Economie en Financien ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND ABESSYNIE NOG NIET GEMOBILISEERD? Slechts de keizerlijke armee heeft moderne wapenen Britsche vrijwilliger sdiensten geweigerd Do mogelijkheid van een spoedig begin der vijandelijkheden plaatst de anders zoo kalme en aan de wereld onttrokken hoofd stad van. Abcssynic steeds meer in het brandpunt der publieke belangstelling. Dit komt vooral ook tot uiting door het. groote aantal buitenlandsche journalisten, die zich op het oogenblik in Addis Abeba bevinden en ongeduldig de komende gebeur tenissen afwachten. In de hoofdstad bevinden zich 35 buiten landsche berichtgevers, die in totaal 60 voorname couranten en nieuwsbureaux ver- tegenwoordi gen. In afwachting van .ernstiger dingen hou den deze journalisten zich bezig met het na gaan van den feitelijken toestand van het oogenblik en zoo weet United Press te mel den, dat het Abessijnsche leger zich nog altijd niet in gemobiliseerdcn toestand ibe- y'mdL Groote froepenafdee ineen zijn tot dusver •log slechts op vier punten van het land ge concentreerd. Op een afstand van 100 kilo meter van de grenzen beeft de Abessijn sche regeering echter slechts kleine contin genten, die te zwak voor een aanval zijn. De reden waarom de regeering haar troepen in ihet grensgebied niet uitbreidt, is dat zij grensincidenten wil vermijden, teneinde Ita- ïië ieder voorwendsel om tot een aanval over te gaan, te ontnemen. In Addis Abeba zo>l tfzijn betrekkelijk wei mig teekenen van dreigend oorlogsgevaar waar te nemen .Men ziet weliswaar in de straten herhaaldelijk vrijwilligers, die aan het exerceeren zijn. maar overigens heeft liet. straat- en marktleven zijn gewone da- gel ijksche verloop. Van tijd tot tijd ziet. men in de met men- fcchen gevulde straten ook aankomende of vertrekkende potentaten uit de provincie, omgeven door gewapende onderdanen. Hun wapenuitrusting is echter even armoe dig alls dip van de onder commando der prinsen staande troepen, i Alleen de ongeveer twintig duizend man sterke keizerlijke armee bezit mo derne wapenen. Van deze troepen ziet men er echter slechts weinige in het openbaar. De „Giornale tVItalia" publiceert, een be ticht, volgens hetwelk dp Negus van Abes- synië een verklaring zou hebben afgei'.egd tegeni zijn onderaanvoerders. Volgens ge roemd blad zou de Negus verklaard hebben, dat het gebrek aan kapitaal was overwon nen en dat hij voldoende wapenen en muni tie had ontvangen om de Abessijnsche on afhankelijkheid te verdedigen. Allen Abes- sijnen is een speciale be'asting opgelegd, aangezien, gelijk de Negus volgens de ..Gior nale d'Italia" zou hebben verklaard, de ver dediging van de onafhankelijkheid en de bevrijding van de heerschappij der vreemde lingen gesteld moet worden in de plaats van .voedsel en kleeding. Dat Italië zijn voorbereidselen op koorts achtige wijze voortzet, blijkt eiken dag. Zoo zijn thans alle vliegerluitenants van Italië van de lichtingen 1909 en 1910, die opgei]cid zijn tot ingenieurs, onmiddellijk Onder de wapenen geroepen. Ook de aankoopon van buitenlandsche Schepen duren voort. Ofschoon, zoo zegt een bericht uit Rome. Italië zijn passagiersdien sten reeds zeer belangrijk beperkt heeft, is ïiet toch noodzakelijk gebleken buitenland sche schepen aan te koopen om transporten naar de koloniën in een zoo snel mogelijk tempo te kunnen doen plaats hebben. Inmiddels wordt nog bekendi, dat als da- tuim van de bijeenkomst der drie-mogend ihedeniconferenüe 16 Augustus thans vast staat en de Aloisi daar Italië weer zal ver tegenwoordigen. Britsche vrijwilllgersdiensten ïn het Abessijnsche leger niet aan- vaard. De Abessijnsche ambassade te tonden 'deelt mede, dat zij