Plaatselijke Werkverschaffing De gekozen leden van de Eerste Kamer S5 ZATERDAG 27 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 in EENIGE VOORBEELDEN Een bezoek aan verschillende tewerkstellingen Door de welwillendheid van den inspec teur, burgemeester Jansen, van Zwijndrecht, waren we in de gelegenheid in Zuid-Holland- Zuid verschillende tewerkstellingen te be zoeken. Wegverbetering Een mooi object hebben de gemeenten Lekkerkeik, Krimpen a. d. Lek en Krimpen a. d. IJssel met hun drioén in uitvoering genomen. Daar werken reeds langen tijd pl.m„ 470 menschen aan. 't Betreft de verbetering van de Tiendwcg tegenover Streefkerk lot bijna aan Bergsche- stoep toe. Deze weg, die achter genoemde plaatsen langs loopt, was niet meer dkn een begroeide landweg, maar wordt nu in werkverschaffing verbreed, van betonnen bewailing voorzien, en voor het gebruik ge schikt gemaakt door een verhard dek. Een groot deel is al gereed. Ook schippers ermee geholpen Het bijzondere hierbij is, dat verschillen de schippers, die door de crisis zonder be staan waren gekomen, in deze werkverschaf fing zijn opgenomen, maar in hun vak. Zij halen het noodige rivierzand aan, en werken voor een zoodanig tarief, dat de onkosten van schip en materiaal er in zijn verrokend. Talrijke schippers zijn in deze streek op deze wijze bij werkverschaffingen betrokken. De verbetering van deze 17 a IS K.M. lan ge oude Tiend weg is van groot belang. Het beteeke.nt een welkome ontlasting van de op het moderne verkeer niet berekende Lekoijk. De boerderijen worden er bovendien gemak kelijker bereikbaar door en zullen er met hun landerijen zeker niet door in waarde dalen- Bovendien biedt deze nieuwe weg een aan gewezen gelegenheid voor nieuwbouw. En deze wegaanleg zou in geen geval tot stand zijn gekomen indien bet moest gebeuren in vrij bedrijf ten laste van de plaatselijke ge meenschap. Genoemde drie gemeenten zijn ook ove rigens zeer actief inzake de werkverschaf fing. Zoo werd gedaan aan plantsoenaanleg, het gereed maken van sportterreinen, het aanleggen van een parkeerterrein bij de zweminrichting enz. Haven- en industrieterrein Krimpen a. d. IJssel is bovendien bezig met een groot werk, daar waar de IJssel in de Nieuwe Maas stroomt. Buitengronden worden or ingedijkt en opgehoogd mét spe cie uit een tevens te graven haven. Zoo ont staat een ideaal industrieterrein van SVa H.A. Een 200 werklieden vinden hier langen tijd arbeid. Dergelijk water- en grondwerk as geen pemakkelijk werk, maar leent zich toch bij uitstek voor de uitvoering in werk verschaffing, terwijl ook hier weer geldt, dat er niet aan gedacht zou kunnen worden dit alles tot stand te brengen., indien het in normale \erhoudingcn moest gebeuren. En wanneer ér betere tijden kómen, kan heel de plaats van deze erbeteriiig der lig ging profiteered, door nieuwe industrie én dergelijke. Als industriearbeider kan men dan misschien nog de vruchten plukken van wat men vroeger zelf, in werkverschaffing heeft verricht. We hopen het, en zouden het een prachtige belooning vinden voor de toe wijding waarmee velen thans in de werk verschaffing hun beste krachten geven. Wat Schoonhoven deed In Schoonhoven is het weer ander werk, dat men voor de werkloozcn heeft opge zocht. Allereerst het dichten en indijken van zoogenaamde dijkputten, die daardoor goede weidegrond vormen. Verder is in werkverschaffing de Zeventer gedicht, een het schilderachtig maar verre van hygië nisch