DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND NA DE RAADSBESLISSING Pessimisme te Addis Abeba Mussolini stoft er op, dat Italië's standpunt heeft gezegevierd Nieuwe mobilisatie-maatregelen aangekondigd Te Addis Abeba is men na het besluit van den Yolkensbondsraad, dat zoozeer de Itali aansche gevoeligheid ontziet, zeer pessimis tisch gestemd. Men beseft, dat Italië een maand respijt gekregen heeft om zijn voonbereidselen in Somali land en Erithrea te verhaasten, ter wijl Ethiopië verplicht is tot werkloosheid door het verbod van uitvoer van wapenen jen munitie in vele landen. Dit pessimisme blijkt wel zeer gegrond te zijn. want te. Rome blijkt men er evenzoo over te denken. Men wijst er daar op, dat de houding van Italië zoowel van diplomatiek als van mili tair standpunt, niet is gewijzigd door de Resolutie van den volkenbondsraad. Italië is niet minder intransigent dan een week geleden. Mussolini heeft geweigerd het recht van den volkenbond te erkennen, thans, of in de toekomst, te interveniecren in het Italiaansoli-Abessynisch conflict. Hij is voldaan over het feit, dat de onderhan delingen der drie mogendheden, overeen •komsiig het verdrag van 1906 .zullen wor den gehouden buiten de jurisdictie van den [volkenbond. Of deze onderhandelingen het resultaat kunnen opleveren ,dat Groot- Brittannië en Frankrijk er van hopen, is, naar verklaard wordt, een zaak, welke den Italiaanschen dictator weinig zorg maakt. Men verklaart, dat hij weet, wat hij wil en .vastbesloten is dat te verkrijgen. Men noemt het zeer twijfelachtig, of het nog steeds mogelijk is, een botsing te voor komen tusschen Italië en Ethiopië, doch indien er eenige mogelijkheid is, zou het deze moeten zijn, dat alle betrokken mogend heden er toe bijdragen, dat al zijn eisohen zullen worden vervuld. Dit is dus het bedroevend voorloopig re sultaat van het ingespannen zoeken van Laval te Genève naar een formule, die zoo wel den een als den ander moest kunnen bevredigen en waardoor de partij, die liet sterkst is en het best bluffen kan zijn zin heeft gekregen. Mussolini lacht in zijn dictatorswaan fei telijk de beide proote mogendheden, die ziah te Genève het meest hebben doen gelden, in hun gezicht uit. Zij allen zullen er toe moeten bijdragen aldus laat hij rondbazuinen dat al zijn pisclicn zullen worden vervuld. En om hier kracht bij te zetten, bereidt hii, volgens de berichten, nieuwe militaire stappen voor, nieuwe mobilisatie-orders, die het aantal Italianen dat zich onder de wa penen bevindt, tot een millioen man zullen .opvoeren. Immers gaan de diplomaten heel zoet hun drie-mogendhedenconferentie op grond van liet verdrag van 1906 voeren en beraad slagen zij tevens over plaats en tijd van de wederopname van de onderhandelingen (van het scheidsgerecht, dat de schuld van het gerecht bij Oeal Oeal moet vaststellen. Wanneer waar is wat een Abessynisch officieel communiqué zegt, dat op de offici- celo Italiaansche kaarten Oeal Oeal staat aangegeven als Abessynisch geibied en dat bovendien in het. Italiaansch memorandum gesproken wordt van het feit dat Oeal Oeal door Italiaansche militairen was bezet dan behoeft er eigenlijk weinig meer onderzocht te worden. Maar men weet het: Italië hand haaft den eisch, dat grenskwesties buiten bespreking moeten blijven, een eisch, die herinnert aan de fabel van de wolf en het lam Het is voor ieder, die nuchter oordeelt, feoo klaa- mogelijk, dat Italië geen verzoe ning wil doch alleen zijn zin in Ethiopië wil doorzetten. En de Volkenbond weet tegenover dit brutale geweldsvertoon niets te stellen dan een behendig zoeken naar formules, zonder ruggegraat en zonder beteekenis en die dan ook" door den geweldenaar te Rome slechts worden bespot. Japansche wapenen naar Abessynië? De correspondent van 3e Exchange Tele graph te Addis Abeba seint heden, dat Abessynië een zeer groot contract heeft on- iderteekend betreffende aankoop van wape nen cn munitie in Japan. Tevens zou Japan een militaire en commefcieele missie naar 'Abessynië willen zenden. Vrijwilligers voor het AEessynische leger. Uit Addis Abeba: Het ministerie van