$Limw Itrtïtërlj* Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5550 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang atrbertrntitprijjen: Van t tot 5 regels M71/» Elke regel meer 0.22'lt Ihgetonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 OPHELDERING OF FANTASIE? Dat de heeren Schouten en Bierema wel tot de Zaterdagmiddagconferentie bij mr Aalberse werden uitgenoodigd en mr Joekes niet, gat de V r ij z .-D e mo craat aanlei- Iding tot het stellen van eenigc vragen en het maken van een paar opmerkingen; zoo als onze lezers reeds bleek. De redactie van de Tijd gaf daarop gis teravond reeds bescheid. Voorzoover het de uitnoodiging betreft, antwoordt het blad le. De heeren Schouten en dr. Bierema werden uitgenoodigd, omdat ze niet had den meegedeeld, geen basis aanwezig te achten voor het samenstellen van een parlementair Kabinet. De heer mr. Joe kes werd niet uitgenoodigd, omdat hij dit wel als zijn gevoelen aan prof. Aal berse had te kennen gegeven. Een' uit noodiging had dus geen zin, gelijk ook de heer Joekes zelf erkende. 2. De heeren Schouten en dr. Bierema twijfelden aan een voldoende basis, maar wisselden toch van gedachten over de mogelijkheid. Natuurlijk was ook het feit, dat do vrijzinnig-democraten niet zouden mededoen, voor hen mede aan leiding om de moeilijkheden zwaarder te aohten dan ze waren. Hoe het blad aan deze wetenschap komt, Js ons onbekend. Maar naar onze meening is de bewering van de Tijd in volstrekte tegenspraak met de verklaring welke de heer Schouten Dinsdag 30 Juli in ons blad (leed opnemen. Daarin toch leest men letterlijk: Mr. Joekes schijnt van oordeel te zijn. dat de bespreking met de fractievoorzit ters op Zaterdagmiddag plaats had, om dat zij blijkbaar ten aanzien van de mogelijkheid om thans een parlementair kabinet te vormen bij de eerste bespre king met Mr. Aalberse een minder stel lige meening hadden te kennen gege- Dit oordeel is voor wat de Anti-Rev- fractie betreft, niet juist In de eerste bespreking met prof. Aalberse, hebben de heer Van Dijk en ik het eenstemmig gevoelen van de anti-revolutionaire le den van de Tweede Kamer op zeer stel- 1 lige wijze te kennen gegeven. Met welk recht beweert thans de Tijd het tegenovergestelde? Deze „opheldering" ikunnen wij niet aanvaarden.We willen nog niet spreken van „kwaadaardige fan tasie", zooals Mr. Aalberse in ander ver hand deed; maar op fantasie lijkt het toch verbazend veeL TOTAAL ONBEGRIJPELIJK Een Aneta-telegram uit Batavia meldt, dat Jr Mussert een verzoek richtte aan dengou- yerneur-generaal hem voor zijn vertrek nog maals in audiëntie te willen ontvangen. De audiëntie is toegestaan en vastgesteld op Woensdagmorgen te half elf. Deze houding van den Gouverneur-gene raal komt ons totaal onbegrijpelijk voor. Dat en vooral de wijze, waarop de land- yoogd den heer Mussert direct na zijn aan komst in .Indië audiëntie verleende, is in heel de Nederlandsche pers hartgrondig af gekeurd. En nu dit: het lijkt op doelbe wuste, opzettelijke recidive. En onwillekeurig dachten we aan de ge- sohiedenis van Hizkia en Beródach Baladan gelijk deze ons in 2 Koningen 2012—19 be ech raven wordt. Handelsbesprekingen met Estland Gisteren is te 's-Gravenhage een uit Estland aangekomen, bestaande uit Mi- nisterialdirektor Dr. Edward Wirgo en den heer Georg Sommer, directeur van de pa pierfabriek Koil, zulks ter bespreking van de handelsbetrekkingen tusschen Estland en Nederland. Aanbesteding Rijksweg Utrecht—Den Bosch. De rijkswaterstaat te Utrecht heeft besteed den aanleg van een gedeelte van de Aardebaan van weg no. 26 UtrechtVianen Zaltbommel—Hedel—'s-Hertogenbosch der de gemeenten Jutfaas, IJsselstein Vreeswijk (raming f 195.000). Ingekomen 46 Diljetten. Het laagst hadden ingeschreven: bij levering met vrij zand de N.V. voorheen Hielen en Koosen en Trio te Amsterdam met f 137.420; en bij levering met zand uit de Bergsche Maas G. Hoek en J. v. d. Ven te Nieuwendijk en Meude (N.