watertje, dat door het aantrekkelijke stadje stroomde, en thans worden de stads grachten langs het mooie plantsoen op de stadswallen, uitgebaggerd. Men ziet het, overal is wel bezigheid te Vinden als men er maar op uit is. Verbetering van afwatering Op Voornc en Putten is en wordt heel wat tot stand gebracht ter verbetering van de afwatering van polders. Heenvliet, Geervliet, Abbebroek en Zuidland werken bijv. samen tot verbetering van de Bernissc, vroeger een Rink water, waarop de schepen het land in drongen, maar thans bijna geheel dicht ge groeid en dicht geslibd. Het ergste is echter, dat de afwatering daardoor ernstig wordt belemmerd. Daarom is deze verbetering van zoo groot belang voor heel de omgeving. Een ander belangrijk afwateringswerk komt tot stand in de omgeving van Brielle. 'Een 3200 'H.A. zijn hierbij betrokken. Voor een bedrag van 16000.is reeds uitge voerd. Nog ruim 50.000,— zal noodig zijn om deze belangrijke verbetering der afwa-, tering te voltooien. De polder betaalt hier weer het materiaal en oen deel van het loon, wat zeer billijk is, gezien de belang rijke waardevermeerdering van dc grond, die van dit werk het gunstige gevolg is. Ook dit is weer een werkverschaffing waar Aanleg zwembad te Wateringen Twee interessante werken, die in werk verschaffing tot stand komen, zijn ook het zwembad te Wateringen en de haven te Rijswijk (Z.-H.). Dit zwembad komt in pl.rn. negen maanden gereed. Nog deze zomer wordt het gebruikt. Het ontwerp is van een deskundige der Ned. Heide Maatschappij. Voor het water ;het betonnen bassin bereikt vloeit het over een uitgestrekt laag terrein, waar het. door de zon wordt verwarmd. Het wordt dan onderin het diepe bassin ingela ten en verlaat het zwembad aan de andere zijde bij het lage gedeelte, waar het meteen een gerieflijk voetbad vormt. Met het pol- derpeil is zoodanig rekening gehouden, dat een voortdurende watercirculatie ontstaat. Dit werk biedt niet alleen grondarbeid, maar ook bezigheid aan wex-klooze vaklui, want er moet. heel wat beton verwerkt wor- dén, en de timmerliedön kunnen hun vak toepassen bij het maken van loodsen en kleedkamers. Het bad is prachtig gelegen en is voor deze heele omgeving een belangrijke aanwinst. Maar 't zou veel te duur worden indien de gemeente het geheel uit eigen middelen en dan nog volgens normale ta rieven, moest uitvoeren. Een werk van twee ton arbeidsloon Een soortgelijke omstandigheid treffen we aan bij de haven van Rijswijk. Dit is een uitgebreid werkobject, dat vele zijden heeft. In Juni 1932 is men er mee begonnen. Een 90 arbeiders hebben er eenige jaren werk aan. Het werk ligt tusschen Jaagpad en Kleiweg, vlak bij de hegraaf plaats, en bij het uitbreidingsDlan. Uiteraard is er veel graaf werk. Dc uitgegraven aarde en het zand worden gebruikt voor ophooging van de grond van het uitbreidingsplan en voor ver- grooting van de begraafplaats. Dit nieuwe gedeelte van de begraafplaats wordt aan de zijde van de haven extra hoog en wordt bo vendien rondom van beplanting voorzien, zoedat het van de haven en omgeving ge heel is afgesloten. De haven zelf loopt uit in de Vliet. Over dc uitmonding moet een brug worden aangebracht, waarvoor de on derbouw ook in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De haven bestaat uit een water van veertig meter breed, dat twee zijarmen heeft van elk 35 meter breed. De diepte wordt drie meter ben. Delfl. peil. Deze zij armen worden 160 meter lang, maar