liirntur ;Cciitsdjf (£mrttat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct- Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5551 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 abbsrtentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend0.10 PASSEND OPSCHRIFT GEVRAAGD De wijze, waarop een „kameraad", die met Ir. Mussert naar Indië vloog, de tocht beschrijft, valt moeilijk in beschaafd Ne- derlandsch te kwalificeeren. Ze sluit zich echter uitnemend aan bij de hinderlijke manier, waarop men den leider uitgeleide deed, zoowel op Schiphol als in de pers, waarin gezegd werd, dat Indië nu eens het voorrecht zou genieten een „officieel be zoek" uit Nederland te ontvangen. Een absoluut monarch kan niet meer door zijn hofkliek gevleid zijn, dan de voorman der N.S.B. door zijn „vereerders". De „kameraad" in Vova maakt het wel heel bar. Het begint al direct De blijken van vriendschap van Schiphol tot Athene „maakte deze eerste zware dag voor den Algemeen Leider dragelijk'.. Maar hij smelt weg in adoratie wanneer hij verhaalt, hoe Ir. Mussert onder de slechte weersomstandigheden, waarmee de „Sperwer" te kampen had. zich als een on verschrokken luchtpassagier gedroeg: „Het moreel der passagiers was er niet op vooruitgegaan, maar de rust en kalmte van Mussert waren verkwikkend en vow* ons allen bemoedigend". Nauwelijks was deze ophemeling in Vova verschenen, of de roode pers schreef, hoe haar reeds eenage tijd bekend was, „dat liet voornemen van den gezagvoerder Both om nogmaals te probeeren de „Sperwer" door de moesson heen te brengen, aanvan- kei ijk strandde op het verzet der passa giers". Verder deelt Het Volk dan mee' Het verzet tegen doorvliegen ging vol gens de volkomen betrouwbare inlichtin gen, die wij mochten ontvangen, niet het minst uit van den heer Mussert. Deze was vast besloten om de reis van Rangoon naar Medan per schip voort te zetten en vertoonde in het zware weer alle ken- teekenen van vrees". De redactie voegt er aan toe ;dat niemand op een luchtreiziger schimpen zou, die in de rampweek van de K.L.M. met vrees cn beving in een vliegtuig stapte, maar dat zij, na de verheerlijking van den leider in zijn lijfblad niet kon zwijgen. Het eerste zijn we volkomen met het blad eens. Er behoorde zeker moed toe om nu onder slechte weersomstandigheden aan boord te ga#an. Het laat ons echter koud of Mussert moedig, dan wel bevreesd was; al zou ons, mochten wo meevliegen, de koel bloedigheid en kalme vastberadenheid van den gezagvoerder, meer gerust stellen dan de moed van den leider. Hij roept ric he> innering aan Paulus in noodweer op een adramythénisch schip niet bij ons op. Overigens, waar of niet waar, de mensch- vergoding en persoonverheerlijking, waar aan de volgelingen van Mussert zich schul dig maken, om den leider boven de massa to verheffen, stuit ons tegen de borst. Het woord dat hiervoor past, zullen onze lezers zelf wel boven dit artikeltje plaatsen. AAN ELKAAR GEWAAGD De vorige week maakte de Nederlan der aanmerking op de denigreerende wijze, waarop Dr. H. Polak in zijn Kroniek in de roode pers over Ir. Mussert schreef. Dit artikeltje was ons geheel uit het hart gegrepen en een soortgelijk was ons. na de lezing der Kroniek, bijna uit de pen ge vloeid. Een groot deel van de Nederlandsche pers en ten deze sluiten we ons gaarne bij de meerderheid aan is nog steeds van meening, dat persoonlijke aanvallen zooveel doenlijk uit cte publieke discussie geweerd behooren te worden en zeker on gepaste aardigheden op iemands lichame lijke verschijning. Dr. Polak bezondigde zich zoowel aan 't eene als aan 't andere cn dat strekt hem niet tot eere. Wanneer echter „Vova" met