- B.) met f 156.S45. KAPITEIN VERSTEEGH NAAR DE K. N. I. L. M. Chef vliegtechnische dienst. Binnen enkele dagen is de benoeming te vernachten van den bekenden vlieg-kapi- tein Versteegh tot chef van den vliegtechni- schen dienst van de K N.I.L.M. Het is de be doeling dat kapitein Versteegh zoo mogelijk naar Indië zal vertrekken. De Koningin en de Prinses in Schotland Het weer blijft gunstig Het verblijf van H.M. de Koningin en van Prinses Juliana te St Fillans, werd tot nu toe begunstigd door zeer goed weer, zoodai de Koningin en de Prinses reeds verschil lende wandelingen maakten in de naaste omgeving. Door de voor Schotland zoo gun stige weersomstandigheden was het boven dien mogelijk meerdere autotochten te ma- in de eerste plaats rondom het Locli Earn, waaraan het hotel is gelegen, maar ook naar het terecht beroemde toeristen oord „The Trossachs" aan het Loch Katrine vanwaar men wel een zeer bijzondere in druk bewaart, in het zoo in elk opzicht met natuurschoon bedeelde land. Reeds meerdere malen heeft H. M. de Ko- hingin enkele uren met schilderen doorge bracht. Zondag heeft Zij in de parochiekerk an Dundurn de avondsgodsdienstoefening bijgewoond. H. M. begaf zich te voet naar het kerkgebouw en scheen ae eenvoudige presbyteriaansche kerkdienst bijzonder te aardeeren. Dr. H. Colijn in Beieren Dr H. Col ij n, die op het oogenblik te Oberstdorff vertoeft, heeft van eeni- ge Bóllandsche families, die in hetzelf de hotel logeerden, een bloemenhulde ontvartgen, zoo meldt het „Vad." Zij hadden er voor gezorgd, dat zijn kamera rijkelijk van de fraaiste bloemen waren voorzien en bereidden hem aldus een hartelijke ontvangst. Een tweetal Hollandsche families deed op zijn kamer een Beierech ascb- bakje bezorgen met het inschrift: De reis van den burgemeester van Albury Maandag terug naar Engeland Vrijdag zal de burgemeester van Albury de heer A. Waugh, een bezoek brengen aan Oistenvijk (N'.-B.), waar hij officieel zal worden ontvangen. Op de terugweg wordt Loevestein bezocht. Zaterdagmiddag ,zal een bezoek worden jebraclit aan het vliegveld Waalhaven, waar de auto-giro zal worden gedemon streerd. Zondagochtend vertrekken de Australi sche gasten per auto naar Vlissingen, om den volgenden dag te 13.50 per boot naar Harwich te vertrekken. Luitenant Wytema uit Indië terug De ondercommandant der K 18 Met de „Lijster", bestüurd door Smir noff, is de onderoommandant van de K 18, luitenant ter zee Wytema, gisteren uit Indië te Amsterdam aangekomen, om bij het montecrcn der K 18-film be hulpzaam te zijn. Mijn heenreis naar de Oost, aldus luite nant Wytema, duurde 140 dagen en terug deed ik er 60 uur over. En in dié paar dagen heb ik meer landen bezocht dan met de onderzeeër. Maar bij de K. 18 was het niet om snelheid te doen, we wilden toonen, waartoe een in Holland gebouwde duikboot in staat is; natuurlijk is ook de band tus schen Nederlanders in den vreemde en het moederland door ons bezoek versterkt De boot heeft zich schitterend gehouden; in Soerabaja is direct na aankomst gedokt, maar er was niets van belang te herstel len. En de stemming aan boord? Perfect, in één woord perfect Beter dan ik in m'n tien