De oplossing gevonden? BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Voorloopig weer onderhandelin gen, doch buiten den Volken bond om Geen geweld tijdens de onderhandelingen De compromis-formule inzake de behan deling van het Itaüaansch-Abessynisch ge schil, die te Genève door Laval en gden met zeer veel moeite en zorg was opgesteld, is gisternamiddag door Mussolini onaanneme lijk verklaard. Het ging daarbij o.m. om het daarin ver- Vatte voorstel van niet-toepassing van ge weld tijdens de onderhandelingen, dat or op aandringen van den Engelschen gedele- feerde in was gebracht, op grond van het taliaansch-Abessynisch verdrag van 1928, waarbij die regeeringen zich verbinden niots te ondernemen wat de onafhankelijkheid van do wederpartij in gevaar kan brengen en zich verplichten geenerlei toevlucht tot geweld te nemen. „Dat is to vaag voor ons" had Musso lini gezegd. „De onderhandelingen zouden zes maanden of nog langer kunnen duren. De Volkenbond moet een tijdstip bepalen tot welk oogenblik de oorlog niet moet be ginnen". Mussolini was er echter vooral tegen go- kant, dat volgens het ontwerp-resolutie de Volkenbondsraad begin September automa tisch zich met het gansche Italiaansch- Aibessynische geschil zal bezighouden als dan nog geen vreedzame oplossing verkre gen zal zijn. Tevens had Mussolini er bezwaar tegen, 'dat bij de onderhandelingen over het ge- heele complex ook Abessynië zelf zou wor den genoodigd en dat de Raad het initia tief tot deze onderhandelingen zou nemen. Laval heeft daarop tevergeefs getracht een nieuwen tekst te ontwerpen, waarin zooveel mogelijk met de Engelsche amen dementen op zijn oorspronkelijke resolutie Werd rekening gehouden en die toch voor Mussolini aannemelijk zou zijn. Onder deze omstandigheden had het geen Kin, dat de Raad gisternamiddag bijeen kwam. Men heeft dan ook de Raadszitting tot heden verdaagd. Gisteravond 7 uur zijn de vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Italië opnieuw gemeenschappelijk aan het zoeken gegaan naar een bevredigend compromis. Spoedig nadat zij bijeengekomen waren, ging het gerucht, dat Mussolini zijn verzet tegen ^de verklaring geen geweld te gebrui ken, had opgegeven. Dit moet het begin geweest zijn van de Oplossing. De onderhandelaars kwamen tot» de con clusie, dat die bepaling over „geen geweld" Wel weggelaten kon worden wanneer Italië en Abessynië beloofden de van kracht zijn de verdragen te eerbiedigen, die immers reeds deze verplichting bevatten. Volgens bericht uit Londen zou thans de Zekerheid gekregen zijn, dat bijaldien de ar bitrage en verzoening mislukte, de bespre king van het geheele conflict spoedig voor den Raad zal kunnen plaats hebben. Hier mee zou dan aan het Britsche verlangen zijn voldaan, dJt er zoo spoedig mogelijk een eind komt aan de onzekerheid, waardoor ean Mussolini de kans benomen wordt zich Steeds Terder in het Abessynisch avontuur vast te graven. En verder zou Italië ertoe gebracht zijn toe te stemmen in onderhan delingen te Rome of Ventinuglia (aan de Italiaansch-Fransche grens), waaraan dan ook Abessynië zou deelnemen, zoodat er dan Weer rechtstreeks contact zou komen tus- 6cben de beide partijen in het geschil. Uit, Genève: Na afloop van de conferentie hiet Laval en Eden. heeft Aloisi, terwijl de deskundigen vergaderden om den tekst op te stellen van de ontwerp-resolutie, welke, naar men hoopt, definitief zal zijn, met Mussolini getelefoneerd. De onderhandelaars besloten toen in den ïaten avond een nieuwe bijeenkomst te hou- Het is waarschijnlijk dat dan, als men de goedkeuring van Mussolini zal hebben ont- Vangen, de definitieve tekst, zal worden Vastgesteld. De tekst zou vervolgens overhandigd wor- clen aan de Ethiopische delegatie en zeer waarschijnlijk worden voorgelegd aan den Volkenbondsraad in een bijeenkomst die id an de laatste van deze buitengewone zit ting zou kunnen zijn. Volgens berichten uit geloofwaardige bron tnaakte Aloisi tijdens de conferentie van drie bezwaar tegen twee punten, ten eerste te