Kerknieuws. H.M.s pantserschip Hertog Hendrik Schooinieuws. LAND- EN TUINBOUW ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935 DERDE BLAD PAG. 10 CANDIDATEN TOT DEN a DIENST Lijst met namen van candidaten in de Theolo gie van de Theologische School te Kampen, die gaarne een eventueel beroep op hen uitgebracht in overweging zullen nemen: J. A. van Arkel, Beukelsdijk 86. Rotterdam; L. Be&ger, Regentesse- laan 67, Rijswijk (Z.H.); W. B. den Brave, Wilh. straat 2, Zwolle: F. Colenbrandcr. Nleuweweg 37, Huizum (hulpprediker); P. D. van Dijk, Zwarteweg 1. Nijverdal (hulpprediker)J. van Eerden, Steentilstraat 5a. Groningen; J. Goris. Lange Kerkstraat 30. Goes: I. M. dc Graaff, villa „HogerheideZeist; S. Greving, Hoogstraat 23. Harlingen; T. de Haan. Buitenpost (Fr.); G. Leene Jr., Horsterweg, Ermelo; P. B. Lengkeek, Marconiplein 3c. Rotterdam (W.); A. Moïlema, Scharr.egoutum (Fr.): H. Pol. Geref. pastorie, Rijsoord: Joh Ril>beriok. Graafschap 4, Kampen; G. van 't Riet. Kranenburgweg 92. Schev gen; A. B. Roukema, Harkstede (Gr.); J. W. Smitt, huize „Vogelenzang". Bennebroek; E. To renbeek. Warnveldscheweg 60. Zutfen; H. Twillert. Molenweg 22. Beekbergen; J. Vermil. Groenestraat 51. Kampen; W Vis, Noordstraat 1. Haamstede (Z.); S. Wouda. Oranjewoud KFr.); R. Zijlstra. Dorpstraat 21. Kampen. Nic H. Ridderbos. Vloeddijk 61. Kampen, stelt tóch nog niet beroepbaar, doch zal gaarne des Zcodags de kerken dienen. De beide als hulpprediker vermelde candidaten, die hulpdiensten verrichten bij de kerken van Huizum en Nijverdal kunnen eiken Zondag cante kerken dienen. HULPPREDIKER Cand. S. Greving, te Harlingen, heeft öe benoeming tot hulpprediker by de Geref. Kerk van Dirkshorn, aangenomen. Hij blijft echter terstond beroepbaar en is ook nu in de gelegenheid vacante Kerken te dienen. Zyn adres is van 1 Sep»;, af by Wed. P. Gootjes, Dirkshorn (N.-H.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE T« Hattum nam Ds. G. J. Kolde wijn af. Scheid van de Ned. Herv. Gem. met een predi katie over Openb. 22 vs. 14. De naar Dinteloord vertrekkende leeraar werd toegesproken door zijn ambtgenoot Ds C. D. Israël. Toegezongen wend Ps. 121 vs. 4. Te Moordrecht doet Zondag a.s. Dr. M. C. Van Mourik Broekman, oud-predikant van Breda, zijn intrede bij de Ned Herv. Gem. te Moordrecht Bevestiger Ds. A. J. Werner te Deventer. - Ds. W. H Roobol is voornemens op 7 Oct. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Enschedé, om met emeritaat te vertrekken. Dr. R. VORENKAMP Or. R. Vorenkamp, de oudste van de Ned. Herv predikanten te Leeuwarden herdenkt Zon dag 18 Aug. a.s. den dag waarop hij zich vc 30 jaar aan zijn ambt verbond. Dr. Roelof Vorenkamp werd 28 Nov. 1867 Rottum (Gron.) geboren en studeerde aan Rijksuniversiteit te Groningen. Hier promoveerde hij in Dec. 1896 cum laude tot doctor in de theo logie op een proefschrift getiteld: „Het agnosticis me van Herbert Spencer" Or. Vorenkamp stond achtereenvolgens te Zuidwolde (Dr.). Heiligerlee en Hoorn. In 1902 deed hij zijn intrede te Leeuwarden. Dr. Vorenkamp is een vooraanstaand persoon fn de vrijzinnige kerkelijke wereld in de Friesche hoofdstad. Ds. A. BROUWER Jzn. Ds. A. Brouwer Jzn., predikant by de Geref. jCerk van Zwartsluis, herdenkt a.s. Woensdag den dag, waarop hij zich vóór 25 jaar aan deze Kerk verbond. De jubilaris werd 26 Febr. 1865 geboren en Studeerde aan de Vrije Universite?;. In 1900 werd hy candidaat en 26 Aug. van dat jaar aanvaardde hy zyn ambt te Strjjen, vanwaar hij in 1903 naar Harmeien vertrok. Op 14 Aug. 3-910 deed hy zyn intrede in zyn tegenwoor dige gemeente. Ds. Brouwer is kerkvisitator en deputaat voor de hulpbehoevende kerken vanwege de classis Zwolle en deputaat ad art. 19 K.O., alsook deputaat voor de Soemba- zending vanwege de Pai';. Synode van Over ijssel. Bij herhaling vaardigde de classis (Zwolle hem af naar de Part. Synode van Over ijssel, die hij een en andermaal ook als prae- ses diende. Ds. Brouwer is om zyn kennis van het kerkrecht een man van gezag in de Zwoi- Sche classis. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk Twintigste Zitting. (Slot.) Na ope ning wordt een tweetal brieven voorgelezen, die voor kennisgeving aangenomen worden. De heer Boonstra heeft een schrijven opge steld aan de kerkeraden, dat in het Week blad zal opgenomen worden, over de viering Jyan den Goeden Vrijdag. Hierna wordt een synodus plena gehou den, waarin herzien wordt op verzoek van het Class, bestuur van Dokkum een besluit in hooger beroep genomen door een syno dus contracta. De heer Bokma brengt een rapport uit tover een verzoek van den predikant van Beetsterzwaag om \op kosten der kerk to friogen procedeeren. De Synode besluit aan dit verzoek niet te voldoen daar er geen algemeen kerkelijk belang bij betrokken is. Het verslag van den archivaris Dr Lazonder geeft geen aanleiding tot bizondere opmer kingen. Het wordt met dank aanvaard. Aan den kerkeraad van Bergenheim !wordt toestemming gegeven tot het houden Nan een inzameling ook buiten de provincie om te komen tot het bouwen van een nieuwe kerk. Een verzoek om subsidie van de kerkvoogden van St. Anna-Parochie en van Rhenen om subsidie voor het restau- ireeren van hun kerkgebouw wordt afgewe zen. Het is te laat ingekomen. De beschik bare gelden waren reeds verdeeld. Ook een verzoek van een weduwe moest lalfigewezen worden, haar kan niet een bui tengewone toelage gegeven worden. Zoo wordt ook afgewezen het verzoek van het comité tot steun der Prot. School te Ant werpen. Het verslag van de Wed. Beurs Ivan Drente wordt voor kennisgeving aan genomen. Met belangstelling neemt de ver gadering kennis van de verklaringen van de besturen der vereen, tot verbreiding der waarheid en van die der vereen. Evangelie en belijdenis te Zaandam en van die der Bemonstrantsche broederschap. Het huishoudelijk Reglement van den pensioenraad wordt goedgekeurd en aan den pensioenraad teruggezonden. De, heeren Verweys, Weeda en Capellen van Walsum brengen rapport uit over de persoonlijke kerkvisitatie in de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Brabant. Sommige leden willen terugkeeren tot de vroegere behandeling van de verslagen der persoonlijke kerkvisitatie, anderen betuigen hun instemming met de thans gevolgde methode. Met groote belangstelling wor-.lt nog kennis genomen van enkele verslagen Uit de bijlagen mtt name dat over de Wal* 'densen. De president sluit nu deze zitting. Hij brengt dank aan de praeadviseurs, den Becretaris, den yice-president en de leden Hoe de machinekamer geïnstalleerd is In aansluiting aan de reisbrieven, welke Ds. P. Prins, vxi Deventer, ons schreef, aan boord van de „Hertog Hendrik", ont vangen wij van bevriende zijde eenige mede- deelingen over de machinekamer-installatie van dit pantserschip. Wij laten deze technische beschouwing, voor lezers die in schepen enzoovoort be lang stellen, gaarne volgen: De M.K.-installatie bestaat uit twee triple expansie-machines, elk van plm. 3000 I.P.K., die bij plm. 132 omwentelingen van de schroeven het schip een snelheid kunnen geven van plm. 16 zeemijlen p. u. (plm. 29-5 K.M. p. u.). Ze zijn opgesteld in twee afzonderlijke ma chinekamers; een waterdichte deur in het middenschot geeft communicatie tusschen beiden. De stoom wordt geleverd door zes water pijpketels (type Yavrow), opgesteld in twee afzonderlijke ketelruimen; in elk ketelruim zijn drie stuks opgesteld in de breedte van het schip. Voor normaal bedrijf tot plm. 10 Z.M. zijn er drie in gebruik. Over het alge meen wordt dan gevaren met de drie vóórketels, óf met de drie achterketels; an dere combinaties slechts in noodgevallen, daar dan meer personeel benoodigd is. De beide hoofdmachines staan altijd te werk; er kan natuurlijk met één machine worden gevaren, doch dit is zeer onecono misch, daar dan voor koershouden te veel roer moet gegeven worden. Een dergelijke manoeuvre wordt alleen toegepast op onder zeebooten, waar de afstand van de hartlijn van het schip tot de hartlijn van de schroef assen veel geringer is en dientengevolge ook het draaiend koppel veel kleiner. De ketels worden geforceerd gestookt, d.w.z door een systeem van luchtleidingen wordt onder en boven de vuren een extra hoeveel heid lucht toegevoerd, door middel van vier groote waaiermachines. Hierdoor is het mo gelijk veel meer brandstof te verstoken dan normaal het geval zou zijn met resultaat meer stoomproductie dus grooter vermogen. De ketels kunnen kleiner geconstrueerd worden en er wordt dus gewicht en ruimte Als brandstof wordt gebruikt steenkool (het schip is gebouwd 1902), waarvan een hoeveelheid van ruim 600 ton kan worden medegenomen (600.000 K.G.). Met de gewone dienstvaart van 8 Z.M. p. u. kan hieiiiede onafgebroken plm. 16 dagen worden door gestoomd, voor 10 Z.M. p. u. wordt het plm. 13 dagen. Volle kracht varend is de brand- stof'hoeveelheid toereikend voor plm. -4.5 dag. Uit fig. 1 is de indeeling van het M.K.