijze nog twee zalke lijken. Sporen van kleeren noch knoopen waren aanwezig, zoodat men denkt aan een afschuwelijke misdaad. De plek waar de lijken ge vonden zijn is slechts 20 Meter verwij derd van de woning van De Bie. De Belgische Justitie heeft nu last gege ven het geheele terrein te onderzoeken of er zich nog meer lijken bevinden. Onder de grensbewoners loopen de wildste geruchten. Ernstige autobotsing op de Hemweg Donderdagmiddag- had -een ernstige autobotsing plaats op de Hemweg op de hoek van de Molenweg te Amster dam Twee auto's, een vrachtauto en een personenauto, reden achter elkaar in de richting van de stad. De vrachtauto wilde de Molenlaan inslaan en stak daartoe de richting-aanwijzer uit. Dit werd echter niet opgemerkt door den chauffeur van de achter de vrachtauto rijdende personenauto, die met volle vaart doorreed en met een hevige slag achter tegen de vrachtauto botste. De wagen sloeg om en kwam met de radia- teur omlaag, rechtop in de sloot- De auto's waren deerlijk gehavend. Onmid dellijk schoot van alle kanten hulp toe om de inzittenden uit hun benarde posi tie te bevrijden. De bestuurder van de aangereden vracht auto was er goed afgekomen, doch die de personenauto had kwetsuren opgeioopen. In de wagen bevonden zich een echtpaar een kind. Het 5-jarig meisje had een ern stige hoofdwond opgeioopen en moest naar het Wilhcimina Gasthuis worden overge bracht. Ook haar moeder had vrij ernstige verwondingen opgeioopen en moest even eens naar het ziekenhuis worden overge bracht, om te worden verbonden. De auto's werden later op het droge ge bracht. Met breugleuning omlaag gestort Gistermorgen reed de heer Chr. Groote met twee zijner kinderen achter op zijn rij wiel langs het Omkanaal te Hoogeveen. Toen hij aan het einde van het brugje over het Oude Opgaande, nabij de woning zijn vader, moest oversteken, begon hij te slingeren. Plotseling greep hij zich vast aan de leuning van de brug, waarna hij met de kinderen, de leuning en de fiets naar be neden in een daar liggende schuit viel. De kinderen bekwamen geen letsel, G. evenwel liep een ernstige hersenschudding op en werd bij zijn ouders binnengedragen. Hij mag niet vervoerd worden. Zijn toe stand is hoogst zorgwekkend. INBRAAK Bij 'de Vereen, van Scheepswerktuigkun- digen op de Singel 84 te Amsterdam, is de buitendeur door inbrekers opengemaakt. Zij namen van het kantoor twee geldkistjes mee, waarin een bedrag van ongeveer 1500 as geborgen. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING Te Roosendaal is een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auttf, die uit Zeeland kwam, zou vlak bij Roosendaal drie auto's passeeren, -die van de tegenovergestelde kant kwamen. Hij kwam in botsing met de middelste van de drie wagens, botste op een stilstaande auto en kwam daarop in een sloot terecht. Een dame, die in de stil staande auto zat, werd ernstig gewond. Zij kreeg vermoedelijk een dubbele bekken fractuur In ernstige toestand wed zij weg gebracht. De aanrijdende auto is in beslag ;enomen. De chauffeur kreeg geen letsel. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN Te Wierden is zekere J. S. met zn fiets door een vrachtauto aangereden. Do man brak beide beencn en kreeg voorts nog ver schillende ernstige wonden. In zorgwekken- den toestand is hij naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. SLïrtjertentieprijjcn Van I tot 5 regels f UlTh Elke regel meer f 0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels .7. 