onderzeedienstjaren heb mee gemaakt. Ik heb alle eerbied voor de pres taties van enz? Hollandsche Jantjes. De ruimte is maar erg klein en eerst moest iedereen wat wennen, maar vooral Kwar tiermeester ten Berg wist er de goede stem ming onder de matrozen prachtig in te houden. Hij had er slag van om de men- schen aan het verstand te brengen, dat er een beeetje geplooid moest worden. In de film van het leven aan boord zult u hem herhaaldelijk tegenkomen. Uit iedere aanloophaven heb ik de film rollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben ie verzekerd, dat de 10.000 M. negatief goed ralaagd zijn. Dat is ook de reden zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek aan dat we meneer Wytema hebben uitgenoodigd naar Nederland te komen. Er is zooveel prachtig materiaal, waaruit we voor onze 3000 M. film móeten kiezen, dat we als niet- marinemannen bang zijn het verkeerde te knippen. Maar een goede film met hoogst interessante momenten wordt 't zeker. Ik heb vertelde dr. onder-commandant van de K 18 verder vooral het bedrijf aan boord gefilmd, 't Nrptunusfeest, de Kerst en Sinterklaasviering cn het alledagleven zult u meemaken. Die feestelijkheden zijn- vooral zoo ge slaagd door de zendingen van het comité „Onze Marine", waar we hoogst dankbaar voor zijn. In weerwil van het dikwijls ongunstige eer hebben we een reis gehad om nooit ta vergeten, een reis, waaraan we steeds en in alle opzichten de meest aangename her inneringen zullen houden. Niet in de doofpot De ontvangst van Ir Mussert in Indië „Nu die golven van de binnenlendsche politiek een wijle geluwd zijn", komt de roode pers terug op de vorstelijke ontvangst welke Ir. Mussert in Indië te beurt viel. Dat een gestreng toezicht op de hande lingen van den heer Mussert geboden was behoeft wel geen nader betoog, meent Het Volk. „ïnstede daarvan heeft de gouverneur- generaal dezen man, die zijn reis naar Indonesië heeft doen aankondigen met een duidelijke zinspeling op het feit, dat tot dusver ieder bezoek aa.n Indonesië van de zijde van het regeereiud vorsten huis achterwege bleef, als een vorst ont vangen, onmiddellijk na diens aankomst in ons overzeesch gebiedsdeel. Bovendien heeft de gouverneur-generaal gedoogd, dat de heer Mussert zich bij die gelegen heid op een in hooge mate krenkende wijze heeft uitgelaten over ernstige staatkundige groepen, daarmede den vertegenwoordiger der Kroon in de partijstrijd brengende. Wijders heeft de gouverneur-generaal toegestaan, dat de heer Mussert onbe lemmerd kon spreken in besloten bijeen komsten, zonder dat de overheid, door het opleggen van beperkt vergaderrecht, gebruik heeft gemaakt van haar machts middel om staatsgevaarlijke handelin gen te keeren. Dat kan zoo niet gaan. De zaak mag niet in de doofpot geraken. De geheele gestie van den gouverneur-generaal met betrekking tot de N.S.B. dient door het opperbestuur onder het oog te worden gezien. Onverwijld". De speciale trein, in aansluiting op het dato 16 Augustus a.s. van Genua vertrple kend motorschip „Marnix van St. Aldegón- de" zal Donderdagmorgen 15 Augustus om 9.45 uur van Den Haag S.S. vertrekken] Vertrek van Utrecht C.S. 10.48 uur, van Arnhem 1139 uur. van Nijmegen 12.07 uur Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 0.22 uur, Amsterdam W.P. 9.38 uur. De aansluitende trein van Rotterdam Maas vertrekt om 9.10 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 16 Augustus te 7.31 uur, VEENENDAALS 10.000STE Veenendaal heeft zijn 10.000ste inwoner kunnen inschrijven. Deze tienduizendste Veenendalcr heet