Jiinittrr £Hitsdjt GEottmttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken 1 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.33 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bi] dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5545 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang Sbbertentieprij^en: Van I tot 5 regels 1.17 V» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau swordt berekend 0.10 CONSTRUCTIEVE WELVAARTSPOLITIEK Voorwaarde voor gezond politiek partij leven De menschen van deze tijd vermeien zich gaarne in het gebruik van mode woorden. Ge behoeft de sporttaal, de conversatietaal, de studententaal, ja het taalgebied van welke kring ook slechts te raadplegen om tot de conclusie te komen, dat daar allerhande modewoor den in eere zijn en opgeld doen. Eener- zijds spreekt hierin de wensch om door een bepaalde kernachtige uitdrukking iets samen te vatten en er de aandacht op te vestigen, onderzij ds brengt het bezigen van een slagwoord het gevaar mee, dat men zich niet voldoende re kenschap geeft van de inhoud en licht vaardig overneemt, wat anderen in gang trachten te doen vinden. Modewoorden. Ook ons oeconomi- gche en sociale leven ontkomen er niet aan. De leuze der socialisatie, ook nog welbekend, kreeg al ras een verleng stuk in de medezeggingschap. Van medezeggingschap werd overgestapt op de Planwirtschaft. En het tooverwoord Planwirtschaft moest op zijn beurt weer plaats maken voor het ordenings- streven van onderscheiden allure. Thans is het constructieve welvaarts politiek. ConstructiefAls zou er ook een welvaartspolitiek denkbaar zijn, die een destructief karakter draagt! Wij willen echter niet spreken over de welvaartspolitiek, waarvan men voor het oeconomische leven gewaagt. Maar over de welvaartspolitiek, die eerste voorwaarde is voor een gezond politiek partij leven. Welvaartspolitiek de geestelijke welvaart, het geeste lijk leven van partij en volk bevorde rende zóó moet de politiek zijn van elke groep, die zich wenscht te richten naar regels van moraal, dus in het bij zonder van partijen, die de Christelijke beginselen tot richtsnoer kiezen voor hun politieke gedragingen. Hier raken wij een pijnlijk vraag stuk. Waar Christelijke levenseischen Gh normen in aanraking komen met de practijk, vindt dat contact plaats door middel van menschen, van zondige menschen. Menschen met hun harts tochten en begeerten, hun tekortkomin gen en gebreken, hun persoonlijke be doelingen en bijoogmerken. En als het gaat om de handhaving der hoogste goederen en men zich, van het groote doel bewust, rondom het vaandel schaart, dan zijn daar altijd weer aller hande insluipselen en bijmengselen, krakeelingen en twistingen, winstbejag en welke nevendoeleinden ook die den strijd voor het heilig ideaal vertroebe len en hun fnuikende werking doen. Reeds weer eenige tijd achter ons liggen de Raadsverkiezingen, die voor de naaste vier jaren een beslissing heb ben gegeven omtrent de richting, waar in het gemeentelijke beleid zal gaan. Die Raadsverkiezingen hebben veel zorg, veel toewijding, veel voorberei ding gevraagd. Die voorbereiding eischte samenspreking en overleg, en het moet erkend dit overleg leidde niet steeds en overal tot overeenstem ming en geestelijke winst. Waar gedeeldheid de overhand heeft, waar niet de eere Gods, maar de eere des menschen in het oog werd gehou den, mag geen gunstige uitslag worden verwacht. Zeker, zelfs daar wordt ook nog wel eens een onverwacht voordeel behaald, maar dan niet dank zij, maar ondanks des menschen destructief handelen. Wij