Voor de Raadszitting BINNENLAND. WOENSDAG 31 JULI 1S35 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Optimistische klanken zoowel uit Addis Abeba als Rome De Negus vraagt blanke officieren Eden en Laval hebben gisteren met el kander de Italiaansch-Abessynische kwestie besproken en hebben vannacht de reis naar Genève in denzelfden trein gemaakt. Wellicht krijgen we later een kijk op het verloop van hun besprekingen, maar op het moment is er nog niets over bekend. We vernemen alleen, dat de Britsche rc- geering Eden geen preciese voorschriften voor de Volkenbondsprocedure heeft mee gegeven, zoodat hij, natuurlijk met in acht neming van de bekende strekking van En- gelands politiek ten aanzien van het ge schil, de vrije hand heeft. Over de Fransche gedragslijn zegt een bericht uit Parijs: „Laval heeft gisteren in den ministerraad uiteengezet, daf de Fransche delegatie bij den Volkenbond- er voor diende te waken, dat noch de Engelsche, noch de Italiaan- sche vriendschap werd benadeeld, dat de verplichtingen jegens den Volkenbond wer den gehandhaafd, een ernstige crisis voor den Volkenbond werd vermeden en een Verzoenende invloed uitgeoefend". Opmerkelijk is, dat de „verzoenende in vloed" geheel achteraan komt. Men zal dit moeten verklaren als een concessie aan Italië, dat, zooals bekend, geen verzoening wenscht, maar onderwerping van Abessynië, goedschiks of kwaadschiks en zich daarom zoo ergert over het machtige Engeland, dat. uit eigenbelang maar toevallig ook in overeenstemming met de Volkembondsge- dachte Abessynië in de kaart speelt en stijft in zijn verzet tegen de Italiaansche .voornemens. Nog gisteren heeft de „Popoio" d' Ialia" een scherpen aanval op Engeland gericht. „De mogelijkheid heeft bestaan, schrijft bet blad. om het Italiaansch-Abessynische geschil zonder geweld van wapenen bij ie leggen, indien Engeland den Negus had aangeraden met Italië een compromis „in Britschen stijl" te sluiten. Sjjids den overval van Oeal-Oeal echter heeft Engeland openlijk partij getrokken Voor de „sla\ enjagers". Reeds voordat ge sproken was van een arbitrage-commissie, hadden de Engelsche agenten in Abessynië en Genève hun uitspraak reeds geveld ten gunste van de duistere Britse,he belangen in het negerland. Londen heeft met een braaf gezicht ve. klaard, den Volkenbond te moeten verdedi gen, maar in werkelijkheid heeft het den Volkenbond opgeroepen, om zijn imperia listische doeleinden na te jagen. Het is duidelijk, dat de Negus zonder Engelands steun zou hebben toegegeven en een compromis had aangegaan, waardoor de oorlog vermeden zou zijn. Maar de Negus 6preekt van oorlog en kondigt, hem aan als zeer nabij. Dat kan hij alleen, omdat hij zich daartoe gemachtigd acht". Nog steeds geeft Haile Selassie. Abessy- nië's keizer, duidelijke blijken van vastbe radenheid. Zijn gezant te Londen is naar Genève ver trokken met instructies om aan te dringen op uitvoerige bespreking van het geheele vraagstuk, welk standpunt lijnrecht in strijd is met dat van Italië. Ook zet de Negus zijn verdedigingsvoor- bercidselen krachtig voort. Zoo heeft hij gisteren naar Kaapstad getelegrafeerd om daar Britsche oudstrijders te engageeren, als blanke officieren, die zijn troepen zullen kunnen aanvoeren. Maar vandaag is in ieder geval de bijeen komst van den Volkensbondsraad de meest op den voorgrond tredende gebeurtenis. En nu valt het wel op, dat gisteren zoo wel uit Rome als uit Addis Abeba in ver band daarmee optimistische berichten kwa men, beide sprekende van de mogelijkheid Van het behoud van den vrede. Zoo uitte men zich in gezaghebbende Abessynische kringen bevredigend over Ita- lië's deelneming aan de zitting van den Volkensbondsraad. Men zag eenige ontsDan- ïiing in den toestand en hoopte op een vreedzame oplossing. Wat de verbeterde stemming te Rome aangaat, de Daily Telegraph vernam van zijm correspondent te Rome, dat Mussolini aan den Italiaanschen gedelegeerde geen Echerp-omlijnde instructies heeft gegeven. Voorts was men te Rome nogal optimis tisch gestemd en sprak men de meening uit, dat de particuliere besprekingen tus- schen Aloisi en