gen het voorstel, om Ethiopië ook aan de onderhandelingen tussohen de drie onder teekenaars van het verdrag van 1906 te la ten deelnemen en ten tweede tegen het plan, om deze onderhandelingen te plaatsen bin- ïien het kader van den Volkenhond. Het thans ontworpen compromis voorziet, Üat deze twee punten uit de ontwerp-resolu tie worden gelicht en het onderwerp zullen worden van een afzonderlijke verklaring van de drie mogendheden, die zich bereid zouden'verklaren onderhandelingen aan to knoopen in den geest van 1906 met een Vierde belanghebbende mogendheid. Abessynië zou niet met name genoemd Worden. Niettemin zou Engeland door deze schikking in wezen voldoening krijgen en Italië althans voor den vorm. Indien thans de diverse regeeringen haar toestemming aan het compromis-voorstel geven, zal de Volkenbondsraad heden bij eenkomen. om de resolutie te behandelen. Men denkt, dat Abessynië haar zal aanvaar den. Het bezit van Oeal Oeal Uit Parijs: De inhoud van het door Laval ïn Genève voorgelegde ontwerp-resolutie wordt door alle Fransche dagbladen weer- gegevn. Als penige meldt daarbij een spe ciale correspondent, dat de bezitskwestic van Oeal Oeal in zekeren zin van te voren be slist is en wel ten gunste van Italië. Laval zou n.l. hebben voorgesteld, dat de Volken- bondsraad zich voor het bezitrecht van Ita lië zou uitspreken. Het bericht klinkt niet erg waarschijnlijk en er wordt niet bij ver meld uit welke bron de correspondent dit heeft vernomen. Uit Rome: Senator Silvio Crespi, die door Öe Itaiiaansohe regeering naar Afrika was gezonden, teneinde aldaar het probleem te bestudeeren van de conserveering en het transport van vleesch voor de Oost-Afri- kaansche troepen heeft in een interview met de Giornale d' Italia verklaard, dat dit pro bleem is opgelost door middel van rijdende koelkasten, waarmede het vleesch naar de hoogvlakte kan worden vervoerd en veer tien dagen lang kan worden goedgehouden Deze mobiele installatie van koelkasten" zal gebruikt worden in samenwerking met langs den weg van Massaoea naar Asmara ingestelde koelinstallaties, waarvoor drie mobiele ijsfabrieken zullen worden gebouwd Afdamming van rivieren In geval van oorlog. Uit Addis Abeba: De vertegenwoordiger van Reuter te Addis Abeba heeft van ba- trouwbare zijde vernomen, dat de Abess.v- niërs in geval van oorlog diverse rivieren zullen afdammen en het water naar de woestijn zullen afvoeren, ten einde een Ita- liaanschen opmarsch uit Mogadiscio in Ita- liaansch Somaliland langs de oevers der ri vieren onmogelijk te maken. Verklaring van Roosevelt Uit Washington: President Roosevelt heeft gister verklaard, dat hij op dit oogenblik nu de Volkenbondsraad een vreedzame op lossing tracht tot stand te brengen in het Italiaansch-Abessynische geschil, uitdruk king gaf aan de verwachting van het Arno- rikaansche volk en van de bondsregeering. dat in Genève een oplossing zou gevonden worden, welke handhaving van den Vrede mogelijk maakt. In politieke kringen verluidt, dat Roose velt deze verklaring heeft afgelegd, om de houding van de Engelsche delegatie naar Genève kracht bij te zetten. Bovendien wijst men op het feit, dat on middellijk van te vocen de Engelsche gezant te Washington, sir Lindsay aan het Witte Huis een bezoek heeft gebracht. De verklaring van president Roosevelt, waarbij hij opkomt voor de handhaving van den vrede tusschen Abessynië en Italië heeft in de pers sterk de aandacht getrokken. Het is n.l. de eerste maal dat 3e president der Vereen. Staten officieel heeft ingegre pen in een geschil en de pogingen van deD Volkenbond heeft gesteund. De vastberaden stemming in Abessynië PARIJS 2 Aug. „De Abessynische Stem", het eenige dagblad te Addis Abeba, dat in de taal der inboorlingen versdliijnt, schrijft over het "conflict met Italië1 „Een aarze lende politiek van Abessynië kan voor Italië slechts een aanmoediging beteekenen om ons aan te vallen. Slechts door een ener gieke houding kunnen vrij den vrede be waren. Wij -zijn bereid, naar Italië te luis