Stadsnieuws WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het nieuwe college van B. en W. Hoe rechts en links elkaar vinden In verband met de vorming van het nieuwe college van B. en W. ontvingen wij de volledige correspondentie, welke gevoerd is, tusschen de drie reclitsche raadsfracties en de S.D.A.P., teneinde tot overeenstemming te geraken. Wij volstaan met publicatie van de twee laatste correspondenties, waarin do gedachtcnwisselingen, die daar vóór plaats hadden, bijna geheel zijn Schrijven van de drie rechtsche Raadsfracties aan de Raads fractie der S.D.AJ*. In ons schrijven d.d. 12 Juli hebben wij uwe Raadsfractie de vraag gesteld: „Is uw Raadsfractie van oordeel, dat, bij een eventueel intreden van een vertegenwoor diging der S.D.A.Pi* het col lege van B en W., het tot nu toe gevoerde beleid principieel, in belangrijke punten, moet U^cefTons in uw schrijven d.d. 20 Juli medegedeeld, „dat beter in een, bespreking antwoord kan worden gegeven op deze 'fn 8de daarop, door uwe fractie gewensch- te conferentie, die gehouden is o.a. met ver tegenwoordigers der orie rechtsche Baads- fracties, heeft uw fractie-voorzitter, als antwoord op de d<or ons in bovenbedoeld schrijven gestelde vraag, medegedeeld dat de soc.-dem. Raadsfractie wenscht deel uit te maken van het College van B. en \V inaien haar twee zetels in het College zou den worden toegekend en indien „de recht sche Raadsfractie, waai- financieel moge lijk (financieele mogelijkheden kunnen niet vooraf worden vastgelegd), waar geen belemmeringen worden in den weg gelega door hoogere instanties, zullen medewer ken om do werkgelegenheid in ae ge meente zooveel mogelijk te verruimen Ons refereerende aan ons schrijven d.a. 2-1 Juli hebben wij de eer u mede te nee- len dat de rechtsche Raadsfracties zich met de door u gestelde voorwaarde inzake medewerking aan ae werkverruiming kun nen verecnigen. Wij nemen hierbij als vanzelfsptekend aan, dat óók uwe Raadsfractie zich op het hierboven omschreven standpunt zal stellen. Tegen het getal van twee soc. dem. wet houders hebben wij onzerzijds geen bc- In uw schrijven d.d. 20 Juli deelt u ons mede, dat het crisisprogram der S.D.A.K eal dienen „als leiddraad voor de door uwe fractie te voeren politiek. Wij begrij pen dat Voor de politiek onzer rechtsche partijen zullen ook als leiddraad worden gebruikt de programma's dier partijen. Mogen wij u verzoeken ons, zoo moge lijk spoedig te melden of u met dit schrijven accoord gaat." Bit schrijven was namens de drie recht sche Raadsfracties onderteekend door den heer Wilmer. Schrijven van de Ra adslractie der S.D.A.P. aan de drie recht sche Raadsfracties „Het ligt geheel in de bedoeling om bui ten de twee gestelde voorwaarden verder de verschillende partijen vrij te laten om te handelen overeenkomstig hun program ma's. Het is niet mogelijk door meerdere afwa- eigheid om in deze dagen de s.d. Raads- Jractie bijeen te roepen. Ik neem echter de verantwoordelijkheid op mij om te verkla ren, dat thans overeenstemming is verkre gen tusschen de s.d. raadsfractie en de rechtsche raadsfracties en dus tot publica tie hiervan kan worden overgegaan." Dit schrijven, gedateerd 3 Augustus, was onderteekend door mr. Van Eek, voorzitter e.d. Raadsfractie. Van het Stadhuis VERPLAATSING BODEWAGENS Burgemeester en Wethouder van Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat door hen besloten is om ook voor de bodewagens (auto's), welke thans op den Nieuwen Rijn standplaats innemen, de Kaasmarkt als standplaats aan te wijzen, zulks met ingang van Maandag 12 Augustus a.s. Groote Vee- en Zuivel- tentoonstelling Van 18—21 September Verschenen is het vraagprogramma van de Groote Vee- en Zuiveltentoonstelling, die 13 tot en met 21 September ter gelegen heid van de opening der nieuwe veemarkt te Leiden gehouden zal worden. Uit dit programma blijkt, dat de rubriek geregistreerd fokvee, waarvoor inzending is opengesteld, de volgende afdeelingen omvat: Groningen zwartblaar vecslag. Zwartbont Hollandsch veeslag, schapen, varkens en geiten. Voorts is er een rubriek slachtvee en handelsvce. Laatstgenoemde omvat de i-olgende afdeelingen: rundvee, schapen en varkens. De rubriek kaas omvat de volgende afdee lingen: Goudsche