Overeenstemming te Geneve ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 EERSTF BLAD PAG 2 z BUITENLAND Met veel moeite de formule gevonden Maar Aloisi moet blanco stemmen En Mussolini blijft oorlog en verovering prediken Eerst tegen middernacht is er te Genève een accocrd verkregen tusschen Laval, Eden en Aloisi over den definitieven tekst van de resolutie, die de Volkensbondsraad in zake de Abessynische kwestie zal aannemen. Mussolini had gisternamiddag nog wijzi gingen in den voorgelegden tekst verlangd en dit maakte opnieuw besprekingen tus schen Laval en Eden noodzakelijk. Gisteravond heeft Eden nog verklaard, dat hij aan Mussolini zóó ver was tegemoet ge komen, dat hij de grenzen zijner concessies had bereikt. De meeningsverschillen, die de overeen stemming zoo lang hebben tegengehouden moeten minder de raadsresolutie zelf heb ben betroffen dan de daarvan afgezonderde overeenkomst aangaande de onderhandelin gen. die de Engelsche, Eransche en Italiaan sche regeeringen zullen voeren op den grondslag van hun verdrag van 1906, waar in hun houding ten aanzien van Abessynië geregeld is. In den loop van gisteravond heeft Laval in een geheime bespreking in het Volken bondsbureau van de andere raadsleden toe stemming gevraagd en verkregen om even tueel, wanneer men tot overeenstemming kon komen, nog in den nacht een Raadszit ting te doen houden. Het is echter te laat geworden voor die overeenstemming werd bereikt ook do 'Abessynische regeering moest er toen nog in gekend worden en zoo kon dan d# Volkensbondsraad eerst vandaag en ver moedelijk pas vanavond bijeenkomen. Al dadelijk werd in liet bericht hierovei meegedeeld, dat de Raad over de hoofd kwestie geen besluit zou behoeven te ne men, doch slechts de verklaring van de drie mogendheden zou hebben aan te liooren. dat zij van plan zijn te onderhandelen ter rege ling van het geheele probleem en dat zij iden Volkenbond den 4den September daar over verslag zullen uitbrengen. Deze oplossing komt Italië geheel tege- ïnoet en is, nadat Laval. Eden en Aloisi het er over eens waren, aan de Abessynische vertegenwoordigers meegedeeld. Volgens nader verkregen inlichtingen 'schijnt de overeenstemming in de volgende punten te bestaan: 1. De arbitrage-commissie zal terstond haar .Werk voortzetten en zoo snel mogelijk een Vijfden arbiter kiezen. 2. De Engelsche, Fransche en Italiaan- fcche regeeeringen zullen onderhandelingen voeren krachtens het verdrag van 1906 over 'de oplossing van het Italiaansch-Abessyni- sche geschil in zijn vollen omvang. Deze onderhandelingen zullen waarschijn lijk niet te Ventimiglia, doch op Frajisch gebied worden gehouden en wel aanvanke lijk zonder Abessynië, daar alleen Enge land. Frankrijk en Italië partijen bij het {verdrag van 1906 zijn. Natuurlijk zal echter de toestemming van Abessynië later moeten worden verkregen, indien tusschen deze drie-groote mogend heden overeenstemming zal zijn bereikt. 3. Indien op 4 September geen vreedzame Oplossing van het geheele Italiaansch-Ajbes- synisehe geschil zal zijn verkregen, zal de Volkenbondsraad het geheele geschil bespre- Deze bepaling heeft echter nog steeds niet Üe goedkeuring van Mussolini ontvangen, doch de uitweg schijnt deze te zijn, dat Mus solini niet de opdracht zou geven tegen dit punt te stemmen, doch zich ermee vergenoe gen zal, dat Aloisi zich in dit opzicht van stemming zal onthouden. Dit laatste is wel geschikt om de voldoe ning zoo die al bij iemand mocht opko men over het voorloopig bereikte resul taat. der onderhandelingen te Genève te be perken. Er zijn evenwel begeleidende verschijn selen in Italië zelf. die volkomen den dom per zetten op een eventueel schijntje van hoop, dat dc bemoeiingen van Engeland en Frankrijk de oorlogslust en veroverings zucht van den fascistischen dictator zou den hebben ingetoomd. Dit blijke uit enkele van de navolgende berichten. Heden nieuwe mobilisatie in Italië Totaal 900.000 man zullen onder da wapenen zijn. Uit Rome: Naar men gelooft, zal bij de creet, dat heden zou worden gepubliceerd, het onder de wapenen roepen worden