DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 HET NEDERLANDSCHE LEGER Waarom heeft Nederland een weermacht noodig? Aan welke eischen moet deze voldoen? Van de hand van H. A. F. G. v. Er mol Sc hercr, luit.-gen. der Artillerie b.d. ver scheen bij A. A. M. Stols te Maastricht, een brochure over onze weermacht, welke ac tueel genoemd kan worden. De schrijver behandelt de strategischs positie van Nederland en toont aan, dat ons land, eenerzijds grenzende aan de zee en 't 'Europeesch middengebergtc en daardoor de groote Furopeesche laagvlakte scheidende in een Duitsch en een Fransoh gedeelte, in geenen deele in een uithoek ligt, doch in tegendeel cp een allerbelangrijkste strategi sche plaats in West-Europa, mede tenge volge van de ligging van onze kust tegen over Engeland. De versterking van de Belgische en Fran- sche Oostgrens tot Maaseyck en de met ge ringe macht verdedigbare Duitsche Rijnge bergten tot aan het Ruhrgebied (door den schrijver aan de hand van een kaart uit voerig behandeld), maken, dat zoowel voor Duitschland als voor Frankrijk een offen sief het voordeeligst voert over ons grond gebied en wel tegen de Belgische Noord grens of met omtrekking van het Ruhrge bied in Westfalen. Het spreekt dan vanzelf dat de eerste groote gevechten op ons ge bied zullen worden geleverd. Om, tegen over al deze voordeelen voor den aanvaller, de nadeelen te stellen, die preventief moe ten werken, heeft Nederland een doelmatig ingerichte weermacht noodig. ïn het tweede hoofdstuk wordt de taak van het Nederlandsohe leger in verband daarmede besproken. Allereerst wordt na gegaan de te verwachten vijandelijke macht De schrijver komt tot de conclusie, dat een schatting van 30 division, aan beide zijden beschikbaar voor de doortocht door ons land, aan de hooge kant is. Ons leger met zijn reservetroopen is dus in staat een der beide partijen met 2/5 van haar macht te versterken en kan dus een factor van doorslaggevende beteekenis zijn. Dit blijkt ook uit de geschiedenis der Duitsche operatieplannen. Onze Militiewet- 1901 en reorganisatie van 1904 hielden ons in 1911 buiten de oorlog, omdat daarmede een veldleger geschapen werd, dat zelfstan dig kon opereeren. De schrijver toont uit voerig de invloed van onze reorganisaties op de vroegere Duitsche operaticplannen aan. Het gevaarlijkst staat ons leger voor den aanvaller als het zich in Noord-Brabant of in Oost-Gelderland handhaaft op de flank van den aanvaller en diens verbindingen bedreigt, die alle op hoogstens 80 k.m. af stand van onze troepen loopen. Dit zal dwingen tot een afzonderlijke operatie tegen ons veldleger, waartoe men, evenals in 1914, de troepen niet zal kunnen missen. De conclusies van dit hoofdstuk zijn. dat Üe taak van ons leger in de eerste plaats is preventieve w erking tegen schending van onze neutraliteit en daarmede tegen een oorlog in West-Europa. In de tweede plaats moet het bij een schending door zijn op treden de nadeelen voor den aanvaller bo- yen de voordeelen doen overwegen. Aan het slot worden de eischen gesteld, Waaraan ons leger moet voldoen. Hoofdstuk III behandelt de vraag of ons leger in staat is zijn taak te volvoeren en de noodige verbeteringen. In overeenstemming met de verklaring 'der Regeering in het najaar van 1931 acht generaal van Ermel Scherer vooral kwali tatieve verbetering noodig. De achtereenvol gende wijzigingen der militiewetten en or ganisaties worden kort nagegaan om te doen zien hoe wij gekomen zijn tot een ver ouderd oor.'ogsleger van twintig lichtingen, waarin slechts 1/3 der jongere beschikbaren is opgenomen, met nagenoeg geen beroeps kader en met reserveofficieren en dienst plichtige onderofficieren, die tengevolge van de kleine sterkte van de lichting tegenover hun groot aantal geoefend moeten worden buiten verband met hun oorlogscommando en voor wie bij mobilisatie hun onderge schikten vreemden zullen zijn. Een vredesorganisatie en opleidingssy- Isteem wordt geschetst om te komen tot een leger, waarbij de reservoofficieren en het dienstplichtig kader hun oorlogsonderdee- len in vredestijd