ZATERDAG 27 JULI 1935 TWEEDE BLAD PA^ STADSN1UUWS De Zilvertentoonstelling in de Lakenhal Openingsrede van den Burgemeester Hedenmiddag heeft onder groote belang stelling de opening pleats gehad van de groote zilvertentoonstel ling in de Lakenhal. De openingsrede werd uitgesproken door den burgemeester, Mr A. van de Sande Baichuyzen. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Het is reeds lang een lievelingsdenkbeeld bij mij geweest en mogelijk zal liet' dat ook moeten blijven,, om éénmaal hier in de Lakenhal een tentoonstelling te houden, die een overzicht geeft van de groote meesters, die Leiden op het gebied der schilderkunst heeft voortgebracht of die hier gewerkt hebben. Een overzicht dus van de „Leicl- sche school", omvattende vooral Engel- brechtsz, Lucas van Leyden, Rembrandt, Jan Steen-, Gerard Dou, van Goyen, Bakker Korf, Floris Verster, Kamerlingh Onnes. Helaas echter, kon hiervan thans niets komen! Technische bezwaren staan hieraan in den weg en bovendien wisten wij, dat dit jaar niet minder dan drie der groote Musea, wier medeweriiing wij zouden be hoeven, alle. de bijzondere aandacht van liet publiek voor eigen schatten opeischen. Dit denkbeeld lieten wij dus los. De onuitvoerbaarheid van één denkbeeld ideed echter omzien nanr een ander en met gretigheid aanvaardden wij de suggestie .van ons medelid Prof. Barge, om dit jaar een tentoonstelling te geven van de zilver- smeedkunst in Nederland over een zoo groot mogelijk tijdperk teruggaande vanaf heden. Het zou nu het oogenblik zijn om U over 'de waarde en het gehalte van het bijeen gegaarde zilverwerk te spreken en daarover een kunsthistorische beschouwing ten beste te geven. Ik voorkom Uw wenschen door mij, leek die ik ben, daarvan te onthouden. Laten de meesterstukken voor zichzelveri spreken. Burgemeesters in dezen vierde decas der 20ste eeuw zitten bovendien niet zoodanig dik in de edele metalen, dat zij er in vol doende mate mee in aanraking komen om er over te kunnen uitweiden. Ik mag er echter wel met voldoening op wijzen, dat de Commissie er in geslaagd is een zeer kunstrijke verzameling bijeen te brengen van stukken, waarvan vele nog nooit vertoond werden en dat deze beslaat een tijdperk vanaf pl.ni. 1310 tot op heden. Op enkele inzendingen mag ik in het bij zonder Uw aandacht vestigen. Daar is voor eerst ons de groote onderscheiding te beurt gevallen, dat Hare Majesteit de Koningin eenige stukken uit de nalatenschap van wij- Jen dc Koningin Moeder afstond en uit Haar eigen bezit eenige zeer representatieve stukken uit het 2e deel der 19e eeuw. Bij het binnentreden wordt het oog ge troffen door het werk van Van Vianen, door prachtige zoutvaten vertegenwoordigd. De beroemde gedreven schaal van Moordrecht inet bijbelsdhe voorstellingen, wedijvert met een deel van de schat van Kampen, waaruit ik noem de imddeleeuwsche hoorn [van het St Anna of Schippersgilde, den 36cn eeuwschen beker van Johaai van Urk [van 1551, gelukkig aan den smeltkroes waarin zooveel kunstschatten tot delfstot terugkeerden, ontsnapt. De gemeente Hoorn stond af den beker van Bossu en Monniken dam leende ons welwillend de ketting die aan denzelfden geuzenadmiraal behoord zou hebben. Eindelijk zult ge zien de siertorens uit de synagoges van Amsterdam en Leiden alsmede* een prachtige colelclie 17e-eeuwsch kerkzilver uit Enk!huizen. Als spr. daarna de geschiedenis der tot standkoming nagaat ontmoet hij vooreerst die tallocze goede stadgenootcn, die van hun sympathie met dit ondernemen ondub belzinnig blijk gaven door voor een gezonde financieele basi's te zorgen. Daarvoor zegt spr. hen dank. Voorts dankt spr. zeer in 't hijzonder de Commissie van organisatie en voorts allen, die op eenigerlei wijze aan de totstandko ming hebben medegewerkt. Eu ware nu het vele moois dat dit Muse um naast zijn eigen bezienswaardigheden gedurende de komende weken zal bieden ïiiet voldoende reden om landgenoot en .vreemdeling tot een bezoek aan Leiden te [verlokken, clan mag ik daaraan nu nog een zeer bijzondere prikkel toevoegen. Het beroemde altaarstuk van Lucas van Leydeiu Zoo er in de collectie schilderijen van de Lakenhal gesproken mag worden van een pronkjuweel en dat mag dan weet ieder kenner dat daarmede niet andens be doeld kan worden, dan het beroemde al taarstuk van Lucas van Leyden, dat, na jarenlang de burgemeesterskamer in het thans verbrande stadhuis gesierd te heb ben, in 1869 verhuisde naar het nieuw in gerichte Stedelijk Museum „De Lakenhal". Waar het een, menschelijkenvijza gesproken, Veilige behuizing gevonden heeft. Een enkel woorcl over de geschiedenis Van dit meesterwerk. In 1526 werd aan de- fcen jeugdigen meester opgedragen een drieluik te schilderen ter vereering der na gedachtenis van Claes Dircsz van Swieten, ook wel genaamd Rijks Claes, voorvader .van een beroemd Leidsch geslacht, die in 1524 was gestorven. Het stuk vond eer. plaats in de Pieterskerk hij het doopvont. Het werd bij den beeldenstorm gered door een van Leidens burgemeesteren en naar 't Sint Jacobsgasthuis vervoerd, vanwaar het jn 1577 verhuisde naar het Stadhuis. Zooals wij van onze jeugd af het schil derij gekend hebben, verbeeldt het het Jongste Oordeel". Aan weerszijden dc apostelen, links bèneden de zaligen door engelen ten hemel gevoerd, rechts de ver- doemden door duivelen naar het hellemon ster gesleept. Daar boven is Christus afge beeld, gezeten op een regenboog, nog hoo ger een duif, den Heiligen Geest voorstel lend en daarboven als bekroning een stra lenkrans, in het midden waarvan met roode hobreeuwsche letterteekenen het woord J°Het &was toenmaals een algemeen verbrei de gewoonte God den Vader af te beelden waar het gold de vertolking van n bijbelsch verhaal, waarin Hij voorkomt, en met name op schilderijen en prenten, waarophe jongste oordeel werd verbeeld. De Sixlm sohe kapel geeft meerdere voorbeelden van ^nitwathet bekend dat od dit werk van Lucas oorspronkelijk ook God de Vader was afgebeeld. Immers diens beeltenis vormde met Christus en den daarboven zwevenden Heiligen Geest in de gedaante van een dun, de Drieëeniheid, Vermoedelijk is kort na de overbrenging Biaar de Burgemeesterskamer de Godsge stalte overgeschilderd en vervangen door 'den stralenkrans met datum geplaatste He- hreeuwsche karakters. Meer dan dat zü plaats vond, is van deze overschildering niet uiet zekerheid bekend, Het volgend bericht omtrent het lot van het schilderij vindt men in Taurels werk over de Christelijke Kunst in Holland en Vlaanderen. Daarin wordt de schilder De Groot genoemd als hersteller van het drie luik in het eind der 18de eeuw en wordt melding gemaakt van een bevel om de voor den dag gekomen figuur van God den Vader weer onzichtbaar te maken. De He- breeuwsche letters en de lichtstralen, zegt bij, moesten er opnieuw overheen worden geschilderd met verven stevig en dik genoog om het beeld voor altijd te doen verdwijnen. Van een vernietiging door wegschuren van de beeltenis wordt door Taurel dus niet gerept. De laatst bekende mededeeling omtrent 't stuk in dit verband bestaat in een verhaal door Victor de Stuers in 1914 in 't Leidsche Jaarboekje gegeven en is ontleend aan het reiaas van den schilder Cornet, directeur van het Universiteits Prentenkabinet, die het gehoord zou hebben van zijn tijdgenoot den schilder Ringeling. Ringeling nl. zou ue opdracht gekregen hebben het schilderij schoon te maken en zou bevonden hebben dat onder het woord Jehovah de figuur van God den Vader te voorschijn was gekomen, liet zou hem gelukt zijn haar tqeer in vol len glans te doen prijken. De toenmalige burgemeester zou deiï schilder evenwel be vel gegeven hebben de beeltenis dusdanig weg te schuren, dat zij nooit meer tc voor schijn kon komen. Er was echter altijd de kans, dat er bij verwijdering der overschildering nog iets voor den dag zou komen, maar evenzeer was het mogelijk dat dit slechts schamele resten zouden zijn. Zie daar de open vraag, die meerdere rienden en bewonderaar van het meester stuk reeds geruimen tijd in onzekerheid hield. Wie onzen Directeur van de Lakenhal kent, de energie bewondert waarmede hii de schoonheid van dit gebouw daaraan weer teruggaf, wie van zijn opgetogen bewonde ring voor den Lucas ooit getuige was, hij zal begrijpen, dat de heer Coert op die vraag een antwoord eischte, dat hij zekerheid wil de, dat zijn optimisme, zijn kunstgevoel hem niet wilden doen gelooven, dat een knap en gevoelig schilder gelijk Ringeling was, de schenncnde hand aan het wonder werk van den gfooten meester zou hebben durven slaan. Zijn geloof is bewaarheid ge worden, zijn aandrang bij de Commissie vol komen gerechtvaardigd, want zoo straks zult ge den Lucas na ruim 350 jaren weer kun nen aanschouwen, zoo gaaf en volledig als de meester dien schiep. Als eerste voorzichtige schrede op haar erantwoordclijken weg stemde de Commis sie toe in het voorstel van den directeur, om een Röntgenfoto te doen maken. Resul taat leverde dit