bui- ï.enlandsche zaken ontvangt dagelijks bon derden aanbiedingen van vrijwilligers uit alle landen, meerendeels officieren, die dienst willen nemen in het Abessynische leger. In totaal zijn thans 5000 aanbiedingen ontvangen, waarbij niet zijn opgetdd de aanbiedingen, die via de buitenlandsche consulaten binnenkomen. l it Ankara vernemen de Engelsche bla den dat liet Turksche ministerie van oorlog den' momenteel te Addis Abeba vertoeven- den Turkschen generaal Wehlbi Pasja op- opdrockt heeft gegeven; het Ab^jnsche leger zijn diensten als officieel instructie officier aan te bieden. Men ziet hierin een teeken van de ondubbelzinnige sympathi- \an Turkije voor Abessynië. Tegenspraak van aanvallen op missies. Uit 'Addis Abeba: In Ethiopische rjtatti. leringen en op het ministerie ml* iandsche zaken wordt ontkend dat deji sclie katholieke missiestaten te Dubbe sou gijn aangevallen en dat mgr. Jarousseau te Banar zou zijn be'.eeöigd, zooals de Itali- aansche nets berichtte. Mgr. Jarousseau, die sedert 57 jaar in Ethiopië woont, wordt door de bevolking en door den Negus zeer hoog fipMOVt, Dc leden van de Duitsche, Arabische, Ar meensche. Grieksche, Russische, Zwitsersche, Turksche en Portugeesche kolonies m Ethio pië hebben een protest onderteekend tegen de woorden van Mussolmi: „Ethiopië re geert de andere rassen met onrecht en wreedheid." Zij verklaren, dat Ethiopië een Christelijk land is en gastvrij voor vreem delingen. WEER EEN NEGER GELYNCHT Uit Pittsburg: Een woedende menigte 'drong de gevangenis te Pittsburg in den staat Mississippi binnen, overweldigde den cipier en haalde een neger uit zijn cel. die beschuldigd werd een blanke vrouw te heib ben aangerand- De menigte sleepte den neger mee en voerde hem een eind buiten do stad, waar hij werd gelyncht Het lijk werd gevonden, hangende aan de brug over de Yalobusha, DUITSCHLAND EN DE BUITENLANDSCHE PERS De actie tegen buitenlandsche correspondenten neemt toe (Van onzen Duitschen correspondent) De positie van den buitenlandschen jour nalist in het Derde Rijk is verre van benij denswaardig. Ook al merkt liij er wellicht persoonlijk weinig van, toch staat hi] voortdurend onder controle van de Gehei me Staatsjiolilie en hij kan er zeker van zijn. dat ook zijn telefoongesprekken wor den beluisterd. Men beweert, dat hier speciale beambten voor zijn aangesteld, die verschillende talen beheerschen, zoodat men te Berlijn reeds weet, wat pas later in de buitenland sche bladen zal worden gepubliceerd. Bedenkt men dan nog, dat ook brieven tegenwoordig aan geregelde controle on derhevig zijn het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat de redactie geopen de en weer dichtgeplakte postzendingen uit Duitschland ontvangt da"n zal men den ernst van den tegenwoordigen toestand bij benadering gaan begrijpen. Nadat kortelings de over heel Duitsch land verspreide .Baseier Nachrichten" voor onbeperkten tijd werden verboden, is het rijksministerie van propaganda thans nog een stapje verder gegaan: Ernst Klein, de voortreffelijke correspondent van (lit blad, moet op bevel van de Geheime Staatspoli tie, Duitsohland binnen vijf dagen verla- ten. De „Angriff", het lijforgaan van Dr Goebbels, protesteerde er tegen, dat het Zwitsersche blad door een niet-arischen Oostenrijker werd vertegenwoordigd. Het zag hierbij over het hoofd, dat nóch Zwit serland nóch Oostenrijk tot dusver aan de anti-semitische beweging hebben meege daan, zoodat het dus aan de redactie van buitenlandsche organen overgelaten moet worden, of zij al of niet van een niet-ari schen medewerker gebruik wenschen te maken. Deze attaque van den „Angriff" schijnt weerklank gevonden te hebben bij het offi- cieele partijorgaan, den „Völkischen Beo- bachter", want ook in dit blad lezen wij 'felle aanvallen op buitenlandsche bladen en hun Berlijnsche medewerkers. De „Stockholms-Tidningen" heeft een verslag van de relletjes aan den Kurfür- stendamm gebracht, dat in de Wilhelm- strasse ontstemming teweeggebracht schijnt te hebben. Een landgenoot van dezen cor respondent, die reeds ecnigen tijd te Ber lijn vertoeft, was ook bij" deze razzia