Uirttuir £Vihsrl)f (Courant Daqeiijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Rondom het nieuwe Kabinet=Colijn abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5541 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postoiro 58936 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 15e Jaargang labbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels l.I7'/« Elke regel meer 0.22'/> Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 DURE WINST Ongetwijfeld bracht de Kabinetscrisis in dit opzicht winst, dat er en nog wel midden in zomergetij groote belangstel ling was voor de politiek. Het was of ieder een thans de waarheid van de spreuk leer de verstaan: Bemoeit gij u niet met de po litiek, dan bemoeit de politiek zich met u. Het waren goede dagen voor de politieke medewerkers aan de dagbladen. Deze jour nalisten weten heel goed, dat da mees'- gezinsleden in de regel hun artikelen, zelfs al krijgen ze een eereplaats in de krant en al worden ze met dessendiaan-letter g geen blik waardig keuren. Het gemengde nieuws, dat wegens zijn veelsoortigheid meestal over verschillende pagina s ver spreid is, weet men gewoonlijk beter te yinden dan de politieke artikelen. In de laatste dagen was dat echter an ders. Vader en jongste zoon, moeder en dochter hadden belangstelling voor het politieke nieuws en de daaraan gewijde beschouwingen. Zelfs waren C. en A. veel- gebezigde onderwerpen voor tafelgesprek ken, waaraan heel de familie deel nam; al bleok de politieke scholing niet steeds .voldoende om betrouwbare conclusies te trekken. De weerslag van een en ander was na tuurlijk voor ons merkbaar in een wassend aantal ingezonden stukken. Terwijl wc schrijven, komt cr nog een lang epistel bin nen over de vraag, waarom de politieke belangstelling in onze kringen zooveel ge ringer is dan vroeger. We maken van deze gelegenheid gebruik om in 't algemeen te verklaren, dat er in de voorbijgegane crisisweek geen tijd over bleef om ernstig nota te nemen van inge zonden stukken en zeker niet van lange beschouwingen, gelijk we meermalen ont vangen. De schrijvers moeten ons ten goede hou- jden, indien we thans onbeleefd schijnen en geen gelegenheid konden vinden om onze gewoonte te handhaven: plaatsing van wat ingezonden werd of correspondentie over niet geplaatste copie en adviezen. Van lie verlede loopen we wel weer in. Voor 't oogenblik zouden we onze dankbaarheid wiilcn uiten voor het feit, dat zoovelen van hun belangstelling deden blijken. Ook ver heugt het, dat er grooto interesse was voor pólitieke vraagstukken. Al voegen we direct aan toe, dat de regeeringscrisis ons Volk deze politieke belangstelling wel \Vat al te duur deed betalen. Wat nu echter niet mag geschieden is dit ÜVe mogen niet terugvallen in de oude sleui en politieke onaandoenlijkheid. Er is nóg steeds een groot tekort aan k e n n i op politiek en economisch terrein: Er is te weinig voorlichting en wat geboden wordt, blij in te kleine kring en wordt geen Daarom mogen we onze lezers wel bij de U'oortduur op het hart binden: ten eerste belangstelling te toonen ook .Voor die beschouwingen, welke bedoelen d- politieke vraagstukken van den dag naar eisch der Christelijke beginselen te belich ten; en ten tweede voor de Christelijke pers, die gezinsbla-d in 't algemeen, maar ook poli tiek orgaan wil zijn, steeds ruimer plaats te vragen in de kring onzer geestverwanten. Dan zal de winst door deze crisis niet al te duur gekocht en niet tijdelijk zijn. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR HET BUITENLAND Ditmaal vacantie in Schotland Men meldt ons dat H.M. de Koningin en H:KH. Prinses Juliana zich voorstellen om zich op 6 Augustus voor het jaarlijksche zomerverblijf in het buitenland naar Schot land te begeven. Zij zijn voornemens via Vlisslngen met een boot van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" naar Engeland te gaan en vandaar onmid dellijk door te reizen naar Schotland. Stempeling van rijwielplaatjes In de practijk kon bij ongevallen, reeds eenige malen, de identiteit van een veron gelukten wielrijder worden vastgesteld, door middel van zijn gestempelde rijwielbelasting- Verder was het eenige malen mogelijk, he lers van gestolen belasting-merken te straf fen, omdat gestempelde belasting-merken op hen weroen gevonden. Om deze redenen heeft de band van rijwiel handelaren (B.R.H.N.) besloten, de mogelijk beid /an stempeling van rijwielbelasting- merken aanmerkelijk uit te breiden. Bij alle leden van dien bond bestaat thans gelegenheid, de rijwiel-belastingmerken van naam en adres te voorzien. Dit stempel is op geen enkele wijze te verwijderen. Het ministerie van Financiën heeft toe stemming voor de stempeling verleeno. Pos terijen heeft goedgevonden, dat gevonden plaatjes in de standaard brievenbussen wor den geworpen. Zij worden dan, legen ver goeding van de gewone porto, aan den eigenaar terugbezorgd. UIT EIGEN KRING Minister Colijn blijft, het klinkt haast als een juichkreet in de N. Prov. Gron. Crt., en het blad blijft in optimistische toon schrijven: Thans is er du? een ministerie-Colijn En wij mogen wel zeggen, dat uit het kwade het goede vortkwam. Er was een gespannen toestand in di laatste tijd. Inzonderheid tusschen minis ter Colijn en de Roomsch-katholieke Staatspartij. Wij behoeven ürt niet nader aan te toonen. Maar er is verandering gekomen. Er is iets ten goede gewijzigd. Wij mogen deze slótsom wel trekken. Vooreerst, dat de positie van het kabinet Colijn is gesterkt. Hij is sterker uit de moeilijkheden te voorschijn gekomen, omdat bleek hoe groot het vertrouwen is in zijn persoon en werk niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland, en omdat op andere wijze een goede samenwerking van regeering en parle ment moeilijk was te vinden. Maar in de tweede plaats schijnt ons de positie van het kabinet gesterkt, om dat de drukkende sfeer rondom zijn ar beid thans zeer zeker is verbeterd. Het ministerie kan zijn arbeid nu krachtig voortzetten De mist is opgetrokken, oordeelt de Zeeuw: Het nieuwe Kabinet is er. Maar is daarmee nu ook de politieke crisis opgelost? Zal dit Kabinet op een meerderheid L de Tweede Kamer kunnen rekenen? Op deze vraag zal pas een definitief antwoord gegeven kunnen worden als het ministerie zijn program heeft gepu bliceerd. Evenwel „is mischien niet zonder be- teekenis dat het deDartement van Eco nomische Zaken is gesplitst. Eén van de desiderata van de R.K. Kamerfractie was, dat door maatregelen van wetgeving en bestuur, de weg voor het bedrijfsleven^ zooveel als maar mo gelijk is, zal worden vrijgetnaakt. Ge vraagd werd de mogelijkheid te scheppen tot gezondmaking van het bedrijfsleven, waardoor de toenemende werkloosheid kan worden gestuit en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden be vorderd. Door de splitsing van Economische Za ken krijgt Minister Gelissen nu de han den vrij om meer speciaal aan deze za ken zijn aandacht te schenken, wat onge twijfeld in R.K. kringen toejuiching zal vinden. Dat Minister Slotemaker de Bruine naar Onderwijs verhuist, acht het blad een vooruitgang en van de ministers Slingenberg en Deckers (bij Landbouw^ heeft het goede verwachtingen. De week van C. en A., zegt Frieseh.Dagblad, dat ook wel verheugd is over de afwikkeling: Maar toch- Er is reden.