MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De repetities voor de Vlootweék te Chatum. De duikboot H33 doet een aanval, een der „nummers" waarop de bezoe- p)e gedelegeerde van Abessynië, de luchtopname van de „Q zers worden getracteerd, heer Teclé Hawariathe op wandeling bank wordt afgebouwd, y door Genève. i Mary", het reusachtige schip, dat te Clyde- BINNENLAND. De vacantiereis der Koninklijke Familie Naar St. Fillans in Schotland Naar het „HblcL" verneemt, zullen de Koningin en Prinses Juliana Dinsdag avond met de boottrein te ongeveer half tien in Liverpool Street Station te Lon den aankomen. Onmiddellijk daarop zullen zij per auto naar King's Cross Station vertrekken en met de nachttrein de reis naar Edinburgh aanvaarden. Na aankomst in Edinburgh, Woensdagoch tend vroeg, wordt de tocht voortgezet naar het plaatsje St. Fillans in de streek der Schotsche meren, waar de Koningin en de Prinses een rustige vacantie hopen door te brengen. De burgemeester van Albury Bezoekt burgemeester De Vlugt De heer Waugh, burgemeester van Al bury, heeft Zaterdagmorgen, van zijn echt- fienoote vergezeld, een bezoek gebracht aan het Amsterdamsche stadhuis. De Australi sche burgemeester zeide, dat hij buitenge woon was ingenomen met de ontvangst hier te lande en dat hij de Nederlanders zulk een sympathiek volk vond; uit alle deelen van het land heeft hij sympathiebetuigin gen ontvangen. Tot zijn leedwezen kon hij ditmaal de maquette, die hij uit zijn woon plaats voor zijn Amsterdamscben collega had meegebracht, niet aanbieden, omdat jzijn bagage nog niet aangekomen was. Hij hoopte nog in de gelegenheid te worden gesteld dit geschenk aan te bieden. Nadat Dr. de Vlugt aan zijn gasten de Raadszaal had laten zien nam men afscheid. Zondagmorgen heeft de heer Waugh hot vliegveld Schiphol bezocht; hedenmor- jgen zou hij door Minister Dr. H. Co lijn in audiëntie worden ontvangen. De voorgestelde opheffing van den Pensioenraad Voorloopig Verslag der Tweede Kamcit Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen, ver hand houdende met de voorgestelde ophef fing van den Militairen Pensioenraad. Blijkens dit verslag opperden sommige leden tegen de voorgestelde opheffing be zwaren. De minister van Defensie zal zon der don bijstand van een adviseerend col lege de militaire pensioenwetten toepassen. Daardoor wordt de toestand slechter dan hij was vóór de inwerkingtreding van de wet .van 1896. Anderzijds zal de rechtszekerheid van de te pensionneeren militairen schade lijden. Deze leden gaven in overweging den Militairen pensioenraad - terug, te brengen tot een college, bestaande uit een voorzit ter en twee leden, die geen vaste bezoldi ging genieten, doch slechts een presentie geld zullen ontvangen. Ondanks de hierboven aangevoerde be zwaren, welke zij. weliswaar deelden, doch niet van zoo overwegend belang achtten als de hierboven aan 't woord zijnde leden zouden sommige andere leden zich met de opheffing van den Mil. Pensioenraad kun nen vereenigen, indien de minister hun aannemelijk zou kunnen maken, dat daar door een aanmerkelijke bezuiniging zal worden verkregen. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat reeds meermalen is gepleit, een einde te maken aan het onderscheid tusschen de gevolgen van ontslag voor militair en voor burgerl. personeel voor wat betreft 't verlo ren gaan van't recht op pensioen. Deze leden betreurden, dat de minister thans niet al leen geen voorstel doet om een einde te maken aan het bovenbedoelde onderscheid, maar de voor militairen geldende uitzonde ringsbepalingen blijkbaar nog wil verscher pen. Volgens de nieuwe regeling zal de minister ook grooten invloed kunnen uit oefenen op de beoordeeling van de vraag of een oneervol ontslagen militair al dan niet zijn pensioenaanspraken zal verliezen. Hiertegen hadden deze leden ernstig be- zwaaf. Vele andere leden deelden deze bezwaren niet. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met het voorgestelde derde, resp. vierde lid van art 23b van de Pensioenwet^ ten voor de zee- en de landmacht De voor gestelde regeling, volgens welke op een militair pensioen, genoten door een gewe zen minister, eerst zal mogen worden ge kort, indien de rechthebbende aan pensioen en inkomsten uit overheidskassen in ver band met een ambt of betrekking tezamen meer geniet dan het bedrag zijner inkom sten, toen hij nog als minister in functie was, ging dezen leden te ver. Zij lichtten dat nader toe. Zij erkenden, dat die be paling in overeenstemming is met de be paling van art. 1 van het cumulatie-ont werp, doch voegden daaraan toe, tegen dat artikel eveneens bezwaar te hebben. Wetenschap. Resultaten van beteekenis Het vorig jaar hebben onder leiding van Dr Holwerda. Directeur van het Rijksmuseum te Leiden, opgravingen plaats gehad op de Hoogwerf te Naaldwijk, welke opgravingen thans worden voortgezet. De voornaamste aanleiding tot deze werk zaamheden was wel het feit, dat enkele ja ren geleden toevalligerwijs, een bronzen hand werd gevonden afkomstig van een Ro- meinsche legerafdeeling. Bovendien was reeds eerder door Dr. Beekman te Delft vastgesteld, dat in de na bijheid van Naaldwijk de monding geweest is van de gracht door Corbulo gegraven. Door de opgravingen, waarvoor het Rijk subsidie verleende, en die in werkverschaf fing worden uitgevoerd, hoopte men men nu daarvoor meerdere bewijzen te verkrijgen en zekerheid omtrent een eventueele Romein- sche nederzetting. Als voorloopig resultaat van de opgravin- jen, moet echter worden aangenomen dat dit laatste niet het geval is geweest Het is tot nu toe n.l. niet gelukt eenig be wijs voor de vroegere nederzetting te ver krijgen, zoodat het aanvankelijk vermoeden niet bewaarheid ie geworden. Wel wordt als zeker aangenomen, dat op het Hoogwerf complex eertijds een woerd was, waarvoor tal van beteekenende opgravingen aanleiding geven. Er zijn n.l. zeer duidelijk waarneembare grondsporen gevonden, die terug gaan tot in de 2de eeuw, vervolgens tot de 9de eeuw en ten laatste tot in het Caroliner-tijdperk. Voor de opgravingen zijn drie, pl.m. zes meter breede greppen gegraven, en vaak kan men duidelijk de grondsporen van deze drie tijdvakken dooreen zien loopen. Hierbij zijn diverse brandplekken aangetroffen, en het vermoeden ligt voor de hand, dat bij de komst van de Noormannen de eerste neder zetting is verwoest en in brand gestoken. In de grondsporen zijn aangetroffen de paalgaten voor de woningen, en ook daaruit is na te gaan de romeinsche occupatie. Er zijn diverse scherven aangetroffen en zelfs ook enkele gave voorwerpen. Zoo b.v. een aardig Romeinsch lampje en een bron zen muntstuk. Een groot aantal, uit later tijdprek dateerende, netverzwaarders zijn voorts aangetroffen. Zaterdagmiddag hebben een aantal leden der Nederlandsche Anthropologische Vereen, onder leiding van Prof. Niouwenhuizen een excursie gemaakt naar deze opgravings- werken, waar Dr. Bürsch, assistent van Dr. Holwerda mededeelingen over