- complex te zien. De kolen worden geborgen in V Kolen- ruim, 4 zij-kolenruimen en A kolenruim. Deze ruimen vormen dus een bescherming rondom de ketelruimen. Aan de buitenzijden van de M.K's bevin den rich twee munitie-gangen, die de M.K.'s beschutten, terwijl de dynamietkamer midden achter de M.K.S is gebouwd. Voor directe treffers op de buitenhuid van torpedo's, mijnen of aanvaringen is dus het geheele M.K-complex beschut. Bovendien loopt van voorschip tot achterschip onder het schip een dubbelen bodem, die bescher ming biedt aan den bodem. In de dynamokamer zijn opgesteld twee stoomdynamo's. 80 V bij 600 A, die stroom leveren voor de verlichting, electrische ven tilatoren, electrische ijsmachine, munitielif- ten, zoeklichten, radio en deklier. lieele schip doorloopt en bestaat uit twee op elkaar liggende pantserolaten, ieder van 25 m.M. dikte. De pantsergordel in de zijden van het schip is in het midden dik 150 m.M. aan vóór- en achterschip 100 m.M. Boven de M.K.'s en ketelruimen is een schuinoploopcnde pantsergordel aange- In de M.K.'s bevinden zich behalve de hoofdmachines met bijbehoorende hulpma chines nog een stoomijsmachine, een lucht- compressor, een electrische sanitaire-pomp, I bracht dik 150 m.M., met het oog op de hoog twee lenspomnen, twee brandbluschpompen oploopende machine- en keteldeelen, fig. 3 en twee distilleertoestellen. I en fig. 4. Voor het inbrengen en uitnemen In de voorfankamer zijn opgesteld behal- v&n onderdeelen is het pantserdek hier on- ve de beide waaiermachines voor de voorke- derbroken en vervangen door verticale pant, tels, een faubettepomp (hydraulisch) en een t een-oosters. electrischen ventilator. I Het gordelpantser dient ter afweer van De ijsmachine zorgt voor het op tempera-1 directe treffers, het pantserdek met pantser tuur houden van de vries- en koelkamer en roosters voor bescherming van de scherfwer- zoonoodig voor het afkoelen van de muni tie-bergplaatsen. Te hooge temperatuur kan de waarde van het kruit en schietkatoen doen achteruitgaan. De distilleertoestellen dienen voor het aanmaken van drinkwater en ketelvoeding- water uit zeewater. Er zijn op een oorlog schip, waar altijd maar een beperkte hoe veelheid water kan worden meegenomen onontbeerlijk. Het is echter duur: 1 M3. wa ter verkregen met distilleeren komt op f4 tot f 6, terwijl de prijs van goed water aan den wal nergens hooger is dan f 1 per M3 De barbettepomp in de vóórfankamer dient om* hydraulischen druk te geven aan het kanon van 24 c.M. De beweging van dit ka non zoowel horizontaal is verticaal geschiedt hydraulisch. In het achterschip in de nabijheid van het roer bevindt zich de stuurmachine. Deze king der granaten. Boven het P.D. bevinden zich nog de an kermachines, een electrischo ijsmachine, twee electrische ventilatoren voor toevoer van versche lucht in de diverse verblijven. Deze lucht kan des winters met stoom wor den verwarmd en vervangt dus kachels. Voor ventilatie in de M.K.'s dienen twee electrische ventilatoren opgehangen achter dc hoofdmachines. De ketelruimen hebben alleen natuurlijke ventilatie door luchtkokers en dubbeling van den schoorsteen. De versche lucht zakt door de kokers en stijgt verwarmd op tus schen binnen- en buitenschoorsteen. Met Hr. Ms. „Heemskerk" is onze „Hertog Hendrik" het laatste van een type pantser schepen van 5'IX) ton, dat lange jaren de kracht van onze weermacht ter zee heeft kan bediend worden vanaf de navigatie- j uitgemaakt. brug. vanuit comm an dotoren, vanuit sein- j Na den grooten oorlog is de marine over station onder pantserdek, of ter plaatse. Ge gegaan tot snelle kruisers van 7600 ton, „„„..u 1--torpedoboot jagers, onderzeebooten en vlieg- schiedt de bediening vanuit stuurkamer zelf, dan worden de stuurcommando's per stuurt elegraaf overgebracht. In geval van onklaar raken der stuurmachine kan vanaf de campagne met de hand gestuurd wor den. Alle genoemde machines en werktuigen bevinden zich onder het beschermend pant serdek, een gewelfd dek, dat over het ge tuigen. Ons „oude" schip dient nu alleen voor opleiding in vredestijd. Vandaar dat zooveel jonge menschen hier aan boord geconcentreerd zijn. Dit beteekent natuurlijk niet dat 'n in oorlogstijd geheel waardeloos zou zijn. Het is dus een sterke, drijvende batterij, tot verdediging van onze zeegaten. Taunitiëcanc A B(B, 00, K, 5 B, RUIM Fig. 3 BOVEN MK?