kaas, bereid uit volle melk op de boerderij en voorzien van rijks- merk; Leidsche kaas, bereid door gebrui kers van het gedeponeerde handelsmerk .leiden-Holland"; Goudsche kaas, bereid op de fabriek, voorzien van het rijksmork „Volvet" en Leidsche kaas, bereid op de fa briek, met tenminste 20 vet in de droge stof. Er wordt een wedstrijd gehouden in de beoordeeling van fokvee, opengesteld voor leerlingen en/of oud-leerlingen van onderwijs inrichtingen op landbouwkundig gebied; bo vendien wordt er een melkwedstrijd georga niseerd voor dames en heeren, welke een melkcursus hebben gevolgd en eon diploma hebben behaald. Excursies worden gehou den naar de fabriek van de vereeniging „Het Kaasmerk" te Leiden. Op de tentoonstelling zal onder meer ge vonden worden een volledig ingerichte melkstal, een kaasmakerij in werking voor Goudsche- eu Leidsche kaas, en een boter- makerij. Bovendien zal de Crisis-Zuivcl-Centraln een kookdemonstratie geven, terwijl do melkcontrolestations het onderzoek van de melk zullen demonstreeren. Er is in totaal een bedrag van ruim f 3000. benevens een groot aantal medailles aan prijzen voor de inzenders beschikbaar ge steld. Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karnebeek, minister an Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft zich bereid verklaard als beschermheer der tentoonstelling op te willen treden. Het vraagprogramma is kosteloos ver krijgbaar bij het Secretariaat der tentoon stelling. Oude Rijn 39 te Leiden. Zeiljacht tegen Spoorbrug gevaren Het zooveelste ongeluk bij „De Vink" Voor de derde maal, in enkele dagen tijds, heeft bij De Vink een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan nu eens geen auto, maar een fraai zeil jacht, afkomstig uit Amsterdam, het 6lachtoffer is geworden. Omstreeks half acht gisteravond voer daar ïer plaatse in den Rijn een sleepboot met een aantal zandbakken achter zich, die uit Leiden afkomstig waren en zich in de rich ting van dc Spoorbrug voortbewogen. Ook het jacht voer die richting uit, en aanvankelijk ging alles er heel kalm en .vreedzaam naar toe. Een onhandige manoeuvre van de zand- Bleep zou echter noodlottig worden. De bemanning van het jacht toch werd hierdoor zoo in het nauw gedreven, dat zij eigenlijk niet goed wist wat te doen, met het gevolg, dat pardoes tegen de spoorbrug gevaren werd. De aanvaring was krachtiger dan men zoo oogenschijnlijk zou hebben vermoed. .Want de geheele ^cajuit werd van het scheepje losgescheurd en kwam in het water terecht, terwijl twee meisjes van een jaar of zestien, die op deze kajuit waren gezeten, leveneens in de rivier terecht kwamen. Een der meisjes, dat zich direct aan kajuit had vastgeklemd, dreef met den stroom verder, doch het andere sloeg haar armen uit. en wist al zwemmende weer spoedig het jacht te bereiken. Kort daarop is met "en roeiboot van de „Groote Vink" de andere drenkeling in veiligheid gebracht. Gelukkig zijn dus bij dit ongeluk geen Öooden of gewonden te betreuren, hetgeen ongetwijfeld een wonder mag worden ge noemd. Door de politie wordt de oorzaak van het gebeurde onderzocht. WATERTEMPERATUUR Tn de zweminrichting De Zijl was de watertem peratuur hedenmiddag 21 gr, C, Een dag naar buiten Geslaagd uitstapje van „Eensgezindheid" Onder begunstiging van mooi is gisteren het jaarlijksche uitstapje ge maakt met de kinderen van leden van bo- engenoemde vereeniging. In afwijking van vorige jaren werd dit maal gebruik gemaakt van touring-cars van de V.I.O.S. Een grootsche aanblik was het, die tien groote wagens de „Buurt" te zien binnenko- 't was een en al leven, en velen waren, gewekt door het hoorngeschal, een kijkje komen nemen naar den uittocht van 250 kinderen en 100 volwassenen, die zich had den doen inschrijven voor dezen uitgaans dag. In de beste stemming werd de tocht aan vaard. Eerst naar IJmuiden en daarna terug naar „Groenendaal", het jaarlijksche doel van den uitgaansdag. Op het terrein en in het heerlijke bosch zijn verschillende spelletjes gedaan, onder leiding van de spelleiders en leidsters waar door van hartelust werd genoten. Een en ander werd telkens afgewisseld met het verstrekken van versnaperingen, melk, limonade enz. Ongeveer 60 kinderen hebben onder leiding van den heer