-om voor overmatige trium- fantelijkheid te waarschuwen. Er was een ernstig conflict. Dit vroeg om verzachting. Nu klemt de vraag: Is er te dezen op zichte schoon schip gemaakt? Of heeft men genoegen genomen met een zwak compromis? Wij gelooven, dat althans ae kabinetsformateur, die in de Kamer op forsche wijze heeft doen weten, dat men hem vertrouwen heeft te schenken of het beleid beeft over te nemen, niet bereid is geweest met lapwerk genoegen te nemen. Maar de mogelijkheid bestaat, dat de nood van het land gedwongen heeft tot een voorloopige oplossing, die nieuwe moeilijkheaen in zich bergt. Daarom wekken wij op tot voorzich tigheid en waakzaamheid. DE R.K. EN HET KABINET Wegstervend of weer opkomend onweer? De milde toon, welke eerst in verschillen de roomsch-katholieke bladen tegenover het kabinet-Colijn werd gehoord, schijnt van lieverlede weer om te slaan. In de Maasbode viel allereerst een artikel op „van geachte zijde" (misschien oud-minister Steenberghe), waar boven stond: Kracht of onmacht, en dat aldus begon: De crisis opgelost? Alleen naar den schijn. Door gebrek aan werkelijkheids zin en wa&rheidsmoed gaan wij nu een periode in van sterke regeerkracht naar den schijn, van onvermogen in werke lijkheid. Later heet het: Niet alleen door zijn bekend overvra gen, het eischen van een uitspraak van vertrouwen, heeft de heer Colijn de ka tholieken afgestooten. Maar ook hierdoor dat hij in de noodzakelijk te maken keu ze nog meer dan vroeger aarzelde. Devaluatie wil hij niet. Deflatie deed hij slechts weinig. Men weet echter van deflatie weinig af, als men meent, dat do paar flauwe maatregelen, welke voorge steld zijn, reeds deflatie mogen lieeten. In geheele reeksen van burgerrechtelijke verhoudingen zal moeten worden inge grepen met flinke hand, wil men het levensniveau naar beneden dwingen en wringen. Colijn deed het nog niet ten halve. Ook de roomsch-kath. ministers in hét kabinet krijgen hun deel: Onze katholieke fractie heeft aan de beklemming een einde willen ma ken. Zij heeft de zaken even aan het schudden gebracht en, door diep besef van den ernst der economische ontwik keling, meer dan door perspectief op af doende oplossing, zich laten leiden. Haar verwanten in het Kabinet hebben deze krampen met een merkwaardig gebrek aan begrijpen aangezien en helpen door hun aanblijven mee het figuur der ka tholieke fractie nog minder te doon apprecieeren. „Het is een tragisch uur in onze geschie denis", zoo besluit de schrijver, die waar lijk niet op samenwerking aandringt. Maar op dit artikel volgde gisteravond een beschouwing van de Maasbod zelf onder de titel Vraagteekens, en daarin vraagt het blad: „Waarom zoo'n haast?" Had- de heer Co lijn niet beter gedaan de opdracht te aanvaarden, om daarna cnnkele dageii te kunnen gebruiken voor „het treffen van een bevredigende oplossing van het conflict tusschen kabinet en katholieke Kamer fractie"? „Ons bekruipt de vrees, dat dr Colijn, gelijk in 1925, aan losse besprekingen te veel waarde hecht, waardoor toen na enkele maanden zijn kabinet alweer ont slag moest vragen. Ook bij de formatie in 1933 zijn misverstanden gerezen, waar door onnoodige ontstemming en ver vreemding werden gekweekt. En hoe is het nu? Heeft de bespreking met prof. Aalberse tot zoodanige overes: stemming geleid, dat het nieuwe kabinet kan optreden zonder vrees voor het op nieuw uitbreken van een latent aanwe zig gebleven conflict? Wij kunnen het niet gelooven. Waren er tusschen den formateur en den von' zitter der katholieke Kamerfractie defi nitieve regelingen getroffen, waardoor liet vertrouwensconflict werkelijk opge lost zou zijn, dan zou bij toch zeker middellijk zijn fractie hebben bijeen ge roepen, om haar te raadplegen. Dit is echter niet geschied.1' Voorts herinnert de redactie aan het he- bericht, dat de portefeuille, den heer Gose- ling aangeboden, werd afgewezen mede gens het niet aanwezig zijn van „de zake lijke basis voor herstel van een goede sa menwerking met de katholieke Kamerfrac tie" en begrijpt niet, hoe na deze verklaring het kabinet ongewijzigd kon terugkeeren. De gave gulden zou ook door den anti-devaluïst Prof. Aal berse zijn beschermd, betoogt de Tij d en vervalt dan weer in zijn oude toon: Inderdaad, de luchthartigheid, waar deze Kabinetscrisis werd opgelost en waarvan o. a. mr. Van Schaik haast het slachtoffer werd is om te beven. Ronduit, de onzekere