Jliruiur jCciitsdjf Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. Het beleid der Crisiscentrales abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 23$ Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5549 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166)! Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1935 abbertentiepri^en: Van I tot 5 regels **V*f 1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer •••Vim 045 Handelsadvertentiên per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend A»M. /0.10 OPHELDERING GEVRAAGD Zóoals men weet, wijten de sociaal-demo craten het mislukken der poging van Mr. Aalberse vooral aan de vrijzinnig-democra ten. Terecht schrijft Prof. Kranenburg in een hoofdartikel in de laatste „Vrijzinnig-Demo craat": „De Arbeiderspers is door de mislukking .van de formatie van den heer Aalberse over haar zenuwen heen geraakt. In het Maan dag-ochtendblad, toen het falen nog pas be kend was, brieschte men van woede; vooral over onze partij werden de fiolen van de toorn uitgestort." De methode om de schuld op de vrijzinnig-, democraten te schuiven was eenvoudig. Mr. Aalberse heeft duidelijk te verstaan ge geven, dat hij bereid was met de sociaal democraten in een kabinet te treden, wan neer do vrijzinnig-democraten als Dritte im Bunde toetraden. Dezen waren daartoe ech ter niet bereid (waarover nader) en nu zijn zij de hoofdschuldigen van de mislukking. Zooals gezegd: het is bar eenvoudig, om iemand volgens deze procesgang schuldig te [verklaren. Of het recht is, dient nader over wogen. Echter, er komt nu een ander element bij. En daarover is opheldering noodig, omdat do „Vrijzinnig-democraat" veronderstellingen oppert, welke uit de weg geruimd moeten worden. In een persoonlijk onderhoud tusschen Mr. Aalberse en Mr. Joekes had de laatste .Verklaard, „dat hij op dit oogenblik voor het samenstellen van een parlementair Ka binet geen basis aanwezig achtte." Dit scheen den formateur voldoende den heer Joekes op het samenzijn 's middags niet uit te noodigen. Toen bekend werd, dat laatstgenoemde niet aanwezig was geweest, barstte de roode pers tegen hem los; hij werd „de slaafsche schildknaap van minister Colijn" gescholden,, zoodat Mr. Joekes het noodzake lijk vond door middel van do pers bekend te maken, dat hij niet eens was uitgenoodigd, cn daarbij te vermelden dat z.i. de reden daarvan gelegen was in het feit, dat hij Prof. Aalberse onomwonden had gezegd, dat hij geen basis aanwezig achtte. De leiders van andere fracties, zoo werd hieruit nu geconcludeerd, achtten het dus blijkbaar"niet onmogelijk om onder de hui dige omstandigheden een parlemehtair kabi net te vormen. Dit kon echter de heer Schouten, voorzit ter der anti-rev. Kamerfractie niet laten passeeren. Dus deelde hij aan de pers mee, „dat ook hij zeer duidelijk aan Prof. Aalberse had verklaard, dat de anti-revolutionairen een parlementair kabinet onmogelijk acht ten". Iets anders had trouwens niemand yer- wacht Later, in een interview, Verklaarde Mr. Wendclaar, dat de Vrijheidsbond er niet anders over dacht. Wij kunnen ons indenken, dat in de „Vrijz.