niet op en de simpele over weging dat loodwit, voor de overschildering gebruikt was deed alle daarop gewaagde onderstellingen en gevolgtrekkingen te niet. Dra volgde zijn voorstel om tot ingrijpen der maatregel over te gaan. Dat de Com missie aarzelde zal geen verwondering ba ren en zij besloot dan ook eerst nog advies in te wannen niet alleen van haar medelid Prof. Dr. W. Martin, doch eveneens van een andere bevoegde autoriteit, Dr. F. Schmidt. Degener, den directeur van 't Rijksmuseum Op hun gezag dorst men nu verder te gaan en werd aan den schilderij-hersteller Traas opgedragen eenige plekken der over schildering ter grootte van een gulden weg te nemen. In een spannend uur werd door dezen in tegenwoordigheid van nagenoeg de gcheele Commissie langzaam en mei de uiterste zorg en voorzichtigheid de over schildering over een kleine oppervlakte verwijderd. Het begin techeen weinig belo vend, want men had juist een plek getrof fen waar inderdaad op de verflaag van Lucas geschuurd was geworden, doch voort gaande kwamen spoedig dusdanig gave stukken van een mantel te voorschijn van een kleur zoo geheel gelijk aan die van den mantel, waarin ook de Christus gehuld Ls. dat met vertrouwen verder mocht worden gegaan. Na uren en dagenlangen minutlcu- sen en zorgvollen arbeid bracht de heer Traas de geheele gestalte van God den Va der weer aan het licht. Slechts hier en daar bleek deze door puinsteen of krassen ge schonden. Het essentieele evenwel was niet geraakt, en mét enkele lichte penseelstreken konden de beschadigde plekken worden in gevuld. Wie a zegt moet b zeggen en nu het won dere licht daarboven in het middenstuk straalde, moest de geheele vuilgele overschildering van dat deel worden weg genomen. Thans sluit, na eenvoudige schoon maakt. van de rest, Tiet bovenstuk weer practig aan bij het daaronder in nieuwe helderheid pralend geheel. Tal van klei nere en, naar bleek, geheel overbodige over schilderingen op de naden van het paneel zijn opgeruimd, de op enkele plaatsen een begin van afschilfering vertoonende verf laag werd opnieuw vastgelegd. Het geheele middenstuk is door hét aanbrengen van zwaluwstaarten aan de achterzijde van zijn neiging tot uitzetten en inkrimpen bij tem peratuurswisselingen genezen. Voortdurend is er door den heer Traas voor gewaakt niet tot de verflaag, door Lu cas aangebracht, door te dringen Ik ga u thans vragen mij te volgen naar „e zaal der Primitieven, waar de Lucas weer prijkt naast het werk van zijn leer meester Cornells Engelbrechtsz. De Commissie prijst zich gelukkig dat zij heden dit schilderij aan kenner en leek weer zoo terug mag geven en wil bij dezo gedegenheid den heer Traas haar groote bewondering voor zijn liefderijk en zorgvol werk en haar oprechten dank betuigen. Leiden mag wel trotsch zijn op dit bezit, dat eens een keizer, Rudolf de Ilde, haar benijdde, doch niet kan afkoopen voor goud Naast het schilderij hing in de Burgemees terskamer dan ook dit gedicht, waarmee ik instem en dat ik citeer: Dit 's konst van Lukas hand, de Wereld waagt er van; Wie 't oordeel ziet, die staat verhaast en bidt het an; Rudolf badt zelfs om het stuk. en wou 't met goud bedekken; Maar neen: de Keizer kon dit pand van hier niet trekken. Bralt Leiden niet met recht op 't Burgers konst pinceel. Dees kamer glinstert door de gloet van dit juweel. Burgerlijke Stand BEVALLEN- C Ouworkerkv Hooidonk d; J Oberdu Prle z; H C v Leuwen—Stönmaia d; M W M LauwsNagel z; M KobrgerMa- scbewskl z; D Moon?n—Groen d: M Schulter— v d Berg d: A M V BuskermolenMaas d; N M FaasMuitewUk d; A H HoogervorstVisser z. J W Fillppov d Steen z; C C H v Dlemsn— T>angezaal z. OVERLEDEN: G J Lambermont z 74 j; M Site Ingsv Leeuwen vr 45 j; X Marqusnie un 63 j De verkeersmoeilijkheden te Leiden Ze zijn groot en vele II Wilt u enkele verkeersmoeilijkheden te Leiden? Daar heeft U in de eerste plaats de groo te onregelmatigheid van bet verkeer op het kruispunt Kort Rapenburg—Rapenburg Breestraat—Noordeinde. Is de Staatsspoor- brug aan den Iiaagweg gesloten, dan komt uit die richting soms 5 minuten of langer geen auto, terwijl men daarna auto's en rij wielen in een lange file ziet naderen uit die richting. Hetzelfde verschijnsel, hoewel niet in die mate, is aanwezig, wanneer dc Blauwpoorbbrug is gesloten voor het landverkeer Plet kruispunt wordt voorts gepasseerd door locale en interlocale trams met een zeer frfequentcn dienst. De tramtreinen be staan soms uit drie of meer wagens tot een