teren, wanneer het den vrede wil. Wij zijn bereid tot weerstand, wanneer het oorlóg wil". Deze woorden geven de meening weer van de meerderheid der Abessynische be volking. Deze wacht rustig op de beslissing van den Volkenbondsraad. Inmiddels vinden echter voortdurend nationale betoogingen plaats. In de 30 ker ken van de hoofdstad en omgéving worden dagelijks toespraken gehouden en voordat de jongeren 's morgens naar hun werk gaan worden vaak samen met vele ambtenaren marsehen in den omtrek gehouden. Een vrouwencommissie organiseert collec ten voor de verdediging van het land, waarvoor zeer veel wordt gegeven en waar voor vele vrouwen haar sieraden hebben ge offerd. De Koptische solidariteit Uit Cairo: De onder voorzitterschap van den Koptischen patriarch te Cairo bijeengeko men Hooge Raad der Koptische kerk heeft uit „sympathie voor de Abessynische na buren" een beroep op den Volkenbond ge- Men kwam bovendien overeen, een com- mmissie te vormen, die een geneeskundig hulpcomité naar Abessynië zal zenden, om de Abessyniërs bij het uitbreken van een oorlog te helpen. In het telegram aan den Volkenbond wordt o.a. verklaard: „Gezien ons groot vertrouwen in de op réchte gevoelens van den Volkenbond, doe ik met den meesten nadruk een beroep op den bond. om zijn pogingen, to komen tot een vriendschappelijke regeling van het Ita- liaansch-Abessvnisdh conflict voort te zet ten". Het telegram is onderteekend door „de patriarch der Abessyniërs". Gistermiddag vond te Cairo een door de vereeniginsr van Mohammedaansche jonge mannen belegde vergadering plaats, waarin gesproken werd over maatregelen tot hulp verleening aan Abessynië. Zweden en Abessynië De Zweedsche minister van buitenland- sc.he zaken spreekt het bericht tegen, dat Zweden maatregelen neemt om Abessynië wapens te leveren. De Abessynsche kwestie In het Engelsche Lagerhuis I.ansbury vroeg gisteren in het Lagerhuis den minister van buitenlandsclic zaken een uitvoerige verklaring af te leggen over het Italiaansch-Abessynische geschil. Het is onbegrijpelijk zeide hij hoe volkeren, die niet in staat zijn hun schulden le be talen, zich omvangrijke expedities kunnen veroorloven. Sir Herbert Samuel (liberale oppositie) gaf uiting aan zijn vrees voor de' mogelijk heid, dat een fait accompli eventueel reeds zou kunnen zijn ontstaan op een moment, dat Genève nog ijverig aan het beraadsla gen was. Engeland moet in deze kwestie met de anrlere landen en in hot bijzonder met Frankrijk, zoo nauw mogelijk en zoo lang mogelijk samenwerken. De conservatieve brigade-generaal Spears, richtte in zijn redevoering scherpe aanval len op Italië. De yerontwaardiging over de DE TREK DER JODEN NAAR BERLIJN Een waarschuwing Uit Berlijn1'In verband met don op vallenden trok van Joden naar Berlijn heeft het bestuur der stad een waarschuwing be kend gemaakt, waarin deze tick onge- wenscht genoemd wordt en waarin iedere ondersteuning van naar Berlijn gekomen behoeftige niet-Ariërs geweigerd wordt. Zij zullen principieel verwezen worden naar 't stedelijk asyl voor dakloozen om dan langs den vlugsten weg weer te worden afge schoven. Zijn vrouw was niet „arisch" genoeg. Uit Jeruzalem: Volgens berichten in de bladen is de Duitsohe consul-generaal voor Palestina, Dr. Heinrich Wolff, van zijn post. ontheven. Wat de directe aanleiding betreft, verluidt, dat het ontslag in verband staat met het feit, dat de vrouw van den consul- generaal in zooverre van Joodsdie origine is, dat haar grootmoeder een Jodin was. De kinderen van Dr. Wolff zijn in Duitschland, waar zij studeerden, van de universiteit ver wijderd. Dr. Wolff was in Palestina ecu geziene figuur. ANTIPAPISME IN SCHOTLAND. Uit Londen: In Cowgate bij Edinburgh Is het Woensdagavond tot anti-roomschc rel letjes gekomen. Toen de r.k. geestelijke Col lins zich naar zijn garage wilde hegeven, werd hij door een menschenmenigte aange vallen. Kort daarop kwamen de deelnemers aan een r.k. vergadering ter plaatse, met behulp van wie Collins zich in veiligheid kon brengen. De