-EN KB." voor de hulp en de welwillendheid hem ge schonken. De praeadviseurs danken den president en wenschen hem Gods zegen bij zijn vele en zware arbeid voor de kerk. Ten slotte dankt de vice-president voor zijn voortreffelijke leiding. Moge de Heere God den arbeid met Zijn zegen achtervolgen en de president ook de troost ervaren van de rijke belofte: Mijne genade is u genoeg. Met dankzegging gesloten. Curatorium Theol. School te Kampen Aan de handelingen van de 95ste vergadering in curatoren van de Theol. School van de Geref. Kerken in Nederland ontleenen wij het 'olgende: Het verzoek van den senaat van het studen tencorps F. Z. I., om financieelen steun voor zijn voordrachtencursus werd ingewilligd. Naar aan leiding van een ingekomen schrijven van denzelf den senaat, waarin aan het curatorium namens de meerderheid der corpsleden werd verzocht te onderzoeken „de theoretische en practische moge lijkheid tot doorvoering van het promot-erecht onze Theol School" besloot het Curatorium ingewonnen advies van de hoogleeraren te antiwoorden, dat het, gelet op het besluit der Gen. Synode van Arnhem in 1931 inzake deze aangelegenheid genomen, het niet gewenscht acht op het verzoek in te gaan. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het bestuur van den „Wachterbond" besloot het curatorium de hoogleeraren te verzoeken pro- pagandastukjes te willen schrijven in het bejang der Theol. School ter opname in de Chr. pers. "tt curatorium ging accoord met het voorstel hoogleeraren, om aan Dr. K. J. Cremer te Zevenhoven (Z.H.) de opdracht te geven, om de bibliotheek der Theol. School samen te stellen en bij te werken naar het schema der groote biblio theken. De benoodigde tijd wordt op 3 jaar geschat. Het curatorium zal van jaar tot jaar over irlenging van dit mandaat oordeelen. Het cura torium zal geen voorstellen bij de e.k. Gen. Synode doen tot verhooging van de collegegelden. Naar aanleiding van een ingekcvnen schrijven an den kerkeraad der Geref Kerk van Den Haag-West inzake ongewenschte perspolemiek en soortgelijke ingekomen brieven van kerkeraden. besloot het curatorium deze aangelegenheid te stellen in handen van een commissi voor prae- advies bestaande uit de curatoren Dr. W. A. v. Ds. F. C. Meyster en den hoogleeraar Prof. Dr. G M. den Hartogh en Ds. Meyster et de samenroeping te belasten. Goedgekeurd werden de series lectionum, de rapporten van de financieele commissie en van het pensioenfonds en het verslag van den conser vator over de bibliotheek. De penninomeesters werden gedechargeerd van hun beheer. Den heer J. Velthuis te Kampen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als penningmeester van het pensioenfonds. Het college benoemde tot rector voor 1936 Prof. Dr. K Schilder en tot pro-rector en secr. het colleae van hoogleeraren, Prof. Dr. S. Grcydanus. Tot hoofdredacteur van de Bazuin werd benoemd Prof. Dr. A. G Honig, primus en Prof. Dr. J. Ridderbos, secundus. De Schooldaq 1936 zal staan onder leid'ng van Prof. Dr. S. Het verslag van den penningmeester van Studiefonds werd goedgekeurd. Uit fonds werden 33 studenten gesteund. Het nadeelig saldo van „De Bazuin" was over 1934 minder dan vorige jaren Voor de bibliotheek wordt dit jaar f 1500 be schikbaar gesteld. Het Curatorium' benoemde: Tot leden van de financieele commissie voor het beheer der School, de curatoren Dr. K. Dijk en Dr. H. Kaajan; ld. voor het beheer van het Pensioenfonds, de cura toren Ds. N. Duursema te Nw. Amsterdam en Ds H. H. Schoemakers te Kampen; Idem van de commissie tot organiseering van den Theol. Schooldag de heeren Prof. Dr. J. Ridderbos, Ds. P. Bos te Groningen; J. H. Kok te Kampen en Ds. H H. Schoemakers; Idem van de commissie voor het toezicht op de gebouwen: Ds. A. M Donner; J. H. Kok en H. Steenbergen: Idem van de commissie voor uitgave van De Bazuin de heeren Prof. Dr. J Ridderbos, Ds, J. L. Schouten en Ds. A. M. Donner. Tot penningmeester van het Pensioenfonds de heer J. H. Kok te Kampen. Tot