mede vormen en allen elkaar leeren kennen, wat noodig is voor een leger, dat onmiddellijk na mobilisatie moet kunnen vechten. De schrijver acht in verband met een en ander een eerste oefen tijd van minstens zes maanden noodig. Hij geeft voorts een opsomming van de aanvulling aan materieel, dip het leger noodig heeft en van daarvoor noodige or ganisatiewijzigingen. Ten slotte wordt de vraag besproken of het nu de tijd is deze zaak ter hand te nemen. Het zijn echter de politieke toestan den om ons heen, d:e het oogenblik daartoe bepalen. Wil het leger preventief werken, wil men zelfstandigheidspolitiek kunnen voeren, dan moeten thans de noodige maat regelen genomen worden. Er zullen ongetwijfeld kosten aan ver bonden zijn, doch de kosten voor personeel zullen niet in de tientallen millioencn taak, om te doen blijken, dat het bereid is de persoonlijke lasten te aanvaarden en de betrekkelijk geringe offers te brengen, die noodig zijn om onze zelfstandigheid onge rept te handhaven. Ir. Musserts Indische reis „Niet gevaarlijk voor openbare rust en orde" Het Kamerlid Roestam heeft onlangs aan den Minister van Kploniën eenige vra gen gesteld, in verband met de reis van den algemeenen leider der N.S.B., den heer Ir. A. A. M u s s e r t, naar Ned.-Indië, en het eventueel eveneens toestaan van zulk een reis aan den heer Roestam zeiven. Minister Colijn deelt in zijn antwoord daarop mede, dat alvorens een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indië, waar de heer lr. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., thans vertoeft, hij er zich van ver gewist heeft, dat de Indische regeering te gen zijn toelating en tegen het houden van een aantal vergaderingen in besloten kring geen bezwaar zou hebben. Hem is door den Gouverneur-Generaal audiëntie verleend. Dat het lidmaatschap der N.S.B. voor de Overheidsdienaren hier te lande verboden is een verbod, dat niet voor Neder landsch-Indië geldt sluit niet in, dat de aanwezigheid van een propagandist der N.S.B. onder de bestaande omstandigheden gevaarlijk moet worden geacht voor de open bare rust en orde daar te lande. De door den steller der vragen voor zich zelf gewenschte bewegingsvrijheid bij een eventueel bezoek aan Nederlandsch-Indië kan niet worden gewaarborgd, vermits zijn aanwezigheid daar te lande door de Indi sche regeering geacht wordt gevaar te zul len opleveren voor de openbare rust en orde. RECHTERLIJKE MACHT Aan mr H. Bontekoe is op zijn verzoek der dankbetuiging eervol ontslag verleend kantonrechter-plaatsvervanger in het kanl Almelo; idem aan mr J. T. Asser, plaatsver\ ger van den Rijksadvocaat te Amsterdam. GEEN AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den minister t LANDMACHT Eervol uit den mil. dienst ontslagen; de kap. J de Roos. van het 2e reg, inf. )t hoofdoff. van gezondh. Ie kl. is.-lult.-kol.: bü de ..-majoor M Bles van het 17e reg. Inf.: bü den staf c mf-hriirade de res.-majoor J M ICol ZEEDIENST Eervol ontslagen uit den ze ■an gezondh. Ie kl. M Kupen Land- en Tuinbouw. Algem. Nederlandsche Zuivelbond In het jongste nummer van het officieele orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond wordt het volgende staatje gepu bliceerd van de bij de F.N.Z. aangesloten bonden, het aantal by die bonden aangesloten De waker in Uw huis! Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegen... Kortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogistI zuivelfabrieken op 1 Januari j.l. en het aanta in 1934 (of 1933/1934) door die fabriekei verwerkte kilogrammen melk; Gelderland-Overijssel 110 708,952,866 Friesland 83 599,202,739 Zuid-Nederland 94 278,893,460 Brabant 51 212,608,555 Drenthe 38 170,759,315 Noord-Holland 39 154,833,000 Groningen 13 137,565,451 Zuid-Holland 5 32,380,910 Totaal 433 2,295,196,296 De totale hoeveelheid verwerkte melk is i 1934 met 18 millioen K.G. gestegen. De omzet van de afdeeling centrale aankoop is gestegen van f 1,140,000 in 1933 tot 1,240,000 in 1934, dus met f 100,000. Vai algemeene prijsverlaging, zooals dit i: laatste jaren het geval was, kon iin 1934 niet worden