begrijpelijke instemming het artikel uit de Neder lander overneemt, dan ziet de redactie blijkbaar over .'t hoofd, dat zij het ook op zich zelf kan toepassen. Immers, Volk en Vaderland schrijft ook voor 't vader land weg, zooals het Volk doet. Ze heb ben elkaar niets te verwijten en zijn aan elkaar gewaagd. De opmerkingen, welke de Nederlan der maakte, werden door Vova ingeieicf met de woorden, dat de redactie in bedoeld blad, „een karakterschets las van den groe ten Kroniekschrijver der proletarische let teren, den edelen juweelen-bons dr. h.c. Henri Polak." Wij vermoeden, zoo volgde er op, dat de uiterst gevoelige heer Polak na het lezen dezer „opmerking" een slechte nacht in het Grand Hotel te Scheveningen heeft doorgebracht." Dit is even laag bij de grondsch, als de persoonlijke kritiek op Ir. Mussert. In ander opzicht gaat in grove persoon lijke bestrijding „Vova" veel verder dan cenig blad in Nederland. Een plaat, zooals men Zaterdag in het orgaan der N.S.B. aantrof, zal men in elk ander blad tever geefs zoeken. We hebben reeds meermalen gewezen op gezagsondermijnende cn grof belaedi- gende artikelen en caricaturen van de N.S.B. Is dan alles maar geoorloofd in ons land? Het schijnt soms, of niet tot de over heid doordringt, wat men daar aandurft. Daarom vestigen we ditmaal eens bijzon der de aandacht op de schandelijke plaat in het laatste nummer, waarin Colijn is afgebeeld met de honger als medewer ker achter hem. „Weest rustig", vermaant Dr. Colijn, en do Honger reageert daarop: „Maak u niet ongerust, Excellentie, op m ij kunt u reke nen; ik maak alles rustig." Wij vragen, niet voor het eerst, maar met klimmende ernst en groote nadruk: Is ten onzent alles toelaatbaar? Stel u voor, dat een tegenstander zich in de toekomstige staat van de NJS.B. zooiets permitteerde De stand der werkloosheid Het cijler wordt weer hoogerl Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 Juli j.L 352.090 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 333.932 werkloozen. Van hen waren 320.990 mannen. Oj) 13 Juli bedroeg het aantal ingeschre venen bij een ongeveer gelijk aantal orga nen 349.457, onder wie 331.635 werkloozen. Het aantal werkzoekenden is derhalve sedert 13 Juli 1935 gestegen met 2633, het aantal wei-kloozen met 2297. Tegen de parkeergeldheffingen Adres der K.N.A.C. aan de Koningin Het bestuur der K.N.A.C. heeft in een adres aan de Koningin zijn bezwaren ken baar gemaakt tegen de voorgenomen par- keergeldheffing te Den Haag. Dit besluit strekt tot verlaging van de lasten voor ho tels, restaurants en café's tot een bedrag van rond f 33.000 's jaars en ter compen satie dezer verlaging tot een, deels nieu we, deels hoogerë heffing op hot „parkee ren" van automobielen, waarvan een op brengst van rond f35.000 's jaars wordt verwacht. Bezwaar wordt eveneens gemaakt tegen de parkeerverordeningen van Rotterdam en Haarlem, welke verordeningen volgens adressante in wezen niets anders voor schrijven dan het heffen van gelden voor het normale gebruik van wegen, zoodat deze heffingen als „weggelden", zijn aan te merken. Bovendien acht adressante gemelde verordeningen in strijd met het alge meen belang omdat zij aan het auto mobilisme, dat reeds op uiterst zware wijze door tal van belastingheffingen wordt getroffen, lasten opleggen, die welhaast ondragelijk zijn en onbillijk omdat krachtens gemelde verordenin gen lasten zullen worden geheven te algemeene bate op het normale ge bruik van straatgedeelten en pleinen. Tenslotte wijst zij er op, dat tal van ge meenten van plan zijn belastingheffingen als de bovenbedoelde in te voeren, terwijl het haar bekend is dat reeds in vele ge meenten (o.a. Schiebroek, Utrecht. 