aan wezig en is het met den Zweedschcn cor respondent niet eens. Dat is natuurlijk koren op den molen van den „Völkischen Beobachtcr", die zonder commentaar allerlei beschuldigingen tegen den Zweedschen correspondent gretig af drukt. Zijn particuliere levenswandel wordt nauwkeurig beschreven, hij behoorde tot de lichtschuwe elementen, die sedert 1909 hetz-artikelen schrijven tegen het Derde Rijk en was voor geld bereid, alles te schriji ven, wat men maar wilde Wij kennen dezen medewerker der „Stockholms-Tidningen" weliswaar niet, maar vinden het niettemin hoogst bedenke lijk, wanneer in het hoofdorgaan der N. S. D. A. P. aanvallen van dit gehalte verschij nen, welke een persoonlijk karakter dragen en stellig niet bevorderlijk zijn voor een goede verstandhouding tusschen de Duit sche en 3e buitenlandsche pers. Ten slotte houdt de „Angriff" zich bezig met den Berl. corr. Mario da Silva, verte genwoordiger van de „Lavoro fascista", die onlangs vrij scherpe aanvallen op het natio- naal-socialistische Duitschland heeft onder nomen. Ditmaal schijnt hij zich bezig gehou den te hebben met den Pruisischen politie- knuppel en de „Angriff" vindt dat natuur lijk niet goed. Gaat men op dezen éénmaal ingeslagen weg verder, dan zijn de gevolgen nauwe lijks te overzien, iedere objectieve bericht geving wordt systematisch tegengewerkt en het aanzien van het Derde Rijk wordt hier door stellig niet bevorderd. Stakingsonlusten op Kreta onderdrukt Op Kreta hebben Zondag botsingen plaats gevonden met de stakende arbeiders in de krantenindustrie, wier aantal onge veer 1000 bedraagt. Zij vormden overal sa menscholingen en weigerden tc voldoen aan de bevelen der politie. Later hebben de stakers gevolg gegeven aan den oproep van den commandant der Grieksche troepen, generaal Bacopoulos, en zijn naar hun werk teruggekeerd. Bij de botsingen zijn 23 arbeiders en 16 soldaten, waaronder drie officieren gewond. Naar verluidt zouden 6 personen om het. leven zijn gekomen. De Japansohe ambassadeur te Washington heeft bij het staatse!eparternent geprotes teerd tegen de „beschimpende" camcatuur van den keizer van Japan in het satirieke weekblad „Vanity Fair". De teekening stel de voor don Japanschen keizer, die een klein wagentje met het diploma van een Nobelprijswinnaar voor den vrede trok. De ambassadeur betoogde, dat de teeke ning groote ontstemming in Japan had ge wekt, omdat het wagentje een riksja voor stelde en de keizer niet als riksja-koelie, maar in voile generaalsuniform was getee kend, terwijl de riksja, bij nadere beschou wing, het affuit van een kanon bleek te zijn Het staatsclepartement verklaarde, dat de regeering geen controle op de pers kon oefenen, doch dat het te betreuren viel, wanneer de staatshoofden der bevriende mogendheden niet met de hun toekomende eerbied behandeld werden. Ook de uitgever van „Vanity Fair" sprak zijn leedwezen over de kwestie uit en verklaarde, dat de teekening als grap en niet als beschimping bedoeld was, LUCHTBALLON ALS VALSCHERM Uit Moskou: De ballonontwerper Koeli nitsjenko heeft een ballon ontworpen, die tevens als valscherm dienst kan doen. De ballon, die een inhoud heeft van 1850 vier kante meter, steeg bemand met de halion vaaraers Modestof en Lyssof, tot 'n hoogte van 5200 meter, waarop men al het gas uit het omhulsel liet wegvloeien. Het omhulsel werkte door 't apparaat van Koelinitsjenko als een groote paradhute. en de beide bal lonvaarders kwamen veilig op de aarde terug. Koelinitsjenko is van meening, dat dank zij zijn uitvinding, het ballonvaren veel minder gevaarlijk is geworden, en dat men thans op elke gewcnschto plaats of hoogte een landing kan maken. DE AFKEER VAN DEN ANTI-SEMITI- SCHEN STURMER NEEMT TOE Obscure methodes vinden weinig waardeering (Van onzen Duitschen correspondent) Het al hooger en liooger slaan van de anti-semitische golven heeft niet de uit werking, welke men hiervan in extreme nat,ionaal-socialistische kringen oorspron kelijk verwachtte. De zuiveringsactie in de provincie, de scherpe controle op de marktpleinen te Oranienburp. Rheinsberg. Schwedt, Frank fort a. d. Oder en