gesproken. Wel gold dit voor enkele arikelen, doch andere vertoonden een prijs stijging. Dit laatste was vooral by het be langrijke artikel steenkolen het geval. Het bedrag, waarvoor het technisch bureau in den Algem. Ned. Zuivelbond opdrachten ontving, is teruggeloopen van f 571,000 1933 tot f 307,500 in 1934. Toen op het eind het jaar het werk belangrijk begon in te krimpen, heeft het bureau zijn personeel mogelijk beperkt, en indien na dit _jaar, dat met een aanzienlijk tekort sluit, geen uitzicht komt op toeneming van 't tal opdrachten of middelen gevonden worden om deze afdeelingen op andere wijze rendabel te maken, zullen ongetwijfeld nog verdere maatregelen in deze richting genomen moeten worden. De afdeeling montage werd in het verslag jaar opgeheven. Gemengd Nieuws. ONGEVAL OF MISDRIJF? Uit Amersfoort: Zondagavond tegen het middernachtelijk uur werd voor een cafe op den Hof te Amersfoort de 67-jarige A. V. uit Utrecht in beschonken toestand en met een ernstige wonde aan het achterhoofd gevon den. De man werd overgebracht naar het R.K. ziekenhuis, waar hij, kort na aankomst overleed. In verband hiermede is de caféhouder, wien de man op bezoek geweest was, gear resteerd. De justitie stelt een nader onder zoek in. Un in vitrine van kruidenierszaak terechtgekomen Uit Bergen op Zoom: Een vrachtauto van de motor-brigade uit Haarlem, die zich mo menteel voor oefeningen in West-Brabant bevindt, en waarin 11 militairen gezeten ren, is gisteravond ometreeks kwart zeven te Bergen op Zoom, op den hoek de Wouwscheweg en Korenbeursstraat, bij het maken van een scherpe bocht, omgekan teld. Vervolgens kwam de auto in eer vitrines terecht van de kruidenierszaak der firma Roosenboom. De bestuurder noch de militairen bekwamen eenig letsel. Een fiets, welke voor de etalage geplaatst was, werd In elkaar gedrukt, terwyl ook in de winkel veel werd vernield. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Uit Emmen: Gistermorgen te elf uur is brand uitgebroken in de kapitale boerder(J den heer G. Kuipers te Dalerveen, gem. Wegens watergebrek kon de brandweer niets uitrichten, ook niet, toen de vlammen ersloegen naar de naby staande boerderij in den heer H. Kuipers. Beide perceelen stonden spoedig in lichter laaie en werden een prooi der vlammen. Eveneens gingen de bijgebouwen verloren terwyl de geheele korenoogst, voorzoover deze reeds was bin nengehaald, is verloren gegaan. Van den heer G. Kuipers verbrandden tevens eenigekalve- Van de andere boerderij kon de levende have tijdig in veiligheid worden gebracht. De orazak van den brand ie onbekend. Verzeke ring dekt de schade. INBRAAK OPGEHELDERD Uit Hilversum: Onlangs is te Hilversum utt de woning van S. aan den Lorentzweg, een geldkistje, inhoudende papieren en vier dui zend gulden aan bankpapier, gestolen. De politie vond by het onderzoek geen spoor braak, terwyl de bestolene niet kon opgeven wanneer het geldkistje was verdwenen. Aanvankelijk scheen het spoor te leiden lar een buurman, die dikwijls bij S. op be zoek kwam en in het bezit bleek te zijn van sleutel, welke op de woning van S. paste. Zaterdag is de politie door een vechtpartij tusschen de buren van S. de inbraak op het spoor gekomen. Twee mannen, zekere van 't V. en v. d. L., kregen ruzie, waarbij van 't V. van diefstal werd be6chuldigd en de an der daarop met een dolkmes dreigde. Arresta- volgde, waarna de politie het onderzoek verband met den diefstal kon hervatten. Het spoor leidde via een zuster van van 't V. diens broer tc IJsselmonde, die bekende den dag na den diefstal een hoeveelheid geld per brief te hebben ontvangen. Zij had deze brief later weer naar Hilversum gebracht. Thans beweerden de verdachten, van 't V. zijn vrouw, dat rij het kistje in een sloot hadden geworpen en het bankpapier tet snip pers hadden gescheurd en in het privaat ge worpen. De politie heeft het kistje inderdaad een sloot aan den *6 Gravenlandschen weg ronden. De commissaris van politie heeft de rioleering by de woning van de verdachten doen openbreken, met het gevolg, dat tusschen twee tralies een groot