de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk den weg zullen vrij maken voor een vergade ring, die zal streven naar handhaving van den vrede. Overigens verklaart men, dat Frankrijk, bezorgd geworden door de financieele en economische gevolgen van het Italiaansche militaire avontuur, zich evenals Engeland op de grondslagen van den Volkenbond Btelt. Moeten we dit laatste wellicht zóó uitleg gen, dat het Fransche standpunt in den Joop der onderhandelingen meer tot het Engelsche is genaderd en zich dus in gelij ke mate van het Italiansche heeft verwij derd? Dit kan voor Italië reden zijn geweest om zich te matigen, want het zou de isolatie beteokenen voor Italië, aan den vooravond .Van het groote avontuur waarin Mussolini .van zins bleek zijn land te storten. Zooals bekend begint de zitting van den Volkensbondsraad met een'niet-openbare zitfng, hedenmiddag om 5 uur. De openbare bijeenkomsten zullen waar schijnlijk eerst dan beginnen wanneer de richtig waarin de onderhandelingen zich zullen bewegen, eenigszins vaststaat. Maatregelen te Addis Abeba Uit Addis Abeba: De heerschende opinie Is, dat de zitting van den Volkcnbondsraad zal beslissen over oorlog of vrede. Voor de .Veiligheid van de vreemdelingen zijn op wensch van den Negus verdere maatregelen getroffen, ofschoon zich tot dusverre nog geen enkel incident heeft voorgedaan. Zoo zijn de speciale politie en de geheime dienst aanmerkelijk versterkt. Verder zijn ook uit gebreide maatregelen getroffen om aan de speculatie het hoofd te bieden. De regee- Zlng heeft b.v. den koers van het Engelsche pond vastgesteld op 13,50 Theresia-Thaler. Alleen bij de banken is een zenuwachtige stemming te bespeuren. Zij heffen bij den aankoop van buitenlandsche valuta's een toeslag van 30 pet. Hiertegen hebben alle zaken echter reeds krachtig geprotesteerd en daarop den nadruk gelegd door gistermid dag de kantoren en winkels te sluiten. boven Egyptisch grondgebied te mogen vliegen. In vier gevallen zijn de vluchten niet doorgegaan hoewel de gevraagde verguu- was verleend. Het verzoek der Italiaansche regeering een algemeene vergunning te mogen ont vangen is evenwel door de regeering van Egypte van de hand gewezen, aangezien zij meent niet te mogen afwijken van de alge meen geldende procedure. De „Tribuna" tegen den Volkenbond Met. hoe weinig welgevalligheid de Italia nen in deze dagen den Volkenbond bekij ken blijkt wel zeer duidelijk uit een artikel van senator Forges Davanzati in de „Tri buna" De senator noemt daarin de Geneef- sche instelling een slecht alibi voor alle huichelarijen, tegenspreken en arglistighe den, die tegenwoordig vol onheil rusten op de politiek van Europa en de wereld. „Wij verklaren openlijk, dat wij er meer dan ze ker van zijn, dat de Volkenbond op geen enkele wijze de beslissingen kan dwarsboo- men die uitsluitend Italië in het Italiaansch- Abessynische geschil kan nemen. In dit gevoel der zekerheid kan, naar wij geloo ven. ook het oogenblik gekomen zijn, waar op overwogen zal moeten worden, of het voor het Italië van Mussolini niet de tijd is met een beslissenden stap Europa te bevrijden van de drukkende onzinnigheid, die de Volkenbond vormt LONDEN, 31 Juli. Udt Boekarest wordt gemeld, dat een groot Duitsch bombarde mentsvliegtuig, dat van Duitschland op weg was naar Abessynië, waar het zou worden afgeleverd aan den Negus, op Roemeensch gebied door een eskader Roemeensche jacht vliegtuigen tot dalen zou zijn gedwongen. Het toestel zou later weer zijn vrijgege ven. na tusschenkomst van de Duitsche delegatie te Boekarest. Het vliegtuig zou vijftig bommen kunnen vervoeren en zijn toegerust met een motor van 700 P.K. Tegenspraak uit Berlijn BERLIJN, 31 Juli. Het D.N.E. deelt mede, dat het bij informatie bij het Rijksministe rie voor de Luchtvaart heeft vernomen, dat Duitschland machines van dit type niet be zit Er is ook geen toestel naar Abessynië onderweg, zooals trouwens in het geheel geen leveringen van oorlogsmateriaal aan Abessynië plaats vinden of hebben plaat gehad. Het Duitsche bureau spreekt als zijn mee ning uit, dat het hier overduidelijk een onhandige poging betreft