kunnen in de toekomst worden verlengd tot 300 meter. Tusschen en rondom die zijarmen is prachtige gelegenheid voor industrievesti ging. De betonnen kaaimuren en beschoeiing, de rioleering, "oraineering, straataanleg, alles wordt in werkverschaffing tot stand ge bracht. I-Iet heele werk is begroot, op vijf ton, waarin twee ton arbeidsloon. Het is een zeer omvangrijk werk, waarop menige groo- tere gemeente met meer werkloozen (Rijs wijk telt 16000 inwoners en heeft 225 a 250 werkloozen) jaloersch zal zijn. Bij .verschillende werkverschaffingen zijn, zooals uit bovenstaande reeds bleek, meer dere naburiget gemeenten betrokken. Dit is -bi>v. ook het-geval bij het leggen van- de huizen voor het waterleidingnet in de. Al- hlass'erwaïTd;'waarbij tevens liet parfictlliet .bedrijf is ingeschakeld. Bij samenwerking met het particuliere bedrijf is het basisloort in het bestek opgenomen. Ook dan staat het werk onder toezicht van de rijksinspectie, o.m. om te zorgen, dat het tarief niet te gunstig of ook te ongunstig wordt ingericht. Want dc particuliere onderneming maakt dan de tarieven op voor welke wordt ge- In samenwerking met de particuliere on dernemer wordt ook in werkverschaffing uitgevoerd de verbouwing van de Watering- schesluis en de bouw van een gedeelte kade muur van de haven te Maassluis. Dc kosten worden gedragen door Departement van Sociale Zaken, Provincie, Departement van Waterstaat en het Hoogheemraadschap Delfland. Voor het inschakelen van het particuliere bedrijf is meestal ook reden wanneer niet behulp van werkverschaffing straten worden verbeterd, rioleeringen worden aangelegd 1000 H.A. land gewonnen In Dordrecht is in 1926 onder leiding van den heer Jansen, toen wethouder van finan ciën aldaar, een aanvang gemaakt met in werkverschaffing de Zuid-Hollandschc Bies- boscli in te polderen. Dit is een geweldig werk geweest, dat alom in het land de aan dacht heeft getrokken. Het is nog niet ge heel gereed, maar biedt nog steeds aan eeni ge werkloozen werk. Het ingepolderde gebied is pl.m. 1000 H.A. groot. Verschillende boerderijen zijn er ver rezen. Gemiddeld hebben hier eenige jaren 250 h 300 werkloozen werk gevonden. In de omgeving van Dordrecht heeft men in werkverschaffing ook de pol der toes tand verbeterd, door ophoogen van kaden, terwijl men een interessant werkobject. heeft in de aanleg van een modern boschpark op een terrein van wilde griendgroei. Dit park komt dicht bij de rivier te liggen, tusschen de stad zelve en een snel uitbreidend min of meer zelfstandig liggend nieuw stadsge deelte. In werkverschaffing is ook in gereedheid gebracht het nieuwe vliegveld hij Oost voor nc, met haar schilderachtig mooie omge ving van bosch en water, waar binnenkort H. M. J. Blomjous A. C. de Bruyn (R.K.) (RK.) A. N. Fleskens Mr F. I. J. Janssen (R.K.) (R.K.) Mr Ch. H. J. A Janssen de Lim- pens (R.K.) een kamp. voor jeugdige werkloozen wordt geopend van de actie „Jong Holland snakt naar werk". Boschaanplant bij Hoek van Holland is een van de Rotterdamsche werkobjecten. De nieuwste proef eigen vak weer werk wordt gevonden, wordt hierdoor ook voorkomen, dat de bodem wordt verwaarloosd; waartoe het hier en i daar reeds kwam, daar men een voldoende en doelmatige bewerking van de bodem niet meer kan bekostigen. In een slotartikel zullen we nog enkele algemeene beschouwingen geven en eenige totaalcijfers, waaruit, men eenige indruk kan krijgen van de omvang en beteekenis van deze