bibliothecaris van de School voor het nieuwe studiejaar Prof Dr. G. M. den Hartogh. Het Curatorium besloot de namen van de overleden hoogleeraren, prof. L. Lndeboom en Prof. Dr. H. Bouwman in de aula der School te doen bijschil deren en voor de Theol. School een stempel te doen aanmaken naar het ontwerp van den heer J. de Vries te Groningen. De praeses richtte aan het slot van de laatste zitting hartelijke woorden van afscheid tot Ds. P. Bos, die om gezondheidsredenen, na 35 jaar als zoodanig te hebben gefungeerd, moet aftreden, De aan de handelingen toegevoegde rekening van de gewone inkomsten en uitgaven sluit met een eindcijfer van f 61.306.51 J-$. Aan collecten werd ontvangen f 41.666.65J/& aan contributiën f 11.210.85; aan collegegelden f 5350 en aan examengelden f 1150 Het Onderwijsverslag 1934 Dezer dagen is bij de Algemeene Landsdruk kerij te 's-Gravenihage onder den titel: „Hët On derwijs in 1934" reeds het verslag van den staat van het Nederlandsche onderwijs in het afgeloo- pen jaar verschenen. Vrij snel derhalve. Wij kun nen gerust vaststellen, dat dit boekwerk, hetwelk In zijn ouden vorm slechts noode door een kleine categorie personen als historisch document ge raadpleegd werd, bij zijn eerste lustrum het luist verschenen boek is het vijfde van de nieuwe reeks tot een interessante actualiteit is uitge groeid. Uiterlijk heeft het boekwerk hetzelfde fleurige aanzien van zijn voorgangers: blauwen omslag met zilveren letters op zwart frond, ty pografisch smaakvol gezet en uitgegeven in han dig formaat. Een enkele blik op het register toont ons, dat het afgeloopen jaar in het teeken van de spelling heeft gestaan. Een merkwaardig uitvloeisel van den strijd, welke op dit gebied heeft geheerscht, blijkt thans uit het nieuwe onderwijsverslag: het ls n.l. deels in de spelling van De Vries en te Winkel, deels in de spelling van Marchant gezet. Zonder ook maar in 't minst voor welke spelling dan ook partij te trekken, wil het ons toch voorko men, dat d i t geen gelukkige oplossing is geweest: men had beter consequent één van beide spel lingen kunnen kiezen dan c*is beurtelings beide voor te zetten Thans is de eenheid van het boek Qebroken. een omstandigheid, welke bij het lezen meer dan eens h'nderlijk opvalt en zulks te meer. omdat gedeelten over eenzelfde onderwerp af wisselend beide spellingen vertoonen; zoo is van de drie verslagen van de hoofdinspectei het lager onderwijs er één in de spelling Vries en te Winkel, de beide andere in de spel ling Marchant gezet. Woorden als crisis en bezuiniging moeten in dit verslag helaas meer dan ooit te voren opgeld doen. Toch ware het onjuist deze begrip pen te vereenzelvigen met pessimisme, ontmoedi ging of achteruitgang: en hoewel het niet te ont kennen valt, dat uit de diverse verslagen dikwijls een ernstig geluid opklinkt, kan men toch enkele malen, ondanks crisis en bezuiniging of is het Juist daardoor? opgewekte beschouwingen over bepaalde takken van onderwijs lezen en bespeur' men. in den goeden zin, een hardnekkig verzet tegen genoemde belemmerende factoren gepaard met een streven naar dubbele inspanning en toe wijding. Daartegenover staan, gelijk wij reeds op merkten. menigmaal ernstig klachten. Deze vinden echter niet hun grend in het ontbreken van een streven om aan de moeilijkheden zoo goed moge lijk het hoofd te bieden: zij worden gewoonlijk veroorzaakt door andere omstandigheden. Zoo vinden wij in streken, waar de inwoners gemid deld toch al minder goed gesitueerd zijn, klachten over toenemend schoolverzuim tengevolge van gebrek aan behoorlijke kleeding of schoeisel oJ tengevolge van onvoldoende voeding Examens HOOFDAKTE AMSTERDAM Geëx. 8 cand. Ges-l. de heeren H J Leuvenberg, G Luyten, D J J v Kempen. B L Ooftdiam en A E Pleasa.ua, Amsterdam. ^ARN^HEM.^Geëx. 4 m. en 3 vr. cand. Afgew. 6. Geal. mej. H M Roos, Nijmegen. BREDA. Geëx. 7 vr cand. Geal. de dames A. J. M. C. Schellekens'. Boxter; D. A. van Te- terlng. Hoeven: C. J M. T. Verpalen. Breda; M W. G. Zegveld. Waalwijk: GRONINGEN. Geëx. 8 m. camd. Geel.: de hee ren B. Boelens, Vries; H. Alting, Winschoten. AfDEN HAAG. Geëx. 8 cand. Geel. mej. J. E. M. den Otter en de heer J. J. Bouman. den Haae, en de heer A A T van Schie. Oegstgeeat. heeren A. Deelstra, Lceuwardien; IJ. Blad, Snee,k; J. Homams, Lemmer; J. Brouwer, Ber- gum: T. Bouma, Twljze-leirheiide. Afgew. 