^limine ^ciitsdtr Courant Daqeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. De jongste vliegramp Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. mei Zondagsblad 7'/a Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5544 Bureau: Breesb-iat 123 Teleloon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang' labbertentiepriptn: Van 1 tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 NAAR ROOD AVONTUUR? Dat de „burgerlijke" fracties van de Rot- terdamsche raad ongenegen zijn om met de sociaal-democraten een college te vormen en dat in Amsterdam waarschijnlijk het zelfde zal geschieden brengt zoowel bekom mernis als verheuging. We behoeven niet te zeggen, dat we deze houding, waarbij we speciaal aan de rech terzijde denken, volkomen juist en verde digbaar achten. Onmiddellijk na de stem busuitslag schreven we: de roode heeren, die tot heden zuiver negatieve politiek heb ben gevoerd, behooren nu het bewind over to nemen en te toonen, wat hun welvaarts program beteekent Hoe zij zich de uitvoering van hun voor nemen denken, heeft de Rottei-damsche fractie niet duidelijk gemaakt. In tegenstel ling met vroeger, toen zij aan de medewer king in het college voorwaarden verbond schijnt men nu liever geen program voorop te schuiven. Wel echter is in 't algemeen gezegd, hoe men de welvaartspolitiek denkt te voeren. Als de Regeering de werkloosheidslasten nagenoeg geheel voor haar rekening neemt en de uitkeeringen aan de gemeenten op liet oude peil herstelt, dan zien de sociaal democraten kans om de gemeenten er bo- yen op te helpen. Afgezien van principieele en praktische overwegingen (de non-possumus-houding der sociaal-democraten in de laatste periode) zijn echter de „burgerlijke" partijen over tuigd, dat de schoone droom over een geld stroom uit den Haag ijdel zal blijken en dat het dus geraden is op die basis geen Samenwerking aan te gaan. Laten dus de roode heeren toonen, dat zij het zooveel beter kunnen dan de ande ren, die zij bij elke gelegenheid de voet dwars zetten. Op hen rust in de eerste plaats de plicht een college te vormen. In Rotterdam bezetten rechterzijde plus libe ralen slechts 18 zetels; do roode fractie alleen telt 20 leden; de conclusie, wie allereerst geroepen is de verantwoordelijk heid te dragen, ligt vlak voor de hand. Onbegrijpelijk is daarom, dat deze fractie de eene smeekbede voor en de andere na richt aan het adres der Roomsch-Katholio- Icen om toch een roomsch-roode firma te stichten. Wat de Roomsch-Katholieken voot de landsregeering zonder weifeling afwij zen, wordt nochtans van deze partij yoor liet gemeeutebestwuur verwacht. Het is werkelijk zielig om te lezen, hoe in het „manifest", dat de S.D.A.P. nog pas liet verspreiden, gebedeld wordt om de gunst der Roomsch-Katholieken: „over het regeeringsprogram was men het bijna ei In Rotterdam is het niét anders. „Kalm en nuchter" beraad zou de Roomsch-Katho lieken dicht bij de S.D.A.P.brengen. „Voor een gemeente aldus besluit een artikel in Voorwaarts met vijftig duizend werkloozcn en een begrootingt tekort van waarschijnlijk tien millioen gul den, wijze men de bestuursverantwoordc- lijkheid niet af zonder rijpe en hartstocht- looze overweging, die, naar het ons voor komt, nog niet in .voldoende mate is be tracht." „Rijpe en hartstochtlooze overweging", die was er immers ook steeds bij de S. D. A. P., gedurende de laatste jaren! Het is werkelijk frappant om zoo iets te lezen, nadat men eenige jaren in praktijk ge bracht heeft, waarmee men na eigen debacle dreigde: „wij gaan in de oppositie!" Die tijd is nu voorbij. De opbouw moet hu beginnen. Welnu, men beginne! Nog pas heeft men ons herhaaldelijk verzekerd: ons werkprogram ligt gereed. Wij weten de weg uit het moeras. Waarom .vraagt men dan hulp bij anderen? Of, is men niet zoo zeker van zich zelf? Wij kunnen het ons begrijpen; wij zijn er ook niet zeker van, dat het goed zal gaan. De afwijzende houding der rechterzijde ver heugt