gelast ivan twee nieuwe divisies en de rest dor lichting 1912. Hierdoor zullen dan vier volledige lich tingen, tezamen ongeveer 900.000 man, on der de wapenen zijn. Een ander bericht uit Rome: Gistermiddag tegen 5 uur, hetzelfde mo- ïrient, waarop de Volkensbondsraad zou bij eenkomen om te zoeken naar een vreedza me oplossing van het geschil met Abessynië, werd te Rome hardnekkig het gerucht ver spreid, dat nog gister of hedenmorgen het negende mobilisatiebevel zou verschijnen, waarin nieuwe buitengewoon belangrijks maatregelen voor de gereedhouding van nog ineer troepen voor Oost-Afrika bekend ge maakt nullen worden. Naar de meening van politieke krin gen in Rome wil Italië hiermede tegen over de weinig succes belovende po gingen van den Volkenbond een aan duidelijkheid niets te wenschen over latend bewijs geven van de Italiaan- sche vastberadenheid. „Gij zult Abessynië, dat gij gaat veroveren, geheel bezitten". Uit Rome: Eerst nu is de juiste tekst be kend gemaakt van de interessante passa ges van de redevoering, welke Mussolini onlangs heeft uitgesproken voor de Zwart- hemden te Eboli bij Napels. Uit fascistische kringen verneemt men, dat Mussolini daarbij o.m. tot de naar Afri ka vertrekkende Zwarthemden heeft ver klaard: „Gij vertrekt met trots en vreugde. Gij zult Abessynië, dat gij gaat verove ren, geheel bezitten. Wij zullen ons niet tevreden stellen met gedeeltelijko resultaten. Indien iemand zou probee- ren ons te weerstaan, zuillen wij hem met vuur en zwaard uitroeien. Wij antwoorden den blonden verdedigers van Abessynië met het oude motto, dat wij ons niet om hen zullen bekom meren. Gij hebt de beste wapens ter wereld. Gij zijt onoverwinlijk". Mussolini's antwoord op de rede van Hoare In een artikel van dc Popoio d'Italia, zoo met door Mussojini geschreven, dan toch door hem geïnspireerd, wordt vermoedelijk als ant\yoord op de rede van Hoare in hot Lagerhuis Donderdag verklaard: „De Abessynische kwestie is niet alleen een toetssteen voor het Italiansch patrotis- me, doch ook voor de vriendschap en vijand schap van de overige landen ten opzichte van Italië. Wij zullen kunnen zien welke landen een :orrec'e houding jegens Italië aannemen, en welke Janden vijandig en deloyaal zijn. Wij zullen slechts vrienden "zijn met die landen welke getoond hebben dat zij vrien den zijn van Italië. Ook in de andere bladen komt een krach tige reactie tegen de rede van Hoare tot uiting. Men acht deze redevoering niet alleen onaanvaardbaar, maar zelfs van zoo- danigen aard, dat de uitwerking er van op de toekomst der betrekkingen tusschen beide landen niet anders dan ongunstig kan zijn. Wanneer de slotverklaring van Bald win eer. toespeling mocht beteekenen op Italië, a'dus de bladen, dan moet daarop geantwoord worden dat Italië zal weten te reageeren op de intimideerende manoeuvres van Engeland door zijn geestelijke eenheid, krachtig bewustzijn. Wat de door Hoare uitgesproken erken ning van de noodzakelijkheid van Italiaan- sche expansie betreft, schrijven de bladen, dat dit een zuiver theoretische erkenning is, terwijl wat Italië interesseert uitsluitend de practische verwerkelijking van die ex pansie is. Aangezien Italië nu na den oor log niets heeft gekregen van de Duitsche koloniën en de Turksche gebieden en Enge land niet wil hooren van een herziening der mandaten, bestaat er geen andere mogelijkheid voor expansie van Italië dan Abessynië. Aangezien dit in werkelijkheid de situatie is, ziet men in Italië niet in, hoe Hoare ernstig een practische verwerkelij king van het e.xpansierecht zou onder oogen kunnen zien. Onder het opschrift „Een onheilvolle rede", noemt de Giornale d'Italia den toon van de uiteenzettingen van Hoare intransi gent en zelfs dreigend. De rede kan in geen enkel opzicht bijdragen tot bijleggen van het geschil, doch werpt veeleer donkere schaduwen op de Italiaansch-Engelsche be trekkingen. Italië wil thans niet meer de vriendschap venverven met de mogendhe den door voortdurende onderwerping en af stand van zijn rechten, zelfs al zou dit een harden strijd kosten. In de Tribuna