de werkzaam heden deed. Kunst cn Letteren. Uit Amsterdam: Onder persoonlijk geleide van den directeur van het Museum te Kassei is Vrij dag naar Amsterdam overgebracht het wereld bekende portret van Nicolaes Bruyningh (1625) dat door omstandigheden eerst later kon worden afgestaan en dat met ingang van Zaterdag aan de Rembrandt-tentoonstelling is toegevoegd. Dit portret, dat in zijn geheimzinnigheid zich voordoet als een mannelijken tegenhanger van Leonardo's Gioconda, is zonder twijfel de dichter- lljkste visie, die Rembrandt ons op een zijner me- demenschen heeft nagelaten. Het is geschilderd met die rijke soberheid, die zonder de kleur te versmaden, alles omzet in overschaduwde nuan ces. Het tooverachtige licht dat als in loovertjes trilt op het wasbleeke gelaat en het blonde haar, schept een zeldzame atmosfeer om deze in zich zelf verzonken raadselachtige persoon, die als in afwezigheid glimlacht tegen zijn gedachten en droomerijen. mag hebben; dat bij de uitwerking van ee ventte deze industrieën gesplitst moete -den In dien zin. dat alleen voor het pereo I. dat altijd In dagdienst werkt, maxima* 40-urige werkweek zal gelden, doch voo arbeiders in bedrijven, waar om technische re denen Zondags moet worden gewerkt en du In het algemeen gemiddeld 56 uren per wee werken, de 42-urige werkweek zal gelden, we hoofdzakelijk slaat op do oh excl. de kunstzijde-industrie, enkele afdeoling. terwijl voo olie- en zeepindustrie zal gelden de 36-urage werkweek: dat bij verkorting van den arbeids tijd zal rekening moeten worden gehouden met feit. dat het algemeen weletandspell van de jeiders niet verder aangetast mag worden. Deze rewoiutie Is ter kennis van den Raad n Beheer van het icht. UIT HET SOCIALE LEVEN SALARIS-REGELING AMBTENAREN De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken behan delde het ontwerp Salarisbesluit, dat 1 September a.s. in werking zal treden. Behoudens enkele opmerkingen aangaan de de salarisregeling van enkele groepen van leeraren bij het avondonderwijs, ver- eenigde de Commissie zich met de ontwor pen regeling, welke dient ter vervanging van de bestaande bezoldigingsregeling voor het Nijverheidsonderwijs, vervat in het Kon. besluit van 31 Mei 1926. Evensens vereenig- de de Commissie zich met de door de Re geering voorgestelde wijziging en aanvul ling van het Bezoldigingsbesluit 1934. no pens tenige ambten bij het loodswezen, be tonning, bebaking en verlichting. BEDRIJFSRAAD SCHILDERSBEDRIJF Jl. Donderdag kwam de bedrijfsra&d voor het Schildersbedrijf voor de eerste maal bijeen. On danks hert zich onttrekken van den Ned Bond n Schilderspatroons la deze bed/rijfsraad in- Gemengd Nieuws. De Ossche misdaden Nieuwe bekentenissen Zaterdag zijn te Oss door de gemeente politie gearresteerd zekere J. B., genaamd De Bever en zijn vriend Den B., bijgenaamd De Lange, beide verdacht van inbraken. Daags na één der inbraken is eerstge noemde al gearresteerd geweest, nadat een bakker, zijn overbuurman, bij een worste ling met den indringer, het onderspit had moeten delven. J. B. werd echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Thans heeft hij bekend. Ook zijn vriend heeft ten slotte een volledige bekentenis afgelegd, daar de politie door andere bekentenissen uit de Ossche misdadigerswereld reeds vol ledig van zijn aandeel daarin op de hoogte Vrijdag is de mentor van de Ossche on derwereld, de gearresteerde Toon de Soep Sr., van het huis van bewaring te 's-Herto- genbosch, waar hij