ons, maar wij sluiten de oogen niet .voor het gevaar, dat een rood college avon- turierspolitiek gaat voeren. Andere autori teiten zullen dat wel beletten; zegt men. Het is wel, maar de situatie wordt niette min pijnlijk en kan nooit strekken tot waarachtig belang der gemeenten. Rood is troef, heeft men gejuicht; jawel, maar wat Wint de gemeente er mee? De Nederlandsche Rondvlucht Ongeveer 80 deelnemers Volgens de voorloopigc opgaven en aan meldingen zal de luchtkaravaan op 23 en 2i Augustus a.s. uit ongeveer 80 vliegtuigen bestaan, waaronder zeven van de luchtvaart aldecling Soesterberg, vier van den marine- luchtvaartdienst, twaalf van de nationale luchtvaartschool en circa vijftig toestellen \an sportvliegers, waarvan meer dan de helft buitenlanders zijn. In totaal nemen er twintig vliegtuigen meer dan verleden jaar aan de rondvlucht deel, hetgeen op een f tijgende populariteit van dit luchtvaart- evenement wijst, DE VACANTIEREIS VAN KONINGIN EN PRINSES Het vertrek uit Den Haag II. RL de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben hedenochtend Den Haag verlaten, om zich via Vlissingen naar Schot land te begeven, waar zij eenigen tijd zullen doorbrengen. Beide Vorstelijke personen arriveerden om streeks kwart voor elf aan het Hollandscihe Spoorstation, waar zij ontvangen werden door den Gouverneur der Residentie, lüit.- generaal Jhr Roëll, en den burgemeester, Mr de Monohy. Na eenige oogcnblikken in de Koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd, verschenen de Koningin en de Prinses op het perron, waar een salonrijtuig gereed stond. Er was veel belangstelling, zoowel binnen als buiten het station. De politie, onder led- ding van den waarnemend hoofdcommissa ris, den heer Kramer, had een gedeelte ven het perron afgezet. Bij het verschijnen der Vorstelijke personen steeg er een hartelijk gejuich uit het publiek op en werd het „Wilhelmus" gezongen. De Koningin en de Prinses werden lot aan den trein uitgeleide gedaan door de Vorstin van Erbach en haar dochter de Prinses von Erbach. Toen de Vorstelijke pensomen in den salon wagen hadden plaats genomen, werd deze door een speciale locomotief naar een ander spoor gereden, waar gewacht werd op de aankomst van den boottrein naar Vlissingen Toen deze gearriveerd was, werd de Ko ninklijke wagon aan deze trein gehaakt en onder het gejuich der aanwezigen aanvaard den de Koningin en de Prinses haar vacan- tiereis. Riet het s.s. „Mecklenburg" woJldt 13.50 uur de reis naar Harwich gemaakt. Vandaar wordt per trein naar Schotland gereisd, Post voor H.M. de Koningin Op last van H.M. de Koningin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer RIajesteits verblijf in.het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in ge sloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare RIajesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of be zorgd bij het Kabinet der Koningin te Den Haag. Fokkers meening daarover Funeste invloed van de Melbourne-race Prinses Juliana te Noordwyk Bij de Belgische Koningskinderen Gistermorgen om half twaalf bracht Prin ses Juliana een onverwacht bezoek aan de Belgische koningskinderen te Noordwijk aan Zee. Zij was vergezeld van freule do Braauw. Voor het paviljoen hebben zij zich ruim drie kwartier met de kleinen beziggehou den, die genoten van de vriendelijkheden an de hooge bezoekster. Daarna nam de Prinses hartelijk afscheid en begaf zich naar de auto. Een talrijke menigte had zich inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prinses hartelijk toejuichte en spontaan het Wilhel mus aanhief. De Prinses dankte minzaam en reed weg onder de laatste tonen van hel olkslied. Minister Deckers' afscheid van de weermacht Gistermorgen bracht Rlinister Deckers en afscheidsbezoek aan het bureau van den commandant van de 4de divisie te Amersfoort. De minister stelde er prijs op om door een persoonlijk bezoek aan den divisiecommandant afscheid te nemen van weermacht