schrijft senator Forges Da- vanzati >n een hoofdartikel, dat de sancties eventueel gelijk zouden moeten worden ge steld met daden van oorlog. Een oorlog in de Middeliandsche Zee ter verhindering van het Abessynische conflict is echter een waanzinnigheid. Vervolgens verzet de schrilver zich tegen de bewering, dat het geschil van Italië met Abessynië een ras senconflict zou zijn. Voortgaande bespreekt Davanzati de ononderbroken reeks van ko loniale oorlogen van Engeland en Fran krijk en zegt dan, dat de brug tusschen Europa en Azië en Europa en Afrika geen architectonische uitvinding is van Enge land. Toen Engeland nog een Romelnsóhe provincie was, had Italië reeds de groots brug der beschaving guslagen naar Azië en Afrika. Doorgezonden naar Eden Uit Londen: Bij de debatten in het Lager huis had de leider der liberale oppositie, Sir Herbert Samuel, een gemeenschappelij ke Engelsch-Frar.scbe garantie voor de be scherming van de Italiaansche koloniën m Oost-Afrika voorgesteld, aangezien Italië zijn optreden gedeeltelijk motiveert met te zeggen, dat zijn koloniën in gevaar worden gebracht. Bij de daarop volgende debatten werd het voorstel van Samuel door den mi nister van buitenlandsohe zaken, Hoare, toegejuicht. Naar verluidt, heeft het departement van huitenlandsche zaken het voorstel inmid dels doorgezonden aan den minister voor volkenbondsaangelegenheden, Eden, ter ver dere behandeling in Geneve. De reactie in Italië hierop Uit Rome: Wat betreft een waarborging van de veiligheid van Erythrea en Somali- land, gelijk voorgesteld door Sir Herbert Samuel en aanvaard door Hoare, welke waarborg zou moeten gegeven worden door Frankrijk en Engeland, schrijven de Itali aansche bladen, dat Italië door onderteeke- ning van het verdrag van Locarno waar borgen heeft gegeven aan Europa, doch dat het er nooit gevraagd heeft of aanvaard. Het fascistische Italië van Mussolini kent slechts de waarborgen, die het zelf zal wi ten te handhaven Italië moet de veiligheid van zijn koloniën verwerkelijken tegen Abessynië, dat het vriendschapsverdrag dat Italië het in 1928 heeft aangeboden, omge smeed heeft in een anti-Italiaansch instru- Volgens een Reu ter-bericht uit Addis Abeba werden daar Vrijdag voorstellen in omloop gebracht over een ontmoeting van den keizer van Abessynië met Mussolini. Men is zich daarbij volkomen bewust van de moeilijkheden, die een dergelijke ont moeting in den weg staan, doch misschien zal een groote mogendheid, eventueel Frankrijk, het initiatief nemen voor een bijeenkomst op Franschen bodem. Groote beroering onder de Amerikaansche negers Sedert enkele dagen is Harlem, de neger wijk van New York, door een ware oorlogs koorts aangegrepen. De negers van de Vereenigde Staten heb ben, zooals bekend, een campagne ingezet, om vrijwilligers te wei-ven voor het Abes- synisch-? leger. Reeds is de vorming van een „Zwart Le gioen" aangekondigd, welks leden zullen worden uitgerust met de geliefde bonte uni form van de negers, bestaande uit een groen hemd, een grijze broek, een blinkend witte tropenhelm en een wapengordel. De propaganda voor dit „Zwarte Legi oen" is op het oogenblik begonnen en reeds zijn duizenden vrijwilligers als lid toege treden. In de Zuidelijke staten, waar de meeste negers wonen, hebben de agitators en pro pagandisten slechts weinig moeite, om bij hun rasgonooton begeestering voor Abessy nië te wekken. In den staat Texas heeft een neger, die tijdens den wereldoorlog als sergeant heeft gediend, den negus eer. leger van vijf- tot zesduizend man ter beschikking gesteld. Nader uit New York: Heden zal in de negerwijk Harlem een groote negerbetoo- ging tegen Italië worden gehouden. Er zul len twee gpoole negerparades plaats heb ben, onder auspiciën van „den bond tegen oorlog en facsisme". Men verwacht, dat vijftig- tot honderd duizend negers aan de betooging zullen deelnemen Petities aan Roosevelt De Koptische bisschop, Peterson, in Mia mi, heeft de vorming van een „Ethiopische Lifta" aangekondigd, welker taak het is, den vrede tusschen Italië en Abessynië te handhaven door petities, die aan