tot politieke bron- nenvergiftiging. PARIJS, 31 Juli. Aan den vooravond van de bijeenkomst van den Volkenbondsraad houdt men zich in verschillende kringen wederom bezig met het denkbeeld van slui ting van het Suezkanaal voor Italiaansche schepen met troepen en wapentransporten, indien het tot oorlog met Abessynië komen. Er wordt op gewezen, dat de Volkenbond tot een dergelijken maatregel zou kunnen overgaan ter voorkoming van vijandelijk heden, doch dat Italië dit zou aanvoelen als speciaal tegen dit land gericht. Zou bovendien Engeland opdracht krijgen tot uitvoering van dezen maatregel, dan zou Italië dat misschien beschouwen als een vijandige daad van Engeland In sommige kringen houdt men zich der halve bezig met het denkbeeld het Suezka naal te sluiten voor alle wapentransporten welk land en met welke bestemming ook. Men is van meening, dat dit niet in strijd is met het internationale statuut om trent het bevaren van het Suezkanaal. LONDEN, 31 Juli. In een bericht inzake het onderhoud, dat gisteren tusschen Laval en Eden heeft plaats gehad, schrijft de Pa- rij sche correspondent van de „Times" dat men er over denkt Abessynië uit te noodigen zich onder een gemeenschappelijk mandaat in Volkenbondsleden te stellen. Het mandaat zou hierop neerkomen, dat een hooge commissaris wordt benoemd en Volkenbondsambtenaren in het bestuur van Abessynië hun intrede doen. Italië zou zijn volle deel krijgen aan plaatselijke concessies, doch geen uitsluitend mandaat over Abes- De tegenprestatie tegenover Abessynië zou bestaan in den steun van een financieele bij stand door den Volkenbond. In antwoord op een desbetreffende in het Lagerhuis gestelde vraag deelde de minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare mede, dat de Italiaansche regeering in de afgeloopen zes maanden voor 11 mi litaire vliegtuigen vergunning had gevraagd De Pruisische en Rijksminister van bin- nenlandsche zaken, Dr. Frick, heeft een aan alle politieautoriteiten gerichte veror dening uitgevaardigd. Daarin zegt hij o.m.: Volgens den wil van de nat.-soc. regeering moeten de met betrekking tot de gedemili tariseerde zone bestaande buitenlandsche po litieke verplichtingen in acht worden ge nomen. Een betreurenswaardige consequentie van deze noodzakelijke maatregel is, dat de met de invoering van de algemeene dienstplicht voor het Duitsche volk verbonden econo mische verlevendiging in de deelen vau Duitschland, die binnen de gedemilitariseer- zóne liggen, geen volledig effect heeft. Ik yerzoek meer dan tot dusverre reke ning 'te houden met den noodtoestand in de-ze gebieden bij het vergeven van opdrach ten. Bij de aanbiedingen moeten bij gelijke prijzen en gelijke kwaliteit de uit deze ge bieden ontvangen aanbiedingen de voorkeur genieten. OVERVAL OP EEN PASTORIE Een rooverbende beeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een overval gepleegd op een dorpspastorie in de omgeving van Warschau. Toen de roovers van den pastoor eischten, dat hij zijn geld zou afgeven, maakte deze alarm. De huishoudster, die te hulp kwam, werd doodgeschoten. De daders sloegen hierna op de vlucht Later gelukte het een der roovers te pakken. Bij een po ging om te ontvluchten werd de bandiet aar gewond. MIJNONGELUK TE BEUTHEN Maandag is op de Heinitz-mijn te Beuthen by het aanboren van een nieuwe gang, een gedeelte van het plafond naar beneden ge komen, waardoor drie mijnwerkers werden bedolven. Een hunner kon spoedig worden be vrijd en bleek slechts lichte kwetsuren te hebben opgeloopen. De beide anderen konden eerst uren later worden geborgen en bleken toen te zijn overleden. De maatregelen tegen den Stahlhelm Uit Dresden: De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft voor het land Saksen een verbod afgekondigd voor het dragen van uniformen van den NSDFB (Stahlhelm), Ook is verboden het houden van vergade ringen inbegrepen besloten ledenvergade ringen, zoogenaamde Pflichtappelle", en eveneens andere bijeenkomsten als concer ten en dergelijke. In de motiveering van het verbod wordt gezegd, dat de Stahlhelm niet in staat is gebleken de vele tegenstanders van het