-Dcmocraat" de vraag rijst: waarom werd Mr. Joekes niet uitgenoodigd tot de conferentie bij Mr. Aalberse? Het blad meent echter ook, zoolang deze en enkele andere vragen niet afdoende be antwoord worden, een „veronderstelling" te mogen opperen, welke het aldus omschrijft: „Het zou de schijn kunnen wekken, dat Mr. Joekes met opzet werd thuis gelaten, om zoodoende het odium van de mislukking op'hem te kunnen laden." Of men het recht heeft zoo iets zij het Voorwaardelijk te veronderstellen, kunnen we onbesproken laten; wel staat voor ons vast, dat het gewenscht is deze onderstelling" zoo gauw mogelijk uit de wereld te helpen. Blijft zij om deze mislukte kabinetsvorming hangen, dan zou zij de politieke verhoudingen, toch reeds ernstig beschadigd, tot in de grond bederven. Ecnige opheldering is dus wel nood zakelijk. Het Twentekanaal bij Hengelo Is bijna gereed. Nog enkele weken en de schepen kunnen door het Twentekanaal tot in de haven van Hengelo varen. De groote sluiskolk bij Hen gelo is zoover gereed, dat de komende week reeds het water daarin zal gebracht worden. In het begin van September wordt de laatste dam in het kanaalpand Delden— Hengelo weggenomen en van dat oogenblik af kunnen de schepen reeds doorvaren. De petroleumhaven bij Hengelo is op de beschoeiing na gereed. De openbare los- en laadplaatsen worden van klinkerbestrating voorzien, terwijl men bezig is de toegangs wegen tot de haven in gereedheid te brengen. De wethoudersverkiezing te Apeldoorn Overeenstemming bereikt Door de politieke Raadsfracties te Apel doorn ds overeenstemming gekregen inzake bótbezetten der Wethouders-zetels. In het College zullen zitting nemen 1 See. Dean., 1 V.D., 1 C.H. en 1 A.R. Voor de A.R. zal wederom zitting nemen de heer U, Gosker, .Wethouder van Sociale Zaken. De Regeering verdedigt ze tegen over de aanmerkingeh van de Alg. Rekenkamer Gebrek aan zuinigheid bestond er Zooals we eenige weken geleden reeds uit voerig mededeelden uit het verslag van de Alg. Rekenkamer over 1934 werden meerdere aanmerkingen gemaakt over het dure leven bij de crisiscentrales en deelden we verschil lende gevallen mede. Naar aanleiding van dit verslag heeft de Regeering thans een nota van toelichting ge- ïven. Daaraan ontleenen wij het volgende: Van den beginne af aan heeft het in de be doeling gelegen de uitvoering van de crisis maatregelen voor een groot dee'. toe te ver trouwen aan de organisaties van belang hebbenden. Daarvoor moesten organen in het leven worden geroepen, welke behou dens algemeen toezicht van regeeringszijde over een zekere mate van zelfstandigheid beschikte. Dit was alleen mogelijk indien aan de op te richten organen een privaatrechte lijk karakter werd gegeven. Oorspronkelijk daarvoor was gekozen de ireenigingsvonn maar later DleeK de stich tingsvorm geschikter. Het groote voordeel is dat wijziging van de statuten direct kan plaats hebben, terwijl bovendien daaraan in het geheel geen kosten verbonden zijn Soms moet in een paar dagen een crisis- organisatie tot stand komen. Wanneer het prijsniveau van een bepaald product tot een fataal laag niveau dreigde te zinken, moest plot seling een groot economisch apparaat in het leven worden geroepen. Het spreekt vanzelf, dat het hierbij niet mogelijk was aanstond alles tot in de finesses te regelen. Bovendien waren een groot aantal ambtenaren noodig, die niet bekend waren met de alge meene voorschriften, die iederen rijks~ ambtenaar bekend zijn. Dat er fouten gemaakt konden worden lag veel aan het'feit, dat de crisisorganisa ties aanvankelijk zonder voldoende leiding naast elkaar werkten. Door het instellen van het. college van regeeringscommissarissen is hierin verbetering gekomen. De regeering vestigt er verder de aan dacht op, dat de gegevens in het verslag der Algemeene Rekenkamer dateeren uit de eerste periode der landbouwcrisispolitiek. De voorstellen in een rapport van een crisis-accountantsdienst-, volgens hetwelk in de provinciale organisaties 225.000 zou kunnen worden bezuinigd, zijn op verschil lende