toestand blijft misselijk. Gedurende de wapenstilstaud van een maand kan het nieuwe kabinet zich aldus bezinnen over de nu te volgen weg. Zoolang is het wapenstilstand; schrijft het Dagblad van Noord-Braban t. Die wapenstilstand kan echter geen definitieve vrede worden, wanneer niei dr Colijn het roer heelemaal omgaat En waarom zou hij over een maand het roer omgooien, nu hij dat niet heeft gedaan toen mr Steenberghe hem daartoe de ge legenheid bood; het de vorige week ook niet heeft gedaan, toen prof. Aalberse hem andermaal een kans gaf; het zelfs nu niet heeft gedaan, bij de vorming van oen geheel nieuw kabinet? Stemmen uit het buitenland De „Financial News" wijdt een uit voerige bespreking aan de Nederland- sche kabinetscrisis en aan den terug keer van Dr. H. Colijn, als hoofd van de Regeering. Na de opmerking, dat in het kabinet geen noemenswaardige wijziging is ge bracht en na een korte uiteenzetting van cie huidige partijgroepeeringen in het Ne- derlandsche parlement,, wordt de gevolg trekking gemaakt, dat iedere poging tot verzet door de katholieke en socialistische partijen tezamen genomen tot gevolg kan hebben dat het kabinet ten val wordt ge bracht evenals de vorige regeoring ten val is gebracht. De bezuinigingswetgeving, al dus „Financial News" zal waarschijnlijk worden voortgezet bij Koninklijk besluit, bet mooie middel dat zoo bruikbaar en op het allerlaatst zoo gevaarlijk is gebleken voor democratische regeeringen. De gu'den is op bet oogcnblik wederom voiiig gesteld. Een gedeelte van het goud, dat verleden week moest worden afgestaan, VAANDELS-VLAGGEN C. M. V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN begint, reeds terug te vloeien. Het lijdit echter i twijfel dat deze crisis het land uen s /der heeft gebracht op den weg naar i. i natie. Een gedeelte van de 131 millioen gulden die in de afgeloopen week moesten worden afgestaan zal niet terug keeren en deze opeenvolgende crises zullen de goudreserves mogelijkerwijze terugbren gen tot een gevaarlijk kleine hoeveelheid. Holland kan zich natuurlijk veroorloven om goud af te staan. Zelfs op het oogenblik is de biljettencirculatie nog met 71 pro cent door goud gedekt. Maar aan het einde van Maart was de dekking 96 procent. Het resultaat van de crisis in April was een verlies van ongeveer 200 millioen gulden voor de goudreserve. Wanneer een gedeelte van het verleden week verloren goud terug is gekeerd, dan bestaat' er geen reden waarom dan een gedeelte van de verloren positie niet worden herwonnen. Het geheele moeilijke en schadelijke proces van deflatie zou op nieuw moeten worden begonnen. De maat regelen om het budget in evenwicht te brengen, hetzij dat die worden afgekondigd bij Kon. besluit of door het democratische regeeringsapparaat, moeten noodzakelijker wijze eindigen in een verder opdrogen van de bronnen van inkomsten. Bovendien moeten zij een vermeerdering van de werk loosheid te voorschijn roepen en den bui- tenlandschen handel verder doen afne men. Wat nog belangrijker is is de onmo gelijkheid om eenige verbetering te ver krijgen zonder de rentevoet te verlagen. Di Colijn is een voorstander van een verlaging van de hypotheken en de pandlbriefrente, maar dit verschilt zeier veel van een verla ging vande rentevoet en een politiek van goedkoop geld. Dit kan niét worden bereikt indien, met periodieke tusschenpoozen, er een vertrouwenscrisis is en het bankdds- conto wordt verhoogd tot 6 procent. Onder zulke omstandigheden is het inder daad moeilijk te zien hoe eenig constructief werk kan worden verricht. De bedrijvigheid in de bouwvakken was in Juni nog kloiner dan tijdens de laatste beide winters en het ziet er naar uit dat in dit opzicht geen betering zal plaats vinden. Voor het oogenblik is Dr. Colijn er in -geslaagd de regeering te redden en een politieke chaos te voorkomen, doch de op te lossen moeilijke vraagstukken zijn even als