Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding JCaxaer-CUdcert/es WOENSDAG 31 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De drie auto's twee bussen en een luxe-wagen die gistermorgen op den Haarlemmerweg bij Amsterdam met elkaar in botsing kwamen, vernield en gekanteld óp den weg; 'n automobilist was op slag dood en zeven personen ■werden gewond, waarvan een later overleden is. De grootste autobus ligt over de trambaan. De ingezakte brug in de Prahova-vallei in Roemenië, waar een machinist voor zich de verzakking zag geschieden en er met de grootste snelheid over reed. Deelnemers aan den school-schaakwedstrijd, die te Utrecht wordt gehouden en Maandag begonzitten diep te denken over de mogelijkheden, hun tegenstanders schaakmat te krijgen. De Prinses von Erbach (links) in Scheveningen tijdens een rit over den Boulevard met een gezelschapsdame. Italiaansche schepen lossen oorlogs materiaal in de haven van Massoea. Het zevende lustrum Jaren van gezegende actie Een veranderde mentaliteit in den Geref. Kring De Geref. Vereen, voor Drankbestrijding 1 ons vaderland komt vandaag en morgen 1 Rotterdam bijeen in 35e algemeene ver gadering en zal op sobere wijze haar zeven- Ie lustrum vieren. Al zijn de omstandig- ïeden van dezen tijd niet naar een luid ruchtig feestbetoon en verhinderen ook de irastige verliezen, die de vereeniging de aatste P/2 jaar leed, dit, er is toch reden tij dezen mijlpaal even stil te staan, want le Geref. Vereen, heeft de laatste jaren op vaardige wijze haar plaats ingenomen in le rij der. Christelijke vereenigingen en een irachtige actie gevoerd tegen de heerschen- le drinkgewoonten met al den droeven na sleep van dien. Helaas, het is het eerste ustrum dat de vereeniging viert zonder W. H. Gispen, haar wakkeren oprichter voorzitter tot zijn dood. Maar zijn mantel nel op een van zijn leerlingen, Ds. J. van Herksen te Ermelo, die de .vereeniging te- Ds W. H. Gispen foren 10 jaar als secr. diende en thans voor pet eerst de jaarvergadering geheel presi- Beeren zal. Velen zijn in deze 35 jaar ge komen en weer gegaan of door den dood freggenomen. Eén van de oude garde staat pog in volle kracht, nl. de heer C. Buiten- pijk te Amsterdam, die in 1937 zijn zilveren [ubileum als hoofdbestuurslid vieren mag. pan de mannen, die met hem in het H.B. graden, is niemand meer in functie. I We willen hier een en ander vertellen van pc geschiedenis van deze vereeniging, die Pp haar jubileum mag gedenken hoe God par arbeid rijkelijk heeft willen zegenen. Da oprichting Getroffen door de verschrikkelijke drank ellende, die hij in eigen gemeente aan schouwde, plaatste de zoo welbekende en populaire Ds. W. A. Dekker van Hoogeveen, in Dec. 1899 in diverse kerkelijke bladen een advertentie die een oproep was aan alle Gereformeerden om samen te komen in Utrecht, teneinde over de aan te nemen houding ten aanzien van het alcoholisme, zich nader te beraden. Als een conscicntie- kreet kwalificeerde wijlen Ds C. M. W. Plet in „De Bazuin" dezen oproep. 8 Maart 1900 kwamen in „Irene" te Utrecht als ge volg van deze advertentie, 25 personen bij een, w.o. 7 predikanten. Volgens de agenda zou over de volgende vragen beraadslaagd worden: I. Wat staat ons als Geref. te doen tegen het steeds toenemend alcoholisme? II. Is het mogelijk en gewenscht om te komen tot oprichting eener afzonderlijke vereeniging? Na een breede discussie werd besloten tot oprichting van een vereeniging over te gaan, waartoe de volgende motie werd aan genomen: „De vergadering spreekt zich uit voor de oprichting van een vereeniging ter bestrij ding van de drankzonde en ter opwekking van het bewustzijn onder de Gereformeer den van de noodzakelijkheid van dien strijd. Zij laat de broederen vrij in hun opvatting omtrent het al of niet noodige van geheel onthouding of van