Comelis en is de eerst geborene in het. gezin van Gijsbert Herizen, oud 21 jaar en Christina Maria Henzen even ééns 21 jaar oud, wonende in de Dijkstraat nummer 10. Door het Gemeentebestuur van Veenen- rif"i is een spaarbankboekje met f 50 be* gesteld. De Winkeliersvereeni- u liet ouderpaar een kinderwagen aan* Limbürgsche Sociale Studieweek In het seminarie te Rolduc heeft Mgr Dr H. A. P o e 1 s die elfde sociale studieweek geopend, met een rede, waarin hij vooral den nadruk heeft gelegd op de roeping van den katholieken leek op economisch terrein, en op de positie der katholieken ten opizchte van het gezag. Het is een volkomen onverantwoorde lijke daad, zoo zeide spr. o.m., wanneer katholieke journalisten bij ons goed katholiek volk het vertrouwen in zijn leiders ondermijnen, doordat zij, dag-in dag-uit, in ons land op dit oogenblik onmogelijke dongen eischen. Het is voorzeker weer eveneens een „daad" maar weer een zeer verderfelijke daad welke het allerminst past aan zonen van Katholieke Kerk, die altijd de groot e school moet blijven van eerbied voor liet gezag wanneer, in dezen tijd, nu men hier en daar ten einde raad om „Führer" en dictators be gint te vragen, katholieke journalisten het g ondergraven van hetzij katholieke, hetzij niet-katholieke hoogstaande mannen, in wier schaduw zij niet kunnen staan. Als wij het niet eens kunnen zijn met het beleid van een minister als wij principiced ons daartegen verklaren moeten doordat b.v. een minister, al is het onbewust, nog te veel onder den invloed staat van beginselen uit de oude liberale school of doordat hij nog te star blijft vasthouden aan, laten wij zeggen, een handelsstelsel, dat, naa.r onze eerlijke overtuiging door de Mten volkomen onhoudbaar en voor ons volk verderfelijk is gebleken laten wij, katholieken, dan altijd met zorg doen uitkomen, waarom wij het on mogelijk eens kunnen zijn met de beginselen, welke de minister huldigt, of met het .volgens onze vaste overtuiging onhoudbaar stand punt, waarop hij zich plaatst. Om de Wethouderszetels Men meldt ons uit Dordrecht: Op de vergadering der 3 neichtsche Ra fracties gisteravond, ter vaststelling van haar houding bij de aanstaande Wethoudersver- kiieeing, werd het voorstel besproken van de S.D.A.P. om het college samen te steülen uit 2 S.D.A.P., 1 V.B. en één man van rechts. Eenparig kwamen men tot de conclusie, zijn stem uit te brengen op één man uit de A.R. fractie, voorts za' de verkiezing van twee man uit die van de S.D.A.P. worden bevorderd, terwijl de fracties wat betreft den vierden man, zich hun standpunt voorbe houden. CHR. NAT. WERKMANSBOND De veertigste jaarvergadering Heden in Utrecht aangevangen In het gebouw voor K. en W. te Utrecht is hedenmorgen de veertigste jaarverga dering aangevangen van de Chr. Nat Werk mansbond. De voorzitter, de heer P. J. Nahuizen, sprak een openingswoord, waarin hjj de vele aanwezigen hartelijk welkom heette, inzonderheid vele genoodigden die mede aan de uitnoodiging hadden gövolg gegeven. Spr. verblijdde zich. in de gvoote opkomst van afgevaardigden, mede als blijk van b» langstelling in het 40-jarig bestaan van den Bond. Spr. herinnerde aan hét kleine begin een teere stele, nu tot een sterke en rruchtdrapende Doom geworden. Met groote dankbaarheid herdacht spr. wijlen Ds de Visser, die medeoprichter van af het begin lot zijn overlijden de eminente eerevoorzit ter van den Bond is geweest Hii herinnerde aan zoo heel veel wat Ds. de Visser voor de Bond heeft gedaan en welk een groot.» plaats de Bond in zijn hart en leven had in