waarvan hij zes jaren het hoofd was geweest. Hij was zeer erkentelijk voor de grootc medewerking welke hij ge durende dien tijd had ondervonden en stel de het meeleven van den staf op hoogen prijs. Minister Slingenberg blijft notaris Voor zijn ambtsduur verlof gevraagd Gedurende den tijd, dat mr. Slingenberg als Rlinister van Sociale Zaken fungeert, zal hij uiteraard zijn notariaat niet uitoefenen. Aangezien een ministers-ambt in den igel niet langer duurt dan een zittings periode van do Tweede Kamer en van de tegenwoordige reeds meer dan de helft ver streken is, zal door hem echter geen ont slag uit het notaris-ambt worden genomen, doch heeft mr. Slingenberg een verzoek tot de ten deze bevoegde instanties gericht om als notaris verlof te verkrijgen zulks onder aanwijzing van een plaatsvervanger gedu rende dien tijd. Wegens den vacantietijd komt deze aan- rage eerst later voor de Kamer .van Toe Tentoonstelling Oud-Leeuwarden geopend Gistermiddag is te Leeuwarden de histori sche tentoonstelling „Oud Leeuwarden" ge opend met een rede van Mr P. C. J. A. B o e- 1 e s, waarnemend directeur van het Friesche Rluseum en waarnemend voorzitter van het Friesche Genootschap voor Geschied- en Oud- heidkupnde, over Leeuwardens oudste geschie denis, welke volgens spr. herziening behoefde hetgeen hij aan de hand van een daarover in gesteld onderzoek uiteenzette. Nadat Rlr Boeles de nagedachtenis van den Frieschen oudheidkundige Eeckhoff, oud-ar chivaris van Leeuwarden, had gehuldigd en de verhouding van Oldenhove tot Nijenhove had besproken, gaf hij het woord aan den bur gemeester van Leeuwarden, Jhr Rlr J. M. van Beyma.Deze hield een toespraak, waarin hij den organisator der tentoonstelling hulde bracht. Vervolgens opende Mr Boeles de tentoon stelling. Naar aanleiding van de jongste vliegtuig rampen, welke de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij hebben getroffen, heeft een verslaggever van 't Algemeen Nederlandsch Persbureau een onderhoud gehad met den beroemden vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die, vóór zijn vertrek naar Ame rika, korten tijd in Nederland vertoeft. In dit onderhoud, waarin ook de ondergang van de „Uiver" en de „Leeuwerik" ter sprake zijn gebracht, gaf de heer Fokker in de eerste plaats als zijn overtuiging te kennen, dat wat de oorzaak van deze en andere rampen betreft, het publiek een groote schuld op zich geladen heeft. Op de vraag van den verslaggever, zich hierover nader'te willen uitspreken, zeide de heer Fokker, dat vooral het reizend pu bliek te vlug klaar staat met critiek als niet, door bijzondere omstandigheden, de vlieg- diensten functionneeren met de regelmaat van het spoorwegverkeer. Het gevolg is, dat de maatschappijen in onderlinge con currentie de regelmatigheid van hun dien sten tot het uiterste trachten op te voeren en daarbij noodzakelijkerwijze grooter risi co's moeten aanvaarden. Deze mentaliteit heeft zeker invloed op de mate van voor zichtigheid bij de uitoefening van het lucht vaartbedrijf. De eerzucht der piloten, van wie velen tengevolge van de recordvluch ten gelooven, hun reputatie te moe ten ophouden, alsmede hun wil om er, ondanks alles, „door te komen", zijn oorzaak, dat ook de jongere pilo ten tegenover hun directies niet voor hun oudere collega's onder willen doen, om niet het odium van onbe kwaamheid op zich te laden. Daarnaast heeft zoo vervolgde de heer Fokker de publieke opinie den laatsten tijd vooral tengevolge van het resultaat van de Melbourne-race een funesten invloed uitgeoefend op de beoordeeling van de risico's, met name bij het opvoeren van de snel heid. De ramp van de „Uiver" is daarvan een direct uitvloeisel geweest. Het gold hier een versnelde postvlucht, die een recordvlucht zou moeten worden en door het nemen van een te groot risico bij ongunstige weersomstandigheden mislukt is Van eenig mysterie bij deze ramp is geen sprake geweest, Rlag hieruit geconcludeerd worden, dat