G. Mul- ïen zanguitvoering gegeven, die zeer in den smaak viel. De terugtocht ging over Wassenaar, de Kieviet, het Viaduct, naar Leiden waarbij de vroolijke stemming voldoende bewees, dat door groot en klein volop werd genoten. Bij de aankomst in Leiden, stond het mu ziekgezelschap T D al gereed, terwijl veel publiek aanwezig was. Zoodra allen waren uitgestapt werd het vereenigingslied gespeeld, dat dapper werd meegezongen. Hierna volgde nog een rondgang met mu ziek door de straten van de „Buurt" <üe eveneens reusachtig in den smaak viel. Alles is zoodoende in de beste orde ver- loopen, hctceen voor een groot deel te dan ken is aan de geleiders en de keurige rege ling door de Leidsche Motorpolitie, waarvoor hier eeh woord van dank op zijn plaats is. Ook enkele leden van de E.H.B.O., die be reidwillig waren medegegaan, verdienen hulde! Gelukkig hebben zij geen dienst be hoeven te doen. Bij monde van den Voorzitter werd mede gedeeld, dat in het vooruitzicht is de groote van 31 Augustus, waaraan alle kinde- i, zelfs de kleinsten, zullen deelnemen en vele attracties ook voor de volwassenen zul len worden georganiseerd. De heer J. Dwarswaard, onderwijzer aan dc Chr. school voor MULO. S'-cv!nstraat, slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Duitsch L.O. CONCERT Hedenavond wordt een concert gegeven in den speeltuin „Bloemhof" door de muziekvereeniging „Crescendo" PECH Bil de sloot achter dc Hedestraat zakte een van de wielen van de bakfiets van den mclkhan- dclaar De Kw. in elkaar. Melk. eieren etc. kwamen in de sloot terecht en werden waarde- BEEN GEBROKEN Het zoontje van de VI. in de Hooftstraat botste met zijn fiets tegen een handkar. Een ernstige beenbreuk maakte overbrenging naar het zieken huis noodig. DE KOMENDE ORANJEFEESTEN Het bestuur der C.O.V en W.V. bericht ons. dat na schriftelijk overleg met den Hoofdinspec teur van de Arbeidswet, deze bereid is, met heeren werkgevers een regeling te treffen, opdat het personeel op 2 SepL in den namiddag vrij kan hebben. 3^S'<OOP TE WATER. Een 14-jarig meisje geraakte nabij R-Üne vel d al fietsende in de Gouwe. Een voorbij rijdend koopman bevrijdde het meisje, dat reeds zinkende was, uit het natte element. LANDHUISJE. Het bouwen va een landhuisje aan de Val- kenburgerlaan alhier voor rekening van der heer W. van Wijk Az. te Laren is opgedragen aan den heer Keijzer, timmerman en heer Mohr, metselaar, beiden alhier. ESTAFETTE-LOOP. Zaterdag 24 Aug. zal door de G. en A.V. „Hou-Vast" een estafette-loop „Dwars door Boskoop" georganiseerd worden afstand van 3 K.M., terwyl op Zaterdag 31 Aug. vanwege de Bosk. Boys een sportdag gehouden zal worden uitsluitend v£ seljjken aard. AjwiJK AAN ZEE BEZOEK VAN DEN BURGEMEESTER VAN ALBURY AAN KATWIJK AAN ZEE Gisterenmiddag heeft dc Burgemeester Alburv een bezoek aan onze badplaats gebracht Hii arriveerde per auto in gezelschap echtgenoote. hield stil voor de woning vroege ren Rijksontvanger aldaar. Jammer genoeg i dezen uit. Toch wist onze plaatsgenoot de heer J. Haasnoot nog een onderhoud met den burgemeester te krijgen, en wel in het Amstelhotel te Amsterdam Naar wij vernemen zal burgemees ter Waugh ook een bezoek brengen aan Bode- GESTOLEN D. J. S. uit de Voorstraat, deed aangifte dat an zijn zoontje een autoped is gestolen. AANRIJDING De 17-jarige W. K. uit de Malefijtstraat gisteren op de Zeeweg in botsing gekomen ;n anderen wielrijder. Aanvankelijk liet het zich iet ernstig aanzien. K heeft dan ook nog zijn reis tot Katwijk toe volbracht. Evenwel in de Annastraat gekomen, werd hij plotseling onwel. Hij werd hierna bij den heer B. binnengedragen Na dat door Dr. Eikelenboom medische hulp as verleend, werd hij op advies van den arts iar zijn woning vervoerd. HIJ KWAM NIET! Mej. R. v. D. uit Leiden had op het strand betrekkingen aangeknoopt met een onbekend ge bleven persoon. Samen zouden zij zich nat gaan verkoelen. Plotseling moet (hij) weg. Toen hij wat lang weg bleef, ging mej. ens poolshoogte nemen. Het bleek dat eeo bedrag van f 10 uit haar taschje was ontvreemd. Hierbij komt dat mej. D. 