MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND VOORSTEL AAN MUSSOLINI IN DE MAAK Kwanselplannen met Portugeesche koloniën Morgen, Dinsdag vertrekt de Engelsche Volkenbondsminister Eden naar Parijs, om daar in gezelschap van den permanenten ondersecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken. Sir Robert T an- sittart deel te nemen aan de drie mogendhe- d en conferentie inzake het Abessynischc jrraagstuic. Naar inen te Londen venvacht, zal de con ferentie minstens een week duren. De Engelsche gedelegeerden zullen, zoo wordt verder gemeld, trachten de Italiaan- sche delegatie te bewegen tot een duidelijke en nauwkeurig omschreven uiteenzetting van hun eisclien, waarbij men te I .on den nog steels de hoop koestert, dat het zal ge lukken het geheele conflict naar economisch terrein, over te brengen. Men weet, dat Italië, daarvan tot dusver nog niets wilde weten. Het wil Abessynië geheel m zijn macht hebben, anders zou da kostbare opzet van het avontuur te gering resultaat brengen aan het land, dat voor zyn bevolkingssurplus koloniën noodig meent te hebben en zich die aldaar denkt te kunnen Verschaffen Wat men zich tc Londen voorstelt? Vol gens een der teiegrammn verluidt dat men ter vermijding van een gewapend treffer Italië zal voorstellen genoegen te nemen met de volgende punten: 1. Aan Italië worden belangrijke econo mische concessies gedaan in Oost- en Zuid- Abessynië; 2. Italië zal een deel van de Portugee sche koloniën krijgen tegen financi- eele vergoeding. Het gedeele van de Portu geesche koloniën, dat men voor Italië op het oog zou hebben zou Mozambique zijn en Duitschland zou dan tevens weer de be schikking krijgen over Angola. In hoeverre dit gerucht waarheid bevat is nog niet hek end. Maar uit een uitlating van het Portugee sche gezantschap te Parijs blijkt reeds, dat Portugal van die kwansel partij niet gediend is en er niet aan zal willen medewerken. De bedoelde gezant verklaart: 1. De Portugeesche koloniën, die een in tegreerend deel van het gebied der natie uitmaken, kunnen niet het voorwerp van eenigerlei diplomatieke bespreking of van een finaneieele transactie zyn. 2. De financieel® toestand van Portugal, dio als voorbeeld mag worden genoemd, sluit iedere mogelijkheid uit van een even tueel e linancieele schadeloosstelling, want Portugal heeft die niet noodig. 3. Tegen de Portugeesche eigendomsrech ten op overzeesche gebieden Kan niets met reden worden aangevoerd. Portugal bezit deze rechten op grond van eeuwenoude wetten en op grond van een koloniaal be heer, dat de vergelijking met elk ander? kan doorstaan. 4. Het zou nutteloos zijn te meenen, dal eenig dec-1 van het Portugeesche grondge bied door wie ook op vreedzame wijze zou kunnen worden geroofd, want de regeering en het volk van Portugal zouden met alle krachten en alle middelen op de bres staan Voor de verdediging van hun rechten. Deze verklaring laat aan duidelijkheid Biets te wenschen ovei en zei wel algemeen bij* de kleine koloniale mogendheden weer klank vinden. Wanneer de grootere staten elkaar scha deloos willen stellen dan moeten ze dat maar doen met koloniaal gebied waarover ze zélf de beschikking hebben, Uit Rome: Thans zyn ook de eerste Ita- üiaansche inlandsche troepen voor Oost- lAfrika gemobiliseerd. Aan boord van de Celio, Pollenzi, Laguna zijn 600 Spahis en sterke afdeejingen Ascaris uit Tripolisnaar Eritherea scheep gegaan. Van Napels is de Belvedere vertrokken met officieren, man schappen en 100 arbeiders aan boord. Bovendien is het hospitaal schip California met Roode Kruiszusters naar Oost-Afrika vertrokken. SYMPATHIE VOOR ABESSYNIE UIT HET NABIJE OOSTEN. Uit Addis Abba: Dagelijks nemen de sym pathiebetuigingen der bevolking in het Na bije Oosten voor Abessynië toe. Zaterdag avond werd te Addis Abeba een banket ge houden door de Vereeniging van in Abes synië gevestigde Overling en tut Egypte, Syrië. Indië, Yemen er. Hadramout, waaraan ook de vertegenwoordigers der