gronden niet uitvoerbaar gebleken. Ten aanzien van de opmerking over de rijwielvergoeding voor controleurs van 2% cent per K.M. wordt medegedeeld, dat het hier slechts ging om de controleurs van de Crisiszuivelcentrale. Deze werden niet hoog bezoldigd, nl. met 25 gulden per week. Voor controleurs die als zoodanig steeds aan de verleiding van omkooperij bloot staan, is dit bedrag niet hoog. Men heeft daarom rijwiel vergoeding als een soort bijverdienste be schouwd. Erkend moet worden, dat deze con structie niet fraai was. Geruimen tijd gele den zijn dP controleurs hooger bezoldigd en de rij wiel vergoeding is verlaagd. Het week loon werd van 25 gulden op 30 gulden ge bracht. Overigens bedenke men, dat bij de ^aan vankelijke rijwielvergoeding nog een ander argument heeft gewogen. Per dag moesten verschillende bedrijven worden bezocht. Dit nu werd bereikt met het tarief van 2cent per K.M. zonder maximum, waarbij het be lang van d3 Zuivelcentrale en haar contro leurs parallel liep. Bij nader berekening blijkt, dat het totaal bedrag, dat kan wor den bezuinigd, niet'zooals de Rekenkamer veronderstelt f 7500 bedraagt, maar ten hoogste 2500. Wat het gebrek aan zuinigheid bi} een crisisorganisatie betreft verklaart de regeering, dat volmondig kan voor den toegegeven, dat het beheer dezer centrale in den eersten tijd te wen- schen heeft overgelaten, 's Ministers voorganger heeft echter reeds gerui men tijd geleden op èen wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen over liet, van zijn afkeuring daarover doen blijken en heeft op 12 September 1934 daaraan uiting gegeven zoowel aan den directeur als aan het bestuur der centrale. Redenen om verder te gaan waren echter, gezien de groote verdiensten van den desbetreffenden functionaris, voor den toenmaligen minister niet aanwezig. Maatregelen, waardoor een herhaling uitgesloten is, zijn getrof fen en door ieder van den beginne af getrouw nageleefd. Ten aanzien van de bedragen van f 6000 en 5000, in liet verslag genoemd, wordt medegedeeld, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen den functionaris, die een bui tengewoon belangrijke en zware taak heeft, een salaris van ongeveer 9000 toe te ken nen. De scheiding van het salaris betreft slechts een administratieven maatregel. Het eene bedrag kwam ten laste der centrale, het andere van het regeeringsbureau. Wat het algemeen beheer aangaat, wordt opgemerkt, dat het bij- deze centrale gebrui kelijk was een ieder eerst op proef aan te stellen tegen een zeer laag salaris. Bij ge schiktheid volgde dan een definitieve aan stelling op een salaris, dat uiteraard nagenoeg steeds hooger was. Ook de Crisis- accountantsdienst had den toenmaligen minister al op de minder juiste handelingen bij deze Centrale gewezen, waarop maat regelen waren gevolgd. Wat do ijs rekening voor de bacon- bereiders betreft deelt de regeering mede dat de gegevens hieromtrent reeds op het oogenblik, dat de Rekenkamer aanmerking maakte, door de crisis-accountantsdienst verzameld waren. Dj indruk kan niet worden gewekt alsof aan de bedrijven plm. 52.000 te veel is uitbetaald. Vooraleer tot definitieve afreke ning werd overgegaan werd eerst terug storting van het betaalde gevraagd. Door deze handelwijze heeft de Neder- landsclie Varkenscenlrale niet meer dan den luerkelijken kostprijs betaald. Deze prijs ligt belangrijk beneden dien, welke toentertijd voor liet ijs op de vrije n.arkt gold. Met betrekking tot de verstrekking van koffie, thee en sigaren geldt bij het Rijk de regel, dat elke vergoeding achterwege moet blijven. In het