2. ROERMOND Geëx. 6 vr. en 1 m. oand. Gesl: de dames M. A. Bakermans. Geldrop: H. M. v Koolwijk, Wylre; M B. Thomas, Venlo; M. H Maastricht en de heer M. J. H. Janssen, EIsloo ROTTERDAM. Coanmlsele II. Gesl mej. S. BakkeT, Witlihelmlnadorp en de heeren P. J. L. de Rijk, Stoppeldijk; C. Versloot. Nieuwer- brug a. d. Rijn UTRECHT. O'pger. 8 m. cand Geefl. de hee ren J F Huisman, Utrecht: A F Burle. Hil versum; D T. van Vulpen, Doom; F. J. J. van Leersum, Utnedht; H M Derksen, ZeJst. ZWOLLE Geëx. 8 cand. GesJ. de heeren J. Eshuis, Rljssen: J. H F. Kemperlnk, Delden en J. M. v d Linde, Genemulden FRAAIE HANDWERKEN. AMSTERDAM. Geëx. 11 cand. Gesl de dames W. Riemersma. I. de Boer. A. Hoekstra, R. Smits. J C. van der Lek, A. W. Kraayenbrink, BOEKHOUDEN M.O. DEN HAAG. (KXII en Q) Geisl. G. v Leeu- i-en. Delft: G. W. F Lotgering, Rotterdam: D. leloen, den Haag: 'J. Rlp, Delft: W. Snoep, ichore; M. C. Scheffers, Eindhoven. slaagd de heeren H. J. L ringen: H. S. Sternfeld. Wetser. Utrecht. Het examen voor de akte h 13 geëindigd. DEN HAAG. Gad Akt* NIV (werktuigkui Het departement van Landbouw Ook bezwaren worden geopperd Over 't algemeen genomen is het instel len van een Departement van Landbouw en Vissoherij door cle belanghebbenden met vreugde vernomen en heeft het algemeen voldoening gegeven dat, Dr Deckers aan het hoofd van dit Departement zal ge plaatst worden. Ook het officieel orgaan van de F.N.Z (de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond) juicht, het toe, doch kan de tot stand geko men splitsing op dit oogenblik niet onver deeld waardeeren en voelt de behoefte minder sterk nu we reeds een directeur- van de landbouw hebben onder wiens krachtige leiding deze afdeeling zich bezig is te ontwikkelen. De schrijver van het artikel, de lveer G(eluk) ziet nl. ook bezwaren in de split sing van het departement van economische zaken. De uitvoerregelingen en handels verdragen berusten vnl. bij de afdeeling handel, zoodat we thans bij de invoering van crisismaatregelen en handelsverdragen met twee departementen te doen krijgen, wat grooter bezwaren meebrengen zal, dan zich nu reeds op één departement voor doen. „Weliswaar krijgen deze beide departe menten, volgens dc courantenberichten, voor loopig één secretaris-generaal, doch alles kan natuurlijk niet over dezen hoofdamb tenaar loopen. Een tweede bezwaar zien wij, gaat heer G. voort, in da splitsing zelve met. het oog op de groote landbouwproblemen. Deze zullen nu méér dan totnogtoe in den minis terraad moeten worden behandeld. Nu go- voelen wij voor de oplossing van speciale problemen in een college, waarvan sleohts één van de elf leden deskundig op dat ge bied is, niet veel. Vooral, omdat een be slissing van den ministerraad vaak princi- pieele bet,eekenis heeft on hierin, zooals vanzelf spreekt, later moeilijk verandering is te brengen. En dat kaai toch wel eens noodig zijn. Landbouw, handel en nijver heid grijpen, vooral in crisisomsiandighe- den, vaak in elkaar." De veelvuldig voorkomend* botsingen van belangen worden thans binnen het depart,ement behandeld en zoo mogelijk door den minister en zijn ambtenaren op gelost. Na de splitsing zullen ze interde partementaal opgelost moeten worden, met de kans van grooter wrijvingen en een uit spraak van den ministerraad, waartegen wij boven onze bezwaren uiteenzetten. Deze splitsing kan voor den landbouw nog weil eens te meer bezwaren gaan op leveren, nu de totstandkoming van een af zonderlijk depertoment van handel en nij verheid mede de bedoeling heeft om aan minister Gelissen meer gelegenheid te ge ven h,et industrialisatie vraagstuk rustiger en beter te kunnen bestudeeren en uitvoe ren. Wij kunnen ons dit niet denken, zon der dat er bolsingen met landbouwbelan gen zullen voorkomen. Men denke slechts aan hetgeen minister Colijn in verband hiermede in zijn radiorede van j.l. Vrijdag heeft gezegd. De oprichting van eigen in dustrieën moet onherroepelijk gepaard gaan met belemmering van den invoer op be paald gebied. Doze belemmering van den invoer heeft weer riadeelen voor den uit voer tengevolge en dit is een landbouw belang van de eerste orde. Iedereen, die wel eens nader kennis heeft gemaakt met contingent eeringsregelingen kent d*ee moei lijkheid. Totnogtoe ontstonden