DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 I BUITENLAND ROME BRENGT EEN ONTHULLING Een pijnlijke kwestie voor de Britsche vrede-bewaarders Een mislukte overeenkomst uit 1925 en de veelbesproken economische concessies aan Italië Generaal Smuts heeft gisteren tegenover een persvertegenwoordiger te Kaapstad een kloek en sympathiek woord gesproken over het conflict tussc.hen Italië en Abessynië. Er op wijzende, dat een groot conflict in Afrika niet zonder gevolgen kan blijven voor de Britsche gebieden in dit wereld deel, Soedan en Egypte, zag hij Italië's plan nen zeer somber in en zeide hji, dat het geheele beschavingssysteem op zijn grond vesten zal gaan wankelen indien de Volken bond op dit kritieke oogenblik in gebreke zou blijven. Door een loyale samenwerking tussohen Frankrijk en Engeland, aldus Smuts, kan Italië tot matiging gebracht worden. Het is echter de vraag of er wel een werkelijke samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland bestaat Men heeft veel meer den indruk van meeningsverschil- len. waarop Italië bouwt. Ten aanzien van 't toepassen van dwang maatregelen zei generaal Smuts, dat econo mische sancties niet toegepast kunnen worden zoolang de groote mogendheden niet tot overeenstemming zijn gekomen. Voorwaarde daartoe is echter bovendien, dat ook buiten den Volkenbond staande lan den, als Duitschland en Amerika, hun me dewerking verleenen. Al kunnen wij ons zeer goed vinden bij deze woorden van den Zuid-Afrikaanscheu staatsman, die terecht om zijn helder oor deel in Engeland veel aanzien geniet, toch wijst een en ander er op, dat Smuts de kwestie nu eens wat te eenvoudig bekijkt. Ofnij moet zijn interview opzettelijk Wat oppervlakkig hebben gehouden. Want uit Rome komt thans via de „New- Vork Herald" een uiteenzeting, die er voor de rol van de Britten in de Abessynische aangelegenheid niet bijzonder schitterend luitzieL In dit artikel wordt in den breede uiteen gezet, dat in de Donderdag a.s. aanvangen de drie-mogendhedenconferentie te Parijs de Italiaansche gedelegeerde een onzichtbaren doch belangrijken bondgenoot heeft in „dc geest van een in December 1925 gesloten geheime Engelsch-Italiaansche overeen komst". waarbij de beide mogendheden Abegsynië verdeelden in invloedssferen, zulks achter Jen rug van Abessynië en En geland met name Italië beloofde het steun le zullen verleenen bij alle verzoeken wel ke Italië tot de Abessynische regeering zou richten voor economische concessies in West-Abessynië, dat, om te beginnen, door kruist zou worden door een Italiaanschen spoorweg ter .verbinding van Erithrea en Somaliland. Natuurlijk stonden „concessies" aan En geland tegenover die welke Italië toegezegd kreeg. We zullen daar nu niet dieper op ingaan. Maardeze heele overeenkomst om Abessynië te verdeelen was in strijd met het Fransch-Engelsch-Italiaansch verdrag van 1906, waarbij de politieke integriteit van Abessynië werd gewaarborgd en deze mogendheden zich verplichtten tot een ge meenschappelijke actie togen iedere wijzi ging in de status quo van Ethiopië. Deze overeenkomst heeft, volgens het. Ita liaansche bericht, tien jaar geleden gedreigd tot een crisis in den Volkenbond te leiden. De Fransche regeering nam er een scherp- afwerende houding tegenover en Abessynië protesteerde eerst bij Groot-Brittannië eu jyèrvolgens bij den Volkenbond er tegen. Is dit alles juist, dan heeft Italië inder daad een scherpe pijl cp zjjn boog om In de örie-mo£enhedenconferentie op Engeland te richten. En liet ziet er in elk.geval zeer geloof waardig uit. Er gaat nu eenig licht op over het ge rucht, dat Engeland Italië van oorlogsda den zal trachten af te houden door het economische concessies in Abessynië voor te spiegelen. Dat zou dan slechts de hervat ting van een oud hoofdstuk in deze onver kwikkelijke historie zijn en het valt te ver staan, dat de Italianen, die