gezamenlijke lengte van 50 meter of meer. En al deze trams rijden, komende vanaf de Breestraat, op het Kort Rapenburg bijkans uiterst links van den weg in strijd met de eerste verkeersbeginselen. Waar blijft nu op het Kort Rapenburg plaats voor een file wachtend rij verkeer gekomen van de zijde Blauwpoortsbrug om zich op te stellen?? De gelegenheid daartoe is al daar zeer ongunstig. Wanneer de auto's enz. niet geheel rechts staan, kan een tram komende vanaf de Breestraat op het Kort Rapenburg voor al een interlocale tram, die aan voor- en ach terzijde van eiken wagen in bochten zoo ver buiten de trambaan reikt vanwege de stilstaande wachtende file niet passee- ren. En als de auto's wel geheel rechts staan, kunnen de voetgangers komende van de zijde Nederlandsche Dank en gaan de in de iching Noordeinde zich «het veege lijf nauwelijks hergen op het trottoir, waar van een gedeelte eenige decimeters lager ligt. Het kruispunt is dermate moeilijk, dat leveranciers van automatische verkeersap- paraten na zich ter plaatse overtuigd te hebben, tot de gevolgtrekking kwamen, dat „de verkeersagent daar wel niet gemist zal kunnen worden". Ik onderschrijf deze ziens wijze niet ten volle, maar ze teekent wel de moeilijkheid van het punt. Voor het kruispunt Blauwpoortsbrug— Haarlemmerstraat - Prinsessekade - Turf markt is een moeilijkheid, dat op dit punt trams van verschillende maatschappijen passeeren die hun eigen beveiliging hebben. De agent zal dus niet alleen moeten rege len lettende op liet gewone wegverkeer, maar deze regeling m overeenstemming moeten brengen*met de regeling der trams. Geeft hij een oprijteeken aan het verkeer in de Haarlemmerstraat, waarvan een gele tram doel uitmaakt, terwijl op de Prinsesse kade een blauwe tram staat, dan zal de gele niet mogen doorrijden vanwege het voor deze op onveilig gestelde signaal. Het zich aanpassen aan deze tramseinlichten kan de regeling van het gewone verkeer in de war sturen. Over de moeilijkheden van het verkeer bij den overweg behoeft weinig gezegd te worden. De overweg-misere is overbekend. De oplossing zou kunnen worden gebracht door een verhoogde spoöi-baan met viaduct. Daartoe zal de eerste jaren wel niet wor den overgegaan. Verbetering zou men kun nen verkrijgen zij het geen afdoende verbetering door op den Stationsweg tus- schen hotel Du Commerse en den overweg alle tramsporen op het midden van den weg te brengen met (minder vaak gebruik te) zijlijnen naar het terrein naast. Zomer- zorg en naar het Stationsplein. Bij ligging van de tramsporen op het midden wegge deelte, blijft aan beide kanten een rijbaan beschikbaar, te weten één langs het gebouw Kamer van Koophandel Zomerzorg en de andere langs het houten gebouw der tram tot den ingang veelading. Od elk der rijbanen éénrioh trog-verkeer toepassend en de overweg zooveel verbreed dat ook naast bet Noordelijke tramspoor auto's kunnen rijden, zouden tram- en an der rijverkeer onafhankelijk van elkaar kunnen plaats vinden. Niet als nu zou voor. elke tram, komende uit de richting Oegst- rre.-.st en gaande het tramemplacement op of omgekeerd, het rijverkeer moeten stop pen vele keeren per dag. Niet als nu zou e'en file auto's komende van de zijde Oegst- geest herhaaldelijk op den overweg staan wachten, omdat een of meerdere trams ge lijktijdig -of -onmiddellijk -na -elkaar den rijweg kruisen. Het is duidelijk, dat het op onthoud voor autobestuurders en andere weggebruikers aldaar beduidend ZOMERWEDSTRIJDEN LEIDSCHE D AM VEREENIGING De vijfde ronde van deze wedstrijden bracht de volgende uitslagen: Groep A ««ton Johs. Klinkenberg—T. D. v. d. Bosch Z—o P. MarckA. Sladek «r* S. v. d. Wijngaardv. d. Bosch afgebr. Groe.p B: n_0 J. Dreef—J. Zaalberg J. Hes—C. Klinkenberg fi-u D. A. EppingaW. Kleijn Groep C: C. TeunissenJ. v Houten Van DuurenC. Pauw 0 - G. P Dillen—J. v. Houten 2—0 De Promotie-Degradatie-uitslagen waren. J. KleerJ. Huisman J. Zaalberg—W. Kleijn 4 ENGELSCHE LEGERPADVINDSTERS „THE BRIGHTON-TROOP" Dinsdag a.s. 30 Juli zal een Engelsch ge zelschap meisjes-padvindsters Leiden be zoeken en des avonds 8 uur in het ge bouw Graanbeurs een bijzondere keurde- roonstratie geven. De volgende nummers zullen woiden uitgevoerd: 1. Groeten van Engeland aaD Nederland. 2. Onze -vlaggen. 3. Behendig heidsoefeningen en -standen. 4. De oude dames in een moeilijk parket (nummer brugbouwen). 5. Oude Engelschc volksspe len 6. Paukensolo (muzikant. A. Pump- brev) 7 Een moeilijke dag bij de famine Smit (E.H B.O.). 