weten maar al te goed, dat deze vossen, die den wijngaard bederven, niet enkel in Anti-Revolutionaire regi onen moeten worden gezocht. De krachten, die ontbindend werken in onze hedendaagsche samenleving, vin den in zooverre reeds een uitnemende Voedingsbodem, dat bij velen de geest van samenhang en toenadering ont breekt. Nu valt niet te ontkennen, dat onge twijfeld het milieu, waarin de Raads verkiezingen worden voorbereid en in het algemeen de gemeentepolitiek Wordt behandeld, meer interne wrij- vingsvlakken biedt dan het politieke erf van Kamers en Staten. Men arbeidt in beperkten kring, men kent elkaar van zeer nabij en daardoor krijgen be paalde zaken zoo licht 'n persoonlijken inslag. Het gevaar van verwarring der laken met ongewenschte bijmengselen is hier grooter dan elders. Daartegenover staat, dat scheeve Verhoudingen in kleine kring zooveel grooter beroering wekken. Zijn een maal bepaalde tegenstellingen ontstaan dan wordt het punt van conflict heel gemakkelijk snel uitgebreid en de vlam van de twist laait hoog op. Tot groote schade van 'e politieke samenleving ter. plaatse, tot nadeel ook van het geestelijk leven der betrokkenen per soonlijk. Bovendien breiden conflicten in kleine plaatsen zich zoo gemakkelijk uit. Wie elkaar heden ontmoeten als leden eener kiesvereeniging, zien elkaar morgen in de kerkeraad, straks in een sociale organisatie of een kring met een Christelijk-philanthropisch doel. Zoo zijn er voorbeelden geweest dat moei lijkheden, aanvankelijk schijnbaar van geringe aard, een dorp in vuur en vlam hebben gezet. Daartegenover komt in deze verwor den en ontwrichte tijd de eisch van con structieve welvaartspolitiek. Wegschui ven de struikelblokken, die zich op het politieke pad voordoen! Wat oorzaak kan geven tot twist en krakeeling met zorg en beslistheid vermijden! Geen zoekers zijn van eigen eer, maar een iegelijk achte den ander uitnemender dan zichzelf. De vrede zoeken onder elkander. De vijand van buiten vraagt alle aan dacht. Daartegen past het op zijn hoede en eendrachtig te zijn. Die vijand krijgt ruimte, wanneer er in het kamp der Christusbelijders zelf verdeeldheid ont staat, zoodat eigen kracht teloorgaat. Want de Romeinen reeds zeiden te recht: „Door eendracht groeien kleine zaken, door tweedracht gaan de groot ste te niet". Daarom, waar nog symptomen moch ten nawerken van ontbinding, trachtte men die weg te doen vóór de nieuwe Raad optreedt. De crisis, die in onze landspolitiek intrad, doe ons te meer bewust zijn van de ernstige tijd, waar in we leven. Die tijd vraagt, dat we onze roeping getrouw zijn. Constructieve welvaartspolitiek! Naar de eisch der Schrift: Wie den naam van Jezus Christus noemt, sta af van ongerechtigheid. Of in positieve zin uitgedrukt: Doet het al ter eere Gods! OM DE WETHOUDERSZETELS DE VERDEELING TE ARNHEM De vier wethouderszetels te Arnhem zul len worden verdeeld onder de sociaal-demo craten en de roomsch-kafcholieken. Onder handelingen met do christelijk-historische en de anti-revol. fracties hebben niet tot resultaat geleid. Voor de SDAP zijn als a.s. wethouders aangewezen de heeren Rademakers en Bak ker, voor de R.K. Staatspartij de heeren Van Sand en Matser. I-Iet tegenwoordige college van B. en W. van Arnhem bestaat uit twee katholieken, één vrijheidsbonder en één ahr.-historische. Gistermiddag hebben op uitnoodiging van de S.D.A.P. ten stadhuize van Haarlem de fracties van den raad van Haarlem verga derd behalve de communisten en de heer Bouman (vrije lijst). De voorzitter, het S.D.