na- tionaal-socialisme, die zich onder zijn rijen hebben geschaard, op te voeden tot verant woordelijke volksgenoot en, die den nieuwen staat zonder voorbehoud aanhankelijk zijn. Het kan thans als bewezen worden aange nomen. dat een aantal onverbeterlijke vij anden van den staat, aldus de motiveering van den Minister, in den Saksischen Stahi- helm onderkomen hebben gevonden om in het verborgen tegen 't Derde Rijk te stoken. De politieke moeilijkheden op Malta Uit Londen: In het Hoogerhuis zijn gis teren de politieke moeilijkheden op Malta besproken. Lord Strickland vroeg een enquête-com missie le benoemen, welke tot taak zou moe ten hebben een onderzoek in te stellen naiu de regeiringsmethoden op Malta sedert de opheffing van het parlement. Hq verklaarde voorts, dat dagelijks per radio uit Rome agressieve redevoeringen worden uitgezonden, waarin zou worden beweerd, dat Malta den Italianen tocbe- Lord Strickland verzocht de regeering maatregelen te nemen om aan deze radio- propaganda een einde te maken. De vertegenwoordiger der regeering, Lord Plymouth, onderstaats-secretaris van Kolo niën, weigerde een dergelijke commissie in te stellen. De eischen der Deensche boeren Uit Kopenhagen: De Maandag aan den koning en minister-president Stauning over handigde eischen der Deensche boeren wer den nog denzelfden dag in een ministerraad behandeld, welke ter bespreking van ande re kwesties was bijeengekomen. De minister-president heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat geen be sluiten zijn genomen, terwijl evenmin ear antwoord op de eischen is opgesteld. Stauning verklaarde voorts, dat eischen van zoodanigen aard nooit te voren door welke industrie ook, zijn gesteld. Er zijn plannen, waarover hij het zonder moeite met de boeren eens zou kunne worden, indien dezen slechts vertegenwoordigers zouden benoemen, die met beide beenen in de werkelijk heid staan. De minister-president noemde de leden der delegatie slechts woordvoerders en zei- de, dat de organisatie, welke Maandag het woord heeft gevoerd, slechts '27 pet. del*, boerenbevolking vertegenwoordigde. Een stopzetting der productie zou zepr ideelig voor het land zijn en den land bouw veel zwaarder treffen dan de woord voerende vertegenwoordigers wel schenen in te zien. Het standpunt der boeren Intusschen heeft ook het comité der boe ren zijn standpunt bepaald in den toestand, welke is ontstaan door de houding van mi nister-president Stauning. In een communiqué wordt gezegd: Nu de minister-president heeft geweigerd mede te werken aan een ten uitvoer leg ging der eischen van den landbouw heeft de commissie, overeenkomstig de haar ver leende volmachten met algemeene stem- besloten de noodig geachte maatrege len te nemen. Zoodra de plannen daarvoor voldoende zullen ziin uitgewerkt, zal een verdere ne- Priester veroordeeld wegens een preek Tot gevangenisstraf en boete Uit Frankfort a. d. Main: Voor de groote strafkamer van Landgericht te Hanau heeft de 43-jarige Roomsch-Katholieke pastoor van Dietges in den Rhoen, Ludwig Roth terecht gestaan wegens overtredingen van de z g. kanselparagraaf. Hem was ten laste gelegd in de preek op Zondag 8 Juli 1934 aangele genheden van den staat behandeld te heb ben op een wijze, welke de openbare orde in gevaar bracht. Er werd een gevangenis straf van acht maanden tegen pastoor Roth geëischL De beklaagde werd overeenkomsiig den eisen veroordeeld en bovendien in de kosten van het geding. In de toelichting van het vonnis wirdt om. gezegd: De rechtbank is overtuigd, dat beklaagde zich aan een ernstige overtreding van de kanselparagraaf heeft schuldig ge maakt Ifij heeft in de godsdienstoefening gezegd, dat menschenlevens in het nieuwe Duitschland geen waarde meer hebben, verder maakte hij in zijn preek gewag van hongersnood, Christenvervolkin§ en Kultur- kamp in Rusland, waaraan hij toevoegde, dat de Duitsche kaholieken zich ook op alles moeten voorbereiden, en dat dit lijden hun in Duitschland nog te wachten stond. Beklaagde heeft ontkend Hij kan niet voor elke uitwerking van zijn preek-verantwoor delijk gesteld worden. De rechtbank moet echter aannemen