president Roosevelt zullen worden gezonden. Deze actie brengt de autoriteiten in Washington in groote verlegenheid, daar men denkt strikt neutraal te blijven. Van den anderen kan vreest men echter, dat deze beweging steeds grooter vormen zal aannemen. De leider van het „Internationaal^ Con gres voor rechtvaardigheid in Afrika", Ha- mid, werd door de autoriteiten verhinderd zich naar Abessynië te begeven. Onrust in Britsch Guyana Uit Georgetown: De voortdurend stijgen de onrust van de negerbevoLking van Britsch Guyana in verband met het Abes- svnisch conflict, heeft geleid tot de aanne ming van een reeks resoluties, waarin En geland verzocht wordt, alles te doen om den vrede te bewaren. Bij massabetoogingen wordt er op gewe zen, wolk een ernstig gevaar een Itali- aansch-Abessvnische oorlog voor de ver houding tusschen de blanke en gekleurde rassen zou beteekenen. De Engelsche regeering werd ook voorge steld, Abessynië bij zijn pogingen om het land in staat van verdediging te brengen, te helpen. TeleursTellLng over Genève te LONDEN, 3 Aug. De correspondent van de Times te Addis Abeba meldt, dat de te Genève behandelde plannen in Abessyni sche kringen groote teleurstelling en op sommige plaatsen zelfs verbittering hebben gewekt In sommige kringen is men van meening, dat het plan van Genève den toestand on veranderd laat. In dit geval zal verzet tot het eande wor den geboden. In gematigde kringen is men echter van meening dat alles ervan afhangt hoever het verdrag van 1906 zal worden toegepast Wanneer de Britsche methode zal worden gevolgd, waarvan men gelooft, dat zij wil, dat Italië concessies krijgt, die voor Abes synië aanvaardbaar zijn, dan behoeft men geen bezwaren te maken. anneer het ver drag echter voor andere doeleinden wordt gebruikt, dan zullen ook de gematigden tegenstand bieden. Goedkeuring der ontwerp resolutie door Addis Abeba waarschijnlijk. PARIJS, 3 Aug. Omtrent de stand deé besprekingen te Genève wordt van Fran sche zijde gemeld, dat gisteravond de toe stemming van Mussolini met de ontwerp resolutie is ontvangen. In aansluiting daaraan hebben Laval en Eden tezamen den vertegenwoordiger van Abessynië ontvangen en hem met het do cument tn kennis gesteld. Klaarblijkelijk had de Abessynische ver tegenwoordiger geen bezwaren tegen den door Frankrijk, Italië en Engeland vastge- stelden tekst. In verband met de beteeekenis van deze kwestie verzocht hij echter overleg met zijn regiering te mogen plegen. In verband daarmede werd bepaald, dat de aanvanke lijk op gisteravond vastgestelde Raadsbij- eenkomst niet vóór Zaterdag in den laten namiddag zou plaats hebben. Men neemt aan dat op de goedkeuring der ontwerpresolutie door Addis Abeba kan worden gerekend. De verdreven roomschen te Belfast Schandelijke bijzonderheden. Uit Londen: De bisschop van Down en Connor heeft aan de pers medegedeeld, dat de 1646 katholieke vluchtelingen die bij de onlusten in Belfast verdreven werden uit hun woningen, zich in een betreurensv digen toestand bevinden. Velen hebben heel hun have en goed in de puinen van hun huizen verloren zien gaan. Verscheidenen zijn invaliede, anderen zijn oude, hulpeloo- ze mensehen. Weer anderen zijn werkloos. Zelfs oude frontsoldaten en hun gezinnen bevinden zich onder de verdrevenen. Vele r.-katholieke meisjes, die vaak de eenige korstwinsters waren van haar gezin, kun nen niet terugkeeren naar haar werk in verband met de voortdurende dreigementen van de tegenstanders der r.-katholieken. In de Catholic Times wordt geschreven, dat prominente Noord-Iersche regeeringsleden door hun redevoeringen zouden hebben bij gedragen tot het ontstaan der onlusten. Zoo zou Sir Basil Bricke. de minister van land bouw, hebben verklaard, dat de r.-katholie- ken er op uit zijn Ulster geheel en al te ver nietigen. Hij zou voorts zijn toehoorders hebben aanbevolen geen r.