- raadslid Reinalda, deelde mede, dat de S.D. A.P. op grond van den uitslag der raadsver kiezingen meent recht te hebben op twee wethouderszetels. Door de rechtsche raads fracties werd daarop medegedeeld, dat zij besloten hadden het. huidige college van B. en W. (1 S.D.A.P., 1 R.K., 1 C.H. en 1 VJ).) ongewijzigd te handhaven. De .verga dering werd daarop gesloten. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR SCHOTLAND Hartelijke ontvangst door de bevolking Koningin Wilhclmina en Prinses Juliana zijn te Harwich aangekomen. Met den trein van 20 u. zijn de Koningin en Prinses doorgereisd naar Londen, waar zij om 9. u. 35 aan het station Liverpoolstreet zijn gearriveerd. Per auto zijn zij. vandaar naar het station King Cross gereden om van daar naar Schotland te vertrekken. De reis naar Londen werd afgelegd in een special en salonwagen waarin de vorstinnen het diner gebruikt hadden. Ter ontvangst waren aanwezig de dochter van den NètL gezant te Londen mevr. Hoyer Millarde Marees van Swinderen en delegatieraad Jhr. Mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. De Koningin, die een donkeren regenman tel en hoed en blauwe shawl droeg, en prin ses Juliana, die in een grijs complet met grijzen stroohoed gereisd had, drukten na het uitstappen den heer Teixeira de Mattos de hand en begroetten mevr. Hoyer Millar. Bij het gevolg waren de twee hofdames, ba ronessen van Heemstra en van Heeckeren van Keil en de adjudant, luitenant-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet. Een honderd vijftigtal belangstellenden, waaronder verscheidene leden der Ned. kolo nie waren aanwezig en juichten de Koningin hartelijk toe. toen deze uit den trein stapte. In het Drummond Arms Hotel te St Fil- lans, prachtig gelegen aan het Loch Earn, zijn twaalf vertrekken voor liet gezelschap gereserveerd. Op Verzoek van de Koningin zal geen stan daard en zelfs geen Nederlandse! e vlag wor den geheschen, aangezien het bezoek vol strekt incognito geschiedt en H.M. er prijs op stelt, dat het particulier karakter zooveel mogelijk blijft gehandhaafd. Te Edinburg gearriveerd. H.M. de Koningin is vanochtend om 7.17 uur te Edinburg gearriveerd. Te half acht vertrok de trein naar Perth. Op het station Edinburg was ter begroeting aanwezig de consul der Nederlanden. De adjudant van de Koningin verklaar de, dat het gezelschap een aangename reis had gehad en dat de overtocht naar Har wich uitstekend was verloopen. Gedurende het oponthoud op het station van Edinburg liep H.M. heen «n weer in de gang van den slaapwagen en bleef zoo nu en dan voor een raampje staan. Er scheen 'n heerlijk ochtendzonnetje en er was geen wolkje aan de hemel. Rekening houdend met den nadrukkelijken wepsch van H.M. heeft men zich op het station te Edinburg onthouden van ieder plechtig ver toon St Fillans St Fillans, het vacantie-oord van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana, is een van de aantrekkelijkste dorpen in de Schotsche Hooglanden. Het dorp is slechts klein, doch de omgeving ervan is typisch de Hooglanden. Het graafschap Perthshire, waarin het dorp gelegen is, bezit eenige van de hoogste ber gen van Schotland. Het bestaat voor groot deel uit uitgestrekte wouden en heide. Er zijn tal van bosschen, waarin herten in overvloed gevonden worden. De rivieren het bijzonder het Lochearnhead, zijn vischrijk en tal van personen bezoeken deze plaats speciaal om te visschen. Langs het meer, aan welks uiteinde het plaatsje gelegen is, loopt een spoorweg naar het Lochearn head, dat het meeste bezochte punt is. De plaats is, ondanks haar schoone ligging, des zomers betrekkelijk stil, daar