Met de „Hertog Hendrik" op reis AKKERTJES DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De eerste, tweede en derde prijswinnaars van de af deeling „kinderen met honden" Naast zijn ambtsbezigheden als president-schepen van Oud-s-Hertogenbosch doet op het Kurhausterras te Scheveningen. deze magistraat ook aan dresseeren van struisvogels. De Rotterdamsche Reddingsbrigade oefent onder groote belang stelling aan het strand van Hoek van Holland. De Zaterdag geopende Grossglocknerweg als een serpentine tegen de Rechts: de Noordwal bij den Pfiffker, Ringsteken, een behendigheidsnummer van den gezelligheidsrit naar. Schiphol door de Amsterdamsche H.D.-club georganiseerd. - MET OF ZONDER COLIJN? Aanpassings- of welvaartspolitiek? Tijdens de Kabinetscrisis kondigen wc een brochure over bovenstaande opschrif ten aan; geschreven door drs J. Groot en tirs A. M. Groot (Boekhandel W. ten Have, Amsterdam). We komen er nu nog even op terug, om dat we, na lezing, overtuigd zijn, dat ze in breede kring verhelderend kan werken. Na een algemeene inleiding hespreken de schrijvers: Het verschil tusschen bezuini gen en versoberen; Wat is aanpassen, wat moet worden aangepast?; De aard van de ziekte waaraan wij lijden; De taak van de Regeering en het aanpassingsproces; De in vloed van de algemeene versobering op het bedrijfsleven; Inkomen verhooging of aan passen; Het vraagstuk van de Ordening. Ten bewijze, dat de schrijvers de kwestie eenvoudig en duidelijk behandelen, volgc hier een citaat over het onderwerp: Aan passen: „Moet men", zoo redeneeren de niet-aan- passers, „de inkomens en dus de koop kracht gaan verminderen, in dezen tijd, nu er nagenoeg van alle producten een over schot bestaat en nijverheid, handel en land bouw toch al als met lamheid zijn gesla gen? Moet dan de vraag naar producten nog meer worden verminderd, in een tijd, waarin wij dagelijks kunnen lezen, dat groote voorraden voortreffelijke voedings- en genotmiddelen moeten worden vernie tigd, omdat de minimumprijs er niet voor is te bedingen? ?Moet door dit alles dan de werkloosheid nog meer worden vergroot, zoodat er een nog grooter overschot zal ont staan van producten, die bij gebrek aan af zetmogelijkheid moeten worden vernietigd?" „Neen", zoo redeneeren zij verder ,jhet omgekeerde moet gebeuren. Het geld moet rollen, de inkomens moeten worden ver hoogd. Er moet daardoor vermeerderde Vraag komen; de vernietiging van kostelijke producten zal dan niet meer noodig zijn; de bedrijvigheid zal weer toenemen, de werkloosheid verminderen. De Regeering zal minder steun hebben uit te keeren, de vermeerderde koopkracht van de opnieuw te werk gestelde arbeiders zal weer nieuwe vraag in het leven roepen, de bedrijvigheid zal wederom toenemen, do werkloosheid af nemen. Welhaast automatisch zal men zoo kunnen voortgaan, totdat alle werkloozen weer in het productieproces zijn ingescha keld en alle bedrijven weer op volle capa citeit werken, waarmee uit den aard der fcaak do crisis is opgelost." Zij die deze gedachte tot de hunne heb ben gemaakt, schudden meewarig het hoofd over een Regeering, die zelfs dit „elemen taire inzicht" mist. Anderen, die zelf met over de zaak hebben nagedacht en die deze argumenten ter oore komen, zijn al ras zoo danig overtuigd door de schijnbare logica, die in deze redeneering ligt besloten, dat zij zich onmiddellijk opmaken tot vertol kers van deze aanlokkelijke theorie, om die onder vrienden en bekenden uit te dragen. Tooh zijn het alle drogredenen, die berusten op een volkomen misvatting Van het wezen der dingen, een misvatting echter, die zoodanig is ver spreid, dat de bestrijding ervan in de eerste plaats noodzakelijk is, Ieder mensóh moet er voor zorg dragen, dat hij niet meer verteert" dan zijn inkomen aagt. Overtreedt hij dit gebod duur zaam, dan is verarming het onafwendbaar gevolg. Precies hetzelfde geldt natuurlijk ook voor een volk; het mag niet meer ver teren dan het produceert, m.a.w. ieder volk heeft op straffe van verarming er voor zorg te dragen, dat de totale consumptie, de totale productie niet duurzaam overtreft. 