volgens Uw opinie de Melbourne-race geen waarde voor de luchtvaart in het algemeen heeft gehad? aldus de vraag .van den verslaggever. De Melbourne-race. Ik blijf bij mijn standpunt, ant woordde de heer Fokker dat niet tegenstaande de Melbourne-race een enorme propagandistische waarde voor de luchtvaart heeft gehad, zij een zeer gevaarvolle onderneming is geweest, welke evenzoo goed op een fiasco voor de luchtvaart had kunnen uitloopen, zooals deelnemers en in siders onomwonden moeten toegeven. Dit is dan ook de reden ge weest dat ik deelname van de F 36 aan dien wedstrijd heb verhinderd. Hpt succes van de RIelbourne-race heeft in leidende Nederlandsche luchtvaartkringen een mentaliteit teweeggebracht, welke niet in overeenstemming is met de ver antwoordelijkheid, die voorop dient te staan, willen wij onze vooraanstaande positie in het wereldluchtverkeeg handhaven, Natuurlijk zijn, bij een zoo snelle expan sie met nieuw materieel en personeel, te vens fouten gemaakt, zooals deze bij elke snelle ontwikkeling .van een bedrijf allicht voorkomen. De Douglastoestellen. Ik kan op deze vraag antwoorden, al dus de heer Fokker, dat de Douglasvlieg- tuigen tot het beste materiaal behooren, dat thans voor het luchtverkeer beschikbaar is. Dit is wel bewezen door de ervaring, die men in Amerika met de Douglas heeft op gedaan. In Amerika zijn met ongeveer 70 Doüglasmachines reeds meer dan tien mil lioen K.R1. afgelegd; dagelijks worden er .000 K.M. mee gevlogen. Bij dit alles heeft zich bij mist slechts één ongeval vau ernstigen aard voorgedaan en dit was lou ter te wijten aan foutieve directieven aan den piloot door de grondorganisatie. De grootcre snelheid en de econo mie van de Douglastoestellen zijn be reikt door aërodynamische verbeterin gen, door toepassing van twee moto ren iuplaats van drie, alsmede door hoogere belasting en opvoering van de motorprestaties. II i c r b ij kon echter niet ver in eden wor den, dat zekere conxessies zijn gedaan aan de veilig heid. Ik stel voorop, zoo verklaarde de heer Fokker verder, dat het gebruik van Dou- glasvliegtuigen volkomen verantwoord is, wanneer de in deze toestellen in te bouwen motoren een voldoenden graad van betrouw baarheid hebben, de piloten zich door vol doende training aan de bijzondere eigen schappen hebben aangepast en deze vlieg tuigen over trajecten vliegen, waarbij in geval van het uitvallen van een der moto ren niet al te lang op de kracht van den overblijvenden motor gevlogen moet worden. De rampen van „Leeuwerik", „Gaai" en „Maraboe". Wat de rampen met de „Leeuwerikr en de „G a a i" overigens betreft, staat het voor mij vast, dat deze in geen geval aan de kwaliteit van deze vliegtuigen te wijten zijn geweest, terwijl het ongeval met de „Maraboe" een gevolg is geweest van een mislukten start tengevolge van ongeschikt terrein. Op de vraag, zijn oordeel te willen formu leeren inzake de ramp met de F 22 „K w i k- s taart", zeide de heer Fokker, dat deze ramp óf aan een technische storing óf aan een bedieningsfout toe te schrijven is. Het onderzoek zal dit moeten uitwijzen. Het benzine-systeem en de installatie zijn ge heel volgens de aanwijzing en onder toe zicht van den technischen dienst der K.L.M. uitgevoerd. Deze installatie heeft ge durende de proef- en overnamevluchten zon der storing gefunctioneerd. Na hel ongeluk zijn met een zustertoestel zulks ter controle nogmaals proeven genomen, welke ofschoon zij op zichzelf bevredigend uitvielen tot het resultaat hebben geleid, dat behalve het installeeren van pompen van grootere capaciteit, zooals deze door de Fokkerfabriek bij de aan da Zweedsche lijn geleverde F. 22 werden inge bouwd, het systeem zoodanig wordt gewij zigd, dat bij het gebruik van de handpomp (welke als reserve dient) niet overgescha keld behoeft te worden en zóó mede de mo gelijkheid van een bedieningsfout yoor de toekomst wordt uitgeschakeld. De luchtvaart zoo eindigde de heer Fokker het onderhoud kan