dat beklaagde de opgewek te verontrusting, welke zich van zijn toe hoordei's meester maakte, heeft gewild. Ilij heeft zich geïnspireerd, op polemische wijze, op zaken, die tot het politieke leven behoo- ren. Hij is een fanaticus, en met den geest tegen den staat ingesteld. LYNCH JUSTITIE TE LOUISBURGH Uit Louisburgh (Noord Carolina): Een groote menigte ontrukte een gearresteerden neger aan de handen der politie en bracht hem in een auto weg met het doel hem te lynchen. Staatspolitie en militairen werden gerequi reerd om dit voornemen te verijdelen. De neger had in een aanval van waanzin een boer met een steen gedood en een twee den boer met een grooten bijl onthoofd. Daarna was de neger door andere negers overmeesterd. Toen de politie den man naar een an dere plaats wilde overbrengen om hem te beschermen tegen de woede der bevolking, maakte de menigte zich van hem meester. Zijn door kogels doorboord lijk werd la ter, opgehangen aan een eik, gevonden. De nieuwe Burgemeester van De Lier De heer C. J. van der Hoeven benoemd Met ingang van 15 Augustus a.s. is b noemd tot Durgemeester van De Lier, de heer C. J. van der Hoeven, thans secretaris der gemeenten Molenaarsgraaf en Brandwijk. De heer van der Hoeven, die thans 29 jaar is, is, nadat h(j te Dordrecht met goed gevolg de H.B.S. met 5-jarigen cursus had doorloo- pen, gedurende vier jaar volon«:air ter ge meentesecretarie van Papendrecht geweest. Daarna volgde zy'n benoeming tot ambtenaar ter gemeentesecretarie van 's Gravendeel in 1926 als zoodanig te Molenaargraaf Brandwijk. Toen in 1933 zy'n vader op diens verzoek eervol ontslag ontving als gemeente-cecreta- ris, werd de thans benoemde burgemeester aangewezen als de opvolger van den heer van der Hoeven Sr. Gedurende den tyd dat hy in Molenaarsgraaf werkzaam is geweest, heef: de heer van dor Hoeven zich doen kennen als een sympathiek en prettig ambtenaar. De heer van der Hoeven, die tot de A.R. party behoort, is lid van de Voogdijraad :te Dordrecht. Hem wacht in zijn nieuwe gemeen te, als opvolger van den heer Crezee, geen gemakkelijke taak, het Westland doorleeft thans moeilyke tyden. Doch De Lier heeft hel: bij het vertrek van haar vorigen burgemees ter bewezen, dat er een goede geest van samenwerking bestaat, die het besturen gemeente in dezen tyd zooveel verlichten kan. Steunuitkeering aan den tuinbouw Een voorschot wordt uitgekeerd In verband met de ongunstige tuinbouw- uitkomsten heeft de Minister besloten een voorschot te verleenen op de steun-uitkee- ring 1935. Hiertoe zijn aan de veilingen reeds de noodige maatregelen getroffen, en in het Westland zal reeds deze week aan enkele veilingen dit voorschot aan de tuin ders worden verstrekt Invoer gesmolten rundvet Met ingang van 1 Augustus wordt het monopolie-prijsverschil bij invoer van onge- smolten rundvet verlaagd van 20 et tot 12 ct per Kg. netto. Naar grooter gasverbruik! Doetinchem geelt cokes cadeau Teneinde het gasverbruik te bevorderen hebben B. en W. van Doetinchem besloten om aan gas verbruikers voor elke 4 kub. gas die zij in een maand meer gebruiken dan in de overeenkomstig"» maand van 1934 een halve H.L. cokes cadeau te doen tot maximum van 10 H.L. per maand. Bij gebruik boven 60 kub. meter geldt deze premie bij een meer- verbruik van 5 kub. meter. Roof-aanval op een sneltrein in Mandsjoerije uit Hsinking: Een bende van 200 bandie ten heeft op 70 K.M. ten Oosten van Hsin king de nacht-express van Hsinking naar Korea overvallen. Door de rails op te breken brachten zij den trein tot ontsporing en deze stortte dën spoordijk af. De bandieten beschoten daarop den in puin liggenden trein. Een Europeaan, vijf Japanners en een Chinees werden gedood; vijf Japanners en drie Chineezen werden gewond. Verder werden vijf Japanners ei 20 Chineezen door do bandieten ontvoerd. VIER GEVANGENEN ONTVLUCHT Uit de gevangenis te Klagenfurth (Oo< ten rijk) zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag vier gevangenen uitgebroken. On der de gevluchten bevindt zich de commu nistische leider Joseph Hauptmann. di. eprst op 1G Juli wegens hoogverraad tot 5 jaar zware kerkerstraf