crisisbeleid is deze regel niet geheel doorvoerbaar Op alle bureaux heb ben voortdurend besprekingen plaats met tal van besturen van organisaties van be langhebbenden, personen die hun tijd op offeren en kosten maken in het belang mede van hun collega's. Op hun medewer king wordt ter bevordering van de deskun digheid der maatregelen gaarne en dikwijls een beroep gedaan. Is het niet billijk, dat dezen althans een kop koffie of thee en één of meer sigaren gedurende deze besprekingen ontvangen en is het buitensporig te noemen, dat vroeger ook bij enkele centrales de ambtenaren wel eens koffie en thee kregen, vooral wanneer zij den avond en dikwijls tot in den nacht overwerkten? Wanneer excessen worden vermeden is zeer wel een goede regeling te treffen. In overleg met de Rekenkamer is dit thans geschied Omtrent de geheime uitgaven deelt de minister mede, dat in September 1932 onder goedkeuring van den toenmaligen minister van Economische Zaken een comité is ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van het departement van Econ. Zaken en enkele crisisinstellingen met het doel om door propaganda den afzet van Nederland- sche producten te bevorderen. De benoodig- de gelden werden toegezegd door de Ned. Varkenscentrale, de Crisis Zuivelcentrale en de Groenten en Fruitcentrale, welke destijds eigen fondsen hadden. De actie ging dus niet uit van de varkenscentrale als zoo- De vraag was toen gerezen, of de Reken kamer de commercieele centralen zou moe ten controleeren dan wel of dit uitsluitend moest geschieden door den Crisis-acc dienst. Zoolang op deze vraag geen beslissend antwoord was gegeven, zijn de gegevens niet verstrekt. Intusschen is dit later, gelijk de Rekenkamer mededeelt, wel geschied. De Varkenscentrale schoot alle noodige gelden voor met de bedoeling ze later met do andere centralen te verrekonen. Toen door het irl werking treden van de Land- bouwcrisiswet 1933 de fondsen der verschil lende centralen in het Landbouwcrisisfonds werden samengevoegd, had zulk een verre kening uit den aard der zaak geen zin Een algemeen onderzoek naar fouten, ver bonden aan de inrichting van de provincialo landbouwcrisisorganisaties, .vindt sedert eenigen tijd plaats. NIEUWE COMMANDANT VAN DE ZEEMACHT IN NED.-INDIE Benoeming van kolonel H. Ferwerda te wachten Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Defensie den kapitein-ter-zeo H. Ferwerda aangezegd, zich voor tè bereiden voor de functie van com mandant van de zeemacht in Neder- landsch Oost-Indië, als opvolger van den huidigen functionaris, den vice- admiraal M. IT. van Duim, wiens ver band als zoodanig officieel per 1 Februari a.s. afloopt. De nieuwe commandant Van do ze< macht in Nederlandsch Oost-Indic, die tot 29 Augustus a s. hel commando over. Hr. Ms. vliegkamp „De Kooy". voert, waarna hij vervangen wordt door den kapitein-ter-zee K. van Aller, werd, na zijn militaire oplei ding op het Koninklijk instituut te Helder genoten te hebben, .16 September 1906 tot adelborst der le klasse aangesteld. Twee jaar later was hij luitenant-ter-zee 2e klasse. Op 1 Januari 1919 volgde zijn be noeming tot luitenant-ter-zee der eerste klasse. 