buitenland- sche pers deelnamen. De gevolmachtigde voor economische zaken van den Koning van Yemen, Sheik Achmed Sahli Abzahin, zegde namens de aanwezige Oosterlingen Abessynië in geval van oorlog alle mogelij ke hulp en steun toe. De Vereeniging zond een telegram naar den Volkenbond, waarin zij, met een beroep op de gerechtigheid, maatregelen tegen Italië verlangt. Mooi weer en devaluatie. Uit Oostende wordt gemeld, dat de- Be badplaats Zaterdag is overstroomd door een. vloedgolf van bezoekers, zoo als nog zelden, zelfs niet in de druk ste tijden, het geval is geweest. Zater dagavond arriveerden alleen reeds uit Engeland acht mailbooten van den dienst Dover-Oostende met ongeveer S000 Engelsche bezoekers aan boord. De drukte is onbeschrijflijk en nie mand herinnert zich ooit een zoo druk vreemdelingenverkeer te hebben aan schouwd, Het werd een buitengewoon moeilijk probleem in de vele pensions en hotels een kamer te vinden en vele bezoekers trokken dan ook verder naar Heyst, Blankenberghe, Zoute, Knocke en andere badplaatsen, zoodat de ge heele Belgische kunst van dit buiten gewoon drukke bezoek profiteert. In Belgische kringen is men van meening, dat het buitengewone bezoek behalve aan het mooie weer in de eerst plaats te danken is aan de de valuatie van de franc. AMNESTIE IN RUSLAND Het uitvoerend comité der Sovjet-Unie heeft amnestie verleend aan alle ambtenaren, die bij de uitvoering '"an het oogstplan der regee ring fraude hebben gepleegd. IJaar verluidt, zou deze amnestie verband houden met het congres der Komiikern, DE RAADSZITTING IN SEPTEMBER Zal de Bond Abessynië in den steek laten? Uit. Geneve: Het Volkeubon cissecretariaat pobliceart het voorloopig programma van de 88ste Raadszitting, welke 4 September begint. Reeds den eersten dag zullen de Italiaansch-Abessynische betrekkingen ter sprake komen. Verder zal de kwestie Dan trig ter sprake komen, waarvan de Volkanbondsraad van Mei een juridisch rappotjt heeft verlangd. Ook de commissie der sancties, welke voor ecuiige weken voor onbepaalden tijd it verdaagd, zal besproken worden, in zooverre, dat de Baad de kosten voor den arbeid van de technische commissie moet goed keuren. welke een lijst van producten, welke van belang zijn voor een oorlog, moet opstellen. Tevens zal de kwestie van de vluchtelin gen uit het Saargebied besproken worden, nadat reeds in Mei is voorgesteld hiervoor 10.000 franc beschikbaar tc stellen aan het Nansen-comité. Ook al een groot aantal rapporten van technische commissies worden behandeld, <xa, van de mandaat-commissie, welke zich in Juni heeft bezig gehouden met Zuid- West Afrika. Tenslotte zal nogmaals de kwestie van de minderhedenscholen in Albanië en de grenskwestie Iran-Irak ter sprake komen. Het A.N.P. moldt uit Geuève: b5aar aanleiding van de publicatie van de agenda van de September-zit- ting van den Volkenbondsraad vreest men in sommige kringen te Genève, dat de Volkenbond Abessynië min of meer aan zijn lot over zal laten, door zijn interventie, indien hij daartoe overgaat, zoo lang uit tc stellen tot in Abessynië de regentijd voorbij is en Italië dus gelegenheid zal hebben, zijn militaire operaties in te zetten. Vrij algemeen nam men aan, dat de Volkenbondsraad op 4 September a.s. een buitengewone zitting zou wijden uitsluitend aan het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict, totdat dezer dagen de agenda van de September-zitting van den Volkenbondsraad werd gepubli ceerd. De gewone zitting van den Raad die op 6 September a_s. zou beginnen, zal nL reeds op 4 September geopend worden. De agenda bevat 25 punten, waaronder de zoo belangrijke Itali aansch-Abessijnsche kwestie als punt 22 voorkomt. Men verwacht dan ook, gezien het voorloopig karakter van deze agenda, dat ter Raadsziting voorstellen gedaan zullen worden om wijzigingen in óe agenda aan te brengen. Naai* te Stockholm verluidt, wordt op het oogenblik het plan overwogen om nog voor de eerstvolgende zitting van den