was veroordeeld. Voorloopig ontbreekt van dn gevlurh'en ieder spoor. Na het bezoek aan Dnitschland Uit Londen: De leider van het Britsche legioen, majoor Fethestone-Godley, i Dinsdag door den prins van Wales in audiëntie ontvangen. Majoor Fetherstone-Godley bracht bij deze gelegenheid den Engelschen troonopvolger verslag uit over het recente bezoek der delegatie van het Britsche legioen Duitschland. Tegelijkertijd verleende de prins van Wales audiëntie aan kolonel Ashwanden. den plaats'vcrvangenden leider van hit le gioen die hoofd was van de Britsche oud strijders delegatie, welke een bezoek heeft gebracht aan Oostenrijk en Hongarije. DE ONTVOERDE JOURNALISTEN De Duitsche journalist Müller in vrijheid? Uit Peking: De Britsche ambassade te Peking heeft telefonisch bericht uit Kalgan gekregen, dat een der beide door bandieten ontvoerde journalisten, de D.N.B.-correspon- dent Müller, door zijn ontvoerders in vrij heid zou zijn gesteld en zich op het oogen blik te Paotsjang bevindt Hij wordt mor gen te Kalgan. verwacht. De Engelsche jour nalist Jones zou zich nog in handen der bandieten bevinden. Völkische Beobachter publiceert de vol gende bekendmaking van den rijkspenning meester der N.S.D.A.P., Schwarz: Er is aanleiding te refereeren aan mijn beschikkingen in zake het „versperren" der toelating tot de N.S.D.A.P. en er op te wij zen, dat de „versperring" overeenkomstig mijn beschikking van 19 April 1933 en de hierop gegeven aanvullende beschikkingen van 29 Juni 1933. 28 September 1933, 13 Mrt 1934, 2 October 1934 cn 14 Mei 1935 nog be staat. Verzoeken om toelating of wedertoelating s lid der N.SJJ.A.P. rijn derhalve doelloos. De spoorlijnen in de Haarlemmermeer Hoe staat het met de opheffing? Hoewel onlangs in de bladen is medege deeld, dat de Haarlemmermeer spoorlijnen met ingang van 1 Januari a.s. zullen wor den opgeheven, blijkt daarvan bij de betrok ken gemeentebesturen nog niets officieel be kend te zijn. De raad dor gemeente Alphen a. d. Rijn heeft zich onlangs mot een request tot den Minister van Waterstaat, Ged, Staten en de directie der Spoorwegen gewend, waarin ver zocht werd nog niet tot opheffing der lijnen over te gaan, maar op dit request heeft men tot dusver geen antwoord ontvangen. In sommige plaatsen blijft men daarom nog de hoop koesteren, dat de Haarlemmermeer- spoorlijn nog niet zoo spoedig zal worden op geheven en in de laatst gehouden vergade ring van den raad der gemeente Alphen a d. Rijn werd dan ook tot B. en W. het ver zoek gericht zich nog eens met den Minis ter van Waterstaat in verbinding te -willen 6tellen. Daarbij werd de mogelijkheid ge opperd van een goedkoopere tractie. De voorzitter, de heer P. A. Colijn, deelde daarop mede, dat motortractie het jaarlijksch tekort, dat thans zeven ton bedraagt, tot f 350.000 zou kunnen terugbrengen. Naar hem ter oore was gekomen, beschikten de Spoorwegen niet over voldoenao niotor- materiaal om aan deze mogelijkheid uitv ring te geven en voelde men er niets voor nog meer kapitaal in deze, slechts verlies opleverende onderneming te staken. B. c zouden echter overwegen welke stappen als nog tot behoud van de spoorlijn zouden kun nen worden gedaan. Dat de voorgenomen opheffing sommige gemeenten inderdaad in ernstige moeilijkhe den biengt, moge o.m. blijken uit het feit, dat de gemeente Zevenhoven in een isole ment van jaren her zal worden teruggevoerd. Er is geen enkele autobus, welke de plaats aandoet en de raad dezer gemeente heeft in haar laatst gehouden vergadering B. en W. dan ook gemachtigd om niet verschillen de personen in onderhandeling te treden, teneinde, zoo noodig met subsidie, een auto- busdienst in het leven te roepen. Weerbericht De gedupeerden van den Kon. Holl. Lloyd Vergaderen te Amsterdam De personeelscommissie van den Kon. Hollandschen Lloyd deelt mede: In een dezer dagen gehouden, drukbezoch te vergadering van het ontslagen kantoor- en ander walpersoneel van den K.H.L., deed de voorzitter der personeelscommissie voor lezing van een door den minister van Eco nomische Zaken aan den rechtskundigen adviseur oer commissie, mr. Th. J. Eskens, gericht