het centrum van het vreemdelingenverkeer, Comrie, er eenige mijlen van verwijderd is, dat evenwel in lig ging met St Fillans niet kan wedijveren. De Ben Vorlich aan het oostelijk uiteinde van het Lochearnhead overschaduw4; het kleine plaats je. De hoogste berg in deze omgeving klimt tot een hoogte van 4000 voet. Van daar af ziet men tal van andere indrukwekkend hooge H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana begeven zich te Vlissingen aan boord van, 't stoomschip „Mecklenburg" voor Haar vacantieverblijf in Schotland kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER bergtoppen. Perthshire wordt algemeen beschouwd als het mooiste graafschap van Schotland. De Msb., waaraan wij deze beschrijving ont- leenen, meld4; verder, dat Koningin en Prin ses haar intrek zullen nemen in het Drum mond Arms hotel, een mooi gebouw van twee verdiepingen met een schuin dak en eer kleine toren en een tuin, welke op het meer uitkomt. Het is geheel modern ingericht, ofschoon het tn buiten een antieken indruk maakt en is electrisch verlicht. Alle moderne gemakken zijn aanwezig. Voor sportgelegenheid is schoots gezorgd. Er zijn tennisbanen en golf links en ook voor andere sport zyn terreinen beschikbaar. Vóór het hotel bevindt zich een steiger vanwaar boottochten over het meer kunneD worden ondernomen. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Er is plaats voor geschoolde arbeiders Dezer dagen is in ons land aangekomen generaal J. J. Pienaar, een der invloed rijkste personen uit Zuia-Afrika, lid van het Zuid-Afrikaansche parlement en voorzitter van de Vereenigde Zuid-Afrikaansche Na tionale partij in Transvaal. Over den economischen toestand in Zuid- Afrika was. generaal Pienaar zeer opti mistisch. De: omstandigheden, zoo zeide hij verbe teren geleidelijk. Onder de geschoolde arbeiders komen dan öok bijna geen werkloozen meer voor. Onder de ongeschoolde arbeiders zijn nog een groot aantal werkloozen, maar men heeft hier de bijzondere moeilijkheid, dat de natu rellen als ongeschoolde arbeiders een be langrijke plaats innemen. Generaal Pienaar oordeelde vooral optimis tisch over de goud-ontginning in Zuid- Afrika. Hij verwacht, dat de goudmijnen, welke gesloten zijn, omdat het erts van te laag gehalte is of te 'liep zit, thans binnen afzienbaren tijd weer in productie zullen komen. In den loop der eerstvolgende vijf jaren verwacht hij dan ook een grooten op bloei. Hij acht het zelfs niet onmogelijk, dat het aantal goudmijnen verdubbeld wordt. Hij zou het wenschelijk vinden, dat er meer Hollanders naar Zuid-Afrika gaan. Natuurlijk zullen zij onder de huidige omstandigheden geen loonen- den arbeid kunnen vinden in landbouw of veeteelt. Deze wordt in Zuid-Afrika thans zwaar gesubsidieerd en zonder subsidies zou geen export mogelijk zijn. Maar in de industrieele bedrijven ligt zéker toekomst voor geschoolde arbei ders. Het is nu de tijd zich daarop voor te bereiden, want anders komen er anderen, met wie Zuid-Afrika zich niet verwant gevoelt en dit zou slechts moeilijkheden tengevolge hebben. BOND VAN CHR. GEREF. JONGELINGSVEREEN. Bondsdag te Amsterdam In de Chr. Geref. kerk aan de Laurier gracht te Amsterdam werd vandaag gehou den de Bondsdag van de Bond van Clir. Ger. Jongelingsvereenigingen in Nederland. In de morgenvergadering hield de Bonds voorzitter Ds H. Janssen een rede over het onderwerp „In de branding", waarvan wij morgen verslag hopen te geven. Daarna werden verschillende huishoudelijke zaken behandeld. In de middagvergadering refereerde Ds W. K rem er van Leeuwarden over het onder- Het