ander? plaatsen in de directe omgeving van Berlijn, had tenge volge, dat vele uitgedreven Joodsche fami lies naar Berlijn zijn gevlucht. Maar ook hier wordt hun geen blijvende woongele genheid toegestaan en men is benieuwd, wat er met al deze stakkers moet geschie den. Nu graaf Helldorf president der Berlijn sche politie is geworden, is de invloed der SA., plotseling sterk toegenomen. In een verordening van den „Reiohskniegsminis- ter" von Blomberg wordt zooeven bekend gemaakt, dat de "soldaten dw rijksweer voortaan verplicht zijn, de politieke leiders eter N.SJDA.P. te groeten. Zij worden in het ministerieel decreet zelfs als een der steunpilaren van den nationaal-socielisti- sohen staat erkend. Men zal zich herinne ren, dat een jaar geladen over dc SA. heel andere noten gekraakt zijn! Thans zijn het geüniformeerde SAMroe- pen, die ov.er de markten marcheeren en ervoor zorgen, dat geen Duitsche huis vrouw meer bij joden iets inkoopt. Zulke en soortgelijke maatregelen versterken de positie van Julius Strécher in zijn anti semitische hetze. In alle deelen der sto.d zijn houten muurkastjes neergehangen, welke voorloopig zelfs onder bescherming staan van SA.-anannen, om liet publiek van het joodsche gevaar op de hoogte te houden. Merkwaardig genoeg laat het pu bliek zich docr deze fanatieke methode niet mislenden, de vaak obscure spotpren ten vinden weinig waardeering en zelfs principieel anti-semitische Duitschers ach ten d.E© strijdmethode onsmakelijk en over dreven. Op den duur zaJ het „volk van denkers en dichters" zich deze primitieve methode van voorlichting stellig niet laten welge vallen. Hindenburg in den kring zijner generaals (Van onzen Duitschen correspondent) Ter herinnering van den generaal-wfld- maarschalk en naar aanleiding van zijn sterfdag is in het Zeughaus Unter den Lin den een tentoonstelling geopend, welke aan bet onmiddellijke verleden herinnert. Men ziet het doodenmasker van den over ledene, voorts een aantal bronzen bustes, welke Hindenburg weergeven in den kring zijner generaals, von Mackensen, Luden- dorff, Francois, von der Goltz e.a. In een hoek staat het ontwerp van Ten- nenberg, waarbij men ook dc veranderin gen kan volgen, welke hier zijn aangebracht nadat Hindenburg er zijn laatste rust plaats heeft gevonden. Men is voornemens er nog een meer dan levensgroot stand beeld in graniet van Hindenburg neer te zetten. Alls alle werkzaamheden gereed zijn, wordt liet stoffelijk overschot ven Hindenburg in een speciaal hiervoor ge bouwden grafkelder ondergebracht. Dag der bezinning De Duitsche pers herdenkt het feit, dat het thans 21 jaar geloden. is, dot de werekl oorlog uitbrak. Een dag der bezinning, ncvemt de „Berliner Börsen Zeitung" het. en het blad geeft de volgende cijfers van dooden en gewonden, die gedurende den wereldoorlog vielen: Dooden: Gewonden: Duitschland Oost en rij k-Hongarije Bulgarije Turkije Frankrijk m koloniën Engeland en Domin. Rusland Italië België Roemenië Vereenigde Staten 2.036.897 1.000.000 70.000 325.000 1.400.000 900.000 2.500.000 600.000 44.000 190.000 159.000 58.000 4.814.557 2.500.000 niet bekend niet bekend 2.700.000 2.112.000 3.750.000 949.576 niet bekend niet bekend niet bekend 246.000 Deze sombere statisbioflc betreft alleen degene», die op het slagveld vielen. Maar hoeveel millioenen stierven door honger en ellende in het vaderland! Hoeveel vrouwen en kinderen in Duitschland en Oostenrijk werden het slachtoffer van de blokkade! Alleen in Duitschland bedroeg het aantal van hen, die door den oorlog armen of boe nen verloren, tot op 31 Juli 1918 reeds 90.000. Het aantal oorlogsblinden was toen reeds 3000. 