in het land van den Negus willen hebben wat ze zich al lang hebben voorgesteld te bezitten, in die Engelsche toezeggingen niet veel vertrou wen hebben en liever met oorlog dreigen 'dan weer opzij gedrongen te worden. De Italianen aldus het artikel van de „New York Herald" hebben onlangs Britsche argumenten over de belangrijkheid van den Volkenbond beantwoord door er op te wijzen, dat het Handvest vl._ Bond niet heeft voorkomen, dal het Brit sche Rijk millioenen vierkante mijlen vroe gere Duitsche koloniën heeft overgenomen terwijl Italië niets kreeg. Het Handvest heeft oók niet voorkomen, aldus voegen ds fascisten hieraan toe. dat Engeland een dergelijke niet in overeenstemming met den Volkenbond zijnde overeenkomst sloot ia 1925. De schrijver van het artikel besluit: De Italianen beweren: waarom zou Groot Brittanië na de aangelegenhedei Mandsjoekwo en den Chaco nu plotseling probeeren een beroep te doen op het regle ment van den Volkenbond? Italië zal, even als vóór den oorlog de andere landen, ge lukkig zijn zonder strijd te krijgen hetgeen zij wensc.ht, doch het heeft vergeefs getracht de vriendschap van den Negus te verwei- vei1:. Bji deze exclamatie sluit zich wel aardig san; het telegram, dat wij zoo juist uit Londen ontvingen en dat den inhoud van een artikel van den diplomatieken mede werker van de „Morning Post" weergeeft Dit artikel maakt melding van geruchten volgens welke Eden zelfs bereid zou zijn te spreken over een herziening van de dee ling der koloniën, indien Italië zich zou verplichten niet tot den oorlog over te gaan In ieder geval zal de Britsche regeering geen moeite sparen om de Italianen te weer houden hun toevlucht te zoeken tot oorlog. De vooruitziohten zouden beter zijn voegt de schrijver hieraan toe indien niet militaire operaties, zij het ook slechts in beperkte mate. thans juist een noodzake- 3ij_kiheid voor Italië zouden zijn geworden, wil het in het buitenland zijn aanzien hand haven en in het binnenland zijn militaire voorbereidingen rechtvaardigen. Ook ons lijkt dit op het oogenblik de ge vaarlijke kant van de zaak. Het fascisme blaast zichzelf zóó lang op tot het 't te veel aan lucht biet meer ge- leidèlijk kan laten ontsnappen. WONDERBAARLIJKE REDDING Slachtoffer van aardbevingsramp te Quetta bevrijdt zich na 47 dagen te zijn ingesloten Een slachtoffer van de reusachtige aardbevingsramp, die in het begin van Juni de stad Quetta in Beloedsjistan heeft verwoest, heeft zich na den on waarschijnlijk langen termijn van 47 dagen weten te bevrijden. De gelukkige is een Hindoe, een kleine winkelier, die in den nacht van de aardbe ving in zijn winkel te Quetta had geslapen. Zijn winkel werd geheel door het puin der instortende huizen bedolven. Gelukkig hieid hij ruimte genoeg over om zich te bewegen en met behulp van de binnen zijn bereik gebleven winkelvoorraad aan Indische zoe tigheden en een grooten kruik met water, waarmee hij zeer zuinig was, wist hij zich in leven te houden. Nadat hij zich van den schrik hersteld had, begon hij met het pri mitieve gereedschap waarover hij in zijn ingesloten verblijfplaats beschikte, zich een weg door de puinhoopen te graven. Pas na anderhalve maand slaagde hij erin het dag licht te bereiken. Overgelukkig meldde hij zich bij de be wakingsposten. die toezicht houden op het opruimingswerk in de nagenoeg geheel ont ruimde stad. Hier kwam hij echter tot do onaangename ervaring, dat men geen ge loof aan zijn inderdaad onwaarschijnlijk klinkend verhaal schonk, en dat men hem aanvankelijk beschouwde als een indringer in de met prikkeldraad afgezette stad, die als maraudeur tusschen de puinhoopen zijn slag wilde slaan. Pas toen hij de wacht- doende militairen terugbracht naar de ruïne, waaruit htf naar buiten was gekro pen. zag men de waarheid van zijn relaas in en verleende men hem de noodige hulp Met liftkooi neergestort Twee