vertoefde, naar het poli tiebureau te Oss teruggebracht, vermoede lijk om gehoord te worden in verband met het voortgezet onderzoek naar de reeks van nog onopgehelderde plaatselijke misdrijven. Het auto-ongeval bij Usquert Een der kinderen nog niet buiten gevaar Omtrent het auto-ongeluk bij Usquert, waarbij de 13-jarige Evert Stavinga van Uit huizen het leven verloor, kan het „Nwsbl. v. h. Noorden" nog mededeelen, dat uit het door de politie ingesteld onderzoek is ge bleken, oat de vernielde vrachtauto, die in de richting Usquert reed, tegen een boom is gereden direct nadat een „Shell" benzine auto, welke van Usquert kwam, de bocht was gepasseerd. De chauffeur van de vracht auto, die toen de bocht moest nemen, is te ver uitgeweken, waardoor de auto tegen een boom botste, met het bekende noodlottig gevolg. Het 11-jarig zoontje van den heer J. Sta- venga (broertje van het verongelukte jon getje) is nog niet buiten gevaar. Het kind heeft een ongeveer 15 cM. breeoe snede in het achterhoofd gekregen en heeft verder een gekneusden voet. Het ander jongetje van S. en het zoontje van den heer K. Enaema, eveneens van JJit- R OFFELRIJMEN. SCHOONE ALLIANTIE De profetie van Sint Margriet Drie weken regenweer of niet, Is ditmaal niet bewaarheid De politieke hemel klaart En 't tintelend azuur bewaart Een glans van blanke klaarheid. Vacantiegangers trekken uit, De stad heeft hoopen lui gespuid Die te kampeeren plegen. De treinen worden volgestouwd, En half ons jonge volkje sjouwt Beladen langs de wegen. De hei, de bosschen en de zee, Verlaten van de zoete vree, Ontvangen gul de lieden Die, met een diepgewelde zucht, De muffe duffe stadsche lucht Een dag of wat ontvlieden. Het is een kostelijke tijd Van blijde ongebondenheid Zoo'n zomersche vacantie. Het is van sport en spel en rust, Van luiheid en van levenslxist Een schoone alliantie. Nadruk verbodenLEO LENS. huizen, zijn er met enkele onbeteekenende schaafwonden afgekomen. De chauffeur; heeft slechts een lichte hoofdwonde. Het verongelukte jongetje en zijn broertje dat ernstig gewond werd, hadden achter op de vrachtauto plaats genomen, terwijl de beiae andere jongens een plaatsje bij den chauffeur in de cabine hadden Inbraken in Midden-Limburg Rijke oogst voor de boeven Uit Roermond wordt gemeld, dat hoewel drie verdachten gearresteerd zijn, de inbra- kenserie in Midden-Limburg onverminderd voortduurt. Zoo werd bij den landbouwer P. te Gra«v them op klaarlichten dag i 235 uit de slaap- kamer ontvreemd. Bij den winkelier R. aan den Rijksweg te Herten vermiste men f 50 en een partij kruidenierswaren. Te Echt ia een boerenwoning een bedrag van f 50. Op een drietal plaatsen te Melick, bij Gez. S., een bedrag van f 55. Bij tien landbouwer P, werd weinig vermist en op de groote boer derij „Genhof" werden gereedschappen en ladders vermist, die beide op andere plaat sen zijn teruggevonden. Zaterdagnacht is te Herten ingebroken lit verschillende woningen. Toen de gevolgen van het ongewenschte bezoek s morgens ontdekt waren, heeft de politie tevergeefs met een politiehond gespeurd, daar er al! teyeel verkeer ov.er den, ,weg was geweest De kindertuin in Artiste Amsterdam, waar de kinderen gedurende de vacanties tusschen bepaalde dieren mogen ppelen, trekt veel belangstelling. In de Mallegatsluis te Gouda is een drijvende kraan omgeslagen. De ber gingswerkzaamheden met behulp van een dirijvenden bok van Van der Graaf en Koelman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5