Vol kenbondsraad een conferentie van ministers van buitenlandsche zaken der Scandinaafsche landen bijeen te roepen. VERJONGING VAN FRANKRIJKS BESTUURSVORM De decreten slechts een begin, zegt Laval Minister-president Laval wil twee dagen uitrusten van den vermoeiden arbeid van de afge'.oopen weken. Hij is van oordeel, dat de nieuwste noodverordeningen niet het einde, doch het begin zijn van modernisa tie van het geheele regeerings-apparaat. In een conferentie met de prefecten van Frankrijk heeft hjj verklaard, dat de hui dige metheden niet in overeenstemming zijn met de eischen des tijds; hij kon niet toe staan, dat de prefecten soms eischen stel den aan de regeering, welke in beleedigen- den vorm waren gesteld. Uit verschillende gegevens concludeert.de pers, dat de regeering thans de verjonging van den bestuursvorm ter hand zal nemen, hetgeen de regeering voor een zeer moei lijke opgave stelt. Uit Parijs: Ongeveer 3000 ambtenaren hebben Zondagmorgen een protestvergade ring gehouden tegen de bezuinigingsdecre ten der regeering. Tegelijkertijd protesteer den zij tegen het optreden der politie te Brest eu Toulon. In aansluiting op de pro testvergadering demonstreerden de ambte naren voor het raadhuis. Te Ryssel hebben behalve het tramperso neel ook de arbeiders en employés van de gas- en electriciteitswerken een kwartier lang gestaakt. De boeren en de crisis Uit Parijs: Te Amiens zijn gisteren tal rijke boeren uit Noord-Frankrijk bijeenge komen om te spreken over maatregelen ter bestrijding van de crisis in het landbouw bedrijf. Wanneer de door de boeren ver langde prijsbescherming zonder resultaat blijft willen de deelnemers aan de bijeen komst, die 510 boerenorganisaties vertegen woordigen, propaganda maken voor een krachtigs deflatiepolitiek, waarbij zij zich door geen maatregelen van het hoofd van den staat, de ministers, de parlementariërs .1 alle hooge functionarissen zullen laten eerhouden, NOG GEEN RUST TE BREST Een soldaat gemolesteerd PARIJS, 1*2 Aug. Zondagavond is te Brest een soldaat van het tweede regiment koloniale troepen gemolesteerd. Voetgan gers vonden den soldaat bewusteloos in het havenkwartier en zorgden ervoor, dat deze militair naar een ziekenhuis werd overge bracht.. De toestand van den man moet zorgwekkend zijn. Een onderzc^k wordt in gesteld. Een onderofficier van het tweede regiment koloniale infanterie, die uit zelfverdediging een revolverschot heeft gelost en daarbij een betooger heeft gewond, is intusschen door den rechter van instructie .verhoord en in arrest gesteld. WANG TSJING WEI AFGETREDEN China's premier en minister van buitenlandsche zaken Groote verwarring in de Chineesche politieke wereld De Chiiieesohe minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken Wang Tsjing Wei is, naar het heet om gezond heidsredenen, afgetreden. Wang Tsjing Wei, een 54-jarig Chinees, döe in Japan rechten heeft gestudeerd en daarna een avontuurlijk leven van revolutionair en samenzweerder heeft geleid, is nog medewer ker van Soen Yat Sen geweest, toen deze <ten tegen-regeering to Kanton vormde. Soen werd gedwongen het land te verlaten, maar Wang Tsjing Wei blLief en toen Soen, na zijn terug keer president van de Zuid-Chineesohe repu bliek werd is Wang lid van de militaire regeering geworden. In den loop van den tijd is Wang als lei der van den linkervleugel van de Koeomin- partij in de oppositie tegen de centralis regee ring geweest en heeft herhaaldelijk tegen Tsjang Kei Sjek geageerd. Het toenemen van Moskou's invloed in China gedurende de twintiger jaren is aan hem te wijten, terwijl hij ook bij de stoecls weer oplaaiende ppstanden in de Noord-Chi- neesohe provincies een voorname rol speelde. Toen de generaals Feng Yoe Haiang, Yen Sji Sj&n en Woe Pei Foe in den zonaar ven 1930 te Peking de Noord-Chineesohe republiek pro clameerdien was Wang de geestelijke vader hiervan. Dit was hij inderdaad, hoewel hij in Juli 1930 door toedoen van Tsjang Kai Sjek, diie met