tot haar spijt geen ge bruik kan maken van de aanbiedingen van ivele Britsche onderdanen om dienst te ne men in het Abessijnsche leper. Den sollici tanten zal in den vervolge worden medege deeld, dat hun aanbieding om Abessynië te dienen weliswaar zeer op prijs gesteld •wordt, maar met het oog op kwesties van nationaliteit en de kosten kan tot nader or der geen belofte gegeven worden, dat de Abessijnsche regeering gebruik zal maken yan de aanbiedingen. Abessynië koopt uniformen in Polen. Te Lodz is een delegatie van Abessijnsche kooplieden aangekomen, die een order heeft geplaatst voor de levering van een groote hoeveelheid gereed-zij,nde uniformen ten be hoeve van het Abessijnsche leger. Naar ver luidt zijn nog meer orders in het .vooruit zicht gesteld. Naar aanleiding van de berichten om trent het bezoek van een Abessijnsche mis sie aan Japan, verklaart de Japansche re geering, hieromtrent nog geen mededeehn- gen te hebben ontvangen, evenmin als een .verzoek om de paspoorten van de leden der missie te willen .voorzien van visa. Van Italiaansabe zijde worden de berich ten in de buitenlandsche bladen, dat dege lijks uit Zuid-Tirol een groot aantal deser teurs de Tiroolsche grens overschrijdt, te gengesproken, terwijl het bericht, dat twee deserteurs bij hun pogingen om de grens te overschrijden, door grenswachten zouden zijn doodgeschoten, van allen grond ont bloot wordt genoemd. CAMPBELL BLACK GEEFT ZIJN 1 VLUCHT OP Campbell Black heeft zijn vlucht opge geven en is naar Londen teruggekeerd. Nd een vlucht van 11 uur van Hatfield, was Black genoodzaakt gisterochtend wegens motorpanne te Cairo te landen. Zooals men weet, trachtte hij in 36 uur van Engeland naar Kaapstad te vliegen en binnen 5 da gen in Engeland terug te keeren. AMERIKA PROTESTEERT TE MOSKOU Uit Washington: Staatssecretaris Hull is Voornemens te Moskou een scherp protest te- doen indienen tegen de besluiten van de Komintern, zoodra het congres teneinde is to de juiste tekst ter feeschikking zal staan. Rust in Toulon en Brest weergekeerd In Toulon lieerschte heden de kalmte na den storm. De arbeiders zijn als gebruikelijk om 5 uur uit de arsenalen en werkplaatsen vertrokken en hebben zich zonder eenig in cident naar huis begeven. De toestand der gewonden in de zieken huizen is onveranderd. De inspecteur van de Surete, die zich onder de zwaar gewon den bevindt, verkeert nog steeds in levens gevaar. Het hoofd der politie heeft de gewonde manschappen bezocht, en ieder hunner per soonlijk zijn dankbaarheid betuigd voor hun moedig optreden. Te Brest is het nog steeds volkomen rus tig. De naar deze stad gezonden versterkings troepen zijn naar hun garnizoenen terugge keerd. In de stad wordt niet langer gepa trouilleerd. De onlusten. Uit Parijs: Nader wordt nog medegedeeld dat de personen die aan de relletjes te Tou lon hebben deelgenomen voor het meeren- deel dokwerkers zijn gebleken, dan wel lichtschuwe elementen, die de gelegenheid hadden aangegrepen om eens te kunnen punderen. Ook bevonden zich onder lien verscheidene buitenlanders. Behalve de 35 arrestanten, die weer op vrije voeten zijn gesteld, zijn een veertig tal andere naar de gevangenis overge bracht. Zij zullen binnenkort voor den po litierechter verschijnen. Onder hen bevindt zich een Italiaan, een Spanjaard en een Pool. Lavals decreten Instructies aan de prefecten Laval heeft gisternamiddag bijna alle pre fecten van Frankrijk ontvangen een zeld zaam feit in de annalen van de derde repu bliek om hun gedetailleerde instructies te geven inzake de toepassing van de nood verordeningen, vooral die betreffende de ver laging der kosten van levensonderhoud. De Italiaansche vliegramp boven Egypte Uit Rome: De