alleen gediend worden door een sys- stematische, weloverwogen, geleidelij ke ontwikkeling, zoowel van mate rieel als personeel. De laatste zes maanden hebben helaas majar al te éclatant bewezen, gelijk ik reeds vroe ger heb verklaard, dat reputatie in de aviatiek een te précair bezit is om haar in gevaar te brengen door topprestaties te willen bereiken, waar bij de marge tusschen catastrophe en succes zeer gering is. Oordeel van een ervaren Alpen- vlieger over de ramp „Heter nu en dan een vlucht In het in Genève venschijnend in ternationale luchtvaartinformatieblad „Interavia", aldus de „Maasbode", geeft een van de oudste en meest ervaren Zwitsersche vliegers, Pillicho- dy van de „Alpar", die eiken centi meter van zijn geboorteland op zijn duim kent, het volgende persoonlijke oordeel over de oorzaken van den ondergang van het K. L. M. Douglas- vlieg tuig de „Gaai". „Aangezien ik sedert 1920 onder alle denk bare weersgesteldheden boven de Mesocco- vallei heb gevlogen, heb ik natuurlijk over het ongeluk met het K. L. Rl.-vliegtuig in die vallei nagedacht. Rlijn persoonlijke meeniiig is, dat het vliegen met snelle en groote vlieg tuigen in nauwe valleien, omgeven door hooge bergen, buitengewoon riskant is. Het i6 iets, waaraan vliegers, die groote ervaring ten aanzien van de klimatologische cn me teorologische condities in de Alpen hebben, zich nauwelijks zullen wagen. De Mcsocco- allej is nauw en diep. Een vlieger, die laag in deze „kloof" vliegt, heeft niet de beschik king over een natuurlijken horizon, welke zelfs geheel ontbreekt. Een niet ervaren berglandivlieger, die over de Alpen vliegt, is hierbij dan ook ern6ti.g in het nadeel. „De Douglas beschikt over een zeer groote snelheid. Zijn stijgvermogen en hoogtegrens laten niets te wenschen over, terwijl het langzame landen door remklappon mogelijk wordt gemaakt Wanneer de Douglas echter op volle snelheid vliegt reageert het toestel natuurlijk langzamer op de besturing; het bezit aanzienlijke inertie en kan niet snel manoeuvreeren. Deze eigenschappen zijn goed bij rechtuit vliegen, ze zijn echter een nadeel in noodgevallen, wanneer de vlieger in alpenvalleien scherpe bochten moet ma ken. Als hierbij regenbuien en storm komen, wordt de toestand catastrophaal. .,Op den middag van Zaterdag 20 Juli, was bijna geheel Zwitserland bedekt met storm- wolken, terwijl het midden- en het oostelijke gedeelte van het land door den storm wer den geteisterd. Het dikke wolkendek strekte zich over het geheele alpengebied uit, ter wijl de franje aan den onderkant tot in de dalen hing. Zware regenbuien vormden hier en daar onder aan de bergen dikke gordij nen; er traden hevige windvlagen op, die in sommige streken een snelheid van 68 mijlen per uur bereikten. „We kunnen aannemen dat de Ne derlandsche vlieger, vóór hij het Taliedo vliegveld in Rlilaan verliet, op de hoogte was van de weersgesteld heid, die hij zou ontmoeten. Mogelijk was het weer tot aan de Zwit sersche grens goed of zelfs heel gunstig. De eerste Alpentoppen waren vermoedelijk voor het mecrendeel vrij van wolken. Het wolken dek reikte echter zeer hoog; de bestuurder van een Italiaansch vliegtuig, die ongeveer terzelfder tijd als de Douglas Milaan verliet om naar Zürich te vliegen, doch terugkeer de. schatte, dat de wolken tot 7000 meter hoogte reikten. Waarom dus nog hooger stij gen als lager alles normaal 6chijnt te zijn. Dit moet de onjuiste gedachtengang van eten Nederlandschen vlieger zijn In een geval als dit, wanneer hoog vliegen onmogelijk is ,met het oog op het gevaar van ijsvorming en wolken- remous, 6taat den vlieger slechts één ding te doen en dat is terug te keeren naar de plaats van vertrek. „Het besluit om onder de wolken te gaan vliegen brach als consequentie een heele serie van gevaren mee, die aan het Alpenvliegen inhaerent zijn. Bellinzona was waarschijnlijk reeds gepas seerd en de wolken hingen om de toppen. Een open vallei, die buien. De toestand is