werkloosheidsvoorzieningen. Prov. Staten van Gelderland Vliegveld Arnhem-Nijmegen In de zomerzittiog van de Prov. Staten van Gelderland is besloten medewerking te verkenen aan de tot standkoming van het tusschen Arnhem en Nijmegen geprojecteerd vliegveld. De kosten voor den aanleg zijn genaamd op f 520.000. Be sloten werd uit .de provinciale kas een bedrag van f 135,00 hiervoor beschikbaar te stellen. Het resteer end bedrag zal door die omliggende gemeen ten en door belanghebbenden uit handel en in dustrie bijeen moeten worden gebracht. Voorts is een voorstel goedgekeurd om aan de gemeente Bemmel en Gent een subsidie te verlee- nen van f 40.500 voor verbetering van wegen in de Betuwe, hetgeen gepaard gaat meft het verwij deren van de trambaan der Betuwsdhe Tramweg Mij., welke maatschappij het goederen- en per sonenvervoer thans geheel met bussen verricht. De uitvo&rina in werkverschaffing van havenwerken-te Rijswijk (Z:H.)i Bank voor Ned. Gemeenten De rentepercentages verhoogd De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft aan de gemeentebesturen en andere rekeninghouders dezer bank mede gedeeld, dat zij, als gevolg van de-wijziging in de tarieven der Nederlandsche Bank,, haar rente zal verhoógen: voor debetsalcli in rekening-courant óp 6%% en voor creciit- saldi in rekening-courant en voor deposito- saldi op 2J/2%\ voorts met ingang van 27 Juli voor debet-saldi in rekening-courant op 13/\% en voor creditsaldi in rekening-cou rant en voor aeposilo-sakliop Vf.%. Ten huize van den nieuwen Kabinetsforma teur Prof. Aalberse hadden gisteren en vandaag besprekingen plaats inzake het vormen van een nieuw ministerie. Ir J. W. Albarda, voorzitter van de soc.-dem. Tweede Kamerfractie, voor de woning van Prof. Aalberse. Prov. Staten van Zeeland Waterleiding-Mij. „Midden-Zeeland" In de gehouden vergadering van de Pro vinciale Staten van Zeeland kwam aan de orde het voorst el, tot. invoering van een gas- verordening regelende de voorwaarden, w.o. met vergunning van Ged. Staten gas mag worden geleverd. De vergadering heeft zich z. h. s. ver- eenigd met het voorstel om het aantal in genieurs van den Provincialen Waterstaat te vermeerderen met één in algemeeneii dienst, die o. a. het werk van den hoofd ingenieur ten deele zal kunnen overnemen. Daarna kwam aan de orde het voor stel om medewerking te verleenen aan de oprichting van de N.V. Water leiding maatschappij „Midden-Zee land", omvattende Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland, en waarbij met de Provincie samenwerken de ge meenten Middelburg en Vlissingen en de Zuid-Bevelandsche waterleiding maatschappij. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Eenige discussie had plaats over het voorstel om deel tc nemen in den bouw een brug over de Zandkreek. Het voorstel werd aangenomen. Ten slotte is behandeld het voorstel tot het geven van een bijdrage voor 1935 aan de R.T.M. voor haar veren Numansdorp Willemstad en Anna JacobaZijpe. Daartoe werd besloten. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland De zevende algemeene vergadering vi de bond van Chr. Bakkerspatroonis in Ne derland, zal Woensdag 21 en Donderdag 22 Aug. a.s. te Leeuwarden in de zalen Schaaf worden gehouden. Om 12 uur des middags zal op. 21 Aug. de keuring der wed strijden plaats vinden, waarna tusschen 12 en 2 uur de wedstrijden zullen worden be zichtigd. Om twee uuj* vangt een boottocht over de Friesche meren aan. 