voorzitter van een r.k. bond bekwam daarbij verwondingen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. DE ACTIE DER DEENSCHE BOEREN. Uit Kopenhagen: De opmarsch der boeren naar Kopenhagen en de gevolgen, welke deze voor het geheele bedrijfsleven in De nemarken zal kunnen medebrengen, trekt nog steeds groote belangstelling. Bij de eerste lezing van het wetsontwerp over de verbouwing van graan, verklaarde een vertegenwoordiger der linksche boeren partij in het Folketing, dat de regeering pas besloten had toe te stemmen in onder handelingen. toen de opmarsch der boeren iederen dag kon worden venvacht. De leider der conservatieven laakte de houding vap den minister-president, vooral, omdat hij den koning een antwoord had laten geven, dat noodeloos hard was ge weest. Een andere spreker verklaarde, dat het ook economisch het verstandigste zou zijn de zaken zoodanig te regelen, dat de boeren hun bestaan hadden. Uit Washington: Het Huis van Afgevaar digden heeft zich voor de derde maal uit gesproken tegen het voorstel van president Roosevelt de onnoodige holding-maatschap pijen der openbare nutsbedrijven af te schaffen Dezen keer bleef president Roose velt met 209 tegen 155 stemmen in de min derheid GERAAMTEN VAN REUZEN GEVONDEN Uit P a r ij s: Bij het graafwerk voor den aanleg van een nieuwe weg hebben arbei ders nabij Gap in het departement Hautes Alpes 8 enorme menschelijke geraamten ge vonden van gigantische afmetingen. Het grootste mannengeraamte, dat er bij gevon den werd, was bijna ZY2 meter lang. De ar beiders hebben S graven blootgelegd. Tlhans hebben archeologische deskundigen de lei ding bij het verdere grafwerk, in de hoop, dat een geheele begraafplaats gevonden zal worden. WEER EEN TREINOVERVAL IN MANDSJOEKWO Volgens een bericht uit Charbin hebben ongeveer 60 bandieten op den Oost-Mand- sjoerijschen spoorweg een aanslag gepleegd op een geheel bezette personentrein. Zij hadden dynamiet op de rails gelegd, doch de machimrt zag nog net bijtijds het gevaar en kon de trein tot stilstand brengen De bandieten openden daarop het vuur, doch de militaire tcrinbewal rs sloegen de aanval af. Met medeneming van hun doo- den en gewonden kozen de bandieten het hazenpad. Twee man van den treinwacht werden door schoten gewond. In het Mont Blanc-gebied is een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen Helmuth Rei- tfhel uit München bet leven heeft gekost. Tezamen met zijn 31-jarigen broeder, Franz, had hij getracht de „Dames Anglaises" te bestijgen. Daarbij was hij in een afgrond gevallen en dood blijven liggen. Italiaan- sche bergbeklimmers hebben aan het red dingswerk deelgenomen. 131-JARIGE OVERLEDEN Uit Belgrado: Traikos Milkowitsj bijge naamd „Zoro Aga van Joego-Slavië en de levende historie van de vorige eeuw", is op 131-jarigen leeftijd in het dorp Malakrana, nabij Smederev, overleden. MOORDENDE HITTE IN DE VER. STATEN NEW-YORK, 2 Aug. Het aantal slacht offers van de hitte in het midden Westen der Ver. Staten is gestegen tot ongeveer 125. Alleen reeds in Nebraska stierven 20 schen tengevolge van de hitte. Talrijk zijn ook de doodelijke gevallen te New-York, waar de vochtigheidsgraad van de lucht bijna on dragelijk is. intimidatie der zwakken door de sterken neemt steeds meer toe. Hoe meer men te weten komt, hoe onwaarschijnlijker het wordt, dat Engeland de rol zal krijgen, die Italië zich zelf had toegeschreven. Spr. wees er verder op, dat thans practisdh de gehee le mannelijke bevolking van de Oostenrijk- sche provincie, die na den oorlog bij Italië is ingelijfd, gemobiliseerd is. De. conservatieve afgevaardigde Vivian Adams zeide, dat Engeland niet zou mogen terugschrikken voor de scherpste maatrege len, zooals het afsnijden van steeakoolleve- ringen en het sluiten van het Suezkanaal, wanneer Italië zou blijven vasthouden aan zijn tegenwoordige Abessynische politiek. De minister van buitenlandschc zaken Sir Samuël Hoare sprak in zijn antwoord groo te voldoening uit over de houding der Ame- rikaansehe regeering, die