's avonds en afspraakje had gemaakt, maar ook 's avonds liet hij op zich wachten! Dure liefde. VAN WIE? Op het politiebureau is te bevragen een merk „Eradus". HET STOND ER NIET MEER! L. H. uit de Varkevisserstraat deed aangifte an het feit, dat zijn rijwiel, hewelk hij uis in Duinoord had neergezet, bij zijn terug- omst was verdwenen. V.V.V. STRAND FEESTJE Bij de gisteren gehouden inschrijving in de Ge meentezaal, hebben zich tot op heden 400 kin deren laten inschrijven Alsnog bestaat hier ge legenheid toe. AANTAL BADGASTEN Gisteren was reeds de 8000ste badgast inge boekt, en nog blijft het aantal ingeleverde bad- lijsten op bet politiebureau toestroomen. Kamer van Koophandel voor Rijnland Opheffing van der Horst. Noordwijk-Binnen, Kerkstraat 64. Vleeschhouwerij, spekslagerij AANWIJZING DESKUNDIGEN ARTSEXAMENS Voor het tijdvak van 16 Sept. tot en met 20 Sept. 1936 zijn aangewezen als deskundigen het afnemen van het artsexamen aan dc Rijks universiteit alhier de heeren: A. H Fortanier, Dr. Tj. Halibertsma, Haarlem; Dr. J. J. de Jong, Dr. J. Munk, Dr. H P .A Smit, 's-Gravenhage en Dr. H. Warmsteker. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden Burgerlijke Stand BEVALLEN: XV E Djjkoians—Dersrgnl d. OVERLEDEN: A Kofon-nbun? m 63 J: A Sl- ach m 68 j; H J Mulder cn 32 j. ONDERTROUWD: E Dekker 29 en J v d Borg Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN DOOR EEN PAARD GETRAPT Gistermorgen geraakte de arbeider KI. in de Pr. Hendrikstraat onder een kaasbrik, en kreeg daaibij eenige trappen van het paard KI. bewusteloos en werd op medisch adv;es per brancard naar huis vervoerd. Dr. N. verleende verdere hulp. waarbij bleek, dat het rechte't ernstig gewond was en KI. inwendige verwondin gen had. USSE GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de Gemeenteraad i: zijn oude samenstelling, onvoorziene om standigheden daargelaten, voor het laatst in openbare zitting bijeen, onder presidium van Burgemeester van Wijnbergen. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan werd een verzoek voorgelezen van den hoer L. Boot, om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur, hetgeen hem eervol werd verleend. Tot behandeling der agenda overgaande, werd een commissie benoemd, betaande uit de heeren J. Pijnacker, C. Schrama en J. P. Segers ,tot nazien der geloofsbrieven van de nieuw-gekozen Raadsleden. Alle stukken bleken in orde. Bij punt 2 der agenda werd besloten de heffing voor het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank niet meer vast te stellen naar de huurwaarde, doch naar den omzet an sterken drank. De belastbare huurwaarde voor Koffie huizen werd met 1/3 verminderd. Vorig jaar stelde de Raad voor deze met 2/3 te vermin deren, doch de Minister kan alleen zijn goedkeuring hechten aan een aftrek van een derde. Op een vraag van den heer Sdhrama deelde de Burg. mede, dat hier niets meer aan te doen is en men zich bij de beslissing van den Minister heeft neer te leggen. Discussie over de ijsbaan. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. Lissesche Kistenfabriek een strook grond to verhuren van 50 meter lengte en 10 meter diepte, welk stuk grond deel uit maakt van hel terrein dat gedurende dc laatste jaren werd gehuurd door de Lisse sche IJsclub. Door het bestuur van deze ijs- club werd een request ingediend, waarin het bestuur zijn groot misnoegen uitspreekt over dit voorstel en den Raad voorstelde om dit voorstel van B cn W. te verwerpen. Wanneer, zoo merkt het eBstuur op, dit gedeelte wordt verhuurd, is onze mooie ijsbaan geschonden en kan zij niet meer naar bdhooren worden geëxploiteerd. Voorts wordt gewezen op de rhooie taak die de IJsclub zich ten doel stelt ten opzidhte van de openbare veiligheid en adviseert ten slotte om de ijsbaan te laten zocals ze is. De burgemeester zeide, besprekingen te hebben gehad met het bestuur van de IJs club en voorts ook met de directie der Kis tenfabriek on wees op het recht van koop dat de kistenfabriek heeft. De burgemeester overtuigd, dat liet schadelijk is voor de ijsbaan, doch met een andere indeeling n.l. -2 lange, banen en 2 korte banen is de ijs baan tocli te gebruiken. Afgezien van dit acht de burgemeester verhuur toch reeds gewettigd. Sprekende over de uitlating van 't bestuur der ijselub over de expansiezueht der kistenfabriek, merkte de burgemeester op. dat wij niet in eens anders zaken kun nen treden. De heer