26 Januari 1929 kreeg hij de titula tuur van overste en op 30 April 1933 had zijn promotie tot kolonel plaats. Naar aanleiding van zijn a.s. benoeming hebben wij den a.s. vlootvoogd om een on derhoud gevraagd. Vriendelijk en voorko mend werden wij op zijn werkkamer op het vliegkamp „De Kooy" ontvangen. Het was een prachtige Augustusmorgen en de ramen, die op het groote, vlakke vliegter rein ujtzien, stonden wagenwijd open. Een oorverdoovend lawaai van proefdraaien de motoren drong zich naar binnen,', hetgeen het verstaan van het gesproken woord bij wijlen moeilijk maakte. „Wanneer vertrekt U naar Indië", kolo nel?'' „Dat is nog niet definitief vastgesteld, maar het vertrek vindt vermoedelijk begin Februari plaats". Op onze vraag of hij, eenmaal comman dant van dezeemacht zijnde, reorganisa tieplannen of principicelc veranderingen op het oog had, dacht de kolonel eenigen tij J na. „Tja,, zeide hij toen, daar kan ik eigenlijk weinig van zeggen. Ik heb wel plannen, maar als er geen. geld beschikbaar is, kan ik ze niet ten uit voer brengen. Mijn streven is altijd geweest, zoowel het personeel als het materieel er op te richten, dat zij bruikbaar zijn voor oorlogstijd, dat we ermee kunnen „vechten". En de commandant vervolgt dan: „Wat betreft het materieel hebben we er voor alles prijs op tc stellen, dat het zoo groot mogelijke bedrijfszekerheid biedt. Hieraan zit vast, dat we nooit het allernieuwste zullen hebben, doch altijd materieel, dat reeds bewezen heeft in de practijk goed bruikbaar tc zijn. Een vloot kan alleen geoefend zijn als ze veel vaart. Zoo is het ook met den vlicgdienst: deze kan alleen goed zijn, als er veel gevlogen wordt. Op intensieve oefening moet de geheele marine organisatie ingesteld zijnl De walorganisatie moet niet grooter zijn dan hoog noodig is, daarentegen moeten de stafbureaux behoorlijk bezet zijn. Zoodat men zich daar ook werkelijk aan de oor logsvoorbereiding kan wijden. Ik moet erkennen, dat de vijf jaar, die ik bij den vliegdienst geweest ben, een zeer aangename periode geweest is. Ik zal daarvan veel profijt hebben, omdat de taak van den Marine Luchtvaart Dienst bij de verdediging van Indië voortdurend belang rijker en grooter is geworden. Alleen dan is een goed resultaat van den M.L.D. te ver wachten, als hij -deel uitmaakt van de Koninklijke Marine en steeds in nauwe samenwerking met de vloot optreedt. De vliegdienst in Indië is nog lang niet op sterkte; zij is nog zeer voor uitbreiding vatbaar. Maar die uitbrei ding mag nooit gaan,ten koste van of door'inkrimping van de 'vloot. Want de M.L.D. verhoogt inderdaad het rendement van de. vloot} maar het oihgekeérde is ook waar.'De aan- wezigheid Van de vloot - maakt een oordeelkundig gebruik van den Vlieg dienst mogelijk". Mijn streven is steeds geweest om 'de M.L.D. voortdurend nader te brengen tot de Koninklijke Marine en om wederzijdsche waardeering voor eikaars werk te bevor deren. Dat ik bij den vliegdienst met zoo veel genoegen gediend heb is niet in het minst tc danken aan de groote belangstel ling, die het personeel, van hoog tot laag, voor dien dienst aan den dag legt". Aan het voorgaande kunnen we nog toe voegen. dat de a.s. commandant van de zeemacht een zeer geziene persoonlijkheid is. Niet alleen in militaire kringen, doch ook bij de velen, met wie hij buiten dit verband omgang placht te hebben. Alge meen is men van oordeel, dat men in den nieuwen commandant van de vloot in In dië een uitstekende keus heeft gedaan. MOERDIJKBRUG Naar wy vernemen zal de vierde spanning van de Moerdijkbrug Donderdag 22 Augustus op de inmiddels gereed gekomen pijlers ge plaatst worden. Mooie order Bestelling voor de Ned. auto-industrie Dc Haagsche Tramweg Mij, heeft enkele dagen geleden een belangrijke opdracht tot uitbreiding van haar wagenpark met 12 stuks autobussen geplaatst. De bussen worden van het type trambui zooals de H.T.M. er reeds verscheidene in gebruik heeft en ingericht voor het vervoer van 40 personen. De chassis zullen worden