-katholieken in dienst te nemen, daar zij voor 99 pet. vij andig gezind waren aan de rëgeering. Tegen „confessioneele opruiers" Rede van rijksstadhouder Wagner Op het slotplein te Karlsruhe heeft rijks stadhouder Wagner voor een volksmenigte van omstreeks 70.000 personen een redevoe ring uitgesproken, waarin hij scherpe aan vallen richtte op de confessioneele tegen standers van den nat. soc. staat. Hij ver klaarde o.m.: Wie in den vervolge het nat. socialisme, de wereldopvatting van het Duit sche volk aanvalt, is onze vijand en zal als zoodanig worden behandeld. Mededoogen kennen wij niet meer. Het nationaal soci alisme is thans zelf tot den staat geworden. Aanvallen op het nationaal socialisme moe ten dus worden opgevat als aanvallen op den staat. Deze aanvallen zullen dus in het vervolg moeten worden bestreden met de machtsmiddelen van den staat. Voorts wees Spr. er op, dat in Duitsch- land de vrijheid van religieuze activiteit ge waarborgd is. Hij hoopte, dat die confessio neele kringen, die leven van opruiing tegen het nationaal socialisme, op hun weg mo gen omkeeren. Het Duitsche volk wil geen opruiing, maar hulp cn arbeid, ook van zijn kerken. RIJKSMINISTER RUST TEGEN KERK EN CENTRUM Sterilisatie of de kerk het wil of niet Rijksminister Rust heeft op een groote cul tuurbijeenkomst der Hitier jeugd te Essen het woord gevoerd en o.m. gezegd: Dit volk staat met zijn „waarde als ras" èn daarom zal de unrassisc.be" waarde meedoogenloos uit ons volk worden uitgesloten. Indien in ons bloed door overerving van minderwaardigheid, misdaad en erfelijke ziekte verschijnselen aanwe zig zijn, dan zien wij ons volk als or ganisme juist zoo als wij ons zelf zien en indien wij in ons eigen lichaam dergelijke kiemen dooden, dan zullen de wetten voor het behoud van ons volk in dezelfde mate worden ten uitvoer gelegd, of het dc kerk past of Wij kennen den strijd en weten, hoe het ons zeiven eens is vergaan. Wij namen aan een discussie deel en streden tegen de par lementair-programmatische versplintering van een éénparigen politieken wil in Duitschland. En wie trad ons tegemoet? Een geestelijke! Wij zeiden: Ik geloof, dat ik je gisteren in de kerk heb gezien. Waar is je rijk, daar of hier? Hij had zijn domein verlaten en ging daarheen waar de Heiland hem den weg had verboden. „Mijn rijk is niet van deze wereld", zeide hij. Wij hebben Centrum-Ministers met de kaars in de hand het Allerheiligste zien Een anderen dag marcheerden zij met de Rijksbanier. Dat begrepen wij niet! Th; komt de afrekening: Te Moskou heeft Pieck, de leider der communisten van Ber lijn i nden Pruisischen Landdag, verklaard: Hadden wij toen geweten, wat wij nu weten wij zouden met de Rijksbanier zijn samen gegaan, dus ook met den heer Marx, met Centrum-kaars. Indien wij nu alles zouden willen vergeten, is er nog slechts één aing: Gij hebt U tot taak gesteld den indi- vidueelen mensch de zaligheid te bren gen. Uw doel is aan gene zijde en gij hebt een plaats, waar gij (Je menschen voorbereidt: dat is de kerk. In het Sportpaleis kunt gij de lieden niet voorbereiden voor den Hemel. Het is het mooiste, dat wij U thans ook achter ons zien staan, aldus besloot de nister. Plechtig kan ik U zeggen: „Wij willen niet Uw schoolmeesters zijn. In naam van het geslacht, dat U den weg heeft gebaand: Wij zijn Uw getrouwe kame raden en staan aan Uw zijde". Het Lagerhuis verdaagd tot 27 October Ontbinding tijdens het reces? Uit Londen: Het Lagerhuis is gisteren tot 27 October op reces gegaan, nadat de regeering en de speaker gemachtigd waren het huis voor dien tijd bijeen te roepen, in geval dit in het openbaar belang mocht liggen. In de wandelgangen' van het parlement heerschte gisterenmiddag algemeen de in druk, dat het Lagerhuis inderdaad hoogst waarschijnlijk weer bijeen zou komen voor den genoemden datum. Dat zou dan ge schieden in verband met een eventueele verscherping van het Italiaansch-Abessvni- sche geschil. Daarentegen is in de kringen van de oppositie openlijk de overtuiging uit gesproken, dat nog tijdens het reces het parlement zou worden ontbonden, aange zien de regeering de nieuwe verkiezingen reeds in het begin van den herfst zou wil len doen houden. In regeeringskringen ech ter wordt deze meening bestreden. Er wordt op gewezen, dat de beide huizen nog de gelegenheid