deel van de versnip perde bankbiljetten werden teruggevonden. Niet minder dan 146 stukjes bankpapier wer den opgevischt. Van 't V. en zijn broer te IJsselmonde, steler en heler zyn thans in arrest. De vrou wen zijn op vrye voeten gesteld De verdachten hadden uit angst het geld vernietigd. Uit Leeuwarden: De ambtenaar van O.M. by het kantongerecht te Leeuwarden, Mr van Gilze, heeft in samenwerking met de marechaussee te Makkum en te Leeuwarden op den Afsluitdijk zeven autobussen vai reisvereeniging De Samenwerking te Sint Anna Parochie, in beslag genomen. Met deze buseen werden wilde diensten door hefc heeie land onderhouden. De voertuigen zyn naar de Marechaussee-kazerne te Leeuwarden over gebracht. Toen de landbouwer H. Linssen uit Beeg- den bij Roermond, den stier van de drierhou- dery aldaar van stal wilde halen, werd hij door het plotseling wild geworden dier aan gevallen en tegen den grond gesmakt. In be- wusteloozen toestand werd hy opgenomen. Een ylings ontboden geneesheer constateerde zware inwendige kneuzingen en achtte het raadzaam hem niet te vervoeren. De toestand van den man, die in zyn woning, vlak bij de stierhoudery lig':, is hoogst ernstig. Het gevaarlijke beest kon spoedig worden gevangen, MOTORBOOT IN BRAND GERAAKT Uit Amsterdam: By het bootenhuis van de Roei- en Zeilvereeniging De Amstel, aan der Amsteldijk, is gisteravond door terugslag in den carburator, brand ontstaan in een motor boot. In een oogwenk stond het vaartuig m lichter laaie. Ondanks het snelle optreden van de brandweer, die m£: twee stralen en een schuimbluschapparaat werkte, verbrand de de boot geheel. 3Ü pogingen om het vuur te stuiten liep de 40-jarige bootknecht A. J. O. T. brand wonden aan hoofd en onderarm op. Hy is tn het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis verbonden. Auto botst tegen een boom Twee zwaargewonden Men meldt ons uit Rotterdam: Zondagavond omstreeks 11 uur reed over de Charloische Lagedijk in de richting van de Schulpweg met groote vaart een luxe auto. Even later hoorden menschen, die de auto hadden zien passeeren. een hevige slag Zij snelden toe om te zien wat er ge beurd was en vonden ter hoogte van da Korperweg de wagen totaal vernield langs den weg liggen. Het bleek, dat de auto in volle vaart tegen een boom was gebotst en vervolgens gedeeltelijk in een droge sloot was geraakt. De bestuurder zat in bewuste- looze toestand achter liet stuur en was zwaar gewond. Men waarschuwde de politie cn de Ge neeskundige Dienst, die spoedig ter plaatse waren. Men begon dadelijk den chauffeur uit zijn benarde positie te bevrijden, het geen nog al lastig was, omdat het ter plaatse zeer donker is. Terwijl men met deze werkzaamheden nog bezig was, hoorde men in de sloot zwaar zuchten. Bij nader onderzoek kwam men toen tot dc ontdekking, dat bij het ongeluk ook een juffrouw zwaar was ge wond. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl overge bracht Daar gelukte het hun identiteit vast te stellen. De bestuurder van de wa gen bleek te zijn de 26-jarige melkhande laar H. W. G Groenendijk, wonende Mtl- linxstraat. Hert meisje, dat eveneens be wusteloos was, bleek te zijn dc 17-jaries mej. J. Bavel, wonende Janne Bouwen- straat. Zij was door het rechterportierraam uit de auto geslingerd en had behalve ern stige verwondingen door de scherven van de portierruit, een schedelbreuk en inwen dige kneuzingen bekomen. B.eiden werden in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgeno- Schaakrubriek. JUIST OFFEREN „Richtig Opfern!" door R. Spielmann. Uitgave H. Hedewigs Nachiolger, Leipzig. Prijs R.M. 3, Een boek van Spielmann over de kunst om op dien juisten tijd en op de juiste wijze te offeren. Spielmann cn offeren! Hoe kan 't haast anders'? Aan Spielmann denken beteekent tevens zich allerlei scherpe offer- wendingen te binnen brengen, door liem in tallooze partijen gevolgd. Spielmann is de man, die na een multaan-seance u niet vertelt of hij goed of slecht gespeeld heeft, dooh slechts glunder opmerkt: „ich habo heut' wieder viele Damen geopfert"! Is het wonder, dat een