Verduyn onderschrijft niet alle argumenten van de ijselub, doch evenmin van B. en W. Het recht van koop blijft bij huur buiten geding. Bij verhuur van dit stuk woidt de ijsbaan te klein. Als de kis tenfabriek dit stuk koopen wil is het een geiheel ander geval. Nu zal spreker tegen stemmen. Do heer J. Pijnacker ziet er ook geen 'oordeelen in en zal zijn stem niet kunnen ;evcn. De heer A. H. Schrama is bang, dat er volgend jaar weer een stuk bij zal komen, waardoor de mooie ijsbaan versnipperd wordt. Hij verklaart zich er tegen. De heer Kingma zegt, dat er hij aanne ming van dit voorstel geen goede gelegen heid overblijft voor de beoefening van de ijsspoiL De heer J. P. Segers was de eenige die 't met B. en W. eens was. De expansie van de kistenfabriek is géén hersenschim maar werkelijkheid. Bovendien Ls dc boterham, die dc kistenfabriek geeft hem meer waard dan het ijsvermaak dat gedurende korten tijd door de ijselub gegeven kan worden. Hij geeft nog in overweging om een stuk aan het einde der baan te verhuren, hetgeen echter volgens den burgemeester voor de kistenfabriek geen waarde heeft Wethouder Warmerdam vindt het jam mer, dat dit juist een stuk van de ijsbaan is, maar als de uitbreiding van deze indu strie er mede gemoeid is, zal spreker het onverantwoordelijk vinden om tegen dit voorstel te stemmen. De burgemeester: Het is bier een afwej van belangen, en wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. De heer Verduyn wil nog een conferen tie met de directie der kistenfabriek en de ijselub, doch de burgemeester acht dit ten eeneninale onvruchtbaar. Het voorstel van B. en W. wordt bij stem ming verworpen met 10 stemmen. (Het bestuur van de ijselub verlaat nu de tribune zéér voldaan') Bij aanvulling der politie-verordening werd besloten, bij wijze van proef de Koepel straat voor inrij te verbieden vanaf de naaistraat naar den Gracht weg. De heer Schrama is bevreesd voor te veel drukte langs de haven, doch de heer Warmerdam zegt, dat de betrokken personen a. haven deze regeling juist toejuichen. De heer Segers verzoekt bij den ingang ran de Kapelstraat aan weerszijden een bord te plaatsen in verband met den toe stand ter plaatse. Naar aanleiding van de post van f 10.000 bij de comptabiliteit voor de bijslag op loo- nen van arbeiders in het bloembollenbedrijf rraagt de heer Verduyn, of hier wel een be grooting was opgemaakt I-Iet komt hem voor dat deze regeling duur is. De Burg. zegt, dat een begrooling niet op gemaakt kan worden. De regeling, die in Juli geldig was, zal ongeveer f3000 kosten. De kosten van de regeling .die 5 Aug. is in gegaan, kunnen eerst volgende week wor den nagegaan. De feiten zullen echter wel aanleiding geven om de commissies uit de gemeenten bijeen te roepen om beraadsla gingen te voeren. De Raad keurde goed dat aan den heer Peters, administrateur der Arbeidsbeurs, een gratificatie wordt verleend van 1 50 voor gemankte overuren in de laatste jaren. Bij ingekomen stukken en mededeelingen zeide de Burgemeester, dat door Rijks controleurs de administratie der Steunver- leening is nagezien en in de vergadering van B. en W. door deze Rijkscontroleur is verklaard, dat zij hun groote tevredenheid uitspreken voor de wijze waarop de steun regeling wordt uitgevoerd door B. en W. en de betrokken ambtenaren bij de steunver- leening. Bij de rondvraag vroeg de heer A. H. Schrama er bij den Directeur-Generaal der Posterijen op aan te dringen .dat het pu bliek aan de loketten in het Postkantoor vlugger kan worden bediend. De Burg. zegde dit toe. De heer A. H. Schrama merkt nog op. naar aanleiding van de gratificatie aan den heer Peters, dat door dezen zeer streng wordt opgetreden en men niet altijd genoeg doening ontvangt, terwijl later de zaak dan toch wel voor elkaar schijnt te komen. Spr. vindt dat vreemd. De Burgem. zegt hierop, dat het een moeilijke taak is en de betrok ken ambtenaar zijn taak met toewijding vervult. Zijn er echter klachten dan staat de Kamer van den Burgemeester ten allen tijde voor ieder open. Laten bezwaren bin nenskamers blijven. De heer A. Th. van Resteren zegt, dat het verzetten van de betaling der steungelden van Zaterdag op Woensdag groote moeilijk heden geeft, vooral voor de ziekenfondsen. De