2-25.000 Duitschers pleegden de periode 1918 tot 1933 zelfmoord, wat voor een groot gedeelte ook als gevolg van den oorlog moet worden beschouwd. In totaal verloren 9.800.000 menschen ge durende den wereldoorlog op het slagveld het loven. En wanneer thans, eindigt de Börscn-Zeitung, opnieuw van oorlog en oor logsge ru ch te n gesproken en gehoord wordt, is dat de schuld van hen, die uit de ervaringen van deze 21 jaar niets geleerd hebben, en die de stem van deze 9.800.000 dooden, die nog dagelijks spreekt, niet willen hooren. Andere Duitsche bladen brengen derge lijke beschouwingen. Zij doen weldadig aan, en bewijzen, dat Duitschland uit den oorlog en den na-oorlogstijd wel wat ge leerd heeft. Instorting in basaltgroeve Acht dooden Vermoedelijk tengevolge van onachtzaam heid bij het tot ontploffing brengen van een dvnamietlading, zijn Maandagochtend in een basaltgroeve in de buurt van Gold berg, in Silczië, 10 a 12 centenaars gesteen te neergekomen op de aan het werk zijnde arbeiders, waarvan er 39 werden bedolven. In het geheel zijn acht arbeiders bij dit ongeluk ge-dood, terwijl de anderen min of meer ernstig gewond werden, meerendeels door schedelbreuken. Tot gisteravond laat is men met het ber gingswerk bezig geweest. Toen zijn nog één levende en twee dooden, de laatsten der vermisten, on .lef het puin uitgehaald. De Fransche regeeringsdecreten Demonstraties Te Brest, Toulon en Bordeaux hebben dc arbeiders der marinearsenaleii en do haven arbeiders hardhandige betoogingen gehou den tegen do regeeringsdecreten, die voor hen salarisverlaging beteckenen. De politie, versterkt met militairen, moest te Bresten Toulon ingrijpen. Te Parijs zijn de „Action Francaise" en hun politieke tegenstanders slaags geweest, waarbij zelfs van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Toen de politie verscheen, vluchtten beide partijen snel weg. PARIJS, 6 Aug. Ongeveer honderd com munisten zijn Maandagavond een zaal bin nengedrongen, waarin leden der patriotti sche jeugd een vergadering hielden. Het is daarbij tot een ernstige kloppartij gekomen. Twee personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, terwijl tien andere er met lichte wonden afkwamen. I)e politic heeft dertig belhamels gearresteerd. PARIJS, 6 Aug. De incidenten, welke zich Maandagmiddag te Toulon hebben afgespeeld, hadden, blijkens later ontvan gen berichten, het karakter van een mui terij gehad. Ondier de arbeiders van liet marine- arsenaal was het parool uitgegeven: „Na de loonuitkeering protest op straat". Men zou daarbij de verwachting hebben gewekt-, dat de politie van Toulon op de hand der demonstranten zou zijn. Inderdaad waren de betoogers drie uur lang meester op straat, zonder dat de po litie do betooging kon onderdrukken. Bij die 2000 arbeiders had zioh namelijk liet gepeu pel aangesloten, dat in vijf koffiehuizen, twee bioscooptheaters en een bureau van een verzekerings-mij verwoestingen aan richtte en in het bijzonder de officieren, die op do terrassen der cafés hadden plaats ge nomen, molesteerden. Verschillende officieren werden door stee nen getroffen. De marine-autoritei ben eisah- ten ten slotte hot ingrijpen der gendar rie. Zestig genctamuc-B slaagden erin die be toogers te verspreiden. Zes beambten wer den daarbij gewond. De aangerichte schade wordt geschat op Yz millioen francs. Ongeluk in verbandstoffenfabriek Drie dooden. In de verbandstoffenfabriek van Emil Bender te Kaiserslautern vond gistermorgen een ernstige ontploffing plaats in een lo kaal, waarin een tiental arbeidsters met de vervaardiging van pleisters bezig waren. Het lokaal was spoedig een vlammenzee en dn brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte met verscheidene stralen het vuur aan. Alle aanwezige meisjes hadden brandwonden opgeloopen, waarvan vijf levensgevaarlijk gewond waren. De gewon den ,die voor een deel uit het venster van het op de tweede verdieping gelegen lokaal op de binnenplaats sprongen, werden naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. Drie hunner zijn in den loop van den dag overleden. Eén was gisteren nog in levens gevaar. DEMOBILISATIE IN DEN CHACO. Uit Buenos Ayres: Blijkens een van ge neraal Martinez Pita, den president der neutrale militaire commissie, door de vre desconferentie voor den Ghaco ontvangen telegram, heeft Bolivia tot 30 Juli 10.815 man en Paraguay 17.752 man gedemobili seerd. Men verwacht, dat de geheele demo bilisatie reeds haar beslag zal hebben vOór den datum, welke in het vredesprotocol is vastgesteld. Nabij Gravent, niet ver van het vliegveld van Toussus-le-Noble, is