's Avonds om acht uur wordt een begroe tingsbijeenkomst gehouden onder leiding ROFFELRIJMEN, EEN VERLOSSING Den „man die de eischen des tijds niet verstaat" (Je snapt dat Colijn dat moet wezen!) Worden in de Roomsche en roodbonte pers Eens ferm de levieten gelezen. De één is al erger dan d' ander vergramd Dat hij het bestond te beweren: Ik wensch niet, door vriend en door vijand belaagd, Als man zonder hart te regeeren. Waar haalt hij de brutaliteit weer vandaan Te vragen: ik eisch het vertrouwen? Heeft Rood niet bij dagen en nachten gepoogd Colijn van zijn voetstuk te douwen? En volgden de goed Roomsche „volks"-bladen niet Met wilde en breede gebaren Om Hendrik Colijn om zijn ijzeren wil Verstokt liberaal te verklaren? Hij snapte niets van wat de tijd van hem vroeg: De wereld met haast te bekeeren Opdat onze handel en 't scheepvaartbedrijf Weer haastelijk zouden floreeren. Gelukkig, we worden nu van hem verlost En Aalberse zal ons bewijzen Hoe snel onze handels- en koopkrachtbalans Tot wassende welvaart kan rijzen!... Wanneer het zoo schrikkelijk tragisch niet was, Je zoudt er je vroolijk om maken Dat eindelijk dan het geschimp op Colijn En wie hem durft steunen zal staken (Nadruk verboden.) LEO LENS. In dooz.en van 20ctafi van den heer D. Rensema, van Berlikum, Donderdag 22 Aug. vangt om 10 uur des morgens de jaarvergadering aan. In de morgenvergaderiRg komen de huishoude lijke zalven aan de orde. O.m. moeten twee leden van het hoofdbestuur worden geko zen in de vac. ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Bolle, te Hilversum en de periodieke aftreding van den heer D. J Gritter te Kampen. Het hoofdbestuur heeft: in de eerste vac. candidaat gesteld de hee- ren T. Albias te Scheveningen, voorzitter van dé afd. den Haag en J. v .d Hoorn te Amersfoort, voprz, der afd. aldaar. In de vac. van den heer Gritter heeft het hoofd bestuur naast de aftredende gecandjdeercl de heer J. Haverkamp te Beilen, voorz. van het Gewest Drente, die ook de candidaat der afd. Assen is. In de middagvergadering komt aan d«i orde een voorstel van de afd. Kampen, om! over te gaan tot de instelling van een jaar- lijksche nationale propagandadag voor de bond. Daarna zal de heer P. v d Linde, var* Rotterdam, refereeren over: „De verbruiks coöperaties contra de handeldrijvende mid denstand". Na afhandeling van het agen dum zal Ds G. D. A. Oskamp, Ned. Herv, pred. te Iiarlingen, de opwekkende rede houden. Bondsdag der Chr Geref. Jongelingen Op 7 Aug. a-s. te Amsterdam De Bond van Chr. Geref. Jongelingsver, in Nederland, hoopt op 7 Aug a.s. in de Chr. Geref. Kerk aan de Lauriergracht to Amsterdam zijn bondsdag te houden o.l.v, den Bondsvoorzitter. Ds H. Jansen. Deza is voornemens een openingsrede uit te spre ken over het onderwerp: „In de Branding". Er zal een verkiezing van leden van het' Bondsbestuur plaats Jhebben, wegens perio dieke aftreding. Na de koffiemaaltijd is aan de orde het' referaat van Ds W. Kreme r, over: Het' Nationaal-Socialisme als geestesstrooming. Tenslotte hoopt Ds S. v. der Molen in de avondvergadering een rede te houden over het onderwerp: „Tweeërlei gedachten". 1 AANTAL RADIOLUISTERAARS Op 30 Juni j.k bedroeg het aantal aangegeiven radio-ontvanginricfc tingen 582.853, het aantal aan geslotenen aan radiodistributiecentra les 328.139. hetgeen in totaal overeenkomt met 108 luisteraars per 1000 iniwoners. llniZ' dC Kamerfractie, arriveert voor de

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5