8. Acht matrozen. 9 Oude volksspelen van Groot-Brittannie. 10. Bij bellezen gevolgd door Bijbelsche voorstel lingen. 11. Rhythmische oefeningen. 12. Knotszwaaien (verlicht). 13. Einde. Alle N 'op^Woensdagmorgen 10 uur zal deze P.V.-troep ten Stadhuize ontvangen .wor den noor den burgemeester, teneinde in de gelegenheid te worden gesteld een persoon lijk schrijven van den burgemeester van Brighton te overhandigen. De groote uitvoering op Dinsdagavond i« voor alle belangstellenden toegankelijk. Programma's zijn aan de Leger des Heils- afdeeling verkrijgbaar. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN VAN C.G.W. De uitslagen van deze week zijn voor afd. II C.G.W. II—4e Reg. Infanterie 1—3. Voor afd I C.G.W. I—Algemeene I 5—4. Maandagavond speelt C.G.W. II tegen de Kroon, scheidsrechter v. d. Velden. Woensdagavond C.G.W.-comb. tegen Stoeke Vrijdagavond C.G.W. I tegen S.C.O. I uit Oegstgeest, scheidsrechter J. Crama. De Leidsche Wethouderskwestie Gisteravod heeft een besproking plaats gevonden Lusschen de vertegenwoordigers van de door de Soc. Dem. fractie uitgenoo- digde raadsfracties over de samenstelling van liet nieuwe college van wethouders. Als resultaat van de gevoerde onderhan delingen kan worden medegedeeld, dat deze zullen worden voortgezet. GEVEILDE PERCEELEN Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris, te. Leiden; Heerenhuis te Oegstgeest Geversstraat 36 „Hermina" in boel ƒ5.600.kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor 6.800.—. Huis met afz. bovenwoning Langebrug la-lb in bod f 3.550.— kooper de heer N. van der Star q.q. te Leiden voor f 3.557.—. Huis en erf Lage Rijndijk 54 in bod 3450, kooper J. W. Wurzer q.q. te Leiden voor 13.450.—. Huis en erf Middelste Gracht 34 in bod ƒ560.—, kooper de heer H. Stouten c.s. te Leiden voor 562. Huis en erf Hcere-graóht 17 in bod 620. kooper de heer J. Stouten c.s. te Leiden voor 627. Huis en erf Havenstraat 35 in bod 310. ikooper de heer W. F. Brands' te Leiden voor 310.—. De bouwmanswoning met landerijen aan de Toussaintkade in den Bosch en Gast- huizerpolder is niet gegund. Ten overstaan van den Notaris B. H. Stumpel te Leiden: Huis en erf Oude Singel 148 In bod 3400—, kooper de heer J. C. v. d- Steen q.q. te Leiden voor 3425.— Huis en erf Beestenmarkt 48 in bod ƒ5700. kooper de heer B. J. Huurman Jr. q.q. voor 6000.—. Winkelhuis en erf Nieuwe ijn 31/31a is uit de hand verkocht. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VERGADERING VAN DEN RAAD Vrijdagavond vergaderde de raad. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opent met gebed, doet enkele mededeelingen. De heer Verdonk vraagt of iets bekend is aangaande opheffing spoorlijn Alphen- Hoofddorp. De lieer Van Kleef wijst op de motorrijtuigen die rijden naar Gouda en ook daar voordeeliger zouden zijn dan de stoom treinen. B. en W. hebben, zoo zegt de voorz. een conferentie aangevraagd bij de dir. der Ned. Spoorwegen. Men deelde mede, dat dit overbodig was omdat reeds tot opheffing was besloten. Nu is er ruim 7 ton tekort per jaar wat bij motortractie terug gebracht zou worden op ruim 3 ton. B. en W. hebben al het mogeijke gedaan om de opheffing te voorkomen. Niet met de dir. der N. S. maar met oen Minister van Waterstaat acht de beer Verdonk een conferentie wenschelijk. B. en W. zullen dit overwogen en willen gaarne alles doen om de opheffing alsnog te voorkomen, al zal dit alles weinig baten. Verschillende punten worden aangeno men. We noemen vergoeding Bijz. Scholen, kasgeldleeningen, verordeningen vergun- ntngsrechtgrondverkoop e.a. Verordenig po litie, de woningbouwverenigingen, begroo ting Armbestuur zullen we nu laten rusten, en alleen voor heden vermelden de loonre geling gemeente-werklieden. We veronderstellen dat de lezers het voor stel van B. en W-, dat we vrijwel geheel hebben geplaatst, kennen. De heer Verdonk acht de indeeling in groe pen maar figuurlijk. B. en W. moesten ko men met een voorstal waarin alles uitge werkt was en wat door het Georg. Overleg was gezien. Hier is een rijwieltoelagc van 30. maar dat is scheef tegenover politie en ambtenaren die daar zelf voor moeten zor gen. De heer Boeren betreurt het dat nu piet met goede groepsmdeeling is gekomen, waar in staat of b.v. een stoker 2e klas in groep III of andere wordt ingedeeld. In G. O. is men niet tot overeenstemming gekomen. Nu hebben Chr. en R.K. bonden zich tot de raad gewend. Naar het oordeel van den heer Boeren