speler, wien het offeren zoo in het bloed zit, er een boek over schrijft cn zoo doende iets bijzonders tot stand brengt" Spielmann benut 37 door hem zelf ge speelde partijen om de vele soorten offerwendingen te demonstreeren. Hij heeft daarbij gepoogd een bijdrage tot de syste matiek te leveren, door de offers volgens bepaalde kenmerken te classificeeren aan elk dezer groepen namen te geven. Zonder twijfel heeft het boek hierdoor aan waarde gewonnen. Want hoewel de kunst om juist te offeren slechts moeilijk te lee ren valt, kan de systematiek aan schools aangelegde naturen een belangrijken steun bieden bij het onderzoeken van dit gebied. Doch daarnevens leert Spielmann u, dat bij offeren dikwijls heel wat meer te pas komt dan de kennis van bepaalde stellingen of van bepaalde manoeuvres. Men moet het aandurven een offer te brengen, ook el heeft men van te voren niet alle gevolgen kunnen berekenen. Men moet ook op zijn intuitie durven vertrouwen. De aantrekkelijkheid van het boek schuilt voor een goed deel in de onopgesmukte wijze, waarop de schrijver zijn overwegin gen tijdens het spel mededeelt. Daarvan kunt ge leeren, zoo al nie thoe ge zelf moet offeren, dan toch in elk geival hoe ge offers kunt begrijpen en moet beoordeelen. Spielimanns boek is niet een boek van buiten te leeren; het wijst u slechts de groote lijnen en geeft u een kijk op den practischen gedachtengang van den schaak meester. Docih als zoodanig is het dan ook uitnemend. INLEIDING TOT HET SCHAAKSPEL Een boekje van Dr Euwe. Uitgave G. B. van Goor Zonen. Derde druk Prijs ƒ0.45 Dr Euwe's eenvoudige inleiding tot het schaakspel, een boekje voor eerstbeginnen- WOENSDAG 7 AUGUSTUS HUIZEN 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 1030 Morgendienst olv Ds I Snoey. 11.00— 12.00 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Chr Man nenkoor „Onder Ons", olv. F. Wessteyn. Mmv. M. Voorberg (piano). 1.15 Ensemble van der Horst en gram.pl. 3.00 Chr. lectuur. 3.30—3.45 Gram pi. 4.00 Pianorecital M. Keu- kmans. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie H. Koers 6.15 Gram.pl 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau 7 15 Reportage. 7.30 Gram. pl. 800 Berichten 805 Orgelconcert F. Kloek. 8.30 Lied en leven bij dc Hernhutters. Mmv. R. B. A. Oosterhuis (causerie), mevr. V Ze- renera—Knudson (zang) cn F. Kloek (orgel). 9.30 Gram.pl. 9.45 De Dieraer Harmonie olv, P. Swager. (Om 10.15 berichten). 11.00-* 11.30 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending, 8.00 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: J. C. C. Kayser (lezing), Hetty Beck (declamatie) en gram.pl. 12.00 Trio Loe Cohen en pram.pl. 2.00 Zenderverz. 2.15 Gram pl. 3.00 Voer de kinderen. 4.30 Trio Willem Lohoff, en gram.pl. 6.35 Sport- uitz. 7.00 S S Lantinga en P. J. Kers: Van de tuin naar de keuken. 7.30 Zang door A. de Booy. a. d. vleugel L. Contran. 7.50 „Bij den verkeersdokter" 8.00 Herh. SOS-ber.. nieuws berichten. Vara-varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 „Het geval van de geheimzinnige pillen", spel van Conan Doyle. bew. Labastide. 9.30 Gram.pl. 10.00 ..Spaansche zangspelen", causerie met gram.pl. 11,00—12.00 Gram.pl. DROïTWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgen wijding. 11.05 Gram.pl. 11.50 Orgelspel Q. Maclean. 12.35 Ch. Mannings orkc;t. 1.35 Or gel concert O. H. Peasgood 2.20 Het Schot- scho Studio Orkest. 3.10 Pianorecital J. Ka- dish. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth olv. R. Austin, mmv. I. Kohier (piano). 5.05 Gram.pl. 5.35 Het Sharpe-sextet. 6.20 Berichten. 6.50 Het Vario-Trio. 7.35 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 8.20 ..The purple pileus", spel van L. Gilliam. 9.05 BBC-Militair-orkest olv. N W. O'Donnell. mmv. Fr. Kesley (bas). 9.50 Be richten 10.10 Nieuws uit Amerika. 10.25 BBC- Orkest olv. Amers. 11.20—12.20 Maurice Win mek en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl 12.35 Orkestccccert olv. Toudie 7.20 Gram, pl. 8.20 Gitaarconcert Alice dc Belleroche, 9.05 „Les filles dc marbre", spel van Bar rière. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 12.20-2.20 Concert uit rest „Wivex". 3.50—5.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.20 Gram.pl. 9.009.20 Danj muziek. KEULEN 456 M. 6.50 Concert, 10.50 Zang, viool en piano. 12.20 Weragkamerorkest olv, Hagestcdt. 2.35 Gram.pl. 4.20 Zang en piano. 5.20 Orkestconcert olv. Hess en solisten 7.30 Dansmuziek. 9.05 Militair concert. 10.50— 12.20 Omroeporkest, -kleinorkest en solisten. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.» 12.20 en 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Gram, pl. 5.35 Kamermuziek. 6.35 Zang. 6.50 Vocale duetten. 7.20 Gram.pl 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30—1120 Paul Godwins orkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl 12.50 Omroepor kest olv. Douliez. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Orgelconcert 5.50 Gram.pl. 6.50 Omroepor kest olv. Douliez. 7.35 Klarinet-recital. 8.20 Symphonieconcert olv. F. André. 10.35—11.15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Meter. - 75.35 Rijkszending: Heilig ist das Blut. 9.05 Gram.pl. 9.20 Oude en nieuwe marschen. olv. Fuhsel. 10.20 Berichten. Hierna orgelspel. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Dansmuziek uit Berlijn. dien, heeft zijn derden druk beleefd. Het werkje beoogt hen, die van het schaakspel nog in het goheel niets weten, van de re gels op de hoogte te brengen en voor het schaakspel te winnen. Oiu laaistgenoemd doel te bereiken moet een werkje propa gandistische waarde bezitten, dus: popu lair geschreven zijn. En dat is het. ook. Het brengt den leek juist zoover, dat hij een partij kan spelen en gaat uiteraard niet verder dan den lezer de spelregels bij te brengen. Voor belangstellende leeken op sohaakgebied een handig boekjet MET DEN LANDMETER OP STAP VI Goeiemorgen, meneer Piket, goed geslapen? Uitstekend, meneer Vat; bent U al reisvaardig? Ja, ik was al vroeg op, want als we punten van Maasburg aan Amersfoort moeten vastmeten, zal de dag wel lang moeten Dat is nu niet noodig. Met de punten, die we vandaag ge bruiken, is dat al gebeurd. Kijk, dat is er een, een zoogenaamde Kad.-steen, een paal van beton; in den kant is een halve ronding uitgespaard, waarin precies een jalon geplaatst kan worden. Zoo'n paal is stevig en blijft in eenigszins vast terrein behoorlijk op zijn plaats, tenzij hij natuurlijk ontgraven wordt, wat een enkelen Keer gebeurt door andere overheidsdiensten, die dan nog goed denken te doen door hem weer ongeveer op zijn plaats te zetten, znaar de paar centimeters, die hij dan verkeerd staat, zijn juist voor ons funest. Wien een Kad.-steen in den weg staat, moet het Kadaster waarschuwen en er niet zelf aan gaan dokteren. Maar laten we er nu liever gebruik van gaan maken, dan er bij te staan filosofeeren. We laten hier een jalon inzetten. Ook bij het kruispunt van de wegen staat zoo'n paal, waar we ook een jalon bij zullen zetten. We kunnen nu hier tusschen een lijn uit- bakenen. Wat moeten we nu hier eigenlijk meten? Is hier ook iets verkocht langs dezen landweg? U weet toch zeker wel, dat hier een nieuwe provinciale weg komt? Welke hotelhouder zou niet de nieuwtjes van zijn dorp weten! U ziet ginds de piketten, die de as van den nieuwen weg aangeven en aan weerskanten daarvan de palen, die de nieuwe weggrenzen aanduiden. Nu verzoekt de Provincie aan het Kadaster op te meten de oppervlakten van de stukken, die van de aanliggende perceelen aangekocht moeten worden om hiernaar den prijs te kunnen bepalen. Mochten de eigenaren niet willen verkoopen, dan moet de weg van de onteigening worden gevolgd. We moeten dus nu aan onze meetlijnen, dat zijn de lijnen van Kad.-steen tot Kad.-steen, zoowel de oude als de nieuwe weggrenzen opmeten; de strook daartusschen moet aan gekocht worden. Goed, ik begrijp dat, maar waarom staan die Kad.-steenen dan niet op den weg? Dat meet toch gemakkelijker, want nu moeten we telkens over de slooten heen en daar is Uw leerling geen held meer in; dien tijd heb ik gehad! Als U straks aaar- V stond in ons blad van 5 Augustus. mee begint, ga ik maar naar huis; daar kan ik ook nog wel wat doen. Dat is best, maar ik zal U toch even het waarom uitleggen. Als we onze vaste punten, die Kad.