Nationaal-Socialisme als geestes strooming. Het N. S. pretendeert een geestesstrooming, een beweging te zijn. Het bevel Gods: Be proeft de geesten of zij uit God zijn, roept om antwoord op de vraag of we moeten zoe ken bekoring door haar of bekeering van haar. Aan de hand van de begrippen „natio naal" en „sociaal" ging Spr. het bedoelen der beweging nader ontleden. Het nationale element is eerst te zien als reactie op een overspannen internationalisme. Het begrip natie wordt echter tot ©en mystieke groot heid, die in den staat haar belichaming vindt en zoo leidt tot staats-cultus. Het begrip „sociaal" wordt vervolgens onder beheersching van het nationale ele ment in de beweging geplaatst. Nieuwe bezieling wordt van het geloof in dit nieuw socialisme verwacht. Vervolgens stelde Spr. de vraag of hier inderdaad van een „nieuwe" strooming ge sproken kan worden. Aangetoond werd dat hier niet een nicu we stroom, slechts een andere, uit dezelfdp humanistische bron gezien wordt. Er verschuiving van het rationeele naar irrationeele, van de ordening naar het weid, van het recht naar de macht Spr. wijst op twee complexen factoren, nl. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 H.M. de Koningin en Prinses Jnliana op Haar vacantiereis naar Schotland. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week met 1 25 mil* iioen toegenomen. Volgens mededeelingen van generaal Ple- _aar, die thans in ons land vertoeft, zon in Zuid-Afrika plaats zijn voor geschoolde ar beiders. Bondsdag van den Bond van Chr. GereL Jongelings-Vereenigingen. Onze Brussel-reis is gisteren uitstekend geslaagd. Blz. 2 Intense besprekingen over het Italiaansch. Abessynsch conflict te Londen. De nieuwe mobilisatie-maatregelen van Mussolini. De Negus noemt economische voorkeur voor Italië in strijd met het Abessynsch- Fransch verdrag. De „Osservatore Romano" over den on- duldbaren toestand der roomsche kerk in Duitschland. Lord Linlithgow benoemd tot vice-koning van Indië als opvolger van Lord Willingdon Blz. 3 Scheiding van Kerk en Staat in Ned. Indië (de Prot. Kerk). Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. Behandeling van de zaken-Dr. Snethlage en Ds. Boers ter Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk. Overleden is de heer S. Venema, hoofd eener Chr. school te Kampen. Blz. 5 De jubileumreis van de N.CR.V. naar Noorwegen en Schotland. Met den landmeter op stap (VII). DE NEDERLANDSCHE BANK Voornaamste Nieuws. Goudvoorraad vermeerderd met f 25 millioen De beleeningen aanzienlijk, afgenomen De weekstaat van de Nederlandsche Bank de eerste na de discontover- laging van 6 tot 5 7o geeft een be vredigende ontspanning te zien. De binnenlandsche credietverleening is aanzienlijk afgenomen, terwijl de goudvoorraad vermeerderde met f 25 millioen. De dekkingspercentages zijn belangrijk gestegen* Wel zelden zal een weekstaat van de Ne derlandsche Bank met grooter belangstel ling zijn tegemoetgezien dan die van heden. De vorige weken heeft immers de Neder landsche Bank ïiet onder den druk van den laatst en aanval op den gulden, zwaar te verduren gehad. De goudvoorraad vermin derde in één week tijds met 130 millioen gulden en beliep op de weekstaat van 29 Juli een bedrag van f 557 millioen. Nauwe lijks werd echter bekend, dat Dr. Colijn er in was geslaagd een nieuw kabinet te for- meeren, of de hausse up de valutamarkten stortte ineen, en de rust keerde weer. Zelfs liepen de koersen van de buitenlandsche valuta zoover terug, dat het weggevloeide goud gedeeltelijk terugkwam. Het werd voordeelig voor de goudarbitrageanten