's-Her- togenbosch, Nijmegen) in een of anderen vorm dergelijke lasten geheven worden. Adressante verzocht Hare Majesteit dan ook met den diepsten eerbied Hare goedkeu ring aan bovenbedoelde verordeningen wel te willen onthouden. Eerste Kamer De vacature-Slingenberg De heer J. S c b i 11 h u i s, die in de vaca ture-Slingenberg benoemd verklaard is tot lid der Eerste Kamer, heeft deze benoeming niet aanvaard. Zijn opvolger op de V.D.-lijst is mr W. II. M. Werken. Onwaardig geschrijf Onwaardig is het schrijven van den heer Polak in hoogste mate, aldus de Neder lan cl e r. „Het lust ons niet deze stelling te sta ven met de honderden zinsneden, die de diverse kronieken ons over de N.S.B. en haar leider ter beschikking stellen. Wij bepalen ons tot de kroniek van j.l. Zaterdag, naar de heer Mussert op groffe en piatte wijze wordt aangevallen. Achtereenvolgens wordt de N.S.B.-lcidcr genoemd een „den volksgeest vergiftigende praatjesmaker", een „avonturier, die er op uit is o.a. al het goade. dat wij aan het libe ralisme danken, te vernietigen", een „vijand van een volk"; tevens wordt hij nog inge lijfd bij „de N.S.B. hansworsten". Over de artikelen, die de heer Mussert in Volk en Vaderland publiceert, wordt als volgt de staf gebroken1 „Het was .zonder uitzonde ring proza-van-hou-je-taai, banale kletskou- se rij, zonder iets eigens en in vrij onbenul lig Ned'erlandsch uitgedrukt". Alsof het nog niet mooi genoeg is, wordt een oogenblik later gesproken van „zevende rangs ge schrijf". Tenslotte heet ir Mussert nog de man „die geen behoorlijk opstelletje kan schrijven". Wij willen een eind maken aan dit arti keltje, waarvan het schrijven geen plezier is, omdat bet constateeren hoe bedenkelijk het peil van de Nederlandsche pers in som mige opzichten daalt, droef werk is." De nieuwe Minister van Defensie Het is niet onmogelijk, dat de huidige gouverneur van Curacao, de heer B. W. T. van Slobbe, zal worden aangezocht om de leiding van het departement van Defen sie op zich te nemen.' Men zal zich herinneren, dat de ambts- duur van dezen functionaris in de West ten einde is en dat Z.Exc. toch eerlang naar het moederland zou terugkeeren. Zijn eventueel optreden als minister zou dus geen moeilijkheden veroorzaken in het be stuur van Curacao tengevolge van een on verwacht en ontijdig vertrek. De reis van Albury's burgemeester De burgemeester van Albury en Mevrouw W a u g h hebben in de afgeloopen dagen Ermelo, Steenwjjk, Sneek, Leeuwarden en Groningen bezocht, en zijn overal op harte lijke wijze toegejuicht. Ook Zwolle had zich er op voorbereid, het echtpaar W a u g h fees telijk te ontvangen, toen dezen op doorreis van Amsterdam naar Steenwjjk, deze stad zouden passeeren. De Australische burgemeester kwam van Wapenveld, waar de luilch gebruikt wars, en begaf zich naar Giethoorn, om daar door de Districts V.V. Zwolle en Omstreken te wor den ontvangen en een puntertocht te maken. Een ontvangst ten stadhuize, die in allerijl gearrangeerd was en waarvoor o.a. de loopers uitgelegd waren, en veel politie en publiek op de been was, is door een misverstand niet doorgegaan. De burgemeester reed door, in plaats van te stoppen en liet zoodoende de gemeentebestuurderen met hun feestvertoor. Aankoop van bruineboonen en schokkererwten De Staatscourant var. gisteravond bevatte een beschikking, waarbij de Nederl. Akker bouw Centrale, zoo dit tot steun van de markt noódig mocht zijn, de in Nederland geteelde lange bruine boonen en schokker erwten oogst 1935 kan aankoopen tegen een prijs van 10.50 voor de maanden Augustus en September, voor de waarde daarvan tel kens niet 10 cent verhoogd tot