2-30 Elke regel meer.7» 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan T bureau wordt berekend f 0.10 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Vlak bij de Nederlandsche grens moet een afschuwelijke misdaad zijn gepleegd: er zijn drie lijken gevonden. Blz. 2 Aloisi heeft gisteren tegenover Laval het Italiaansche standpunt uiteengezet; Italië eischt politieke genoegdoening. Engeland wil slechts economische concessies toestaan. Heden vergaderen de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Italië officieel als z.g. drie-mogendhedenconferentie. Julias Streicher spreekt te Berlijn voor tienduizenden hoorders een antisemietischo redevoering uit. - Blz. 5 De Rijkswaterstaat zal het autobus- en vrachtverkeer laten tellen. Eenige dagen in Londen II, door I. Stap. Oud-marketentster gehuldigd Men meldt ons uit Den Haag: De oud-marketenster van de Grenadiers, de wed. Dekker, heeft gister in goede ge zondheid haar 95sten verjaardag gevierd. Aan belangstelling heeft het haar op dezen dag niet ontbroken. De oud-marketenster was door vrienden en kennissen danig in de bloemetjes gezet. Het hoogtepunt voor haar was echter wel, toen om kwart over twaalf de Koninklijke Militaire Kapel zich met het front naar de woning in de Rembrandtstraat 31 opstelde om haar ter gelegenheid van deze gebeurtenis door het spelen van eenige toe passelijke nummertjes te huldigen. Het con cert werd besloten met den „Grenadiers- marsch". Zes officieren en eenige muzikanten heb ben vervolgens de wed. Dekker gecompli menteerd en hun gelukwenschen vergezeld doen gaan van eenige fraaie bloemstukken. De Brigadestaf deed haar een groote taart toekomen. Ondanks haar hoogen ouderdom is de wed. Dekker nog gezond van geest, hoewel den laatsten tijd haar gehoor minder wordt .Zij was zichtbaar onder den indruk door deze muzikale huldiging, welke voor haar zoovele herinneringen uit vroeger dagen, toen zij met den troep er op uit trok, wakker roept. De publieke belangstelling in de Rem brandtstraat was buitengewoon groot. Tijdens de muziek van de Kon. Mil. Kapel zorgde bereden politie,- dat de belangstellenden op behoorlijken afstand werden gehouden. Toen de Kapel echter vertrokken was, stroomde het publiek langs de woning, om de wed. Dekker, die voor het raam zat, te kunnen Boerderij verbrand Bewoners ternauwernood ontkomen Door een brand, welke vermoedelijk in de schuur is ontstaan, is gisternacht de boer derij van den landbouwer P. Clarijs, in de gemeente Halsteren, in de asch gelegd. Ook de inboedel ging verloren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was. kon wegens gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De landbouwer, difi evenals zijn vrouw en dochtertje, op het oogenblik, waar op het vuur reeds naar buiten sloeg, nog sliep, wist zich met vrouw en kind via een raam in veiligheid te brengen. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. N.S.B.ERS VEROORDEELD Uniformverbod overtreden De kantonrechter te Nijmegen heeft ver oordeeld A. K., F. K., W. J. W., H. T., J. V., N. h., J. v. d. E., te Nijmegen, en G. v. M, te Beek, die ter gelegenheid van een N.S.B.- bijeenkomst te Nijmegen, waarin Ir Mussert sprak, in verboden fascistische kleeding liepen, tot 5 boete subs. 3 dagen hechtenis wegens overtreding van het uniformverbod. De bij die gelegenheid in beslag genomen kleeding werd verbeurd verklaard. Te Ginnielken zijn in café's tijdens de kei> misdrukto tal van vijf francstukken voor rijksdaalders in betaling gegeven. Zekere J. A. is op heelerdead betrapt en later werd nog een tweede persoon, die het probeerde, ingerekend. Naar een andsiren bedrieger vordt nog gezocht DE NOORD-VELUWSCHE DIEVENBENDE De Zwolsche rechtbank deed uitspraak in le zaken tegen de tien eerste leden der Noord Veluwsche dievenbende, die verleden week terecht stonden. De hoofddaders, de arbeider W. van der Meulen uit Oldebroek, tegen wien vier jaar gevangenisstraf was geeischt, werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf m« 1 af trek van de preventieve hechtenis, en W. van den Bosch, arbeider te -ddebroek, tegen wien drie jaar en zes maanden was geeischi lot twee jaar en drie maanden, met aftrek van preventief. Voorts weird veroordeeld tot drie jaar met aftrek van preventief K. v. Spijkeren, arbei der te Doornspijk, legen wien drie jaar ge vangenisstraf was geeischt. Van de overige zeven verdachten werden de stukken in handen gesteld van den rech- ter-commissaris om een onderzoek naar hun persoon in te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1