teraardebestelling van (het stoffelijk overschot der slachtoffers van het ongeluk, dat het Italiaansche vliegtuig na bij Cairo heeft getroffen, zal te Rome plaats hebben op staatskosten. In afwachting van liet resultaat van !het onderzoek, dat wordt ingesteld door Gene raal Pellegrini en eenige andere deskundi gen, onthouden de bladen zich van opmer kingen of gissingen omtrent de oorzaak van de ramp. Wel schrijven zij, dat ihet verlies te bitterder wordt gevóeld, omdat het vlieg tuig, een prachtige, machtige machine, reeds zijn kwaliteiten liad bewezen tijdens ver scheidene vluchten over de Middellandsche Zee en boven Afrika, waarbij het in totaal reeds 20.000 K.M. had afgelegd. Toen het toestel uit Cairo vertrok, waren de weers omstandigheden zoo gunstig mogelijk. Het „Giornale d'Italia" schrijft, dat het ongeluk onder mysterieuze omstandigheden heeft plaats gehad. Ruslands buitenlandsche handel Geen verzwakking van het monopolie Uit Moskou: Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat het in de „Izwestija" van 4 Augustus j.l. gepubliceerde besluit der Sov jet-regeering, waarbij de verschillende im port. en export-organisaties het recht krij gen, zelf transacties met buitenlandsche firma's tot stand te brengen, geenszins een verzwakking van het monopolie voor den ibuitenlandschen handel beteekent. Deze maatregel is slechts het resultaat van de nieuwe economische politiek der Sovjet- regeering, om de activiteit der instellingen voor den handel met het buitenland zooveel mogelijk naar Moskou te verplaatsen. De „Times" verneemt uit Kaapstad, dat de Italiaansche bergings-deskundige Rossi daar is aangekomen, teneinde toezicht te houden op de berging van de schatten uit de wrakken van de oude zeilschepen in de Tafelbaai. z Zooals bekend, liggen in de haai talrijke wrakken o.a. van schepen van de Oost Indi sche Compagnie, welke rijke ladingen goud en diamanten aan boord hadden. Tot nu toe is men nog niet erin geslaagd deze ladingen te bergen. EEN OPPERRABÏJN BIJ MUSSOLINI. Uit Rome: Mussolini heeft David Prato, den opperrabbijn van Alexandrië (Egypte) in audiëntie ontvangen en zich geruimen tijd op hartelijke wijze met hem ondex-- houden. DE OVERSTROOMINGEN IN SJANSI. Uit Sjanghai. Tengevolge van den zwaren regenval van de laatste dagen in de pro vincie Sjansi zijn de vier voorsteden van do provinciale hoofdstad Taijoean over stroomd. In twee van deze voorsteden zou den alle bewoners verdronken zijn. Politie militairen helpen bij het versterken der dijken. Doordat het water van den benedenloop van de Gele Rivier 5 meten: gestegen is, zijn vele nieuwe dijken doorgebroken en is het ovci-stroomingsgebied in de provincie Honan Hocpei en Sjantoeng uitgebreid, waarbij eveneens vele menschenlevens tc betreuren zijn. In het zuiden van Hoepei werden 17 dorpen verwoest, en 2000 gezinnen dakloos. In Zuid-Sjantocng heeft liet water van de Gele Rivier de pas vol-tooide SO K.M. lange dijk bereikt, die de laatste bescherming vormt voor het Noorden van KiangsL DE HITTEGOLF IN AMRRIKA Reeds 15 dooden Uit Washington: De hittegolf, die thans reeds verscheidene dagen de staten van het Zuid-Westen teistert en ook in Kansas zich doet gevoelen, heeft voor zoo ver tot dus verre bekend is, reeds 15 dooden geèischt. DE MOORD OP DEN RAADSHEER PRINCE Uit Parijs: Opnieuw wordt de aandacht gevestigd op den moord op den raadsheer in het Parijsolie gerechtshof Prince. Zijn weduwe heeft nl. op het graf van ha^ir man in zijn geboorteplaats Yzeuse een gedenk steen geplaatst, met het opschrift: „Albert Prince, Raadsheer bij 't Parijschc Hof van Appèl, vermoord op 20 Febi-uari 193i." De burgemeester van Yzeuse heeft de ver wijdering van dezen steen