Kanton vrede wilde sluiten, tot president van het Executief Comité, d.L tot minister president was benoemd- Met den inval van de Japanners in Mand- sjoerije nam Wangs invloed nog aanmerke lijk taa. 1-Iij voerde toen de scherpste oppo sitie tegen de Nanking-regeeroing en organi seerde de nationalistische opstanden in de Zuidelijke Staten. In October 1931 werd hij tot algemeen secretaris van den Koeomintang gekozen. In 1931 trad T vng Kai Sjek als president van de Chintaese a republiek af. Nanking en Kan ton kwamen overeen een gemeenschappelijke regeering te vormen, die echter slechts tot Januari 1932 bleef bestaan. Daarna riep het volk Tsjang Kai Sjek weer terug, en Wang weid opnieuw tot minister-president ge kozen. In Japansche militaire kringen laat men zicih in verband met dit aftreden met lof over den Chineesahen staatsman uit en prijst men vooral zijn pro-Japansche hou ding, die laatstelijk nog gebleken is bij zijn optreden tot bijlegegiug van die incidenten in Noord-China. Vrij algemeen is men te Tokio van meening, dat Wang is afgetreden om maarschalk Tsjang Kai Sjek te dwin gen, een einde te maken aan den ver warden toestand, die het gevolg is van de tegenstelling tusschen de houding van Wang Sjing Wei en de andere lei- diers der Nanking-ivgeering, die pro Europeesch of pro-Amerikaansch ge zind zijn, zonder dat Tsjang Kai Sjek een duidelijk standpunt inneemt. Uit Peking wordt gemeld, dat hist aftreden van Wang Tsjing Wed, eJs president van de uitvoerende Jyoan en als minister van bui tenlandsche zaken groote verwarring in de Chineesche politieke wereld heeft gebracht en de iNanking-regeering eirdoor verdeeld dreigt te worden in twee kampen, nl. een pro-Europeesahe en een pro-Jajien- sahe groep. Inmiddels heeft ook generaal Ho Ying Sjin, voorzitter van den nationalen mili tairen raad. met een beroep op zijn slech ten gezondheidstoestand bij maarschalk Tsjang Kai Sjek een verzoek om ontslag in gediend. Terwijl de campagne in vollen gang is tot aanbeveling van dien thans in het buitenland ertoevendien Hoe Ham Min als candddaat voor het presidentschap van den uitvoeren- Yoean door de tegenstanders van Wan$, onder leiding van den vice-president vain den Yoean en minister an justitie Tan Sjen, die daarbij gesteund wordt door de leaders van de Koemdr-partij en speciaal door die oude garde van deze kaders, zoeken Li Sjin Tseng en Woe Tszhoei aanhangers voor Wang in 'het leger. On der de jeugdige officieren be staat een strooming die Wang wil vervangen door maarschalk Tsjang Kai Sjek. In bezadigde kringen is men echter van meening, dat Tsjang Kai Sjek als voorzitter den uitvoerenden Yoean gevaar oplevert een fascistisch regime in China, en de positie zou krijgen van een dictator. In diplo matieke kringen vraagt men zich met groote belangstelling af, welke houding Tsjang Kai Sjek tegenover Wang Tsjing Wei en vooral tegenover Japan zal aannemen. BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING Veertien optrekken vernield Zondagnacht omstreeks 1 uur is een nieuwe brand uitgebroken in het Lunapark van de Wereldtentoonstelling te Brussel en wel aan den z.g. Dikke-lindenlaan. Een 14-tal optrek ken, kleine paviljoentjes en barakken werden een prooi der vlammen, terwijl een viertal anderen brandschade bekwamen. De brand weer had eenige uren werk alvorens zij de vlammen geheel meester was. De schade is aanzienlijk en wordt slechts voor een deel door verzekering gedekt. Onder de getroffenen van deze brand be hoort ook een Amsterdamsche caricaturist, die thans reeds voor de tweede maal door een gelijk engeluk is overvallen. Op de Parysche tentoonstelling is zijn stand n.l. ook reeds een keer afgebrand. Ook hy behoort tot de sachtoffers die er het ergst aan toe zyn, aangezien hy in het geheel niet verzekerd was en heel zijn have en goed, zyn geld, zyn papiervoorraad en zyn installatie in de asch is gelegd. De man geeft den moed echter niet op en tracht nu aan teekenpapier te komen, waarna