zijn kabinet onveranderd gebleven. De positie van den gulden Wat een Fransch blad schreef Een Fransch financieel blad schrijft, naar aanleiding van de Nederlandsche regee ringscrisis en de positie van den gulden, dat men in oogenblikken van gevaar eerst recht de ware geest van een volk wakker ziet worden. Heeft men ooit aan het Nederlandsche volk kunnen twijfelen? Een volk, waar de practische zin gepaard gaat aan eerbied voor contracten en een aangeboren loyaliteit? Het Nederlandsche volk ziet in Colijn het sym bool van weerstand tegen depreciatie, en het heeft zich aan zijn zijde geschaard en zijn kapitalen teruggeroepen, want het moet gezegd worden, dat de guldensverkoopen deze keer wel degelijk van Nederland zelf uitgegaan waren. Nederland heeft zich één van zin betoond met zijn Koningin, die eveneens aan den traditioneelen gulden trouw blijft. Minister Slingenbergs inzichten De algemeene toestand van het rijk Do nieuwe Minister van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg, stond een inter view toe aan het „Haarlemsch Dagbl.", waaraan wij het volgende ontleenen. In den algemeenen toestand van het rijk ziet mr. Slingenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hij is overtuigd van de heilzame verbetering in den toe stand der cultures en knoopte daar een op merking aan vast over de nieuwe vooruit zichten van jonge menschen, die naar Indië gaan. Met. een beperkte deflatie-politiek stemt de minister ten volle in; hij schaart zich ge heel aan de zijde van het kabinet-Colijn. Ten aanzien van de z.g. consequente deflatie gaf hij te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlich ting zou kunnen beteekenen als die wette lijk uitvoerbaar was, maar hij acht haar niet wettelijk uitvoerbaar en is van meening, dat zij practisch niet toe te passen is dooi de ongelijkheden, dus onrechtvaardigheden, die zij zou scheppen. Vee! goeds verwacht de heer Slingen berg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan daar mee de werkloosheid niet wegnemen, maar zij zullen de werkloosheid bin nen zekeren tijd aanmerkelijk kunnen verminderen. Zooals de cijfers zich thans verhouden, zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den auur aan arbeid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties, die het werkloosheidsvraagstuk beheerschen: do internationale toestand en de toenemen de mechanisatie, verklaarde mr. Slingen berg. dat natuurlijk de eerste vodr verbete ring vatbaar blijft, cie tweede niet, omdat mP chanisatie zal blijven toenemen. De invoe ring van de veertigurige werkweek blijft tot dusver, zooals bekend, bij de internationale besprekingen te Geuève steens baken op de loon kwestie. Wat de samenwerking van partijen in de regeering des lands betreft, verklaarde mr. Slingenberg, dat hij die in toenemende mate in 's lands belang noodzakelijk acht. Samen werking is eisch van den tijd. Onjuist voorstellingen Tijd en plaats gevraagd De heer R. A. d. O. schrijft ons: Zekere „Jan Janze" als we ons niet hee lemaal vergissen, een voormalige Christen socialist zegt in „De Strijder", orgaan der C.D.U. van 27 Juli 1.1.: „Waarlijk, het liberalisme kan te vreden zijn! Onmiddellijk na de stembusstrijd van 1933 heeft Colijn medegedeeld, dat hij van liberale zijde was aangemaand om voor de hem geboden stembushulp reke ning met de liberalen te houden." Mogen wij den heer Janze vragen: Waar en wanneer heeft Colijn zoo iets gezegd? Wij hebben twee gansch andere uitspra ken. „Onmiddellijk na den stembusstrijd". Ie. In de vergadering van de Amsterdam- sche antirevolutionairen in Krasnapolski, op den avond van den stemdag, 26 April '33: „En bemoedigend is het thans te zien, dat de uitslag van de verkiezingen heeft be wezen, dat de Antirevolutionaire partij, die. vroeger niet in tel was. thans wordt gezocht, omdat ons volk verstaat, dat bij ons de kracht ligt om, nu het vaderland in nood verkeert, te helpen en te stutten zooveel als mogelijk is. Ons volk gevoelt waar de weer stand schuilt tegen de verwoestende elemen. ten, die ons bedreigen. Maar laat ons één ding wel bedenken: wij antirevolutionairen doen niet één tittel of jota van ons beginsel af. Want dit beginsel alleen heeft weerstandsvermogen tegenover al wat thans verontrust." 