gistermiddag een vliegongeluk gebeurd, dat de Fransche lucht vaart met alleen van een harer beste vli« gers heeft beroofd, doch ook van het eenige Fransche vliegtuig, dat bestemd was voor het maken van stratosfeervluoliten cn ook voor dat doel gebouwd was Het toestel, dat onderzocht werd door een commissie, die het zijn luchtwaardig heidsbewijs moest geven, moest gedurende een uur op een hoogte van 10.000 M. vliegen. Te 15.45 uur was het toestel gestart en spoedig was het uit het gezicht der com missieleden verdwenen. Tegen 5 uur ver nam men dat het nabij Cravent in het Do parlement Seine et pise was neergestort. De piloot was op groote hoogte tengevolge van gebrek aan zuursof bewusteloos ge worden en had de macht over zijn toestel verloren. DE DEVIEZENPROCESSEN TEGEN DE GEESTELIJKEN Weer een vonnis Uit Berlijn: Gisteren is vonnis gewezen in het deviezen proces tegen den geestelijke Sebastian Aigner van de Zuid-Duitsche Re demptoristen. Hij werd veroordeeld tot 4 jaar tuchthuisstraf, 2-49.500 R.M. boete en 5 jaar eerverlies. 4 maanden en 2 weken wor clen in mindering gebracht. Voorts is bevel gegeven tot confiscatie van een bedrag van 134.200 R.M., waarvoor de congregatie der Redemptoristen borg staat. HUISVROUWEN OP HET OORLOGSPAD Uit Detroit: De huisvrouwen van deze stad, wier vleesch-staking reeds geleid heeft van vechtpartijen tot bestormen van een gevangenis en die reeds de helft het aantal slagerijen gedwongen hdbbcn te sluiten, hebben thans bekend gemaakt, dat haar beweging nog slechts in het begin van actie is, welke ten doel heeft een „al- gemeenen aanval op de hooge kosten van het levensonderhoud". REPUBLIKEINSCH OFFENSIEF TEGEN DE NEW DEAL Uit Washington: Na versohei dene maan den van betrekkelijke rust kondigt thans het nationaal comité van de Republikein- sche partij een krachtig offensief aan tegen de New Deal, welk offensief ten doel heeft in 1936 president Roosevelt en de Demo cratische Partij uit da rogeering te yer- VON MACKENSEN LEGT EERE LIDMAATSCHAP STALEN HELM NEER Uit Berlijn: Generaal Veldmaarschalk von Mackensen die sedert de oprichting van den Stalen Helm eerelid der organisa tie is geweest, heeft per 31 Juli .1. dit eere lidmaatschap neergelegd. Hij heeft dezen stap bekend gemaakt in een schrijven aan allo Stalen-TIelm-kameraden, waarin hij zegt, dat. het belangrijkste doel van de Sta len Helm bereikt is door instelling van de algemeene dienstplicht. Een blijven voort- beslaan is in het belang van de door den Rijkskanselier nagestreefde eenheid niet meer op zijn plaats. Roosevelts belastingprogram Uit, Washington: Hel huis van afgevaar digden beeft liet wetsvoorstel inzake Rooso celts belastingprogram met 282 tegen 96 stemmen aangenomen. Slechts de clausule, tvelke verlaging van belasting, te betalen door vereenigingen ook bij giften voor lief dadigc doeleinden .uitsloot, is geschrapt, doch desondanks zat d? wat een bedrag van ongeveer 250 millioen dollar opbrengen. B. Anderson, de- economische deskundige van do Chase National Bank, die reeds eer der tegen de staatsinmenging in het econo misch leven hooft gewaarschuwd, zal een brochure doen verschijnen speciaal gericht tegen dc tarieven van de nieuwe belasting wetten, waarin hij groote gevaren voor het economisch leven van Amerika ziet, waar door groote industrieën op een onverwacht tijdstip gedwongen wijzigingen zullen moe ten ondergaan en faillissementen van groote vermogens of gedwongen liquidaties het gevolg kunnen zijn. Luchtvaart ZWEEFVLIEGEN De eerste dame, die het brevet B in Nederland behaalde Mej. Emmy dc Bink, lid van da Leidschc Zweefvliegelub te Eindhoven, waar deze week „de vlieg week" wordt gehouden, lieeft haar B-brevet zweefvliegen behaald. Mej. de Bink is de eerste damie-, die hier haar brevet B behaalde. 124 K.M. IN ZWEEFVLUCHT Nieuw wereldrecord Uit Bflimak in de autonome republiek Bachkirie, aldus een telegram uit Moskou wordit gemeld, dat de zweefvlieger Joeclin een nieuw wereldrecord heeft gevestigd met een vlucht over een afstand van 124 K.M. Joedin is met zijn vliegtuig 3Yz uur in tie lucht gebleven. TEGEN IJSVORMING OP VLEUGELS Wij vernemen, dat de vliegers Robertson en Wright uit Londen op Woensdag 7 Aug. 