schrijven, waarin de minister mede deelt, dat het hem, na nauwlettende over weging, niet mogelijk is gebleken, aan de ontslagenen, op kosten van den Lande, een geldelijke uitkeering te verleenen. De voorzitter wees er op, dat dit schrijven werd verzonden vóór verzending van het adres der personeelscommissie aan de leden der Tweede Kamer en dus ook voor de Ka mer-debatten, waarin de minister aanleiding heeft gevonden, de voor de ontslagenen diep teleurstellende mededeelingen van vorenge noemd schrijven aan te vullen door de toe zegging, dat de mogelijkheid zal worden overwogen do gedupeerden -eJders te werk te stellen. Met voldoening werd door de vergadering geconstateerd, cat de ontslagenen in vele Kamerleden verdedigers hunner belangen hebben gevonden en dat de geheele publieke opinie in Nederland, blijkens de in tallooze dag- en weekbladen verschenen beschouwin gen, gunstig is geètemd ten opzichte van maatregelen, welke er toe zouden kunnen leiden het lot van de onder zoo bijzondere omstandigheden getroffen personeelleden era gepensionneerden te verzachten, resp. de ge volgen van het ontslag op te heffen. De vergadering sprak de hoop uit, dat ook in de Eerste Kamer stemmen zullen opgaan, ten gunste van een billijke regeling en dat daarbij van den minister van Economische Zaken een nadere" preciseering zal kunnen worden verkregen van hetgeen de minister, in verband met zijn in de Tweede Kamer afgelegde verklaring, voornemens is ten be hoeve van de ontslagenen te doen. Bond van Chr. Geref. J.V. De heer Vos treedt af als secretaris De heer W. Vos Hzn. te Zwolle secreta ris van den Bond van Chr. Geref. Jongelings vereenigingen heeft medegedeeld zich in verband met zijn gezondheidstoestand op den a.s. bondsdag niet voor een l.arbenoe- ming beschikbaar te kunnen stellen. De heer Vos, die gedurende een lange reeks van jaren het secretariaat van den bond heeft verzorgd en tevens, met een korte onderbreking, de administratie van het bondsorgaan „Luctor et Emergo" heeft gevoerd, heeft zich in den kring van dezen bond veler achting verworven. Ter vervulling van deze vacature heeft het bondsbestuur candidaat gesteld de hee- ren A. Al bias en M. Molenaar, beiden te Den Haag. VISCH-UITVOER NAAR ITALIË. De Minster van Economische Zaken heeft bepaald, dat de uitvoer naar Italië van ver- sche zeevisch zal zy'n verboden zonder daar toe strekkend certificaat. Deze certificaten zullen worden afgegeven door de Ned. Vis- schery -centrale. BOOTTREIN m.s. „ÏNDRAPOERA" De speciale trein, aansluiting gevend op het Augustus van Marseille vertrekkend ms. ln- drapoera, zal den len Augustus om 16.00 van Den Haag H. S. en 16,27 van Botterdam D.P. i om 17.22 van Roosendaal vertrekken. NED. BOERDERIJ TE BRUSSEL Krijgt den Grand Prix De_ boerdery de „Prinses Julianahoeve" op de Wereldtentoonstelling te Brussel is onder scheiden met den Grand Prix. Uit Apeldoorn: Bij beschikking van de Mi- Histers van Economische Zaken en van Finan ciën is het landgoed „De Woudhuizen" gelegen ten Oosten van Apeldoorn en ten Noorden i'an den Rijks .veg Apeldoorn-Voorst onder ae Natuurschoonwet gerangschikt. Het landgoed, dat ruim 100 H.A. groot is, is van 8 uur tot één uur voor zonsondergang n in den winter tot 16 uur voor het publiek pengesteld op vertoon van kaarten, welke tegen betaling van 10 cent per persoon ver krijgbaar zijn by den jachtopziener H. Haze laar, wonende op het Spijker. De kaarten zfjn gedurende een kalenderjaar geldig. Aan ex cursies wordt op aanvraag vrije toegang ver leend. Het dunne Pijltje geeft den vorigen stand 'aas Hoogste stand te Groydon 768.2. Laagste stand te Helsinigfors 7493. Stand vanmorgen halftwaalf 766.