mijnworkers gedood. Hedenmorgen te ongeveer vjif uur zijn op de Staatsmijn Hendrik te Heerlen de meesterhouwer J. P. Ha- bets en de houwer II. J. Diwisch, ter wijl zij een reparatie aan een kooi van een hulpschacht verrichtten, ten gevolge van het breken van den hijsch- kabel met de kooi ongeveer 45 meter neergestort. Beiden waren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar en woonachtig te Rumpen, terwijl Diwisch 29 j. oud en woonachtig te Amstenrade was. Beide waren gehuwd. De ministerscrisis in China Nog meer ministers dienen ontslag in. Terwijl de Nanking-regeering haar pogin gen voortzet, den president van den Uitvoe renden Yoean, Wang Tsjing Wei, ertoe te bewegen, zijn ontslagaanvrage in te trek ken, hebben thans ook de minister van nijverheid. Tsjen Koeng Po. en de minister voor de spoorwegen Koe Men Yoe, zonder opgave van redenen, hun ontslagaanvrage ingediend. Hierdoor is de politieke verwarring nog grooter geworden. ROOMSCHEN EN NAZI'S. Dit Nórdhausen: De deken van de r.-k. kerk alhier, Henstiger genaamd, had gewei gerd een overleden SA-man in gewijde aar de te doen begraven. Een groote menigte schoolde samen voor zijn woning, waarop de deken en een employé van de pastorie in Schutzhaft genomen werden* De aanslag op generaal-majoor Nagata De generaal overleden Uit Tokio: Generaal-majoor Nagata, die zooals gemeld, in liet ministerie van oorlog werd overvallen door een actief dienenden overste, en daarbij ernstig werd gewond, is aan de gevolgen daarvan overleden. Na zijn dood is hij door den Mikado tot luite nant-generaal bevorderd. Tot zijn opvolger werd benoemd de com mandant der eerste divisie infanterie, lui tenant-generaal Yamgawa. De hoofdcommissaris van politie te Tokio heeft gistermiddag bij minister-president Okoda rapport uitgebracht, waarbij tegelij kertijd maatregelen werden bêsprokén om eventueele incidenten in de hoofdstad te voorkomen, die tengevolge van den aanslag zouden kunnen ontstaan De vraag, of de minister van oorlog, Hayasji, uit *den moord op generaal-majoor Nagata de consequenties zal trekken, staat op het ocgenhlik in het middelpunt der be langstelling. Naar verluidt is men in regee- ringskringen en op het ministerie van oor log van meening, dat Hayasji in geen geval voor onrustige en gevaarlijke elementen mag kapiluleeren. Integendeel moet hij zich met zijn volle gezag tegen de gevaren als die, waaruit deze aanslag voortspruit, kee- ren. Men beschouwt hem als de eenige, die den goeden geest in het leger weer kan her stellen. In den loop van den dag had Hayasji een onderhoud met minister-president Okoda, en heden heeft de keizer hem ter audiëntie ontboden. Men neemt aan, dat hij bji deze gelegenheid zijn portefeuille ter beschik king zal stellen, doch tegelijkertijd gelooft men, dat hij op bevel van den keizer functie zal blijven. De staking in de Amerikaansche werkverschaffingen Het dreigement helpt. Uit New-York: Ondanks het feit, dat de vakvereenigingsleiders in een reeks mee tings en tal van redevoeringen aangedron gen hebben op voortzetting van de stakings beweging in de werkverschaffingen, heeft het dreigement, van de regeering de stakers van de steunlijsten te schappen, toch zijn uitwerking niet gemist en hebben vele sta kers gebruik gemaakt van het aanbod on middellijk weer in hun plaats te worden opgenomen. Gisternamiddag om 12 uur wa ren van de 15.000 arbeiders slechts nog 356 in staking- Uit New-York: Toen Maandag hef Duit sche s.s. „Bremen" moest binnenloopen, waren ruim 200 agenten van politie gepos teerd op de kade van de Duitsche stoom vaartmaatschappij, teneinde een herhaling van incidenten te voorkomen. EEN NIEUW VLIEGTUIG. Imperial Airways hebben als proef een nieuw type vliegtuig besteld, dat een om wenteling te weeg zal kunnen brengen ra de Oceaanvliegerii, daar het de moeilijkhe den verbonden aan het opstijgen met zware