'last vele anderen heeft nu het Neder- landsche volk zich reeds jarenlang gehand haafd op een consumptiepeil, dat de waar de van de productie ver te boven gaat. Dit is trouwens ook thans nog het geval en 't onverbiddelijk gevolg is geAveest, dat een steeds meer voelbare verarming is ingetre den. Dit is niet zoo gemakkelijk te begrij pen; immers zal men zich afvragen: „Als de consumptie dan Averkelijk al jaren lang grooter is geweest dan de productie, waar komen dan al die onverkoopbare voorraden andaan en hoe zit het dan met al die Aveg- geworpen groente? Zijn dit geen duidelijke beAA-ijzen van het feit, dat de productie groo- t is dan de consumptie?" Ook deze redeneering berust op een mis vatting. De fout, die er in verscholen ligt vindt haar grond in de verwarring van tAvee begrippen, namelijk de productie in hoeve elih eden uitgedrukt en de pro ductie uitgedrukt in avaarde. Zeker, in hóeveelheden uitgedrukt Avordt er zooveel geproduceerd, dat er practisch geen prijs voor te maken is, zoodat 't over schot dikwijls door vernietiging moet Avor- den opgeruimd. Deze hoeveelheden zijn echter niet bepalend voor de vraag of een volk al dan niet verarmt. Voor de be antwoording van die vraag moet men een vergelijking maken tusschen de Avaarde van 't geproduceerde en de av aar de van 't geconsumeerde. Wil men dus bewijzen, dat de volksrijkdom afneemt dan moet men aantoonen, dat de Avaarde van de consumptie, de waarde van de pro ductie overtreft „Wat moeten wij aanpassen en waaraan moeten wij dat aanpassen?" Wij moeten ons levenspeil aanpassen aan de veranderde economische omstandigheden Het Nederlandsche volk zal zich moeten versoberen, het zal zijn behoeftebevrediging zoodanig moeten inperken, dat de Avaarde van de productie en de waarde van de con sumptie Aveer in evenwicht komen. „Onzinnigheden" Die de N.SJ3. vooralt Eelpen Over het roekelooze pogen" om het mi- nisterie-Colijn tot heengaan te dAvingen, Avaagt J. D. het in het Friesch Kerk blad een paar opmerkingen te maken. En op gevaar af van een beetje fascisme ver dacht te aa'orden, geven we dit brokje ter overweging door: „We hebben een parlement; beAA'ijs on zer volkgvrijheden, maar leden van het parlement zijn de beste propagandisten geAvorden voor de N.S.B.. die het heele parlement naar huis willen sturen. Als in zulk een ernstige tijd in het parle ment zóó gehandeld Avordt, dat zelfs menig goed Anti-revolutionair bij zich zelf denkt en het ook wel eens tegen een goeden vriend zegt: zij stuurden voor mijn part dat college van honderd man maar wat met vacantia én lieten Colijn XVI Begin Augustus 1935. In het Vaderland terug. De lezers hebben nu al zoo lang geduld gehad, dat ze ook nog wel even Avillen luis teren naar het slot van dit stuk, dat uit Avel heel veel acten bestond. Na een storm van meerdere dagen en nachten zijn >e Aveer aangekomen onder de lage kusten van Holland. Laat ik nu op passen, dat mijn medeopvarenden van de Hextog Hendrik, dit stukje niet lezen, andei's tikken ze me op de vingers en zeg gen: „Och, dorniné, kom, dat Avas geen storm, dat Avas alleen maar harde wind!" Ze hebben me tevoren al geAvaarschuwd dat ik dit geen storm noemen mocht. Ik geloof dat ik hier toch eens niet doe, wat zij mij zeggen, hoezeer ik doorgaans gehoor gaf aan hun advies en raad. Want ik vond het een storm. Het schip deed tenminste erg onrustig, dagen lang. We willen er niet langer ovër twisten. De reizigers van het N. C. R. V.