voor het laatst op 1 April 1936. Schijnbare tegenspraak De koelbloedigheid van den leider Ter aanvulling van de driestar onder het hoofd „Passend opschrift gevraagd" maken we melding van een verklaring van Ir Mus sert aan het persbureau Aneta. !n een interview over zijn indrukken over zijn reis door Indië merkt de heer Mussert op: Ten aanzien van de verklaring, welke gezagvoerder Both zou hebben gegeven, nl., dat het moreel van de „Sperwer-pas sagiers een beletsel zou zijn geweest om met de noodige snelheid de tocht te vol brengen, moet liet volstrekt uitgesloten worden geacht, dat Both ooit zulk een verklaring zou hebben afgelegd. Deze tegenspraak gaat o.i. langs de kwes tie heen; want voorzoover wij weten heeft niemand zich op een verklaring van den gezagvoerder beroepen. Nationale Middenstandsweek Georganiseerd door de Middenstandsbonden Van 14 tot 16 October a.s. zal in heel ons land een nationale middenstandsweek wor den gehouden, onder de naam „Mica (mid- standscampagne). Deze actie wordt georga niseerd door de drie groote middenstands bonden. De bedoeling is, dat zooveel mogelijk af- deelingen aan deze actie deelnemen. Er zal o.m. een twaalfdeelige puzzlewed- strijd voor het publiek worden georgani seerd, waarvoor waardevolle prijzen be schikbaar worden gesteld. De Kamer van Koophandel voor Arnhem en Omstreken heeft een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken, waarin met het oog op de groote financi- eele en moreele naileelen, verbonden aan het z.g.n. cadeaustelsel verzocht wordt om door wettelijke regeling de afschaffing van dit stelsel te bevorderen. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER GUNSTIGE WEEKSTAAT Goudvoorraad ruim 7 millioen gestegen Daling van het opereerend kapitaal met f 26 millioen De goudvoorraad van de Nederland sche Bank is in de afgeloopen week andermaal toegenomen, en wel met een bedrag van f 7.2 millioen. Het opereerend kapitaal is verminderd met rond f 26 millioen. Ongetwijfeld zal de nieuwe weekstaat van de Ne derlandsche Bank in binnen- en bui tenland een gunstigen indruk maken. De dekkingspercentages zijn gestegen. De gebeurtenissen op de geld- en wissel markten waren er in de afgeloopen week niet naar, een gunstige weekstaat van Nederlandsche Bank te verwachten. De rustzaaiers onder het Nederlandsche volk hebben er wel voor gezorgd de vertrouwen wekkende radiorede van den Minister-Pre sident uiteen te rafelen en in het licht te stellen, dat de politieke situatie in ons land nog verre van opgehelderd is. Daardoor werd de reeds ingezette daling van de rente tarieven op de geldmarkt te niet gedaan, de valuta-noteeringen stegen en de geldmarkt werd zelfs met den dag stijver. Prolongatie noteerde gister 5%, en het particulier dis conto 55% waarmede het officieele bankdisconto van'5% met een fractie werd overschreden. J.l. Zaterdag en Maandag moeten, in verband met de hooge noteering van de Fransche franc, goudverschepingen naar Frankrijk hebben plaats gehad, doch deze waren van zeer geringen omvang. Deze gang van zaken heeft hier en daar aanleiding geven tot onrust. Men meende er een nieuwe beweging tegen den gulden in te zien. Uit de week staat van heden blijkt, dat hiervan geen sprake is. Nadat de vorige week reeds f 25 millioen aan goud naar onze Centrale Bankinstelling was terugge vloeid, is thans de goudvoorraad an dermaal met f 7,2 millioen toegeno men. De voorraad edel metaal heeft de f 600 millioen weer overschreden en bedraagt thans f 613,5 millioen. De goudvoorraad in het buitenland is toe genomen met f 1,1 millioen tot f 38,8 mil lioen. Men vraagt zich af, waar het naar de Bank toegevloeide goud vandaan is