lading zal overwinnen. Het toestel zal een viermotorige vliegboot worden, met op zijn vleugels een viermotorig watervliegtuig ge monteerd. De acht motoren van dit dubbele toestel zullen dan de geheele lading optrek ken. Wanneer de vereisclite hoogte en snel heid verkregen zal zijn, zal het op de vlieg boot gemonteerde watervliegtuig losgelaten worden en op eigen kracht verder vliegen, terwijl het dragende toestel, de vliegboot, naar het punt van uitgang zal terugkeeren. NIEUW NEDERLANDSCH DUURRECORD ZWEEFVLIEGEN 5 unr en 5 minuten in de lucht De Nederlandsche zweefvlieger van den Rijksluchtvaartdienst, de heer L. A. de Lange, uit Leiden, heeft met een vlucht van 5 uur en 5 minuten boven het Reuzenge bergte in Duitschland het Nederlandsche duurrecord zweefvliegen op zijn naam ge bracht. Gedurende zijn vlucht was hij een tijd lang gedwongen in de wolken te zweven en moeèt hij blindvliegen, De verdwijning van mevrouw D. Vrij zeker over boord gesprongen De verdwijning van meyr. D., de vrouw van den gevluchten diamant handelaar,, die zich aan boord van het s.s. „Calypso" bevond, is nog niet op gehelderd, doch het is wel bijna zeker, dat zij, voor het schip IJmuiden be reikte, over boord is gesprongen. De politie had niet het plan haar te arres teeren, doch wilde haar slechts een verhoor afnemen over de gedragingen van haar man, die intusschen in Algiers is gearres teerd en wiens uitlevering door de Justitie hetzij de Nederlandsche, hetzij de Bel gische zal worden gevraagd. Het geheele schip is van boven tot bene den onderzocht door den inspecteur va: bureau Kattenburg, die vroeger zelf als officier gevaren heeft en die dus iedere schuilplaats aan boord kont. Hierbij is hij assisteerd door den officier van de Calypso. Het resultaat was echter negatief. Haar 18-jarige zoon, die zich even- boord bevond, is verhoord, geen opheldering te kunnen eens s doch geven. Doodelijk ongeval Zaterdagmiddag heeft op den Rijksweg, tusschen Westwoud en 't Zand een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij een jongeman uit Amsterdam het leven heeft gelaten. He,t was ongeveer kwart voor zes, toen een jong paar in de richting van Den Hel der fietste. De jongeman liet zijn belasting plaatje vallen. Tegelijkertijd zwenkte hij naar links om. teneinde het plaatje op te rapen. Achter hem kwam, met een snelheid van SO K.M., een auto aangereden, die den jongeman greep en hem op den rijweg slin gerde, waar de ongelukige bewusteloos bleef liggen. Dr. Oterdoom uit 't Zand, die spoedig ge waarschuwd was, verscheen ter plaatse, even later gevolgd door Dr. Swaters uit Juliana- dorp. Zij constateerden een schedelfractuur, terwijl het linkerbeen versplinterd was. Tij dens de behanaeling, is het slachtoffer, zon der tot bewqstzijn te zijn gekomen, over leden. Het stoffelijk overschot is per ambulance wagen naar Den Helder overgebracht. Op een stilstaande vrachtauto gereden Rotterdammer gedood Hedenmorgen is nabij de Haarsluis aan de Rijksweg AssenMeppel een vrachtauto van den sneldienst Rotter damGroningen, 00 een stilstaande vrachtauto uit Meppel gereden. Do botsing was hevig en beide auto's werden grootendeels vernield. Van de drie inzittenden van de Rot- terdamsche auto een vader met twee zoons werd één persoon, S. genaamd, op slag gedood. De poiitie heeft de zaak in onder zoek. INBRAKEN TE AMSTERDAM Zaterdagnacht hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het gebouw van de drukkerij M. Lindenbaum en Co., Heerengracht 457. te Amsterdam. Omstreeks twee uur ontdekte een nachtwaker, dat de achterdeur van dit perceel, dat uitkomt de Reguliersdwarsstraat, open stond. Hij waarschuwde onmiddellijk de poliitie, een onderzoek instelde. Het bleek dat derdaad inbrekers een bezoek hadden ge bracht aan het gebouw en uit de brand kast een bedrag van f 1200 gestolen had den. De vogels waren echter reeds gevlogen