hy een ezeltje wil huren, waarmede hy dan door de Expositie wil trekken op zoek naar gegadigden voor een caricatuur. De vermoedelijke oorzaak van de brand is kortsluiting. Amerika's werkverschaffing In gevaar gebracht door de vakbonden Uit Washington: In regeeringskringen is men Van meening, dat de uitvoering der groote wcrkverschaffingsplannen ernstig in gevaar wordt gebracht door de houding der vakversenigingen, die rich verzetten tegen de loonregelingen, die men voor de arbei ders die in werkverschaffing arbeiden, wil toej>assen, en die, naar gelang van leeftijd en aard van het verrichte werk, varieeren van 19 tot 94 dollar per maand. Beide partijen schijnen voorbereidingen te treffen om tot krachtige maatregelen ove- tc gaan. De vakbonden te New-York heb ben reeds 15.000 man opgeroepen om heden Maandag, te New-York City het werk te staken bij de uitvoering van alle objecten, waarvoor geschoolde arbeiders noodig zijn De regeering heeft daartegenover aange kondigd, dat iedereen, die weigert het hem opgedragen werk te verrichten, van de steunlijsten zal worden afgevoerd. Verhoo ging van de loonen zou de uitvoering van het werkverschaflingsplan onmogelijk ma ken Waarschuwing der autoriteiten- Uit New-York: De federale werkver- schaffings autoriteiten hebben tot de stakende arbeiders van de werkver schaffing een ernstige waarschuwing gericht Zij hebben verklaard dat de arbeiders, die heden het werk niet hervatten, door andere arbeiders zul len worden vervangen en geschrapt zullen worden van de steunlijsten. Verscheidene organisaties van de z.g. „White-collar-werkers", zooals werklooze kantoorbedienden enz. hebben besloten zich bij de staking der arbeiders in de werkver schaffing aan te sluiten. De landelijke lei der van de „Workers Alliance of America", David Lasser, heeft verklaard, dat 500.000 leden van de vakvereenigingen en arbeiders in de werkverschaffing op 17 dezer in 30 bondstaten tegen de „koeheloonen" der re geering zullen protesteeren. De arbeiders bond van New-Jersey heeft medegedeeld, dat deze de stakingsbeweging tegen de loonen in de werkverschaffing zal steunen. Grieksche Royalisten overvallen democratisch dagbladbureau Uit Athene: Omstreeks dertig roya- listen hebben een overval gepleegd op de redactielokalen van het blad Patris. Zij waren tot hun daad overgegaan bij wijze van protest tegen de onver zoenlijke houding van het blad jegens de monarchie en ook uit protest tegen ernstige beleedigingen der royalisten. Heel het in de redactiebureaux aanwezige meubilair werd kort en klein geslagen. Onder de motieven, die de royalisten tot hun daad hadden gedreven wordt verder nog genoemd de omstandigheden dat de „Patris" interviews had gepubliceerd met persoonlijkheden, die na den laatsten op stand naar het buitenland gevlucht waren, zooals o.a. Venizelos en een aantal opstan dige officieren. De minister van binnenlandsche zaken heeft in verband met het gebeurde last ge geven alle democratische dagbladbureaus onder politiebescheroiing te plaatsen. Moordaanslag in Japan Door een officier op een generaal. Generaal majoor Nagata, chef van de afd. voor algemeene militaire aangelegenheden, werd Maandagochtend in zyn werkkamer overvallen door een actief dienenden overste. De dader wondde Nagata levensgevaarlijk door een steek met een dolk. Hij kon worden gearresteerd. Mien vermoedt, dat de overval verband houdt met de recente mutaties in het Volgens een bericht uit Rengo zouden ver scheidene officieren by den aanslag zyn be trokken. Gemengd Nieuws. Doodelijk ongeval te Rietveld Op de Rijksstraatweg to Rietveld heeft een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij de 78-jarige A. Burg graaf, uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijksstraatweg, links van den weg. Op een gegeven oogenblik stak hij, terwijl hij daarbij omkeek, de weg over met het noodlottig gevolg, dat hij door een juist passeerende moterfiets rijder werd gegrepen. Beiden kwa men te