afschaffing van sterken drank, maar stelt een van beiden voor haar leden verplichtend" Als leden van de commissie die alles wat tot de constitutie der vereeniging behoorde meest voorbereiden, werden benoemd de hee- re- Dr J- H. A. van Dale te Veldwijk; wij len Ds. W. A. Dekker te Hoogeveen; wijlen Ds. W. H. Gispen Jr. te Baarn; wijlen J. Minderaa te Amsterdam en wijlen Ds. C. M. W. Plet te Wezep. Van deze heeren is al leen Dr. v. Dale nog in leven. Zij vormden het eerste hoofdbestuur. Sympathie en tegenstand De oprichting der vereeniging was een evenement. Als zoodanig werd ze zelfs door wijlen Dr. A. Kuyper in zijn „Heraut"- artikelen van Sept. 1900 voorgesteld. In een lang artikel van Rev. J. de Hart, geplaatst in t\^ee Holl-Amerikaansche bla den, nl. „Een stem des volks" en „De Tele graaf" tot opschrift voerende: „Nederland boven Amerika" werd over de oprichting der vereeniging blijdschap uitgesproken en do verwachting geuit, dat. de Gereformeerden in Nederland nu ook zouden toonen de zaak met energie door te zetten. De oprichting der vereeniging maakte vele tongen los en bracht diverse pennen in be weging. Een storm teisterde het jonge boompje. Immers tal van geestelijke leids lieden des volks meenden te velde te moe ten trekken tegen de kettersche meeningen en de heidensche ascese, die h.i. door de op richting der vereeniging werden gepropa geerd. De oprichters werden beschuldigd van.„methodisme". „Doopersche neigingen", „Roómsche zuurdesem" etc, Aan deze bê- Ds R. J. W. Rudolph strijdingen deden echter de hoofdorganen der Geref. pers niet mede. „De Bazuin" be groette de vereeniging weldra met sympa thie. In die eerste dagen verscheen geheel onverwachts en tot verrassing der oprich ters, die van dezen bondgenoot niet wisten, een geschrift van den onlangs overleden em.-predikant, Ds. A .M. Diermanse te Ede, getiteld: „Is geheelonthouding van bedwel mende dranken ongereformeerd?" Zoowel „De Bazuin" als de „Friesche Kerkbode" erkenden, dat de schrijver van de door hem aangehaale Schriftplaatsen een juiste exe gese gegeven had. De constitueerende commissie ging onder- tusschen met haar arbeid vérder en ont wierp een concept-statuut, dat aan de leden hun getal was geklommen van 22 op 46 werd rondgezonden Beginselverklaring 25 Juli 1900 werd te Zwolle een consti- tueerende vergadering gehouden. Op deze vergadering werd éen beginselverklaring aangenomen van de hand van wijlen Ds Gispen. Ze geldt heden ten dage nog en werd, hoe men de vereeniging ook be streed, nimmer aangevochten. Deze verkla ring luidt: De Geref. Vereeniging enz., stelt zioh op de grondslag van Gods Woord, naar de op vatting van de drie formulieren van eenig- heid en gaat dienovereenkomstig uit van de volgende beginselen. le. dat de zonde nimmer in eenige stof zelf gelegen is, dus ook niet in de alc. dran ken als zoodanig; 2e. dat onder bepaalde omstandigheden, öf in het persoonlijk leven, óf in het leven van anderen, óf in algemeene tijdsomstan digheden het niet gebruiken van deze dran ken tot do eer van God en het welzijn van den naaste strekken kan; 3e. dat in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, ter bestrijding van het alcoholis me tot de roeping van den Christen is te rekenen de drinkgewoonten niet te steunen en daarom zich van het ge.bruik van de al coholische dranken als genotmiddel te ont houden. In de middagvergadering verdedigde wij len Ds Gispen deze verklaring en het stre ven der vereeniging in een toespraak, die later onder de titel1 „Het optreden van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding", bij Kok te Kampen, het licht zag. Wijlen Prof. H. Bavinck vond daarin aan leiding in „De Bazuin" nogmaals te wijzen op de oprichting der vereeniging als een verblijdend verschijnsel. Zoo was dan de geboorte dezer vereeni ging een feit In