In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het niet bewoonde huis van den kolenhandelaar P. Lubink, Nwe Heerengracht 155. Kasten en laden zijn opengebroken en tal van sieraden zijn ge stolen. Door een der bovenbewoners werd Zondag ontdekt, dat de deur geforceerd was De politie vond een groote chaos, waarbij bleek, dat de diften geen tijd hebben gehad om alles mee te nemen, wat zij had den gevonden. ONTAARDE MOEDER Door de rijks, en gemeente-politie te R o den is, verdacht van doodslag op haar 2- jarig kindje, gearresteerd de moeder, mej. J, H., geboren B. Het kindje is in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. BIJ HET ZWEMMEN IN DE WAAL VERDRONKEN Zondagmorgen is de 18-jarige N. uit Nij- iegen met ®en bootje de Waal opgegaan. Tegen den avond keerde hij niet terug. Bij onderzoek vond men de boot drijvende. De kleercn van N. lagen in de boot. Het ver moeden dat N. verdronken was, is juist ge bleken. Het lijk van N. is uit de WaaJ bij Nijmegen opgehaald. KIND GEDOOD Maandagavond is het 6-jarig dochtertje van de familie Messink le Zertdam, door een auto van den heer Heiling uit 's Heerenberg overreden en gedood. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondag is de 22-jarige N. Bakker Pz, uit Heilo bij het zwemmen in het Noord-Hol- lands,che kanaal, verdronken. Ernstig autoongeluk Op de Rotterdamsche dijk, nabij de Boschweg te Gouda is een enstig on geluk gebeurd. Het echtpaar Slingerland uit het Zwaansgat stak de rijweg over toen uit de richting Rotterdam een perso nenauto naderde. De man en de vrouw, die de wagen zagen aankomen, bleven midden op de weg staan en ook de automobilist stopte. Deze dacht, dat het echtpaar hem voorrang wilde geven en daarom bracht hij de auto weer op gang, doch op hetzelfde oogenblik liep het echtr paar door, hetwelk veronderstelde, dat de autobestuurder hen wilde laten passeeren. Tengevolge van het..misver stand aan beide zijden werd dc 63- jarige mej. Slingerland aangereden. Zij sloeg tegen de straat en kon niet meer opstaan. Met een schedelbreuk en een sleutelbeenfractuur is zij per auto van de Geneeskundige Dienst naar de Wijkverpleging vervoerd en daar opgenomen. Haar toestand is ernstig. Doodgedrukt tusschen locomotief en paal Hedenmorgen is op het station te Roosendaal de rangeerder J. Heynen, wonende fo Roosendaal, door dat de locomotief ontspoorde, tus schen deze locomotief en een paai van het lichtnet bekneld geraakt De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Waarschuwing voor wegkruisingen Nieuwe A.N.W3.-borden De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is er thans mede begonnen, langs de belaingrijkste wegen borden aan te brengen, welke op 150 200 M. vóór een wegkruising of -splitsing zullen komen en dus reeds op grooten af stand waarschuwen, dat een wegsplitsing of wegkruising op komst, is, en aanduiden, op welke wijze de automobilist bij dat punt zijn weg zal moeten vervolgen. Deze „voorseanen" zijn voor ons land een novum; elders, b.v. in Italië, zijn ze niet nieuw, daar heeft men soortgelijke borden op verschillende plaatsen langs de hoofdverbindingen aangebracht en het systeem werkt daar tot volle tevreden heid der weggebruikers. De omgeslagen roeiboot Lijk van slachtoffer opgehaald Maandagavond is te W e 11 het lijk opge haald van H. Camps, die Zondagavond bij het omslaan van een roeiboot, 11a afloop van roeiwedstr ij den, verdronken is. Doodelijke aanrijding Zaterdagavond is op de hoek Karnemelk- sloot—Derde Kade te Gouda het zesjarig meisje M. Versluis, aangereden door een bakfiets, van den melkhandelaar V. uit de Voorwillens. Het meisje werd tegen de straat gesmakt en bekwam daarbij een zware hersenschudding. Het jeugdige slacht offer is onmiddellijk naar het v. Iterson-zie- kenhuis overgebracht, alwaar zij gistermor gen aan de gevolgen is overleden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. ZWEMMERS