goud te Londen op te koopen en weer bij de Nederlandsche Bank ten verkoop aan te bi eden. Bovendien kon, ondanks den ultimo, die in de afgeloopen week passeerde, de Ne derlandsche Bank tot een verlaging van het officieel disconto overgaan en de alge meene verwachting was dan ook, dat do weekstaat van hcclen een aanzienlijke ont spanning zou te zien geven. Deze verwachting is uitgekomen. De goud voorraad is toegenomen van f 557 millioen tot f 5S2 millioen. De geheele edelmetaal- voorraad, dus goud en zilver, steeg .van f 5S0 tot f 605 millioen. De binnenlandsche credietverlee ning is sterk afgenomen. De beleenin gen en voorschotten in rekening-cou rant daalden met f 42 millioen tot f 186 millioen, nadat zij in de vorige week een stijging hadden vertoond van f 94t/2 millioen. Bijna de helft zijn we dus weer „ingeloopen". De binnen landsche wisselportefeuille bleef vrij wel onveranderd op f 43,7 millioen (v.w. 43,5 millioen). Vermoedelijk is de ultimo hieraan niet gehee] vreemd. De goudvoorraad in het buitenland is toe genomen met f 4,4 millioen tot f 37,7 mil lioen. Zeer vermoedelijk ligt dit goud in het earmark-depot van de Ncd. Bank bij de Bank van Frankrijk. De rekening-courantsaldi, die tot voor de devaluatie van den Belga regelmatig met een paar honderd millioen gulden op de verkorte balans verantwoord werden, be- loopen thans nog slechts het luttele bedrag van 37,3 millioen (v. w. f 45,6 millioen). De rentetarieven bleven na de rede van Dr. II. Colijn aan den hoogen kant en vertoonden deze weck nog geen verdere daling. Dit doet eenigszins vreemd aan. Wil men eerst de ontmoeting van het kabinet met de Kamer afwachten? Dit zou te betreuren zijn, aan gezien we dan zeker minstens zes weken met een liooge rentestand „opgescheept" zouden zitten, waardoor het aanpassings proces ten onzent noodeloos wordt ver traagd. Bovendien deed Dr. H. Colijn in zijn rede van jl. Vrijdagavond toch wel uit komen, dat er alleszins aanleiding bestaat om aan te nemen, dat samenwerking met de Staten-Generaal mogelijk zal blijken. Zeer waarschijnlijk maakt de weekstaat van heden een gunstigen indruk in binnen en buitenland, in welk geval een verdere ontspanning op de geldmarkt tot de moge lijkheden zal behooren. Met belangstelling mag dan ook de verdere ontwikkeling wor den afgewacht. De positie van de schatkist is deze week geheel gewijzigd. De vorige week stond het Rijk nog bij de Bank voor f 9,1 in het dit, thans werd voor twee ton gebruik maakt van het recht tot het opnemen van rentelooze voorschotten bij de Bank. De circulatie is met f 818 millioen geheel onveranderd gebleven. De direct opeischbare verplichtingen be- loopen thans f 856,2 millioen (v. w. f 873,5 millioen). Zij zijn voor 68,1 pCt. (v. w. 63,8 pCt) door goud en voor 70,7 pCt. (v. w. 66,4 pCt.) door goud en zilver gedekt. I-Iet beschikbaar me- taalsaldo vermeerderde van f 231 mil lioen tot f 263 millioen. wijsgeerig-ziel kundige en practisch-maat schappelijk-politieke, die deze verschuiving hebben beïnvloed. Komend tot de critiek noemt Spr. het N. S. een zonde tegen het 1ste, 2de en 3de gebod met name, God zelf wordt als God miskend, wat men van Hem zegt is een „beeld" en Zijn openbaring geldt niet als bron en norm. De groote feiten, waarop de Christelijke religie steunt, schepping, val en verlossing, blijven bij het N. S. geheel buiten beschou wing en in plaats daarvan wordt een evo lutionisms gehuldigd, dat als hoogtepunt voor den mensch ziet het staatsburger zijn. Bovenal met de nieuwe orde des levens, die God gaf in en door het Pinksterfeit, is het N. S. in