vallen. De motorfietsrijder bleef ongedeerd, terwijl B. een dubbele schedelbreuk bekwam. Eenige oogenblikken na het ongeluk is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. De bestuurder treft geen schuld. Het slachtoffer was weduwnaar. Auto in een sloot gereden Jongen ernstig gewond Zaterdagmiddag is op de Winsumerstraat weg onder Groningen, het 7-jarig zoontje van de familie v. d. S., uit laatstge noemde gemeente, bij het onvoorzichtig oversteken van den weg door een personen auto aangereden. De jongen werd gegrepen door de voorbumper, waaraan hij bleef han gen. Doordat de auto nog trachtte hem te ontwijken, reed deze te water. De jongen bekwam een hersenschudding en ernstige hoofdwonden. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De beide inzittenden van de auto, mevr. B. en haar zoon, konden op het droge wore den gebracht De wagen is later opgehaalfl. JONGEMAN OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart voor zes, fietste een jong paar op den Rijksweg tusschen Westwoud en 't Zand in de richting van Den Helder. De jongeman ljet zyn be lastingplaatje vallen en zwenkte toen naar b'nks om, teneinde het plaatje op te rapen. Achter hem kwam met een snelheid van 80 K.M. een auto aangereden die den jongeman greep en over den rijweg slingerde, waar de ongelukkige bewusteloos bleef liggen. Medici constateerden een schedelbasisfractuur en een versplinterd linkerbeen. Tijdens de behande ling is het slachtoffer overleden. De jongeman was afkomstig uit Amsterdam, Motorrijder gedood Bij botsing te Wassenaar Zaterdagavond is de 20-jarige motorrijder Van D., uit Wassenaar, op den hoek van de Van Zuylen van Nyeveltstraat en den Oostduinweg met zijn motorfiets in botsing gekomen met een luxe auto, be stuurd door den heer H., uit IJsselmonde. De motorrijder sloeg met zijn hoofd dooi de achterruit van de auto en was onmiddel lijk dood. Van de inzittenden van de auto werden de echtgenoote en de beide zusters van den bestuurder H., licht gekwetst Zij liepen eenige ontvellingen op en werden verbon den door den gemeentearts van Wassenaar. De politie heeft het lijk van het slacht offer, de resten van de vernielde motor en ook de automobiel in beslag genomen. In de Ringvaart verdronken Door het omslaan van een zeilboot Door het omslaan van een zeilboot in de Ringvaart te Haarlemmermeer, geraakte gister twee opvarenden te water. De he.vr B. uit Aalsmeer, wist zwemmend den wal te bereiken. De heer Dirks, uit Amsterdam, die de zwemkunst niet goed verstond, ver dronk. Een half uur later werd D. opge haald, waarna Dr Bon den dood consta teerde. Hot lijk werd per auto naar do ouderlijke woning te Amsterdam vervoerd. Woesteling verslaat twee menschen In de Covert Flinckstraat te Amster- d a m, heeft Zaterdagnacht een snorder, De G„ tijdens een twist met een dronken man, zekeren Blanken, dezen met een autokrik op het hoofd geslagen, waardoor deze be wusteloos ineenzeeg. In de consternatie raakten de dader en een daar wonend taxi-ondernemer Zegge- man, slaags, waarbij De G. hem met een mes in de hartstreek slak. De toestand van Blanken is vrij ernstig, die van Zeggeman valt mee, daar hij op 't laatste oogenblik voor den aanval van De G. is teruggedeinsd De dader, een bekende van de politie en die kortgeleden uit de gevangenis is ont slagen, is opgesloten. Nieuwe bekentenis te Oss De gisternacht gearresteerde 47-jarige B. uit het „Vicr-hoekje" te Oss, heeft ten over staan van de gemeente-politie bekend schul dig te zijn aan iheling van goederen af komstig van een groot aantal grootere en kleinere diefstallen te Oss gepleegd. O-m. is B., de heler geweest van een voor eenige jaren ten nadeele van den ZeerEerwaarden heer Pastoor Bloem, te Oss, ontvreemd waar devol 'horloge, waarvan de daders vai inbraak reeds achter slot en grendel zit ten. Naar aanleiding van deze bekentenis zullen door. de gemeente-politie nog meer dere arrestaties worden verricht. Geheimzinnige verdwijning In de maand