MET LANGE VINGERS Van de Am&erdamsche zwembaden wordt met de tegenwoordige warme dagen een zeer groot gebruik gemaakt. Onder de talrijke be zoekers zijn er enkelen, die het niet gaat om zich te verfrisschen maar zich te verrijken ten nadeele van hun medeburgers. Een aantal zwemmers toch zijn bestolen terwijl zij in het waren. Zoowel in het zwembad aan den Schinkel als aan het Amstelbad zijn he>; slachtoffers van dieven geworden, die de por- temonnaie en kleine sieraden uit de kleeren in de kleedgelegenheden meenamen. INBRAKEN TE HILVERSUM Tijdens afwezigheid van de bewonens is Zondagavond in een wonning aan de Elzen laan te Hilversum ingebroken, waarbij eer kistje, inhoudende f 150 aan huishoudgeld, werd ontvreemd. In verband hiermede heeft de politie een 17-jarig meisje uit Hilversum dat eenigen tijd geleden als dienstbode in het huis werkzaam is geweest, aangehouden. Zij had zich met een valsche sleutel toegang verschaf:. Eveneens is ingebroken in een villa aan den Trompenburgerweg, waarvan de bewoners afwezig waren. Een aantal zilveren kunst voorwerpen, een zilveren theeservies en een aantal zilveren couverts is door de inbrekers medegenomen. De inbraak moet in de afgeloo- pen 14 dagen gepleegd zijn. Bovendien zijn Zondagmiddag eenige jon gens door een gebroken ruit van een deur van de Fröbelschool aan de 's Gravenzandelaan gekropen. Twee kaarsen van een piano, die het schoollokaal stond, plaatsten zij bran dend op de vensterbank. Toen de gordijnen vlam vatten gingen de jongens op de loop. 32 ruiten sprongen en een aantal etsen verbrand den. De brand kon door voorbijgangers met emmers water gebluscht worden. INBRAAK IN EEN ZWEMBAD Maandagnacht is ingebroken in he1: kantoor tn het zwembad „Woestduin" te Doorn. De inbrekers hebben de kleine brandkast ver delijk in een auto meegenomen. Ongetwijfeld meenden zij na den drukken Zondag een goede slag te kunnen slaan. De inhoud van de brandkast bestond echter slechts uit een klein bedrag aan wisselgeld, van naar schatting- £15. De dagrecette was elders geborgen. BOERDERIJ AFGEBRAND Maandagnacht omstreeks drie uur werd brand ontdelo: in de boerderij van P, Heida te Oosterzee (Fr.). De brand is vermo.vlelijk te wy'ten aan hooibroei. Het vuur greep zeer snel zich heen, zoodat de aanwezige brandspuit vrijwel niets kon uitrichten. De boerderij ie geheel afgebrand. De heer Heida heeft bij zijn pogingen om een knecht te wekken, die boven sliep, lichte brandwonden opgeloopen. De knecht had inmiddels reeds kans gezien het brandende perceel te verlaten. MANIFEST EN OPROEP. aan alle Nederlandsche Fietsers zonder fletsplaatje. die m-' 1 willen protesteeren tegen het ons breidold bekeuren van en het nroi ceerend optreden der ambtenai itegenover fietsplaatlooze kiezers. Fietsers zonder rijwiel-plaatje Het is tijd en onze plicht Dat een weer-organisatie In ons vak wordt opgericht. Wij, die noch een gratis-plaatje Met een gaatje, nóch een echt Kunnen krijgen, moeten vechten Voor de vrijheid en ons recht Amsterdam kan prachtig vóór gaan; ■Schande wat daar is gebeurd Van de fietsplaatlooze kiezers Zijn daar vijfhonderd bekeurd Is dat niet een provocatie Om eendrachtig op te staan En met klinkende protesten Krachtig van ons af te slaan Onze eerste eisch moet wezen Dat Minister Oud verdwijn'!. Onze vrijheid om te fietsen Zonder plaat moet heilig zijn. Onze tweede eisch moet luiden: Ambtenaren van de straat! Zij zijn oorzaak dat de massa Ongewild de bon op gaat. Onze derde eisch moet vergen Dat onmiddellijk geschiedt Wat de fietsplaatlooze kiezer Als zijn recht, zijn stand-rechtziet! Wordt aan deze simple eischen Niet met groote spoed voldaan. Wel dan klampen wij eenvoudig Een der Kamerleden aan Die den schuldigen minister, Die zijn eerste plicht verzaakt, Door een aantal scherpe vragen Om zijn laksche houding wraakt. Fietsers zonder