deze span ningen in het departement van economi sche zaken intern, maar voortaan zullen ze optreden tusschen twee departementen. Het komt er den maar op aan dat onze minister van landbouw en vissoherij krach tig genoeg is om aan een ail te sterken druk van de andere zijde weerstand te bieden. Ook de „Nederl. Werkgever" het orgaan van het Verbond van Nederl. Werkgevers aoht de splitsing van het Departement van Economische Zaken geen gelukkige oplos sing en acht het een stap achteruit, omdat de zorgen voor de zoo nauw samenhangende economische be'angen over twee ministers verdeeld behalve daj het tijd vraagt ook het gevaar brengt., ,ydat men van het kastje naar de muur gestuurd wordt, als men maatrege len wil bepleiten, critiseeren of tegengaan, die zoowel landbouw als industrie raken." Misschien vergeet dit blad echter, dat voor zni'ke gevallen liet een belangrijk feit is, dat voor beide departementen één secretaris generaal is aangewezen. Steunmaatregelen peulvruchten Daar de regeling voor groene erwten, (kroon erwt en), sohokkererwten en lange bruine boonen voor den nieuwen oogst op verschillende punten afwijkt van de oude steunregeling, volgt hieronder een kort resumé van de voorgenomen steunmaat regelen. De richtprijzen wieilke door den Minister van Economische Zaken zijn bepaald, zijn reeds medegedeeld in het teeltplan 1935, terwijl het de bedoeling is, de vastgestelde richtprijzen maandelijks met 0.10 per 100 Kg. te verhoogen, voor het e?rst op 1 Oct. 1935 en voor de laatste maal op 1 April '36 Spruijt, IJmulden; R. H Wienk. Het dajg-og-isch geUilgschrlft, nl. W J W van de Berk, Amsterdam en A. v d Gaag, Rottordaj zijn beëindigd. HOOGDUITSCH L.O. DEN HAAG. Gesl. de heeren G. Schuitema ker. Oostzaan: C Breggeman Maaaslws; P Cleef. Roermond en de rtames D Christoph, Veghel: L. Kloppenburg. Veghel; J. v d Most. Rotterdam; M. Luiwema, Heinkenszand; W. v d Maat. Rotterdam Gesl de heeren G de Boer, B Kdrulger, J Martini, 'allen Delfzijl: S. Hut. Veenda,m; M. v d Velden, Gemert: J. Bierens, Tholen: W Otten. Maastricht: M. Rovle, Jaarsveld; J Schuijren, Nleuwstadt; A. v "Waveren. Zaag- halerveen en de dames G Huizlnga, Grijpskerk; J. Meeles, Deventer. FRANSCH L.O. UTRECHT. Gesl. mej. A. J. Braaksma. Gro ningen en de heeren C. J. van Gastel Roosen daal: C Ouwerkerk. NIeuwpoort; TV. Taans, Eindhoven: B. F. Rasker, Oegxtgeest: P. de Waard. Rotterdam: J. Wiegel. Rotterdam; C van Dyck. Eindhoven; J. de Jonge. Domburg: E. N. Mmlders, Ba-arle-Nnssa uF. G. Niemeyer Nleu w-BinnenW. Oppenhu,izen, Sneek: L. W v Oudivoort, MUI (N.B)G. v d Wak Appinge- ENGELSCH L.O. UTRECHT. Geëx. 36 cand. Gesl. de dames C. P. Dalman, Assen; A A M C Schellekens, Boxtel: en de hoeren M Spitz, Amsterdam: J. J. Vermeulen, Hilversum; G. Verwey, dien Haag W. de Jong, Rljasen; F. L. K. Kèm Arn hem: S de Vries. Zwolle: W. v Werkhoven. Maurik; J. Westerholt Doeti.nchem: J J. Id- zenga. Burum; J. JaspersHayer, Vrlezen- veen: C. Kaars. Bnnnik: p. H. v Rvshergcn Groningen: T. G. A. Scholte. Borne, C A Kh- berg. Eindhoven; J Nool, Dwingeloo; P. Roest, Voorburg;, I. Groene erwten (kroonerwten) en schok* korerwten. Voor deze producten zijn ma>atriegclei$ getroffen, due beoogen door middel van denaturatie tegen'vergoeding de markt van overmatig aanbod van consumptie-erwten te ontlasten en tevens om orwten van min der goede kwaliteit voor steun in aanmer king te laten komen. De denaturaüe kan plaats vinden op do boerderij (voorzoover eigen teelt betreft) alsook bij den handelaar. - Aanvragen door tebrs moeten worden ingeizonden bij de Provinciale Landbouw- Crisis-Urganisaties en die door den handel bij do Nederlandsche Akkerbouw Centrale. De erwten worden in vier kwaliteits klassen gerangschikt. Door de opzichters worden monsters genomen en gezonden aan tie N.A.C., waar voor elke partij do vaststelling van de kwaliteitsklasse cen traal geschiedt. Deze Centrale stelt weke lijks over dc voorafgaande week de dena- turatievergoeding voor elke klasse vast. In den ami vang zal alleen voor de twee laag ste klassen de denaturatietoeslag worden vastgesteld. II. Schokkererwten, en lange bruirwj boonen. Voorts zal, teneinde de bepaalde richt prijzen zooveel mogelijk te benederen, ten aanzien van sohokkervrwten en lange brui ne boonen een regeling worden getroffen, krachtens welke