-steenen dus, in den ouden weg zetten, is de kans heel groot, het is haast zeker, dat ze ver stoord worden wanneer men den nieuwen weg gaat aanleggen. Er wordt aan graafwerk verricht, er worden groote hoeveelheden zand gestort, die den slappen grond wegpersen. Daarom blijven we met onze steenen en lijnen in dit geval een eind van den weg af. Ja, dat is me weer duidelijk, maar nu nog een vraag, die misschien erg dom is. U zegt voortdurend: „wij" plaatsen Kad.- steenen, maar de Provincie heeft hier toch ook al gemeten; heeft die dan geen steenen geplaatst, die U weer gebruiken kunt? En als de Provincie dan haar meting aan U gaf, behoefde U niet meer te meten. Ik vraag dat maar, want dat lijkt me over bodige ambtenarij, waar wij zakenmenschen niets van vatten. Meneer Vat, daar heeft U een onderwerp aangeroerd, waar over we een heelen dag zouden kunnen praten. Deze weg wordt inderdaad tweemaal gemeten en. dat komt, doordat iedere dienst een ander belang bij de meting heeft en andere eischen van nauwkeurigheid aan de meting stelt. Maar ik kan U misschien troosten met er aan toe te voegen, dat de samenwerking tus schen landmetende overheidssdiensten in deze tijden van be zuiniging ernstig wordt overwogen en dat er gelukkig reeds voor beelden van een dergelijke samenwerking bestaan. De toekomst zal zeker in ruime mate samenwerking doen zien tusschen het Kadaster en andere meetdiensten. Maar, de meetarbeiders hebben de lijn al uitgebakend; ik begin dus maar te meten; vanavond zullen we samen de resultaten eens bekijken. Maar, meneer Vat, nu kunt U ons nog een grooten dienst bewijzen. Als U toch weer over de sloot gaat en dan in het gindsche wei land die koeien wegjaagt, kunnen we ongestoord doormeten. Anders staat er zoo dadelijk niet een jalon meer overeind; de koeien moeten per sé daar tegenaan schuren of ze met den kop omstooten. Monnikenwerk, in een wei met koeien te meten! Goeienavond, meneer Piket, -komt U me nu weer eens iets leeren? Heeft U nog punten aan Amersfoort vastgemeten? Neen, dat was niet noodig, maar dat is niet zoo vreeselijk als het er uit ziet, het is maar een klein beetje wiskunde. Ach meneer, begin daar niet over, dat heb ik nooit geleerd, dat is meer iets voor mijn zoontje Kees; die is op dc H.B.S.; die is daar beter in thuis. Nu meneer Vat, laat U zich er heusch niet door afschrik ken, het is eenvoudig. Als U denkt, dat ik het begrijpen kan, dan graag, maar mag Kees er dan ook bij komen? Misschien krijgt hij ook zin in het landmeten. Hij zit nu in de derde klas van de H.B.S. Zou hij nu later ook geen landmeter kunnen worden, of moet hij dan op tla ambachtsschool geweest zyn?. Neen, meneer Vat, de landmeterij is wel een mooi ambacht, maar als Kees de vijf-jarige H.B.S. afgeloopen heeft, zou hij nog 3Yo jaar aan de LandbouwhoogeschoQl te Wageningen moe ten studeeren om het diploma van landmeter te verwerven. Daar na zou hij, na 2 jaar praktijk bij het Kadaster, examen moeten doen voor landmeter van het Kadaster. Zoo was het tenminste tot voor enkele jaren, maar tegenwoordig wordt dat examen voor landmeter van het Kadaster niet afgenomen, omdat het Rijk voorloopig geen nieuwe landmeters benoemt In Wageningen afgestudeerde landmeters moeten nu zichzelf een bestaansmo gelijkheid scheppen. Morgen zult U hier zoo'n civiel-landmeter ontmoeten. Zoowel zin voor de juristerij, als voor de wiskunde en een open oog voor de praktijk moeten zij hebben, willen zij met hun diploma verder iets bereiken. De tijdsomstandigheden maken het dezen jongen menschen wel buitengewoon moeilijk, een loonenden werkkring te vindenZoo, Kees, kom er maar bij, jij bent een wiskunstenaar, heeft je vader verteld; let maar goed op, of ik alles goed vertel, want het is al zooveel jaren ge leden, dat ik wiskunde leerde, dat er misschien al weer veel veranderd is. Kijkt U eens: ik teeken hier een lijn van, laten we zeggen, 10 c.M. cn nu leg ik aan het begin en