rijwielplaatje l Slaat de handen kloek ineen Tegen onze onderdrukking Klinkt ons forsch en krachtig: Neen! Dringt men ons de felle strijd op, Laten wij ten strijde gaan Dit zal onze strijdkreet wezen: Driemaal Vrijheiden: Valt aan! (Nadruk verboden LEO LENS Redders gehuldigd Drie kinderen LIJ een brand gered Gisteroahtend had in de Raadzaal te Woerden de huldiging plaats van die heeren J. H. Welp en J. Jansen, dde op 12 April jl. bij een brand in de Kazernestraat drie kinderen hebben gered. In de Raadzaal waren beihalve de burgemeester en de gemeentesecre taris, tegenwoordig, de Leden van het brandweeroollege, en de commissie van de Konink. Ned. Brandweervereen. te Utrecht, bestaande uit de heeren W. Keeman, hoofdman te Rotterdam, D. Vleeaning, de commandant van de brand weer te Utrecht, en Mr Hanes, burge meester van Jutfaas. De burgemeester van Woerden, 'de heer H. G. Van Kempen, hield eeen toespraak, waar in hij hulde bracht aan het optreden van genoemde redders, waarna de heer W. Kee man, voorzitter van de Kon. Ned. Brandweer- vereen., het tweetal een medaille op de borst spelde. T eve us werden hun de daarbij be- hoorende oorkonden uitgereikt. In 25 jaar tijd zijn thans in totaal .vijf dergelijke medailles uitgereikt. WAARDELOOZE CHEQUE AFGEGEVEN De dader aangehouden Verleden week maakte in een café in het centrum van Amsterdam gelegen, een vr deling eenige verteringen. Hy was tamelijk goed gekleed, zoodat de kellnsr die hem he iende, geen oogenblik in de veronderstelling sikeerde, dat hij niet zou kunnen betalen. Toen het op afrekenen aankwam, vertelde hij in het bezit 'te zyn van Hollandsch geld, maar hij zou gaarne cjii cheque afgeven ten bedrage van 200 Zweed sche Jcronen. Deze werd geaccepteerd, doch reeds spoedig kwam de hotelhouder tot de minder aangename ont dekking, dat de cheque waardeloos was, daar er bij de bank geen dekking voor was gestort. Van deze oplichting werd aangifte gedaan bij het bureau Singel. Te Rotterdam is de dader, een Zweed, gear resteerd. Hij zal als ongewenschte vreemdeling beschikking van de justitie worden ge steld. KIND VERBRAND IN KOKEND WATER. In een onbewaakt oogenblik viel Zondag het ongeveer driejarig zoontje van den heer E. Lambers te Ommen in een teil met kokend water. In zorgwekkende toe stand werd de kleine naar een ziekenin- richting te Zwolle overgebracht, waar het korten tijd later is overleden. Uit Oost-Indie Vliegtuigenbouw in Indië BATAVIA, 12 Aug. (Aneta). Aneta ver neemt, dat de administrateur te Tandjong- Priok van de N.V. Droogdok Mij Tandjong- Priok, de heer C. van Konijnenburg, den directeur van deze maatschappij.' den heer D. Cr o i 1, die met de „Baloeran" naar Ned.- Indië komt in verband met de plannen tot vestiging van een vliegtuigenfabriek t» Tandjong-Priok, tegemoet zal reizen. Intusschen melden enkele Indische dag bladen, dat dergelijke plannen, die ook reeds vroeger werden gemeld, eveneens uit gewerkt worden door den heer Khouw Ke Hien, die eventueel met den luit.-vlieger C Terluin, in een vliegtoestel van het Wal raven-type. waarvan hij eigenaar is, naar Holland zou vliegen om besprekingen met autoriteiten te voeren. Geïnteresseerden spreken echter twijfel t aan de mogelijkheid of Indië thans plaats biedt aan twee vliegtuigfabrieken en uiten de meening, dat de heer Croll, die op 12 September hier wordt venvacht, wel reeds bepaalde toezeggingen, zoo niet een concessie zal hebben \erk;egen. -L__ Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand L> Valentia 766.0. Laagste stand te Haparanda 747.7. Stand vanmorgen halftwaalf 756.6 WEERVERWACHTING Matige, later afnemende N. tot W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het N.. in het Z. meer kans op regen, laten iets warmer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt hedenmorgen om 8.50 uur aan alle posten; Weest op uw