het conflict met evenveel cmst beziet als de Engelscha Wij zijn ons ten volle bewust, aldus ver volgde Sir Samuel, van onze verplichtingen, zoowel uit hoofde van de verdragen, als op grond van het Volkenbondsstatuut, en wij zijn voornemens ons hieraan te houden. De moeilijke kwesties van staten die geen kolonialo rijken bezitten, erkennende, zeide de minister, dat die kwesties toch niet met geweld opgelost mogen worden doch door verzoening, regeling en overeenstemming. SCHILDERIJ GESTOLEN OP DE WERELDTENTOONSTELLING. Uit het .Röemeensche paviljoen op de Brusselsclie wereldtentoonstelling is een kostbaar schilderij ontvreemd van den Roe- meenschon schilder Grogorescoe. Het schil derij was particulier eigendom en stelde den kop van een Jood voor. Dc waarde wordt geschat op 300.000 ley. ZWEEFVLIEGER NEERGESTORT. Uit Berlijn: Do zweefvlieger Oeltzschner ts, toen hij van een lange afstandsvlucht uit Bruenn terugkeerde, boven Selb neerge stort. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend geworden. De zweef vlieger was op slag dood. WILEY POST OP ZIJN WERELDVLUCHT SEATTLE, 2 Aug. De wereldvlieger Wiley Post is in gezelschap van zijn vrouw uit San Fransisco te Seattle aangekomen en heeft daarmede de eerste etappe van zijn wereld vlucht afgelegd, die hij via Alaska en Sovjet Rusland zal maken. Zijn toestel zal thans van drijvers worden voorzien voor de volgende etappe naar Alaska en Siberië. DE SCHIETPARTIJ IN DE ARGENTIJNSCHE SENAAT Uit Buenos Aires: Het onderzoek In zake de gebeurtenissen in de Argentijnsrhe senaat, waarbij ue senator Borda werd ge dood, heeft door de verklaringen van den senaats-stenograaf Dillon en opzienbarende wending genomen. Dillon heeft kort na de moord aan sena tor Bravo verklaard, dat de pnve-secretaris van den minister van landbouw, Duggan geheeten, bij de in de kamer van den steno graaf plaats gehad hebbende arrestatie van den moordenaar, heeft getracht de steno grafen te bewegen tot het afleggen van da verklaring, dat zij gezien hadden, dat Bor da een revolver in de hand had gehad, om hiermede den minister v. Landbouw Duhau te dreigen. Deze verklaring van Dillon door de overige stenografen bevestigd. Klaarblijkelijk had de poging van den prive-secietaris ten doel, den moordenaar zooveel mogelijk te ontlasten. Andere ge tuigen hebben eveneens verklaard, dat Bor da Behere ongewapend was. Zijn revolver is inderdaad latei- in zijn woning gevonden. ANTI-SEMIETISME IN POLEN. In Oost-Opper-Silizië zijn den laatsten tijd verscheidene malen anti-Joodsche be toogingen voorgekomen. Uit Schwientochlo witz wordt thans gemeld, dat daar in den nacht van Woensdag op Donderdag op tal rijke huizen en schuttingen anti-Joodsche leuzen zijn geschilderd. Van verschillende Joodsche zaken werden de vensterruiten vernield. De daders bleven tot dusverre on bekend. RUST TE BELFAST HERSTELD Uit Dublin: Sedert eenige dagen is te Bel fast de rust geheel teruggekeerd. Twee groote spinnerijen, welke in ver band met de godsdienstonlusten eenige da gen waren gesloten, zijn in den loop van deze week weer heropend en alle arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. Juist in deze beide fabrieken is het personeel zeer gemengd en werken zoowel r.-katholieko als protestantsche arbeiders. Het personeel Afscheid Minister Slotemaker Gisterochtend heeft Minister Slotema ker de Bruine, in verband met zijn overgang naar het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, afscheid genomen van de ambtenaren en de hoofden van de buitendiensten bij het Departement van Sociale Zaken. 's Mi daags om 2 uur had op het Departe ment de overdracht plaats van do portefeuil le van Sociale Zaken aan den nieuw opge treden minister, mr. Slingenberg. De stewardessen der K.L.M. Komen er meer? De dames N. de Vrieze, M. Nieuwenkamp en H. Bnngerdman, die uitverkoren waren voor de opleiding tot stewardess bij de K. L. M. zijn gisteren aan een examen onder worpen, met het gevolg, dat het drietal van daag de eenvoudige doch smaakvolle uni form van K.L.M.