gelast, aange zien hij in het belang van de openbare or de bezwai'en heeft tegen bet woord „vex% moord"» BRU GOVER DE MISSISSIPPI INGESTORT Uit New-York: Tengevolge van den Imo gen waterstand is in La Crosse (Wisconsin) het Westelijk deel van de gi-oote brug over de Missisippi, die de staten Wisconsin en Minnesota verbindt, ingestort Een just over da brug rijdende auto ver dween in den stroom. De beide inzittenden verdronken. Uit Oost-lndie PROEVEN MET FLESSCHENFABRICAGE BANDOENG, 9 Augustus (Aneta). Het Ta boratorium voor materiaal-onderzoek heeft proeven van gla.sfabricage ingezonden door D. de Quan'c, onderzocht. De monsters bleken geheel te voldoen aan de eischen, te stellen aan glas, geschikt voor de fabricage van fles- schen. Thans is een concessie aangevraagd voor de winning van de grondstoffen. PUBLICATIE VAN C. Q.-BERICHTEN BATAVIA, 9 Augustus (Aneta). Ten aan zien van de publicatie van c. q.-berichten deel de de directeur van het Departement van Ver keer en Waterstaat aan den Volksraad mede, dat de Regeering vrjj is daaromtrent de maat regelen ;e .treffen, welke zij noodig acht. Uit een oogpunt van openbare orde is het wemsclfe lijk, dat de publicatie van opgevangen radio berichten aan zekere regelen wordt gebonden, weshalve een wijziging in artikel 4 van het Luistervergunninqsbesluit in overweging is, waarbij publicatie wordt gebonden aan een overheidsvergunning. Het doel is, aan de verspreiding van niet- gewenschte materie perken te kunnen stellen, terwijl tevens een maiiige vergoeding met het oog op aantasten van het telegraafmonopolie zal worden gevorderd. Onder „c. q.-berichten" worden verstaan, radio-telegrafische nieuwsberichten die be- stefd zijn „cuique", d.w.z. „voor iedereen". Dergelijke berichten zijn dus niet geadreisseerd aan een of meer personen of instellingen, ge lijk bij gewone telegrammen het geval is. Gemengd Nieuws. Uit Nigtevegt: Vrijdagavond omstreeks 9 uur is een felle brand uitgebroken in de etoomwasscherij „De Oranjeboom" van de firma Snel aan de Dorpsstraat. Het vuur greep zeer snel om zich heen en de brandweer van Nigtevegt, geassisteerd door die van Weespercarspel, kon niet verhin deren, dat de wasschery geheel een prooi der vlammen werd. Omstreeks half elf kon gezegd worden, dat het vuur bedwongen was en kon met de blussching, die nog geruimen tijd in beslag nam, begonnen worden. Een gedeelte van he1; aanwezige waschgoed kon nog naar buiten gebracht worden. De schade, die nog niet vast geisteld kon worden, wordt door verzekering gedekt. Het aanwezige waschgoed was even eens verzekerd, zoodat de cliënten niet gedu peerd zijn. Ook was de firma tegen bedrijfs schade verzekerd. Gimtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast. Men vermoed1;, dat deze ont staan is door een defect aan den schoorsteen, doch dit is nog niet met zekerheid te zeggen. MOTORRIJDER GESLIPT Gisternacht heeft nabij den spoorwegover gang aan de Spoorhaven te Veghel een ernstig motorongeluk plaats gehad. Omstreeks middernacht, naderde per mo torrijwiel vanuit de richting Helmond, met vrij groote snelheid, de beer J. Zwanenburg uit 's-Hcrtogenbosch, met als duo-rijdster mej. Aarts. Nabij den overweg slipte de motorrijder met hot gevolg, dat hij de macht over zijn stuur verloor on tegen het hekwerk van den oveivveg botste. Beide personen werden te gen den grond geslingerd. De heer Z. bleek ernstig aan bet hoofd gewond te zijn. Nadat dr. Kersemakers, wiens hulp men had ingeroepen, ter plaatse de eerste genees kundige hulp verleende, is het slachtoffer naar het Ziekenhuis te Veghel ovei'gebracht. Mej. Aarts kroeg slechts lichte verwon dingen. BOUW VAN DEN WANDELPIER TE VLISSINGEN Naar wij vernemen, is de