hoede! BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het langgerekt^ gebied van lage drukking trok langzaam Oostwaarts. Sneller kwam da hooge drukking uit het W. opzetten. Eew nieuwe daling vertoont zich aan de Noor- sche kust Vooral in Frankrijk, België enl het Z. van ons land zijn zware regens ge vallen: 30 mM. in Brussel en Biarritz enl het regent nog in een groot deel van het gebied. Engeland had alleen in het Z. regen! van beteekenis en heeft nu opklarend weefi met sterk gedaalde temperatuur. In Scan dinavië blijft het weer regenachtig in Noor wegen, veranderlijk en koel in Zweden. Int W. Duitschland va'* ook regen; in het O. ia 'het nog zeer warm. In Z. Duitschland en Zwitserland wordt het ook regenachtig. De algemeens toestand wijst op een tijde Üjke opklaring, waarbij de temperatuur weef iets kan stijgen. TEMPERATUURSTAND 1 Stand vanmorgen halftwaalf 14.4 G, 14 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.41 uur, zonsondergang 8.28 uufl Maan op nam. 8.15 uur, onder v.m. 5.23 uufi Volle Maan 2.04 uur na.ii, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.58 uur tot 's morgens 5.12 uufi Waterstanden Rivieren Breisach Kehl Maxau Diedeshetm Mannheim Mains BIngen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dnsseldorf Kuhrort 3,84 3,86 Nijmegen 0,60 0,6fi 9,53 9,56 7,29 7.31 St Andries 2,35 2.20 2,74 2,72 Arnhem 7,52 7,51 0,79 0,79 Vreeswijk lw 0,28 0,19 0,44 0,39 Westervoort 7,99 8,02 1,54 1,54 Deventer j,90 1,94 Kampen 0,11 0,06 Eysden 45.90 45,89 Maastricht 40,53 40,45 1,01 1,03 1,57 1,60 0,23 0,16 Grevenbicht 27,67 27,61 1,15 1,20 VenJo 00,00 00,00 Grave (si als) 3,76 3,76 0,31 0,26 St. Andries 0,97 0,68 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 11,05 23,40 Terschelling 8,21 20,44 Harlingen 9,15 21,45 Den Helder 6,55 19,40 Zierikzee Hellevoetsl. 2,26 14,57 Willemstad 3,19 15,45 Brouwersh. 1,38 14,09 2,18 14,39 IJmuiden 2,29 14,59 Wemeldinge 2,37 15j)3 Hoekv. HolL 1,37 14,10 Scheveningen 1,47 14.5 1 3 53 16,04 Hansweert Vlissingen 0,44 13j)t Terneuzen 1,17 13,36 2,08 14,25 Ernstig motor-ongeluk Eén doode, éón gewonde BANDOENG, 12 Aug. (Aneta). Op den Lembangweg te Bandoeng vond een motor ongeval plaats, waarbij een zoon van den gemeente-ambtenaar Plantema werd gedood en een tweede zoon ernstig werd gewond. De laatste bekwam een schedel fractuur en brak een been. Een logé uit Malang, een zekere Randwijk, die in de zijspan had plaats genomen, werd licht gewond. Te hard rijden moet als oorzaak van het on geluk worden aangenomen. OVERLEDEN DOOR VAL VAN EEN PAARD MALANG, 12 Aug. (Aneta). Luitenant Meelhuysen, die op 5 Aug. j.l. bij een oefe ning buiten dienst van zijn paard viel en een hersenschudding bekwam, is gisteren overleden. Vandaag werd hij onder groot9 belangstelling met militaire honneurs be graven. Een tragische bijzonderheid is nog, dat dé overledene nog slechts 12 dagen getrouwd vfrs. DE REIS VAN DE PERKOETOET BATAVIA. 12 Aug. (Aneta). Evert van Dijk maakte met de „Perkoetoet" welke Zondag te half vijf in den middag op Tji- lilitan arriveerde, twee dagreizen van 2500 kilometer, nl. Gaya—Bangkok en Bangkok Batavia. Hierdoor is de vertraging met een dag ingeloopen. Deze vertraging werd veroorzaakt doordat belangrijke instrumen ten onklaar waren geraakt, als twee toeren- tellers, terwijl de radio en de stijg-snelheid- meter eveneens niet in orde bleken. Aan gezien zonder instrumenten in de moesson niet kan worden gevlogen, moost in ieder geval de radio worden gerepareerd, hetgeen te Gaya provisorisch geschiedde. DE MEINEEDEN IN DE ZAAK-MARGADANT MAKASSAR, 12 Aug. (Anea). De Raad .an Justitie heeft de zaak behandeld tegen de beklaagden, beschuldigd van meineed in de zaak-Margadant. De eisch tegen de be klaagde A. luidde 3 weken en tegen mevr, B. twee dagen gevangenisstraf. -De uitspraak werd bepaald op 17 -Aug. a s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2