gekomen, omdat de wisselkoersen immers in de afge loopen week daartoe geen aanleiding gaven. Ei; zijn verschillende mogelijkheden. Het kan zijn, dat een deel van het goud, afkom stig is van houders in het binnenland en, hetwelk heeft gediend ter aflossing van bij de Bank opgenomen voorschotten. Waar schijnlijker is, dat 'n zgn. earmark-transactie heeft plaats gevonden. Tijdens de laatste aanval op de gulden heeft de Ned. Bank een deel van haar goud bij de Fransche Bank geëamarked, waardoor zij in staat werd gesteld Fransche francs af te geven, teneinde de koers te drukken. Thans is de omgekeer de weg gevolgd, zoodat het geëarmarkte goud weer voor de Bank beschikbaar kwam, hetgeen in een verhooging van den goud voorraad tot uiting komt. Sterk de aandacht trekt op de nieuwe weekstaat de daling van het opereerende kapitaal, waaruit blijkt, dat de spanning is afgenomen, in stede van vermeerderd. De beleeningen zijn verminderd met f 24,8 millioen en be dragen thans f 161,4 millioen. De bin- nenlandsche wisselportefeuille, die de vorige week nog een bescheiden stij ging gaf te zien, is thans gedaald met f 1.1 millioen tot f 42,6 millioen. De beleeningen bedroegen op 22 Juli jJ. f 134 millioen en op 29 Juli f 228 millioen. Men is dus alweer een heel eind in de goede richting gevorderd. Aan de creditzijde van de balans vertoonen de rekening-courant- saldi van anderen een daling met f 3,8 mil lioen tot f 33,6 millioen. Daartegenover is het debetsaldo van het Rijk van 2 ton thans veranderd in een tegoed bij de Bank bijna f 5 millioen. Het ligt voor de hand, dat tengevolge van deze mutaties de bankbiljet- tencirculatie is verminderd en wel met f 18,1 tot f 799.7 millioen. Het beschikbaar metaalsaldo steeg van f 263 tot f 279 mill. De direct-opeischbare verplichtingen zijn gedaald van f 856,1 millioen tot f 838,2 millioen. De gouddekking daar van bedraagt thans f 70,39 (v.w. 68,08), de totale metaaldekking 73,21 pet. (v.w. 70,70 pet.). De koersen hedenmorgen Op de Amsterdamsche wisselmarkt stelden zich hedenmorgen bij opening de koersen over de geheele linie op lager niveau. Het Engelsche pond noteerde om 10.15 f 7.33%, de Fransche franc f 9.78% en de dollar f 1.47°/To (vorig slot resp. 7,34%, 9,79% 1.47%). Berlijn bewoog zich op f 59.62% de Belga op f 24.94. Om 10.35 was de koers van het Engelsche pond aangetrokken tot f 7.34 en die van de Fransche Franc tot f 9.78%. SCHIPBREUK TE HOEK VAN HOLLAND Het lot van den vïsscher Alles verloren, alleen het leven er af gebracht, Met enkele zware slagen is gisteren het scheepje van schipper C. de Jong uit Scheve ningen bij Hoek van Holland wrak geslagen 1 daarna in de diepte verdwenen. Met achterlating van alles wat zij nog be zaten, hebben de drie leden der bemanning, schipper De Jong. J. Pronk en F. Bal, allen afkomstig uit Scheveningen het leven er nog afgebracht. Maandagnacht om twee uur was schipper de Jong met zijn schokker SCH 291 ter vischvangst vertrokken. Het weer was gunstig, en de vangst viel niet tegen. Het plan was om in den Joop van Dinsdag; weer terug te keeren naar huis. Dinsdagnacht begon evenwel de zee op te loopen, en de wind nam zoo danig toe, dat schipper de Jong besloot den Waterweg binnen te loopen. Hij zette koers naar Hoek van Hol land, omdat terugkeer naar Schevenin gen niet meer mogelijk was. Teneinde 't tij af te wachten koerste de SCH 291 wat vo°r de kust, en om streeks half elf gistermorgen zou het vaartuig den Waterweg binnenloopen. De wind was vrij sterk en op een geven oogenblik werd de fok finaal afgerukt De motor bleef echter voortdurend werken tot... juist voor de monding van den Waterweg. Daar weigerde plotseling de motor en