hoogst ernstig. De vlieger stuurt op dien pas af die a oor hem veiligheid beteekent. Iloe verder hij komt, hoe nauwer de vallei wordt. De bodem van de vallei wordt zicht baar. Het begint te regenen, gepaard met laag drijvende wolken, rechts en links zwaar begroeide, steile bergflanken, de toppen der bergen bevinden zich reeds in de wolken. Do wind jaagt door de vallei cn het vliegtuig ontmoet de eerste buien. De toestand is hoogst ernstig. De vlieger is zich het ge vaarlijke er van bewust, beschrijft een bocht en probeert terug te vliegen om zoo uit deze val te komen. Hij neemt zijn besluit echter te laat. Aan alle kanten, zelfs daar waar hij vandaan kwam, ziet hij zich door wolken en mist omgeven. Hij keert opnieuw terug in de hoop een uitweg te vinden. Doch hij is ingesloten, het vliegtuig beschrijft scherpe bochten. Hij moet nu zoo langzaam moge lijk vliegen met de remklappen heelemaal uit. De motoren zijn sterk in toeren ver minderd. RIogelijk is het nog doenlijk een noodlanding te maken. Dan plotseling geschiedt 'de ramp met een vliegtuig, dat van bestuurders standpunt bezien, werkelijk uitmun tend was gehanteerd. Alle experts zul len echter toegeven, dat onder de om standigheden niets gedaan kon worden om het neerstorten van het toestel te voorkomen. Mogelijk werd het veroor zaakt door een windruk, mogelijk ook door een overtrokken positie." De Zwitsersche expert besluit: „Men zou nog langer over deze tragedie kunnen uit weiden, de conclusie zal dezelfde blijven; de bestuurder zat zoo in de klem, dat deze toe stand elk snel verkeersvliegtuig noodlottig zou zijn geworden. Blijven vliegen over het hooggebergte? Natuurlijkl Maar dan uitge rust met betere kennis van de weerscon- dities en nu en dan een vlucht opgeven en terugkeeren!" Ook de „Gazette de Lausanne" stelt 'de vraag, waarom de piloot niet de beproefde methode heeft gevolgd, de Alpen op groote hoogte over te vliegen. Naar de hem ver strekte weerberichten, aldus dit blad, moet het mogelijk zijn geweest een groote hoogte te bereiken, zonder door wolken of weer ge hinderd te worden. Geen enkele technische fout heeft men tot op heden aan de Douglas-machine of haar motoren kunnen ontdekken. Den Haag krijgt een nieuw stadhuis De gemeenteraad van Den Haag heeft het voorstel van B. en W., om aan den archi tect Luthmann op te dragen zijn plan voor den bouw van een nieuw stadhuis nader uit te werken, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Notaris H. Eerdbeek f Zoon van den bekenden strijder voor het Bijzonder Onderwijs. Te Katwijk aan den Rijn is gistermiddag plotseling overleden notaris H. Eerd beek, zoon van den bekenden onderwijs man Eerdbeek, een der vurige voorvechters van het Bijzonder Onderwijs. Notaris Eerdbeek had Zondag juist zijn 61sten verjaardag gevierd. Hij was al gerui men tijd lijdende aan een hartziekte. Evenals zijn vader was de notaris ook aanvankelijk bij het onderwijs werkzaam, o.m. te Delft, waarna hij cand.-notaris wen! te Katwijk aan den Rijn. Toen in 1917 de heer Van Riessen zijn ambt vaarwel zegde werd door de ingezetenen een actie op touw gezet, om cand. Eerdbeek tot zij» opvolger benoemd te krijgen. Inderdaad had deze actie succes. Gedurende al die jaren, die notaris Eerd beek te Katwijk a. d. Rijn werkzaam was, wist hij een algemeene bekendheid en po pulariteit te venverven, zelfs tot ver in den omtrek. Donderdagmiddag a.s. zal de teraardebe stelling plaats hebben op de Alg. Begraaf plaats te Katwijk aan Zee, De gelegenheid om des Zaterdags goed- koope radio-telefonische zakengesprekken met Nederlandsch-Indië te kunnen voeren, schijnt in een behoefte te voorzien. Reeds den eersten Zaterdag, dat dit mogelijk was. is er een tamelijk druk gebruik van ge maakt. RIen mag aannemen, dat deze ge legenheid nog niet algemeen bekend is, zoo dat men verwacht, dat in de naaste toe komst een nog grooter aantal gesprekken zal gevoerd worden. De gesprekken worden zooveel mogelijk in de