2e. Den volgenden avond, 27 April, in soortgelijke vergadering in Den Haag: „Op den 14den zetel moet in de toekomst maar niet gerekend, want hij is gekomen van hen, die niet A.R. zijn. De toon der niet A.R. pers is er een, die wil, dat men niet met die 13, maar dat met dien eenen zetel zetel zal worden rekening gehouden. Dat is onmogelijk, want de A.R. partij wil zijn A.R. partij en dat met Gods hulp blijven. Elke verwachting, dat de A.R. groep andere politiek voeren zal dan in overeen stemming zou zijn met haar beginsel, moet volstrekt ongemotiveerd worden genoemd." Bij de vraag welke de heer R. A. d. O. aan den heer Jan Janze stelt (naar wij mee- nen een bekend oud-lid der Geref. Jonge- lingsvereeniging) zouden wij een zelfden willen voegen, geadresseerd aan een ander schrijver in De Strijd. Wij wallen hierbij' opmerken, dat het nog maar enkele jaren geleden is (bij de 2e Kamerverkiezing in '33) dat de A.R. pers juichte, dat de liberalen hen steunden. Van dat juichen Is ons niets bekend; maar misschien wil de schrijver wel tijd en plaats aangeven. Voornaamste Nieuws. Met ol zonder Colijn? Aanpassing of welvaartspolitiek? Te midden van de Kabinetscirsis verscheen bij de N.V. Boekhandel W. ten Have te Amsterdam een brochurj onder bovenstaan de titels "an de hand van Drs J. Groot Drs A. M. Groot. De schrijvers bedoelen vooral aan e„- voudigen in den lande duidelijk te maken, waarom de methode van minister Colijn, de aanpassing, de beste is voor ons volk en dat zg. „welvaartspolitiek" tot grooter ellende voert Een aanhangsel geeft in eenige stellingen een meer wetenschappelijk overzicht van het probleem: productie en consumptie. Wat we wel eens meer gezegd hebben, moeten vvp ook thans opmei'ken: wanneer men in onze kring geen kans ziet goéde, eenvoudige lectuur voor een grijpstuiver onder het volk te brengen, dan is het met onze „voorlichtingsdienst" niet in orae. Een prijs van 45 cent voor een brochure van 32 pagina's is te hoog en houdt verspreiding op breede schaal tegen. Dat van ,deze uit gave reeds de tweede druk verscheen, ligt natuurlijk aan de .suggestieve titel en de spanning in het land. De verlaging der vaste lasten Moeilijkheden voor de gemeenten Men schrijft ons: In het nieuwe wetsontwerp tot verlaging an de vaste lasten is voorgesteld aan da Regeering de bevoegdheid te geven gemeen telijke verordeningen vervallen te verklaren met ingang van het nieuwe belastingjaar. Hoewel het alleszins is toe te juichen.dat 3 ï-egeering er naar streeft, de waarborgen te hebben dat al het. mogelijke wordt ge daan, om de vaste lasten verlaagd te krij gen, kan de hierbedoeide bevoegdheid, wan neer daarvan op zeer koi-ten termijn wordt gebruik gemaakt, voor de gemeenten weer nieuwe financieele moeilijkheden brengen. In verband daarmee heeft het gemeente bestuur van Hillegersberg het initiatief ge nomen en aan de Vereen, van Ned. Gemeen ten verzocht bij de regeering er op aan te dringen, dat van bovenbedoelde bevoegd heid eerst mag worden gebruik gemaakt met ingang van 1 Januari 1937. Oud-Minister Van Dijk naar Indië Donderdagmiddag is met de Rotterdam- sche Lloydtrein naar Marseille vertrokken de heer .T. J. C. van Dii oud-minister van oorlog, voorzitter der Kon. Neaeil. Vereen. „Ons Leger", en voorzitter van de Vlootcom- missie teneinde zich aldaar op de Indra- poera naar Indië in te schepen. Tijdens zijn verblijf in Indië hoopt hij aan dacht te schenken aan verschillende aange legenheden, vooral op Defensie-gebied, welke hem als lid van de Tweede Kamer belang inboezemen. Hij heeft het voornemen in November in het vaderland terug te zijn. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen BI? 1 Koningin en Prinses hopen dit jaar haar vacantie in Schotland door te brengen. Interview met minister Slingenberg. De rechtsche Raadsfracties wenschen aan de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. te Rotterdam geen medewer king te verleenen. Blz. 2 Volgens overeenstemmende berichten is, nadat Mussolini de gevonden compromis formule had verworpen, een nieuwe ont werp resolutie gevonden, die vermoedelijk door Italië en Abessynië kan worden aan- BIz. 5 De Geref. Zendingsbond hield gisteren zijn 28e Zendingsdag. Gisteren had te Oostvoorne de openinq plaats van het werkkamp „De Schaapskooi"; het tweede van de Centrale voor Werkloc- zenzorg. De te Zwolle gehouden jaarvergadering van de Vereen, voor Chr. Geref. School onderwijs. Het bezuinigingsontwerp En bet voorstel inzake vaste lasten Met verwondering zal men, zegt de Maasbode, kennis hebben genomen van de mededeeling, dat er thans ineens geen haast meer is bij de afhandeling van het Bezuinigingsontwerp. Naar de meening van het blad is er ech ter nog veel meer haast bij het vaste-las- ten-ontwerp: Van alle kanten bereiken ons berichten» dat wegens de indiening van dat wetsont werp hypotheken worden opgezegd, en executies dreigen. Op de vraag, of er niet een noodwetje met spoed moest worden ingediend, om de executies althans eeni-, ge maanden op te schorten, werd door de Regeering niet geantwoord. Maar onder wijl zitten verschillende menschen in nood. Ook vernamen wij, dat hypotheken wor den opgezegd, en alleen vernieuwd, wan neer de debiteur toestaat, oat er in de hypotheekakte een clausule wordt opge nomen, dat in geval "van devaluatie de hoofdsom met evenveel procenten wordt verhoogd als de goudwaarde van den gulden zal zijn gedaald. Moet dit beoing niet nietig verklaard worden? Hier schuilt waarheid in. Ook wij hoorden van zoodanige gevallen. Een gelukwensch voor Dr. Colijn De N.C.R.V. seint uit Noorwegen Toen het bericht, dat aan Dr. C o 1 ij n Het vormen van een nieuw kabinet was opge dragen, bekend werd. aan boord van het s.s. „Veendam", dat met meer dan 600 leden der N.C.R.V. een jubileumreis maakt in de Noorsohe wateren, werd besloten het vol gende telegram aan Minister Colijn te zen den: „Meer dan 600 deelnemers van de Jubi leumreis van de N.C.R.V. aan boord van het s.s. „Veendam" in het buitenland vertoevend verheugen er zich als oprechte vaderlan ders hartelijk over, dat het H.M. de Ko ningin behaagd heeft u op te dragen een kabinet te vormen en bidden uwe Excel lentie wijsheid en Gods zegen toe". HET COLLEGE VAN B. EN W. TE ROTTERDAM Rechtsche Raadsfracties leggen volle verantwoordelijkheid op de S.D.A.P. Naar wij vernemen hebben de drie rechtsche Raadsfracties aan den voor zitter der sociaal-democratische Raads fractie een schrijven gericht, waarin zij berichten aan de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. geen medewerking te zullen verleenen. De Christelijk-historisóhe en de roomsch- katholieke Raadsfractie hebben een onge veer gelijkluidend schrijven verzonden. Naar wij vernemen heeft de vrijheids bond, die uiteraard niet in het overleg van de rechtsche Raadsclub betrokken vvaS, eveneens het standpunt ingenomen de sa menstelling van hot college van B. en W. aan de nieuwe meerderheid over te laten en geen vertegenwoordiger in Iuet dage- Tiksch bestuur af te staan. De s.d.a.p. zal dus hetzij op eigen kracht, hetzij in samenwerking met de Raadsleden, die niet bij de rechtsche fracties en den Vrijheidsbond zijn aangesloten, het collage hebben samen te stellen. Indien de s.d. „Voorwaarts" het gevoelen dei s.d. Raadsfractia heeft vertolkt, is de laatste ook liereid de volle last der verant woordelijkheid te dragen door het aanwij zen van vijf s.d. wethouders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1