-stewardess heeft aangetrok ken, om dienst te gaan doen op de lucht- routes naar Berlijn en Malmö. Zij zullen thans opnieuw een proeftijd van enkele maanden moeten doormaken. Wanneer deze proef slaagt, bestaat mogelijkheid tot uitbreiding van dezen nieu wen tak van dienst. De Ossche misdaden Nieuwe bekentenissen. De gemeentepolitie te Oss heeft het on derzoek naar de diefstallen en inbraken, gepleegd te Oss in 1930 en 1931, den gehee- lcn dag voortgezet. In verband hiermee is van het huis van bewaring in Den Bosch naar Oss overgebracht de 25-jarige J. v. R die er eveneens van verdacht word-t met de reeds gearresteerde C. U., v. L., v. B., en de: te Amsterdam aamgehouden G. L. te heb ben samengewerkt. Van B. heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Door zijn verkla ringen is de politie nog op het spoor geko men van vuurwapenen, welke bij eenige personen te Oss in beslag zijn genomen. Verder heeft de te Amsterdam gearresteer de glazenwasscher G. L. bijgenaamd de Pil« toegegeven, dat hij eveneens in 1930 en 1931 met bovengenoemde personen heeft samen gewerkt en eenige diefstallen en inbraken op zijn geweten heeft. VERDRONKEN Te Amsterdam is een knaapje van een jaar of zeven al spelende in het Singel bij de Brouwersgracht geraakt. Door middel van een dreg werd het kind eenigen tijd later bewusteloos opgehaald. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, zijn niet geslaagd. Een geneesheer heeft den dood geconstateerd. Te Amsterdam is bij het Westelijk Viaduct bij het Droogbak een jongetje water geraakt. Na op het droge gebracht te zijn, heeft men geruimen tijd kunstma tige ademhaling op het knaapje toegepast, doch tevergeefs. Men heeft slechts den dood kunnen constateeren. Doodelijke auto-ongelukken Tal van kleuters het slachtoffer Donderdagmorgen is te Krimpen a. d. Lek liet 2-jarig zoontje van G. Prins op den Rijsdijk door con mêlkauto van de fi.Na Berger uit Lekkerkcrk overreden en gedood. Het kind kwam plotseling t,e voorschijn en viel voor de auto. Het achterwiel vermor zelde hel hoofd van het knaapje. Den chauf feur treft geen schuld. Te Nicuw-Loosdrccht is in den Boomhoo1 de zes-jarige G. Kcmpe bij het plotseling overstekon van den weg onder een uit Hil- ersum komende auto geraakt en gedood. Het slachtoffer was eenig kind. Te Noordgomve hij Brouwershaven is het achtjarig dochtertje van de familie B., te Rotterdam, dat daar bij haar grootouders logeerde,toen het bij het spelen onverwacht de straat overstak, aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Zierik zee. Ernstig gewond werd de kleine opgi nomen. Eenige uren later is zij aan de ge volgen overleden. Te Lissel bij Dcume (N.-Br.) is het jarig zoontje van A. Manders door een pas seerende auto gegrepen en op slag gedood. Te Leeuwarden werd in de Willem Lore- straat de vierjarige Sjouke Sjoukema, wo nende in de Saskiastrat, aangereden door een vrachtauto van J. Hoeben. Het kindje danste om de straatmuzikanten en zeker heeft zij de signalen niet gehoord. Plotse ling stak de kleine over en werd toen door de auto gegrepen. Met een groote hoofdwon de en zware inwendige kneuzingen werd zij opgenomen en naar het diaconessenhuis overgebracht, waar het kind aan de gevol gen overleed. Communistische Relletjes Te Amsterdam is door communisten in de Rcguliersbreestraat een groote kist met klinkers op -de trambaan naargezet. Dc kist had een inhoud van ongeveer 1 M3. en het duurde eenigen tijd voor deze ver sperring door de politie was opgeruimd. Dc kist was beschilderd met communistische leuzen. Het tramverkeer in deze drukki straat ondervond ongeveer tien minuten vertraging. Ook heeft de politie in West, o.a. in de Barth. Diaszstraat en in de Hud- sonstraait wederom eenige malen tegen com munisten moeten optreden. Er werden char ges uitgevoerd. De communisten hadden weer roode doeken met opschriften opgehan gen. Deze zijn later door de politie verwij derd. De ramp van de Kwikstaart Thans ook Mej. Carlstadt hersteld Naar wij vernemen heeft