Mei van dit jaar is een diamanthandelaar uit Amsterdam, zekere D., verdwenen met medeneming van partij diamanten ter waarde van ruim f 10.000. De man is toen eerst naar België gegaan en heeft vandaar naai* elders de wijk geno men. De politie heeft hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Dezer dagen echter kreeg de politie te Amsterdam er kennis van, dat de echtgenoote van den heer D. zich te Algiers aan boord van het sj. „Calypso" van de K.N.S.M. bad ingescheept, met bestemming naar Amsterdam, In haar gezelschap bevond zich haar vijftienjarige zoontje. De politie stelde er prijs op deze vrouw bij aankomst te Amsterdam aan een ver hoor te onderwerpen en derhalve verzocht zij aan de politie-autoriteiten te IJmuiden, ervoor te willen zorgdragen, dat mevr. D. bij aankomst aldaar niet van boord zou gaan. Hedenmorgen vroeg is de „Calypso" te IJmuiden aangekomen. De politie stond op de Zeesluis. Mevr. D. stapte echter niet van boord. Na het vertrek uit IJmuiden werd aan boord van de vrouw niets meer gezien. De tweede stuurman stelde een onderzoek in, doch men heeft haar aan boord niet kunnen vinden. Men had mevr. D. na het passeeren van de Noord Hinder niet meer gezien. Op welke wijze de vrouw ran boord is ge komen, weet men niet. De politie zet intusschen het onderzoek voort. Motorfiets in botsing met lichtpaal Bestuurder gedood, duorijder licht gewond Op de weg Tilburg-Hilvarenbeek heeft Zater dagmiddag een motor-ongeluk plaats gehad, dat den berijder het leven heeft gekost, ter wijl de duo-passagier licht gewond werd. Een motorfiets, bestuurd door den heer A. den Boom, uit Heerlen, reed bij het passeeren van een autobus tegen een langs den weg staan den lichtjiaal. V. d. B. brak bij de botsing zijn nek en was vrijwel op slag dood Zijn broer, Martinus, die op de duo was gezeten, werd slechts licht gewond. Het stoffelijk overschot van v. d. B., is naar „Liefdegesticht" te Hilvarenbeek ver voerd. De oudmiedder Piet Ostcnburg te Den Helder wordt Vrijdag a.s. 80 jaar. Hij heeft ongeveer 300 menschen gered en heeft bij de onthulling van het Rriddiingmonument met H. M. de Koningin gesproken, waarbij hij tot II. M. zeide, toen H. M. een groote reddingnnedaille op zijn borst bezichtigde: lat nou niet kasuweel Koningin, daar heb U het portret van Uvves Vader". De Koningin begon te lachen en antwoordde: ,Gunst, dia's kasuweel aardig, dat U zoo'n medaille van m'n Vader draagt". Vrij (kg; zal deza redder gehuldigd worden. Zaterdagmiddag te omstreeks 4 uur is de '-jarige W. R., wonvide in de Haarlem mer Houttuinen te Amsterdam in hot Noordzeekanaal verdronken. De man had zich te water begeven, doch was de zwem kunst niet voldoende meester, zoodat hij plotseling in de diepte verdween. Een lid van de Amsterdamsche Reddingsbrigade schoot onmiddellijk toe en slaagde erin den drenkeling te grijpen en op den wal te brengen. De man was echter reeds buiton kennte. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Het lijk is naar de hoofdstad yeryoerd. Weerbericht Het dunne pUltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Warschau 762.2. Laagste stand te Haparanda 746.1. Stand vanmorgen lialftwaalf 755.6 WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige winden uit Z. richtin gen, meest zwaar bewolkt, met kans op regen of onweer, later iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied dat Zaterdag boven midden Europa lag, is geheel verdwenen naar het O- en een volgende komt op uit het W. Daartusschen strekt zich een voor van lage drukking uit met verscheiden® kleine kernen in, terwijl in het NX), da depressie vrij diep blijft. In Scandinavië blijft het weer regenach tig met onweer in Zweden. Ook in Schotland en Ierland is vrij algemeen regen gevallen en werd liet koeler. Op het vasteland blijft het nog droog en warm. In Frankrijk is de bewolking zwaar en de temjjeratuur in het O. zeer hoog. Duitschland en Zwitserland hebben meer zonneschijn en zullen ook hooge temperatu ren bereiken. De onregelmatigheid van de drukverdec- ling maakt <le weerstoestand onzeker, maar de verder O.