genomen! Aan nog meerdere levende en reeds overleden bestuursleden, w.o Genneken, v. Ooy, Meijer, als jaren lang't dag. bestuur uitmakende, én Scheer, v. Meggelen, Goed man, Hillebrander, Vermeer en Ligteringen wijdde spr. woorden van dankbare nage dachtenis Spr. herinnerde aan zoo veel wat iji die veertig jaren door de Bond was tot stand gebracht ën de hulp daarbij van ve len ondervonden. Spr. herinnerde voorts aan de kwade, da gen waarin Wij heden verkeeren en hebben te arbeiden ook als-Chr. Sóc. Bond. Nood en zorg zijn in duizende gezinnen, ook vele tot de Bond behoorende. de dagelijksche gasten. Er is veel verwarring en verkom mering op geestelijk en maatschappelijk ge bied. Dit moet ons als leden van de Chr. Nat. Werkmansbond te meer prikkelen om de hand aan den ploeg te slaan en te ar beiden aan de taak die ons op de hand lj gezet, Spr. memoreerde het overlijden van den heer Bloemberg uit Rotterdam, van wien de Bond als bestuurder nog veel had ver wacht. Spr. veroordeelde mede, met het oog op elc vraagpunten en voorstellen in verband met de crisistoestanden, de vaak onbillijk» critiek op de regeering. Andere wegen en betere middelen aan te wijzen is heel wat móeiljjkc*r dan de huidige te veroordeelen. Voor de Regeering dient te worden gebe den om wijsheid in deze moeilijk op te lossen problemen. Spr. wijdde nog woorden van hulde cn dank aan Hare Majesteit de Koningin en de Prinses, voor de treffende blijken van medeleven met haar volk in deze moeilijke lijden. Bliive Oranje en Nederland één^ wij dulden geen ander op HaTe plaats! Spr. eindigde zijn openingswoord met de aandacht der vergadering te bepalen bij de prae-adviezen die het bestuur na rijp oe raad aan de verschillende voorstellen had toegevoegd. Mede als leidraad bij de dis cussies te dienen. Spr. hoopte dat men het minder belangrijke voor het meerdere za! laten glippen en sprak de hoop uit dat deze 40ste jaarvergadering een waarlijk vruchtbare wezen: zal. Prof. Dr. T. de Vries t Thans in Amerika overleden Het laatste jaar weerden ons meermalen vragen gesteld over Mr T. de Vries, die in de dagen van het ministerie-Kuyper in sa menwerking met het kamerlid A. P. Staal man nog al roering in de politiek bracht. Samen trokken zij het land door om pro paganda tc maken voor de Chr. Democrati sche partij. Het resultaat was, gelijk zoo vaak, nega tief. Wel afbraak van de partij, die men verlaten had, maar geen positieve opbouw van hetgeen men voorstond. Voorts geschiedde, gelijk reeds te verwachten vas. Mr. T. de Vries was een Einspanner, die niet makkelijk in het gareel liep eh het duurde niet laag of er kwam verwijdering tusschen de twee .eiders van de Chr. Dem. partij. Mr de Vries keerde weer tot Anti-rev. partij terug en werd in ^09 candidaat voor Tweede Kamer in A^ktcrdam IX, waar hij met den heer Vliegen in herstemming kwam, doch toen de nederlaag leed. Een en ander was zeker, oorzaak, dat hij in 1910 naar Amerika vertrok en daar een professoraat- aanvaardde, eerst te Chicago, daarna te Grand Rapids aan het. Calvin College, waar hij Nederlandsche taal en letterkunde doceerde. Later liet hijhet professo raat varen en viel uit zijn geschriften af te leiden, dat hij het Christendom vaarwel had gezegd. Thans is hij op 69-jarige leeftijd te Evanstan (Illinois) overleden. Mr Tijmen de Vries was te Stedum in Groningen geboren; hij studeerde aan de Vrije Üniversiteit en promoveerde op 10'Juni tot doctor in de rechten op een zeer bekend geworden dissertatie „Overheid en Zondagsviering". Van zijn kleine geschriften maakte vooral veel opgang de brochure: Het karakter van de strijd onzer dagen. Mr. Vries bezat de gave om de problemen scherp te 6tellen en zuiver te omschrijven door een juiste woordkeuze. Hij was man van het woord en de pen. De vlieger zonder benzine Door ILLJtL-directie ernstig berispt Naar aanleiding, van de gedwongen lan ding van een ÏLLAI.