N.V. Wandelhoofd Vlissingen, welke den bouw en de exploitatie van een wandelpier ter pl.atse had opgevat, in andere handen overgegaan, mede als ge volg van enkele moeilijkheden, die zich bij de financiering van den afbouw hadden voorge daan en die een zekere stagnatie hadden ver oorzaakt. De verdere bouw is met kracht ter hand ge nomen en de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, kunnen thans als overwo worden beschouwd, zoodat Vlissingen binnen zeer afzienbaren tijd in het bezit van de lang vexw.ochte pier zal zijn. Wagons van mijnspoor omgevallen Een ernstig en vijf licht gewonden Tn de order grond sche iftljn der staatanijn ..Maurits" te Lutterade zijn gistermorgen bij het vervoeren van mijnwerkers, van een treintje enkele wagons omgeslagen. Een 6-tal arbeiders bekwamen verwondingen. Een huooer, de 35-jarige mijnwerker A. Kussel uit Linnenheuvel, was er leclijk aan toe. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Zija toestand is hoogst zorgwekkend. De andere vijf arbeiders bekwamen schaafwonden Motorrijder in kanaal geslingerd Bij het passeeren van twee auto's Gis*erm3dUag is aan het Winschoterdiep de motorrijder P. Plas uit Groningen bij het passeeren van twee auto's in den zachten berm aan den kant van den weg gekomen en over den kop in bet Wiaschoterdiep terecht gekomen. De man werd vrij spoedig uit het water opge haald; ihi) was echter bewusteloos ero is, nadat met goed gevolg kunstmatige ademhaling was toe gepast, naar het Ziekenhuis te Groningen overge- Zija toestand was gisteravond zeer ernstig. Geen speelgoed Kind krijgt vrecselijke brandwonden Gistermiddag speelde in de Heutzstraat tc Venlo een groepje knderen van 4 tot 7 jaar. Bij het spel gebruikten de kinderen o.m. een spiritus brander. Op een gegeven moment heeft een dei kinderen het toestelletje opgenomen en de vloei stof geworpen in den hals van het 5-jarig zoontje van den heer L. Daar het toestel nog brandde heeft de spiritui vlam gevat en kreeg de kleine vreeselijke brand wonden. Rug en bovenbeencn zijn zoo ernstig ver brand, dat men v<»r bet leven van het kind vreest. Het is in het R.K. Ziekenhuis opgenomen. In België van een rots gestort Jeugdig Nederlander omgekomen De negentien-jarige M. van Wijck uit Leiden, die met een gezelschap Nederlanders een tocht door het dal van de Oerthe maakte, is, toen hij van het gezelschap een foto wikie maken en daar toe op een hooge rots was geklommen, door het afbrokkelen van gesteente in de diepte gestort. Ernstig gewond werd de ongelukkige naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Dominee krijgt proces-verbaal Wegensopruiing Uit Dokkum wordt aan Fr. Dbl. gemeld: Door den inspecteur van politie is proces verbaal opgemaakt tegen Ds. Cohen, Ned. Hen-, predikant te Dokkum, wegens op ruiende taal gebezigd in een redevoering in de open lucht voor de Vereeniging „Kerk en Vi'ede". Ds. Cohen moet hebben aangespoord tot dienstweigering, werkstaking en weigering van belasting betaling ingeval van mobili satie. MOTORRIJDER TEGEN VRACHTAUTO Men meldt uit Roermond: Gisteren reed <i 26-jarige A. D. uit Roermond met zijn motorfiets over den Maastrichterweg. Voor hem uit reed dezelfde richting een vrachtauto, welke bij den zijweg naar het gehucht „Roer" het teeken om naar links af te slaan. De motorrijder, die dit blijkbaar niet bemerkte, reed tegen de auto op met het gevolg, dat hij behalve een beenbreuk meerdere verwondingen opliep. Hij werd naa St Laurentius-ziekenhuis overgebracht. Auto tegen boom gereden Zes personen gewond Gisternacht omstreekshalf 2 heeft op don De.urnsche\veg te Helmond een ernstig auto ongeluk plaats gehad. li van dc kermis aldaar komende auto waarin zes personen waren