Mej. Carlstadt uit Zweden, die na de ramp met de „Kwik staart" van de K.L.M. met verwondingen is opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, vandaag dit ziekenhuis ge heel hersteld verlaten. Haar verloofde, de Zweed Helström, die eveneens bij de ramp werd gewond, is kortgeleden hersteld uit dit ziekenhuis ontslagen. De derde in het W.G. opgenomen gewonde, de Engelschman Faulkner, zal daar nog eenige weken moe ten worden verpleegd. Branden Te Ommen (Ov.) is de kapitale boer derij van den lieer T. Bakker, te Zwoller kerspel, bewoond door den landbouwer A. Bezoen, tot den grond toe afgebrand. De geheele hooioogst van dit jaar, zijndo 100.000 pond, ging in de vlammen op, ter wijl ook een groot gedeelte van den inboe del door het vuur verteerd werd. De oor zaak van den brand is waarschijnlijk hooi- broei. Verzekering dekt de schade, die vrij aanzienlijk is. Te Al bergen bij Tubbergen (Ov.) is door onbekende oorzaak afgebrand het woonhuis van H. Kamp. Vijftien voer hooi werd mede een prooi der vlammen. Van den inboedel kon slechts een klein gedeel te worden gered. Een op vijf nieter afstand staande schuur en hooimijt konden behou den blijven. Verzekering dekt de schade. Te Breda ontstond door onbekende oorzaak brand in de villa van mr. A. Rub- bens aan het Montenspark. Het vuur woed de vooral in het strooien dak. Aangezien de hooge dennen van het Mastbosch zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden on overslaan gevreesd werd, rukte de Breda- sche brandweer met veel materiaal uit. Met hard werken wisten zij het vuur beperkt te houden tot de villa. De bovenverdieping brandde gedeeltelijk uit, terwijl de andere verdiepingen waterschade bekwamen. V zekering dekt de schade. Te Helmond was men in de garage „Het Centrum", van den heer Gorp aan den Kanaaldijk bezig met het lasschen van een motor, toen plotselinc een vonk van het laschapparaat op dc werkbank terecht kwam, waar men bezig was onderdeelen met benzine te reinigen. In een oogenblik stond de geheele werk bank in vollen vlam. Daar de werkbank in een aparte ruimte is ondergebracht, liep de garage geen direct gevaar. Toch werd de brandweer gealarmeerd, die het vuur na een uur werken wist te bedwingen. De scha- do is niet zeer groot. Terwijl de brandweer nog bezig was, werd zij gealarmeerd voor een uitslaande brand in de Molenstraat. Een aantal woningen die dienst doen als berg plaats, bleek door het vuur te zijn aange tast. De brand die vermoedelijk op den zol der in een partij embellage is uitgobroken, woedde met groote hevigheid. Dc brandweer moest met alle macht in- grijpen daar de groote wagenfabriek va firma Tostors, die naast do brandende per- ceelen was gelegen, ook door het vuur wer den aangetast Dit pand wist men echter tc behouden. De bergplaats brandde geheei GESPREKKEN MET EEN PUT De echoput te Hoog Soeren staat thans laten. De woning van den wegwerker, die hem vroeger exploiteerde, is na een paar weken sloop werk nu geheel verdwenen. Het terrein is gelijk gemaakt, doch de aantrekkingskracht van de echo put is nog niet'verdwenen. De liefhebbers hebben ontdekt dat wanneer hard op de dichtgespijkerde deur van het hu'Sje om den put wordt geslagen, de put met een weemoedig gebrul antwoordt. Er beviindt zich ook een raampje boven aan het huisje. Sommigen geven zich alle moeite om mond voor deze opening te plaatsen en dan be ginnen zi| een gesprek. De put dient altijd prompt van bescheid. Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te B'acksod 769.8. Laagste stand te Janmayen 756.9. Stand vanmorgen halftwaalf 764.2. WEERVERW ACHTING Zwakke tot. matige, N. tot N.O. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de algemeene drukverdeeling kwam weinig verandering. De hooge druk versterkt zich vooral over het W. van de Britsche eilanden, terwijl hij over Duitschland eon weinig aan beteekenis ver'oor. De depressie over da Oostzeestaten blijft stationair en- schijnt zich thans zelfs een weinig in Z. richting te gaan uitbreiden. Hierdoor zal de luchttoevoer ten onzent nog uit N. richtin gen blijven en hoewel bij de gebroken bewol king eenige verdere opklaring waarschijn lijk is. blijft het weer nog betrekkelijk koel. De IJslandsche depressie trok verder N.O.