-toestel op een bieten veld bij Aalsmeer, is een onderzoek inge steld naar de reden, welke daartoe heeft ge noopt. De oorzaak, was, zooals men zich her- innert, spoedig opgespoord." De piloot Fran ken, die de machine met groote vakkennis op het bietenveld heeft neergezet, had voor het opstijgen- een zeer grove fout begaan door de benzinë-voorraad op de peilglazcn niet te controleeren. Daar de gezagvoerder hier de verantwoor delijke persoon is, kon de fout alleen aan hem worden geweten, aldus het Hbld. De piloot heeft het feit toegegeven en is wege de directie van de KX.M. streng be rispt Omdat de gedwongen landing geen nadeelige gevolgen heeft gehad de zachtende omstandigheid dus is van disciplinaire straf afgezien. Naar alle waarschijnlijkheid zal de ge- electrificeerde lijn HaarlemZandvoort op 6 October a.s. in gebruik worden genomen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Chr. Nat. Werkmansbond* heeft heden l Utrecht de veertigste Jaarvergadering aangevangen. De vlieger die door gebrek aan benzine :n noodlanding moest verrichten, is door de directie van de K.L.M. ernstig berispt. Gevraagd wordt om publicatie van het rapport dat door de Minister over de Rot» terd. Tramweg Mij. zal worden uitgebracht. Er is een comité gevormd om de nood lijdende Christelijke bewaarscholen te huls» te komen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bfeïrff&md tot ridaer in de Orde van Oranje-" A H M Gie|en. te Maastricht. HMonhemlu8teWa.de oijèn, Toegekend Is de zilVi Behaald Js, dat met ingani opgeheven zal worden het ki belastingen en accijnzen te. Bergen op Zoom (buitengemeenten) en de onder dit kantoor sorteerende gemeenten Halsteren en Wou- zoowel voor de directe belastingen als voc :ijnz?n en Ossendrecht, W«ens<Jrecht- berf Putte uitsluitend betreft de dir. bel. (blijvende deze gemeenten do accijnzen ressorteeren onder het ki der invoerrechten en accijnzen te Pu voegen bü het kantoor der dir. bel., in- 3 audiëntie van den mini zal Donderdag 15 Aug. De brieven van Ds. P. Prins Rectificatie Ds. P. Prins verzoekt" ons Tiet volgende te plaatsen: Van bevriende zijde wordt mij medege deeld, dat ik eenige onjuistheden in mijn laatsten reisbrief heb geschreven, n.l. le. De Bond van Marine 'Onderofficieren is niet ontbonden, doch paste zijn statuten aan het „Reglement beginselen militaire belangenvereenigingen" aan en bestaat thans nog onder den naam „Vereeniging van On derofficieren "bij de Zeemacht". 2e. De R.K. Vereeniging van Marineper soneel „St. Christophorus", bestaat niet meer. Zij is eind 1933 op last van den Bisschop van Haarlem opgeheven. Op het oogenblik is c* nog geen nieuwe R.-K. belangenvereeniging opgericht. Naar uit berichten in „Stella Maris" (het orgaan der gelijknamige R.-K. vereeniging met uit sluitend geestelijk doel) is op te maken, is binnenkort de oprichting van een R.K. belan- gen-vereeniging te verwachten. BOOTTREIN M.S. „CHR. HUYGENS". De speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het m.s, „Christiaan Huygens" zal Woensdagmorgen van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 15 Augustus te 7.18 uur te Zevenaar, 8.11 uur te Arnhem. 