waren de besprekingen in het, G. O. vertroe beld. Vergeleken bij het Rijksloon is de voorgestelde regeling aan de lage kant. Spr. kan zich met het voorstel moeilijk vereeni gen. De heer Lam zegt dat de chef-monteur en de gasmoester wel heel sterk achteruitgaan en stelt voor het jaarsalaris met 100 te verhoogen. Do heer Van Kleef komt ook op voor goede groepsindeeling waarbij -men kan zien in welke groep de indeeling zal plaats vinden. De heer Den Uijl verbaast het dat de Mi nister op deze loonnormen aandringt. In Huizen zijn b.v. de loonen hooger. Alles zit vast aan de loonpolitiek van de regeering, daarom moest dit voorstel worden aange houden omdat een nieuwe regeering wel eens een andere weg kon inslaan. De Voorzitter zegt dat inderdaad deze voorstellen niet met blijdschap zijn gedaan. Naar men ons schreef van Ged. Staten was dezo verlaging noodzakelijk. Loonen wel beneden Rijksloon maar de Minister wil ver gelijking met pl. loonstandaard en dan kan de vergelijking worden weerstaan. Chef monteur en gasmeester zijn op één lijn ge steld met opzichter le kl. publieke werken. Over de methode van de berekening waar bij gerekend is naar bouwvakarbeiders doet de voorzitter verschillende mededeelingen waarbij het gemiddelde is genomen met een afronding naar boven en beneden. B. en W. hadden ook het liefst de oude regeling gehandhaafd maar nu wachten gaat niet; met het Kabinet heeft het niets te maken. Het kan minder of beter worden. Bij de indeeling zullen B. en W. uiterste billijkheid betrachten. Ambtenaren kunnen zelf wel voor een fiets zorgen maar hier is dit extra. Alle hoeren spreken in tweede instantie en onderstreepen wat reeds gezegd is, waarbij wethouder Herngreen opkomt voor ae mee ning als zou in het G. O. alles niet open lijk zijn behandeld want dit is wel het geval. De heer Den Ouden zegt tot den heer Boeren dat vrijgestelden opkomen voor hun menschen maar niet spreken over gemeente belang. Voor de opzichters aan de bedrijven sluit spr. zich aan bij den heer Lam. Nadat de Voorzitter het voorstel heeft ver- deoigd komt in stemming het voorstel van den heer Verdonk, om de indecling ook te zenden naar Georg. Overleg. De heer Den Ouden zal tegen stemmen want dat geeft groote moeilijkheden. Het voorstel wordt aangenomen met 9 voor en 8 tegen. Voorstel-Lam 100 meer aan gasmeester en chef-monteur wordt aangenomen met 12 stemmen voor en 5 tegen. Voorstel-Boeren om de loonschaal voor de werklieden te nemen zooals de bonden (Chr. en R.K.) oit wenschen, waarbij allen een klas hooger komen en de vakliedengroep III die voorgesteld worden op maximum 27.36 dus op 28.80 wordt verworpen met 9 stem men tegen en 8 voor. Behoudens een ondergeschikte wijziging wordt de verordening z.h.s. aangenomen. (Wordt vervolgd) GESLAAGD Te Rotterdam slaagden voor het Practijk- exanien Boekhouden o.a. oncc plaatsgenooten, de heeren C. Goudberg en J. P. v. Rijin, opgeleid door den heei G. Mok alhier, SPORTWEDSTRIJD „DOS." De uitslagen van de gisteren alhier gehouden sportwedstrijden georganiseerd door D.O.S. te Aiphen a. d. Rijn. onder leiding van den heer G. W. <X Jong. luiden als volgt: Nr. 1. Noordrwijk D.O.S. met 654} z po: Hou-Vast te Hazerswoude met 65! pnt.; Nr. 3. D.O.S. A'jphen a. d Rijn met 644}? p«t.; DO.S te Nocrdwijk on tevens den WisseJprijs Dames afd.: D.O.S. te Noordwrijk 298% pret.; D.O.S. te Aiphen 293% pnt.; en Hou-Vast te Hazerswoude 302% pnt.; Heeren afd. D.O.S. te Noordwtjk 356 pnt.; D.O.S. te Alphen 351% pc-t. en Hou-Vact te Haoers- woude 348}4 pr.t. De wedstrijden bestonden uit vijf kampen voor Damos en uit 6 kampen Heeren. De jury bestond uit de heeren N. de le^Echise en F. Th. M Zilverzand, beiden uit VERKOOPING Bij de Donderdag door den Notaris R. van dien Berg, aSbier, ge-houden abiag van dè Hofsfedb genaamd „Dank en Hoop", met diverse perccelen weiland, staande en liggende aan het Rictveid- sche Pad. samen groot 15.35.68 H.A. en var. de Bouwma-nswocring pi. gemerkt no. 9 en 9a, met diverse perceelen weiland, staande en liggende aan de Rivier de Gouwe, nabij Boskoop, s groot 17.41.27 H.A., zijn deze na verschillende cocnbinatys samen in bod gekomen op f 46 654. waarna zij in massa werden afgeslagen en den heer J. van den Berg. candidaat-notari: Afphen aan den Rijn q.q., werden afgemijnd op de som van f 3400. aan wien zij werden toege- weren voor de som van f 50.054, alles buiten de kosten. Hqek. BEVALLEN: H M van Els—Hulsert d G J van Beekvan der Meer z. OVERLEDEN: M dc