's middags te 12 uur, op het vliegveld Schip hol mieit hun vliegtuig, dat is uitgerust met een compleet, apparaat tegen ijs vorming, op de vleugels, een demonstratie zullen geven vein het nieuwe procédé, welke zal warden bijgewoond door vertegenwoordigers van de K.L.M., de Koolhoven- en de Fokker fabriek. Gemengd Nieuws. Smokkelen aan de Zuidgrens De buit der laatste 14 dagen 3500 Kg. boter en 1000 Kg. suiker Tot de artikelen, welke van België naar hier worden gesmokkeld, behooren marga rine, boter, suiker, spek, siroop, bouillon blokjes, spiritualiën enz. Verder ook ge maakte kleeren. Het smokkelen van spek zal in den komenden tijd wel wat minder worden nu de varkens in België in prijs gestegen zijn tot 6 a 7 franc per Kg.. De hoofdartikelen echter blijven margarine cn Sedert eenigen tij'd bleek in omgekeerde richting een drukke smokkelhandel te be staan in koffie, waarvan groote partijen van hier over de Belgische grenzen gevoerd werden. Dit maakte de smokkelarij dubbel winst gevend, doordat op de heen- en terugreis de smokkelaars vracht hadden. Groote hoeveelheden komen over de gren zen tengevolge van de bekendheid der smok keiaars met de wegen en paadjes langs grens. Echter loopen velen toch in de val. In de laatste 14 dagen werden onder Budo) WeertStramproy o. m. weer tal van smok keiaars verrast, van wie echter de meesten konden ontkomen, evenwel met achterlating van de smokkelwaar en rijwielen In de laatste twee weken werd daar door marechaussee en kommiezen aangehouden 3500 Kg. Belgische boter en 1000 Kg suiker benevens een groot aantal rijwielen en kleinere partijtjes andere smokkelwaar. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteravond is in „De IJzeren Man" te Eindhoven in het niet als zwembad ingerichte gedeelte de tienjarige G. A. H., die te Eind hoven by familie logeerde en te Wassenaai woonachtig was, bij het baden verdronken. Niettegenstaande onmiddellijk hulp toe schoot van geoefende zwemmers, die naar het slachtoffer doken, mocht het niet gelukken, het kind levend aan den kant te brengen. KON GEEN RICHTING AANGEVEN. Gistermiddag is de 57-jarige melktapper B. Jansen te Sneek by het oversteken van den Bolswarderweg tegenover 'de boterfabriek door een vrachtauto aangereden. Het ongeluk ge schiedde, doordat J., die van het erf kwam, met een melkemmer in de linkerhand geen richting kon aangeven. Met een hersenschud ding en zeer ernstige verwondingen is de mar per politieauto naar het St. Antoniusziekenhuis te Sneek overgebracht. AUTO VAN DEN DIJK Op den Maasdijk onder de gemeente Naald wijk moest Maandagmiddag een personen auto plotseling uitwijken voor een kind, dat onvoorzichtig den weg overstak. De auto vloog hierdoor van den hoogen dijk, en sloeg driemaal over den kop. Wonderlijk genoeg bekwam de bestuurde' J. uit 's-Gravenzandc geen beteekenend letsel. De auto was echter nog al gehavend. WIELRIJDER STAK PLOTSELING OVER Door auto levensgevaarlijk gewond Op den Utrechtschen weg te Amersfoort stak de wielrijder K. plotseling den rijweg over zonder een teeken daartoe te hebben gegeven. Hij werd door een passeorende auto ge grepen. Met zware inwendige kneuzingen in de borstkas is het slachtoffer naar het St. Elisabeths Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Men meldt ons uit Heerlen: Gistermiddag is de 25-jarige G. H. Stassen in een galerij van de staatsmijn Maurits onder een instorting geraakt. Met het op ruimingswerk werd onmiddellijk begonnen Toen men liet slachtoffer onder de steenen vandaan had gehaald, was de ongelukkige reeds overleden. S. was gehuwd en vader van 1 kind. Hij was te Maastricht woonachtig. Weerbericht Het dunne pUltJe geeft dsn vorlgen stand laan Hoogste stand te Valentia 772.8. Laagste stand tc Isafjord 752.1. Stand vanmorgen halftwaalf 771.