Burgemeester antwoordde, dat het hem spijt, doch dat dit op Woensdag zal moeten blijven geschieden. Men zal zich moeten aanpassen. Na nog eenige puntjes spreekt de Burge meester een kort woord tot de Raadsleden in deze laatste zitting van den ouden Raad, zich in een hartelijk woord in liet bijzonder wendend tot die heeren die niet meer ,n den Raad zullen terugkeeren. In zijn afscheidswoord zeide de Burge meester, dat de heer Schrama lange jaren met eere zitting heeft gehad en steeds rus tig en onpartijdig het gemeenschapsbelang in zijn geheel heeft gediend. Wij mogen u beschouwen als een Raadslid, dat de eens afgelegde eed goed en getrouw is nageko- Het vertrek van den heer Verduyn, aldus de Burgemeester, is een gevolg van eigen besluit, dat geëerbiedigd dient te worden. Uw gezagvol woord zal in onze Raadszaal niet meer worden gehoord en uw helc'ere adviezen zullen worden gemist. U zult niet gemakkelijk vervangen worden In het bijzonder wees de Burgem. op de tot standkoming van het Waterleiding bedrijf, waarin de heer Verduyn met den Gemeentesecretaris wel het leeuwenaandeel heeft gehad. De heer Verduyn dankte voor de harte lijke woorden en tevens voor de tactische en krachtige 'eiding van den Burgemeester en de zeer gewaardeerde rustige adviezen van den Secretaris. De heer Schrama stelde het op hoogen prijs uit 's Burgemeester mond te vernemen dat hii een goed Raadslid is geweest, daar die tot oordeelen bevoegd is. Spr. verlaat deze Raad met een zeker pessimisme, doch wil niet eindigen alvorens den Burgemees ter te danken voor zijn prachtige leiding. In het bijzonder brengt hij dank aan ihet Secretarie-personeel, met name Mej. van der Willik, voor do vriendelijkheid ondor- onden bij liet vragen om inlichtingen. Ten slotte bracht hij een woord van dank aan den Secretaris en den Gemeente-opzichter, den heer Suykerlund, voor de meest aangc- arae samenwerking. Hierna geheime zitting. HOLLANDS BLOEMBOLLENHUIS Donderdagmorgen half 10 ral in Hollands DE „KANINEFATEN" De padvindersclub ,.De Kaninefaten" heeft onder leiding van hopman Masurel en den heer J. H. Lanakroon een week gekampeerd in Kam perduin (N.H.) De geheele tocht (140 K.M.) d door alle jongens per fiets afgelegd. Gerond oebruind arriveerden zij weer dankbaar voldaan in on re gemeente. WIT-GELE KRUIS Door B. en W. is aan het bestuur van Wit-Gele Kruis vergunning verleend tot het - ganiseeren van een speldjesdag op 15 Aug. RJC. WIJKVERPLEGING Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der RK. Wijkverpleging ral in de maand September poppententoonstelling woeden georganiseerd door Zuster Josepha. BRANDWEER In verband met de verkiezing tot lid Gemeenteraad is aan den heer L. Boot alhier door B. cn W. eervol ontslag verleend als as- sistent-oppcrbrandmeestcr. GESLAAGD De heer A P van Kesteren alhier slaagde oor het „Mercurius'-diploma boekhouden. INBREKERS GESTOORD Bij de fa. N. 'aan de Vcldhorststraat hebben ongenoode gasten gepoogd zich door de tuinka- erdeur toegang te verschaffen tot de woning Zij hebben echter te veel lawaai gemaakt, zoodat de bewoners gewaarschuwd werden. De politie onderzoek in. NOORDW1JK AAN ZEE WINKELWEEK Ter gelegenheid van het 50ste badseizoen is hier een winkelweek georganiseerd, welke er een moet zijn van buitengewone bet eekenis. Gisteravond had de officieele opening plaats in „De Landbouw" aan den Noord- Boulevard. Ter opluistering gaf muziekgezelschap ..„De echo der Duinen" een concert op den Noord-Boulevard tegenover „De Landbouw". Dit concert werd de winkelweekcom- issie aangeboden door V. V. V. Te half negen heeft de voorzitter van de commissie, de heer J. de Ruiter, de aan wezigen hartelijk welkom geheeten, in het bizonder den Burgemeester, den heer van de Mortel en de juryleden, zijnde drie leden an de Middenstandscentrale te Leiden. Hierna verkreeg de Burgemeester het woord, die met een hartelijk speechje den prijs overhandigde, welke door het gemeen tebestuur was beschikbaar gesteld. De voorzitter dankte daarop den burge meester voor diens goede wenschcn, waar op de opening van de winkelweek geschied de jury haai' lang niet gemakkelijke taak aanving. Inmiddels was het publiek al in groote .getale komen opdagen en onder de tonen van „Echo der