gezeten, is daar tegen een boom gereden, waarschijnlijk door onoplettendheid van den chauffeur. Drie van do inzittenden werden uit den wa gen geslingerd en met ernstige verwondin gen opgenomen. Zekere H. A., uit Rotter dam, was er het ernstigst aan toe. Met een zware hersenschudding werd hij in een na bijgelegen woning binnengedragen alwaar hij ter verpleging is opgenomen, aangezien vervoer door oen geneesheer verboden werd. Twee dames, zekere H. v. d. Z., uit Bakel en mej. A. G., kantoorbediende te Rot terdam, die resp. een armbreuk en ernstige snijwonden bekwamen, zijn na voorloopig te zijn verbonden, naar het Ziekenhuis te Helmond overgebracht. De overige inzittenden, een meisje uit Rotterdam, ecu inwoner van Venlo, als mede de bestuurder, dc autohandelaar A. v. II., uit Eindhoven, kwamen er met lichte kneuzingen af, Na verbonden te zijn kon den zij naar huis gaan. Brand in een militair levens middelenmagazijn Uit Bergen op Zoom: Gisteravond om streeks 7 uur is xn het historische gebouw „Het Markiezenhof", dat als kazerne dienst doet voor een deel van het garnizoen, brand uitgebroken. De kazerne brandwacht trad onmiddellijk daadwerkelijk op, terwijl in eer korten tijd ook de Bergen op Zooniscba Vrijwillige Brandweer met 2 motorspuitsn ter plaatse verscheen. Het vuur bleek te woeden in het aan de achterzijde van het Markiezenhof gelegen militair levensmiddelonmagazijn. waarin "n groote voorraad, men zegt van 3000 K.C*. levensmiddelen lag opgeslagen. Door he*, krachtig optreden van de beide branthverm die van dc militairen onder commando van den waarnemend garnizoenscommandant, majoor Bruins en de Bergen op Zoomscba Vrijwillige Brandweer onder leiding vin opperbrandmeester Asselbcrg, was men er na ongeveer een half uur reeds in geslaagd liet vuur te bedwingen. Het magazyn brand de geheel uit. Het gebouw was verzekerd, de aanwezigo inboedel en vooiTaad echter niet Omtrent tie oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Het publiek, da! in grooten getale opgekomen was, werd door de politie op behoorlijkexi afstand ge houden. NACHTELIJKE BRAND TE ENSCHEDE. Bewoners met moeite ontsnapt. Te omstreeks half dri© hedennacht ont dekten suiveilleercnde agtnten van politie, dat er brand woedde in litt perceel Olden- zaalschestraat te Enschedé, waarin de tc- mestibleszaak Het Zuivelhuis is gevestigd. De bewoners, de heer A. A. Reuvers en zijn vrouw, konden zich met moeite in nachtgewaad redden. De brandweer tastte met drie stralen op dc motorspuit het vuur aan, waardoor het gevaar voor uitbreiding spoedig was gjweken. De winkel brandde grootendeèls uit. De aangerichte schade is aanzienlijk. Een be drag van f 680 aan papiergeld dat zich in een sigarenkistje bevond, is mede door bet vuur vorteei'd. Alles was verzekerd. Door plotseling opkomenden storm verras1. Uit Nieuwendam: Op het IJsselmeer is gistermiddag een tjotter, bemand met vijl personen den eigenaar, den beer D. Kei zer uit Nieuwendam en zijn familie door de plotseling opkomende storm verrast Het bootje kapseisde, doch de inzittenden wisten zich aan omgekeerde vaartuig vast te klemmen. Een visschersbooi uit Volendam de VD. 21, die de schipbreukelingen opmerkte,wist hen op te pikken en bracht hen naar do. haven van Durgerdam. Het omgeslagen vaartuig lieten zij in de steek. Nederlandsch Clearinginstituut Sonder- en Treuhanderkonto Afrekeningen in de afgeloopen week 1. Storting-en in Nederland 133.482 000 128.457.000 waarvan bestemd voor: a. aoliterstall. vorderingen 20.884.000 20.173.000 0. rentedienst Dawes- en Toungleening en ötlll- halteRentetransfer 14 814.000 14.814.000 c. vrije rek. Reichsbank 5.345.000 5.142.000 d. nieuwe onder de clea ring vall. vorderingen 92.438.000 88.327.000 X. Stortingen In Dultsch- l&nd (nieuwe onder de clearing vallende vorde ringen) (lncl. saldo 1934 ad 11.501.466 12:7.345.000 121.770.000 1. Uitbetalingen ln Neder land op nieuwe vorde ringen (ln mindering komend van het bedrag onder ld) 90.047.000 85.717.000 Laatst uitbetaald nummer van storting: 98550 4. Speciale verrekening* a. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques 1.760.000 1 430.000 b. Uitbet. in Nederland 700.000 650.000 CLEARING MET CHILI (Clearlngrekening A) 1 Stortingen in Nederland 294.000 294,000 2. Stortingen ln Chili 491.000 469.000 3. Uitbetal. in Nederland 289.000 289.000 4. Tot de clearing toegela ten Nederlandache vor deringen, waarvan nog 63 000 107.000 van storting: 176 CLEARING MET TURKIJE 1. Stortingen in Nederland 600.000 vla Bank b. onder de Clearing val lende vorderingen 2. Stortingen in Turkije. (Inclusief saldo 1934 ad 302.323) 4. Tot de Clearing toe gelaten Nederland3che vorderingen, waarvan nog bericht 150.000 850.000 147.000 344.000 2.068.000 2.048.000 CLEARING MET ITALIË '(Clearlngrekening ,.AA" (Nederland) 1. Stortingen In Nederland 60.346 2. Stortingen in Italië Lire 1 3. Uitbet. in Nederland Laatst uitbetaald nummer Olearingkoers Lire geldend tot en met 10 Aug. 1935: 12.12. Clearingrekening ,.B'* XOvorzeeeche gebieds- deelen).; Geen mutaties. In de week van 5 t.e.m. 10 Augustus 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks 900.000 R.M. ue op haar Sondtcrkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 78.433 tot 78.753. Het totale bedrag van de op het Sonder- konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstnoeks 42.9 inillioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van plm. 300.000 R.M. met de begunstigden afgerekend Het hoogst afgerekende volgorctenummer was 16.073 Het totale bedrag van de op het Treu handerkonto Niederlande uitstaande vorde ringen die nog niet tot uitbetaling zijn ge komen, beloopt op het oogenblik omstreeks 16.4 millioen. De Treuhanderkontoposten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Verzachting van de Tin-restrictie Van 50 lot 65 pet. der standaard- productie Het Internationale Tlnoomlté heeft gister besloten het iestrlctiepercentag;» voor do tinproductie voor het derde kwar taal van 1935 met terugwerkende kracht tot 1 Juli Jl. te bepalen op 65 der stan daardquota, hetgeen een verhoog-ing van 15 beteekent. Op 11 September zal het Dit besluit heeft lumptie op 140 Het bekend laakte op do tinmarkt dan ook van het bericht lelijk Js voor loco-tin, diie Donderdag bij het 33ü en gistermorgen bij opening 234 dnnJde tot 228 £231, terwijl de >r driemaands-tin. welke Donderdag bij 2161 bedroeg en gistel ochtend bij 2141. tot f 212 212} drle- 3 deze marge ongeve Weerbericht Het dunne ptJltJe geeft den vorlgen atand aarj Hoogste stand te Rennes 767.6. Laagste stand te Seydisfjord 748.5. Stand vanmorgen halftwaalf 765.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige, later wellicht toe* mende W. tot Z. wind, toenemende bewol king, later waarschijnlijk regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die gister zware regen en ïweer in het N. van ons land en lichto regen in het Z. bracht, is snel Oostwaarts getrokken en wordt gevolgd door een ma tige daling bij Schotland. De hooge drukking breidt zich over mid den Europa uit. Op de Britsche eilanden is de lucht nog gedeeltelijk bewolkt, maar in Schotland betrokken met regen. Ook aan de Noorsche kust valt regen bij matige Z. tot W. wind. Zweden heeft gedeeltelijk be wolkte lucht met plaatselijke regenbuien en vrij hooge temperaturen. In N. Duitschlanc! is de lucht nog betrokken en valt nog hier i daar lichte regen. In het O. is bet nog zeer warm en dreigt onweer. liet Z. heeft opklarend weer met matige wind, maar stijgende, temperatuur. Frankrijk en Zwitserland hebben grooten- deels windstil weer met weinig onweer in Frankrijk en bedekte lucht in Zwitserland. De algemeeno toestand wijst op regen buien, afgewisseld door belangrijke opkla ringen bij normale zomeriemperatuur. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 20.6 C. 11 AUGUSTUS. Zonsogang 536 uur, zonsondergang 8.34 tu Maan op nam. 6.51 uur, onder vfm. 1.07 u, 12 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.37 uur, zonsondegang 8 32 u. Maan op nam. 7.27 uur, onder v.m. 2.24 il VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 AUGUSTUS. Van 'savonds 9.04 uur tot 'morgens 5.07 U* Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,40 2,37 Wesel 0,46 0,46 Breisach 1 46 1,46 Emmerik 0,76 0,76 Kehl 2.50 2,52 Lobltb 9,60 9,96 Maxaa 3,82 3,99 Nijmegen 7,43 7,42 Diedeshelm 2,40 2,40 St Andrles 2,12 2.08 Mannheim 2,80 2,87 Arnhem 7,62 7,62 Lobr 0,84 0,81 Vreeawfjklw 0,00 0,21 Maine 0,53 0,54 Westervoort 8,12 8,11 Bingen 1,63 1,66 Deventer 1,98 2,00 Caub 1,73 1,78 Kampen 0,01 0,16 Ems 1,01 1,04 Eysden 45,90 45,20 Coblens 1,69 1,75 Maastricht 40,48 4 2 Trier 0,17 0,16 Grevenbtcht 27,63 27,66 Keulen 1,30 1,33 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 0,69 0,70 Grave fa. ais) 3,81 3,83 Kuhrort 0,18 0,19 St. Andriea 0,42 0,15 Hoogwater Ned. Zeehavens Terschelling Harlln^en Den Helder IJmulden Hoek v. Holt. Scheveningcn 7.50 20.32 5.07 17.46 5.05 18.35 0.16 13.00 12.07 10.33 10.58 11.30 6.26 19.01 0.43 13.20 12 34 0.06 24.44 0.35 13.13 12.00 Verzonnen moordaanslag Beroofd en opgehangen Een petroleumventer trof Donderdag «en 15- jarigen ijscoventer nabij Almelo aan hangend aan 'nboom. Hij sneed den jongen, die reeds blauw zag los en een telefonisch geroepen dokter "Wist de levensgeesten weer op te wekken. De jongen vertelde toen beroofd te zijn door een reeds bejaard man, die hem daarna had op gehangen. Het gestolen geld werd echter wat ver der onder de boomen aangetroffen. Naar den bedoelden man werd ijverig doen tevergeefs gezocht en nadat hij geruimen tijd aan den tand gevoeld was, bekende de jongen het ver haal gefantaseerd te hebben Hij was om een boodschap gezonden en nadat hij die had verricht ging hij in het gras zitten. Daar vond hij een touw. Plotseling kwam de ge dachte bij hem op, zichzelf het touw om den hals te slaan en zich op te hangen aan een boom om eens te ondervinden, wat voor sensatie dat zou zijn. Hij voerde dit dwaze plan ook werkelijk uit, doch schrikte voor de uiterste consequentie terug en liet zijn bcenen dus over den grond sleepen. Zoo werd hij g?vcnden Uit schaamte, daar hij zijn zonderlinge daad niet durfde bekennen, verzon hij daarop t verhaat van den onbekenden man met den baard, die hem zou hebben overvallen en opgehangen. Hij wist deze fantasie urenlang tegenover dc politie staande Ie houden, doch viel ten slotte toch door de mand. Het bleek n.l. dat de jongen niet alleen over een sterke fantasie beschikte, maar ook zeer goed simuleerde, want hij hield zich geruimen tijd bewusteloos, terwijl dc dokter, die hem onder zocht. later verklaarde, dat de jongen geen oogen blik bewusteloos was geweest. In het hospitaal overleden Nabij Budel (N.-B.) heeft men, meldt het „.Handelsblad", even over de grens een ma rechaussee aangetroffen, die zwaar ver wond bleek to zijn en nog slechts zwakke levensteekenen vertoonde. De man werd terstond naar het militair hospitaal over gebracht, waar hij eenige uren later aan de wonden is overleden. Men vermoedt, dat zich hier een smokkel- drama heeft afgespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2