moet worden gegeven de nieu we bepalingen inzake de werkloozensteun te bespreken, welke moeten komen in plaats van de verordeningen, die den minister van Arbeid tot aftreden aanleiding hebben ge geven. In ieder geval zou Baldwin niet voornemens zijn zich om dit probleem bloot te stellen aan liet verwijt van een politieke manoeuvre. De Indië-wet afgekondigd Uit Londen: Gistermorgen te kwart over elf is de Indië-wet, die een ingrijpende wij ziging in de Indische grondwet en in den staatsvorm van Britsch-Indië zoowel als van verschillende Indische staten brengt, met het gebruikelijke ceremonieel afgekon digd. De officieele afkondiging vond plaats i' een vereenigde zitting van Hoogcrhuis en Lagerhuis en geschiedde met de oorspron kelijk Normandisehe, oud-Franscbe woor den: „Le Roi le veult". De voorbereiding van dit oogenblik heefl meer dan 7 jaar geduurd en is begonnen met de instelling van een parlementaire studie-commissie, die onder leiding stond van den lateren minister van buitenland sche, thans van binnenlandsche zaken Sir John Simon, welke commissie in Incl. reeds dadelijk op groot verzet stuitte, on dat Indië er niet in vertegenwoordigd wa Naderhand heeft te Londen de z.g. Ronde Tafel-conferentie plaats gevonden, waaraan ook Ghandi heeft deelgenomen, die echter niet tot een bevredigend resultaat heeft ge leid, want het verzet in de radicale kringen van het Al-Indische Congres tegen het raj> port der commissie bleef zeer groot. Bij de behandeling van het wetsontwerp in h<= parlement kwam er ook krachtig verzet va de oppositioneele groep in de conservatiev partij onder leiding van Churchill. In het algemeen is men echter van mee ning dat de Indië-wet voor Indië de moge lijkheid schept op den duur den Dominion- Status te verkrijgen op den voet van gelijk heid met de overige Britsche dominions Ca nada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw- Zeeland. WONINGBOUW TE MOSKOU Uit Mos-kou: Men heeft een aanvang ge maakt niet de uitvoering van de grootsche woninghouwplannen. Dit jaar zullen 350.000 vierk. meter aan nieuwe woningoppervlak te gereed komen. In 1936 zullen daar nog 800.000 vierk. meter bij komen. DE 23.000.000ste FORD. Uit Detroit: De 2.000.000ste Ford V-8 automobiel heeft de Ford Fabrieken verla ten Deze wagen is tevens de 23.000.000 Ford automobiel, die gebouwd is sinds Öe intrede van de Model T Ford. DANKBETUIGING DAMES! OVERTOLLIG HAAR Mevr. L. C. GIMBER, 156 Laan v. Meerder- voort, Den Haag, Tel. 331841, heeft nuj geheel mijn OVERTOLLIG HAAR afgeholpen, •voor ik haar mijn hartelijken dank be tuig. Ik kan dit adres met het volste vertrou wen aanbevelen. Nieuwste, vlugge methode en voor iedere beurs. Mej. Joh. Breedevelt, Levendaal 74, Leiden. Cat. B gr. en fr. Weerbericht Anti-Joodsche betoogingen te Stettin BERLIJN, 3 Aug. Eenige Joodsche zaken lieden te Stettin, hebben het volgende tele gram verzonden aan het Rijksministerie van Economische Zaken te Berlijn: „Do seizoenenuitverkoop van Jooosche za ken wordt door anti-Joodsche maatschap pijen ten zeerste gehinderd. Posten, patrouilles, uitreikers van mani festen, transparanten, volksoploopen en be schimpingen van koopers belemmeren het doen van zaken. Zonder ingrijpende maatregelen wordt het bedrijfsleven ernstig bedreigd." Het officieele Duitsche nieuwsbureau D. N.B., meldt naar aanleiding hiervan dat, op grond van aeze klaarblijkelijke provocatie gisteravond te Stettin een spontane massa- betooging is ontstaan. Ongeveer 30.000 personen met S.A.