-schip hebben er het begin van meegemaakt en die klaagden daarover of dat reeds een storm Avas. Waarom zou ik het dan ook niet mogen zeggen, daar wij het volop gehad hebben. Zand erover. Dat kan nu weer, het is nu alles weer land rondom mij. Wat een vreemde gewaarwor dingen. Toen ik gistermorgen klokgelui hoorde ('t Avas Zondag) viel dat me op, zoo Avas ik dat ontwend. Toen de vliegen het me lastig maakten, merkte ik opeens welk een langen tijd ik hun lastig gedoe heb mo gen missen. Toen 't kindergebabbel weer in mijn ooren klonk was het mij als nieuwe muziek. Toen een buur naar mijn beeneu keek, meende ik een glimlach te zien, waartusschen het woord „zeebeenen" ge murmeld werd. En zoo zou ik kunnen voortgaan met pogingen te doen U een in druk te geven van het verbazend groot ver schil tusschen het leven op het schip in het Noorden en het leven hier aan wal. Maar ge zult dit wel willen gelooven. De paar dingen, die me zoo het eerst uit de pen rollen, zijn, naar ik Hoop, voldoende. Ge wilt liever nog eens iets anders hooren, een totaal-indruk en een eind-conclusie. Best. Dan begin ik met te zeggen, dat onze marine teveel in het vergeetboekje staat. De landmacht zien we ieder .oogenblik, maar XV stond in ons blad van 3 Augustus. de marine zien Ave (juist naarmate ze beter m a rine is en dus buitengaats vertoeft) veel minder. Enfin, ge weet het: onbekend, maakt onbemind. Dat nu is heel jammer. We mogen waar lijk wel Avat meer sympathie en belangstel ling gaan koesteren. Niet alleen omdat in de marine voortleeft een machtig stuk tra ditie van ons grootsch verleden als natie. Neen, ook om een andere, meer actueele reden. Nederland Avil niet eenzijdig ontwapenen. Gelukkig niet, want m. i. zou daardoor juist het oorlogsgevaar niet verkleind worden, zooals de vooi-standei-s dat en we zijn met hen felle tegenstanders van den oor- logsginiAvel juist langs dien Aveg meenen te bereiken. Welnu, als aare dan een weer macht hebben, dan is de marine voor ons land daar wel een zeer belangrijk ondei-deel van. Immers ons land heeft een lange kustlijn, met zeer belangrijke riviermonden en zeegaten. Wat zou Nederland zijn zonder Indië? Niet alleen zonder Oost-, maar ook zonder West-Indië. Nederland heeft aan Indië in het verleden veel te danken en ook omgekeerd Indië aan Nederland. Deze twee kunnen niet buiten elkander. Ons land zou ineenstorten en Indië geruïneerd en der verwarring ten prooi worden, Avanneer men ze van elkander losscheurde. Om die band tusschen moederland en koloniën te besten digen is een vloot noodig. Ze heeft een groote preventieve waarde. En bij de gisting in het verre Oosten op liet oogenblik blijkt meer dan ooit de onmiskenbaarheid van een goed geoutilleerde marine. Dat zoo de ma rine meeAverkt aan het economisch en cul tureel belang van beide deelen van Groot- Nederland, kan niemand ontkennen, die de dingen ziet zooals ze zijn. En Avanneer Hol land uit schrielheid of uit welke oorzaak dan ook, zijn toch al zeer kleine vloot nog verder ging besnoeien en klein maken, en wanneer de belangstelling voor onze marine heelemaal zou verdAvijnen uit onbekend heid, kortzichtigheid of verkeerd zich uiten de liefde voor den vrede dan zouden on telbaar velen dit eenmaal te laat betreuren. Ik kan niet nalaten U en mijzelf op te wekken tot meer meeleven met onze marine. Ik heb die (door deze reis mede) leeren waardeeren. In het volgend slotartikel zal ik U nog schrijven over onze marinemenschen, de omstandigheden Avaaronder zij leven en hun sociale positie. Ds. P. PRINS. een tijdje baas, zullen dan niet uit min der goed politiek gefundeeide kringen aan Mussert verdubbelde legerscharen toevloeien? Het parlement werkt op deze manier mee tot zijn eigen ontbinding". SPREEKUUR Dr. VAN RIJN De Directeur-Generaal a-an den LandbouAv maakt bekend, dat de heer dr. J. J. L. van Rijn, voor Nederland lid van het Permanen- to