-waarts dringende koelere N. winden op de Britsche eilanden zullen toclx ook in onze omgeving wel regen of onweer met tijdelijke afkoeling brengen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 24 gr. C 13 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.39 uur, zonsondergang 8.30 uur Maan op nam. 7.53 uur, onder v.m, 3.50 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.00 uur tot 's morgens 5.11 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,41 2,40 Wesel 0,60 (>.46 Brelsach 1,46 1,46 Emmerik 0,66 0,76 Kehl 2.55 2,50 Lobitb 9,56 9,69 Maxan 3,86 3,82 Nijmegen 7,31 7,43 Diedesheim 2,34 2,40 St Andries 2,20 2.12 Mannheim 2,72 2,80 Arnhem 7,54 7,62 Lohr 0,79 0,84 Vreeswijk Iw 0,19 0,00 Mains 0,39 <>,53 Westervoort 8,02 8,12 Bingen 1,54 1,61 Deventer 1,94 1,98 Caub 1,62 1,73 Kampen 0,06 0,01 Ems 1,03 1,04 Eysiten 45,89 45,90 Coblens 1,60 1,69 Maastricht 40,45 4<>,48 Trier 0,16 0,17 GreV' ubiebt 27,61 27,61 Keulen 1,20 1,30 Venlo 00,00 00,00 DusseJdorf 0,60 0,79 Grave (s.ais) 3,76 3,81 Kuhrort 0,26 0,18 St Andries 0,68 0,42 Hoogwater Ned. Zeehavens 13 Augustus Delfzijl 10,13 22,50 HeilevoetsL 1,36 14,01 Terschelling 7,29 20,01 Willemstad 2,29 14,58 Harlingen 8,20 20,55 Brouwersh. 8,48 13,19 Den Helder 6,'05 18,50 Zierikzee 1,25 13,48 IJmuiden 1,42 14,13 Wemeldinge 1,44 14,11 Hoek v. Holl. 0,52 13,25 Viissingen 12,17—,— Scheveningen 1,02 13,35 Terneuzen 0,31 12,50 Rotterdam 300 15,14 Hansweert 1,16 13,35 Boerderij met Hooiberg en Hooischelf verbrand Zaterdagmiddag te ongeveer half één be merkte de heer J. van Eyden, Meentweg 55, te Eem nesbui ten, dat de hooiberg, die in de onmiddellijke nabijheid van da boerderij staat van onder in brand stond. Onmiddellijk waarschuwde hij de gemeente, politie, die binnen 5 minuten met ratelt het brandalarm door het dorp gaf. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat bij het arriveeren van do Eemnessere brandweer, ook de boerderij reeds vlam ge vat had. Daar op de zolders ook een groote partij hooi was opgeslagen ontwikkelde zich een geweldige rook, die het blusschen zeer bemoeilijkte. De brandweer die dan ook machteloos tegenover de vuurzee stond, bepaalde zich tot nathouden van de aangrenzende perceelen. Gelukkig dreef de tamelijk scherpe N.O. wind vonken en rook naar de polderzijde, waar geen woningen staan. De Laarder brandweer arriveerde en gaf met vier stralen water. Een hooischelf op het erf geraakte eveneens in vuur. Door de jxilitie werden maatregelen geno men om het zeer talrijke publiek op een afstand te houden. Verkeerde men eerst in de veronderstelling, dat nog eenig vee waaronder een kalf en eenige varkens in het brandend perceel waren achtergebleven, bij nader onderzoek bleek, dat dit door rappe handen in veiligheid was gebracht. Van het huisraad kon slechts weinig ge red worden. Hoe de brand ontstaan is blijft onzeker, 111 kwaadwilligheid behoeft evenwel niet gedacht te worden. Te ongeveer half twee ging de brandweer er toe over. de nog overeind staande muren >r tc (halen, terwijl de hooiberg werd af. token. I-Iet nablusschen vorderde nog ge ruime tijd. VERDRONKEN Zondagavond omstreeks 7 uur heeft op de Rivier de Maas te Well (Limburg) door het omslaan van een roeiboot een ernstig ongeluk plaats gehad dat een persoon het leven kostte. Na afloop van nationale roeiwedstrijden die te Well zijn gehouden, keerden een aantal roeibooten terug. Onder deze bevond ziah een, waarin vier personen waren ge zeten. Een van hen, zekere I-I. Kamps, uit Wellerlooi, die zijn boot wilde vastmaken aan een andere roeiboot, welke aan een sleepboot was gehaakt, om zich zoodoende te laten trekken, sloeg daarbij over boord, evenals de drie personen uit zijn gezelschap, Deze drie werden gered, Kamps echter ver dronk jammerlijk. Zijn lijk is tot op heden nog niet opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2