geleverd door de onlangs ongerichte N.V. Kromhout Auto Industrie te Amsterdam en worden uitge rust met, Kromhout Dieselmotoren, waar mede de H.T.M. reeds langdurige proeven heeft genomen met bevredigend resultaat. De carrosserieën zullen worden geleverd door de N.V. Koninklijke Fabriek van rij tuigen en spoorwagens, J. J. Beijues te Haarlem, De Koninklijke Familie in Schotland Een autotocht door het gebergte H. M. de Koningin en Prinses Juliana met het geheele gevolg hebben Zaterdag met een vijftienpersoons autobus een tocht gemaakt door het Trossaschs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire, o.a. be roemd door de balladien en romans van Sir Walter Scott. Het gezelschap picknickte aan een der svers van het Lake Katrine en gebruikte naderhand de lunch te Alfcsdco, gelegen gen een schilderachtige berghelling, 's Avonds vertoefden Prinses Juliana en haar hofdame op uitnoodiging van mrs. Arthur Kennard op „Pitcairns house" te Dunning bij Perth, waar de Prinses voor de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijgewoond. Het diner werd n.l. ge volgd door een dans-uitvoering, waar tal van Sohotsche en andere volksdansen wer den vertoond, terwijl daarna het gezelschap zelf zich met Schotsche gezelschapdanseD vermaakte. Prinses Juliana toonde zeer veel belang stelling voor de ingewikkelde en snelle figuren der oude Schotsche Hooglanders dansen. Ministers bezoeken Maastricht Mr. Gielen onderscheiden Rede van Minister Gelissen De Ministers Gelissen en Deckers brachten Zaterdag 'n bezoek aan Maastricht en bezochten daar het Economisch Techno logisch Instituut Bij deze gelegenheid deelde Minister G e- lissen mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, den directeur van het Insti tuut, Mr. R. A. H. M. Gielen te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Rede Minister Gelissen Minister Gelissen zeide, dat thans iedereen in 011s land overtuigd is dat naar werkgelegenheid moet worden gezocht. Openbare werken leiden niet tot blijvende werkverruiming; verstandige industrialisee- ring doet dit wel. Onze handelsbalans is passief voor 300 mil- lioen. Spr. is er van overtuigd dat ondenk baar is, dat wij alle industrieele producten, die wij invoeren, zelf kunnen maken, maar toch wel een deel daarvan, Dit is ook noo dig met het oog op den kapitaaldienst, aie hoe langer hoe meer riskant wordt. Ook onze scheepvaart wordt hoe langer hoe meer bedreigd. Zoo uit-Rottcxdam als uit de Tweede Kamer werd den minister met nadruk het advies gegeven: houdt toch onze scheepvaart in stand. Mede tot behoud van onzen handel. Op heden is van onzen eens zoo buitengewoon omvangrijken goe derenhandel al niet zoo heel veel meer over. De totale hoeveelheid is thans 14 pet. gerin ger dan in 1914. We dienen dus onze uiter ste krachten in te spannen, ten einde voor de 350.000 werkloozen weer werkgelegenheid te vinden. Daarvpor is noodig verlaging van ons peil van kosten en lasten. Op dit fundament moet gepoogd worden een nieuwe welvaart op te bouwen; in de industrie geschiedt de aanpassing langs natuurlijken weg. Het feit, dat in het eerste halfjaar van dit jaar ruim 20 millioen gulden meer industriepro ducten werden uitgevoerd dan in het betref fende tijdperk van 1934, wijst er op dat 0117.0 industrie geleidelijk weer „konkurrenz- fahig" wordt. Wat wil nu de regeering? Er komt een oeconomisch-t-echnische explora- tiedienst aan het departement Eerst Inventariseeren, eerst documentatie. Daarna cxploreeren. Hiermede wordt niet het terrein van de particuliere on derneming betreden. Het is de bedoeling liet