-S.S. lie den en leden der P. O. en der nat. soc. be- drijfsccllengroepen, vormden den stoet, die naar de Kaiser Friedrichsplatze marcheerde waar de districtsleider van Stettin een toe spraak hield en me&edeelde, dat de Joodsche firma's thans vrijwillig den inhoud van het verzonden telegram bij den politie-president van Stettin hadden herroepen en hadden toe gegeven, dat nóch de nat. soc. beweging, nóch haar leden of instanties bij de genoem de voorvallen betrekking hadden. Voorts wera nog medegedeeld, dat bij de poging om onrust te stoken in de straten van Stel tin 30 vroegere marxisten waren ge arresteerd, zoodat dus duidelijk bleek, van welke zijde de provocatie van de onlusten De Japansche concurrentie Zijdespinnerij *n Palestina gesloten. De Japansche concurrentie doet ook in Palestina haar invloed gevoelen. Zoo heb ben de Meshi-zijdespinnerijen te Ranat Gan een voorstad van Tel Aviv, zich gedwon gen gezien, tengevolge van deze concurren tie het bedrijf stil te leggen. In het. bedrijl was een kapitaal gesttoken van 80.000 pond sterling, terwijl er 120 arbeiders werkzaam waren. In de laatste vijf jaar heeft Japan in Pa lestina ingevoerd voor een waarde van 1.174.332, terwijl uit Palestina naar Ja pan geëxporteerd werd voor een waarde van slechts 5.641. De Palestijnsehe kamer van koophandel heeft dan ook reeds krachtige protesten doen opgaan tegen de zen staat van zaken, waarbij er bij do regeering op aangedrongen werd in to grijpen. Uit Berlijn: Het Duitsche Nieuwsbureau ontvangt van zijn correspondent te Athene het volgende bericht: Naar uit kringen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken verluidt, bevinot Otto Strasser zich reeds geruimen tijd in Grie kenland, naar het schijnt om zijn vrouw te bezoeken, die den zomer doorbrengt op hef eiland Samos. De minister van Binnenlandsche Zaken heefl bepaald, dat Otto Strasser, die on langs ook te Athene heeft vertoefd, moet worden gearresteerd en over de grens ge zet. DE ONTVOERDE JOURNALISTEN Het losgeld wordt betaald Uit Sjanghai: De door de autoriteiten van Kalgan voor onderhandelingen met de ban dieten aangestelde kapitein Tsjang Yoeng Tsji, is naar Pao Tsjang teruggekeerd en heeft medegedeeld, dat de bandieten vol harden bij hun eisch van een losgeld van 50.000 dollar voor den Engelschman Jones. De gouverneur van Tsjahar heeft daarop de autoriteiten van Tsjahar opgedragen het bedrag bijeen te brengen en naar Pao Tsjang te sturen. NOODWEER EISCHT TIEN DOODEN Uit New York: De zware wolkbreuken hagelstormen, welke New York en de omliggende staten hebben geteisterd, hebben een tiental per sonen het leven gekost. Verscheidene personen werden door den blik sem getroffen. De schade wordt op meer dan een millioen dollars geschat. Aan de kust van den Atlaiitischen Oceaan zijn verscheidene schepen omgeslagen. Het aantal dooden ten gevolge van de hittegolf in het Midden Westen is gestegen tot 145. De thermometer loopt dagelijks op tot ongeveer 38 graden C. Uit Montana daarentegen worden berichten ontvangen over sneeuwval. GEESTELIJKEN VEROORDEELD Wegens laster ten opzichte van politieambtenaar. Uit Braunsberg: Het schepengerecht heeft heden den geestelijke Siegfried Hoppe uit Mohl- sack veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, den geestelijke Alois Schulz uit Braunsberg 8 maanden gevangenisstraf en den kapelaan Toseph Sauermann uit Braunsberg tot vier 1 den gevangenisstraf, wegens openbare belaster.ng van een hcofdwachtmeester van politie DE INSTORTINGSRAMP TE WARSCHAU Uit Warschau: De instorting van het ge boortehuis van Madame Curie heeft 28 slachtof fers peëischt. U t de puinhoopen heeft mer slechts zeven lijken kunnen bergen. Acht perso nen. van wie men niets gehoord had. bleken den nacht elders doorgebracht te hebben. De zwaar gewonden worden in een ziekenhuis verpleegd, Een agent van politie, die op het moment- de instorting voor het huis dienst deed, heeft gisteren in een vlaaq van verstandsverbijstering de hand aan zichzelf geslagen Een vrouw, echtgenoot en kinderen bij de ramt» gedood den. is krankzir>n:g geworden en moest naar inrichting worden overgebracht HINDENBURGS DOOD HERDACHT H:ndenburgs over'ijden. dat gisteren een geleden plaats vond is met verschillende plech tigheden herdacht, o.a met een grootsch défilé met bloemhulde Iacgs de groeve in het Tannen- berggedenk'eeken. „HOOFDSTAD DER BEWEGING" Uit München: Adolf Hitier heeft in een gisteren met den eersten burgemeester van Miinchen, Fiehler, gehouden bespreking de ze stad officieel den titel „hoofdstad der be weging" verleend. Het dunne pültje geeft den vorigen stand Hoogste stand te Valentia 771.0. Laagste stand te Janmayen 753.7. Stand vanmorgen halftwaalf 76G.1. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur, BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de algemeene drukverdceling kwam nog weinig verandering. Het hooge drukge- bied over de Britsche eilanden handhaafde zich nog steeds. Over IJsland kondigen ba- rometerda'ingen de nadering van een nieuwe depressie aan. Over dc Oostzee en in de Rothnische Golf bleef de druk nog laag, ter- wijl eveneons over Z.O. Frankrijk en Italië de vlakke depressie-toestand blijft gehand haafd. Het weer blijft over bijna geheel West- Europa koel. Sedert gisteren is in Frankrijk eenige temperatuurdaling opgetreden. Over IJsland en Z. Duitschland werd het iets war mer. Verdér veranderde de temperatuur weinig. Aan de Noonsche kust en op Jan mayen viel eenige regen van beteekonis. Vele stations melden zware bewolking. Over Zwit seriand viel hedenmorgen eenige regen. De temperatuur in de hoogere luchtlagen is sedert gisteren weer gedaald. Er mac ten onzent geen verandering In de heerschende weerstoestand worden ver wacht. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 4 AUGUSTUS Zonsopgang 5.25 uur, zonsondergang 8.46 nut Maan op v.m. 11.04 uur,, onder nam. 9.52 5 AUGUSTUS Zonsopgang 5.26 uur, zonsondergang 8.45 uur1 Maan op v.m. 12.15 uur, onder nam. 10.06 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 AUGUSTUS -Van 's avonds 9.16 uur tot 's morgens 4.56 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhetnfelden 2,64 2,67 1,66 1,71 Breisacb Kehl Maxan DiedesheJm Mannheim Bingen Coblens Trier Kenlen Dusseldorf Ruhrort 2.72 2,72 4,11 4,15 2,36 2,39 3,09 3,15 0,85 0,86 0,73 0,76 1,80 1,81 0,17 0.09 1,07 1,15 10,11 10,11 7,82 7 «7 2,5? 51 7,95 7,;».ï Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Arnhem Vreeswijk lw Westervoort 8.43 8,43 Deventer Kampen 0,04 0,04' 1,04 1,04 Eysden 45,95 45.95! 1,85 1,91 Maastricht 40,48 40,48' 0,12 0,13 Grevenblcbt 27,78 27,78 1 m 157 Venlo 00,00 00,00 0,93 0,97 Grave (s. ris) 3,90 8,90 0,07 0,14 St. Andries 0,49 0,49 Hoogwater Ned. Zeehavens Den Helder 9.35 22.10 IJmuiden 5.44 18.05 Hoek v. Holland 4.56 17.22 Scl.eveningen 5.06 17.32 Rotterdam 7.10 19608 Hellevoetsluis 5.45 18.0-1 Willemstad 6.43 18.58 Brouwershaven 4.57 17.16 Zlerlkzee 5.36 17.41 Wemeldinge 5.57 18.09 Vil ss in gen 4.05 16.15 Terneuzen 4.37 16.48 18.09 18.38 16.49 PRIJZEN. EN PRODUCTIEREGELING IN DENEMARKEN. Uit Kopenhagen: De Deensche Rijksdag heelt gisteren de regeeringsvoorstellen in zake de regeling van de graanprijzen en de varkensproductie aangenomen. Vervolgens werd de Rijksdag voor onbepaalden tijd verdaagd. In dien tusschentijd zal de land- bouwcommissie zich bezig houden met eed regeling van de boterprijzen. DE RAMPEN IN CHINA Overstroomingen in Kwantoenf Uit Sjanghai: Zware wolkbreuken In het Noorden van de provincie Kwantoeng hebben in het grootste deel van dit gebied enorme overstroo mingen veroorzaakt. De steden Sjin Koean, Pa Kiang en Ying Teh staan tot 10 M. toe onder water. Tusschen Kanton en Ying Teh is het spoorwegverkeer gestagneerd. Uit Oost-Indie CANTINE-GELDEN VERDUISTERD BATAVIA. 2 Augustus. (Aneta) Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde den luitenant der infanterie G. den D., wegens verduistering van f 300 cantine- en patrouillegilden. tot zes maanden gevangenisstraf met entslag uit den mi litairen dienst, zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Daad van psychopaat? AMBOINA, 1 Aug. (Anela). Nader wordt vernomen omtrent den moord op den gezag hebber bij het binncnlandsch bestuur, L. van Dorsten, dat deze door een agent van d« veldpolitie in een vlaag van verstandsverbijs tering werd gepleegd. De dader schoot, nadat hij den heer van Dorsten tweemaal had ge troffen, op den mandoer. De kogel drong in den arm van den mandoer en trof een achter hem staande politie-agent in het hart. Hierna loste do dader nog drie schoten zonder echter iemand te treffen. Hij werd gearresteerd en legde een volleg dige bekentenis af. Hjj had geen reden tot deze daad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2