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit N. richtingen gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen iets warmer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 10.13 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek. van Holland attentiesein neer! BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het W. valt meer en meei op. waardoor het luchtdrukverval geleidelijk kleiner wordt en de storm bedaart. Noord Duitschland cn ons land zijn nog bedekt me een uitgebreid wolkendek, waaruit hier ci daar een weinig regen valt. In Zwitserland Frankrijk, Engeland en Schotland is de lucht bewolkt met zwakke winden en ochtendtemperaturen. Ook langs de Noor sche kust begint het op te klaren. De hoogi druk wordt aan de Westzijde aangetast dooi secundairen van het gebied van lagen luck druk ,dat steeds langs den Poolcirkel sta tionair blijft. De vlakke depressie in de Gol van Genua blijft eveneens stationair. Het is te verwachten dat het wolkendek over Cen traal Europa spoedig zal breken, en dat lie weer zonnig zal worden met hooge tempe ra turen overdag. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.S C. 1 AUGUSTUS. 5.20 uur, zonsondergang 8.52 urn .m. 7.38 uur, onder nam. 9.15 uu VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTER OP HEBBEN 1 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.22 uur tot 's morgens 4.52 uu Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 2,70 2,72 Brelsach 1,78 1,84 Heden Vor1 0,03 0.1 Kehi Diedeshetm Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Kcalen Dasseldort Kahrort 2.78 2,81 4,2fi 4,29 2,38 2,16 3,26 3,32 0,80 0,82 0,86 0,97 1,90 1,92 2,08 2,15 1,04 1,04 2,00 2,04 0,09 0,11 1,71 1,74 1,10 1,14 0,25 0,29 10,21 10,1 7,13 7,! 2,80 0.! Wesel Emmerik Lohith Nijmegen St An drie* Arnhem Vreeswijk lw 0,60 0,1 Wester voort 8,54 8,5 Deventer 2,42 2/ Kamper Eysden 45,92 46,1 Maastricht 40,35 40,' Grevenbicht 27,73 27J Venlo 00,00 00/ Grave (s>*ls) 3,65 3/ St. Andries 1,15 0/ Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 0,33 1236 Terschelling 9,53 22,14 Harlingen 10,45 23,00 Den Helder 8,10 20,50 iJmniden 4,12 16,37 Hoek v. Holl. 3,25 15,50 Scheveningen 3,35 16,00 Rotterdam 5 39 17,37 HellevoetsL Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldinge 4,26 16/ Vlissingen 2,32 14, i Terne uzen 3,04 16,1 Hansweert 3,57 16/ 4,12 16/ 5.07 17,1 3,24 15, 4.08 16, Vacantie-cursus Binnenscheepvaart Vaart met de „Prinses Juliana" school bijeen voor de jaarlyksche vacantie cursus. Met autobussen werden de deelnemer de „Prinses Juliana" gebracht, welke u de Maas by Kuyk gemeerd lag. Behalve de directeuren en leeraren warei ■k aan boord de heeren A. Kortland, haven meester van Rotterdam, J. Huizinga, burge meester van Terneuzen, T. L. Mellema inspecteur voor de scheepvaart en voorzitte van de examencommissie van schippers by d binnenvaart, R. Ter Horst en J. van Holt bestuurslid vap het Onderwijsfonds ei tegenwoordigers van verschillende bed rij fa organisaties. De heer G. de Jong, directeur van het Ou derwij sfoncte voor de Scheepvaart, heette a cursisten welkom en sprak de hoop uit, dat besprekingen aan boord vruchtbaar zoudei :n zy'n, in het belang voor de opleidin| van de binnenvaart. Hy verzocht den aanwe zigen enkele oogenblikken stilte, ter eer de nagedachtenis van den heer S. Hoog stra, directeur van het Dordtsche Havenbe dryf, die als leeraar aan de Binnenvaartschoo als examinator zooveel voor het onderwtji voor schippers heeft gedaan. Gedurende de vaart naar Roermond, hield de heer Mr H. Willemse uit Rotterdam g over: Het Julianakanaal in verban met de ontwikkeling van onze scheepvaart Hy wees hierbij op de snelle ontwikkeling val onze moderne kustvaart. Tijdens de bespre k'ngen kwam sterk de noodzakelijkheid naa voren van een vóór-opleiding voor de kust Te half zeven kwam het schip te Roermow m, waar de havenmeester, de heer T. H. A Knoben, ter verwelkoming aanwezig was. Te acht uur werden de cursisten op het stadhuis ontvangen. De burgemeester, Mr P J. Reymer, heette de deelnemers te Roermoni welkom en gaf de verzekering, dat hij tea volle sympathiseerde met het werk van hel Onderwij sfonds. Des avonds bood het gemeente-bestuur eea concert aan, dat gegeven werd door de Kon Harmonie, onder leiding van Max Guillaume Van 27 Aug.7 Sept. te Vlissingen Van 27 Aug. tot 7 Sept. a.s. zal te Vlissin gen de eerste West-Zeeuwsche tentoonstelling worden gehouden op het gebied van handel industrie, land-, tuinbouw en verkeerswezen „Luctor et Emergo".

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2