particuliere ïnitia lief te stimuleeren. Den minister is in zijn pfactijk van drie maanden al gebleken dat Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Regeering geeft antwoord op de door de Algemeene Rekenkamer gemaakte op- en aanmerkingen omtrent het financieel beleid der Crisis-centrales. Men vreest, dat de Volkenbondsraad In September de behandeling van het Abes- sijnsch geschil te lang zal uitstellen. Een gerucht volgens hetwelk Engeland den vrede in Abessynië zou willen koopen met economische concessies in dat land en met Portugees^h koloniaal gebied. De Amerikaansche werkverschaffing wordt ernstig in gevaar gebracht door de vakbon* den, die tegen de loonen ageeren. In China is groote politeke verwarring ontstaan door het altreden van den premier Wang Tsjng Wei. Laval streeft naar algeheele verjonging van Frankrijke staatsinrichting. De noodver ordeningen vormen daar slechts een begin van. verschillende bedrijven in Nederland behoef* te hebben aan crediet voor reorganisatie* uitbreiding en overbrugging van financieels moeilijkheden. In verband met de laatste zal de op te richten maatschappij voor ere* dietverschaffing aan de nijverheid belang* rijk werk kunnen verrichten. De burgemeester van Alburijde heer Wau gh, in gezelschav van zijn echtgenoote en van den Rotterdamschen burgemeester, Mr. P. Drooglee- v er Fortuyn, bij diens bezoek aan de Maasstad op het bordes van het stadhuis gefotografeerd. Op den achtergrond o.m, weth, A. H an erna a ijer Musserts Indische Reis Albarda stelt vragen! Dc heer Albarda heeft aan den Minis* ter van Koloniën de volgende schriftelijke! vragen gesteld: Heeft de Minister, nadat bekend was ge worden, dat de heer ir. Mussert, die in zijif hoedanigheid van leider der Nationaal- socialistische beweging Ned. Indië ging be- zoeken en met dat bezoek geen ander doel had dan de behartiging van de belangen dier op vernietiging onzer democratischs staatsinstelling gerichte beweging, door den Gouverneur-Generaal in een bijzonder® audiëntie zou worden ontvangen, ook aan leiding gevonden den Gouverneur-Generaal eenige meenjng te dezer zake kenbaar te maken, en zoo ja, welke? Is de Minister niet van oordeel, dat èn door de wijze waarop die audiëntie is verleend èn door het daarbij ver handelde, alsmede door den ophef, die daarvan, zooals te voorzien was, door 'de nationaal-socialistische beweging is gemaakt, de Gouverneur-Generaal in een positie is gekomen, die hij als ver tegenwoordiger der Koningin in Ned.- Indië had moeten vermijden? Keurt de Minister goed, dat, terwijl ver gaderingen van onderscheidene inheoin- sclie vereenigingen vallen onder het be perkt vergaderrecht en de inheemscha volksbeweging aan allerlei beperkende be palingen is onderworpen, den heer Mussert gelegenheid is gegeven in een aantal be sloten vergaderingen het woord te voeren, zonder dat daarop de bijzondere bepalingen van politietoezicht enz. toegepast werden? Het koersverloop hedenmorgen Zaterdag ontstond op de wisselmarkt plotseling meer vraag naar buitenlandsche wissels met het gevolg, dat de noteeringr-n opliepen. Bij den inzet was heden het aan bod echter overwegend, waardoor de eerste koersen lager kwarpen. In den loop van de morgen kreeg de vraag echter weer rie overhand, zoodat een nagenoeg volledig herstel intrad. Het pond noteerde ongeveer 7.34%; de dollar 1.4713/ie; de Franschc franc 9.79%. Er vindt dus momenteel weer goudexport naar Frankrijk plaats. Ook de Zwitserschc franc en dc Belga werden hooger genoteerd, resp. 48.40% cn 24.98.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1