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking breidt zich steeds ver der over het vasteland uit, maar hield ook in het W. stand, zoodat de algemeene toe voer van lucht nog uit het N.W. komt. De depressie bij IJsland trok naar het N.O. af en geeft merkbaar daling met regen over do Noorsche kust. Overigens is de toestand weinig veranderd. In Schotland en Ierland klaart de lucht op. In Zweden bleef nog zware bewolking met plaatselijke regen. Ook Oost-Duitschland heeft zware bewolking zoncler veel kans op regen. In Engeland, België, Frankrijk, Zwit serland en Oostenrijk heerscht fraai weer met hooge dagtemperaturen. Ofschoon de verplaatsing van de hoogo drukking naar het vasteland schijnt aan te houden, is in de eerste dagen nog weinig verandering 1e wachten. 7 AUGUSTUS Zonsopgang 5.30 uur, zonsondergang 8.41 uur Maan op nam. 2.40 uur, onder nam. 10.47 uur Eerste kwartier 2.43 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 AUGUSTUS Van 's avonds 9.11 uur tot 's morgens 5.01 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,51 2,63 Wesel 0,35 0.20 Breisach 1,67 1,65 Emmerik 0,87 0,96 Kehl 2.78 2,70 Lobtth 9,82 9,90 Maxau 4,12 4,03 Nijmegen 7,56 7.60 Dledeahelm 2,40 2,45 St Andriea 2,17 2.20 Mannheim 2,96 3,00 Arnhem 7,73 7,78 Lohr 0,79 0,83 Vreeswijk lw 0,00 0,00 Ems 1,02 1,04 Eysden 45,89 45, Coblens 1,77 1,79 Maastricht 40,47 40,; Trier 0,13 0,15 Grevenbicht 27,64 28,51 Keulen 1,39 1,44 Venlo 00,00 00,00 Dusseldorf 0,73 0,80 Grave (sials) 3,77 3,17 Kuhrort 0,08 0,04 St. Andries 0,06 0,04 Hoogwater Ned. Zeehavens 'erschfclling 0,50 13,02 Harlingen 1,20 13,40 Brouwersh. 6,43 I Den Helder 11,05 23,50 Zierikzee 7,10 1 iJmulden 7,33 19,57 Wemeldinge 7,37 J Hoek v. Holl. 6,48 19,13 Vtissingen 5,5518,11 Scheveningen 6,58 19,23 Terneazen 6,26 18,42 Rotterdam 8 62 20,57 Hansweert 7,03 19,12 ONEERLIJKE SCHILDERSKNECHT De politie te Vlissingen heeft aan dc jus titie te Middelburg een schildersknecht voor geleid, die zich bij verschillende personen waar hij werken moest, aan diefstal van geld en kostbare voorwerpen schuldig maakte. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De heer Joh. Smits te Made, die de vorigeK] week Woensdag te Breda door een tractor be- won laden niet zand aan de Wilhelminasingel j) werd aangereden waardoor het achterwiel jj over het bovenlijf ging, is aan de bekomen zware verwondingen overleden. De heer Smits was in de gemeente Made een zeer geziene persoonlijkheid, hy was ouderling van de Ned. Herv. kerk en bestui lid van eenige andere vereenigingen en bij de j.l. gehouden gemeenteraadsverkiezing candi- daat voor de A.R. kiesvereeniging. WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD Zondagavond is de ruim 40-jarige mijn c werker W. uit Maastricht, die zich per fiets r van zijn werk naai- huis begaf, op den Kruisberg nabij Bun-de door een onbekendf® gebleven auto aangereden. De man wend naar het ziekenhuis Maastricht overgebracht, waar hij heden morgen is overleden. 1 HET ONGELUK BIJ VIS6 Omtrent het ongeluk bij Visé (België) kan nader gemeld worden dat daarbij niet 10 maar 70 personen te water zijn geraakt Onmiddellijk nadat de drenkelingen op het droge waren gebracht zijn zij medisch on derzocht, waarbij bleek, dat 11 hunner et ernstiger aan toe waren, dan oorspronkelijk gedacht was. Zij zijn in een ziekenhuis op genomen. Onder hen bevindt zich de Neder lander Egbert Noibhol uit Geleen met zijn vrouw en zijn zoon. Ook zij zijn in het ken hu is opgenomen. Bij het reddingswerk heeft zich 'n vrouw bijzonderlijk onderscheiden, die er in slaag de niet minder dan 15 personen uit het water te halen, hetgeen zij met gevaar voor eigen leven gedaan heeft. SMOKKELAARS VAN SWEEPSTAKE LOTEN Do politie te Vlissingen heeft twee i stekelingen van een Duitsche boot gehaald, die in het bezit bleken te zijn van 'n groot aantal Sweepstake-loten. De loten zijn in beslag genomen. DUIZEND GULDEN VERLOREN Zondagmiddag vond een meisje op den Strandweg te Zandvoort een enveloppe, waarin zich bankpapier bevond ter gezamen lijke waarde van f 11)00. Onmiddellijk werd aangifte gedaan, waar spoedig daarna ook iemand meldde, die mededeelde f 1000 verloren te hebben. Op het politiebureau kon men terstond hem het geld weer ter hand stellen. De eerlijke vindster kreeg belooning. Refo Kerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2