9 uur Utrecht S.S., 10 uur Den Haag S.S., 9.47 uur tc Amsterdam W.P., 10.02 te Amsterdam C.S. .en 10.33 uur Rot terdam Maas. Voornaamste Nieuws* OCTROOIBUREAU BARTELS Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebranchsmuster, etc. in alle lan den. Bezuidenhcut 43, Ten .daag, 720011 Telefoon 720012. DE SPOORBRUG BIJ DE MOERDIJK Wordt met het oog op de scheepvaart omhoog gebracht Werken reeds aangevangen Naar wij vernemen zijn gister nabij de spoorbrug over dep Moerdijk belang rijke werken aangevangen voor het om hoog brengen van gedeelten van de overspaning van de spoorbrug en voor het opheffen van de bestaande draai brug voor de scheepvaart. De spoorbrug bestaat uit veertien, over spanningen, elk van 100 Meter lengte. Dé) vier noordelijkste blijven op het tegenwoor dige peil, de overige norden niet een gelei* de!i'rfe Telling tot 9 Heter bo^en N.A.P. t?ra« hooggebracht, zoodat de scheepvaart,'welke steeds het Zuidelijk deel van het vaarwater houdt, daar voldoende hoogte onder de brug krijgt. Maandag Is men ten Zuiden ren de Moer* dijkbrug op ongeveer V/% KAL afstand bij wachtpaal 22 begonnen met het talud te ver- breeden en te verhoogen In den nacht van Zondag op Maandag hebben de noodige wis sel verleggingen op het spoorwegemplacement te Lage Zwaluwe plaats gehad, omdat voors loopig het treinverkeer vandaar tot de Moor- dij kbrug over enkel spoor, «venals op da brug zal worden geleid. Wanneer de spoorbrug op voldoende hoogte zal zijn gebracht de verhooging bedraagt ruim 3 Meter dus zal de bestaande draai* brug geen dienst meer behoeven te doen. Het kleine kanaal aan de Zuidzijde van het vaarwater, waarlangs de scheepvaart thans wordt geleid en waarover de spoorweg- draaibrug ligt, zal dan worden dichtgegooid. Het geheele werk, dat in .eigen beheer wordt uitgevoerd, moet zoo mogelijk binnen een jaar worden voltooid. Men hoopt bij het begin van de nieilwe zomerdienstregeding in 1936 gereed te zijn. Het treinverkeer zal tijdens de uitvoering van het werk zeer weinig stagnatie onder- Invoerrecht op smalfilms Een adres aan den Minister Namens het Comité uit de organisaties voor het gebruik van de film ten behoeve van sociale en cultureels doeleinden (secre^ tariaat: Abstedmlijk 20*1 Utrecht), welk co mité -gevormd Wordt door vertegenwoordi gers van de filmdienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, die van het Bureau voor Katholiek-sociale Actie en de Nederlandsche Christelijke Film-centrale is aan den Minister van Financien een adres gericht, waarin verzocht wordt, om voor hete invoerrecht op smalfilms een speciaal tarief, vast te stellen. In dit adres wordt er op gewezen, dat vol gens de nieuwe wet op de invoerrechten do heffing van belichte films, ingaande 1 Juli 1935, belangrijk verhoogd is en gebracht i§ op 4 cent per meter, benevens verschillende opcenten. Dit beteekent een belangrijke verhooging; met name en in zeer groote mate voor de z.g.n. smalfilms, dat zijn films, welker breedte niet meer bedraagt dan 17V2 ra.M. (De normaalfilms hebben een breedte van 35 m.M.). Hoewel smalfilms dus de helft of minder dan de helft aan grondstof bevatten, is bij de nieuwe wet geen onderscheid gemaakt tusschen de heffing per meter op normaal- en smalfilm, zoodat de laatste feitelijk dub bel belast i>. Adressanten vestigen er de aandacht op, dat de smalfilm in tegenstelling met de normaalfilm, die voornamelijk in de open bare bioscopen wordt gebruikt veelal dienstig is aan het werk v; de sociale en cultureele organisaties,, welk werk dus door de huidige maatregel dubbel belast wordt*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1