flagranten strijd. Dit werd door Spr. nader aangetoond. Met een opwekking tot nauwgezette be studeering der beginselen, en een duidelijke aanwijzing, dat wij bovenal geestelijk vrij moeten worden van het nieuw-humanisme besloot Spr. In dp samenkomst, die vanavond gehouden wordt, hoopt Ds S. van der Molen van Rotterdam te spreken over „Tweeërlei ge- dachten". Minister Colijn met vacantie De Minister van Koloniën, Dr H. Colijn, heeft zich heden voor eenige weken met vacantie naar het buitenland begeven. Autobusdienst Delft-Rotterdam Kroon weigert vergunning-wijziging Bij Kon. besluit is een beschikking gege ven op het beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij de aan de N.V. Expeditiebedrijf J. P. de Cock te Rot terdam, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst tus- sclien Rotterdam en Delft is gewijzigd in cher voege, dat als eindpunt zou gelden Rijswijk. De Kroon heeft overwogen, dat de be staande openbare middelen van vervoer ruimschoots gelegenheid bieden voor ver voer van Rijswijk naar Rotterdam, terwijl ook in het vervoer tussohen Rijswijk en Overschie over Delft reeds thans voldoende wordt voorzien. Op deze gronden, heeft de Kroon. me£ vernietiging van het bestreden besluit van Gedep. Staten, de gevraagde wijziging dec vergunning geweigerd. ONZE BRUSSELREIS UITSTEKEND GESLAAGD Een trein vol uitgaanders Vele van onze abonné's hebben gisteren deelgenomen aan de reis, die in samenwer king met de Ned. Chr. Reis yereeniging~was georganiseerd naar dp Wereldtentoonstelling te Brussel. Het was een lange extra trein, die gister morgen uit Leiden vertrok, nadat in de vroegte de deelnemers uit Utrecht, Amster dam en Haarlem reeds naar de Sleutelstad waren gereisd. In Den Haag kwamen er bij,' m Rotterdam en in Dordt, zoodat het een lange volle trein was met 5 600 menschen, (lie om 7.39 Dordrecht verliet om regelrecht zonder ander oponthoud dan grensforenali teiten, door te rijden naar Brussel-Schaer beek. Ongeveer een vijfde der deelneemsters en deelnemers ging hier liet gezelschap ver laten, om ieder op eigen gelegenheid verder de dag door te brengen. Het overgroote deel van het gezelschap vertrouwde zich echter toe aan den heer Westerhout en zijn mede- N.C.R.V.-Jeiders. In touringcars werd nu allereerst een tocht door Brussel gemaakt, die ruim an derhalf uur duurde. Verschillende mooie of belangrijke gebouwen en merkwaardige stadsgedeelten kregen een bezoek, waarna het groote gezelschap over vijf restaurants werd verdeeld voor de middagmaaltijd die na zoo n morgen tusschen de wielen zeer welkom was, en er voor zorgde dat men weer frisch was voor het bezoek aan de tentoonstelling, dat iu de middag plaats vond. We verwachten geen tegenspraak als we zeggen dat deze geweldige expositie met haar prachtige gebouwen en groote verschei denheid de verwachtingen van vrijwel allen heeft overtroffen, althans niet teleurgesteld. Men had de heele middag tijd om rond te dwalen. Niemand verzuimde ook gebruik te maken van de aangeboden gelegenheid om een rondreis te maken in een der lilli puttertreintjes. In het mooie oude Brussel werd een Vlaamsche avondmaaltijd aange boden in een restaurant aan het karakteris tieke marktplein, waar juist een officieels ontvangst en begroeting plaats vond van Engelsche militairen. Toen om negen uur de extra trein weer uit Brussel vertrok nam ze een groot aantal menschen mee, die een dag achter den rug hadden, waarover ze zeer tevreden waren, en waarop het weer prachtig had meege- werkt oxn hem te doen slagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1