het eerste jaarverslag vermeldde de toenmalige seoretaris, wijlen de hfi.er J. Minderaa, dié tot zijn dood deze organisatie 23 jaar met groote trouw en toewijding heeft geuiend, een ledental van 365, terwijl er toen 9 afdeelingen waren. Vier-en-dertig jaar heeft wijlen Ds Gispen deze organisatie als voorzitter gediend en door zijn veelomvattende arbeid jegens haar heeft hij zich groote verdiensten ver worven. Deze werden in 1928 dan ook van Regeeringswege erkend doorzijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Talloos zijn de ingezonden stukken, die hij in onderscheiden persorganen heeft ge schreven. Actief optreden Bij de herziening van de Drankwet 1901 trad de vereeniging direct actief op. Zij stelde zich in verbinding met de kerkera den der Geref. Kerken en zocht contact met de Anti-Rev. Kamerclub. De Drankwet- Kuyper vond in deze vereeniging een kiach tige steun en haar voorzitter doorkruiste 't land, om allei'wege in openbare vergade ringen deze wet te verdedigen. Meermalen waren op die vergaderingen de heeren kroegbazen en bordeelhouders bij getallen present en dat het er spookte, blijkt wel uit het feit, dat meer dan één vergadering door de politie werd gesloten. Deze actie kwam de jonge vereeniging zeer ten goede. De ouderen herinneren zich nog het optre den van wijlen Ds Gispen op de Deputaten- vergadering van 1901, waar hij, gesteund door tal van Anti-Rev Kiesvereenig'ingen, ijverde voor opname van een passage in 't Program van actie inzake de regeling van de drankverkoop en meer gedetailleerde omschrijving van punt 3, sub 8 van dat pro gram, waar het luidde: „het tegengaan van de vergiftiging van ons volk door de al- Van de 34 algemeene vergaderingen, die de vereeniging mocht houden, heeft Ds Gis pen er 29 mogen presideeren. Onder zijn leiding groeide de vereeniging zeer uit. Het aantal brochures en geschriften, dat de vereeniging uitgaf loopt over de 50. Vele zijn er van de hand van den overleden voorzitter. We noemen slechts het lijvige geschrift: De Kerk in aanraking met het drank vraagstuk, en de destijds zeer de aan dacht trekkende polemiek met zijn boezem vriend, Dr Rijk Kramer, die onder de titel „Hoor en wederhoor" verscheen. Sinds 1909 geeft de vereeniging een maandblad uit dat door den heer Minderaa tot diens dood in 1923 werd geredigeerd, welke taak Ds Gispen toen van hem over nam. Hij schreef er zijn bekende „Brieven aan een vriend te Schiedam" in, waarvan de laatste nog na zijn dood verscheen. Het werden meermalen genoemd stukjes blau we journalistiek van subliem gehalte. Na de dood van Ds Gispen trad Ds J. v. Herk- sen op als hoofdredacteur, bijgestaan door vijf redacteuren, de heeren Ds D. van Dijk, te Groningen; Ds J. C. Hakman te Alm- kerk; C Buitendijk to Amsterdam; J O. Elshout te Apeldoorn en W. C F. Scheps te Den Haag, waarvan de laatste secretaris der redactie is. Ds Hakman sohrijft nu de „Brieven aan een vriend te Schiedam". Sinds 1913 geeft de vereeniging ook een eigen jaarboelrie uit, dat sommige jaren in pl.m. 7000 ex. het licht zag. De crisis heeft ook deze oplaag aangevreten. Het boekje ziet het licht onder redactie van de heeren C. Buitendijk, Ds J. v. Herksen en W. C F Scheps. Ook heeft de jubileerende vereeniging een eigen, goed georiënteerde bibliotheek, die enkele jaren werd verzorgd door mej. de Moor te Zeist, dochter van een der ont- Deze reinigings-methode is ZOO APnvoiirlin! Voor het slapen gaan een „Laxeer-Akker- tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank zij de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: de nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge- Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uit Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven U een prettig opgewekt gevoel. Géén bitter of wal gelijk smakend middel, dat soms