Haan, wedr. 66 jaar. OVERTREDING. Door de politie is tegen een tweetal schip pers proces verbaal opgemaakt wegens over treding evenredige vrachtverdeeling. Deze vrachten bleken niet te zijn geladen door tusschenkomst der bevrachtingscomraissie. GESLAAGD. Aan de Arnhemsche school voor schriftelijk onderwijs (Asso) behaalde de heer B. den Hertog alhier het diploma voor vliegtuig- ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag 2S Juli: A. S. Kater, arts. „ZANG ZIJ ONZE LEUS". Op het internationaal zang- en muziek concours te Amsterdam behaalde bovenge noemde zangvereeniging, directeur de heer H. Zanen, in de eere-afd. een 2e pry's met 2S3 punten en de kinderzangvereen. „De kleine stem" in de le afd. een 2e prys met 284 p. KEURING TUINTJES. Bij de jaarlyksche keuring van tuintjes, gelegen achter de huizen van „Patrimoniums Woningstichting", werden de volgende prij zen toegekend: Blok A le pr. J. G. Bak, 2e pr. H. v. d. Willik, 3e pr. H. v. Soest, 4e pr. W. Sepers. Blok B le pr. P. de Wit, 2e pr. W. Voet, 3e pr. J. N. v. Tol. Blok C le pr. C v. Pruissen, 2e pr. A C. v. Wilgen, 3e pr. J. Jannes. VERBODEN TERREIN. Verschillende personen maken er gebruik van om langs de spoorlijn te zwemmen en daarbij langs de lyn te loopen. Dit is streng verboden. Enkele bekeuringen volgden reeds. KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer M. A. Buijs is geslaagd voor de acte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in het timmeren aan scholen voor lager en middelbaar nijverheidsonderwijs. De geslaagde was leerling van de „Itmo". MEN ZIJ GEWAARSCHUWD P. deed bij de politie aangifte van het vermis sen van een portemonnaie, inhoudende f 6 eenig kleingeld, welke hij bij het wemmen in z'n klee- ren, onbeheerd op het strand had laten liggen. LEIDSCHENDAM RAADSVERGADERING VAN VEUR Donderdagavond kwaan de gemeenteraad Veur in vergadering bijeen, coder voorzitterschap van burgemeester Keyzer. Bij de ingekomen stuk ken was een brief van Gedeputeerde Staten, waarin wordt meegedeeld, dat zij geen K aanwezig achtten om de salarissen van burge meester en secretaris in een hoogere klasse te plaatsen. In de vacature-Blcok (rjk.) werd als raadslid toegelaten de heer J. S. de Gier Tot toelating van de nieuw benoemde raads leden, wier geloofsbrieven in verband met de periodike aftreding in September zijn onderzocht, werd besloten. De burgemeester deelde mede. dat de begroo tanq 1935 door Gedeputeerde Staten niet is goed gekeurd, maar is teruggezonden met verschillen de aanmerkingen op het verzoek deze binnen veertien dagen gewijzigd op te storen. Aangedrongen werd op verlaging van de post Sdhoolartsendienst; wat niet mogelijk is. wegens de gemeenschappelijke regeling en korting verschillende salarissen met 10 pet. De Burgemeester deelde, evenals in Storapvijk gedaan was, mee, dat B. en W. inlichtingen hebben ingewonnen bij de patroons ter plaatse en bij de Centrale der Ned. spoorwegen. Het loon der geimeente-adbeidens is niet te hoog. De sala rissen van getneenteopziohterboekhouder vai lichtbedrijf, gemeentebode en verscheiden andere secretarie-functionarissen kunnen niet worden Iaagd Een en ander zal aan Ged. Staten worden De raad ging met de meening van 3. en W. RAADSVERADERING VAN STOMP WIJK Gisteravond kwam de raad vao Stompwljk ii openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Keyzer. De geloofsbrieven der nieuw benoemde raads leden werden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. Goedgekeurd werd het aangaan van een kas- geidleiening ter financiering van buitengewone werken, tot een bedrag van f 40000.— tegen een rente van 4 pet. Goedgekeurd werd ook het voorstel tot nadere voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1933. Het nadeehg saldo bedraagt thans nog f 10.000. Na enkele opmeitklngen van de heeren Bloem- Laatste Nieuws. Naar ons ter core komt zijn er ernstige moeilijkheden gerezen in verband met dc handelsbetrekkingen tusschcn Nederland en Denemarken. Deze moeilijkheden, welke niat van de jongste lijd dateeren, doch reeds lang liet handelsverkeer tusschen heide landen belemmeren, zijn in hoofdzaak het gevolg van een niet of niet voldoende beschikbaar stellen van deviezen voor Ne derlandsche artikelen door dc Deensche deviezeninstanties. Dc bestaande moeilijk heden zijn van dien aard. dat de Neder landsche Regeering er hoogstwaarschijnlijk toe zal overgaan de bestaande handelsover eenkomst met Denemarken op te zeggen. Radiodistributie