morgenuren afgewik keld. van /ccn 2uüWt<uvc Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BU. 1 H.M. de Koningin en Prinses Juliana zijn Het oordeel van den heer A. Fokker en. van den ervaren Zwitserschen vlieger Pllli- chody over het ongeluk met de „Gaal". De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren het voorstel van B. en W. om aan den architect Luthmann op te dragen, zijn plan voor den bouw van een nienw stad huis nader uit te werken, aangenomen. Blz. 2 Te Addis Abeba Is men pessimistisch' ge stemd over de beslissing van Genève. Men zegt dat Italië nu een maand ongestoord kan voortgaan met oorlogstoebereidselen. In Italië vindt men, dat het Italiaansch* standpunt te Genève volkomen heeft gezege- Japans Keizer beleedigg door een Ameri- kaansch carricatuur. -v' - i Onlusten op Kreta. Overleden is de heer J. Haspers, een onzer oude voortrekkers op schoolgebied en poli tiek terrein. Antwoord van Minster Colijn op de vra gen van het Kamerlid Roestam, betreffende de reis van Ir. Mussert naar Ned. Indië Met den landmeter op stap (VI). OCTROOIBUREAU BARTELS - Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handelsmerken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle lan den. Bezuidenhout 43, Ten Haag, 720011 Telefoon 720012. Uit Oost-lndie De persdienst in Ned. Indië "1 Aneta en Vereen'tgd Persbureau Besprekingen in den Volksraad BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Bij de bespre kingen in den Volksraad, in tweeden ter mijn, over de eerste afdeeling der begrooting merkt de heer Van Helsdingen ten aanzien van Aneta op. dat hij niets voelt voor een Regeeringsbureau, doch wel voor een be langrijke mate van toezicht op het eene bu reau, dat de overheid zegt te wenschen. Dit Regeeringstoezicht behoeft niet een preven tief toezicht te zijn, behalve in roerige tij den. Spreker is een voorstander van een re pressief toezicht De heer Van Helsdingen neemt aan, dat de brochure, die het Veree- nigd Persbureau heeft gepubliceerd, een een zijdige voorlichting geeft; deze brochure is blijkbaar bedoeld om de andere partij uit haar tent te lokken. De cijfers, die worden genoemd, zijn niet objectief en slaan in een bepaald geval op het verleden en niet op den huidigen tijd. Spreker hoopt, dat uit alles wat thans gaande is. een nationaal, objectief, goedwer- kend persbureau zal ontstaan, zooals de Re-' geering dat wenscht. Ook het lid, de heer H. Kan, hoopt, dat partijen tot elkander zullen komen. Spreker constateert dat de heer Van Helsdingen geen censuur wenscht en vraagt zich af wat een Regeermgscommissaris bij het Persbureau in nieuwen vorm zou moeten doen. De Re- geenng zorge alleen dat het bureau een na tionaal karakter behoudt. Spreker meent te weten, dat dit reeds het geval is. De Regeeringsgemachtigde voor Alge meene Zaken, mr. W. G. Peekema, de deba ters beantwoordend, zeide, dat de gedachte der Regeering en der leden, nl. dat één pers bureau voldoende is, ook door partijen wordt gedeeld. Het gaat er alleen om, onder welke voorwaarden. De Regeering wil niet te dicht op deze zaken zitten. Spreker gewaagt van de volkomen openhartigheid, waarvan het huidige Aneta-bestuur blijk geeft. De ver wachting is gewettigd, dat binnenkort tot zaken zal worden gekomen. Op het oogen- bhk is het beeld nog niet zoo duidelijk, dat in details kan worden getreden. Extra-trein grijpt melkauto J Doodelijk ongeluk bij Woudenberg Gistermorgen is de 30-jarige chauffeur A. 'an DlJ^ Ult Scherpenzeel, die een vrachtauto bestuurde, geladen met melkbussen, op den onbewaakten overweg Lage Erf bij Wouden berg, door een extra volgtrein, komende uit de nchting Utrecht, aangereden. De onge lukkige werd ruim 40 meter meegesleurd en was op slag dood. De cabine en de chassis jerden vijfhonderd meter verder teruggevon den. De trein had 25 minuten vertraging. De locomotief was beschadigd. De justitie stelt een onderzoek in,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1