de N.A.C. van haar daar voor in aanmerking komende georganiseer- den onder bepaalde voorwaarden hun voor raden van deze peulvruchten op 15 Mei 19 overneemt tegen richtprijzen, verhoogd met een bepaalde vergoeding. III. De N.A.C. behoudt het reoht, indien zulks noodiig moaht zijn tot steun van de markt of ter bevordering van den afzet van in Nederland geteelde peulvruchten, prijsregelend op te treden, hetzij door eigen aankoopen, hetzij door het treffen van dere regelingen. Denaturatie van aardappelen Aanvang vroeger dan verleden jaar In verband met de van verschillende zijden geuite vraag, welke maatregelen er zullen worden getroffen t.a.v. de denatura tie van consumptie-aardappelen, deelt men ons van bevoegde zijde mede dat, voor den oogst 1935 op een vroeger tijdstip met, dena turatie zal worden aangevangen dan voor den oogst 1954 het geval is geweest (waar schijnlijk in dp. maand September). Omtrent de grootte van de denaturatie- vergoeding en de wijze waarop de denatu ratie zal dienen te geschieden zullen t.z.t, nadere medudeelingen worden gedaan. Vetweiders en Mesters Wat zij wenschen Het bestuur ven de Vereeniging van wviiders en Mesters in Nederland heeft in het Crisisgebouw Lange Voorhout een onder houd gehad met den heer Van Zwanen berg en heeft daarbij overhandigd een ex posé van de wenschen en voorstellen der v'ereeniging. Aan deze uiteenzetting wordt het volgende ontleend: De torstand in het veewei dersbedrij f is door de tot dusver genomen maatregelen hopeloos en eig-er zelfs dan deze in 1932 is. Waar het in de bedoeling der regeerdng ligt den landlbouw niet ten onder te laten gaan, acht de Vereeniging het noodzakelijk, dat het vraagstuk in zijn geheel wordt be keken en dat met de bedrijven der vee houderij en mesters rekening wordt gehou den, daar deze eep belangrijke schakel vor men in de veehouderij. Verbetering is volgens de Vereeni ging alleen te bereiken door: le. onmiddellijke stopzetting van de blikvleesobdistrnbutie, waardoor een nieuwe afslachting overbodig zou worden; 2e. de heffing van vleesoh en boter te verlagen; 3e. onze kwaliteitsproducten zooveel mogelijk aan ons eigen volk beschik baar te stellen tegen zoo laag moge lijke prijzen. Daardoor zou men niet gedwongen zijn om voor niet loonen- die prijzen deze kwaliteitsproducten te exporteeren; 4e. 20.000.000 kg. minderwaardige vetproducten (technische vetten) aan de markt te onttrekken, welke pro ducten men te allon tijde t?vgen be hoorlijke prijzen kan exporteeren (bijv. runder- en varkensvet en ver harde traan). Door deze maatregelen zou de dwang aan onze veehouders opgelegd grootendeels overbodig worden, zou de veehandel (bin nenlands) weer tot zijn recht komen, zou de export weer tegen behoorlijke prijzen kunnen plaats hebben en zou de kal ver beperking overbodig worden, terwijl de vee houder door middel van de normale af slachting in staat wordt gesteld te saneeren zonder geldelijken steun van de Rege:ring. Boxendien zou door vaststelling van den melkprijs op een minimum van 4^ cent des zomers en 5Y> des winters bereikt wor den, dat de kleinhandel-boterprijs 1.30 1.40 zal kunnen bedragen. Voorts bepleit de Vereeniging afslachting van ongeveer 100.000 vrouwelijke schapen 12 per stuk (voor verwerking tot ragout) en afslachting van 20.000 prima vette en dragende beesten, welke ingevroren zouden kunnen worden en tfi zijner tijd tégen lage prijzen beschikbaar worden gesteld voor armlastige bevolking. Hiermede zou hoogstens een bedrag van f2i/2 mallioen gemoeid zijn, welk bedrag naar het oordeel xnn de Vereeniging zou kunnen worden bestreden uit een crisis- winstbelasting, te verhalen op de haconzou- tere en blikfabrikanten. INNAME VAN GEZOUTEN SPEK Vangt 26 Augustus weer aan Door de Ned. Veehouderij centmie zal we derom worden overgegaan tot inname van gezouten spek. In verband hiermede zal het spek, afkom- slig van varkens, geslacht na 11 Augustus a.s., niet. meer in verechen toestand ingele verd kunnen worden. Met de inname van gezouten spek zal op 26 Augustus a.s. een aanvang worden ge maakt. Dc prijzen, welke door de Ned. Veehouderij centrale xoor het gezouten spek betaald worden, zullen tot nader aankondiging de zelfde zijn als die, welke op d-it oogenblik voor versch spek betaald worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10