was niet meer op gang te krijgen.. Weer koers zetten naar zee was niet meer mogelijk, en werkloos moesten de mannen het dreigend gevaar zien naderen, van op de Zuiderpie: te pletter te worden Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat andermaal een toename zien van de goudvoorraad. Tegen Ds. J. W. B. Cohen is wegens aan sporing tot dienstweigering proces-verbaal opgemaakt. Te Hoek van Holland is een Schevening- sche schokker gestrand. De opvarenden zijn gered. Blz. 2 In Noord-Italië heeft een ernstige over- stroomingsramp, tengevolge van noodweer en dijkbreuk plaats gevonden. De schattin gen van het aantal slachtoffers loopen uit een, doch er is zelfs sprake van 1000 dooden. Heden zijn de voorbesprekingen voor de drie-mogendhedenconferentie te Parijs, in zake het Italiaansch-Abessijnsch geschil be gonnen. Hayashi blijit na den moord op generaal Nagata op bevel van den Keizer in functie. Bldz. 3 De Chr. Nat. Werkmansbond hondt in Utrecht de veertigste jaarvergadering. Landbouwblad Gister is te Honselersdijk de Westlandsche bloemen- en frnittentoonstelling geopend. Stroom en wind namen de SCH 291 mee, en hetgeen gevreesd werd ge beurde, een hooge golf greep het vaar tuig en wierp het met een zwaren slag tegen de steenen van de pier. Alles aan het vaartuigje kraakte, stukken hout sloegen weg, en de steenen drongen door den bodem, zoodat het schip water maakte. „We zagen wel, dat we het niet zouden houden", vertelde schipper de Jong en dus probeerden we op de pier te komen. Dit ging niet zoo gemakkelijk, want als we in het wa ter zouden springen, liepen we groote kans ook tegen de steenen te pletter te worden geslagen. Bij alle tegenslag, hadden de man nen een geluk, want de lijn, die werd uitgegooid naar de pier, haakte achter een paal. Het andere einde werd aan het vaar tuig vastgemaakt,- en zoo lieten de mannen zich in zee zakken, en trokken zich naar de pier. Doch daar stonden zij tot aan hun hoofd in het water, en telkens spoelden de golven over hun hoofd heen. Toen alle drie de mannen op de pier stonden, zijn zij kruipend van paal tot paal naar den z.g.11. bin- nendam gegaan, waar zij wat gunsti ger stonden. Daar heeft schipper Van Dam met tL reddingsvlet der Z.H.Mij tot Redding van Schipbreukelingen hen afgehaald, waarna de Commissaris voor het Loodswezen, de heer Van Diest. in Hoek van Holland droge kleeding verstrekte. Schipper de Jong wees ons op een klein bundeltjfi in zijn roode zakdoek verpakt: „Daar liggen onze natte kleeren, dat is alles wat we hebben. Nergens hadden we tijd voor; het is een .gelukje dat ik even tevoren mijn portemonnaie uit mijn jas in m'n broek zak heb gedaan. Er zit wel niet veel in, maar je bent blij als je nog wat hebt Verzekerd? Neen, niets. Alles zijn we kwijt, we staan broodeloosWe verdien den ons brood met het scheepje Even komt er een bezorgde trek op het jelaat met energieke uitdrukking, doch dan komt er weer een kalme berusting. Deze zeelieden kennen de armoede, weten dat de strijd om het bestaan zwaar is. Schipper de Jong en zijn twee mannen stappen in de autobus; zij gaan naar huis... Dinsdag zouden zij thuis komen, en zij kómen thuis. Maar de Sch. 291 zal niet meel de Scheveningsche haven binnen loopen; planken drijven den Waterweg uit naar zee en in het zand op den bodem van den Water weg, zakt de motor al dieper weg. Het laatste vrachtje visch is weggespoeld. Aansporing tot dienstweigering Dominee opnieuw geverbaliseerd. Tegen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Cohen, die verleden week in zyn standplaats Dokkum wegens opruiing werd verbaliseerd, is thans ook te Murmerwoude, waar hij dezelf de rede met aansporing