Comité van het Internationaal Landbouw Instituut te Rome, op Dinsdag 13 Augustus as. van 2 tot 4 uur op het Departement van Economische Zaken, Bezuidenhout 30 's-Gra venhage, voor belanghebbenden zal zijn te spreken, Die schele Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik déarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpiin, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont Crisisgevaren Het eindrapport van de commissie-Benmer Men meene niet, schrijft het Algemet Weekblad voor de Middenstand, dat eindrapport van de Commissie-Beumer over c.risisvarkenscentrale, uitsluitend van be lang is voor degenen, die bij den handel in varkensvleesch, spek en varkens betrok ken zijn. Integendeel: dit rapport houdt een waar- schuAving in voor de Regeering. Met schrik kan men er kennis van nemen, op welke wijze een crisis-centrale, aan welke groote zelfstandigheid was gegeven, van haar macht misbruik gemaakt heeft. In strijd met de bedoeling van den wetgever be moeide de crisis-centrale zich met den bin- nenlandschen handel en grossierde zij in vleesch. En terwijl Minister Verschuur t-a.z van dit punt had gezegd, dat all<as „vrijheid blijheid" zou blij\'en, werd de particuliere handel met „overheids'-gelden beconcur reerd. zonder dat de concurrentievoorwaar den gelijk waren. Op dezelfde dag, dat namens den minister aan een achttal adres see rende landelijke organisaties werd mee- ROFFELRIJMENm ZOMERFEEST, De zee rolt met een frisch geruisch Gekuifde golfjes naar het strand. De meeuwen zweven zilverwit Boven de blonde duinenrand. Een stoomboot aan de horizont Tornt kalm het noorden tegemoet. Een pinkje wiegt de haven uit. Z'n wimpel wuift een laatste groet. De kinders spelen in het zand. Ze bouwen aan een groot kasteel. Ze graven grachten eromheen. Het wordt een schoon en grootsch Ze werpen hooge bergen op [geheel. Langs binnenzeeën, waar de vloed De speelgoedscheepjes stuwen zal. Ze liggen veilig daar en goed. De golven rollen af en aan. De baders ondergaan hun slag En breken met een schaterlach De stilte van de klare dag. De kinders houden even op, Ze lachenen de zon lacht mee. Het is een stil en heerlijk feest Het zomerfeest aan koele zee. (Nadruk verboden.) LEO LENS.\ gedeeld, dat het grossieren rechtstreeks niet meer door de Ned. Varkens-Centrale zou geschieden, werd het contract afgeslo ten, waardoor Welling, Borculo, voor re» kening van de N.V.C. ging grossieren! Het rapport constateert dan ook hier strijdigheid tusschen deze mededeeling en feiten. Al moge nu de conclusie der Commissi^ luiden, dat door of vanwege de N.V.C. geen handelingen zijn gepleegd, welke uit eefl oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdienen, a-ast is komen te staan, dat da bezwaren van de betrokken organisaties La.z. van het ingrijpen in den binnenland- solien handel juist waren. Inmiddels is de in het geding zijnde cri siscentrale opgeheven: haar rechtsopvolg- ster heeft heel wat minder zelfstandigheid Tooh zal de Regeering goad doen, een wil lig oor te leenen aan de bezwaren en klachten van organisaties en benadeelden op het geheele terrein der crisis- wetgeving. Zij beschouAve de klagers voor al niet als lastige opposanten, doch al^ mensohen, dde opkamen voor belangen, dig evenzeer behartiging verdienen. MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE IN DE WIERINGERMEER De minister van Avaterstaat, jhr. ir. O. C, A. v. Lid t h de Jeu de, heeft gistermid dag een bezoek aan den Wieringermeerpol- der gebracht, Avaar hij eenige boerderijen heeft bezichtigd en de oogstAverkzaamhedeij in oogenschouw nam. Hij Avas vergezeld van den directeur-gene raal van den rijkswaterstaat dr. ir. J. A, Ringers en ir. S. Smeding, lid van de cü« recti® .van den Wieringermeerpolder,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5