erger is dan de kwaal. Géén al te heftig middel, dat U hèr-verstopping of op den duur een chro nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op natuurlijke wijze werkend middel, dat bestaat \f£§^ uit onschadelijke bestanddeelen 1 plantaardige stoffen - gal-extrac- ten z.g. melkzuur-fermenten en chloropnylle, welke zeer gunstig op geheel Üw gestel werkerv m 7>lcJ<&n. ScJwon. Scfup „laxeer-Akkertjes" probeeren is de goede slapen voormannen der vereeniging, wijlen Dr J. C. de Moor. Alleen over het afgeloopen jaar zette de administratie 153.250 brochures en geschrif ten om. Wijleo Ds. R. J. W. Rudolph was de eer ste propagandist der vereeniging, die een deel van zijn tijd in haar dienst arbeidde. Hij ontviel de vereeniging helaas reeds vroeg door de dood. In 1919 volgde de heer W. C. F. Scheps van Den Haag, hem op. Hij was als zoodanig werkzaam tot 1930 en deed voornamelijk consolideerend werk. Van de negen prov. honden, welke de vereeni ging nu heeft, werden er ach: onder zijn leiding gesticht, terwijl hij enkele honder den spreekbeurten voor haar vervulde. Ledental De vereeniging telde 1 Jan. j.l. 4523 leden. Het is reeds hooger geweest, want toen de Geref. Vereeniging haar zesde lustrum vier de, was het de 4700 gepasseerd. De slechte tijdsomstandigheden gaan ook deze vereeni ging niet zonder meer voorbij. Het aantal verspreide lec'en bedraagt nu 6S6 en het aantal afdeelingen 122. Een kleine honderd predikanten zijn mede lid. Ook heeft de vereeniging negen prov. bonden, waarvan die in Friesland en Zuid-Holland met meer dan twintig afdeelingen de sterkste zijn. De vereeniging is aangesloten bij Enkra- teia-, de Bond van Prot. Chr. Drankbestr. vereenigingen, die de bekende Enkrateia- congressen om de vier jaar organiseert De voorzitter van de Geref Vereen, is ambts halve vice-voorzüter. Ook is zij lid van de Nat Blauwe Weekcommissie en van meer dere blauwe corporaties. Van de mannen, die onder haar vooraan- gestaan hebben, moeten genoemd, wijlen de heeren Gispen, Minderaa, Rudolph, maar ook Dr J. C. de Moor, kort na het zilveren jubileum haar door de dood eveneens ont vallen. Ilij diende haar als vice-voorzitter en bepleitte haar goed recht meermalen op ROFFELRIJMEN OM CHRISTUSWIL Gij die een stukje paradijs Ter woning hebt gekregen, Een huis met tuin aan bosch en hei Aan zee en strand gelegen, Gij die uw kroost gezond en wel Vacantiefeest ziet vieren En welig in de buitenlucht In zon en ruimte tieren, Gij die in uwer kindren oog En op hun roode koonen De zegen leest die God u geeft In 't heerlijk buiten wonen,. Hebt gij 't berichtje in de krant Niet onder 't oog gekregen: Vacantie Buiten" zit heel erg Met bleekneusjes verlegen!? U kent het mooie werk toch wel Dat deze zendelingen Verrichten voor het zwakke kroost Der grootestedelingen? Welnu, zet dan uw hart en huis Voor zulk een bleekneus open Waarvan er een paarhonderd op Vacantie buiten hopen. U krijgt geen zieke thuis gestuurd, Dat zult u toch wel snappen Nee, een verslapte stedeling Die frissche lucht moet happen, Eenrjongetje, een meisje dat Om lucht en zon verlegen, Wanneer het dankbaar u verlaat Wat zwaarder dient te wegen. Gij weet het: wie om Christus' wil Barmhartigheid wil plegen Verrast God, naar Hij heeft beloofd, Met Zijn bizondre zegen. (Nadruk verboden.) LEO LENS. voortreffelijke, Schriftuurlijke wijze in ge schrifte. Het vorig jaar ontviel het hoofd bestuur door de dood de heer J. Strating te Twijzel. 25 jaar voorzitter van de Friesche Bond der Vereer.igirfg. Jongeren hebben echter de opengevallen plaatsen ingenomen en de Geref. Vereen, mag tot op de huidige dag haar plaats in de Ned. Drankbestrij- dersvereenigingen met eere innemen en telt ook terdege mee, dank zij haar groote ac tiviteit! Den Haag, W. C. F. SCHEPS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5