tot dienstwei gering hield, proces verbaal opge- Ds. Cohen was zich ten volle bewust van wat hij zcide, omdat hy meedeelde de vol e consequenties van zijn woor den te willen aanvaarden en hij ont veinsde zich niet., dat hij hierdoor met den strafrechter in aanraking zou komen Voornaamste Nieuws. DE BOLIDE VAN 6 AUGUSTUS Zelfs In Zwitserland en Zuid-Frankrijk gezien Hoogte- en grootte-schattingen der waarnemingen bleken onbruikbaar Het Kon. Ned. Meteorologisch ïnstituuï deelt ons mede: Van den op 6 Augustus j.L te ongeveer 20.50 uur waargenomen dag licht-meteoor zijn op het K.N.M.I. te Da Bilt talrijke beschrijvingen binnengekomen. Niet alleen in ons land doch ook in het buitenland, Duitschland, België, Zwitser land en zelfs Zuid-Frankrijk werd de me teoor door Nederlanders opgemerkt. De groote uitgestrektheid van het waarne mingsgebied wijst er reeds terstond op, dat we hier te doen hebben met een hard voor werp, dat zich op zeer groote hoogte en op .verren afstand in onze atmosfeer bevond. Vele personen meenden de hoogte te kun nen schatten. Hun opggeven waarden loo pen uiteen van 100 tot 3000 meter. Zij zijn in hun beoordeeling tientallen K.M 's on juist geweest en het is zeer waarschijnlijk dat de meteoor honderdtallen KM.'s hoog was. Door het ontbreken van nauwkeurige aanduidingen was het helaas niet mogelijk de hoogte behoorlijk te berekenen. Wel gaf een aantal.inzenders de hoogte boven, den horizon in hoekmaat op, doch hun schattin gen loopen zeer uiteen. Vele ervan waren, foutief, zooals uit de vergelijking met den stand van de maan is gebleken. Ook da meeste grootte-schattingen zijn onbruik- De hoofddirecteur van het K N.M.I. maakt er de inzenders op attent, dat alleen die be richten van waarde zijn, welke een goeda schatting of liever hoogte in hoekmaat bo- van den horizon inhouden. Een dergelijke schatting of meting is zeer goed mogelijk, door vergelijking van de hoogten en af stand van aardsche voorwerpen. Daartegen over zijn grootte-schattingen overbodig. Het is n.l. onmogelijk te zeggen, hoe de afmetin gen van een voorwerp zijn, waarvan men den afstand niet kent. Onder dankzegging voor de genomen: moeite deelt de hoofddirecteur van het K.N.M.I. den velen vragenstellers, welko onmogelijk persoonlijk beantwoord kunnen, worden, mede, dat een dergelijke meteoor of bolide een voorwerp is, da*, uit de wereld ruimte plotseling in den aardschen damp kring komt. Door de groote snelheid worden de gassen aan de voorzijde van de bolide sa mengeperst. Bovendien treedt wrijving op. Beide factoren zorgen voor een sterke ver warming, waardoor het voorwerp gaat gloeien en soms een zeer helaer licht uit zendt Ten slotte kan de temperatuur zoo hoog worden, dat de geheele bolide ver dampt of uit elkaar springt. Het nader onderzoek wekt twijfel of do meteoor w-el behoort tot de z.g. persieden, de vallende sterren, welke meestal om streeks dezen tijd optreden. De baan had dan in dit gedeelte van den hemel moeilijk horizontaal kunnen zijn. TRAGISCH ONGEVAL OP EEN HARINGL0GGER Stoker verbrand door stoom Hedenmorgen is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen binnengekomen de stoom-haringlogger VL 47 „Morgenster" van de N.V. Ree- werij Zuid-Holland, met aan boord het lijk van den stoker AL J. Zwartveld, ge woond hebbende in de Dirk Schater- straat te Vlaardingen. Zwartveld is, terwijl de boot visschen- de was op de Noordzee, verbrand door stoom, welke ontsnapte uit de losge sprongen doksels van den stoomketel. Dit ongeval is reeds Maandag op do Noordzee gebeurd. Zwartveld was 43 jaar oud cn laat een vrouw en vier kinderen achter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1