Duinen" nam men van mooie étalages kennis. Voor den lampionptocht, die om half 10 aanving, bestond ook veel belangstelling. Vandaag zal de uitslag van den etalage wedstrijd worden bekend gemaakt. NOORDWIJKERHOUT RAADSVERGADERING In de gisteravond gehouden raadsvergade ring werd meegedeeld, dat de Minister de huurverlaging van 68 woningen der Bouw vereeniging heeft goedgekeurd, van 2 ningen is nog geen toestemming gekregen. De verlagingen varieeren van 1020 pet. Het raadsbesluit om de huur van dc bur gemeesterswoning te \erlagen van f 600 tot f 400 blijkt door Ged. Staten vernietigd. Do huur- wordt bepaald op f 555. De uitgetrokken bedragen f 100 en f 50 voor diploma Mulder voor resp. chef en agent van politie zijn door den Minister verlaagd, tot resp. f 50 en f 25. Doch daar voor zullen zij cn hun gezinsleden vrije ge neeskundige behandeling genieten. Aange nomen. De aanvraag om subsidie door de Chr. Mulo te Leiden moet door B. en W. als gedaan worden verklaard. Vanwege den Minister mag men hier geen geld voor uit trekken, doch door B. en W. zal getr acht worden hiervoor een post op de e.k. begroo ting te krijgen. Het reglement van orde op den gemeente raad zal aangevuld worden met een be paling, dat door den Voorzitter tijdens de vergadering geen vragen van raadsleden be antwoord worden. Dit is met het oog op den nieuwen Raad gedaan. Het voorstal wordt aangenomen. De wijziging verordening Drankwet wordt aangenomen. Hot voorstel inzake Monumentenzorg wordt op voorstel van den heer Paren aangehouden De wijziging begrooting 1935 wordt goed gekeurd. Van Rijnlands Borgstellingfonds is een aanvrage om subsidie binnengekomen Na een kort dispuut wordt op voorstel van v. ci. Berg besloten f 700 renteloos te leenen, zijnde 10 ct. per inwoner. Door een hypo- theekneimer der gemeente is aan Prov. Staten een stuk grond verkocht van 2 A. en 80 c.A. voor f 750. Besloten wordt, dat behoudens goedkeuring van Ged. Staten, zoowel de gemeente als de verkooper ieder f 250 zullen ontvangen. Ten slotte blijkt, dat de geloofsbrieven der nieuwe raadsleden in orde zijn, uitge zonderd die van den heer P. P. Verdegaal, zoodat deze niet als raadslid kan worden toegelaten. Aan het einde der vergadering heeft de burgemeester van de niet meer terugkee- rende leden, t.w. de heeren H. N. de Klerk. J. Passchier, E. Oostdam Jr. en Jac. Gee1 lings, afscheid genomen en hen dank gc bracht voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Daar de heer Verdegaal niet als raadslid kan worden toegelaten, blijft de heer O. H. van Noort in den Raad Nadat de heer Geerlings een wederwoord van dank had gesproken, deden (Je hcorcn De Klerk en Oostdam hetzelfde. Hierna sluiting. INSBURG BLOEMENHANDEL De maand Augustus is wel een der slechtste maanden voor de snijbloem enkweckers. Het is de vacantietijd, dc uitgaaustijd voor zooveicn, die DE HANDELSBESPREKINGEN MET AMERIKA Overeenstemming in zicht Naar ons ter oore komt hebben de voor bereidende besprekingen over de handelsbe k kin gen tusschen Amerika en Nederland welke te Washington door dc heeren Lam ping cn Mansfeld gevoerd worden, een niet ongunstig verloop. liet is niet uitgesloten dat men binnen niet te langen tijd tot overeenstemming zal kunnen komen. In verband met den loop der onderhands lingen zullen de heeren Ir. Stolk, directeur dor Ned. Akkerbouwcentrale en de voorzitter den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, dc heer Welters, zich naar Amerika bege ven. In verband met het feit, dat hun over komst op korten termijn gewcnscht is, zullen beide heeren per eerst mogelijke gelegen haid vertrekken. Laatste Nieuws. Radiodistributie WOENSDAG 7 AUGUSTUS Programma 3: 8 Keulea; 8.40—9.20 DeutscM- uider; 10.20 Keulen: 12.05 Londen lies; 12.20 russel Fr; 13.20 Brussel VI; 13.30 Brusel Fr: 1.20 London Reg: 16.20 Deutchl-scnder17.20 euleo; 18.50 Brussel Fr; 19.20 Brussel VI; 19.51 Farü'S Radio; 20.20 Brussel Fr; 21.20 Bero er; 22.35 Brussel Fr; 22.50 Keule.-i rram.ua 4; 8.05 Parijs Radio: 9.30—10.35 .muziek GRD: 10.35 Droitwich; 18.20 Di- 18.50 Droitwkh. 