- waarts. Over de Golf van Genua daalde de luchtdruk een weinig. Een vlak lage druk- gebied bracht in Z.O. Frankrijk eenige on weersregens. Over het geheele gebied is de temperatuur iets gestegen. Het weer blijft rustig, al nam hier en daar de wind wat in sterkte toe. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 3 AUGUSTUS Zonsopgang 5.23 uur, zonsondergang 8.48 uur Maan op v.m. 9.56 uur, onder nam. 9.39 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 AUGUSTUS Van 's avonds 9.18 uur tot 's morgens 4.55 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 2,fi7 2,69 Wesel 0,09 0.02 Brclsach 1,71 1,74 Emmerik 1,15 0,00 Kehl 2.79 2,78 Lohlth 10,11 10,18 Maxaa 4,15 4,18 Nijmegen 7,82 7,88 Dledeshefm 2,39 2,26 St. Andries 2,5» 2.64 Mannheim 3.15 3,18 Arnhem 7,95 >-,01 Lohr 0,86 0,85 Vreeswijk Iw 0,34 0,37 Mains 0,76 0,81 Westervoort 8,43 8,47 Bin gen 1,81 1,85 Deventer 2,34 2,36 Canb 1,98 2,03 Kampen 0,04 0,04 Trier 0,13 0,13 Grevenbicht 27,78 27,76 Keulen 1,.'7 1,66 Venlo 00,09-00,00 DtiHPeldorf 0,97 1,05 Grave Cs.als) 8,90 3,82 Ruhrort 0,14 0,19 St. Andries 0,49 1,68 Hoogwater Ned. Zeehavens 3 Augnstui Delfzijl 1,35 13,36 HellevoetsL 5,14 17,35 Terschelling 10,53 23,15 Willemstad 6,12 18,27 Harlingen 11,40 23,55 Brouwersh. 4,26 16,47 Den Helder 9,05 21,45 Zierlkzee 5,07 17,14 iJmniiien 5,14 17,35 Wemeldinge 5,27 17,41 Hoek v. Hoil. 4,2 16,59 Vllssingen 3,35 15,44 Schevenlngen 4,35 17,02 Terneuzen 4,05 16,19 Rotterdam 6 40 18,38 Hansweert 4,56 16,58 Doodelijk auto-ongeluk Door eigen onvoorzichtigheid Bij Limmen (N.H.) is de 51-jarige heer Penning uit Bergen, toen hij per rijwiel dien gevaarlijken rijweg overstak, welke weg op dat punt op den weg naar Haarlem uit- konV, overreden en ernstig gewond. Hij stapte daarbij niet, volgens voorschrift, van zijn fiets, hoewel hij zelfs op deze ver plichting opmerkzaam werd gemaakt. De man werd door een uit Amsterdam komen de auto gegrepen. Door een passerende bestelauto werd het slachtoffer naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar overgebracht, vVaar hij kort na aankomst is overleden. VEEDIEVEN GEARRESTEERD Door de politie te Doetinchem zijn drie personen aangehouden, die ervan be schuldigd worden vee te hebben gestolen. Eén van hen bekende twee weken geleden op de markt in Leiden een paar koeien te hebben verkocht, waarbij hij een verkeerde naam opgaf. GEHEIME BIERBROUWERIJ ONTDEKT Door den assistent der directe belastingen enz. tc Nieuwpoort is proces-verbaal opge maakt tegen een landbouwer te Ottoland wegens het frauduleus vervaardigen van bier. Instrumenten, alsmede 20 Ilesschon bier, werden in beslag genomen. MARGARINEFRAUDE Te IJmuiden hebben ambtenaren van de crisiszuivelcentrale in een leegstaand hui1 op den hoek van de Do Ruyterstraat 8CK pond margarine gevonden, die men oj. frauduleuze wijze in de handel wilde bren gen. Een deel van de margarine was al ver pakt en stond gereed om naar de afnemers te worden verzonden. Behalve de marga rine, werd een aantal vormen in beslag genomen. Tegen den vermoedelijken dader werd proces-Verbaal opgemaakt. AUTO RAMT EEN ZIJGEVEL Men meidl ons uit Sprang (N.-Br.): Op het kruispunt van den nieuwen ver keersweg reed den vrachtwagen van de fir ma B., uit 'lilburg. Van de lure-wagon werd het spatbord ingedrukt. De vrachtwagen kreeg een gebogen as, terwijl ook later bleek, dat de stuurinrichting defect was, want toen de vrachtauto wilde door rijden, botste hij tegen der. zijgevel van het huis van den landbouwer G. V., waardoor de muur werd ingediukt en de vrachtwagen van voren geheei werd vernield. Door den kraanwagen van de firma de Graaf, uit Waalwijk, is de wagen later opgehaald! Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de Dolitie werd proces-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2