ZATERDAG 27 JULI Programma 3: 8 u Keulen; 8 40—0.20 Deutsch land sender: 10.20 Keulen; 14.20 Deutschl.sender 15.20 Londen Reg; 16.20 Keulen: 18.20 Brussel Fr; 28.35 Brussel VI: 19.20 Deutschl-sender 2005 Diversen: 20.30 Keulen; 22.20 Paris Posto Par: 22.50 Beromunster; 23.20 Keulen Programma 4; 8.05 ParUs Radio; 10.35 Lon den Keg; 14-20 Drottwich; 18.20 Diversen: ZONDAG 28 JULI Programma 3: 8 50 Keeulen; 10.20 Brussel vi 14.20 diversen; 14.35 ParüsRadlo 16.20 diversen; 16.50 Keulen; plm 22.2-) Beromunster Programma 4: 8-30 ParUs R; 10.20 Brussel F 1120 Parüs K; 12.50 Droitwich; 16 50 Londen P., 18.20 Brussel VI; 19.20 London Reg: 21.05 di versen; 21.20 Droitwich; plm 23 Brussel Fr.; 23.20 Leipzig MAANDAG, 28 JULI Programma 3; 8.Keulen: 8 40 Deutschl.s.j 10.20 Keulen; 12.20 Grussel VI: 14.30 Deutsc'il.s- 15.20 London Reg; 17.05 Parijs R: 18.20 Keulen 18.50 Brussel Fr: 19.20 Keuten; 19.50 .diversen; 20 30 Keulen; 22.20 Londen R. 23.05 Weeiwn Programma 4; 8.05 Parijs R. 10.35 London R; 15 20 Droitwich, 18 20 diversen, 18.45 Droitwich 20.50 Parijs R; plm 23.10 London R. Agenda Dagelijks: Zilvertentoonstelling in de La kenhal. Maandag 29 Juli. 2e Zomerconcert in da Pieterskerk. De Zondagsdienst der huisartsen wordt moigen waargenomen door de doctoren Bruins Slot, P. v. Es, Niemcr, Nieuwzwaag en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 2S Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juli tot en met Zondag 4 Augustus waargenomen door: Apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest neemt waar: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. heuvel (s.d.), ten Hoqpen (cJh.) en Willem.» (r.k.werd de rekening van 't Burg Armbestuur ovr 1933 goedgekeurd. Daarna sluiting. KOSTEN STOMPWIJKSCHE WEG Blijkens een de raad toegezonden kostenbereke ning voor de verbetering van de Stompwijksche- weg, die in werkverschaffing is uitgevoerd, is aan onvoorziene uitbreiding van het werk nog f 25.757,09 uitgegeven De zuivere kosten van het werk, behalve daa deze uitbreiding, bedroegen f 90.508,67. Dit is f 3000 lager dan de ranv.og. Bij de aanbesteding was de laagste Inschrijving f 115.176, waarbij een post van f 3000 voor on voorzien. Het netto-inschrijviogsbedrag beliep dus f 112.175. Het ge-heede werk zou dus met de uitbreiding f 137.932.09 gekost hebben. Het stuk ligt voor de raadsleden ter inzage en komt misschien later nog in bespreking. DE BEROEMDE SLOOT Doze week berichtten we, dat Ged. Staten de begrootingspost inzake dc demping van de be ruchte staniksloot aan de Wesövlietrweg eindelijk hebben goedgekeurd en dat het werk nu wel spoe dig uitgevoerd zal worden. Helaas blijkt ons bi] nadere informatie, dat het nog maar een voorloopige goedkeuring was ea dat de offideede komt gelijktijdig met de goedkeu ring der begrooting 1935. Wij weezen. dat hier mee nog wel eenige weken gemoeid zullen zijn. In die tijd hebben Ged. Staten de gelegenheid, welke zij begeerden, om de kostenberekening nog eens na te gaan; omdat de Provincie voor onge veer de helft zal bijdragen. Maar intusschen gaat de zomer voorbij en blij4 ven de bewoners gekweld door de stank, waar van zij met het warme weer extra kunnen pro- Is het nu werkelijk onvermijdelijk, dat een slak kengang gevolgd wordt, welke een kleine, maar drirroende verbetering, maandenlang tegenhoudt? Waarom stellen Ged. Staten zich niet persoon lijk op de hoogte? LEIMUIDEN CRISIS-COMITE De collecte voor het Crisis-Comité bracht deze week op de som van f 24.01. ZOETERWOUDE OUDE RIJWIELPLAATJES Onze brugwachter J. Brusse beeft zich evenals vorige jaren weer beschikbaar gesteld voor het inzamelen van oude rijwielbelastmgpiaatjes, ten behoeve van de vereeniging tot bevordering der be'argen vao t.b.c.-patiënten in Nederland. Allen d°e de Leiderdorpsche brug passeeren en ia 't bezit zijn van een plaatje worden verzocht het aldaar te depcoeeren. STROOPERS AANGEHOUDEN Door de politie alhier zijn een zevental stroo- oers, afkomstig uit Delft en Leiden betrapt op het vissahen in den nadht zonder vergunning en met verboden vischtuigen. Niet minder dan 400 vischtuigen zijn in beslag genomen. BENOEMING Den heer H. v. d, Top, volontair ter secretarie alhier, is als tijdelijk ambtenaar benoemd aan het departement van Binnenllaodsche Zaken. PINDAMAN BESTOLEN Een Pindaman heeft bi) de politie aangifte ge- _aan dat hem, terwijl hij zijn koopwaar aanbood. 2 damesblouses zijn ontstolen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6