2120 London Reg; 1.30 Wc DONDERDAG 8 AUGUSTUS gramma 3; 8 u Keulen; 8.40—9.20 Deutseh landsender; 10.21 Keulen; 1105 Londo-n Reg: 2 05 Parijs Radio; 13.20 Brussel VI. 14.20 Deut lender 15.29 London Reg. 15 50 Parijs Radio; 17.05 Keulen: 1S.50 Brussel VI; 19.21 Keulen; 19 50 Parijs Radio: 20.20 Keulen: 22.30 Weenen Programma 4: 8 05 Parijs Radio: 19.35 Droit, wich; 14.21 London Reg: 15.20 Droilwic1!: 18 20 sen; 18-50 Droitwich; 20 50 London Reg Agenda De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Aug a.s. waargenomen door ae apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35. telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark S. Oegst- geest. telef. 274. het koopen van bloemen nu niet als éen levens- vaarde behoeven te beschouwen. De prijs er het algemeen dan ook niet best. Betaald werden de volgende prijzen: Margrieten f 0.10— 14. Scabiosa f 0.15—20, Asters in meerdere kleuren f 0.20—25, Zinnia's f 0 50—95. Galardia f 0.12—15, Montbretia f 0.15—25, Alstroemeria f 0.20—30, Godetia f 0.25 - 30. Dahlia's f 0.60— 90. Pompon-Dahlia's f 0.30—40, Rozen f 0.09—i 13. Gladiolussen in gewone soorten f 0.2040, variëteiten f 0.70—1.40, VOORSCHOTEN 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER Het 40-jarig ambtsjubileum van den burgemeester Kortelings hebben we gisteren al gemeld, hoe burgemeester Vernède, in verband met z'n 40-jarig ambtsjubileum, letterlijk in do bloemetjes is gezet, en hoe de heele burgerij haar eersten inwoner hartelijk heeft gehul digd. Nadat de burgemeester cn zijn familie om half 11 de Raadszaal waren binnengeleid, werd door wethouder J- A. Mens als eerste spreker het woord gevoerd. Toespraak Wethouder Mens. Spr. begon met te herinneren aan de vie ring van den 70sten verjaardag van den burgemeester, toen hij namens den Raad mededeelde, liever bij een volgende gelegen heid breedvoerig op de vele verdiensten van den jubilaris te willen terugkomen. Thans is het zoover aldus spr., nu gij 40 jaar uw ambt als burgemeester hebt ver* Spr. memoreerde, hoe de jubilaris eerst als secretaris de gemeente had gediend, om daarna als burgervader haar belangen zoo goed mogelijk te behartigen. Intusscheu groeide de gemeente van 2600 tot 6400 zie len. De gemeentebegrooting steeg in die 40 jaar van f 20.000 tot f 2S0.000! De raad breidde uit van 7 tot 11 leden. En zoo groei de naar verhouding alles. Voorts werd herinnerd aan het Ambachts huis, waar destijds de Raad vergaderde en aan den aankoop van het gebouw, hetwelk thans dienst doet als kantoor der gemeente bedrijven. In later jaron moest dit gebouw weer worden uitgebreid, totdat in 1926 een nieuw Raadhuis werd betrokken. Voorschoten was bij uwe benoeming tot Burgemeester nog verstoken van gas, water cn elcctriciteit, aldus spr. Onder uw bestuur is in onze gemeente in het jaar 1907 gesticht het gemeentelijk gasbedrijf. Het gas werd betrokken van de gemeente Leiden en ge distribueerd door onze gemeente aan de in woners. Drie jaren later n.l. in 1910 werd in onze gemeente gesticht een eigen water leiding, wat in dien tijd een unicum was voor een kleine gemeente als de onze welke stichting zeker niet zonder strijd is gepaard gegaan, doch uw inzicht in deze zaak is gebleken juist te zijn geweest. Ook de woningbouw (voor werkmanswoningen) had uwe sympathie. Immers in 1917 werd gesticht de Voorschotcnsche Bouwverei ging en gebouwd een 58-tal woningen met een gemeentelijk badhuis, aan welken bouw uw naam is verbonden en op voorstel van wijlen wethouder C. Eggink Sr. werd deze bebouwing geheeten „Burgemeester Ver- nèdepark", zoodat deze stichting aan het nageslacht zal toonen uwe liefde voor dezen bouw. In 1928 was uitbreiding noodzakelijk en een 20-tal woningen werden bijgebouwd. In het jaar 1925 werd door den raa«i dezer gemeente besloten tot den bouw van een nieuw Raadhuis aan den Leidscheweg al hier en op 15 Novembèr 1926 werd dit mo numentale Raadhuis officieel in gebruik genomen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Een Raadhuis dat een sieraad is voor de gemeente en als zoodanig zal kunnen dienst doen voor de komende ge slachten. Toen werd tegelijkertijd de open bare school gebouwd. Het electriciteitsbe- drijf werd onder uw bestuur gesticht in het jaar 1926, zoodat thans onze gemeonle voor zien is van alle gemakken voor het moder ne leven van dezen lijd en vatbaar is mede

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6