aan het eind van die lijn twee hoeken van een vooraf bepaalde grootte, die ik hier maar uit de krant knip. Als ik nu de kanten van die hoeken verleng, krijg ik een driehoek, waarvan ik de twee zijden AC en BC uitmeten kan. Leg ik nu tegen een van die zijden, bijv. AC, weer een paar hoeken, dan krijg ik weer een driehoek, waar van ik dus weer de drie zijden ken. Ja vader. Nu vertel ik U hetzelfde nog eens, maar meer landmeet kundig. Als ik den afstand ken tusschen een toren van Rot terdam en een van Schiedam en ik meet op die twee torens de hoeken naar den toren van Overschie, dan is ook bekend de afstand van dien toren van Rotterdam naar dien van Overschie en van dien van Schiedam naar Overschie. In Schiedam cn Overschie meten we weer de hoeken naar Vlaardingen, dan zijn bekend de afstanden Overschie—Vlaardingen en Schiedam— Vlaardingen. Hoe precies die eene afstand van toren Rotterdam tot toren Schiedam bepaald wordt, zal ik nu maar niet vertellen; dat is niet zoo eenvoudig. De grootten van de hoeken meten we met een hoekmeetinstrument, den theodoliet. De afstanden Rot terdam en Schiedam bepalen we natuurlijk niet op die primi tieve manier, zooals ik met die stukjes papier liet zien, maar die kunnen we berekenen. Dit is nu de „driehoeksmeting", waarbij U dus moet opmerken, dat we alleen maar noodig hadden den afstand tusschen Rotterdam en Schiedam en dat we verder slechts hoeken te meten hadden. Zoo heeft men nu in Nederland alle torenspitsen in onderling verband bepaald en, laat ik het maar eenvoudig zeggen, al die driehoeken geteekend, uitgaande van de lijn RotterdamSchiedam, waardoor dus een kaart van al die torens ontstond. Wat heeft men nu verder met die kaart gedaan? Men heeft over den Onze Lieve Vrouwentoren van Amersfoort, die ongeveer midden in ons land staat, op die kaart een kruis geteekend: een lijn Oost-West en een lijn Noord-Zuid. Men zou nu op die kaart de afstanden kunnen meten van iederen toren haaks op die twee kruislijnen. In werkelijkheid gaat dit weer door middel van berekening; dat is weer wiskunde, waar ik maar niet verder op inga. Die afstanden worden berekend tot in centimeters! Bij iederen toren behooren dus twee van die afstanden en men noemt ze de coördinaten van den toren. Van ongeveer 4000 torens en dergelijke zijn de coördinaten ver zameld in uitgaven van de Rijksdriehoeksmeting. Begrijp je het Kees? Ja vader. Als we nu andersom te werk gaan,, kunnen we met deze gegevens weer een soort landkaart teekenen. We beginnen met een kruis te teekenen en zetten dan bijv. de coördinaten van den St. Laurenstoren van Rotterdam op dit kruis uit. Doen we het- zelfde met. den St. Janstoren van Gouda en den St. Jacobskerk van Den Haag, dan krijgen we deze torens op hun juiste plaat sen op de kaart. Begrijp je het, Kees? Ja vader. U ziet dus, als we coördinaten van punten hebben, kunnen we deze op de kaart brengen. Zoo bepalen we niet alleen van torens, maar ook van andere voorwerpen, bijv. van de Kad.- steenen, de coördinaten. Deze geven dus ae afstanden van zoo'n steen oostelijk of westelijk en zuidelijk of noordelijk van Amers foort, dus heb ik niet te veel gezegd, toen ik vertelde, dat ze aan Amersfoort waren vastgemeten! K~ Neen, nu geloof ik het wel te begrijpen. Begrijp jij het ook, Ja vader. Dan moet jij me eens vertellen, Kees, hoe groot de afstand is van den toren van Maasburg tot den toren van Amersfoort. Tot op een centimeter, hoor! De coördinaten van den toren hier zijn: westelijk van Amersfoort 66976.S7 meter en zuidelijk van Amersfoort 34639.65 M. Nu, dat kan ik best uitrekenen; daar is niets aan! Het gaat met de stelling van Pythagoras. Het eerste getal verhef Ik tot de tweede macht en dat doe ik ook met het tweede; dan tel ik die twee tweedemachten bij elkaar op en ik trek den wortel, tallen! Z°° SSUW' want het zi^n heel Sroote ge- Dat geeft niets; ga jij je gang maar, wij wachten wel. u' hem hoor! Vader, de afstand van den toren hier tot dien van Amersfoort is 75404.29 meter. Wel, wel, hog is het mogelijk!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8